DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Spaansche vliegers bombardeeren Duitsch oorlogsschip 28ste Jaargang MAANDAG 31 MEI 1937 No. 8736 S)e C^icbehéSoti/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetafing: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Op den verjaardag van den Paus Z. H. Paus Pius XI is vandaag 80 jaar ge worden. En onze gedachten gaan uit naar het Hoofd der Eene, Heilige, Katholieke en Apostolische Kerk, den Vader van het Christen Volk, den door Christus aangewe zen Herder en Leider der menschheid.... Onze gedachten gaan uit naar Hem, die nu vijftien jaar op den pauselijken troon zetelt en Wiens hart in dezen tijd vervuld ia van „brandende zorgen", zooals Hij het zelf uit drukt in de eerste woorden van zijn ency cliek over de toestanden in Duitsehland. Onze gedachten gaan uit naar den Paus in Rome; onze biddende gedachten God sterke Paus Pius XI, nu in zoo vele landen op satanische wijze een strijd tegen de Kerk wordt gevoerd! In al deze lan den zien de trouwe katholieken verlangend en smachtend uit naar den dag, dat de heer- schers zullen willen luisteren naar het woord van den Paus.... O, wat zijn wij in Nederland betrekkelijk gelukkig! Het Nederlandsche volk'leeft in vrijheid en vrede. De Katholieke Kerk in Nederland is vrij, de Katholieken zijn vrij. Wü mogen naar den Paus luiste ren!..,. Op ieder recht, op ieder bezit liggen ver plichtingen. Iemand, die geld bezit, moet meer zorgen dragen voor zijn mede-men- achen, die allen zijn broeders en zusters zijn, dan een bezitlooze. Iemand, die meer ver standelijke, geestelijke ontwikkeling heeft verkregen, dan anderen, heeft ook meer so ciale plichten, dan die anderen. Hoe hooger iemand staat in maatschappelijke positie, des te zwaarder zijn ook zijn plichten ten opzichte van maatschappelijk-lagere stan den. Zóó is het met enkelingen, zoo is het ook met groepen. Wij, Katholieken van Nederland, hebben een vrijheid, genie ten zegeningen, welke, zooals gezegd, ge- loofsgenooten in andere landen ons benij den; wij leven betrekkelijk in geestelijke weelde.... Dat wij ons daarvan bewust mogen zijn; en wij de verplichtingen, wel ke uit dat bezit volgen, en welke ons zoo vaak worden voorgehouden, mogen in zien, mogen beleven.... Onze gedachten gaan uit naar den Paus van Rome; blijde en dankbare gedachten van kinderen op den verjaardag van vader. Wij willen zijn en blijven trouwe zonen van den Paus van Rome. Wij, Katholieken van Nederland, wij ware vaderlanders er zijn even goede, maar geen betere en óók gehoorzame kinderen van den Paus van Rome, Wiens wetten en wen- schen niet anders dan de menschheid ten zegen kunnen strekken. De aanvang van het tachtigste levens jaar van den Opperherderd werd volgens Italiaansch gebruik op 31 Mei 1936 reeds gevierd met feestelijke plechtigheden. Daaronder behoorde een Katholieke pers tentoonstelling, die de geheel bijzondere sympathie van den Heiliger Vader had, om dat naar de overtuiging van den Paus de pers het wapen is in den modernen we reld-strijd op geestelijk terrein! En dit feestelijk ingezette jaar is vol zorgen en lijden geweest, alsof het leven in dit laat seizoen zijn stap verzwaarde.... God zegene Paus XI! Dit is aller Ka tholieken hartelijke en dankbare bede. Hedenmorgen heeft de Heilige Va der een radiotoespraak gehouden van uit zijn zomerverblijf te Castel Gandol- fo in de Albaansche bergen, bij gelegen heid van de plechtige inauguratie der nieu we Pauselijke Academie der Wetenschap pen. De uitzending begon om 11 uur v.m. (Midden Europeesche tijd) op golflengte 19.84 meter. De H. Vader heeft daarbij het adres van hulde, dat door den Voorzitter der Academie werd aangeboden, beant woord. Dr Colijn Kabinetsformateur H.M. de Koningin heeft aan dr. H. Colijn opdracht gegeven, om een kabinet te vor men. Zooals gebruikelijk, heeft de heer Colijn verzochr, die opdracht in beraad te mogen houden. De woordelijke tekst der gegeven op dracht is hier van groote beteekenis. Aan dr. Colijn is opdracht gegeven, om een kabinet te vormen. Maar: welk een kabinet? Een parlementair, een extra-par- lemtair, in den een of den anderen vorm? Er is geen enkele beperkte be paling in de opdracht- Als dr. Colijn met het eene niet slaagt, kan hij het andere be proeven, en, als dat andere niet zou luk ken, kan hij uitzien naar een derden vorm. 't Is klaarblijkelijk de bedoeling van de opdracht, dat dr. Colijn formateur zal worden, hoe dan ook. Wij hopen, dat de heer Colijn zijn pogin gen zal richten naar de vorming van een rechtsch kabinet een rechtsch kabinet, dat werkelijk zooveel mogelijk de be ginselen en de programma's van elk der drie rechtsche partijen tot basis heeft. Aan zulk een kabinet, waarbij aan de ka tholieke Kamerfractie verzekerd zou zijn de inwilliging van haar voornaamste ver langens, zou, ongetwijfeld, de katholieke Kamerfractie haar steun en medewerking kunnen geven. Wij leggen hier met op zet den nadruk op: verzekerd. De katho lieke Kamerfractie zal, vooral na wat er in het verleden gebeurd is, natuurlijk eischen móeten stellen. En zal dr. Colijn aan die eischen willen en kunnen vol doen? V De werkloozen In den zomer Wij willen er nogmaals op wijzen, dat, naar onze overtuiging, de steunverleening in de zomermaanden niet mag worden stopgezet, zoolang er nog bona-fide-werk- loozen zijn d.w.z. werkloozen, die geen passenden arbeid kunnen vinden. Het voornemen, dat men in enkele ge meenten in den omtrek schijnt te hebben, om tot bedoelde stopzetting over te gaan, moet, zoo mogelijk, nog worden gekeerd; katholieke organisaties, katholieke Raads leden hebben hier, ons inziens, een taak te vervullen. Onlangs hebben wij al uiteengezet, dat stopzetting niet gemotiveerd is, als er minder werkloozen zijn; zij zou gemotiveerd zijn, als de werkloosheid practisch zou zijn op gehouden. De zorg, die de gemeenschap heeft voor hen, die in nood verkeeren, moet getuigen van haar christelijk karakter! SIDNEY, 31 Mei. (A.N.P.) Tenge volge van hevige aardstooten is een eiland van de Bismarck-archipel in zee verdwe nen. Tevens is een nieuw eiland ontstaan. Twee vulcanen in de nabijheid van Ra- baul, de zetel van het Britsche bestuur der eilandengroep, zijn in werking getre den. Rabaul moet ontruimd worden. De australische regeering heeft een hulp schip gezonden. Drie en twintig dooden Incident met gevaarlijk karakter Maatregelen van Berlijn Nabij het eiland Ibiza, dat behoort tot de eilandengroep der Pityusen in de Middcl- landsche Zee, heeft zich Zaterdagavond een gevaarlijk incident voorgedaan, dat ver strekkende gevolgen kan hebben. Vliegtuigen der Spaansche regeering heb ben rul. bommen geworpen op het zich al daar bevindende Duitsche pantserschip „Deutschland", waardoor dit schip ernstig werd beschadigd en drie-en-twintig opva renden werden gedood. Het beschadigde pantserschip Is Zondag avond met de vlag halfstok te Gibraltar aangekomen. DE LEZING VAN VALENCIA. Het Spaansche ministerie van landsver dediging heeft over dit incident het volgen de communiqué gepubliceerd Zaterdagmiddag om vijf uur hebben twee regeeringsvliegtuigen een verkennings vlucht gemaakt naar de Balearen. Toen zij Ibiza passeerden heeft een Duitsch oor logsschip, dat zich op 200 M. van het ha venhoofd bevond, en later bleek de „Deutschland" te zijn, met groote hevigheid vuur gegeven op de beide vliegtuigen zon der dat deze eenigen aanval hadden onder nomen op het schip noch op de stad. De vliegtuigen beantwoordden het vuur. Zij wierpen twaalf bommen, van welke vier op het schip tot ontploffing kwamen. Zooals men weet, moeten buitenlandsche oorlogsschepen, die belast zijn met de con trole zich op ten minste tien mijl van de kust ophouden. De „Deutschland" bevond zich in de golf van Ibiza en nog wel dicht bij de Pier. Bo vendien is de controle bij Ibiza bij besluit van de niet-inmengingscommissie, aldus het communiqué, opgedragen aan een Fransch smaldeel en had de Duitsche kruiser der halve geen enkel opdracht ter plaatse waar hij zich bevond. VERKLARING DER DUITSCHE RUKSREGEERING. De Duitsche regeering publiceert naar aanleiding van het gebeurde met de .Deutschland" de volgende verklaring: Nadat enkele dagen geleden „roode" vliegtuigen de in de haven van Majorca liggende Engelsche, Duitsche en Italiaan- sche schepen met bommen hadden aange vallen en daarbij aan boord van een Ita liaansch schip zes officieren doodden, werd den Duitschen schepen het verdere verblijf in deze haven ontzegd. Zaterdag 29 Mei lag het pantserschip „Deutschland" ter reede van Ibiza. Het schip behoort tot de voor de internationale maritieme controle bestaande strijdkrach ten. Niettemin werd tusschen zes en zeven uur 's avonds het schip plotseling met bom men bestookt door twee in glijvlucht da lende vliegtuigen der „roode" regeering van Valencia. Aangezien het schip „rust" had, bevond de bemanning zich in de onbeschermde ruimte in het voorschip. Een der „roode" bommen sloeg, zooals onlangs bij het Ita- liaansche schip, in de zaal voor de officie ren, in de cantine voor de manschappen. Twee-en-twintig dooden en drie en zeven tig gewonden zijn de gevolgen van dezen misdadigen aanslag. Een tweede bom, aldus vervolgt het com muniqué der rijksregeering ,trof het zij- dek, doch richtte daar slechts geringe scha de aan. Het schip, dat volkomen gevechtsklaax was, voer naar Gibraltar, om daar de ge wonden aan land te zetten. Het schip heeft geen schoten gelost op de vliegtuigen. Nadat de „roode" regeering van Valen cia door de niet-inmengingscommissie en door de rijksregeering twee malen gewaar schuwd was geen verdere aanvallen te doen op de in dienst der internationale controle staande schepen, dwingt deze nieuwe mis dadige aanslag op een Duitsch schip de re geering van het Duitsche rijk tot maatrege len, welke zij onverwijld zal mededeelen aan de niet-inmengingscommissie. Te Gibraltar aangekomen. De Duitsche kruiser „Deutschland" is te Gibraltar aangekomen. Van de bemanning zijn 23 personen gedood en 60 gewond. Een der gewonden was inmiddels overleden. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat een bom het dek van de „Duitschland" heeft doorboord en binnen in het schip tot ontploffing is gekomen. Alle Britsche en buitenlandsche oorlog schepen hadden de vlag halfstok hangen, toen de Duitsche kruiser „Deutschland" de haven binnenvoer. De gewonden werden in allerijl naar het ziekenhuis overgebracht. DE INDRUK IN DUITSCHLAND. De rijkskanselier bevond zich voor de opening van een landbouwtentoonstelling te München, toen hij kennis kreeg van den aanval der vliegtuigen van de Spaansche regeering op het pantserschip „Deutsch land". Na de opening der tentoonstelling heeft de Führer een bespreking gehad met den te München aangekomen rijksminister van buitenlandsche zaken. Om 2 uur 35 kwam ook de opperbevel hebber der vloot, generaal-admiraal Raeder per extra-vliegtuig te München aan. Hij begaf zich direct naar Hitler met wien hij een diepgaande bespreking had. Om vier uur verliet de rijkskanselier München. Hij keerde, in gezelschap van den rijksminister van buitenlandsche zaken en den opper bevelhebber der marine, naar Berlijn te rug, waar hij een bespreking hield met den rijksminister van oorlog, generaal-veld maarschalk von Blomberg, de rijksminister van buitenlandsche zaken, baron von Neu- rath en de opperbevelhebber der oorlogs marine, generaal-admiraal Raeder. SPAANSCHE VLIEGERS WERPEN BOMMEN OP DE DEUTSCHLAND. HET DUITSCHE PANTSERSCHIP BIJ ZIJN TEWATERLATING OP 19 MEI 1931 DOOR VON HINDENBURG, ((inzet). VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gevaarlijk incident in de Spaansche wa teren. Het Duitsche pantserschip „Deutsch land" door Spaansche regeeringsvliegtuigen gebombardeerd. (1ste bvlad). Duitschland laat als vergeldingsmaatre gel A lm er La bombardeeren en trekt zich voorloopig terug uit de Londensche Com missie. (1ste blad). De Volkenbondsraad maakt zich met een algemeene motie van de Spaansche kwestie af. (2de blad). De Kerkvervolging in Duitschland duurt met onverminderde scherpte voort. (2de blad). De Japansche minister-president Ha jas je afgetreden. (2de blad). BINNENLAND. Aan dr. Colijn is door H.M. de Koningin opdracht gegeven tot kabinetsformatie Dr. Colijn heeft verzocht die opdracht in beraad te mogen houden. (1ste biad). Te Heüoo zou een vtouw haar zoontje verdronken hebben. (1ste blad). Verschillende slachtoffers van het water bij zwemmen en spelen. (Gem. Ber. 4de blad). Doodelijk auto-ongeluk bij Halfweg. (Gem. Ber. 4de blad). Het Schinkelbad te A'dam grootendeels door brand verwoest. (Gem. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: HJJ.C. wint voor de kam pioenscompetitie van den I.V.C.B. Ajax verslaat Go Ahead, P.S.V. wint van Be Quick; 't Gooi en Heerenveen 1ste klasser; de wedstrijden om het wereldkampioen schap en de samenstelling der elftallen voor West EuropaCentraal Europa. (3de blad). Athletiek: Bij de selectiewedstrijden van de K.N.A.U. verbeterde Petit het Ned. record 3000 M. Het wereldrecord hoog springen polsstok opnieuw verbeterd. (3de blad). Dammen: In den strijd om het wereld kampioenschap won Springer de tweede partij van Raichenbach, terwijl de derde in remise eindigde. Het clubkampioenschap van den Ned. R. K. Dambond door Gezellig Samenzijn gewonnen. (3de blad). Londen en Parijs gelooven niet aan onmiddellijke actie. Hoewel het bericht, volgens hetwelk de Duitsche regeering maatregelen zou nemen ter beantwoording van het bombardement van de „Deutschland" eerst laat bekend werd, heeft het zoowel te Parijs als te Lon den eenige bewogenheid in politieke krin gen doen ontstaan. Men weigert evenwel te gelooven, dat Duitschland de verant woordelijkheid voor een onmiddellijke actie op zich zal nemen. Door een dergelijk on middellijk optreden, aldus zegt men, zou den ernstige internationale gevolgen kun nen ontstaan, doordat de commissie voor de niet-inmenging voor een voldongen feit geplaatst zou zijn alvorens zij in de aange legenheid betrokken zou zijn en over maat regelen beraadslaagd zou kunnen hebben. Te Gibraltar verzekert men, dat Duit sche oorlogsschepen vanmorgen Almeria hebben gebombardeerd bij wijze van te genmaatregel tegen het bombardeeren van de „Deutschland". De Spaansche minister van buitenland sche zaken, del Vayo, heeft bevestigd, dat zijn regeering hem heeft doen weten, dat Almeria vanmorgen te zeven uur gebom bardeerd werd door een Duitschen kruiser en twee torpedobootjagers. Groot aantal slachtoffers te Almeria De Spaansche ambassade te Londen heeft een telefonisch mededeelinf ontvangen uit Valencia, dat vijf Duitsche oorlogsschepen gedurende verscheidene uren Almeria heb ben gebombardeerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1