De Spaansche burgeroorlog ZATERDAG 29 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 RUSLAND AANVAARDT HET TERUGTREKKEN DER VRIJWILLIGERS. Maar stelt een onmogelijke voorwaarde. De Russische regeering aanvaardt in be ginsel het Britsche voorstel betreffende een wapenstilstand in Spanje, maar dringt er op aan, dat eerst de opstandelingen de vij andelijkheden staken en dat zij alle buiten landsche troepen, met inbegrip van de Marokaansche, zullen terugtrekken. Duitsche waarschuwing aan Valencia. De commandant der Duitsche vlootstryd- krachten, die deelnemen aan de controle ter zee op de niet-inmenging heeft een waarschuwing gericht tot Valencia met be trekking tot het vliegen van regeerings- toestellen boven Duitsche oorlogschepen. Bilbao bereid Schulze en Kienzle uit te wisselen. De Baskische regeering heeft er in toege stemd de beide Duitsche vliegeniers Kienz le en Schulze Blanke, tezamen met twee andere buitenlanders uit te wisselen tegen drie vliegeniers van de regeering en een vierde persoon, welke op het oogenblik in handen van de troepen van Franco zijn. Luchtaanval op Barcelona. Te kwart over drie vannacht hebben twee vliegtuigen der rechtsche eenige bommen op de stad laten vallen. Onmiddellijk werd alarm gemaakt. Het afweergeschut opende het vuur en de vliegtuigen verdwenen in de richting van de zee. Over slachtoffers of schade is niets bekend. BUITENLAND VOLKENBOND VOLKENBONDSRAAD BESPREEKT SPAANSCHE KWESTIE. De beschuldiging der Spaansche regeering. In den Volkenbondsraad is gisteren ge sproken over de Spaansche kwestie. Als eerste nam de Spaansche afgevaardigde Al varez del Vayo het woord. Hij herinnerde san de stappen van <te Spaansche regeering van December van het vorige jaar en wees er op, dat sedertdien zeventig tot tachtig duizend Italianen in Spanje zijn geland. De Spaansche regeering heeft dienaangaan de een witboek gepubliceerd, voor het ge val dit ongemerkt zou zijn geschied. Dit witboek bewees, aldus del Vayo, 1. de aanwezigheid van eenheden van het Italiaansche leger in Spanje. 2. Dat deze eenheden zich gedragen als een bezettingsleger. 3. Dat op bet Spaansche gebied diensten zijn ingesteld, als in een veroverd land. 4. Dat aan deze interventie personen deelnemen, die in Italië in hooge achting staan. Del Vayo vraagt den Volkenbond te ant woorden op deze misdadige invasie van een staat, welke lid is van den bond, in een staat, welke eveneens lid is. Wat het terugtrekken der vrijwilligers betreft, de Spaansche regeering aanvaardt dit. Moreel stuit het de Spaansche regee ring tegen de borst hen, die vrijelijk geko men zijn op één lijn te stellen met de geor ganiseerde eenheden, die door de totali taire regeeringen gezonden zijn. De Fransche minister van buitenlandsche zaken. Delbas, beantwoordde de rede van Del Vayo. Hij zeide, dat allen de legitieme redenen begrijpen, die de Spaansche regee ring er toe gebracht hebben zich tot den Volkenbondsraad te wenden. Spreker stelt de resultaten, die verkregen zijn met de niet-inmenging, in het licht. Frankrijk wil een maximum van doelmatigheid geven aan de niet-inmenging. Het werk van het Lon- densche comité kan verbeterd worden en de Raad heeft den plicht de meeste ele mentaire regelen der humaniteit en van het Volkerenrecht in herinnering te roepen, welke daden verbieden zooals het bombar deeren van open steden. Twee dingen moe ten dus gedaan worden: belet moet wor den, dat de wreedheid van den oorlog on- schuldigen treft en de buitenlandsche com battanten moeten worden teruggeroepen. Deze taak eischt de medewerking van alle alle landen. Door een eenstemmige uit lating zal de Raad de pogingen van Lon den aanmoedigen en het succes er van ver haasten. De Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Litwinof, zette uiteen, dat men hier stond tegenover een duidelijk geval van kenmerkende agressie; vreemde legers zijn gedrongen op het gebied van een Volkenbondslid. De Sovjet-regeering wil haar ideologie niet aan andere landen opleggen en zal ieder initiatief steunen ten gunste van een terugtrekken der buiten landsche vrijwilligers, opdat de Spanjaar den zelve hun eigen zaken zullen regelen. Redevoering van Eden. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, beantwoordde allereerst eeni ge naar voren gebrachte punten van cri- tiek. Het is onmogelijk, aldus ging Eden ver der, te ontkennen, dat sinds December wer kelijke vorderingen zijn gemaakt in *de Spaansche zaak. De Europeesche regeerin gen mogen echter niet voldaan zijn, zoolang de laatste vrijwilliger niet zal zijn terug getrokken. De Engelsche regeering is vast besloten al het mogelyk te doen om een uitbreiding van het Spaansche conflict te vermijden. Hoe de uitslag ook moge zijn, de territoriale onaantastbaarheid van Spanje moet geëerbiedigd worden. Eden besloot zijn rede met te verklaren, dat het doel van deze bijeenkomst van den Vol kenbondsraad moet zijn het werk van het Londensche comité te steunen en het te rugtrekken te vergemakkelijken van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. FRANKRIJK FRANSCH-DUITSCHE HANDELS OVEREENKOMST. Schacht bereikt overeenstemming. Gisteravond heeft dr. Schacht een onder houd gehad met minister-president Leon Blum. In beginsel is een overeenstemming bereikt in de vraagstukken, welke nog niet geregeld waren voor het afsluiten van een nieuw Fransch-Duitsche handelsovereen komst. De overeenkomst zal eerst over veertien dagen, welke noodig zijn voor het uitwer ken van de tekst, onderteekend worden. ENGELAND Nieuwe Britsche Regeering DE SAMENSTELLING. Neville Chamberlain premier. De Kabinetsformateur Neville Chamber lain heeft een nieuwe regeering gevormd, welke als volgt is samengesteld: Neville Chamberlain, premier. Sir John Simon, financiën. Sir Samuel Hoare, binnenlandsche zaken. Anthony Eden, buitenlandsche zaken. Malcolm MacDonald, dominions. William Ormsby-Gore, koloniën. Markies Van Zetland, Britsch-Irftiië. Oliver Stanley, handel. A. Duff-Cooper, marine. L. Hore-Belisha, oorlog. Burggraaf Swinton, luchtvaart. Sir Thomas Inskip, coördinatie der de fensie. Burggraaf Halifax, Lord President of the Council. Burggraaf Halisham, Lord Kanselier. Graaf De La Warr, Lord Privy Seal. Walter Elliot, Schotland. Sir Kingsley Wood, volksgezondheid. Graaf Stanhope, onderwijs. W. S. Morrisson, landbouw en visscherij. Ernest Brown, arbeid. Dr. E. Leslie Burgin, verkeer. De Koning heeft Baldwin tot ridder in de orde van den Kousenband benoemd. BRITSCH-INDIE. DE FAKIR VAN IPI ZOEK. De in Wazristan opereerende troepen hebben in de streek van Arsolkot de spe lonk van fakir Ipi, den leider der opstan dige stammen, bereikt. De spelonk was evenwel ledig en er was geen spoor te ont dekken van den fakir. MEXICO DE STAKING IN DE PETROLEUMNIJVERHEID. Spoorwegverkeer dreigt stopgezet te worden. De staking in de petroleumnijverheid heeft tot dusverre een kalm verloop. On geveer 30.000 arbeiders, in dienst bij elf ondernemingen, zijn bij de staking betrok ken. In het binnenland houden stakings- posten er het oog op, dat het werk op de velden en in de raffinaderijen wordt neer gelegd. Krachtens de afspraak tusschen het stakingscomité en het departement van toezicht op de petroleumnijverheid maken de spoorwegen gebruik van stookolie, ter wijl de wagens van officieele personen, di plomaten en de voertuigen van openbare diensten benzine van de staatsregie krijgen. Bij de regie vreest men, dat de voorraad voor autobussen, huurauto's en particu liere wagens morgen zal zijn uitgeput. In spoorwegkringen vreest men, dat in het geheele spoorwegverkeer in Mexico stilgelegd zal moeten worden, indien niet binnen acht dagen overeenstemming zal zijn bereikt in het conflict in de petro leumindustrie. Alle treinen in Mexico wor den namelijk met olie gestookt. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DE RUSSISCHE POOL EXPEDITIE Er is een draadloos bericht ontvangen van den Noordpool, waarin gemeld wordt, dat de piloot Alexejef tijdens een vlucht van Rudolfeiland naar den Noordpool de juiste richting van den Pool naar het kamp heeft gevolgd, maar besloot een landing te maken om nauwkeuriger rich ting cast te stellen teneinde brandstof te sparen bij het zoeken naar het kamp. Op het eiland Dickson, waar men op dracht heeft in verbinding te treden met Mazoeroek, hoort men hem. Het is moge lijk, dat een vliegtuig zal opstijgen om hem te zoeken. Het Poolstation, dat in de nabijheid van Maoeroel ligt en over goe de radiotelegrafisten beschikt, kan alleen niet bepalen, waar zijn toestel is. Klaarblijkelijk gaan de draadlooze bood schappen van Mazoeroek over het Poolsta tion heen. NOODWEER EISCHT ELF MENSCHEN- LEVENS IN TSJECHO-SLOWAKIJE De hevige or.weders in Tsjecho-Slowakije der laatste dagen hebben elf menschenle- vens gekost en groote branden veroor zaakt. BINNENLAND PRINS BERNHARD EN DE NEDER- LANDSCHE JOURNALISTEN-KRING Reeds werd medegedeeld, dat de Minis ter van Staat, jhr. mr. Dr. H. A. van Kar- nebeek, hoofd van de Nederlandsche Han delsmissie naar Zuid-Amerika, na zijn thuiskomst zal aanzitten aan een noen maal, hem in hotel Wittebrug aan te bie den door den Nederlandschen Journalis tenkring, en daar een rede zal houden. Het kringbestuur heeft Prins Bernhard tot dit noenmaal uitgenoodigd en het mocht van Z. K. H. de verheugende mede- deeling ontvangen, dat hij de uitnoodiging gaarne aanneemt. NIJMEEGSCHE SOCIALE DAG Het standenvraagstuk aan de orde gesteld De sociale studieclub, onderafdeeling van het Nijmeegsch Studentencorps „Carolus Magnus" heeft het initiatief genomen tot het houden van een Nijmeegschen Socia len Dag op Zondag 30 Mei a.s. Deze dag zal in het teeken staan van het standen- vraagstuk, dat in twee voordrachten zal worden belicht. In den namiddag spreekt prof. dr. J. A. Veraart, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft over „Beroepsstan den en concrete bedrijfsorganisatie", ter wijl des avonds door dr. G. W. A. Pan- huysen te Maastricht, hoofdbestuurslid der St. Adelbertsvereeniging zal gesproken wordenover „Doel en inrichting der St. Adelbertsvereeniging". Het eerste onderwerp verdient door zijn actueel karakter een ieders belangstelling. Een toelichting van het streven der St. Adelbertsvereeniging past geheel in het universitaire kader. De voordrachten worden gehouden in de aula der R.K. universiteit en zijn voor een ieder toegankelijk. EEN MERKWAARDIGE PROMOTIE. En een even merkwaardige bekeering. De Scandinavische correspondent van de „Msbd." schrijft: Maandag 21 Mei zal te Nijmegen plaats vinden de promotie van dr. Skredsvik. De nieuwe doctor, die in zijn stellingen de filosofie van Geijer behandelt, is een zweed, geboortjg van Kungalv nabij Go thenburg. Zijn vader was geestelijke der Luthersche staatskerk. De zoon werd even eens predikant en in 1919 door den pro- testantsche Bisschop van Gothenburg ge ordineerd. Hij bekleedde verschillende pos ten in de Luthersche staatskerk, totdat hij pastoor werd te Garda op Gotland. Gotland is rijk aan voormalige katholie ke kerken, waarvan vele kathedralen in het klein zyn. Een aantal is niet meer dan ruïnes maar in de andere is nog veel van den katholieken tijd overgebleven, alta ren, altaarsteenen, schilderingen en kerke lijke voorwerpen, die men elders tever geefs zal zoeken. De protestantsche geestelijke, die reeds lang katholiceeernd was, kwam eerst daar In zijn rechte sfeer. Het was voor hem niets vreemd voor zichzelf de stille Mis te lezen, ook voor zijn parochianen, waarvan velen dan aan het avondmal deelnamen. Hij had bij de godsdienstoefeningen bovendien reeds ge- ruimen tijd de gewoonte wierook te gebrui ken en vulde de Luthersche ceremoniën steeds meer met oudlchristelijke aan. Geen wonder dat hem noch moeilijkhe den noch tegenstand gespaard bleven. Zoo lang echter zijn eigen parochianen er niet toe te bewegen waren, hem wegens kerke lijke overtredingen aan te klagen, kon er moeilijk iets tegen hem ondernomen wor den. De toestand werd echter van zelf on houdbaar, omdat de Luthersche geestelijke zich niet langer verantwoord achtte, YÓór- ganger te blijven in een kerk, die hij niet meer als de ware beschouwde. In 1934 nam hij daarom ontslag als be dienaar der Zweedsche staatskerk. Daarna studeerde hij aan de universiteit van Nij megen. Intusschen werd het hem niet gemakke lijk gemaakt zijn talenten in zijn vaderland aan een of andere taak te besteden. Op het oogenblik is hij werkzaam op de redactie van Göteborgs Handelstidning. Merkwaardig voor den overgang van dr. Skserdsvik naar de Katholieke Moederkerk is, dat hij geen enkelen katholiek kende, zoodat hij door geen persoonlijke invloeden er toe bewogen werd en haast nog merk waardiger is, dat hij zoo goed als geen ka tholieke lectuur gelezen had, maar door eigen studie, namelijk door de studie der dogma's tot de bevinding kwam, dat de Katholieke Kerk slechts de ééne ware kon zyn. Hij stelde een grootmoedige daad door de consequenties zijner geestelijke bevin dingen te aanvaarden en op jeugdigen leef tijd zijn broodwinning en toekomst in de Luthersche staatskerk prijs te geven Dit besluit werd èn zwaarder èn moedi ger, doordat hij daardoor tevens de ver plichting op zich nam nieuwe bestaansmo gelijkheden, onder voor hem ongunstige omstandigheden, voor zijn echtgenoote en vier kinderen te zoeken en te aanvaarden buiten het priestelijk ambt, dat hem zoo dierbaar was. DE POSTVLUCHT VAN 5 JUNI NAAR NEDERLANDSCH-INDIë Het bijzondere luchtpostzegel (driehoeks zegel) mag, zooals reeds bekend gemaakt is, gebruikt worden voor correspondentie, welke met het vliegtuig van 5 Juni a.s. naar Indië vertrekt, doch alleen indien deze correspondentie voor Ned.-Indië zelf bestemd is. VERLAGING LUCHTRECHT VOOR BUITEN-EUROPEESCHE BESTEMMINGEN Tegelijk met de invoering van de nieu we luchtpostregeling voor het vervoer naar Nederlandsch-Indië op 3 Juni a.s. (eerste vertrek 5 Juni) zullen ook de ta lieven voor een aantal tusschengelegen en verder liggende bestemmingen, waarvoor de Indië-vliegtuigen post meenemen, wor den verlaagd. Het luchtrecht voor alle soorten stukken per 5 gram is verlaagd voor: Dodecanesos, Egypte, Hedjaz, Yemen, Saoedi, Palestina en Syrië tot 5 cent, Irak, Mesopotamië en Iran tot 7M cent, Egyp tisch Soedan, Britsch-Indië, Ceylon en Bir ma tot 10 cent, Belgisch Congo (Oostelijk deel), Oeganda, Kenia, Tanganjika, Nige ria, Zanzibar, Siam, Malaya Maleische Staten en Britsch Noord Bodneo tot 15 ct., Abessynië, Eritrea, Somaliland (Britsch, Fransch en Italiaansch), Rhodesia (Noord en Zuid), Nyassaland, Unie van Zuid-Afri- ka en Zuid-West-Afrika tot 20 cent, Hong kong tot 2214 cent, Beira (Portugeesch Oost Afrika), Philippijnsche eilanden tot 25 cent, Australië en Nieuw Zeeland tot 27*4 cent, Guam tot 35 cent, China en Ja pan tot 37*4 cent, Hawai-eilanden tot 55 cent. Het tarief per 5 gram is verder ver laagd: Quelimane, Mozambique (Portu geesch Oost Afrika) voor brieven en brief kaarten tot 32*4 cent en voor drukwerken enz. tot 22 *4 cent, Madagascar, Mauritius en Réunion voor brieven en briefkaarten tot 45 cent en voor drukwerken enz. tot 25 cent, Indo-China voor brieven en brief kaarten tot 20 cent en voor drukwerken enz. tot 17*4 cent. DE A.S. VLIEGFEESTEN OP WAALHAVEN. Speciale goedkoope reisbiljetten. De Nederlandsche Spoorwegen, welke tydens de vliegfeesten op 12 en 13 Juni een groot vervoer verwachten van de omliggen de plaatsen naar Rotterdam, zullen op 12 en 13 Juni speciale goedkoope retourbiljetten beschikbaar stellen vanaf station Den Haag H. S. M., Leiden, Gouda en Dordrecht naar Rotterdam. Deze biljetten zullen verkrijgbaar zyn bij de generaalagenten der Reisbureaux Lindeman te Den Haag en Leiden en verder bij de gebruikelijke voorverkoop adressen der Nederlandsche Spoorwegen, dus niet op de stations. Zij, die dus 's Zondags hiervan willen profiteeren, zullen dit alleen kunnen doen, indien deze biljetten uiterlijk Zaterdag ge kocht worden. Evenwel is het gewenscht, teneinde de Spoorwegen in de gelegenheid te stellen, het materieel te voren te diri- geeren zooveel mogelijk deze biljetten te voren te koopen en uiterlijk op 9 Juni. Deze biljetten zullen voor de heenreis geldig zijn in eenige nader aan te wijzen treinen tusschen 12 en 14 uur vertrekkende en voor de terugreis in alle treinen. Het is voldoende voor het comité, dat de bezoekers, welke te voet komen, thans een vlot vervoer is gewaarborgd, te weten b.v. vanaf Den Haag per trein tot D. P.; vandaar per lyn No. 14 naar het Willems plein en verder per Spidoboot naar Waal haven. De Rotterdamsche Tram zal maatregelen treffen bij het aankomen der treinen voor direct vervoer te zorgen, terwijl de Spido- booten een specialen kettingdienst zullen onderhouden op Waalhaven. Ook na af loop zijn zeer afdoende maatregelen geno men, dat een vlot vertrek van onze stei gers gegarandeerd is. Van eenige stagnatie zal op 12 en 13 Juni geen sprake zijn. Waar het aantal beschikbare paddock- plaatsen en zitplaatsen beperkt is, wyst het comité hen er op, welke zich een goe de plaats willen verzekeren, dat alleen vroegtijdige aankoop dit mogelijk maakt. Een zeer groot aantal biljetten is reeds ge plaatst. BRANDWEERKRING GOUDA. Voor de vorming van een „Brandweer kring Gouda" hebben B. en W. den raad een voorstel gedaan tot vaststelling van een regeling inzake onderlingen hulpver leening by brand tusschen Gouda en 29 an dere gemeenten. De Brandweerkring Gouda omvat de ge meenten Ammerstol, Barwoutswaar- der, Benthuizen, Bergambtcht, Ber- kenwoude, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Gouderak, Haastrecht, Hazers- woude, Hekendorp, Krimpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJsel, Langeruigeweide, Lek- kerkerk, Moercapelle, Moordrecht, Ouder kerk a. d. IJsel, Oude water, Papekop, R e e u w y k, Rietveld, Schoonhoven, Stol wijk, Vlist, Waarder, Waddinxveen, Woerden en Zwammerdam. De gemeente Gouda is de centrale ge meente, de overige gemeenten zijn kring- gemeenten A. Kringgemeenten A zijn die gemeenten, welke door eht bezit van ten minste een automobielbrandspuit of mo torspuit met autotractie met daarby behoo- rende geoefende bedieningsmanschappen in staat moeten worden geacht hulp te ver- leenen. Alle overige gemeenten zijn kring gemeenten B. De centrale gemeente en de kringgemeenten A zijn gehouden aan el kander en aan de kringgemeenten B in ge val van brand bij eerste aanvraag hulp te verleenen met inachtneming van alge- meene regelen voor de practische brandbe veiliging. In deze algemeene regelen zijn o.a. op genomen bepalingen voor de inrichting van den waarschuwingsdienst, voor de bevor dering van de uniformiteit in de inrich ting, titulatuur, materiaalbediening en be velvoering van de gemeentelijke brandwe ren en voor door den Provincialen Zuid- Hollandschen Brandweerbond uit te oefe nen controle op de paraatheid van de ge meenten en haar brandweren voor de on derlinge hulpverleening en bepalingen. Officieele Crisispublicaties STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentra! e maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijd vak van 24 Mei 1937 tot en met 29 Mei 1937, zal bedragen: voor kwaliteitsklasse A. 3.15 per 100 k.g. voor kwaliteitsklasse B. 2.65 per 100 k.g. voor kwaliteitsklasse C. 2.15 per 100 k.g. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in hetzelfde tijd vak gedenatureerd, bedraagt de steunver goeding 1.65 per 100 k.g. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorsch- briefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht is vastgesteld op ƒ1.— per 100 k.g. 's-Gravenhage, 28 Mei 1937. welke in het algemeen een automatische hulpverleening kunnen bevorderen. De hulp wordt gevraagd door en van den burgemeester of diens plaatsvervanger of door en van door hem daartoe gemachtig de personen. De aanvraag behoeft niet te worden afgewacht in de in de regeling met name genoemde gevallen, dat het terrein van den brand dichter bij een buurge meente dan bij de eigen gemeente ligt. Het in de gemeenschappelijke regeling vervat plan van samenwerking is resultaat van de sinds eenigen tijd door een commis sie van voorbereiding, gevormd door den Prov. Zuid-Hollandschen Brandweerbond en de afd. Zuid-Holland van de Vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten, met instemming van het Provinciaal Bestuur aangewende pogingen om te komen tot de oprichting van brandweerkringen binnen de provincie Zuid-Holland met het doel de onderlinge hulpverleening bij brand uni form te regelen. Als bestuur van de centrale gemeente hebben B. en W. van Gouda zich tot de besturen van de overige 29 gemeenten ge wend, met het verzoek te bevorderen, dat de gemeenteraden besloten tot de vaststel-, ling van de gemeenschappelijke regeling medewerking te verleenen. Van alle betrokken gemeentebesturen is de bereidverklaring tot medewerking ont vangen, zoodat aan de totstandkoming van de regeling voor den Brandweerkring Gou da niets meer in den weg staat. De regeling zal in werking treden op den derden dag na haar beekndmaking in de Nederlandsche Staatscourant. Met in ging van dien dag worden opgeheven alle thans geldende en tusschen de genoemde gemeenten gesloten gemeenschappelijke re gelingen en/of contracten. MEDISCHE HYGÏëNISCHE CURSUS VOOR MISSIONARISSEN. Het Nederlandsch Medisch Comité, Alg. Secretariaat: Groot Hertoginnelaan 46. den Haag, is voornemens den 12den Medisch- Hygiënischen Cursus voor Missionarissen te Rotterdam te organiseeren van 6 Sep tember tot 16 October a.s. Aan dezen cursus kunnen paters, zoowel als zusters en broeders, (van alle Missio- neerende Orden en Congregaties in Neder land) die voor het eerst naar de Missie gaan of die reeds in de missielanden werk zaam geweest zyn, geheel gratis deelne men. Het N.M.M.C. vertrouwt ook ditmaal we derom in staat gesteld te worden den cur sisten een kosteloos onderdak gedurende die 6 weken aan te kunnen bieden. De vakken, welke gedoceerd worden zyn: Tandheelkunde, Cosmopolitische huidziek ten, Verloskunde en Vrouwenziekten, Cos mopolitische ziekten, Tropische Hygiëne, Tropische Geneeskunde, Algemeene Ziek- tenleer, E.H.B.O., Neus-, Keel. en Oor ziekten, Laboratoriumkennis, Kinderziek ten, Zenuwziekten, Chirurgie, Geneesmid- delenleer, Koken. Voor aanmelding of nadere inlichtingen, wende men zich tot den leider van den cursus: dr. H. van Dijk, Mathenesserlaan 287, Rotterdam. H. M. DE KONINGIN BEZOEKT HET OPLEIDINGSSCHIP „PRINSES JULIANA" Naar wij vernemen zal H. M. de Konin gin gedurende haar verblijf te Amsterdam, Woensdagochtend 9 Juni een bezoek bren gen aan het opleidingsschip „Prinses Ju liana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. GOEDKOOPE TREIN NAAR PARIJS Naar wij vernemen zullen de N. S. een proef nemen met het laten loopen van een goedkoopen trein naar Parijs in de vacan- ties. Is er voldoende deelname, dan ligt hot in het voornemen meerdere van die treinen te laten loopen. De proeftrein zal loopen op 22 Juli a.s. en van Rotterdam Dp. vertrekken te 23.35, Roosendaal V.O. 28. aankomst te Parijs 7.40. Terug op 25 Juli Parijs V. 14.20 (West). Rotterdam Dp. A. 22.42 (stopt te Roosendaal, Lage Z. en Dordrecht). De trein vervoert alleen 2e en 3e kl. reizigers. De prijzen zijn zeer laag gehouden. Zoo kost b.v. retour 3e kl. Ro- terdamParijs 7.80. Ofschoon de trein loopt van Rotterdam, is de vertrektijd zoo gesteld, dat men van overal elders daarvan kan gebruikmaken. Zoo kan men vertrekken van Amsterdam te 22.15, van Haarlem te 22.31, van Leiden te 22.53, van den Haag te 23.06 en van Utrecht te 21.51. Ook op de terugreis zal men vele plaatsen nog op denzelfden dag kunnen bereiken. Voor naar Utrecht terugkeeren den is er te Rotterdam een overgang van. 22.42 (A. te Rotterdam Dp.) op 23 13 (V. laatste trein van p

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6