nederl. r.k. Volksbond LIED VAN DEZEN TUD ZATERDAG 29 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 DE LES VAN 26 MEI 1937. Deze is te trekken voor hen uit hetgeen zich op genoemden datum heeft afgespeeld, met een resultaat, dat tot nadenken stemt en hetgeen wij gaarne ter overweging aan bevelen. Aan hen, die het trachten voor te stel len als zou de Katholieke eenheid maar een frasej een utopie zijn! Aan hen die zonder meer zich het recht toe eigenen als positief vaststaand te beweren, dat de geloofsafval onder de ka tholieke arbeiders steeds groot eren omvang aanneemt! Aan hen, die trachten de leiders van het R.K. Werkliedenverbond in een daglicht te stellen als zouden zij de belangen van hun politieke positie boven die van de vakbe langen der werkers behartigen! Aan hen, die de onnoozele onschuld spe len, maar steeds voortgaan te sloopen de mooie sociale instellingen, te breken de een heid en het vertrouwen in de leiding te ondergraven! Maarop 26 Mei.is het bewijs ge leverd, dat deze voorstellingen een onge zonde tendenz inhielden. 26 Mei is overduidelijk aangetoond, dat alle Katholieken één zijn, waar het hun beginsel betreft. 26 Mei zijn de leiders versterkt in hun vertrouwen in de massa, die wederkeerig hun het vertrouwen heeft geschonken, waar zij ten volle recht op hebben. 26 Mei, is geworden een dog, welke met gulden letters geschreven zal staan in de geschiedenis van Katholiek Nederland. De les, welke uit deze massale bewijs levering getrokken moet worden, wij zeg gen dat in volle overtuiging, is leerzaam voor dezulken, die anders meenen. Laten zij deze ter harte nemen en too- nen van goede wille te zijn!? Maar ook zij, die hebber, medegewerkt, ter bereiking van deze bewijslevering, laten zij steeds paraat blijven, en eensgezind met allen, die willen medewerken tot sti muleering vande eenheidon der de Katholieken in Neder land! Dit ia niet slechts een levenstaak, maar een dure plicht! CENTRALE RAADSVERGADERING VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND. Deze vergadering werd 10 Mei 1.1. In „Amicitia" te Den Haag gehouden, vooraf gegaan door een H. Mis, welke werd opge dragen voor de levende en overleden leden in de St. Theresiakerk, Westeinde. De vergadering mocht zich in een groote belangstelling verheugen, 127 afgevaardig den waren aanwezig, vertegenwoordigende 106 afdeelingen. De voorzitter, de heer W. J. v. d. Akker, hield bij den aanvang der vergadering een kernachtige rede, welke wij om haar belangrijkheid in extenso hier laten volgen. Na een beschouwing over den sociaal- economischen toestand in ons land, conclu deerde spr., is door feiten duidelijk bewe zen, dat de katholieken, die met hun sociale en politieke organisaties stelling namen te gen de regeeringspolitiek, gelijk hebben ge kregen. De minister-president, aldus spr., was zijns inziens wel wat voorbarig en had ongelijk toen hij zei: „Het is nu reeds bewezen, dat depreciatie of devaluatie niet leidt tot vergrooting van den uitvoer". In- en uitvoer vertoonen na de depreciatie een duidelijke ombuiging, die niet alleen het gevolg is van prijsstijging, maar ook, vooral bij den uitvoer, van vergroo ting van den omvang. Een ander bewijs, dat de katholieken met hun streven naar het voeren van actie ve wel vaartspoli tiek gelijk hebben gehad, is te vinden in de belangrijke minder-on- gunstige werkloosheidscijfers. Voor het eerst op het einde van Dec. 1936 was daar in een vermindering waar te nemen ten op zichte van het cijfer van dezelfde maand van 1935. Deze gunstige wending heeft zich ook in 1937 voortgezet. In de „Volkskrant" van 1 Mei schreef Kuiper, dat het jongste op dien datum bekende werkloosheidscijfer, van 10 April, is 384.600, tegenover 419.066 op 10 April 1936. Dat is dus een verminde ring van 34.466. Deze vermindering krijgt nog meer waarde, wanneer wij er rekening mee houden, dat het cijfer van 10 April i 1936 niet minder dan 50.407 hooger was dan 1 dat van 10 April 1935. In het afgeloopen jaar werd de voortdu rende werkzaamheid van de afdeelingen en van den bond gericht op het bekampen van de rampzalige gevolgen der werkloosheid en werd krachtige steun verleend aan iede re poging, die op bestrijding en verminde ring van het kwaad zelve gericht was. Vooralsnog zullen alle krachten gericht moeten blijven op het lot van dezen, de zwaarstgetroffenen onder onze leden. Bijzondere activiteit wordt van onze Kath. Arbeidersbeweging thans ook ge vraagd voor nieuwe vraagstukken. De tee kenen van herstel, zooeven gememoreerd, brengen naast een verademing die tot vreugde stemt, ook nieuwe zorgen, waar van Bond en afdeelingen niet afzijdig mo gen blijven. In de omstandigheden waar in we verkeer en, als gevolg van de jaren lang voortgezette politiek van e e n z ij d i- ge aanpassing vanloonenen steunbedragen, heeft iedere prijs stijging, hoe gering ook, dubbel zware be teeken is. Het is dan ook te verwachten, dat eer zeer moeilijke periode wordt tegemoet ge gaan. De loonen zullen niet direct de prijs stijging volgen. Het toch reeds met toerei kende inkomen van honderdduizenden ar beiders zal daardoor nog minder koop krachtig worden. De geest van verzet, die jarenlang door de onverbiddelijke dwang der omstandigheden in toom werd gehou den, zal nu levendig worden. De demago gen van uiterst links en rechts, die slechts leven en parasiteeren op de ontevreden heid, zonder dat zij zelf verantwoordelijk heid dragen, zullen van dezen toestand voordeel willen trekken ten behoeve van hun zucht om den macht in handen te krij gen. Deze lieden zullen geen middel onbe proefd laten om den volksgunst op hun hand te krijgen om dan hun vermetel spel vrij te kunnen spelen. Van de regeering en van de sociale orga nisaties, die wel de verantwoordelijkheid dragen en die deze, ook in de voorbije cri sisjaren, steeds hebben aanvaard, zal dan een klaar oog en een vaste hand worden gevraagd. Een klaar oog zal de regeering moeten hebben voor den grooten nood, waarin het arbeidende deel van ons volk, dat toch zoo veel aan de welvaart van ons land heeft bijgedragen, verkeert. Er zal zoodra maar even mogelijk met krachtige hand gestuwd moeten worden in de richting van herstel, daar waar de wonden het ergst geslagen zijn en het leed het schrijnendst is. Doch niet alleen op herstel van ruïnes, die ver oorzaakt werden, zal de komende regee ring het oog gericht moeten houden. Met klaar inzicht en vaste hand zal gesteund moeten worden in de richting van een nieu we orde in staat en maatschappij. Niet alleen van de nieuwe regeering zal van haar hoogst verantwoordelijke taak worden gevraagd, aldus de heer v. d. Ak ker, maar ook van de organisaties en in het bijzonder aan onze Katholieke Arbeiders beweging zullen in de komende periode heel bijzondere eischen worden gesteld. Alle beschikbare krachten zul len moeten worden ingespannen om, voor al in de periode van overgang, doelbewust de beginselen waarop onze organisatie is gebouwd, hoog te houden. Ongetwijfeld zijn de krachten die wij bezitten in een groot ledental en sterke financiën van groote waarde. Doch als strijdmiddelen beschouwd zijn het machtsmiddelen, die, aangewend te onjuister tijd, of niet overwogen, zich ook gemakkelijk tegen ons zelf kunnen keeren en voor ons daardoor niet het verlangde re sultaat zullen afwerpen. Ongetwijfeld zal ook door onze Katholieke Arbeidersbewe ging het machtsmiddel in het arsenaal be houden blijven zoolang wij machtsmisbruik tegen ons vinden. Doch vooralsnog zullen andere krachten, waarover wij ruim schoots de beschikking hebben, aangewend kunnen worden. Allereerst de klare geest en de warme sociale overtuiging, waardoor onze beweging zich steeds heeft doen ken nen. Helaas heeft een zeer klein gedeelte van onze leden, vooral in het afgeloopen jaar, en klaarblijkelijk als gevolg van op hen uitgeoefende invloeden van buiten onze or ganisatie, zich laten meesleepen in een richting, die in staat zou zijn het vertrou wen in de leiding en in de organisatie zelve te ondergraven. Het R.K. Werkliedenverbond is zoo inner lijk sterk en kerngezond, dat het de on dermijnende krachten, die in zijn leven zijn ingedrongen als vanzelf uitstoot en zich daartegen beschermt en het zal zuiverder en sterker voortgaan. Het Verbond, onze vak- en standsorgani satie kan in de komende, ongetwijfeld moei lijke periode, niet het gevaar loopen in den rug te worden aangevallen door soldaten van het eigen leger. Onze beweging is zich volledig bewust van de zware verantwoor delijkheid, dat ieder bij haar aangesloten lid zijn belangen aan haar zorgen heeft toevertrouwd. Die verantwoorde lijkheid kan de beweging alleen dragen indien de leden hun vertrouwen blijven schenken, dat wil zeggen blijven meewerken, opbouwen, voor waarts streven. Dat beteekent ook: mee waken, mee verantwoordelijk heid dragen, levend deel zijn van hetgeheelen werkzaam aan deel nemen. En dat alles in de ware geest van saamhoorigheid, die ken merk is van dechristelyke broe derschapsgeest! Deze geest heeft gelukkig steeds ook in onzen bond geleefd, welke bond zich thans bevindt in zijn vijftigste levensjaar, zijn kroonjaar. Spreker besluit met den wensch dat dit jaar inderdaad een geheiligd, een kroonjaar moge zijn, gekenmerkt door een nieuwe verfrischte geest, die van ons werk zal uitstralen. Over het verloop van de vergadering kunnen wij verder kort zijn. Deken Bots, de oud-adviseur, nam afscheid evenals Jan Smit, uit Amsterdam, die voor zijn vele diensten, den Bond bewezen tot eerelid werd benoemd. In diens plaats werd bij de bestuursverkiezing gekozen de heer E. P. Clynck, uit Zaandam, terwijl de overige bestuursleden werden herkozen. De nieuw-benoemed adviseur, Rector dr. A. Olierook, sprak bij de eerste kennisma king met de vergaderden: „Reeds als pries ter zou ik moeten zeggen: ik heb uwe or ganisatie lief. De liefde om het werk te be ginnen is er, God zal zegenen en wasdom schenken". Dit is een groote belofte voor de toekomst. Voorts werd in deze vergadering het be sluit genomen met algemeene stem men, evenals in de Verbondsvergadering te Venlo reeds was geschied, dat onver- eenigbaar is het lidmaatschap van den R.K. Volksbond en de K.D.P. WERKVERSCHAFFING EN STEUNVERLEENING. Blijkens mededeeling van het R.K. Werk liedenverbond, heeft de minister van So ciale Zaken, over de toepassing van de steunregeling bij Mancogelden, aan de ge meentebesturen d.d. 27 April 1937 de na volgende circulaire gezonden: „Ik heb de eer u te berichten, dat ik kan goedkeuren, dat van de vergoedingen, wel ke ondersteunde afdeelingspenningmeesters van vakorganisaties, beheerders van werk- loozenkassen, boden etc. ontvangen voor de door hen verrichte werkzaamheden, een bedrag van één gulden per week wordt aangemerkt als vergoeding voor net risico, hetwelk de betrokken functionaris sen loopen terzake van het maken van abuizen e.d. (z.g.n. manco-geld). Genoemd bedrag zal voortaan bij de berekening van de steunuitkeering aan betrokkenen bui ten beschouwing mogen worden gelaten. Het overige gedeelte van het door be trokkenen genoten inkomen terzake van hun werkzaamheden als afdeelingspen- ningmeester, bode, etc. zal, na aftrek van de noodzakelijk te maken kosten, voor twee derde op het steunbedrag in mindering moeten worden gebracht. Onder noodzakelijke kosten waren in dit verband bijv. te verstaan de kosten voor vuur en licht, indien de bovengedoelde werkzaamheden het gebruik van een af zonderlijke kamer met zich mede brengen, niet echter de kosten wegens slijtage van schoeisel e.d., daar dit normale kosten zijn, welke een ieder, die werkt, moet maken". DE STUDIEDAGEN TE VOORHOUT. Van 21 tot en met 24 Aug. a.s. zullen in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout de Studiedagen voor den Ned. R.K. Volksbond worden gehouden. Door een 10-tal bekwame inleiders zal in een evengroot aantal lessen worden behan deld: „Licht en Schaduw over Beschavin gen". Allereerst krijgen wij een algemeene be schouwing over cultuur, beschaving en be schavingsvormen. Dan zal belicht worden de Oostersche beschaving, de Wéstersche beschaving en het Jodendom en zijn in vloed op de Westersche beschaving. Daarna worden eenige Oostersche en Westersche levensbeschouwingen onder de loupe ge nomen, t.w.: het Boeddhisme, Mohammeda nisme, Liberalisme, Marxisme en de mo derne Totaliteitssystemen. Vervolgens wordt de door God gewilde levensleer, het Christendom, behandeld. Zeer actueele onderwerpen dus, welke de behandeling meer dan waard zijn en waar uit de noodige lessen zijn te trekken om het dreigend gevaar van de vernietiging van christelijke cultuur en beschaving te kee ren. DIOCESANE INKOOP CENTRALE HAARLEM. Deze deelt ons mede, dat zy de R.K. Volksbonders of Inkoopvereenigingen in de gelegenheid stelt, voor haar leden, dekens van goede kwaliteit tegen den laagst moge lijken prijs aan te schaffen. De voorwaarden van levering zijn dezelf de als vorig jaar, dat wil dus zeggen, dat de dekens contant moeten worden betaald. Die er meer van wil weten kan inlichtin gen bekomen aan het secretariaat van den Volksbond of op het Kantoor. VOOR DE R.K. WERKLOOZEN wordt Maandag, 31 Mei a.s., een H. Mis ge celebreerd in de St. Lodewijkskerk, aan de Steensehuur, des morgens te 9 uur. Een korte predicatie zal worden gehouden, ter wijl de aanwezigen verzocht worden zoo véél mogelijk ter H. Tafel te naderen. Er wordt gesproken van geloofsafval onder de R.K. arbeiders, laten wij hier met de daad bewijzen, dat zij, die dit beweren, het grootste ongelijk hebben. ZOMERPROGRAM COMITé WERKLOOZENZORG. Nog versch ligt in het geheugen de schit terend geslaagde excursie der werkloozen naar de bloemententoonstelling te Boskoop, of het comité is weer in actie om de werk loozen aan te sporen en uit te noodigen tot deelname aan een andere excursie, welke thans op het programma staat. Daarvoor kan men zich opgeven op het kantoor. Kos ten zijn er niet aan verbonden daar de toch gezamenlijk gemaakt wordt per rij wiel. De excursie geldt thans een bezoek aan de Kruisvaarders van St. Jan te Rijs wijk, van wie wij in het afgeloopen win terseizoen op de film veel werk gezien hebben. Daartoe welwillend door de Broe ders in de gélegenheid gesteld, vertrouwt het Comité, dat vele deze gelegenheid zul len aangrijpen om met eigen oogen alles te bezichtigen; het is leerzaam en nuttig. Alles zal verder tijdig op het bekende bord nader aangekondigd worden. Het ligt verder in de bedoeling nog ex cursies te organiseeren naar: K. L. M. (Schiphol), Amsterdamsche Duinwaterlei ding te Vogelenzang, Wereld-Jamboree, Sunligt Zeepfabrieken te Vlaardingen, St. Bavo-Kathedraal en Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem, enz. enz., terwijl boven dien nog getracht zal worden eenige aan lokkelijke wedstrijden te organiseeren. U ziet, er is voor elk wat wils, waarom het Comité, vanaf deze plaats, voor zijn activiteit een woord van lof niet onthou den mag worden! I DONDERDAG 10 JUNI A.S. wordt door de vereeniging „Katholiek Lei den" een algemeene vergadering gehouden waartoe de besturen van aangesloten ver- eenigingen worden uitgenoodigd, en wel ke gehouden wordt in „In den Vergulden Turk" nam. 8.15 uur. Op deze vergade ring zal spreken de heer v. Dyk, welke een causerie zal houden over: „Hoe in Katho liek Den Haag het winterprogram wordt samengesteld". Voor de Leidsche Vereeni ging een actueel onderwerp, dat aller be langstelling verdient. WAAR MEN VERWACHT WORDT. Woensdag 2 Juni wordt een Be- stuursraad gehouden waar te 8 uur de Bestuursleden van de vakafdeelingen verwacht worden. Dinsdag 1 Juni houdt de Leidsche Vriendenkring ter eerevan het H. Sacrament zijn jaarverga dering te kwart over acht in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. Spreker is: Pastoor F. C. van Beukering uit Haarlem over het onderwerp: „Verdieping onzer Eucharistische Devotie voor medeleven met de Liturgie". Deze lezing is voor de leden van Sociale Organisaties toegankelijk. Men vervoege zich om kaarten tot den secretaris van den Vriendenkring, den heer E. Duym, Spanjaardslaan 1, Leiderdorp. VAN DE REDACTIE. De correspondentie, deze rubriek betref fende, moet worden gezonden aan het re dactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. De eerstvolgende rubriek verschijnt 19 Juni a.s. Bijdragen, daarvoor bestemd, worden ingewacht tot uiterlijk 16 Juni a.s. RECHTZAKEN WEGENS DOODSLAG VEROORDEELD. De rechtbank te Middelburg veroor deelde gisteren den 36-jarigen landbouwer F. J. G. tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens doodslag op 4 Maart gepleegd op den landbouwers- knecht v. d. Wege. De eisch luidde zes jaar gevangenis straf. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 49-jarigen tuinder J. W. A. v. d. W. uit Nieu w-V ennep, die in hoo ger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den kantonrechter te Haar lem, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van 25.— subsidiair 10 dagen hechtenis terzake dat hij in het tijdvak van 13 Juli26 Augustus 1936 te Haarlem spercieboonen heeft verhandeld, terwijl hij als georganiseerde was geschrapt bij de Ned. Groenten en Fruitcentrale. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis van den kanton rechter. De rechtbank uitspraak doende sloot zich hierbij aan. De rechtbank deed vervolgens uitspraak in de zaak tegen J. F. Sp. uit R n s- b u r g, wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet en veroordeelde hem tot 2 we ken gevangenisstraf en met ontzegging motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 2 jaren. WEEK-END ZIEKEN EN ZON. Het is niet prettig om op dagen als deze te moeten schrijven over.... ziekte. De zon schijnt. De hemel is blauw. De boomen zijn groen. De meisjes zijn kleurig en de vogels zingen. Het koele water vleit zich op het zachte, warme strand, de zon schijnt door het bladerendak der bosschen en teekent gouden plekken op de zwarte aarde. Het riet wuift en de menschen lachen. Alle menschen gaan nu in de zon met lachende gezichten, waar eerst nog de ernst van den winter op stond, de diepe rimpels van de worstelingen met wind en regen en scherpe koude. En nu is opeens de zon gekomen, waarin wij ons baden. Wij den ken niet meer aan koude, wij huiveren niet meer, maar rekken onze leden in de zonnewarmte en in de blijde lucht. Het is alsof er geen haat meer is, geen nijd, geen spot, geen verdriet, geen ellende, geen armoede, geen honger, geen dorst. en geen ziekte. Of er alleen maar vreugde is, of er alleen maar gelukkige menschen zijn. Dat laatste, daar gaat het om. Dat kan waar zijn, als wy zelf het willen. Daartoe is alleen maar wat goede wil noodig en de kracht om te beseffen, dat verdriet en smart en ziekte eigenlijk onze goede vrien den zyn. Daarom ben ik ook niet bang in deze zonvervulde dagen over ziekte te spreken. Want zieken zijn er ook nu. Die liggen mis schien voor het open venster te verlangen en te snakken naar vele dingen, waaraan wij achteloos voorbijgaan, omdat in het da gelij ksch gebruik de prikkel der vreugde daarvan is afgesleten. Die verlangen eens één keer naar het beschaduwde bosch, naar het koele meer, naar buiten, naar de zon. Maar ze liggen voor het open raam, dag aan dag en zien niet méér dan het kleine stukje van den blauwen hemel, dat door het kleine vierkant van het venster in hun oogen vallen kan. Zij zien naar het groen van een enkele boom, die voor him venster staat, zy zien naar de schim van een levenden mensch, wiens leven een oogenblik aan him venster voorby gaat. Aan de schaduw zien zij, dat de zon schynt. Aan hun pynen voelen zij, dat zij leven. Maar zouden zij daarom ongelukkig ztfn? Dezer dagen is Rockefeller gestorven, de rijkste man ter wereld. Maar was hij ook gelukkig? Wie zal het zeggen? Men kan alleen dit zeggen, dat het ge luk niet vast zit aan het vervullen van welke stoffelijke begeerte ook, geld of iets anders. Dat houdt tevens in, dat zieken nog niet ongelukkig behoeven te zijn. En zij die in de vorige jaren het Ziekentriduum te Leiden bezochten, zullen veel eerder ge troffen zijn door de innerlijke blijheid, de groote vreugde die er straalde uit him oogen. Daarom moet dit tiende Ziekentri- duum, dit feest der zieken, slagen. Daarom moeten er twee heeren van het comité langs vele hulzen gaan om den zie ken óók zon en groen en hemel te kunnen geven. Daarvoor komen zfj by u, levenden, ge zonden. Als zy by u komen om een gift, bedenk dan dat.Rockefeller overleden is. De rijkste man der wereld. DANIëL. EEN SCHAAP BLAAT: Een schaap gaat treurend door de wei En blaat heel luid zyn klacht: Waarvoor is eeuwen mijn geslacht Zoo ruw om hals gebracht? Nu loop ik in de warme wei En myn gemoed schiet vol, Nu er de concurrentie komt Met ondermelksche wol. De wollen deken, die U dekt Is wol van onze vacht, Het schaap werd hoogelijk geëerd Het was zoo lief en zacht. Wij hebben altijd trouw geblaat In onze wollen tooi, Dat maakte vele harten week En ieder vond het mooi. Als U 's nachts onder dekens sliep, Die warmden U toch trouw, Dan liep ik in den koelen nacht Te bibb'ren van de kou. Want al myn krullen waren weg, Waar wol van was gemaakt, Daaronder sliept U warm en goed En ik was koud en naakt. Nu maakt men ook van melk al wol Dat is natuurlijk fout, Wie straks onder zoo'n deken ligt Die heeft het zeker koud. Dan gaan wij. schapen, in de wei Met jammerlijk geblaat, Omdat de menschen tot eigen schflt Nu onze wol versmaadt. Daar is niet meer het lief'lyk beeld Van schapen met een hond, Een herder met een langen stok, Die weidt ons op zyn grond. Geen schilder zal ons schild'ren meer Met ochtendzon en dauw, Straks liggen wy van onze wol En van de hitte flauw. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11