De Katholieke leden der nieuwe Tweede Kamer DONDERDAG 27 MEI 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN EXTRA EDITIE De uitslag. Voorloopige Uitslag 28ste Jaargang No. 8733 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Na een verkiezing wordt er dikwijls door de verschillende partijen een stem ming van tevredenheid geforceerd. Wij willen dat geenszins doen. Wij behoeven het ook niet te doen. De R.K. Staatspartij heeft de krachtproef op zéér bevredigende wijze doorstaan. Hier en daar had het resultaat beter kunnen en dus moeten zijn, maar over het algemeen mogen wij zéér tevreden zijn. In 't bijzonder is er in Leiden voortref felijk gestemd! De R.K. Staatspartij is vooruitgegaan- Op de verwoede aanvallen van vele vij anden en de bedreigingen door eigen broe ders is een overwinning bevochten door de katholieke eenheid. De A.R. Partij is in zeer sterke mate om hoog gesprongen. De A.R. Partij met Co- lijn aan de spits! De Vrijz. Dem. Partij, die minister Oud als eerste op de lijst had, is in stemmental vooruitgegaan, niet in aantal zetels. De Christ. Hist. Partij is teruggeloopen. De S.D.A.P. mag een vooruitgang boe ken, maar totaal en relatief minder dan de R.K. Staatspartij. De Communisten hebben van den oecono- mischen toestand veel minder geprofiteerd, dan velen verwachten! De Vrijheidsbond is wéér de partij, die verliest en aanzienlijk verliest! De kleinere partijen hebben 't heel slecht getroffen. Verheugend is, dat de twee anti papistische partijtjes, die eerst samen 4 ze tels hadden, er nu nog maar 2 tellen. Na tionaal Herstel keert niet terug. Nat. Boe ren-, Tuinders- en Middenstandspartij heeft eveneens zijn zetel verloren. En ook al de Rev. Soc. Arbeiderspartij! De Kath. Democr. Partij is de eenen ze tel, dien zij had, kwijt geraakt. De dissi dente groep van Katholieken, uitgekomen met de lijst Bouman, heeft geen zetel kun nen winnen. De stemmen van Katholieken, op deze beide partijen uitgebracht, zijn ver loren gegaan. Alleen de Chr. Dem. Unie is geklommen van 1 op 2 zetels. De N.S.B. heeft een groote teleurstelling ondervonden. Het Nederlandsche volk heeft wel duidelijk getoond, dat het de richting van het nationaal-socialisme niet uit wil. Gezien de verkiezing van de Prov. Staten van 1935 had de de N.S.B. op minstens acht zetels mogen rekenen; zij heeft er vier gehaald. Zooals wij reeds gisteren schreven gaat de belangstelling nu uit naar de vorming der nieuwe regeering én daarna naar de da den dier regeering. Wij zullen mét onze lezers de komende belangrijke politieke periode met gespannen aandacht volgen. God schenke wijsheid en kracht aan hen, die zullen worden geroepen, het land te re- geeren! Elders in dit nummer geven wij een be rekening van den uitslag der stemming in Leiden, als het een verkiezing voor den gemeenteraad zou zijn geweest. Men ziet ook hieruit, hoe goed de Katholieken in Leiden hebben gestemd! Oude Kamer Nieuwe Kamer R.K. Staatspartij S.D.A.P. Anti Revolutionaire Partij Christelijke Historische Unie Vrijheidsbond Vrijzinnig Dem. Bond Communistische Partij Staatkundig Geref. Partij Rev, Soc. Arbeiders Partij Nat. B. T. en Midd. Partij Kath. Democratische Partij N.S.N.A.P. Christ. Democratische Partij Algemeen Belang Nationaal Soc. Beweging Hervormd Geref. Staatspartij Christelijk Nationale Actie Actie Bouwman Nationaal Herstel Zwart Front 28 31 22 23 14 17 10 8 7 4 6 6 4 3 3 2 1 0 1 0 1 0 0 0 1 2 0 0 0 4 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 M. L. F. Bajetto (R.K. Staatspartij) i. W. IJsselmuiden (R.K. Staatspartij) Ir. Dr. W. J. Droesen (R.K. Staatspartij) H. Ruyter (R.K. Staatspartij) Jhr. Mr. G. Ruys de Beereiv brouck (R.K. Staatspartij) U- M C. E Bongaerts (R.K Staatspartij) Mr. J. RH. van Schaik (R.K. Staatspartij) J. G Suring (R.K. Staatspartij) Mr Dr. A. J. J. M. Me» (R.K. Staatspartij) Zie voor de P. J. S. Serrarem (R.K. Staatspartij) C. J Kuiper (R.K. Staatspartij) (R.K. Staatspartij) Dr. H. W. E. Moller (R.K. Staatspartij) H. G. M. Herman» (R.K. Staatspartij) W. Steinmetz (R.K. Staatspartij) J I M Weiter (R.K. Staatspartij) Mr. M. P. L. Steenberghe (R.K. Staatspartij) Mr. P. W. H. Truyeo (R.K. Staatspartij) Mr. F. J. H. Bach (R.K. Staatspartij) (R.K. Staatspartij) J. Groen Azn (R.K. Staatspartij) Mr C- M. J. F Goseling (R.K Staatspartij) Prof. Mr. P. J. M Aalberse (R.K. Staatspartij) Mr. Dr. L. J. C. Beaufort (R.K. Staatspartij) (R.K. Staatspartij) 1. W Andriessen (R.K. Staatspartij) K. L. H. d. Putt (R.K. Staatspartij) (R.K. Staatspartij) overige foto's der gekozenen pag. 5.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1