ROOD, WIT, BLAUW! De vlag van het Koninkrijk. WOENSDAG 26 MEI 193ï DE LEIDSCHE COURANT OERDE BLAD - PAG. 9 KLEUREN EN VORM THANS IN DE WET VASTGELEGD? Een wetsontwerp is ingediend, houden de bepalingen omtrent de vlag van het ko ninkrijk der Nederlanden, Art. 1 van dit wetsontwerp luidt als volgt: „De vlag van het koninkrijk der Ne derlanden is een vlag, bestaande uit drie liggende banen, waarvan de bo venste rood, de middelste wit en de onderste blauw is. De vlag heeft den vorm van een rechthoek, waarvan de lengte zich ver houdt tot de hoogte als drie tot twee. De drie banen zijn van gelijke breedte. Bij algemeenen maatregel van be stuur worden voorzieningen getroffen tot nadere bepaling van de juiste kleu ren en omtrent de duurzame vastleg ging daarvan". Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Ofschoon het Nederlandsche staatsrecht verscheiden voorzieningen kent tot offi- cieele vaststelling van vlaggen met bijzon dere bestemming was het voor de totstand koming van het koninklijk besluit van 19 Februari 1937, waarbij werd bepaald, dat de kleuren van de vlag van het koninkrijk der Nederlanden zijn rood, wit en blauw, wel in hooge mate twijfelachtig, of omtrent het beeld van de nationale vlag eenige gel dende bepaling bestond. Het koninklijk besluit van 19 Februari 1937, bevat alleen een voorloopige voorzie ning ten aanzien van de kleuren van de na tionale vlag, omtrent haar verdere kenmer ken bepaalt het niets. Men kan dus ook thans nog niet volhouden, dat de Neder landsche vlag rechtens is vastgesteld. Daarbij komt, dat de practijk heeft uit gewezen, dat behoefte bestaat aan bepalin gen tot bescherming van de Nederlandsche vlag tegen handelingen, welke met den eer bied, aan het nationale embleem verschul digd, niet zijn te vereënigen. Uiteraard kun nen dergelijke bepalingen eerst dan wor den gemaakt en toegepast, wanneer nauw keurig is vastgesteld, wat onder de Neder landsche vlag valt te verstaan. Al deze omstandigheden maken het wen- schelijk, dat vorm, model en kleuren van de Nederlandsche vlag wettelijk worden gere geld en wel op zoodanige wijze, dat een systeem wordt verkregen, waarin de verde re voorzieningen, waaraan te dezen behoef te bestaat, gevoeglijk kunnen worden ge past. Aangezien daarbij enkele strafbepa lingen niet achterwege kunnen blijven, kan deze regeling het beste bij de wet worden getroffen. Met de inwerkingtreding der ontwerpen wet zal het kon. besluit ophouden van kracht te zijn. Ten slotte zal, hoewel het regeerings- standpunt te dezen reeds blijkt uit het be sluit van 19 Februari 1937, in dit verband andermaal de door sommigen voorgestane meening, dat rood, wit en blauw niet de juiste kleuren van de Nederlandsche vlag zouden zijn, onder o'ogen moeten worden gezien. Rood-wit-blauw. Als kleuren worden genoemd rood, wit en blauw. De regeering heeft in de om standigheid, dat een aantal landgenooten de voorkeur zou geven aan de kleuren oranje, wit en eventueel lichter blauw, en van oordeel is, dat het van juist inzicht zou getuigen, zoo men een vlag van die kleur combinatie tot de nationale zou verklaren, allerminst aanleiding kunnen vinden tot het doen van een voorstel van die strekking. De door de voorstanders van het oranje- blanje-bleu aangevoerde argumenten acht zijn niet steekhoudend. Trouwens, de voor keur voor het oranje-blanje-bleu is reeds, toen zij in de zestiger jaren van de vorige eeuw voor het eerst van zich deed hooren, al dadelijk van zeer gezaghebbende zijde bestreden. Het historisch onderzoek omtrent het ontstaan van de Nederlandsche vlag heeft tot dusver nog niet in alle opzichten tot volkomen zekere resultaten geleid. Wat echter wel vaststaat, is het navolgende. De driekleur is in ieder geval als nationale vlag gebezigd sedert den opstand der Ne derlanden tegen het Spaansche bewind. Aanvankelijk vertoonde zij de kleuren oranje, wit en blauw, doch zeer waar schijnlijk al dadelijk daarnaast ook rood, wit en blauw. De oranje-blanje-bleu en de rood-wlt-blauwe vlag kunnen niet be schouwd worden als twee verschillende vlaggen. Zij moeten beschouwd worden als variëteiten van eenzelfde vlag, die als prin- sevlag werd aangeduid. Het verschil in kleuren maakte geen verschil in beteekenis uit. Langzamerhand is het rood het oranje meer en meer gaan verdringen. Sedert on geveer 1630 krijgt het rood bepaaldelijk de overhand, niet lang daarna is het oranje geheel verdwenen. Wat van dit verschijnsel de oorzaak is geweest, is onzeker. Waar schijnlijk is, dat het plaats had om zuiver practische redenen. Bepaaldelijk onhoud baar is de theorie gebleken, dat de ver dwijning van het oranje in de vlag een ge volg zou zijn geweest van anti-stadhouder lijke gezindheid. Hiervan is geen sprake. Daarom is het ook niet juist, dat herstel van het oranje de beteekenis zou kunnen hebben van een bijzonder blijk van aan hankelijkheid jegens ons vorstenhuis. Vari doorslaggevend belang echter acht de re geering, dat, wat er zij van den oorsprong der vlag en hahr aanvankelijk wisselvalli ge kleuren, het rood, wit en blauw gedu rende ongeveer 300 jaren practisch de na tionale vlag is geweest, en bovendien de vlag der traditie van de thans levende ge neratie. Bij dezen stand van zaken ziet de regee ring geenerlei aanleiding om voor te stel len de Nederlandsche vlag te veranderen. Opmerking verdient, dat het systeem van het ontwerp is, dat slechts een bepaalde vlag als de algemeene nationale vlag zal gelden. Op alle Nederlandsche vlaggen van bijzonder type, waaronder dus zijn te verstaan vlaggen, welke we 1 vallen onder de omschrijving van het eerste lid van ar tikel 1, doch niet mede onder die van het tweede lid, zullen toepasselijk zijn de arti kelen 3 en 4, aan de hand waarvan haar al of niet wettigheid moet worden getoetst. Buiten deze bepalingen, welke betreffen de vlaggen, die men zou kunnen aanduiden als „afwijkende nationale vlaggen", vallen echter alle vlaggen, die niet zijn rood, wit en blauw, dus ook de oranje-wit-blauwe vlag. Hieruit volgt, dat deze laatste nimmer als een onwettige zal kunnen worden be schouwd. Buiten het wetsontwerp vallen evenzeer de vlaggen, welke wel de kleuren rood, wit en blauw vertoonen, doch niet bestaan uit de in artikel 1, lid 1, bedoelde drie liggende banen in de aldaar vermelde volgorde. Vlaggen, welke van de nationale vlag af wijken, doch vallen onder de omschrijving van artikel 1, eerste lid, en niet berusten op een regeling, getroffen krachtens arti kel 3, zullen niet mogen worden gevoerd of in het openbaar vertoond. Deze bepaling keert zich met name tegen nationale vlag gen, welke door toevoegingen of opschrif ten worden ontsierd. De bedreigde geldboete bedraagt ten hoogste 150.Zij is ontleend aan artikel 435 van het wetboek van strafrecht. Het lijkt althans voorshands niet noodig om op de hier bedoelde overtredingen tevens prin cipale hechtenisstraf te stellen. Verbeurd verklaring daarentegen kan, vooral wan neer een gevoerde verboden vlag een aan- stootelijk karakter heeft, nuttig werken. De in het ontwerp geregelde materie be treft niet alleen het rijk in Europa doch het geheele koninkrijk der Nederlanden. BIJ GEMENGDE BERICHTEN Botsing tusschen vracht auto en autobus Zeven gewonden, waarvan er één overleed. Omstreeks vijf uur is op den rijksweg in het gehucht Tjamsweer (gem. Appinge- dam) bij het passeeren een autobus van de Damster auto maatschappij te Appingedam, waarin behalve de chauffeur zes personen waren gezeten, onder wie enkele kinderen, in botsing gekomen met een vrachtauto uit Groningen, bestuurd door den heer M. Ja ger, vrachtrijder te Overschild. De autobus kwam door de botsing aan den rechterkant van den weg terecht, waar zij tegen een boom reed. De inzittenden werden allen aan de schouders gewond. De chauffeur, de 30-jarige S. Mengedoth uit Appingedam, was er evenwel het ergst aan toe. In hopeloozen toestand werd de man naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. De zes andere gewonden zijn, na door drie geneesheeren te zijn verbonden, naar hun woningen getransporteerd. Vooral de autobus was deerlijk gehavend. De vrachtwagen werd van voren bescha digd. Naast de chauffeur van deze auto zat een 14-jarige jongen, die evenals de be stuurder met den schrik vrij kwam. Wel klaagden zij over inwendige pijnen, doch niettemin hebben de beide mannen met een andere auto de terugreis naar Groningen aanvaard. Een der gewonden overleden. De chauffeur van de autobus is op weg naar het ziekenhuis te Groningen, ongeveer ter hoogte van Ten Post, overleden. De auto, waarmede het slachtoffer werd ver voerd. keerde hierop naar Appingedam te rug. In den loop van den avond zullen de bus en de vrachtwagen weggesleept worden. WEER EEN ZWEMMER VERDRONKEN. In een vischfuik geraakt. Gisteravond is de 2l-jarige N. Groot uit Hoorn bij het zwemmen in de haven ver dronken. De jongeman geraakte in een fuik. Een meisje, dat bij hem was, trachtte hem nog te redden, doch kon daarin niet sla gen. Op har hulpgeroep kwam men per roeiboot hulp verleenen en wist men door het wegtrekken der visschersnetten den jongen te bereiken. Hij was toen echter reeds overleden. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Veertien personen dakloos. Terwijl de bewoners zich reeds ter ruste hadden begeven, is gisteravond omstreeks half elf brand ontstaan in de kapitale boerderij van den heer H. Vullings in de buurtschap grafwegen te Groesbeek. De brand is ontstaan in de nabijheid van den schoorsteen. De brandweer moest door gebrek aan water lijdelijk toezien en het is slechts aan de gunstige windrichting te danken, dat het belendende varkenshuis gespaard bleef. Door dezen brand is het met twaalf kin deren gezegende gezin dakloos. Boedel en inboedel waren verzekerd. FELLE BRAND TE HAARLEM. Winkelier loopt brandwonden op. Gisteravond heeft in een kruideniers winkel, annex drogisterij aan de Barend- senstraat te Haarlem een felle brand ge woed, waarbij de eigenaar, de 30-jarige heer J. R. ernstige brandwonden aan ge laat en armen heeft opgeloopen. De juiste oorzaak van den brand is nog niet bekend, aangezien de toestand van den heer R. van dien aard is, dat hij niet kan worden verhoord. Men vermoedt echter, dat hij in het vertrek achter den winkel, dat als opslagplaats diende, was heeft willen smelten, waar de zeer brandbare stof vlam vatte. De buren zagen den heer R. plot seling naar buiten snellen met gedeeltelijk verbrande kleeren, terwijl in den winkel een hevige gloed zichtbaar was. Zij waar schuwden de brandweer, die spoedig met eenige stralen op de waterleiding het vuur aantastte. Doordat aan de achterzijde allerlei che micaliën waren opgeslagen, ontwikkelde zich een verstikkende rook, welke het aan vankelijk onmogelijk maakte het huis bin nen te dringen. Vrij spoedig was het vuur echter bedwon gen en toen bleek, dat de achterkant van het benedenhuis vrijwel geheel was uitge brand. De heer R. had zich naar het St. Elisa- beths-gasthuis begeven, on> zijn wonden te laten verbinden. Hier constateerde men, dat hij er vrij ernstig aan toe was. Zijn vtouw, die bij het uitbreken van den brand op de bovenverdieping ziek te bed lag, was door het voorgevallene zeer overstuur. Zij is bij kennissen ondergebracht. De heer R. was verzekerd tegen brand en bedrijfsschade. HOUTEN WONING AFGEBRAND. Vanochtend om kwart" voor acht is door het omvallen van een petroleumstel brand ontstaan in het perceel Heerengracht no. 6, te Zaandam, bewoond door het gezin Ka bel. In een oogwenk stond dë woning, wel ke geheel van hout was opgetrokken, in lichte laaie. Met groote moeite kon een gedeelte van het huisraad worden gered. De brandweer was spoedighet vuur mees- Ter; Het perceel ging geheel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. KLEINE UITSLAANDE BRAND. Op de tweede verdieping van het per ceel Borgerst-raat 160 te Amsterdam, be woond door het gezin Willemse, heeft gis teravond een uitslaande brand gewoed, waarbij een achterkamer en een keuken zijn uitgebrand en tevens een raamkozijn van de derde verdieping is beschadigd. Oorzaak van den brand was, dat een schoorsteenvalletje, dat boven een petro leumstelletje hing in brand was gevlogen. De brandweer heeft het vuur met een straal op den motorspuit gebluscht. INBRAKEN TE ROTTERDAM. Drie arrestaties. De Rotterdamsche politie is erin geslaagd in verband met eenige inbraken in manu facturenwinkels een heler aan te houden en via dezen is men weer twee dieven op het spoor gekomen. Het bewijsmateriaal te gen dit drietal is van dien aard, dat de mannen inmiddels reeds naar het huis van bewaring zijn overgebracht. In den nacht van 14 op 15 Mei is inge broken in het manufacturenmagazijn van den winkelier P. T. aan de Hillevliet te Rotterdam. Bij die gelegehheid werden manufacturen, damesjaponnen en heeren- costumes tot een totale waarde van 300 gestolen. Het was de politie nu ter oore gekomen, dat deze goederen verkocht waren aan den opkooper A. van Z. in de Overijsselsche- straat. De politie heeft daar huiszoeking verricht en zij is erin geslaagd de geheele partij goederen in beslag te nemen, van Z. verklaarde later, dat hij voor de goederen, die, zooals gezegd, ongeveer 300 waard waren, voor 54 had gekocht. Dat was evenwel niet alles wat-men vond. In de woning trof men een aantal tweedehandsche kleedingstukken aan, een aantal overhemden en andere voorwerpen, die naar het nader onderzoek uitwees, in Febi'uari gestolen waren bij den winkelier V. uit diens magazijn aan den Putschebocht en in Maart bij den marktkoopman K. uit diens pakhuis aan den Breeden Hilledijk. Nader aan den tand gevoeld vertelde van Z., dat hij al deze goederen had gekocht van den lossen werkman C. D. en den ko perslager A. in 't B. die daarop eveneens aangehouden zijn. Tevens heeft de politie bij van Z. neg gevonden een aantal manufacturen, kleed jes, japonnen, overhemden, heerencostu- mes, koffertjes, een rol matting van 28,6 M. lengte, gemerkt R. S. en een dekzeil, v/elke goederen klaarblijkelijk eveneens van diefstal afkomstig zijn. Men weet nog niet bij wien een en an der gestolen is. POLITIEKE SCHERMUTSELINGEN TUSSCHEN N.S.B/ERS EN POLITIEKE TEGENSTANDERS. Tweemaal dreef de politie met sabel en gummistok de belhamels uiteen. VIER GEWONDEN. Vannacht zijn N. S. B.'ers en politieke tegenstanders te 's-Gravenhage tweemaal handgemeen geraakt. De eerste ontmoeting tusschen beide par tijen had plaats omstreeks middernacht. Dertig N. S. B.'ers waren op dat uur be zig pamfletten te werpen in de bussen van bewoners in de Compasstraat. Zij werden door eenige honderden politieke tegenstan ders gevolgd, die op den hoek van de Com passtraat en de Magneetstraat de N. S. B.'rs met steenen begonnen te bekogelen. De politie greep toen in en joeg de men- schen met sabel en gummistok uiteen. Een 16-jarige en een 28-jarige Scheve- ninger liepen verwondingen op. Zij wer den in de ziekenverpleging in de Duin straat verbonden en konden hierna op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. Geen van beide wist mede te deelen of hij van de po litie dan wel van één van de vechtersbazen een klap heeft gekregen. Dezelfde N. S. B.'ers werden een uur la ter andermaal lastig gevallen. Achtervolgd door ongeveer honderd politieke tegenstan ders raakten partijen slaags op den hoek van de van Boelzelaerlaan en den Kranen- burgerweg. Wederom maakte de politie door een charge met sabel en gummistok een einde aan de vechtpartij. Ook hier vielen twee slachtoffers. De 30- jarige W. uit de Frankenstraat en de 22- jarige B. uit de Jacob Gillesstraat werden gewond en konden, na in het Roode Kruis- ziekenhuis verbonden te zijn, op eigen ge legenheid huiswaarts keeren. Noch de een noch de ander wist hoe hij gewond was geraakt. De politie zet het onderzoek naar de da ders van deze relletjes voort. Ook te Amsterdam kwam het tot vechtpartijen. De politie te Amsterdam heeft vannacht tegen half twee op den Admiraal de Ruy- terweg bij de Krommert een auto aange houden, waarin drie propagandisten wa ren gezeten, die op een verboden uur ver- kiezingslectuur verspreidden. Krachtiger heeft de politie moeten optre den bij het uitgaan van een politieke bij eenkomst, welke gisteravond in de Apollo- hal werd gehouden. Toen de meeste deel nemers aan deze vergadering zich hadden verspreid, wilde een groep van een paar honderd man met borden, waarop politieke emblemen stonden afgebeeld, een optocht vormen, maar de politie verspreidde deze menschen, die evenwel een eind verder op nieuw een optocht formeerden, waarbij de politie op schreeuwen en schelden werd onthaald. De motorpolitie heeft daarop met den wa penstok de demonstranten definitief ver spreid. DE ELECTRICITEITSSTORING BIJ 's-HERTOGENBOSCH. Was er baldadigheid in het spel? In verband met de storing in de electri- citeitsvoorziening te Den Bosch en rand gemeenten, vernemen wij nader, dat het euvel is veroorzaakt, vermoedelijk doordat een ijzerdraad over de hoogspanning is ge worpen tusschen het onderstation Uden en Den Bosch; althans zijn op deze leiding brandvlekken waargenomen, die daarop wijzen. Bovendien is geen bericht binnen gekomen, dat op het betrokken traject een onweer heeft gewoed. Dit is niet de eerste maal, dat uit balda digheid de leiding werd beschadigd. Ook is het in het verleden herhaaldelijk voor gekomen, dat de isolatoren op de masten waren stukgeschoten tijdens schietoefenin gen. De politie heeft een intensief onder zoek ingesteld. DE MUGGENPLAAG OP HET IJSSELMEER. Met de warmte verergerd. De schepen welke, komende van het IJs- selmeer, de Oranjesluizen te Schelling- woude passeeren zijn met een dikke laag muggen bedekt. De schippers zijn van mee ning, dat de muggenplaag de laatste dagen zeer is verergerd. De schepen voeren vaak in een wolk van muggen, zoodat de schip pers genoodzaakt waren tijdelijk voor an ker te gaan om zich voor de insecten in hun kajuiten te bergen. EEN DRIELING GEBOREN. Doch niet op denzclfden dag jarig. In Rossum (nabij Zaltbommèl) is een drieling geboren. Het drietal verheugt zich in een goede gezondheid. De kinderen had den bij de geboorte een normaal gewicht. Als bijzonderheid mag worden aange merkt, dat de geboortedag van dezen drie ling over 2 data is verdeeld. Een der jon gens en het meisje werden op 21 Mei gebo ren; de andere jongen aanschouwde pas op 22 Mei het levenslicht. In het gezin waren reeds 2 kinderen. „N. R. Crt." RECHTZAKEN ZIJN BROER MET EEN MES MISHANDELD. Een jaar voorwaardelijk geëischt. In de verdachtenbank van de Haagsche rechtbank stond een heel jonge man en hem was opzettelijk zware mishandeling van zijn broer ten laste gelegd. Maar zoo merkwaardig waren de omstandigheden van dezen broedertwist, dat de officier van justitie meende te moeten volstaan met slechts een voorwaardelijke straf van een jaar te eischen. In het begin van Februari j.l. stond deze verdachte voor een winkel in de Herder straat. Hij wachtte op zijn schoonzuster. Echter daagde gewaarschuwd door ano nieme brieven de broer op, die den ver dachte ter verantwoording riep en hem een afstraffing toediende. De verdachte viel, sprong op en bracht zijn aanvaller met een aardappelmesje een steek in de zij toe. Het slachtoffer werd als getuige gehoord en bevestigde de lezing van het proces-ver- baal. Daarop vroeg de president verdachte of hij iets te vragen had aan zijn broer. „Hij heeft mij al vergiffenis geschon ken", antwoordde de verdachte, die de fei ten toegaf. De president vroeg hem hoe het kwam, dat hij een aardappelmesje bij zich had. Ik had het bij me gestoken, omdat mijn schoonzuster me gewaarschuwd had, dat mijn broer mij volgde. De officier van justitie, mr. P. R. Blok, achtte de feiten bewezen. Verdachte staat echter zeer gunstig bekend en omdat het een familiekwestie betreft, meende de offi cier te moeten volstaan met den zeer ele menten eisch van een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger, mr. G. F. J. Jongbloed, vroeg op grond van verzachtende omstan digheden een zeer clemente straf. CLEMENTER STRAF BEPLEIT VOOR BOEKHOUDER. Gisteren is voor de rechtbank te Alkmaar tegen een gewezen boekhouder van een houtfirma, die ƒ60.000 ten haren nadeele heeft verduisterd, twee jaren gevangenis straf geëischt. De verdediger, mr. ir. N. J. v. Leeuwen, bood namens verdachte aan de firma Eecen diens verontschuldigingen aan voor zijn ge drag en voor het leed, dat hij daardoor be rokkend heeft. Hij wees op verschillende punten, die ten gunste van verdachte spre ken, o.a. op het gebrek aan controle. Verdachte is ten slotte in Wanden geval len van bookmakers, die de verdediger een vloek van de samenleving noemt. Hazard spel is hier te lande verboden. Het doet vreemd aan, wanneer men ziet, dat het toch openlijk wordt uitgeoefend door aller lei geboefte en met dit geboefte is ver dachte helaas in aanraking gekomen. Hij heeft een ontzaglijk leed doorge maakt en een vreeselijken tijd. Hij is licha melijk een wrak geworden. Zonder voedsel beeft hij acht dagen door de duinen gezwor ven. Hij is reeds zeer zwaar gestraft. Met het oog daarop vroeg de verdediger cle mentie met dezen oneerlijken boekhouder. Uitspraak volgt a.s. Maandag. „Tel." HET B.V.L.-SCHANDAAL TE ALKMAAR. Tegen den vroegeren penningmeester twee jaren gevangenisstraf geëischt. Nadat te Alkmaar reeds lang booze ge ruchten de ronde hadden gedaan, werd in het najaar van 1936 de vijftigjarige pen ningmeester-propagandist en Comptabel van de gewestelijke Commissie van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm, P. J. O., te Alkmaar, gearresteerd, wijl hij ver dacht werd van een reeks verduisteringen en valschheden in geschrifte, gepleegd in dienstbetrekking. Al spoedig bleek, dat O zich gedurende een zeer groot aantal jaren aan dergelijke feiten had schuldig gemaakt, waardoor de Staat der Nederlanden en/of de Gewestelijke Landstormcommissie voor een zeer groot bedrag werden benadeeld.- O. maakte er o.a. een gewoonte van, kwi tanties te schrijven met gefingeerde na men en voor gefingeerde onkosten en de daarop vermelde bedragen aan zich zelf uit te betalen, terwijl hij ook vaak door penningmeesters van kleine plaatselijke af- deelingen bij de afrekeningen een dubbele kwitantie liet schrijven, waarvan altijd een blanco was. Later vulde O. een bedrag in, hetwelk hij in eigen zak liet verdwijnen. O. bekende na zijn arrestatie volledig, maar kon niet opgeven, hoe groot het door hem verduisterde bedrag was. Accountants hebben ongeveer vijf maanden werk gehad om de zaak uit te zoeekn. Dinsdag stond O. voor de Alkmaarsche rechtbank terecht. Blijkens de dagvaarding werd hem minder ten laste gelegd, dan men op grond van de bekende feiten had verwacht. Hij werd er van beschuldigd zich in totaal een bedrag van 5.340.95 weder rechtelijk te hebben toegeëigend, althans een bedrag van* ƒ4.391.08, of althans 4.270.60 of althans 3.931.60, o.a. door het plegen van valschheid in geschrifte, een en ander ten nadeele van den Staat der Neder landen en/of de Gewestelijke Landstorm- commissie. Dit alles zou zijn geschied in de periode van 1930 tot eind 1936. Verdediger van O. was mr. H. Scholte. Voor deze zaak bestond, mede doordat O. als B.V.L.-man en als marktmeester en kaasvader van de Alkmaarsche kaasmarkt een bekend Alkmaarder was. een zeer groo te belangstelling. Na uitvoerige behandeling eischte de Of ficier van Justitie een gevangenisstraf van twee jaren. De verdediger pleitte clementie. De uitspraak is bepaald op Maandaa 31 Mei.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9