Nog 4 dap vóór de verkiezingen! NIEUWS No. I van Lijst i. STADS Gij a.s. Woensdag voorop: ZATERDAG 22 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER KANS OP REGEN. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige, tijdelijk wellicht krachtige, Zuid-Westelijke tot Zuid-Ooste- Hjke wind, aanvankelijk toenemende bewol king met kans op regen in het Westen, in het Oosten weinig of geen regen, later op klarend, weinig verandering in tempera tuur. Hoogste barometerst.: 771.3 te Isafjord en Akureyri. Laagste barometerst.: 752.3 te Valentia. De hooge drukking in het Noorden hield stand. De secundaire depressie, welke gis teren over onze omgeving lag, trok snel Noordwaarts en werd door een sterken drukopzet gevolgd, zoodat over Frankrijk onze omgeving, West-Duitschland en Mid den-Europa zich een rug van hoogen druk ontwikkelde. Over het Oostzee-gebied bleef nog een vlakke depressie liggen. De Oceaan depressie verplaatste zich intusschen naar het Zuiden, een nieuwe secundaire nadert in het Zuid-Westen. In Noord-Scandina- vië heerscht nog mooi helder weer, in de omgeving van de depressie over de Oost zee is de lucht meest betrokken, met regen of onweer. In onze omgeving, Oost-Frank rijk, West-Duitschland en het Noorden van oe Britsche Eilanden is de lucht helder tot licht bewolkt; onder invloed var de nade rende secundaire is de lucht in West-Frank rijk en op het Zuiden van de Britsche Ei landen weer betrokken met regen. De tem peratuur is in onze omgeving en in Duitsch land gisteren na het passeeren van de se cundaire aanmerkelijk gedaald. Voor onze omgeving moet, met het oog op de nade rende secundaire depressie, gerekend wor den op aanvankelijk toenemende bewol king met wellicht eenigen regen in het Westen. Later is weer opklaring te wach ten. De wind zal zwak tot matig, tijdelijk wellicht krachtig uit Zuidelijke richtingen zijn. Groote veranderingen in de tempera tuur worden niet verwacht. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 9.27 uur tot Zondagmorgen 4.25 uur; van Zondagnamid dag 9.29 uur tot Maandagmorgen 4.23 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 23Mei voorm. 2.35 en nam. 3 uur; op Maandag 24 Mei voorm. 3.10 en nam. 3.35 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 16.5 gr. C. Poelmeer 18 gr. C. Naar huis met de „Java" LONDEN, 22 MeL (A.N.P.) Prinses Ju liana en prins Bernhard zijn vanmorgen te half tien van Liverpoolstreet-station ver trokken "aar Harwich, waar zij zich zul len inschepen aan boord van Er. Ms. „Java",- met welk oorlogsschip zij den over tocht naar Nederland maken. Hartelijk afscheid van Londen. Een groote menschenmenigte, die op weg was naar de kantoren in de binnenstad, stelde zich bij Liverooolstreet-station op om getuige te zijn van het vertrek van het N e- derlandsche prinselijke paar. Een spe ciaal rijtuig was gereserveerd. Prinses Ju liana, die een bontmantel en een donker bruine hoed droeg, en prins Bernhard, die in de uniform van marine-officier gekleed was, werden op het station verwelkomd door spoorwegautoriteiten en leden van het Nederlandsche gezantschap. Het prinselijk paar onderhield zich op het per ron met vrienden en poseerde glimlachend voor de fotografen. Toen de trein het sta tion verliet, hief de menigte een hartelijk gejuich aan, waarvoor prinses Juliana en prins Bernhard wuivend dankten. 24 MEI 1937. De bei voor de laatste ronde. De eindspurt wordt ingezt. Op 26 Mei worden de punten geteld. Er zit MERKBARE SPANNING in den strijd. We willen ons enthousiasme nog eenmaal uitvieren. De meeting van 24 Mei In de groote zaal van de Stadsgehoorzaal is, daarvoor de uit laatklep. Deze bijeenkomst moet de BEKRONING v/orden van onze verkiezingsactie. RECTOR DROST PROF. ROMME zullen de wapenschouw houden. Drost met de beide de Greeve's de mach tigste gewijde redenaar van het oogenblik. Romme de beste leeke-spreker. Zoo'n avond komt niet spoedig weer te rug! Voorziet u tijdig van PLAATSKAARTEN. 15 ct. per persoon. Plaatsbespreking 10 ct. Firma Zandvliet, boekhandel, Haarlemmer straat. Geen enkele Katholieke kiezer mag ont breken. Het geldt de laatste roep. En dan erop losl COLLECTE. Op Zondag 23 Mei aan de uitgangen van alle kerken. Een geëigende gelegenheid om ons ook financieel te steunen. Wat broodnoodig is. Wij houden ons overtuigd van uwe me dewerking ook in dit opzicht. ZIEKEN. Er bestaat op Zondag 23 Mei gelegenheid tot aanmelding op de volgende plaatsen en uren: Hartebrugkerk: In de bereidkamer van de Pastorie aan de Haarlemmerstraat van 10—12 uur. Petruskerk: B- A. van Dijk, v. d. Waal straat 16 van 11 tot 1 uur. Haagwegkerk: In het klooster van 111 uur. Jozefkerk: In de R.K. School aan de Lust hoflaan van 111 uur. Voor de uitvoering van aanvragen die daarna mochten binnenkomen kunnen wij niet instaan. Men geve zich dus tijdig op. Propagandaclub Dr. Schaepman. PROCESSIE NAAR HEILOO. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin wordt aangekondigd de Processie naar Heiloo. R. K. VEREENIGING „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY" Het is ons een vreugde hartelijk dank te mogen betuigen aan allen, die in de zakjes voor de hulpbehoevende moeders en de baby een gave geofferd hebben, 't Was heerlijk de zakjes te openen! „Alles is welkom", hadden wij gevraagd, en van alles was aanwezig. Elk zakje vertelde van het offertje, dat deze gave gevraagd had: van de kleintjes, van de grooten, van vader en moeder.... doch neen, nu niets meer verklappen! ....Wij hebben weer 't volste vertrouwen, dat de Voorzienig- „Ik roep de jeugd vaa Nederland" DACHT de Mussert-klok van Lun- ieren; maar zij vergat, dat er in de Kerken van Nederland 6ók klokken hangen! JONGE KATHOLIEKEN, die voor het eerst ter stembus komt, VESTIGT UW GELOOF IN DE TOEKOMST OP DE TOEKOMST VAN UW GELOOF1 Oók, juist dóór ligt een geweldige taak voor de staatkunde in Neder land. Voor de staatkunde der R. K. STAATSPARTIJ. heid ons niet verlaten zal. Als de nood het hoogste is, is de redding nabij. Daarom een bij zonder woord van dank aan allen, die ons gesteund hebben in de verzorging, de verspreiding, doch vooral in het terugvragen der zakjes. De jonge dames hebben met vreugde haar taak volbracht, ook, als ondanks her haald bezoek, eene teleurstelling moest worden aanvaard. Wij zijn overtuigd, dat by een volgende oproep, zij allen weer gaarne zullen hel pen. God zegene en loone U allen! Het Bestuur. CONGRES HOOFDAMBTENAREN BIJ HET MARKTWEZEN. De Vereeniging van Hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland zal dit jaar haar congres houden en tevens haar 3e lustrum herdenken op 9 en 10 Juni te Lei den, alwaar ze door het Gemeentebestuur in het Gemeentemuseum „De Lakenhal" of ficieel zal worden ontvangen. Op .9 Juni des namiddags zal in Café- Restaurant „In den Vergulden Turk" de ledenvergadering plaats hebben, terwyl men in den ochtend van den volgenden dag in het Waaggebouw bijeen zal komen om den heer L. A. Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst te Leiden en tevens le secretaris der Vereeniging, in de gelegenheid te stellen zyn voordracht: „De Leidsche Waag, monument van Leiden's handel en marktwezen" te houden. De congressisten zullen uiteraard met Leiden's bezienswaardigheden, marktter reinen en omgeving kennis maken, waar voor een auto- en boottocht op het pro gramma is vermeld. Tot slot zullen zy aan een gezamenlyke lunch aanzitten in Café-Restaurant „Zo- merzorg", waar zy aan het begin dezer twee dagen begroet en ingeleid zullen wor den door den heer Mennes met: „Een praat je over Leiden". ETHISCHE TRAM-POLITIEK. Met groote verbazing hebben wy aldus de „Avondpost" vernomen, dat de direc tie der H. T. M. voornemens is, in bepaalde omstandigheden voor schoolkinderen alleen staan-plaatsen in trams en auto-bussen be schikbaar te stellen, teneinde ouderen een plaats te waarborgen. De tram-directie begeeft zich hier op een terrein, waar zy,vandaan moet blijven. Het opstaan van jonge menschen, ten be hoeve van ouderen, is een daad, die zeker ieder zal toejuichen, maar de jeugd moet daartoe worden aangespoord door ouders en onderwijzers, en niet verplicht door de tramdirectie. Nog geheel afgezien van de omstandigheid, dat er persoonlijke omstan digheden in het spel kunnen zyn, die ook schoolkinderen tot zitten kunnen dwingen. Wij achten een dergelijke paedagogische of ethische politiek van de zijde der tram directie uit den booze. Zy heeft zich met deze aangelegenheid niet te bemoeien. Tot zoover de „Avondpost". Wij kun nen ons met de opvatting van dit blad ten deze heel goed vereenigen. E. H. B. O. Voor het door de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging E. H. B. O. gehouden examen voor het diploma eer ste hulp by ongelukken der Nederland sche Vereeniging slaagden de heeren: H. Bakker, J. Bergman, A. J. v. d. Born, A. Boot, H. H. Buutveld, D. Fallaux, H. D. v. Galen, A. v. Hooidonk, B. de Kier, G. de Kier, M. de Kier, N. Kuivers, D. Kraayenbrink, J. Marijt, C. Ouwehand, G. E. Rietkerk, J. de Vries, J. Wagema- ker, I. Zitman. Het examen werd afgenomen door de doktoren M. van der Stoel te Voorscho ten, S. A. Liezenberg te Leiden, en H. Navis, docent. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5012. W. van Egmond Wzn., Rijnsburg, Vliet Z.Z. 23, timmerbedrijf. Overl. E.: W. van Egmond Wzn., d.d. 24 Aug. 1935. Wijz. handelsn. in: Wed. W. van Engmond Wzn. N.E.: Wed. M. van Egmond- Vianen, Rijnsburg. Opheffing. 3078. fa. L. Dolle, G. M. Hofman, Oegstgeest, Geversstraat 22, sla gerij. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W. is bepaald, dat de commissie, in 1937 belast met het afne men van de examen ter verkrijging van de aKten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt N VII, N VIII en NXX, en van de aanteekenin- gen op de akten N VII en N VIII, zitting zal houden te Amersfoort, Amsterdam, Eindhoven en 's-Gravenhage, en zijn o.m. benoemd tot leden de dames: M. H Brusé, C. G. HoffVermeer, arts, M. A. Lutz, M. C. van OerleNipper, Th. G. E. Schenck en de heeren dr. J. J. van Eek, allen alhier en drs. J. J. Hermans, te JOSEPHINE BUTLERVEREENIGING. Alhier is een afdeeling van de Joséphine Butlervereeniging opgericht. Deze ver eeniging stelt zich tot doel het verhoogen van het zedelijk peil van onze samenle ving en de bescherming van vrouwen en kinderen door bevordering van de denk beelden van Joséphine Butler en door het verstrekken van financieelen steun aan vereenigingen, die op dit gebied werk zaam zijn. Het bestuur is als volgt samengesteld: Mevr. L. Bakhuizen van den Brink Cnoop Koopmans, presidente; mevr. M. S. WensinckPoubanton, secretaresse, Witte Singel 21; mevr. J. Kristensen Heldring, penningmeesteresse, Witte Sin gel 31, gironummer 1016; mevr. C. van der EistCoebergh; mej. dr. Catha. Ho- vens Greve; mej. F. van der Vlugt; mr. dr. P. A. van Toorenburg; de heer P. C. G. A. Wijkmans. „EENHEID DOOR DEMOCRATIE". In de groote zaal van de Stadsgehoorzaal werd gisteravond door de plaatselijke af deeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Eenheid door Democratie, een propa- ganda-vergadering gehouden. De voorzitter, de heer Chr. Lau, deelde mede, dat de vereeniging op het oogenblik 20.000 leden telt. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer P. van Stam, uit Laren, ds. G. Westmyse, uit Rotterdam en den onlangs tot burgemeester van Zaan dam benoemden mr. J. in 't Veld. De heer Van Stam sprak over het onder werp „Het inzicht van heden bouwt de toekomst van morgen". Hij beschouwde de toestanden in Rusland en in de fascistisch geregeerde landen en concludeerde: Wat de N.S.B. ook belooft, we kunnen er van overtuigd zijn, dat, wan neer de heer Mussert aan het bewind is, het met onze geestelijke vrijheden gedaan zal zyn. Op de vraag, of Mussert winnen zal, ant woordt spr.: Nooit, daarvoor zyn onze er varingen te groot. Ds. Westmyse sprak over „Democratie of dictatuur". Spr. wees o.a. op de beteekenis van het parlement en op alles wat door en tijdens ons democratisch bewind is tot stand ge bracht. Na de pauze kwam mr. J. in 't Veld aan het woord, die het bedrog noemde, wan neer de N.S.B. ons vryheid van godsdienst belooft. Wanneer een dictator de macht in han den heeft, dan heeft hij slechts één doel: het behouden van zijn positie met alle mid delen, die hem daartoe ten dienste staan. Het resultaat, dat zij met hun terreur be reiken, noemen zy eenheid. MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Mevr. Suze Luger tot hoofdleerares solo-zang benoemd. Naar wij vernemen is benoemd tot hoofd leerares voor solo-zang aan de Muziek school van de Maatschappij voor Toon kunst alhier, mevrouw Suze Luger te Am sterdam. Mevrouw Luger zal hare werkzaamheden onmiddellijk aanvangen, terwijl vanaf 1 September a.s. het onderwijs in solo-zang, ook voor beginnenderi, uitsluitend door haar zal worden gegeven. Mevrouw Luger werd te Nijmegen gebo ren uit een geslacht van musici. Van haar vader ontving zij haar opleiding tot violis te, als hoedanig zij een diploma van de Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging verwierf. Vervolgens legde zy zich toe op de zang studie. De eerste lessen ontving zy van Hendrik C. van Oort, daarna studeerde zy eenige jaren feij Berfche Seroen en ten slot te bij mevrouw A. NoordewierReddin- gius. Mevrouw Luger geniet als altzangeres in binnen- en buitenland een groote repu tatie. Zij treedt hier te lande regelmatig als soliste op bij alle groote orkesten en concertvereenigingen en concerteerde voorts herhaaldelijk in Zwitserland, Duitschland, België en Frankrijk. Ook maakt zij (naast Jo Vincent, Louis van Tul der en Willem Ravelli) deel uit van 't Hol- landsch Vocaal Kwartet. Gisteravond te 9 uur ontdekte een voor bijganger, dat het zonnescherm van den kapperswinkel van den heer J. H. v. d. L., Stationsweg 31, brandde. Door het linnen te verwijderen werd het vuur gedoofd. De politie-brandweer was met de motorspuit aanwezig, doch deze behoefde geen dienst te doen. Voor het machinisten-examen diploma B is te Den Haag geslaagd ""de heer W. A. Verboog, alhier. Luxer. De directie van het Luxor Theater brengt deze week twee hoofdfilms, welke wat inhoud betreft uiteindelijk op het zelfde neerkomen. De eerste hoofdfilm is getiteld: de Wol- ga Bootman, een monumentaal Russisch filmwerk. Men ziet hier hoe een jong Rus sisch luitenant verliefd wordt op de vrouw van zijn kolonel. Om zich van hem te ontdoen ontvreemdt de kolonel een geheim plan uit de tasch van den luite nant, die daarop tot dwangarbeid veroor deeld wordt. Hij weet echter te ontvluch ten en trekt als Wolga Bootman door het land. Op een van die tochten ontdekt hij plotseling een drenkelinge, in het riet langs den kant. Hij komt tot de ontdek king, dat het de vrouw is, die hij lief heeft. Er volgt een revisie van zijn pro ces, waarin de waarheid tenslotte aan het licht komt. Een zeer sterk gespeelde film met tal van Russische liederen, waarbij het Don Kozakkenkoor een niet onbelangrijke rol vervult. In „Kreutzer Sonate" naar den gelijk- namigen roman van Leo Tolstoï wordt uitgebeeld het leven van een echtpaar, I dat gelukkig is.... totdat de derde in het spel komt. Dit is een neef van den echt genoot en bekwaam violist als hij is, weet I hij zich al spoedig aangetrokken tot de echtgenoote (Lil Dagover) die eveneens j musicienne is. De echtgenoot, jaloersch als hij is, gaat ten zeerste gebukt onder AGENDA LEIDEN. Maandag. Groote bijeenkomst Stadsgehoor zaal, 8.15 uur. Sprekers Prof. Rom- me en Rector Drost. Dinsdag. Groote bridge-drive in de zalen van Restaurant Zomerzorg onder ausp. der Ned. Reisver. voor Kath. Aanvang precies 8.15 n.m. Vrijdag, St. Christoffel, ledenvergadering „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters; Bertel, v. Bockel, v. Driesum, Hovens Gré- ve en v. Leeuwen. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. ,De avond-, nacht- en Zondagsdienst Ier apotheken wordt van Dinsdag 18 tot en met Zondag 23 Mei a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. de vermeende goede vriendschap tusschen beiden. De vrouw wil evenwel niets weten van den jongeren man en als zij tezamen zijn om afscheid te nemen, komt de ja- loersche echtgenoot onverwacht thuis en maakt voorgoed een einde aan de onrust door zijn vrouw te dooden, om daarna nog tot grooter vertwijfeling te komen. Voor volwassenen. Casino. Na een interessant en uitgebreid jour naal, brengt de film „De Zilveren kogel" ons naar het wilde Westen. We ontmoeten er Tom Tyler den held van vele Wild-West- films. 't Is eenvoudig verbijsterend zoo schier bovenmenscnelij'k heldhaftig Tyler hier optreedt in een bijna onafgebroken reeks van sensationeele vechtpartijen, de een al emotioneeler dan de andere. Het is voor de zenuwen een geluk, dat men de ze kerheid heeft, dat de deugdzame heldhaf tigheid het ten slotte toch zal winnen, 't Is evenwel een aparte gelegenheid tot een aanbeveling, dat dit geen Wild Westfilm is in den toch wel eenigszins verouderden zin. van vele jaren. We hebben hier te doen met een, wat aankleeding, montage, op zet en regie betreft, sterk gemoderniseer de rolprent, hoewel dit de Wild West-sfeer toch niet verloren doet gaan. Het eerste gedeelte van de twee week- sche seriefilm .,De fluisterende schaduw" draait na de pauze. De titel is welsprekend en bevat een belofte voor geheimzinnigheid, spanning en avotuur, die ook voor de stoutst gespannen verwachting in vervul ling gaat. Een grootsteedsch ingericht exportbedrijf, mechanische poppen, rondsluipende indivi duen en ten slotte de fluisterende schaduw, zie daar de factoren, welke iets geheimzin nigs waarborgen. Spanning en huivering, de belooning van het raadselachtige en ge- heimzinige, zijn de effecten, die ten volle worden bereikt. Wie is de fluisterende schaduw? Is het de eigenaar van het me chanisch panopticum? Is het de president van het exportbedrijf, is het de radio expert, of is er neg een ander in het spel? Het gegeven is goed uitgewerkt en men kan moeilijk vermoeden die de geheim zinnige persoon is. Voor de goede oplossin gen stelt de directie van Casino-Theater, honderd gulden aan prijzen beschikbaar. Niet alleen deze prijsvraag, maar ook het geheele programma is voor een ieder een bezoek aan dit theater waard. Lido. Lido haalt deze week de herinnering op aan den in 1932 gestorven Amerikaanschen revue-koning Florenz Ziegfeld, de man die door zijn geweldig grootsche revue-mon teeringen de aandacht van geheel Amerika trok. Behalve door de schittering van zijn costuums en ensceneeringen wist hy het publiek te trekken door een uiterst handige reclame. Hij bedreef n.l. allerlei buitenspo righeden, waar over de kranten dagen lang spraken, hij gaf handen met geld uit voor juweelen en kostbare bloemen en verspilde het geld, dat hem in ruime mate toestroom de in vlugger tempo, dan het binnenkwam. Dat moest ten slotte misloopen en in den tyd van de groote beurskrach in 1929 werd hij totaal geruineerd en toen hij ook licha melijk gebroken werd, slaagde de „grote" Ziegfeld er niet meer in zich op te rich ten. Hij stierf in 1932 en met hem ver dween een merkwaardige figuur uit de New Yorksche theaterwereld. Het leven van dezen extravaganten man is vastgelegd op de film (Wiliam Powell speelt den revue-koning, en de toeschou wers maken een sprookjesreis door revue- land, waar zij een revue-weelde ten toon gespreid zien, zoo fantastisch en buiten sporig, dat het een onmogelijkheid lijkt zoo iets te enscneeren. De film is even merk waardig als de man, wiens leven er het onderwerp van is. Wij verwijzen voor het relaas van dat merkwaardige leven naar het artikel in ons blad van Donderdag j.l. Vóór de pauze gaat een dolle film met Thelma Todd en Patsy Kelly, die natuur lijk weer de gekste dingen uithalen en een gekleurde teekenfilm. Het journaal is deze keer al buitengewoon interessant, want men ziet de ramp van het groote Duitsche lucht schip „Hindenburg" te Lakelmrst zich vol trekken. Zooals men weet is het verloop van de ramp geheel vastgelegd op de film. Wel is een gedeelte in beslag genomen voor het onderzoek, n.l. het moment van het eerste uitbreken van het vuur, maar het uitlaaien van den brand en het in vlammen neerzijgen van het groote gevaarte komt in de film ontstellend duidelijk tot uiting. Voorts zijn ook de Britsche kroningsplech tigheden in het journaal opgenomen. Een interessant programma voor volwas-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2