STADS NIEUWS VRIJDAG 21 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER KOUDER. DE BILT SEINTs Meest matige Zuid-Westelijke tot Noord- Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, met waarschijnlijk regen .of onweer. kouder. Hoogste barometerst.: 774.4 te Janmayen. Laagste barometerst.: 746.4 te Yarmouth. De hoogedrukking in het Noord-Westen nam nog in beteekenis toe, in het Zuid- Westen herstelde zij zich. De depressie kern op den Oceaan bleef vrijwel station- nair doch werd iets minder diep. De de pressiekern welke gistermorgen nabn Mar seille lag trok snel naar het' Noord-Westen en ligt thans over de Noordzee. Zij veroor zaakte in Frankrijk zware regens en deed in onze omgeving den wind naar het Zui den of Zuid-Westen omloopen. In Scan dinavië waaien meest zwakke winden met gedeeltelijk bewolkte lucht en in het Zui den nevel. In Duitschland wgaien krachti ge Zuid-Oostelijke winden met meest hel der weer en vrij hooge temperatuur. In Frankrijk waait het krachtig uit het Wes ten met betrokken luchten en regen, deze zelfde weerstoestand heerscht ook in Enge land, op Ierland daarentegen is de wind Zuid-Oost met licht bewolkte lucht. In Frankrijk en op de Britsche Eilanden is de temperatuur onder normaal, in vrijwel het geheele overige waarnemingsgebied was zij hedenmorgen aanzienlijk boven normaal. Voor onze omgeving is te wach ten, dat de wind verder naar West of Noord-West zal ruimen hetgeen afkoeling medebrengen en waarschijnlijk regen of onweer. LUCHTTEMPERATUUR. 14.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «u Van Vrijdagnamiddag 8.26 uur tot Zaterdagmorgen 4.26 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee-op Zaterdag £2 Mei voorm. 0.45 en nam. 2.10 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 16 gr. C. Poelmeer 17 gr. C. Stormwaarschuwingsdienst. De stormwaarschuwingsdienst seinde 21 Mei 9.05 uur aan de pos'ten van Hoek van Holland tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede." RECHTZAKEN ALBERT DE VRIES WAS WEER NIET VERSCHENEN. Behandeling uitgesteld. De Amsterdamsche rechtbank behandel de vandaag de verzetzaak van Alb. de Vries, bijgenaamd „De lamme Consul", die wegens vervalsching van postwissels peni- gen tijd geleden tot vijf jaar gevangenis straf is veroordeeld. Hij was tegen dit von nis, dat bij verstek was gewezen, in verzet gegaan. Vandaag was hij echter wederom niet verschenen, daar hij zich thans in de strafgevangenis te Vorst in België bevindt, waar hij een straf uitzit voor een in België begaan delict. De uitlevering is gevraagd, doch op dit verzoek is door België nog niet beschikt, zoodat mr. Dunselman, die voor De Vries optrad, aanhouding van de zaak vroeg. De rechtbank willigde dit ver zoek in en stelde de behandeling voor onbe- p&alden tijd uit. 24 MEI 1937. De bel voor de laatste ronde. De eindspurt wordt ingezt. Op 26 Mei worden de punteji geteld. Er zit MERKBARE SPANNING in den strijd. We willen ons enthousiasme nog eenmaal uitvieren. De meeting van 24 Mei in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal is daarvoor de uitr laatklep. De*e bijeenkomst meet de BEKRONING worden van onze verkiezingsactie. RECTOR DROST PROF. ROMME zullen de wapenschouw houden. Drost met de beide de Greeve's de mach tigste gewijde redenaar van het oogenbük. Romme de beste leeke-sgrekör. Zoo'n avond komt niet spoedig weer ter rug! Voorziet u tijdig van PLAATSKAARTEN. 15 ct. per persoon. Plaatsbespreking 10 ct. Firma Zandvliet, boekhandel, Haarlemmer straat. Geen enkele Katholieke kiezer mag ont breken. Het geldt de laatste roeg. En dan erop los! COLLECTE. Op Zondag 23 Mei aan de uitgangen van alle kerken. Een geëigende gelegenheid om cms ook financieel te steunen. Wat broodnoodig is, Wij houden ons overtuigd van uwe me dewerking ook in dit opzicht. ZIEKEN. Er bestaat op Zondag 23 Mei gelegenheid tot aanmelding op de volgende plaatsen en uren: Hartebrugkerk; In de bereidkamer van de Pastorie aan de Haarlemmerstraat van 1012 uur. Petruskerk: B- A. van Dijk, y. <J. Waal straat 16 van 11 tot 1 uur. Haagwegkerk: In het klooster van 111 uur. Jozefkerk: In de R.K. School aan de Lust hoflaan van 11—1 uur. Voor de uitvoering van aanvragen die daarna mochten binnenkomen kunnen wij niet instaan. Men geve zich dus tijdig op. Propagandaclub Dr. Schaepman. HET CARILLON VOOR HET NIEUWE STADHUIS. - Het C&mité tot aanbieding van een ge schenk voor het nieuwe Stadhuis schrijft ons: Ons Comité mocht onlangs van een oud- Leidenaarster, die de gemeente nog steeds een goed hart toedraagt, een belangrijke bijdrage ontvangen in de kosten van het Carillon voor het nieuwe Stadhuis. Zij deed die bijdrage vergezeld gaan van het volgend gedicht: Wie in Leiden is geboren, Gevoelt dit altijd als een eer, Kan zijn dankbaarheid niet smoren, Maar moet getuigen, immer weer. Nu 't Stadhuis weer gaat verrijzen, Doet dit ieder onzer goed, Willen wij de volharding prijzen, Die het weer herleven doet. Wij denken aan de schoone klanken, Op het Carillon gespeeld, Daarvoor wil ik nu nog danken, Denkend aan dat lieflijk beeld. Ook den wachter op den toren, Wij weten het uit onze jeugd, Mochten wij zoo gaarne hooren, Was ons steeds een bron van vreugd. Konden wij dit nog eens hooren! Wij hebben het zoolang verbeid, Het zou ons aller hart bekoren, Sinds dien goeden ouden tijd. Mijn aandeel wil ik hierbij schenken, Door velen wordt het ook gedaan, Dus kunnen wij vertrouwend denken, Dat het zeker goed zal gaan. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Het Plaatselijk Comité van Uitvoeijng van den Nationalen Reclasseeringsdag be richt ons, dat door de Centrale Leiding een Reclasseeringskrant zal worden uitgege ven, die ook in deze Gemeente door het Plaatselijk Comité huis aan huis zal wor den verspreid, in de week van 29 Mei5 Juni a.s. DE HANZE. In de bovenzaal van café-rest. „In den Vergulden Turk" hield de Leidsche Hanze gisteravond een matig bezochte ledenverga dering. De voorz., de heer H. L. J. Tobé, zeide in zijn openingswoord, dat do agenda voof deze vergadering heel kort gehouden was. Dit was gedaan tpn eerste, omdat velen in verband met de a.s. verkiezingen weer an der werk te doen hebben, maar voorts streeft het bestuur ernaar de vergaderin gen in den vervolge niet te lang te rek ken, opdat daarna de loden nog gelegenheid hebben eenigen tijd bijeen te blijven. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van dgn heer A. H. Bergers, waarin erop geween wordt, dat het be stuur der 3 Octobervereeniging besloten heeft Leiden's Ontzet dit jaar op Zaterdag 2 October te vieren. In zijn schrijven ver zocht de heer Bergers verder het bestuur der 3 Octobervereeniging alsnog te vragen de yierigg qr den Maardag te deen plaats hebben, aangezien vele middenstanders an ders schade lijden in hun zaken. Pe voorz. merkt naar aanleiding hiervan op, dat het bestuur der 3 Octobervereeni ging ondanks het genomen besluit alsnog overweegt de feestviering op 4 October te doen houden. Evenwel zal het bestuur ten overvloede een schrijven in dien geest tot het 3 Octo- ber-hestuur richten. De heer J. Pollman betreurde de houding m deze kwestie aangenomen door het 3 Oc- to ber-bestuurslid-H anzelid Op een verzoek van het Comité Meer- Werk-Actie werd besloten een bedrag van 10.aan dit comité te geven. Na de installatie van een nieuw lid en een opwekking tot steun aan het Voorschot fonds door het koopen van loten, werd tot afgevaardigde voor de Centrale Raadsver gadering gekozen de heer J. Welling. Hierna kwam de behandeling van de agenda en de voorstellen der Centrale Raadsvergadering ^an de orde. Het voorstel van de aid. Zaandam om het H.B. op te dragen bij de regeering aan te dringen een wet in het leven te roepen, dat geen cadeaux zullen gegeven morgen wor den buiten de branche van den betrokkene en op den duur te bevorderen, dat het ge heele cadeau-stelsel wcrde afgeschaft. De afd. Leiden slóot zich bij dit voorstel gaarne aan. Verder wordt gesteund een voorstel-Den Haag om de middenstandskrant federatief te maken. Naar aanleiding van het voorstel-Leiden tot het benoemen van een commissie om te komen tot het stichten van e§n vacanüe- oord voor kinderen van middenstandsle den, zegt het H.B. in zijn praeadvies, dat aan de inrichting en instandhouding van een dergelijke instelling zoodanige kosten ver bonden zijn, dat zij niet reridabgl zal zijn te maken. Échter heeft het H.B. geen be zwaar tegen de benoeming van een derge lijke commissie van onderzoek. Er ontspon zich hjerna nog eenige discus sie over de vraag of het mogelijk is, dat een patroon lid is van zijn vakafdeeling en daarnaast alleen van de St. Josephgezellen- vereeniging en niet van de Hanze. De af gevaardigde werd opgedragen het H.B. een uitspraak hierin te vragen. De voorz. deelde voorts nog mede, dat de leden tevens de Centrale Raadsvergadering kunnen bijwonen en hij wekt allen op hier aan zooveel mogelijk te voldoen. De heer Slegtenhorst vroeg het bestuur of het niet mogelijk was meer contact met de leden te verkrijgen door b-v. evenals andere bonden de beschikking te krijgen over eenige plaatsruimte in de Leidsche Courant. Spr. hoopt daardoor een grooter vergaderingbezoek te verkrijgen. De voorz. zegt hieromtrent overweging toe in het bestuur. Hierna volgde sluiting der vergadering met den chr. groet. AANBESTEDING. Door den directeur van gemeentewer ken is hedenmorgen namens B. en W. aan besteed het uitvoeren van slootdempings-, rioleerings- en bestratin0swerken voor verlenging van de De Sitterlaan, de Bak- huys Rozeboomstraat, de van Bemmelen- straat en de Lorentzkade. Ingeschreven was als volgt: Joh. P.- Dijkman en Co., Amsterdam 10.950.Koningen, Nieuwe Amstel 10.595.A. J. de Later, Oegstgeest 9975.P. H. Meijer en Zoon, Oegstgeest 8950.Marcelis Leiden 8667.B. C. Strijk, Leiden 7985.E. Sanders en Co., Gouda 7940.J. en P. van Wijk, Alphen aan den Rijn f 7925.Van Lith en Schaap Voorschoten 7640.A. van Halem en I. Doornik, Leiden 7510.Samson, Leiden 7385.Gebrs. A. en J. A. Schouls, Lei derdorp 7279.M. Konings, Leiden 7240.J. J. en H. Visser, Wassenaar 7240.J. Brugmans, Oegstgeest 7150. v. d. Geer en Stuifzand, Leiden 6950. C. Godschalk, Leiden f 6360.De gun ning werd aangehouden. VAN DE TRAP GEVALLEN. Gistermiddag is de 67-jarige Wed. M. H. de G. in haar woning aan den Morsch- weg van de trap gevallen. Aan het hoofd gewond, is zij door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Bij koninklijk besluit is bekrachtigd de benoeming van prof. dr. J. H. Oort, al hier, tot lid van de afdeeling natuurkun de aan de Koninklijke Academie van We tenschappén te Amsterdam. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft het Oostersch Genootschap in Neder land z'n laatste maandvergadering van dit seizoen gehouden Dr. W. D. van Wijngaar den heeft gesproken over: den weg, dien de Israëlieten volgden bij den uittocht uit Egypte en prof. dr. C. C. Berg over: waar om het oud-Javaansche Bharatayuddha werd geschreven. Voordracht dr. Van Wijngaarden. Dr. Van Wijngaarden merkte op, dat de vroegere opvattingen over den uittocht der Israëlieten uitEgypte alle beïnvloed zijn geweest door de Christelijke traditie in de 4de eeuw na Christus, welke den berg der wetgeving in het Zuiden vaa het Sinaï- gilarjd zocht. Allerlei overwegingen maken oit echter onaannemelijk. Achtereenvol gens besprak spr. drie punten: 1) waar lag de berg d§r wetgeving? Spr. meent, dat deze gezocht moet worden in de buurt van hpt ogde Kg^e^h, ig d« bUUri van het berg land van Seïr, dus veel noordelijker. Het tweede punt is: de weg dien de Is raëlieten gevolgd hebben. Bijna geen en kele der identificaties der oud-Testamen- tische namen kon stand houden. Het eenige zekere punt is hier weer Kadesh. Het is bovendien niet aan te nemen, dat Mozes zijn volk door de woeste berglanden van het Zuiden zou hebben geleid. Wat tenslotte het uitgangspunt der Joden betreft, n.l. het land Gossen, de heersohende meening is tof heden nog. dat dit <je wa<ji Tupiilat ge weest is. Spr. trachtte echter fe bewijzen, dat dit gebied eerder onder het oude .Telu- sium gelegen heeft, dus vlak bij de kust. De Schelfzee kan dus onmogelijk het noordelijke gedeelte van de Golf van Suez geweest zijn en ook niet een van de Bitter meren, maar integendeel een deel van de kustlagunen van Noord-Egypte, welke zich in die tijden mee naar het Oosten uitstrekte, en welke altijd bekend waren door de grpot.e ho^Yeelhtden riet die daar groeiden. Uit Exodus blükt bovendien, dat de Israër lieten "met opzet een minder began en weg door de woestijn kozen, waarschijnlijk ten einde beter aan vervolging te kunnen ont komen. Voordracht prof. Berg. Prof. Berg ving zijn voordracht aan mef op te merken, dat de oud-Javaansche lit teratuur aan de Hindoe-litteratuur alleen zoodanige gedeelten ontleend heeft, als in de oudTJavaansche wereldbeschouwing een aanknoop.;ngspunt vonden. Zoo is het in 1365 geschreven oud-Javaansche gedicht Nagarakrt-agama een onderdeel van het Indische Mahauarata, waarin de held on geveer hetzelfde beleeft als een bepaalde Javaansche koning, aap ïyiep het gedicht opgedragen is. In dit gedicht wordt ook aangeduid, dat des dichïers bedoeling met het samenstellen ervan is een magische werking uit te oefenen op het welzijn van den vorst en van zijn rijk. Ditzelfde nu is Waarschijnlijk het geva. met het oud-Ja vaansche gedicht Bharatayuddha, dat uiter lijk den strijd tusschen de Pandaud's en Korawa's beschrijft, maai in werkelijkheid de overwinning van Jayabbaya van Kediri op andere kroonpretendenten. Door een analyse van de zeer moeilijke eerste, strofen van het gedicht, trachtte spr. deze opvat ting aannemelijk te maken. MUZIEK LEIDSCH a CAPELLA KOOR. Willem Mizée Hennie Schouten Over het geheel genomen mogen wij het Leidsch a Capella-koor een pluimpje op den hoed steken, want er is kranig ge zongen niet alleen, maar meermalen ook met poëtischen inslag, en waar dit noodig was met een klare geaccentueerde stem- men-polyphonie. Als solist hoorden wij Hennie Schouten en wanneer wij nagaan wat en hoe hij pok dezen avond op zijn koninklijk instrument speelde, dan weten wij ook, dat hen het orgel heel en al be- heerscht niet alleen, maar ook dat hij de toehoorders in aanraking brengt met de gelukkiglmakende hoogere dingen. En dit wel door 't geheim der wonderdoende re gistratie. Hij ving aan met „Toccata" van Sweeünck: rank, transparant en stijlvol voorgedragen. Verder waren het twee van Bach's beroemde Choralvorspielen. De subtiele Choralvorspielen „Christ ist er- standen", maar vooral ook „Wachet auf, ruft uns die Slimme", waarin Bach zich zoo teeder uitzingt, waren een waar ge not om de onontbeerlijke absolute rust en wijding, en tot slot speelde hij „Concer- tin D" van Handel, en Schouten's aanvoe ling was rijk en fantastisch, daar ook Handel's stijl vrijer uitgaat, spontaan is en weelderiger uitkomt dan b.t. Bach dit doet. Zelfs gewone dingen staan bij Han del in den glans van zijn meer dan groot talent, en alles is van hoog uitgelezen wij ding. Het individueele accent van Schou ten's spel was ook hier kenmerkend, lok kend en vol kleur-nuance, welke geheel en al aan het licht kwam. En het orgel klinkt nobel en de stemmen geven aan het volle spel een aangename glans. Keeren wij terug tot het Leidsch a Ca pella-koor. In aansluiting op Sweelink's „Toccata", hoorden wij een „Jubilate Deo" van onzen Zuidelijken 16den eeuw- schen nabuur Orlandus Lassus. Wel on derscheidden wij hier veel goede dingen, zooals dictie, uitspraak en aan het slot een lofwaardig diminuendo van het „Ipse est Deus", maar daar staat tegenover, dat de bassen in dezen lofzang meermalen veel te forsch uitzongen tegenover de drie an dere stemmen en het timbre van dezen ons dan teleurstelde. Naar men ons zeide waren er onder de vrouwenstemmen zie ken, wat natuurlijk de stemverhouding niet ten goede komt. De Palestrina ligt dit koor en zeker ook dirigent Mizée zeer goed. De beheersching in het „Sicut Cer- vus" was uitmuntend. De canonische fi guratie „ad fontes aquarum" kwam ge heel tot haar recht, terwijl ook het smoch- GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. STEMMING. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, 26 Mei 1937 van des morgens acht uur tot des na middags vijf uur, zal geschieden de stem ming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van hel voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verpichting niet voldeet, wordt, tenzij, van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met ggldfefi§tg Y3n ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere .veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding on herroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Artikel 150a der kieswet, luidende: Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Leiden, 21 Mei 1937. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. 3368 AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Groote bridge-drive in de zalen van Restaurant Zomerzorg onder ausp. der Ned. Reisver. voor Kath. Aanvang precies 8.15 n.m. ,De avond-, nacht- en Zondagsdienst Ier apotheken wordt van Dinsdag 18 tot en met Zondag 23 Mei a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. tend verlangen in „Ita desiderat anima mea" met zeer veel devotie en tempera ment werd uitgezongen. De stemverhou ding was hier opvallend en deze gewijde strophe was wel het mooiste, dat wij de zen avond hoorden. De inzet van de so pranen in „Exultate Deo" viel niet mee, van de bassen daarentegen was het „Ju bilate Deo" fraai van kleur. De algeheele stemuitzetting van het slot was wèl im poneerend maar voor de Luthersche kerk te krachtig. Van de twee koorliederen van Bach roemen wij zeer het „Mitten wir im Leben sind". De dirigent en aan zijn hand het koor, gaven hier een voortreffelijke dictie; 't werd biddend gezongen. „Es ist genug" slaagde veel en veel minder. Dit was het eenige nummer, waarin de toon- zuiverheid in het gedrang kwam. Brahm's „in Stiller Nacht" genoot ook een aanne melijke vertolking. Alleen deze opmer king. Men hoede zich voor een overdrijven der accenten. Tot besluit stonden twee Engelsche liederen op het rogramma. Met respect voor de beide componisten Rev. Dykes en Sir Stainer kunnen deze motet ten niet halen bij al de andere werken van dezen avond. Het Engelsch werd punctueel gesproken en de liederen werden goed en rhythmisch gezongen. Voor het laatst be waren wij te zeggen, hoe zeer het een voudige middeleeuwsche lied „Fons Arno- ris"! ons heeft getroffen èn om het lied zelf èn om de ongekunstelde vrome wijze van interpreteeren. Al met al een goed geslaagd concert. De kerk was niet onbevredigd bezet, maar toch wenschen wij het Leidsch a Capella- koor een andermaal een nog grooter ge hoor toe, want dat heeft het verdiend. J. K. Ambachtsschool Leiden Voor het examen, uitgaande van deVer- eeniging van Gasfabrikanten ter verkrij ging van een diploma voor erkend gasfit ter, afgenomen te Utrecht en te 'sGraven- hage, slaagden de heeren: P. Kaayk, te Voorschoten; J. Klay alhier; C. v. d. Kwaak te Noord wijk; A. J. v. d. Reij- den alhier, J. Vetters te A1 p h e n a. d. R ij n, allen leerlingen van de vakavond school, verbonden aan de Ambachtsschool. Voor den heer O. Kruijsdijk. leeraar aan dezen cursus, een mooi succes. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 5982. Internationale Kunst hoorn Industrie N.V. Voorschoten, Veur- scheweg 21. Opgeheven is: Internationale Kunsthoorn Industrie N.V. (zie Ned. Staatscourant van: 3 Mei 1937, nr. 83. Opge richt is een nieuwe naamlooze vennoot schap onder den naam: Internationale Kunsthoorn Industrie N.V. (Ned. Staats- crt.: 4 Febr. 1937, nr. 23.). Dir.: Jhr. Chr. C. Hora Siccama, Wassenaar. Comm.: C. J. C. Hora Siccama-Jager; A. Groenenberg; H. A. J. M. Vermolen; C. H. A Schellekens-Klasens en H. van Gouwe laar. Maatschap, kap. 250.000.waarvan geplaatst en gestort 60.000. W ij z i g i n g. 5288. M. Bouman v.h. J. Rijnbende. Leiden, Doezastraat 7. Heeren kapperszaak; winkel in parfumerieën. Wijz. handelsn. in: M. Ca BoumanHorrée. N.E.: Wed. M. C. BoumanHorré, Leiden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2