Hog 5 dagen vóór de verkiezingen! R.K. Staatspartij No. I van Lijst I. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZOMERTIJD 28ste Jaargang VRIJDAG 21 MEI 1937 No. 8728 S)e Ccictoeh^Soii/tai/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Begint In den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Wij vestigen er de aandacht op van onze lezers dat de Zomertijd dit jaar begint in den nacht van Vrijdag 21 op Zaterdag 22 Mei te twee uur. Men zette dus HEDENAVOND de klok een uur VOORUIT. Één tegenover het anti papisme. Er wordt in Leiden (en ook elders na tuurlijk) een strooibljet verspreid, dat voor iederen Katholiek een regel-rechte aansporing moet zijn: lo. om zelf a.s. Woensdag op lijst 1 te stemmen, 2o. om te propageeren zooveel maar kan, dat geen enkele Katholiek anders stemt. Die propaganda voor lijst 1gaat uit van de Hervormde (Geref.) Staatspartij de partij van ds. Lingbeek. Ja die lieden maken 't toch wel hei- duidelijk, hoe anti-papistisch een deel van ons volk is! Er wordt in bedoeld „mani fest" geschetterd tegen Rome als tegen den vijand van de Nederlandsche natie. In de vijf eischen, die gesteld worden, zijn er vier positief, en de vijfde eisch is negatief, n.l. tegen niet tegen, commu nisme of anarchisme of welke onchriste lijke en heidensche beweging dan ook, maar: tegen Rome: „Wettelijke maat regelen worden gesteldtegen de opdringen de macht van Rome"! Onder „de opdringende macht van Ro me" wordt verstaan 't is duidelijk het feit, dat voor Katholieken dezelfde rechten worden erkend, als anderen heb ben. Dat is het anti-papisme op z'n bene- penst, in al z'n ergerlijke onverdraagzaam heid! Misschien zegt men: 't is maar een klein groepje, dat zóó schrijft en zóó denkt. 't Is maar een klein groepje, dat zich schaart achter ds. Lingbeek; maar toch niet'zoo héél klein. En daarnaast staat ook nog het groepje van ds. Kersten. En.... naast deze groepjes, die het anti-papisme belichamen en uitdragen, is er nog zooveel zoo veel latent of verborgen anti-pa pisme in verschillende anderepoli tieke kringen. En als dat anti-papisme in ons vader land nu eens niet tegenover zich vond een katholieke politieke partij, die er wezen mag krachtig, qualitatief en quantitatief wat zou er dan in Nederland geschie den. 't Is onbegrijpelijk, onbegrijpelijk, dat er Katholieken zyn al zyn-'t er geluk kig niet vele die niet inzien, hoe nood zakelijk is een ééne katholieke partij te genover het anti-papisme! Geen woorden, maar daden Woorden, waaraan de daden niet beant woorden, worden in de politiek nog al 'ns gesproken. Ook in het gewone dagelijksche leven. Maar in de politiek toch nog al 'ns op op vallende wijze! De eene partij maakt zich daaraan meer schuldig, dan de andere. Dat is zeker. De party ten onzent, die aan dat euvel in zeer sterke mate mank gaat, is de S.D. A.P. Dat is ook zeker. Een vriendelijke of niet vriendelijke lezer wij weten 't niet, omdat wij hem niet kennen zond ons gisteren de „Vooruit" met een plaatje van een krotwoning en hij had daarbij geschreven: „Laten de Katho lieke ministers daar naar toe gaan. Geen woorden maar daden". „Ja: geen woor den, maar daden! Doch stellen de Katholieke ministers geen daden, alser nog een krotwoning in Nederland kan worden gefotografeerd! Dwaasheid toch eigenlijk zoo'n conclusie.. Vindt de onbekende vriendelijke of onvriendelijke „toezender" dat eigenlijk ook niet? Geen woorden, maar daden. 't Is, zoo- als gezegd, juist de S.D.A.P. ten onzent, die zich heel erg schuldig maakt aan het hier bedoelde kwaad, aan het hier bedoelde: kiezersbedrog. Zij critiseeren, als ze zij wat we-noemt: in de oppositie; als ze zelf bunnen mee besturen en mee-regeeren, dan zetten ze die critiek niet om in daden.... Wij hebben,er al meermalen op gewezen in voorbeelden uit eigen kring en eigen omgeving. En wij hebben al meer geciteerd een openhartig woord van Alfearda wij herhalen dat woord, omdat 't zoo treffend juist typeert de onwaarachtigheid in de oppositie-politie van de S.D.A.P. niet al léén van de S.D.A.P. in Leiden. In het „Volk" van 20 April 1920 schreef de heer Albarda aan het adres der Leidsche S.D.A.P. het volgende: „En als die n.l. de sociaal-democrati sche wethouders) daar (in het college van B. en W. te Leiden) hun intrede gedaan hebben, v. Eek, dan zullen zij moeten be antwoorden aan de eischen, die gij, met miskenning van de werkelijkheid en van de mogelijkheid aan het burgelijke Bur gemeester en Wethouders-college hebt ge steld. Uw sociaal-democratische wethou ders zullen aan dien eisch niet'kunnen vol doen. Hun arbeid zal een teleurstelling zijn, erger dan dat, tot een debacle voeren". 't Is zoo uitgekomen! Tot een debacle heeft het zitting-nemen van S.D.A.P.-sche wethouders in het col lege van B. en W. te Leiden niet geleid tot nu toe. Maar wel heeft het reeds ge leid tot een teleurstelling voor hen, die de daden van nu vergelijken met de woor den, de critiek van vroeger! Geen woorden, maar daden. De R. K. Staatspartij belooft niets, wat zij, indien zy daarvoor voldoende politieke macht of invloed heeft, niet uitvoert! Voor haar geldt: geen woorden, maar daden! KATHOLIEKE VROUWEN1 Als de R. K. STAATSPARTIJ met overtuiging zegt te zullen BLIJVEN strijden voor een rechtvaardige, gezonde GE ZINSPOLITIEK, dan treedt zij voor U in het krijt, voor UW gezin, voor UW kinderen, voor hun gave ontwikkeling en toekomst, voor UW zware levenstaak. UW verantwoordelijkheid en die Uwer partij zijn nü één. Daarom a.s. Woensdag UW stem en die van Uw mannen op WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE K.D.P. IN DE PRACTIJK VAN DE TWEEDE KAMER. De Kath. Dem. Party maakt veel mis baar tegen de R. K. Staatspartij, die zich maar niet genoeg inspant voor de kleine menschjes en die, als verouderd, haar heb ben en houden maar moest overdoen aan de heer en Arts en Wesseling aldus schrijft de Tij d en het blad vervolgt: Als men Onze Vaan leest, het orgaan van het partijtje, dan krijgt men den indruk, of zijn eenige afgevaardigde de gewichtig ste man in de Tweede Kamer is, de eenige Katholiek, die behoorlijk opkomt voor de democratie, de werkmansbelangen en Qua- dragesimo Anno. Maar de Staatspartij voert niets uit dan compromissen maken, zij doet niets voor den arbeider en niets voor het groote gezin. Wat is daarvan waar? Toen de begroo ting van Financiën aan de orde was en de Kath. afgevaardigden een billijker kinder aftrek bepleitten voor het groote gezin, was van den heer Arts niets te bemerken. Bij de begrooting van Sociale Zaken, toen het ging om den nood van de werkloozen, voor al in de groote gezinnen, waarvoor de heer Steinmetz opkwam, zweeg de heer Arts in alle talen. Toen de heer Loerakker krachtig pleitte voor de nooden van de groote ge zinnen in Drente, toen was de heer Arts nergens te vinden. Zoo ging het regelmatig. „Onze Vaan" voert een groot woord over den noodtoestand van de vele werklooze onderwijzers en stelt deswege de Kath. Staatspartij in gebreke. Toen die noodtoe stand echter bij de begrooting van Onder wijs aan de orde kwam en Dr. Möller voor de nooden dezer menschen opkwam, toen was de heer Arts weer op geen velden of wegen te zien. De heer Arts schrijft Ons Noorden die nu weer 4 jaar lang als vertegen woordiger van de K. D. P. in de Tweede Kamer gezeten heeft, was daar overtuigd weinig te kunnen presteeren voor zijn kleine belangengroep, zoodat hij al heel weinig werkvan zyn Kamerlidmaatschap heeft gemaakt en gewoonlijk schitterde door afwezigheid. Zoowel de parlementaire redacteur van de Maasbode als van De Tijd merkten her haaldelijk op, hoe bij belangrijke discus sies de heer Arts afwezig was. Dr. Korten- horst, onlangs hier in 't Noorden het woord voerende, deelde ook mede, dat men den heer Arts nooit in de Kamer ziet. We hebben ons dezer dagen de moeite getroost de handelingen eens na te slaan, maar dan missen we den naam Arts heel wat meer dan 6 maal op de presentielijst. Maar als de heer Arts er op staat, dan prijkt hij bijna altijd onder op de lijst. Nu worden de namen.van de leden niet in alfabetische volgorde genoteerd, maar in de volgorde, waarop zij de Kamer dien dag binnen komen. Hieruit blijkt dus, dat de heer Arts bijna altijd eerst op het laatst in de zitting verschijnt. Trouwens dit is ook duidelijk bij eventueele stemmingen. Toen op 24 Nov. gestemd werd over het leerplicht wet je van den heer Ter Laan, was de heer Arts niet bij de stemming aanwezig, maar wel prijkt zijr. naam op de presentielijst. En dit treft men meermalen aan met hem. In het zittingsjaar 19361937 heeft de heer Arts vijfmaal het woord gevoerd. Dat was allereerst op 30 September bij het de bat over de monétaire politiek der Regee ring na het loslaten van den gulden. Hij heeft toen een nietszeggend speechje ge houden, daarby constateerend, dat de Kath. Staatsparty inzake de devaluatie een dub belzinnige rol had gespeeld. Op 12 Novem ber, den derden dag van 't debat over het algemeen regeeringsbeleid, heeft hij ook een kort speechje gehouden. Toen de heer Goseling op 11 November zijn belangrijke rede hier hield, was de heer Arts weer af wezig. Aan de replieken over het algemeen begrootingsdebat heeft de heer Arts niet meer deelgenomen. Op 26 November bij de behandeling van de begrooting van Finan ciën heeft hij een korte rede gehouden, om meer grenscommiezen aan te stellen. Op 15 December bij de behandeling der Defen sie-begrooting voerde de heer Arts als laat ste spreker het woord, om het bekende anti- militairistische standpunt van de K. D. P. te vertolken. Maar ook hier nam hij aan de replieken niet meer deel. En ten slotte bij de belangrijke debatten over de grond wetsherziening schitterde de heer Arts op zijn post. Toen stond zijn eigen belang op het spel en toen nam hij aan de debatten over de grondwetsherziening deel. Als het echter op 3 Febr. d.o.v. ging over de vooral voor ons katholieken, zeer belangrijke kwes tie om de grondbeginselen van Q. A. door te. voeren in'de grondwet, en Mr. Goseling zijn. belangrijke rede hield om het mogelijk te maken, dat lichamen van beroep en be drijf werden ingesteld, was de heer Arts in heel de Kamer niet te ontdekken. DE DICTATOR-ÏN-SPE ZINT AL OP WRAAK! De Volkskrant schrijft: Reeds eenmaal heeft de heer Mussert in verband met een politiemaatregel te Utrecht verklaard, dat hij, als hij aan de macht zou zijn gekomen, de bolhoeden (politieagenten) wel zou weten te vinden en dat ze er minder goed af zouden komen naarmate ze hooger in rang waren. Thans heeft hy in zyn Luntersche hage- spraak naar aanleiding van wat hem op het Blauwe Zand te Amsterdam is weder varen dreigementen geuit tegen den hoofd- commissarie van politie te Amsterdam. Dezen stelt hij verantwoordelijk voor wat in de hoofdstad tegenover N.S.B.-gezinnen gebeurt (de ministers Colijn en Van Schaik liet hij er, anders dan het „Nationale Dag blad", buiten). Hij noemde het eerlijk thans reeds mee te deelen (de woorden, zijn letterlijk ontleend aan het verslag van de N.S.B.-persdienst) „dat er een dag komt waarop hem den hoofdcommissaris van politie rekenschap zal worden gevraagd van hetgeen op zijn last direct of indirect is geschied". En verder: „diegenen, die in dezen tijd ons terroriseeren, moeten weten dat wij niets vergeten". Is het geen verheffende aanblik: een dic tator in spe, die er het allereerst aan denkt zich te wreken op hen die hem en zijn be weging iets in den weg hebben gelegd, ook al vervulden zij zoodoende enkel hun plicht? TEGEN TYRANNIE. De Avondpost schrijft: In Culemborg belegde de N. S. B. deze week een vergadering. Dertig menschen. Hoewel één der opper-leiders, ds. van Duyl, het woord voerde. Aan het slot der vergadering bleek, dat die aanwezigen bovendien nog tegenstan ders waren ook Toen de voorzitter mee deelde, dat het Wilhelmus zou worden ge zongen, en hun, die daaraan niet mee wil den doen, verzocht de vergadering te ver laten, gingen alle aanwezigen heen. Niet één bleef er. Nu weten wy niet, wat dit voor menschen waren. Maar wij willen wel zeggen: als wij in die N.S.B.-vergadering waren geweest, zouden wij ook weg zijn gegaan. Wij zijn van harte gaarne bereid ons volkslied mee te zingen. Maar niet op een vergadering van de N. S. B. Wij moeten het, hoe ellen dig dit op-zich-zelf ook is, zingen tegen de N. S. B.: Dat ik toch vroom mag blijven, Uw dienaar t'aller stond, De tyrannie verdrijven Die mij mijn hart doorwondt. De partij, die een eind wil maken aan onze groote volksvrijheden, waarvoor een Oranje goed en bloed inzette, en die de geestelijke „tyrannie" wil herstellen, waar hij tegen streed, heeft geen recht voor haar streven ons door strijden en lijden gehei ligde volkslied te gebruiken. Dit is profa natie. In een bijeenkomst van Godloochenaars worden ook geen psalmen gezongen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS ANTI-DUITSCHE GEZINDHEID IN DE VEREENIGDE STATEN. BERLIJN, 21 Mei. (A.N.P.) In een hier gehouden rede verklaarde de zoo juist uit de Vereenigde Staten teruggekeerde pro fessor Schoenemann, dat het ontstellend is te zien, hoe groot in Amerika de vijandig heid is tegenover alles wat Duitsch is. Na vastgesteld te hebben, dat een deel der Duitsche pers de Amerikaansche cul tuur met geringschatting behandelt, zeide hij:. „Wij mogen nooit de Amerikaansche beschaving in haar geheel minachten. Eens hebben wij reeds het belang van Amerika's intrede in den oorlog onderschat, en ten slotte was het een gevolg van deze inmen ging, dat Duitschland den oorlog verloren heeft". De professor besloot met te verklaren, dat de geestesgesteldheid in Amerika zoo danig is, dat, terwijl destijds jaren noodig waren voordat het zoover was, dat Ameri ka aan den oorlog tegen Duitschland deel nam, thans slechts eenige uren, wellicht slechts eenige minuten voldoende zouden zijn. DE BRAND OP LUZON. Slechts twee bewoners gedood. LONDEN, 21 Mei. (A.N.P.) Volgens de thans ontvangen berichten zijn bij den grooten brand, welke gisteren de stad Pa- racale op het eiland Luzon (Philippijnen) heeft geteisterd, slechts twee personen om het leven gekomen. BUITENLAND. De kwestie van het terugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. (2de blad). De Belgische premier zal op 11 Juni naar de Ver. Staten vertrekken. (2de blad). Duitsch protest bij het Vaticaan te wach ten wegens de uitlatingen van kardinaal Mundelein. (2de blad). Doodvonnissen in Sovjet-Rusland. (2de blad). BINNENLAND. Maandag komt de Pachtwet in de Eer ste Kamer. (4de blad). Indië en onze boter. (4de blad). Installatie commissie voor beroeps-om vorming Jeugdige werkloozen. (2de blad). De wereld in vogelvlucht De niet-inmengingscommissie onder aan voering van Engeland is thans bezig om het laatste gedeelte van het groote werk, de Spaansche burgeroorlog los te maken van elke buitenlandsche inmenging te en- tameeren. Londen heeft een plan bedacht om eerst een wapenstilstand te verkrijgen en tijdens dezen wapenstilstand de bui tenlandsche „vrijwilligers" uit Spanje te werken. De Engelsche regeering heeft zich reeds verzekerd van de medewerking der Fransche regeering en zoekt thans de goedkeuring te verkrijgen van Moskou,: Berlijn en Rome. Wij kunnen niet zeggen, dat de vooruitzichten voor het slagen van deze actie 'erg gunstig zijn. Het lijkt een hopelooze onderneming, maar men kan nooit weten hoe een dubeltje rollen kan. In Duitschland is men zeer verontwaar digd over de uitlatingen van den Ameri- kaanschen kardinaal Mundelein, die het hoe durft zoo'n kardinaal het? gewaagd heeft om critiek uit te oefenen op de hou ding van de nationaal-socialistische auto riteiten tegenover de Katholieke. Naar in- politieke kringen te Berlijn verluidt, zou de Duitsche regeering den Paus met aan drang willen verzoeken, den aartsbisschop van Chicago in het openbaar tot de orde te roepen. Het beste zal zijn, dat de Paus den kardinaal nu maar instructies geeft, om zijn preeken eerst te Berlijn te laten censueeren! Natuurlijk knoopt men te Berlijn aan de mededeeling van dat a.s. protest bij het Vaticaan eenig commentaar vast, dat de mentaliteit van de bruine hee- ren weer duidelijk weergeeft. O.a. wordt beweerd, dat de aartsbisschop van Chica go zich geleend heeft voor een commer- cieele manoeuvre, op touw gezet door jood- sche elementen, om den boycot van Duit sche goederen in de Vereenigde Staten te verscherpen. 't Is wel fraai! GEEN UITBREIDING DER LONDENSCHE AUTOBUS STAKING. LONDEN, 21 Mei. (A.N.P.) De vertegen woordigers van het centraal comité uit het autobuspersoneel, met den voorzitter aan het hoofd, hebben vandaag een bezoek ge bracht aan Bevin en andere leiders van den bond van transportarbeiders, teneinde de executieve van den bond voor de laatste maal te verzoeken, de staking in het auto- busbedrijf uit te breiden tot de trams en trolleybussen. Er bestaat evenwel niet de minste kans, dat de executieve het verzoek inwilligt. Waarschijnlijk zullen de leiders van den bond het centraal comité ernstig aanraden, het werk te hervatten. Nu de staking reeds drie weken duurt, zullen de uitkeeringen aan de stakers van daag tot bijna 100.000 pond sterling zijn gestegen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1