VRIJDAG 21 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 11 UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Verkoopingen. Gisteravond hadden in hotel Sistermans ten overstaan van notaris D. Lodder alhier de volgende verkoopingen bij inzet plaats: 1. Twee woonhuizen (aaneengebouwd) aan de Haarlemmerstraat 16 en 18 alhier, samen groot 2 A. 36 c.A. In hoogste bod ge bracht op ƒ1125 door den heer J. Jacques te Haarlem; 2. een winkel-woonhuis met werkpaats aan de Hoofdstr. 46 te Hillegom, groot 1 A. 47 cA.. In hoogste bod gebracht op ƒ6400 door den heer H. Roeland alhier; 3. een perceel bloembollengrond met woonhuis en bloembollenschuur met pl.m. 800 M.2 stellingen en centrale verwarming, water en weg gelegen aan de Veenenbur- gerlaan (Loosterweg III) hoek Frederiks- laan te Hillegom groot 1 HA. 20 A. 90 c.A. In hoogste bod gebracht op 7600 door den heer J. Everling qq te Amsterdam. Toeslag alle perceelen Donderdag 27 Mei. KATWIJK. Aanbesteding. De Coöp. Vereeniging „Helpt Elkander" hield een aanbesteding voor den bouw van een dubbel winkel huis met bijbehoorende lokaliteiten en een winkelhuis met woning en schuur aan de Voorstraat alhier. Er was ingeschreven door 15 Katwijksche aéuinemers. Architect is de heer P. W. M. van der Klauw te Wasse naar. Hoogste inschrijfster was de firma M. van Duyn voor ƒ39.450. Laagste in schrijver de heer T. Meijvogel voor ƒ29.401 KATWIJK AAN DEN RUN. Hanze. Gisteravond hield „De Hanze" afd. Katwijk aan den Rijn een ledenver gadering onder leiding van den voorzit ter de heer W. Caspers. In bespreking kwam de meeviering van het 30-jarig bestaan van den Bond. De voorzitter deed hierover enkele mededee- lingen. Deze vierign zal plaats hebben op Woensdag 2 Juni te Haarlem. In den voor middag de behandeling der gewone agen da en des middags de feestvergadering in het Gemeentelijk Concertgebouw waar de hoogeerw. deken Bots te Gouda, voorheen Bondsadviseur, een rede zal uitspreken. Aan de leden zal een schrijven gezonden worden waarop ingevuld zal moeten wor den of men al of niet zal deelnemen. De reiskosten komen voor rekening der afdee- ling. Opgave vóór 26 Mei a.s. Den dag te voren, 1 Juni, zal de afdeeling het lustrum kerkelijk vieren door het bijwonen der H. Mis met alg. H. Communie. Tot afgevaar digde werd gekozen d,e heer A. J. Mulder, plaatsvervanger de heer F. J. Luyten. In behandeling kwamen dan de diverse voor stellen voor de Centr. Raadsvergadering. De vergadering kon zich unaniem met de praeadviezen van het hoofdbestuur ver eenigen. Betreffende het schrijven over eventueele bezwaren die mogelijk bestaan ten opzichte van de wet op de Personeele Belasting kwamen enkele middenstands- bezwaren naar voren die aan het Bondsbe- stuur gemotiveerd kenbaar worden ge maakt. Nog werd besloten in het a.s. wintersei zoen een feestavond te organiseeren. Dit mede in verband met het as. 20-jarig be staan van de afdeeling. Na rondvraag slui ting. Tuinbouw. Het weer werkte er nog geregeld toe mee dat de prijzen, die in het algemeen genomen niet slecht waren, steeds op peil bleven. Dit geld zoowel voor de winterproducten als voor de jonge groen ten. Het artikel waschpeen b.v. is den ge- heelen winter niet zoo vlug, en tegen zul ke goede prijzen weggegaan als den laat- sten tijd het geval was. We mochten deze week zelfs tot ƒ6.per 100 K.G. notee- ren. De prijs varieerde van ƒ4.206. Prei maakte een uitzondering op de an dere producten. De noteering was van ƒ1.601.90 per 100 K.G. wat veel te laag is. Spinazie ging in de beste kwaliteit goed weg en tegen bevredigende prijs. Er was echter ook nogal iets wat afweek. Dit ten gevolge van de vele regen. Betaald werd v. 2.4.90 per 100 K.G. Sla ging deze week naar beneden. Het was voordien aanmer kelijk beter gegaan. Thans werd van 2. 2.80 per 100 stuks betaald. Rabarber ging steeds vlug weg tegen prijzen van 2.70— 3.50 per 100 K.G. Radijs kon in de beste kwaliteit geplaatst worden tegen f 0.801. per 100 bos. Wat niet 1ste kwaliteit was bracht niet meer op dan 0.50 tot 0.60 per 100 bos. Een enkel partijtje draaide soms door. LISSE. Geboren: Clara Wilhelmina Maria d. van P. Chr. M. van der Voorn en M. C. M. Paardekooper. Sophia Wilhelmina Jacoba d. van N. J. Nederpelt en M. W. Lieverse. Joannes Gerardus Maria z: v. C. W. Barnhoorn en W. J. Caspers. Getrouwd: H. Boon en Th. J. Mes man te Haarlemmermeer. Overleden: Anna Josèphe Gertrude van den Berg 71 j. wed. van H. J. D. Bak kes. Suzanna Wordt 64 j. wed. van W. Krösschell. Johannes Gerardus Prins 17 jaar. Catharina Helena Vrenou 61 j. echtgenoote van J. 1_>. van Zeist. Gevestigd: J. J. Goote uit Oud-Beijer- land. W. J. Schrama uit Diemen. H. M. Slootbeek uit Aalsmeer. Vertrokken: C. Scheepmaker naar Vlaardingen. M. Schaap naar Bloemen- daal. M. M. L. F. Scholte naar Katwijk. J. van Diest en echtgen. naar Schiedam. A. M. Horsman naar Zandvoort. C. Jansen naar Alkemare. G. van der Ploeg naar Sassenheim. H. de Jonge naar Vlissingen. B. J. Schmitz naar Haarlem. M. H. van Rheenen naar Noordwijkerhout. A. A. van Zeist naar Wassenaar. NOORDWIJKERHOUT. Bouwen. Burgemeester en Wethouders hebben aan A. van Tilburg, alhier vergun ning verleend tot het bouwen van een com plex van vier woningen langs de Juliana- straat. Bollenveiling. De bollenveiling voor de St. Joseph-kerk en voor de armen van de parochie gehouden in café van Paridon heeft de mooie som opgebracht van ƒ1235.50. Voor de kerk werd geveild 720 en voor de armen 515.50. RUNSBURG. DE WONINGBOUW-KWESTIE. Het gemeentebestuur zal tot medewerking worden verplicht. Op het raadhuis is onder de ter visie lig gende stukken voor herziening van het uit breidingsplan een brief van Ged. Staten aan den Raad. Ged. St. schrijven, dat de Minister van Sociale Zaken heeft medege deeld te zullen bevorderen, dat het Ge meentebestuur overeenkomstig Art. 55 der Woningwet zal worden verplicht aan de woningbouwvereeniging „Spinoza" de noo- dige voorschotten ter uitvoering van haar tweede bouwplan te verleenen, zulks in verband met de omstandigheid dat deze woningbouwvereeniging door gebrek aan medewerking van het Gemeentebestuur na vier jaren nog niet tot uitvoering van haar wtede plan is kunnen komen. Een herziening van het verouderde uit breidingsplan der gemeente achten zoowel de Minister als Ged. Staten dringend nood zakelijk. Ten aanzien van de terreinen, wel ke aan de bestaande woningen van „Spi noza" grenzen, achten Ged. Staten een her ziening zeer urgent. Zij zien zich dan ook tot hun leedwezen genoopt het Gemeente bestuur met toepassing van Art. 36 5e lid der woningwet de verplichting op te leg gen binnen zeven weken een gedeeltelijk uitbreidingsplan vast te stellen. Om allen twijfel omtrent de eischen t-- voorkomen, doen Ged. St. den brief vergezeld gaan van een gedeeltelijk herzieningsplan als door hen bedoeld, een bij dat plan behoorende bebouwingsverordening, een toelichtende beschrijving en een ontwerp-Raadsbesluit, strekkende tot vaststelling daarvan. Uit dezen brief blijkt dus, dat de Regee ring ten aanzien van de woningbouwkwes- tie in onze gemeente haar standpunt heeft bepaald en dat de totstandkoming van het 2e bouwplan der woningbouwvereeniging „Spinoza" vrijwel verzekerd is. Tuinbouw. De drukte aan de veiling is thans voorbij. Behoudens het artikel waspeen zijn de winterproducten ongeveer uitverkocht. Het wachten is dus op de vroe ge aardappelen en de bloemkool. Waspeen ging den laatsten tijd vlug weg, de prijzen waren vrij goed. Er werd van ƒ4.105.80 per 100 K.G. betaald. De vraag voor ex port was oorzaak van deze verhooging. En toch is er nog aardig wat voorraad. Waar voor moest men zich onlangs haasten met de slechte prijs. Radijs is ook een product voor deze plaats. De prijs is maar matig jes, van ƒ0.50—0.90 per 100 bos. Koolsoor ten zijn er maar in zeer kleine kwantums. Bloemenhandel. Met de tulpen is het afgeloopen. Wat er nog te velde staat heeft zoodanig door het vuur geleden dat de waarde er af is. Van andere bloemsoorten is er echter nog volop. En de prijs was niet slecht te noemen. Het weer werkte hier toe mee. Margrieten brachten van ƒ0.15 0.25 per 100 op. Trollium ƒ0.250.45, La thyrus 0.40—0.50, Freesia f 0.15—0.20. Le lies ƒ6.10—7.40, Anemonen ƒ0.15—0.25, Irissen ƒ0.15—0.20, Pyrethrums 2.80— 4.10. TER AAR. De beplanting langs de wegen. Nu de onlangs door de Sierteelt-Centrale aan de gemeente verstrekte boomen en heesters zich allerwegen gaan tooien met frissche groene en bruinachtige bladeren in diver se tinten, is wellicht voor hen die belang stellen in dezen nieuwen aanplant en welke inwoner zou dat niet doen een be knopt overzicht van de voornaamste be plantingen niet ondienstig. Ons voornamelijk beperkende tot de boomen, noemen we in de eerste plaats de eischdoorns (acer pseudoplatanus). Deze sierlijke, in het najaar met goudgele herfstkleuren uitgedoste boomen, welke veel voorkomen in de Noordelijke berg streken van ons werelddeel, zijn in hoofd zaak uitgeplant tusschen Aardam en Kor- teraar. De gewone lijsterbes, vanaf Augustus sterk in het oog vallende door zijn prach tige roode vruchten, zoo geliefd bij de vo gels, vindt men in de Kerkbuurt vanaf de Ned. Herv. Kerk tot de Ringsloot aan de rechterzijde van den weg en overigens op eenige andere plaatsen in de gemeente. Het zelfde is het geval met de aan den linker kant van den weg geplaatste Sorbus Aria Lutescens, weer een heel ander soort lijs terbes, die rijk bloeit en later met vruch ten als het ware beladen kan zijn. Door de groote, zilverachtige bladeren valt deze boom zeer op. Behalve in de Kerkbuurt, zal men haar kunnen aantreffen bij de .beide zwembaden, langs den weg in Langeraar en in Korteraar enz. Een alleraardigste boom is ook de „bolaccasia" (robina ps. ac. besoniana), ge plant vanaf de Kleine Brug te Langeraar tot halverwege het dorp. In JuniJuli is deze dwergboom gewoon zich met heerlijk geurende bloemtrossen te sieren. De be graafplaats bij Het gemeentehuis isaan de wegzijde eveneens met deze soort be plant. Dan is er nog het fraaie laantje zil verlinden in het begin van den Vier-Am- bachtspolder bij Langeraar. Evenals bij het gemeentehuis is hier als onderbeplanting gebruik gemaakt van verschillende soor ten heesters, waaronder verscheidene groen- blijvende. Om verder niet te spreken van andere boomsoorten als platanen (bij de veiling) beuken en kastanjes, die in min der groote hoeveelheden zijn gepoot, die blijk geven goed te zijn „aangeslagen". Dan zijn er verschillende eilandjes in de Zuid- West Plas beplant met in de gemeente zel ve gevonden berkjes, flier, wilg popels, enz. Zonder ook maar eenigszins afbreuk te doen aan de verdiensten der overige com missieleden, van den gemeente-opzichter en anderen die zich voor het werk interes seerden komt ongetwijfeld een eere-saluut toe aan den heer Jos. Mank. De aanleg der keurige onderbeplantingen bij het ge meentehuis en in den Vier-Ambachtspol- der, de regeling der werkzaamheden in verband met den boomaanplant en de Pias- versiering, vergden eenige weken belang- looze toewijding van den heer Mank, waar voor de natuurminnende ingezetenen hem niet anders dan dankbaar kunnen zijn. Moge het, op initiatief van den burge meester aangevangen werk door verdere aanplant van boomen ook van particu liere zijde worden gesteund en voortge zet. Want op den duur zal met aller mede werking vooral wanneer naast het ge meentebestuur het particulier initiatief zich .laat gelden een ongedacht fraai geheel kunnen worden verkregen, waarvoor juist een landelijke gemeente als de onze zich zoo bij uitstek leent. WARMOND. Bouwen. Door Burg. en Wethouders is aan W. J. C. Schouten, alhier, vergunning verleend tot den bouw van een kolenloods en aan den heer Warn aar te Sassenheim vergunning tot de bouw van een bollen schuur. Bollenveiling. De ten bate van de R.K. kerk gehouden bollenveiling heeft de som opgebracht van bijna 1100. Voorwaar een groot succes. Veilig gedaald. Tengevolge van een storing in de motor is een watervliegtuig gistermiddag gedaald op de Kagerplassen. De motor kon ter plaatse worden hersteld zoodat de vlucht spoedig kon worden her vat. Een en ander trok veel belangstelling van de zich op de plassen bevindende wa tersportliefhebbers. WASSENAAR. Het Jubileumfeest van de Hanze. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Hanze in het Bisdom Haarlem, wordt op Zondag 30 Mei in de Parochiekerk „De Goede Herder", des morgens te 9 uur, een plechtige Hoogmis opgedragen, zoo moge lijk door den Geestel. Adviseur van de af deeling. Onder deze H. Mis wordt een algemeene H. Communie gehouden door de leden der afdeeling, waarna gemeenschappelijk ont bijt. Ingekomen: P. J. Aarden, R.K., dienstbode, uit den Haag, Eikenlaan 5 R. A. Asman, N.H., zonder beroep, uit den Haag, Rijksstraatweg 775 G. Koning geb. Bakker en zoon, R.K., zonder beroep, uit den Haag, Molenweg 35 J. P. Bak ker, R.K., dienstbode, uit Gouda, van Cal- carlaan 20 Th. de Boer, R.K., straatven ter, uit Rotterdam, Molenstraat 11 J. L. van Brecht, R.K., molenaar, uit Voorscho ten, Tuinpad 18 M. Brenk, vreemd, R K, dienstbode, uit den Haag, L. v. Koot 8 D. M. van Deursen, R.K., dienstbode, uit den Haag, Eikenlaan 5 E. van Dujjn, N.H., dienstbode, uit Sassenheim, Molen straat 2 T. Eberhard, geen, dienstbode, uit Emmen, Vijverweg 5 E. M. Fedra, vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag, Stoeplaan 14 J. van Geenhuizen, N.H., slager, uit Avereest, Kerkehout 19 J. Ch. Gieben en vr., geen, arts, uit den Haag Schouwweg 81-3 H. Glatzel, vreemd, R.K,. dienstbode, uit Langendorf Did., St. v. Gravesandeweg 77 M. E. K. Jensen, vreemd, Luth., dienstbode, uit Skagen (Denemarken), Rijksstraatweg 789 G. M. Kool, N.H., dienstbode, uit Kamerik, Beu kenhorstlaan 4 F. Kron, vreemd, Ev. L., dienstbode, uit Osnabruck Did., Buurtweg 14 H. Mathol, geen, zonder beroep, uit den Helder, Buurtweg 165 C. E. F. M. de Haas, geb. Meses en dochter, geen, zon der beroep, uit den Haag, Tulpweg 15 M. Mulderij, N.H., dienstbode, uit Wester- bork, Iepenlaan 4 J. A. Oosterveer, R K., dienstbode, uit den Haag, Groot Haese- broekscheweg 12 I. J. A. de Vet geb. Redelé en gezin, geen, zonder beroep, uit den Haag, Teylingerhorstlaan 9 G. Roe- landse, R.K., dienstbode, uit den Haag, Klein Persijnlaan 18 M. v. d. Pol geb. de Roo, N.Hzonder beroep, uit Voorburg, Eikenlaan 4 M. Vossen geb. de Rooij, N.H., zonder beroep, uit den Haag, Halle- kensstraat 51 A. P. Sabee en gezin, N.H., huisknecht-chauffeur, uit den Haag, Hoger- beetsweg 6 J. Slechte en gezin, Ev.L., zonder beroep, uit Rotterdam, St. 's-Grave- sandeweg 89 W. H. P. M. v. d. Slujjs, R.K., zonder beroep, uit Rotterdam, Buurt weg 99 H. v. d. Sman en gezin, landar beider, R.K., uit den Haag, Waalsdorper- laan 17 F. J. Stippel en gezin, geen, jour nalist, uit den Haag, Buurtweg 179 F. W. H. van der Steen en vrouw, N.H., tuinman chauffeur, uit Voorschoten, Rijksstraatweg 177 N. Stepanoff, vreemd, Gr. Orth., zon der beroep, uit den Haag, Meyendellsche- weg 16 H. Stoppacher, vreemd, R.K., uit Stubenberg Did., Victorialaan 11 J. A. Verhaar, R.K., dienstbode, uit Alkemade, Langstraat 38 H. F. Volkersz, geen, kan toorbediende, uit Bussum, Schouwweg 72 R. F. Vos en gezin, geen, kantoorbedien de, uit Noordwijk, Oostdorperweg 200 Wed. R. Weijgers geb. Worst, zonder be roep, geen, uit Zwolle, v. Z. v. Nijevelt- straat 187 F. Wortmann, vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag, Schouwweg 107. V e r t r o k k e n: G. R. S. de John naar Voorschoten, Leidscheweg 560 D. J. Bin- nenkdijk naar Utrecht, Doornboomstraat 4bis H. v. 't Slot naar Hillegom, Hoofd straat 65 T. Brottinga naar Haarlem, Ko- ninginnelaan 47 M. C. Derriks naar War- INGEZONDEN STUKKEN Leiden, Pinksteren 1937. Geachte Redactie. Het moge mij vergund zijn, eenige ge dachten, welke door het hoofd eener werk- looze dwarrelen, in uw met ons medevoe lend blad, neer te schrijven. Als men, in een, zooals nu, heerschende verkiezings-periode, de verschillende leu zen, wenschen enz., welke gelanceerd wor den, bekijkt en bij een en ander eens door denkt, dan komen dingen naar voren, die wel eens voor het voetlicht geplaatst mo gen worden, daar ze door ons, werkloofen, gevoeld en meegemaakt en door anderen niet opgemerkt of goedgepraat worden. Als werklooze bouwvakarbeider is men opgenomen in de Rijkssteunregeling. Nu gelukt het, na vele pogingen in Januari j.l. werk te vinden. Gelukkig!, doch wacht!! De eerste week ging het best, doch na ly, dag in de tweede week gaat het vrie zen. „Ga maar naar huis" en wat gebeurt er nu? Geen steunuitkeering, geen brand stof en ziekenfondsbonnenvorstwerkloo- zen vielen buiten de rijkssteun! Dus dat was de rechtvaardigheid, dat twee weken werk minder opbracht dan twee weken steun. En er is geprotesteerd, dat beloof ik! Drie weken later heeft zich dit herhaald met sneeuw, doch toen was er een klein voordeelig saldo. Men hoort wel eens: „Ze loopen niet hard!" Toch is het gelukt 2 maanden werk te vinden. Na weer in de steunregeling opgenomen te zijn blijkt dan, dat men zijn boter- en vetbon verspeeld heeft, men moet weer drie maanden zonder zijn, eer men die weerziet! Verder wil ik nog even aanstippen .de laatste steunverbetering inzake het buiten beschouwing laten der eerste 2 en 4 gulden van het inkomen der inwonende gezins leden. Waarom geen algeheele verhooging met enkele procenten op het steunbedrag? Daar had elke steuntrekker van geprofi teerd, nu is de verbetering onrechtvaardig. Bijv.: hoofden van gezinnen worden niet genoemd. Mij is bekend, dat een steun trekker wekelijks ƒ0.75 verdient, daar is hij 4 uur voor werkzaam. Aftrek 0.50, ba tig saldo ƒ0.25. Deze man dacht, dat hij nu ook beter werd, doch mis poes. Het is zeer te prijzen iets te verdienen, beter dan zijn hand op te houden, doch drie kwartjes zijn meer dan een, bovendien ver slijt men het aan zijn schoenen. Maar, nu zijn we er: de duurte-toename is opgeheven door de verstrekking van ge distribueerde levensmiddelen: gehakt, groenten, visch enz. Van het gehakt valt niets te zeggen dan alleen dit, dat de werk looze dit niet altijd gebruikt. Op de eerste plaats moet er vet of jus zijn en dat geeft het gehakt niet. Als men wekelijks 1 pond versch gehakt van ƒ0.25 of ƒ0.28 koopt (vraag niet wat het is) dan kan men met toevoeging van een en ander vet een pan jus verkrijgen, waar men de geheele week over doet, daar gaat het om. Algemeen wordt aan dit distributie-gehakt weinig waarde toegekend. Zooveel te meer aan boter- en vet-bon, echter: eerst 13 weken zonder. Dan wordt mij (gezin 2 volw. 2 kinderen) een bon verstrekt voor blikgroenten. Die blikgroenten kost met bon 13 cent, zonder bon koopt men momenteel 1 literblik voor 16 cent, dus voordeel 3 cent. Versche groenten en visch wordt in Leiden niet verstrekt, dus de duurtetoename is voor mij opgeheven met 3 cent per week. Theorie en schrijven, practijk en werke lijkheid. Waarom geen procenten op het steunbedrag? Is dit soms, om het zich aanbieden van goedkoope arbeidskrachten in de hand te mond, Warmonderstraat 16 M. F. de Greeuw naar Hoorn, Bagijnensteeg 6 L. H. V. Grönlich naar Noordwijk, School straat 91 E. M. de Groot naar Leiden, Leuvenstraat 12 P. W. Boogaars naar Voorburg, v. Barbansonstraat 23 W. van Beek en vrouw naar den Haag, Molenaar- straat 183 E. .H. Stechert naar Leiden, Constantijn Huijgenslaan 31 E. Götz naar den Haag, Gev. Deynootweg 128 E. Götz naar den Haag, Gev. Deynootweg 128 T. Dijkman naar den Haag, Voorschoter laan 11 E. Wenczel naar den Haag, Gev. Deynootplein (Kurhaus) L. v. d. Land naar Kollumerland, Brugstraat 489 B. Spora geb. Greiner naar den Haag, Iep laan 101 A. C. Melsen naar Rotterdam, Olemensstraat 7e P. A. M. Siebers en gezin naar Ginneken N.Br., Dorpstaat 163 M. J. C. Overdevest geb. Duivenvoorde naar Leiderdorp, Berkenkade 13 H. W. Maltha naar Krabbendijke 9a F. H. H. B. Völker en gezin naar Hoenderloo, Apel doorn, Otterlooscheweg 10 E. M. J. van Eijken, naar Leiden, Rijnsburger weg 58. Geboren: Johannes Franciscus Gerar dus, z. v. H. N. Knijnenburg en J. H. Du- dant. Eline, d. v. C. Chaudron en E. Trommel. Jan Cornelis, z. v. S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken en L. M. Ba ronesse Creutz. Margaretha Eva, d. v. M. J. C. van der Woude en M. Groenen dijk. Overleden: Fredrikus Augustinus Bisdom van Cattenbroek, oud 78 j. Wil helmus Jacobus Petrus Bakker, oud 38 j., echtgen. van P. M. F. Bakker. Hendricus Messemaker, oud 2 dagen. Ondertrouw d: J. J. Onvlee en A. Groeneveld. C. Donkervoort en M. H. de Jong. P. D. Mosies en G. A. de Jong. G e h u w d: C. J. Overdevest en M. J. C. Duivenvoorden. L. J. Westgeest en B. M. Martina. W. van Beek en R. Everts. W. H. Acksen en A. van Elk. BADEN POWELL OVER ZUN 8 Os ten VERJAARDAG Tachtig! Ben ik dat al? schrijft Baden Powell aan zijn Padvinders Leger. Dan zou ik mezelf 'n oude man moeten noemen, maar ik kan niet zeggen, dat ik me dat voel. Eigenlijk ben ik ouder dan 80, circa 83)4, doordat ik mijn levenlang vroeg ben opgestaan. Zoodoende ben ik de natuur wat tegemoet gekomen, want ze heeft het leven van een mensch wel wat kort ge maakt. Waarom worden olifanten, schild padden, papegaaien, enz. ouder dan wij, arme menschen? Op je tachtigste begin je een paar din gen „door" te krijgen, vooral dat er nog zoo'n hoop meer te kennen valt. Er zijn heel wat onderwerpen waarop ik, als men mij er vragen over stelde, zou moeten ant woorden: „Loop naar de pomp, ik ben pas 80". Met behulp van een matig dieet, lichaams beweging in de open lucht, veel werk en opgewektheid kan men op z'n tachtigste lichamelijk, geestelijk en verstandelijk nog even fit zijn als ooit. Zelfs op je tach tigste kan je nog nuttig zijn door anderen gelukkig te maken, en kan je nog genieten van een wereld zoo vol van schoonheid en vriendelijkheid. Ik ontving op mijn 80sten verjaardag ongeveer 5000 gelukwenschen, die ik zoo veel mogelijk aan een ieder persoonlijk heb beantwoord. Mijn vrouw en ik zijn zeer getroffen en dankbaar. werken? Immers 4 gulden wordt buiten beschouwing gelaten. Dit, geachte redactie, wil ik naar voren brengen, deze dingen voelen wij, terwijl deze door buitenstaanders heel dikwijls niet gezien worden en men, zooals ik, een de zer dagen nog te incasseeren kreeg: „W ij verdienen het zoo gemakkei ij k n i e t!" Dezen personen wil ik dit zeggen: U hebt een betrekking, hebt geen ondervinding ven werkeloosheid. Denk niet altijd, dat u door uw meerdere kennis of bekwaamheid gehandhaafd wordt. Zooiets noemen wij: boffen. Ik heb het tweemaal meegemaakt, dat ik, als los aangenomen, te werk kwam met u, die nog nooit zonder geweest waart, en als een oude traditie gehandhaafd werd, om dat u er altijd bij geweest was. Tweemaal heb ik toen den indruk gekregen, dat, als u, gehandhaafde, zich met gelijken kans moest meten met een werklooze, die dan alles in zet, dat dan verschillenden van u naar het stempellokaal inplaats van de werkloozen terug zouden gaan. Dit is uit ondervinding. Bedenk dit eens, voordat u wat over werkeloozen zegt. Geachte Redactie, ik hoop dat ik het niet te lang of te bont gemaakt heb. Ik moest dit eens van mijn hart Sfgooien. Mag ik u beleefd danken voor de afgestane plaats ruimte. Met hoogachting, Een werklooze, die graag werk had. K a t w k a. d. R ij n. In verkiezingsdagen beleeft men soms vreemde dingen. Dingen die nog wel, soms ook niet door den beugel kunnen. Er wordt geplakt, er wordt over andere biljetten (niettegenstaande een verbod) geplakt. De papierlawine is gaan rollen. Zelfs in den nacht worden de brievenbussen vol gestopt. Vooral die pamfletten zijn het die veel kwaad bloed zetten en waardoor men wel eens gaat veronderstellen, dat er bij de sa menstellers een zekere „verhooging" zal zijn te constateeren. De eene belooft al meer dan de ander. Iedere groep tracht den andere te overtreffen met schoone woorden. En ook daar blijft het soms niet bij. Er wordt zelfs op een pamflet van „Eenheid door Democratie" bij de namen van een comité in Katwijk den naam geplaatst van ondergeteekende, zonder dat men hiertoe ook maar eenige bevoegdheid had. Een bezoek van een der vertegen woordigers van deze beweging schijnt voor E. d. D. al voldoende te zijn om iemand „in te lijven" en zijn naam te mogen misbrui ken. Nota bene is bij dat bezoek geenerlei toezegging gedaan voor lidmaatschap of steun, en den dag na dit bezoek is zelfs aan het bureau van E. d. D. bericht, dat om meerdere redenen van toetreding door on dergeteekende geen sprake kon zijn. Eeni ge circulaires, afgegeven om kennis te kunnen nemen van doel en streven van E. d. D. werden tegelijkertijd geretourneerd. Wij mogen aannemen, dat E. cL D. op af doende wijze, in het openbaar een correctie zal willen aanbrengen in de vermelde lijst van namen van genoemd comité, evenals zonder bevoegdheid mijn naam in het open baar is gebruikt. Mijnheer de Redacteur, mijn dank. JAC. MEUER, Voorz. der R.K. Kiesver. PI. en E. Katwijk a. d. Rijn, 20 Mei 1937. CORRESPONDENTIE. „Vader van een groot gezin". U schijnt u in uw ingezonden stuk te vergissen. Wat u ondervonden heeft, heeft o.i. niets te maken met de genoemde ministerieele regeling. Om verdere verbreiding van mis verstand te voorkomen, is plaatsing van uw stuk o.i. ongewenscht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11