Help! ZATERDAG 15 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 AFSCHAFFING LUCnTPOSTRECHT INDIE. Gaat 5 Juni in. De eenigen tijd geleden reetls be kend gemaakte nieuwe regeling, volgens welke alle brieven en brief kaarten met bestemming voor Ned. Indië per vliegtuig zullen worden verzonden, zonder dat daarvoor luchtrecht verschuldigd is, treedt in werking met de op 5 Tuni a.s. te Amsterdam beginnende vlucht (voor de post uit Indië naar Neder land is deze datum 16 Juni). Niet per luchtpost worden verzonden de stukken van welke, blijkens een door de afzenders aangebracht opschrift, verzen ding per landmail wordt verlangd. Per landmail worden ook de verkrijgbaar ge stelde postbladen van 6 cents verzonden. Het port van de per luchtpost naar In dië te verzenden briefen bal 12/2 cent per 10 gram bedragen. Dat van briefkaar ten is 10 cent. Voor postwissels wordt het luchtrecht teruggebracht van 30 tot 10 ct. Voor drukwerken, pakjes, akten en mon sters wordt het 50 cent pT 50 gram. Voor brieven, die per landmail worden verzonden, wordt het porto voortaan t.m. 20 gram 12 1/2 cent, voor elke volgende 20 gram of gedeelte daarvan 7 1/2 cent. In de porti der per landmail te verzen den briefkaarten, drukwerken, akten, pak jes en monsters wordt geen verandering gebracht. OPTREDEN VAN DE POLITIE TE SCHIEDAM. Op vragen van den heer Drop betreffen de het optreden van de politie te Schiedam bij het gezamenlijk solliciteeren van werk- looze kantoorbedienden aldaar heeft de minister van justitie geantwoord: In den namiddag van 8 April 1937 heeft een groep van 250 a 300 personen zich de monstratief begeven naar den hoofdingang van een der scheepswerven te Schiedam. Zij versperden aldaar op den openbaren weg den uitgang van de werf. In verband met het binnen eenige minuten te verwach ten verlaten van de terreinen van de werf door het personeel (eenige duizenden), dreigde stoornis van het verkeer en orde verstoring. Op grond hiervan heeft de commissaris van politie met gebruikma king van de door de plaatselijke verorde ning geschonken bevoegdheid aan de de monstranten het bevel doen geven zich on verwijld te ^verwijderen. Dit bevel is dui delijk hoorbaar gegeven en werd door het meerendeel der aanwezigen opgevolgd. Eenigen verwijderden zich evenwel niet, terwijl in een groep der demonstranten werd geroepen „staan blijven' '.Met het doel ook de weigerachtigen snel te verspreiden, is toen met kracht opgetreden. De Minister ziet voortshands geen bijzon der aanleiding om de rapporten betref fende de hierboven beschreven gebeurte nis ter kennis van de Staten-Generaal te brengen. Daargelaten of, achteraf gezien, ondanks de uit de groep van demonstran ten geroepen aansporing om aan het gege ven bevel niet te voldoen, niet ook een minder krachtige maatregel op zijn plaats zou zijn geweest en effect zou hebben ge had, kan van een ongemotiveerde of onge oorloofd optreden naar zijn meening niet worden gesproken. Naar onze meening was, althans zeker in het onderhavige geval, een krachtdadig po litioneel optreden ongemotiveerd en dus ongeoorloofd, als ook een minder krachtige maatregel efect zou hebben ge had; en dit laatste redelijkerwijze kon wor den verondersteld, toen de politie meende handelend te moeten optreden. De Minis ter spreekt van „achteraf bezien" maar kon dat ook niet op het moment zelf worden bezien? Volledig bevredigend is o.i. het antwoodr van den minister niet. WOL UIT ONDERMELK „Eemlandia" gaat caseïne maken De cöperatieve fabriek voor melkpro ducten „Eemlandia" te Bunschoten, de grootste zuivelfabriek in Eemland, zal over gaat tot de fabricage vai caseïne, voor de verwerking tot wol. In verband hiermede is uitbreiding van het fabrieksgebouw en aankoop van machines noodzakelijk, waar mee, naar wij vernemen, een bedrag van ƒ50.000 is gemoeid. Zoodra de nieuwe in stallaties gereed zijn, zal „Eemlandia" 40.000 liter ondermelk per dag kunnen verwerken tot caseïne. DRUKTE BIJ DE NED. SPOORWEGEN OP PINKSTEREN. Gewoonlijk is Pinksteren voor de Spoor wegen, wat het vervoer betreft, het hoogte punt van het jaar. Ditmaal bestaat echter de kans, dat een vervoersrecord gemaakt zal worden. Behalve de vele extra-treinen, die de gewone Pinksterdrukte noodig maakt komen ditmaal tal van groote extraver- voeren tezamen. Om er maar enkele te noe men. De Oxford-groep, de 7e Ned. Katho liekendag, de Vrouwenvredesgang, het Chr. Gymnastiekverbond, de N.S.B., gezelschap pen vreemdelingen, muziek- en jeugdver- eenigingen enz. Naar schatting moeten voor al deze vervoeren boven die voor het ge wone Pinksterver.voer, een 50-tal extra- treinen worden ingelegd, waarbij nog ko men ledige treinen, losse machines en der gelijke. DE CRISISHEFFING OP HET RUND- VLEESCH. De 's-Gravenhaagsche Slagers Patroons- vereeniging, de R.-K. Slagerspatroonsver- eeniging en de Christelijke Slagerspatr.- ver. hebben aan den Minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart een tele gram doen toekomen, waarin onverwijld afschaffing van de crisisheffing op het rundvleesch wordt verzocht. De toestand is h.i. onhoudbaar en de nood in deze be drijven stijgt met den dag. NED. NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. De Nederlandsche Nationale Bedevaart naar Lourdes zal dit jaar plaats hebben van 9 tot en met 18 Augustus a.s. Evenals vorige jaren zulen ook dit jaar wederom twee pelgrims treinen benevens de ziekentrein vertrekken van Roosendaal, terwijl de derde pelgrinstrein op 9 Augus tus van Nijmegen naar Lourdes vertrekt en te Venray, Venlo, Roermond, Sittard en Maastricht zal stoppen om aldaar de pel grims op te nemen. De verzorging van de zieken, die allen met den ziekentrein vanaf Roosendaal zul len vervoerd worden, zal ook dit jaar we derom plaats hebben door de Vereeniging tot Ziekenverpleging van O. L. Vrouw van Lourdes, onder directie van jhr mr. F. van Nispen tot Sevenaer. De medische leiding is ook dit jaar wederom toevertrouwd aan dr. Th. Platte te Heerlen. Reeds werd de toezegging ontvangen, dat een groep R.-K. Verkenners-Voortrek kers aan de Bedevaart zal deelnemen om zich te Lourdes geheel ten dienste te stel len der afdeeling ziekenverpleging. Dames of heeren die te Lourdes behulp zaam willen zijn bij de verzorging en het vervoer der zieken moeten zich opgeven als pelgrim. Eenige vergoeding in den vorm van vrije reis- of verblijfkosten kan hier voor niet verleend worden. Het werk der ziekenverpleging is uitsluitend liefdewerk. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de in dit blad voorkomende adverten tie. Geen Najaarstentoonstelling van Primavera" Het bestuur der stichting „Primavera" heeft besloten de najaarstentoonstelling 1937 te Rotterdam niet te laten doorgaan. Wel werd het besluit genomen in het voorjaar van 1938 omstreeks de Paasch- week wederom de j aarlij ksche tentoon stelling te houden. Plannen hiervoor zyn reeds in bewerking, Meeningsverschillen omtrent doel, taak en werkwijze van de Nederlandsche bakkerij-stichting. Na de afwijzing door den Minister van de door de Nederlandsche Bakkerij-stich ting ter verbindindverklaring ingediende ondernemersovereenkomst voor het Am- sterdamsche bakkerbsedrijf nam deze stich ting het besluit een nieuwe overeenkomst, echter thans zonder een prijszetting het veel omstreden punt in te dienen en daarop de verbindendverklaring van den minister te vragen. Alvorens dit geschied was, was echter reeds gebleken, dat er onder de oprichters der stichting geen eenheid van meening bestond over de wijze waarop de Neder landsche Bakkerij-stichting haar taak na de ondervonden tegenslag moest gaan ver vullen en omtrent de, in verband met de gewijzigde omstandigheden, door alle be langhebbenden noodzakelijk geachte inner lijke reorganisatie dier stichting. Toen ondanks deze innerlijke tegenstrij digheden de nieuwe ondernemersovereen komst door het bestuur der stichting bij den Minister werd. ingediend, heeft de eco nomische raad op de hearing van belang hebbenden als eisch gesteld, dat eerst vast zoude staan hoe de stichting in de toe komst zou zijn samengesteld en op welke wijze zij in verband daarmede haar taak zou vervullen, alvorens het advies aan den minister kon worden uitgebracht. Aangezien thans gebleken is, dat over brugging van de bestaande meeningsver- schillen bezwaarlijk kon worden verwacht, heeft de Nederlandsche vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf zich tot de vaste commissie uit den economischen raad gewend met een schrijven, waarin hierop wordt gewezen. FATSOENLIJK EN TOCH CHARMANT. (Voor de dames, die de zwemsport beoefenen). Een algemeene klacht: men kan geen behoorlijk badgoed koopen. In de winkels vindt men vrijwel alleen modellen, die den toets der kritiek niet kunnen doorstaan. En zelfs in katholieke zaken krijgt men verontwaardigd ten antwoord, wanneer men vraagt naar een meer gesloten pak „Maar die hebben we niet alleen deze zijn „modern"!" Bij het tooverwoord „modern" schijnen alle andere standpunten het te moeten af leggen. Men kijkt u vrij verbijsterd aan, als men merkt, dat de kwalificatie „mo- dern" bij u niet pakt, niet als afdoend I argument beschouwd wordt. Intusschen blijft de moeilijkheid: men kan niet slagen en maar bij hooge uit zondering komt men aan een adres, waar nog wèl rekening gehouden wordt met vrouwen, die ook in badcostuum er be hoorlijk gekleed wenschen uit te zien. Deze moeilijkheid zal gaandeweg wor den opgelost. Er is een model pak in den handel „Meteoor" dat zóó is ontworpen, dat het elke vrouw, die haar rechtvaar dige eischen stelt op dit gebied, voldoen zal. De teekening is decent maar daar komt bij, dat dit pak een coupe vertoont, die een opvallend goede pasvorm ver zekert. UIT HET LAND DER KOPPENSNELLERS (NOORD BORNEO) Een ondeugd in den dop 't Was mijn bedoeling, na negen dagen weer in het dorp terug te zijn en er te overnachten. Ofschoon het huis geheel heidensch was, woonde er toch een ka tholieke familie. Ik zou dan huisbezoek doen en tevens 't zoontje van „kilat" (bliksem) doopen. Ik wist, dat de achtste dag mij weer een gelegenheid zou ver schaffen om mijn kennis der Dayak- gewoonten te verrijken. Zoodra ik daar was aangekomen, werd een aanvang ge maakt met het doopen van den kleine. Op mijn vraag, hoe de naam van de kleine zou zijn, meende de vader dat het jonge tje „benzine" moest heeten, omdat hij reeds vroege teekenen van drift of „ont plofbaarheid" gegeven had. Derhalve noemde ik het kind Vincent, wat er het dichtst bijkwam. Wat schuilt er in een naam? Familie-namen kent de Dayak niet. Na men worden gegeven naar gelang 't ka rakter van het kind, of de tijd, waarin het is geboren. Is het kind erg vernielzuchtig, dan wofdt het dikwijls „Njoembog" ofwel aap genoemd; wordt het geboren op een regenachtigen dag, dan heet het „Hoeds- jan" (regen) of „Kilat" (bliksem). Van daar dat er zijn die namen hebben als wind, storm, of zonneschijn. Vertoont het kind b.v. de karaktertrekken van een beer, dan wordt het „Djoegam" genoemd. Zoodra een jongeman vader is gewor den, dan wordt zijn eigen naam maar weinig gebruikt. Dan toch wordt hij ge noemd „Apai Djoegam" (de vader van beer) enz. Van een hond met één oor Na de plechtigheid, in de stilte van het dayakvertrek verricht, ging ik weer op de waranda zitten en, zooals veel voorkomt, had een hond zich onder mijn beheer geplaatst. Nu, dat bevreemdde my niet erg. Maar 't viel me op, dat het beest slechts één oortje had. Bij gebrek aan stof vroeg ik eens hoe dit gekomen was en toen bleek, dat het beest op zolder ge weest was, zich dus boven de menschen verheven had en gestraft was geworden met het afkappen van een oor. Wanneer een dayak de ongeschreven dayakwet overtreedt, wordt hij beboet; een hond wordt het oor afgekapt. Een probaat middel tegen verkoudheid. Mijn bezoek aan dit dorp was met één dag vervroegd, omdat ik de plechtigheid van het eerste riverbad wilde bijwonen, 't Was middag en de zon stond recht bo ven het dorp. De badplechtigheid zou be ginnen. Grootmoeder droeg het kindje in haar armen en een der hoofdmannen be- zwaaide het kind met een kip, waarna het beest het leven moest laten. Met het bloed werd het kind besprenkeld om het tegen verkoudheden te vrijwaren.» Alvorens de trap af te gaan, moest eerst tolgeld aan den weg worden betaald. Een handvol „ran- daai" (ongepelde rijst in water geweekt en daarna gebakken) werd op den weg uitgestrooid. Ook werd een bijltje op den weg geworpen opdat hinderlijke boomwor tels en stronken het kind niet zouden doen struikelen. In de wolken. De processie van lachende kinderen en schaterende vrouwen en mannen nam een aanvang. Vóór 't kind liep een fakkeldra ger met een bos „seloekai". Dit is een zeer smeulbaar hout, dat gebruikt wordt om zandvliegen en muskieten op een afstand te houden. De ondervinding heeft me ge leerd, dat de rook van dit hout inderdaad alle insecten weert. Vandaar dat op een lange bootreis zoo'n vuurtje vóór in de boot wordt aangelegd, om zich een veili- en weg door de zwermen zandvliegen te banen. De drager zwaaide de rookende fakkel om zich heen en het kind in groot- moeder's armen was voortdurend in wol ken van zoetriekend rook gehuld. Zoo werd de tocht naar de rivier voortgezet in de hoop, dat de rook niet alleen mus kieten en zandvliegen, maar vooral de booze geesten zou doen bezwijmen en hem dus beletten zou, het kind eenig kwaad te doen. De onderdompeling. Toen de- rivier bereikt was, werd nog niet direct tot de onderdompeling overge gaan. Eerst moest nog tolgeld aan het wa ter worden betaald, 'n Klein armbandje, wat kraaltjes, een belletje dat de baby's aan de voeten dragen, werden in het wa ter geworpen. Immers, zonder deze beta ling zou het kind niet scherp van gezicht en gehoor zijn, en verre van gelukkig. Grootmoeder plaatste zich tot aan de heu pen in de rivier en hield het kind nog steeds in haar armen. Langzaam werd de kleine in het water neergelaten en het geschreeuw van het wicht werd overstemd door het gelach der aanwezigen. Met de vrije hand kneep grootmoeder het neusje van de kleine dicht terwijl ze gelijk het mondje ermee bedekte en een paar maal werd de kleine ondergedompeld. Dit besloot de plechtigheid en een ieder haaste zich terug om het middagmaal te gaan gebruiken. Father J. BUIS, Waldeck Pyrmontstraat 31. Leiden. KERKNIEUWS DE EERSTE INLANDSCHE BISSCHOP VAN AUSTRALIë. De Regent van het Klein Seminarie Springwood in het Aartsbisdom Sydney in Australië, dr. Justin D. Simonds, is be noemd tot 6den Aartsbisschop van Hobart. Dit aartsdiocees, dat 40 Priesters en 40.000 katholieken telt, beslaat geheel Tasmanië. De nieuwe Aartsbisschop is de eerste in- landsche priester van Australië die tot de Bisschoppelijke waardigheid wordt uitver koren. ZELDZAAM PRIESTERJUBILEUM BIJ DE KRUISHEEREN Bij de priesterjubilea van dit jaar vond rog geen vermelding het wel zeldzame jubileum van den hoogeerw. heer A. van den Heuvel. De hoogeerw. heer v. d. Heuvel, emeritus-deken en pastoor van Cardiff, in Engeland, hoopt n.l. zoo meldt „St. Janski." op 24 November van dit jaar zijn 70-jarig priesterfeest te vieren. Z. H. E. behoort tot de Orde der Kruisheeren, doch verblijft met verlof van zijn overheid in het R.K. gasthuis te Valkenswaard. Gezien den hoogen leef tijd van Z. H. E. zal het feest in stilte gevierd worden. Z. H. E. wordt op 27 Juli e.k. 93 jaar. PATER F. KLENE, S. Op Huize Mariëndaal der Paters Jezuië- ten te Velp by Grave is voorzien van de laatste H. Sacramenten Pater Franciscus Kiene S.J., meldt het „Huisgezin". Pater Kiene was vele jaren secretaris van den hoogeerw. pater Provinciaal te Den Haag en verbleef de laatste jaren op Mariëndaal en bekleedde daar de func tie van socius-novicenmeester Pater Kiene werd te Amsterdam gebo ren op 15 November 1878. Op 26 Sep tember 1900 trad hij in de Sociëteit van Jesus. RECHTZAKEN ...den man,die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door menschen, die slecht kunnen zien) DOODSLAG WEGENS EEN OUDE VEETE Voor de Rechtbank te Middelburg heeft terecht gestaan de 36-jarige landbouwer G. uit Groede, die op 4 Maart den land bouwer v. d. W. met een revolver heeft dood geschoten. Het betrof hier een oude veete. Het O. M. eischte tegen verdachte zes ja ren gevangenisstraf en zeide, dat hier van noodweer geen sprake was. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, kwam tot de conclusie, dat hier wel dege lijk van noodweer kon worden gesproken en vroeg ontslag van rechtsvervolging of anders uiterste clementie. Uitspraak 28 Mei. EEN HERT VAN DE KONINGIN GESTOLEN De 27-jarige smid E. K., de 21-jarige beider M. v. d. W. en de 42-jarige arbei der W. M., allen uit Apeldoorn, wordt ten laste gelegd, dat zij in Maart te Nieuw Milingen (gem. Apeldoorn) een hert hebben gestolen, toebehoorende aan de Koningin. Gisteren hebben zij te Zutphen terecht gestaan. Verdachte K. bekende dat hij het hert zag liggen en heeft doodgemaakt. Hij verklaart evenals v. d. W. dat M. geheel buiten het geval stond. Na getuigenverhoor eischte de officier tagen K. en v. d. W. ieder veertien dagen gevangenisstraf en vrijspraak voor M. KANTONGERECHT. TE ALPHEN AAN DEN RIJN. M. en R.-wet: C. J. D. te Hazerswoude 3 x f 1 subs. 1 wk. t.s.; J. Ch. V. f 2.50 subs. 2 dg.; N. v. R. te Zoeterwoude f2.50 subs. 2 dg.; L. S. te 's Gravenhage f2.50 subs. 2 dg.; J. v. L. f2.50 subs. 2 dg.; C. W. v. d. V. f2.50 subs. 3 dg.; C. den U. te Waddinx- veen f 2 subs. 2 dg.; N. den U. te Waddinx- veen f 2 subs. 2 dg. J. D. te Leiden f 2 subs. 2 dg.; J. V. f 2 subs. 2 dg.; J. K. f2 subs. 2 dg.; G. v. A. te Leiden f 2 subs. 2 dg.; F. G. v. T. te Leiden f 2 subs. 2 dg.; C. L. S. f2 subs. 2 dg.; M. S. f 2 subs. 2 dg.; Th. v. E. 2 x f 2 subs. 2x2 dg.; W. L. v. d. M. te Hazerswoude f24 subs. 4 dg.; C. J. D. te Noordwijk f 4 subs. 4 dg.; H. J. W. f 3 subs 3 dg.: M. J. H. v. d. B. f 3 subs. 3 dg. A.P.V. van Bodegraven: A. de M. te Scheveningen f 1 subs. 1 dg. Arbeidswet: P. v. L. te Aar- landerveen f8 subs. 8 dg. Melkbesluit: J. v. d. V. te Boskoop f 5 subs. 5 dg. Leer plichtwet: J. v. C .te Nieuwkoop f 3 subs. 3 dg. 427 5e Str. J. C. K. zonder bek. w.pl. f 2.50 subs. 2 dg. 453 Str.: P. S. zonder bek. w.pl. f 5 subs. 3 dg. LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDEREN MAAND. In moes- en bloementuin, keuken en kelder. In den moestuin. Buiten is nu het steken der asperges in vollen gang, en wanneer men oudere bedden heeft, kan men nog on geveer tot den langsten dag daarvan profi- teeren. Wil men 't goed doen, dan dient men minstens tweemaal per dag de bedden na te zien, want zoodra de asperges boven den grond komen en blootgesteld zijn aan het licht, worden zij blauw en is het mooie er af. Daarom zijn ze, als ze spoedig gesto ken worden, nog wel te eten, maar ze ver liezen hun handelswaarde. Men maakt den grond om de asperges zoo diep mogelijk los en steekt ze dan voorzichtig af, zonder an dere stengels te beschadigen. Bij de .zwakke planten hebben we het vorige jaar een stok gezet, om aan te duiden, dat van deze niet gestoken mag worden. Ze dienen zich eerst eens flink te versterken, en we wachten dan nog een jaar met het oogsten hiervan. Zeekool en rhabarber, die we ook in den bak gezaaid hebben, groeit reeds flink, 't Wordt tijd den plantjes grooter potten te geven, daar ze de kleine potten reeds met wortel hebben gevuld. In die potten wor den ze weer in de bak gezet, en de eerste dagen worden de ramen dicht gehouden, tot ze aangeworteld zijn, en dan luchten we weer tot aan het eind dezer maand, de jonge planten buiten kunnen worden uit- geplant. Wanneer we nog eens een kijkje langs onze bakken zullen nemen, zullen we misschien bemerken, dat hier en daar het onkruid zich doet gelden; schoonhouden is dus noodzakelijk. De aardbeien zijn gedeel telijk uitgebloeid, en voor een deel begin nen enkele bakken te bloeien, waarop we de ramen veel later brachten, om opvolging te hebben. Luchten is bij de bloeiende plan ten voor een goede bevruchting zeer aan te raden. Zijn eenmaal de vruchten goed gezet, dan kunnen de ramen er af om r.aar een ander gedeelte aardbeien te verhuizen. Sommige vruchten in koude bakken be ginnen reeds te rijpen. Jammer, dat bij nat weer de slakken zich zoo doen gelden. En daarbij kunnen we ze zoo moeilijk vangen. Wil men dit doen, dan moet men zeer vroeg bij de hand zijn. Hier en daar vertoont zich in de aardbeien het schuimbeestje, waarvan de larve in een wit, schuim achtig speeksel zit. Wrijf ze tusschen een lapje dood,'want ze kunnen veel kwaad doen aan de bloem stengels als ze in grooten getale voorkomen. In de meloen- en komkommerbakken zien we hier en daar reeds jonge vruchten. Daar waar men vroeg begon te werken, hebben de vruchten reeds een flinke grootte verkregen. Innijpen op een paar bladen boven de vruchten is aan te bevelen, opdat daardoor meer voedsel ten voordeele der vruchten komt. In de later aangelegde bak ken groeit de postelein flink door, nog een korten tijd en de oogst kan beginnen. Bloemkool wordt reeds gesneden op den gecombineerden wortel-, sla- en bloemkool- bak, en 't wordt tijd de wortels op te rui men om de bakken weer voor andere doel einden te gaan gebruiken. Hoe meer we de bakken kunnen gebruiken, des te beter. Op groote terreinen kan men met de ramen heen en weer trekken, doch op kleine dient men de oude bakken telkens weer te ge bruiken. In den bloementuin. Het wordt ondeT de hand tijd te denken aan het gereed maken van onze perken en groepen voor de zo- merbeplanting. De perken met bolgewas sen, als hyacinthen, tulpen en crocus zijn uitgebloeid. Het beste is, deze planten te laten staan tot ze geheel afgestorven zijn; dit gaat echter vaak niet, en dan moet men niet de bollen oprooien en het loof afsnij den, om ze vervolgens te drogen, zooals zeer vaak geschiedt, maar men neemt ze op en kuilt ze weer in den grond, hier of daar op een verloren h jekje in den tuin. Zoodoende kunnen de bollen tenminste be hoorlijk narijpen. Perken met andere voor- jaarsplanten, als Arabis alpina, Dianthus plumarius (Grasanjer) of Phlox divaricata staan nog in volle bloei of moeten nog be ginnen. Zoodra deze planten echter uit gebloeid zijn, worden ze voorzichtig opge nomen, schoon gemaakt, zoo noodig ver deeld naar behoefte, en daarna op bedden in den tuin uitgeplant. Deze behandeling verdragen de planten heel goed; bij gnede verzorging zullen ze spoedig aanwortelen en doorgroeien, en tegen het najaar hebben we weer een flinke hoeveelheid krachtige jonge planten. Andere voorjaarsbloemen, bijv. Vergeet-mij-nietjes en Silenen, die uit zaad worden aangekweekt, gooit men na den bloei eenvoudig weg. Heeft men plaats beschikbaar, dan spreidt men daar de uit gebloeide planten uit, die dan narijpen en zich opnieuw zaaien: de jonge plantjes kunnen dan in 't najaar weer op de perken worden uitgeplant. De gemakkelijkste wijze van cultuur is door middel van zaad, dat tel ken zomer opnieuw gezaaid wordt, men verkrijgt dan mooie, jonge planten, en de prijs van het zaad is zeer luttel. j i.Wa, is net leven toch zwaar, trekt eindelijk de sigaar, dan trekt de motor

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7