Q. BLEUS EN ZONEN - Zuiveraars BIOSCOPEN ZATERDAG 15 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HOE WORDT HET WEER DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noor delijke wind, aanvankelijk betrokken met kans op regen, later opklarend, weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 765.2 te Warschau. Laagste barometerst.: 750.3 te Isafjord. De depressie uit het Zuid-Westen is, in diepte afnemend, tot ons land doorgedron gen, die uit de Oostzee trekt Oostwaarts af en 'uit het Westen nadert hoogedrukking, terwijl ook in Polen een hoogedrukking ontstond. 3ij IJsland dringt een depressie door die bij Groenland vrij diep is. In Scan dinavië is het weer nog fraai in Noord-Zwe den, maar valt regen in het Skagerak, waar nog een ondiepe depressie achterbleef. In Polen is het weer zonnig en warm, in Duitschland somber, in het Westen begint regen te vallen, en in onze omgeving regent het van Den Helder tot Parijs en naar het Westen tot Londen. Zuid-Frankrijk heeft droog maar zwaar bewolkt weer. Op de Britsche Eilanden klaart de lucht in het Noorden en Westen langzaam op, maar is het vrij koel. In Zwitserland is het droog en op de toppen is het gedeeltelijk zonnig met temperatuur tusschen plus 3 en minus 5 graden. Te verwachten is, dat de hooge drukking uit het Westen zich langzaam naar ons land zal verplaatsen, waarbij de wind Noord zal worden. De regen kan in den avond en nacht nog aanhouden, maar overdag wordt weinig of geen regen met vrij koel weer verwacht, terwijl voor den tweeden Pinksterdag wat meer zon is te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 12 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 8.18 uur tot Zon dagmorgen 3.34 uur; van Zondagnamiddag 8.19 uur tot Maandagmorgen 3.33 uur; van Maandagnamiddag 8.20 uur tot Dinsdag morgen 3.32 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Zondag 16 Mei voorm. 7.00 en nam. 7.25 uur; op Maandag 17 Mei voorm. 8.05 en nam. 8.30 uur; op Dinsdag 18 Mei voorm. 9.10 en nam. 9.35 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 15 gr. C. LUCHTVAART DE LUCHTVERBÏNDING MET DE WEST. Toestemming van de Portugeesche regeering. De Portugeesche regeering heeft toe stemming aan de K. L. M. verleend om voor haar verbinding met West-Indië gebruik te maken van de vliegvelden te Lissabon en Porto Praia (Kaap Verdische eilanden). Een bericht van deze strekking was op het hoofdkantoor van de K. L. M. nog niet binnengekomen, maar wordt een dezer drf- gen verwacht. De K. L. M. heeft dit verzoek gedaan in verbank met de geprojecteerde lijn naar Paramaribo, welke gevlogen zal worden, zoodra het benoodigde materieel aanwezig zal zijn. In dit geval gaat het om een vlieg tuig voor langen afstand, voor welks bouw de K. L. M. nog geen opdracht verleende De bedoeling bestaat, dat de lijn naar Pa ramaribo via Trinidad naar Curagao zal worden doorgetrokken. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat ook Barbados aansluiting op de groote lijn zal krijgen. Wanneer al deze plannen tot werkelijkheid zullen ko men is nog niet te zeggen. Als het zoover is krijgt de K. L. M. in de West de be schikking over een intens luchtnet, welks steunpunten alle door de lucht met Europa in verbinding zullen staan. De retourvlucht van Merrill Een nieuw record. De vlieger Merrill Is gisteren op het ma rine-vliegveld Quincy (Massachusetts) ge land. Kort daarvoor had Merrill draadloos me degedeeld, dat hij binnen twee uur op het Floyd Bennett vliegveld hoopte te landen. Even later seinde hij, dat hij een opening in het wolkendek zocht om te landen. Na een oponthoud van twintig minuten op het vliegveld Quincy, is Merrill te acht uur gisteravond doorgevlogen naar New York. Hij verklaarde geen moeilijkheden te hebben gehad, doch het weer was slecht en daarom had hij besloten zijn benzine voorraad te Quincy aan te vullen. De overtocht van Engeland naar Quincy NOORDEINDE 17, LEIDEN TELEF. 1078 KAPELAANSBENOEMING Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderboeders heeft Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. P. Hui- bers, Bisschop van Haarlem, eervol ont slag verleend aan den weleerw. Pater P. C. Frigge O.F.M. wegens ziekte en in diens plaats benoemd als kapelaan in de pa rochie van de Onbevlekte Ontvangenis al hier den weleerw. Pater B. Soppe O.F.M., die tot heden assistent was alhier. KOLONIALE MISSIEWEEK. Volgens voorschrift der Nederlandsche Bisschoppen zijn deze week langs de huizen der Katholieken zakjes rondgebracht, waarin de gaven, die men voor het Missie werk in onze koloniën van Oost en West wil geven, moeten worden gedaan. In de parochiekerk van O. L. Vr Hem. en St. Joseph staan op Zondag, Eersten Pinkster dag, bij de uitgangen der kerk bussen met het opschrift: Voor onze kolonale Missies. Willen de parochianen er vooral aan den ken: wat in het zakje te doen (hoe meer hoe liever), het zakje dicht te plakken mee te nemen en in een van die bussen te werpen? Na het Lof worden de bussen weg genomen. Kap. DORBECK. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Prof. dr Marius Valkhoff over het Rolandslied. In de maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde welke gisteravond werd gehou den in het Nutsgebouw alhier, heeft prof. dr. Marius Valkhoff een lezing gehouden over: „Roncevaux en de laatste onderzoe kingen aangaande het Rolandslied". EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ne derlandsche taal (130 lettergr. per minuut), afgenomen door den Alg. Stenografen-Bond op 8 Mei j.l., slaagden: dames T. v. d. Berg, Sassenheim, N. Bronsgeest, A. v. d. Hoek, Oegstgeest, C. A. v. d. Kloot, G. Lepelaar, S M. Verbeek, M. Vogelaar. Voor machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur): de dames J. E. van Hattum, G. A. Matthijs, Lisse, M. J. Raphaël, Oegstgeest, H. E. Thors, M. A. Timmers, H. A. Vos en de heeren N. de Jongh, L. J. Platteel, H. H. Schouten, Voor schoten, J. Steinbusch, Lisse, E. C. de Vreugd. Idem diploma A: de heer A. Parmentier. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 3. EXAMEN VEILIG VERKEER. Aan de examens, georganiseerd door de Vereeniging Veilig Verkeer, zal dit jaar worden deelgenomen door 853 kinderen, verdeeld over 25 scholen. Daarvan heb ben zich 504 opgegeven voor het voetgan gersexamen en 349 voor het voetgangers- en wielrijdersexamen. Het vorig jaar be droeg het aantal deelnemers 450. Het schrif telijke gedeelte zaj gehouden worden op 1 Juni, het practisch gedeelte op 3 Juni en volgende dagen. Geveilde perceelen. Ten overstaan van notaris B. H. Stum- pel alhier: huis Lange Raamsteeg 55 in bod 1.800 kooper de heer M. van Berger He negouwen qq, alhier voor 1.930; huis Waardgracht 73 in bod 960, koo per de heer J. W. Wurzer es., alhier voor 960.—; huis 2e Gortestrat 64 in bod 200, koo per de heer L. Prins alhier voor /200; pakhuis met bovenwoning Zuidsingel 60- 60a. niet gegund. Gisteravond te 7.20 uur is de 33-jarige J. P. S., toen hy op de Haarlemmervaart rij dend, naar een aldaar gemeerd liggend mo torjacht keek, tegen een paaltje gereden, tengevolge waarvan hfc viel en een lichte hersenschudding opliep. Door den E. H. D. werd hij voor onderzoek meegenomen naar het Academisch Z'eke- huis, waarna hij naar zijn woning kon worden vervoerd. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst voor de verstrekking van versterkende middelen zal in plaats van op Maandag 17 Mei as. worden gehouden op Dinsdag 18 Mei d.a.v. werd gemaakt in ongeveer twee en twintig en een half uur. Thans zijn de beide vliegers veilig op het vliegveld Floyd Bennett geland. Merrill en Lambie hebben een nieuw re cord gevestigd voor de vlucht over den At lantisch en Oceaan in de richting Oost naar West. Bij hun aankomst werden zy door 5000 toeschouwers toegejuicht. TJECHISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Gistermiddag is in de nabijheid van Praag een militair vliegtuig verongelukt. De twee inzittenden kwamen om het leven. DE K.D.P. Men zendt ons een verslag van een ver gadering, door de afd. Leiden der K.D.P. gehouden. In deze vergadering is bespro ken en gepropageerd de afscheiding van het R.K. Werkliedenverbond en de toe treding tot het „Ned. Verbond van Kath. werkers". Zooals men weet, is deze schei ding op sociaal terrein een gevolg van de verdeeldheid op politiek gebied. Hierdoor wordt, helaas, allerduidelijkst waar ge maakt, wat dezerzijds zoo vaak is opge merkt, n.l. dat verdeeldheid in politieke oganisatie ook versplintering brengt op ander terrein, tot groot nadeel der alge- mèene en der katholieke belangen. Verder is op deze bijeenkomst naast de bespreking van interne aangelegenheden aangenomen een motie. Een motie naar aanleiding van een rede, gehouden door den heer St. Menken op Woensdag 28 April voor de afd. Jongeren der R.K. S. P. te Leiden! Wy stellen er prijs op, deze motie te publiceeren, omdat daaruit zoo klaar blijkt, hoe groote verwarring er he laas bij enkele wij nemen aan: goed- meende Katholieken heerscht! In bedoelde motie wordt gezegd, dat de K.D.P., afd. Leiden „verklaart, dat genoem de spreker (de heer St. Menken) als Ka tholiek over mede-Katholieken, vereenigd in de K.D.P., zeer grove onjuistheden over de K.D.P. heeft gezegd, en wijst erop, dat de K.D.P. beoogt te zijn, een uitsluitend staatkundige vereeniging en heeft ten doel alle Ned. Katholieken te vereenigen voor een staatkunde, welke de vrijheid der Ka tholieke Kerk beschermt en het algemeen belang zoodanig behartigt, dat het maat schappelijk zwakke ten volle wordt be schermd en ontwikkeld. Een en ander vol gens de richtlijnen, aangegeven in de pau selijke encyclieken, en derhalve ook niet tegen Rome of de Katholiek Kerk is of kan zijn, in tegenstelling met een der be weringen van den heer Menken; zal deze motie aan de vier plaatselijke bladen ter publiceering aanbieden, en gaat over tot de orde van den dag". Wij hebben de motie letterlijk afgedrukt, 't Is dus ^?t sis 7;ch ook in den vorm een zekere verwarring de monstreert! Het gebrek aan logica in de motie, zal hopen we iederen lezer, b ij e e n i g nadenken, duidelijk zijn. Uit het feit, dat men zegt te han delen naar pauselijke encyclieken, con cludeert men, dat men „dus" ook feite- 1 Ij k niet handelt in strijd met de be langen der Kerk. Weet men nu niet, dat een dergel ij ke „redeneering" gebruikt is door allen, die in den loop der eeuwen zich tegen de belangen der Kerk, tegen de Kerk zélf hebben verzet; men kent toch wel het spreekwoord: „iedere ketter heeft zijn letter"! Wat die rede van den heer St. Menken betreft. Daarin zal zijn gezegd, dat wie de eenheid verbreekt, dus wie de K.D.P. steunt tegen het belang der Katholieke Kerk handelt. Maar in deze meening staat de heer Menken toch niet alleen! In de laat ste aflevering van „Het Schild" zegt nie mand minder dan prof. Verhaar hetzelfde. Hij zegt daar: „Wie die eenheid (eenheid in de politiek wordt hier o.m. bedoeld. Red. L. Crt.), bestrijdt of verbreekt, pleegt verraad aan de Kerk van Christus". „In deze feitelijke omstandigheden zijn de Ka tholieken m.i. verplicht om te stemmen op de ééne Katholieke Staatspartij". Als de aanwezigen op de vergadering van de K.D.P. te Leiden wat meer gelezen hadden, zouden zij zich niet over de mee ning van den heer St. M. zoo zeer verbaasd hebben! STICHTING LEIDSCH BORGSTELLINGS FONDS TEN BEHOEVE VAN ARBEIDERS EN DERGELIJKE. Woekerbestrijding. In de gisteren, onder leiding van mr. P. A. Pijnacker Hordijk, gehouden vergade ring van de Stichting Leidsch Borgstel lingsfonds, heeft de secretaris, de heer P. A. van Aggelen, het achtste jaarverslag uit gebracht. Aan dit verslag ontleenen wij, dat aan de bevordering van het financieel even wicht in de gezinnen der economisch zwak keren, de bestrijding van den woeker in het volkscredietwezen, voorkoming van verval tot armoede en de bevordering van de zelfhulp de stichting ook in het afge- loopen jaar wederom krachtig heeft kun nen medewerken. Dit is niet alleen maar een herhaling van hetgeen in vorige ver slagen is medegedeeld, doch dit is in toe nemende mate in 1936 het geval geweest. Niet minder dan 706 aanvragen tot een to taal bedrag van 52.953.— konden worden ingewilligd. Sedert 1929 heeft het fonds 3447 borgstellingen tot een totaal bedrag van 286.962.50 verleend. En de resulta ten? Deze zijn zeer gunstig. De aanvragers bestonden uit fabrieks- en vakarbeiders werkzaam in he particulier bedrijf. De geldleeningen werden verstrekt door de Gemeentelijke Hulpbank (Gemeen telijke Bank van Leening en Geldschiet- bank) te Leiden. De Stichting Leidsch Borgstellingsfonds verstrekt alleen hulp aan inwoners van Leiden. Gezinnen, die door omstandigheden als ziekte, gezinsvermeerdering, groot kinder aantal, werkloosheid, verhuizing, aanschaf- fink van kleeding, beddegoed, vernieuwing van huisraad enz. op.een bepaald tijdstip geld noodig hadden en credietwaardig wa ren is een leening verstrekt kunnen wor den. In een aantal gevallen ging het maken van een schuldregeling aan het verleenen van een borgstelling vooraf. De behulpza me hand kon worden geboden aan perso nen, die gebukt gingen onder financieele verplichtingen, welke zij op zich hadden genomen. 90 aanvragen werden afgewezen, omdat le. de aanvrager niet credietwaardig was, 2e. de reden waarvoor men een borgstelling noodig had niet beantwoordde aan het doel der stichting, 3e. de aanvrager geen ernsti ge pogingen had gedaan om een borg te vinden en 4e. de aar vrager beter door het Rijnlandsch Borgstellingsfonds voor den kleinen middenstand kon worden geholpen, omdat het bestuur van dat fonds bij uit stek deskundig is voor hulpverleening aan middenstanders. Het gemiddeld bedrag per borgstelling bedroeg ƒ75.(v.j. 80.54); het gemid deld bedrag per op 31 December 1936 nog uitstaande borgstellingen bedroeg 38.87 (v.j. ƒ42.21). Door de personen, aan wie een borgstel ling is verleend, wordt over het algemeen behoorlijk aan hunne verplichtingen vol daan. Het verlies op borgstellingen bedroeg in 1936 sléchts ƒ180.75. Het verslag eindigt met een woord van hartelijken dank voor de medewerking, welke het bestuur in het afgeloopen jaar van velen heeft mogen ondervinden. Ieder, die meent, dat hijzelf of een ander in handen is gevallen van een clandestienen woekeraar of een geldschieter, die de ge stelde voorwaarden niet in acht neemt, kan zich wenden tot den secretaris, Nieuwsteeg No. 4. Spreekuur eiken werkdag (behalve Woensdag) van 1112 uur en bovendien Zaterdags van 45 uur. TOONEEL UITVOERING LEIDSCH STUD. TOONEEL „Bluf" van Georges Delange. Ook dit jaar heeft het Leidsch Studenten- Tooneel zich niet gewaagd aan een experi ment, doch zich tevreden gesteld met de opvoering van een amusements-spel. Min of meer teleurstellende ervaringen in vorige jaren en het groote vraagstuk der finan ciën hebben deze onderafdeeling van het Leidsch Studenten Corps de hooge cothur- nen doen uittrekken. Het blijspel, waarop ditmaal de keuze was gevallen „Bluf" van Georges De- lange is door de leden van het L.S.T. ge heel „in eigen beheer" uitgevoerd. Zoowel de vertaling van het spei uit het Fransch als de regie van de opvoering was verzorgd door eigen krachten. Alle hulde voor de vertaling, welke het Fransche karakter van het stuk gaaf wist te behouden. Het stuk is een geestige satyre op de macht van den bluf. Bluf maakt sensatie, sensatie maakt reclame en reclame zet ons in den tegenwoordigen tijd te paard. Maar wat moet iemand, die slechts de beschikking heeft over 36 francs, beginnen? Wel, hij gaat naar een weldadigheidsfeest, geeft zich uit voor een prins, spreekt met milliardairs en noemt ze „mijn waarde", smijt met 'n slordige honderdduizend francs en geeft daarvoor een ongedekte chèque af. Dat is tenslotte erg gevaarlijk en hoog spel, maar als men wel van den tongriem ls gesneden en een goede dosis vindingrijkheid heeft, .is overal wel een mouw aan te passen. Het is een echt Fransch spel met spran kelende dialogen en een tikje ondeugend en het Leidsch Studenten Tooneel, in samen werking met de tooneelclub van de V. V. S. L., heeft het uitgevoerd met al de Fran sche esprit en charme, waarover het be schikte. In .het bijzonder der.ken wij aan het spel van de beide hoofdfiguren, mej. J. C. Blom en den heer A. W. Kist, en aan dokter Poipot, die een waarlijk „buitenlandsche" levendigheid en zwier aan den dag legden. Het voornamelijk uit studenten bestaande auditorium toonde zich zeer gul met ap plaus. Aan het slot werden kransen aan gedragen en in speeches hulde gebracht aan de spelers en speelsters van de tooneel- vereenigingen van het Leidsch Studenten corps en Ver. van Vrouwel. Studenten. Alle dames kregen bloemen. De praeses van het Leidsch Studenten Tooneel verwelkomde ten slotte het was wel wat laat de eeregasten, zooals den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuy- zen, den rector magnificus prof. v. d. Hoe ven en den garnizoenscommandant, en kondigde aan, dat het L S.T. na een periode van betrekkelijke rust het volgend jaar bij de lustrumviering met een grootscher spel voor den dag zou komen. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. VISCHAKTEN De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan vraagformulieren ter bekoming van visch- akten voor het seizoen 1937/1938, vanaf heden gratis ter Gemeente-Secretarie (Ra penburg 12) verkrijgbaar zyn. 3282 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN OPHALEN HUISVUILNIS In verband met de Pinksterdagen zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Maandag worden be diend, nu plaats hebben op Woensdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Dinsdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. 3282 De Directeur der Gemeentereiniging. AGENDA LEIDEN. Woensdag, Propaganda-byeenkomst R. K. Staatsparty. Sprekers pater Henri de Greeve en pater Beaufort, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen op Zondag 16 Mei (lsten Pinksterdag) wordt waargenomen door de doktors: Flim, De Graaff, de Jager, Renaud en Winkler. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt op Maandag 17 Mei (2den Pink sterdag) waargenomen door de dokters: Bruins Slot, de Bruyne, Niemer, Simons en Starck. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen: len Pinksterdag door dr. Varekamp, Tel. 1916, en 2den Pinksterdag door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Mei a.s. (len Pink sterdag) waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 817 en E. B de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553; Maandag 17 Mei (2den Pinksterdag) neemt waar apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 4, tel. 552. •Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 3496. G. D. Caspari. (Fir ma H. C. Caspari), Oegstgeest, Gevers straat 38. Behangerij en stoffeerderij. Bijv. uitgeoef. bedr.: complete meubileering en winkel in tapijten enz. BIOSCOPEN. Casino. Wie van vechten en van spanning houdt, kan deze week zyn hart in Casino ophalen. Dit Pinksterprogramma is de moeite waard een bezoek aan die theater te bren gen. Na een aardig journaal, draiat als voorfilm „Lente aan Lago Mariore". Deze film munt uit door prachtige natuuropna men in de omgeving van dit meer. Voor de pauze wordt vertoond de span nende cowboy-film „In old Santafe" met Ren Moynard in de hoofdrol. In deze film kan men weer de prachtige rijkunst der cowboys bewonderen alsook de waaghalzi- ge toeren van het wonderpaard „Tarzan". Na de pauze draait „De Zeebonk", de duivelsacrobaat, met Richard Talmadge in de hoofdrol. Het verhaal gaat om een eurn, welke door twee kunstkenners gevonden wordt. By deze urn moet de pesant worden ge vonden, maar deze is op een onbewoond eiland. Om deze urn te zoeken, wordt een schip gecharterd met een geheel vreemde bemanning. Onderweg breekt muiterij los, want een lid der bemanning weet ook van de urn af, die meer dan een miUioen waard is. Op het onbewoonde eiland speelt het slot van deze avontuurlijke film af. Span nende en sensationeele momenten volgen elkaar snel op en de voorstelling is dan ook boeiend van begin tot eind. Het geheel is dan ook een gang naar het Casino-theater overwaard. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Zeebonk (Ri chard Talmadge) „In Old Santa-Fé" (Ken Maynard). Sensatie Wild West Dag. 811, Zondags bovendien 47 uur, Matinee Zaterd. en Woensd 2.30 uur. Maandag als Zondag Volwassenen Lido: Swing time (Fred Astaire Ginger Rogers). De baas van het 'ompstation. Amusement Klucht Dag. 8._511.15 uur. Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Maandag als Zondag Volwa: Luxe: De Charge der Lich te Brigade (Erroll Flynn Olivia de Havilland). Helden-epos Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Maandag als Zondag Volwas i n Trianon: Volg uw hart (Ma rion Talley—Michael Bartlett). Bobby de Duivelske- rel (Gustav Fröhlich Lida Baarova). Klucht Sensatie Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Maandag als Zondag Volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2