ZATERDAG 15 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 FINANCIëN EN ECONOMIE NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCKEDIET N.V. Een reorganisatie-voorstel. Aan het jaarverslag over 1936 is het vol gende ontleend: Alhoewel de door onze vennootschap in het vijftigste boekjaar behaalde resultaten in zooverre tot tevredenheid stemmen, dat aan de teruggang van de laatste jaren een eind is gekomen, en de bedrijfsuitkomst zelfs een weinig beter is dan verleden jaar, achten wy ons tocht niet gerechtigd, zon der meer tot uitkeering van 6 procent di vidend op de cumulatief preferente aan- deelen over te gaan. Uit een bericht aan aandeelhouders blijkt, dat wij het noodig oordeelen de balanspos- ten accepten van debiteuren, debiteuren in rekening-courant en gebouwen aan een nieuwe waardeering te onderwerpen. Ten einde deze posten te kunnen opnemen voor bedragen, die naar onze meening aan den huidigen toestand beantwoorden, stellen wij een afschrijving op het gewone aan- deelenkapitaal voor. Wanneer de te ver wachten boekverliezen op debiteuren en de waardedaling van onze gebouwen door af schrijving op het gewone aandeelenkapi taal kunnen worden gedekt, is het mogelijk onder bepaalde voorwaarden op de cumula tief preferente aandeelen over 1936 6 pro cent te betalen. Geenerlei betaling aan aandeelhouders kan derhalve geschieden, tenzij deze reor ganisatie tot stand komt. De creditzijde van de winst- en verlies rekening beloopt, het saldo van het vorige jaar inbegrepen 499 010.Hierop komt in mindering onkosten 305 394.36 en de verplichte dotatie aan het pensioen- en ondersteuningsfonds ad 21.781.36 waarna resteert 171.834.28. Hiervan stellen wij voor af te schrijven up safe-inrichtingen en meubilair 864.08, waarna 170.970 20 resteert, welk bedrag behoudens totstand koming van voormelde reorganisatie voor afschrijving zal behooren te worden aan gewend. Aan het bericht aan aandeelhouders is het volgende ontleend. Ofschoon wij de gerealiseerde verliezen op debiteuren nog steeds met een ruime marge uit onze verdiensten hebben gedekt, drong zich niettemin, na accountantsonder-' zoek en hernieuwde taxatie van debiteur- ren, de noodzakelijkheid van verdere voor ziening daartegen, naar voren. Nu de toestand zich eenigszins begint te consolideeren achten wij het oogenblik voor ingrijpen aangebroken. Zien wij den toestand thans onder het oog, dan blijkt dat aan een kapitaalsrecon structie meebrengende afschrijving van 2/7 gedeelte van het totaal geplaatste kapitaal, niet valt te ontkomen. Hoe onaangenaam zulks op het eerste gezicht moge schijnen, dient deze afschrijving geheel ten laste van onze gewone aandeelhouders te komen. Wij 6tellen voor, het gewone aandeelenkapitaal door afschrijving van 50 procent te redu- ceeren tot 1 000.000.het hierdoor vrij komende bedrag groot 1.000.000.ver meerderd met een aan de open reserve te onttrekken bedrag van f 485.000.— in min dering te brengen van de rekeningen ac cepten van debiteuren, debiteuren in reke ning courant en gebouwen, en daarheen bovendien over te brengen, hetgeen over schiet uit de winst over 1936 nadat 6 pro cent voor de cumultatief-preferente aan deelhouders is afgezonderd. Omdat het voor de gewone aandeelhou ders niet in de eerste plaats van belang is, welk nominaal bedrag op hun aandeelen wordt vermeld, maar wel of er kans is op dividendbetaling op die aandeelen, meen en wy de gewone aandeelhouders met ver trouwen te kunnen adviseeren het reorga nisatievoorstel aan te nemen. Wat nu betreft de houders van de 6 pro cent cumulatief preferente aandeelen, zij zijn preferent voor dividend en voor kapi taal en hun rechten zyi. onaantastbaar in de statuten vastgelegd. Daar echter de ge wone aandeelhouders dooi hun medewer king aan deze reorganisatie nog voordat er ook maar eenige onderbreking van het preferente dividend is geweest, het moge lijk maken, dat dit dividend zooals uit het geen volgt blijkt, in het geheel niet onder broken behoeft te worden, eischt de billijk heid naar onze meening, dat ook de houders van de comulatief preferente aandeelen een bijdrage leveren om de reorganisatie te doen slagen. Wij meer.en dat deze bijdrage zal moeten zijn: het mogelijk maken van een verlaging van den cumulatief prefe renten dividendlast. Wij doen dit reorganisatievoorstel, waar van de betaling van 6 procent op de cumu latief preferente aandeelen over het boek jaar 1936 een integreerend deel is, onder voorwaarde dat houders van tenminste 75 procent van de 6 procent cumulatief pre ferente aandeelen voor of op 15 Juli as. tegenover de vennootschap hebben ver klaard, goed te vinden, dat, indien de reor ganisatie tot stand mocht komen, in het vervolg de winstverdeeling plaats vindt, zooals in de voorstellen tot statutenwijzi ging is bepaald, waaruii volgt, dat zij af stand doen van hun cumulatierecht, en dat hun preferente dividend-gerechtigheid met ingang van Januari 1937 tot 5 procent wordt teruggebracht. Van deze bereidverklaring moet blijken door inlevering van de betreffende aandee len bij onze kantoren, of bij de kantoren van de Amsterdamsche Bank N.V. Cumultatief-preferente aandeelhouders, die hun stukken vóór 15 Juli hebben ingele verd, zullen, als de reoi ganisatie tot stand komt, 1 procent extra, dus dit keer in totaal 7 procent ontvangen. Zou de voorgestelde reorganisatie niet tot stand komen, dan kan over 1936 en de eerstvolgende jaren in het geheel geen di vidend worden uitgekeeid, noch op de pre ferente, noch op de gewone aandeelen. „DE NEDERLANDEN", VAN 1845. Aan het Jaarverslag van bovengenoem de Levensverzekerings Mij. is het volgende ontleend: Het jaar 1936 mogen wy voor onze maat schappij tot de gunstige jaren rekenen. De toevoer van nieuwe zaken overtrof dien van 1935 Het ontijdig verval wees eene groote vermindering aan. Dientenge volge vertoor.de het bij onze instelling in totaal verzekerde kapitaal een belangrijk grooteren vooruitgang dan in het vooraf gaande jaar. De sterfte was gunstig. Het loslaten van den gouden standaard door Nederland heeft zijn invloed op onze zaken slechts in geringe mate doen gevoelen. De waarde der beleggingen in vreemde va luta, tot gedeprecieerde guldens herleid, wees uit den aard der zaak een stijging aan. Daar bovendien de beurskoers van nage noeg alle in Nederlandsche munt luidende effecten op 30 December 1936 belangrijk hooger was dan een jaar tevoren, werd een aanzienlijke boekwinst verkregen. Aldus vloeit een deel van de in den loop der laat ste jaren wegens koersdaling afgeschreven bedragen weder naar de „Reserve Geldbe legging" terug. Buiten het beleggingsgebied hebben ech ter de gewijzigde monetaire omstandighe den nog geen merkbaren invloed op ons be drijf gehad. Trouwens, de tijd, verloopen tusschen 26 September, datum van het ver laten van den gouden standaard door Ne derland. en het einde van het boekjaar, is wel wat heel kort om een duidelijk waar neembaar effect te mogen verwachten in ons, met de volkswelvaart wel zeer nauw samenhangend, doch daarop niet terstond reageerend bedrijf. Wij gelooven niet te op timistisch te zijn, indien wij verwachten, dat, zoo slechts de niet te miskennen op bloei van het bedrijfsleven in Nederland aanhoudt, ook onze maatschappij daarvan den weldadigen invloed in ruime mate zal ondervinden. Nieuwe verzekeringen kwamen tot stand tot een bedrag van ƒ34.058.400.(v. j. ƒ33.801.400.—). Door natuurlijke oorzaken (d.w.z. over lijden, bereiken van den eindtermijn e.d.) verviel ƒ5.272.500.—. Door afkoop en staking der premiebeta ling moest worden afgeschreven 10.523.900 13.866.400). Door andere oorzaken verminderde het verzekerde bedrag met 3.767.100 (ƒ4.519.200). De vooruitgang in verzekerd kapitaal be droeg ƒ15.139.100 (ƒ9.128.300). Het totaal verzekerd kapitaal op 31 December 1936 beliep ƒ316.313.300 (ƒ301.174.200). De rentestand vertoonde de laatste maan den een dalende neiging, speciaal voor lee ningen ten laste van publiekrechtelijke lichamen. Bij het schrijven van dit verslag krijgt men den indruk, dat deze neiging inmiddels tot staan gekomen is. Hoewel de belegging der gelden voor steeds een probleem vormt, dat veel hoofd breken vereischt, kan met voldoening wor den geconstateerd, dat op de beleggings- markt niet meer die onrust heerscht, die het vorig jaar zooveel zorg baarde. De in trekking van het „vaste-lasten-ontwerp" heeft de atmosfeer gezuiverd en ten aan zien van de belegging in vaste goederen en hypotheken het vertrouwen doen weder- keeren. Ook het loslaten van den gouden standaard heeft in dezelfde richting ge werkt. Beide maatregelen hebben de waar dedaling der vaste goederen tot staan ge bracht. Bij de thans stijgende prijzen van bouwmaterialen kan het niet uitblijven, of binnen afzienbaren tijd zal ook de hui zenmarkt een meer bevredigend aspect ver toon en. Op 31 December 1936 was op hypotheek uitgezet ƒ20.940.489 (ƒ21 764.704) en wel: a. op gebouwde eigendommen, nagenoeg geheel in de groote steden des lands ƒ20.570.189; b. op landerijen ƒ370.300. Alle leeningen, 901 in aantal, betreffen eerste hypotheken. Tweemaal moesten wij tot executie over gaan, terwijl bovendien twee z.g. „stille" executies plaatsvonden. In twee van deze vier gevallen werd het onderpand door ons ingekocht. Hierbij werd, met inbegrip van kosten en achterstallige rente, een verlies geleden van 22.649.—. welk bedrag ten laste der „Reserve voor Hypothecaire Lee ningen" werd gebracht. Door bijvoeging van een gelijk bedrag uit de winst wordi deze reserve wederom tot ƒ200.000 opge voerd. De achterstand in rente-betaling bedroeg op 31 December 1936 slechts f 6.980, welke achterstand door inmiddels plaatsgevon den hebbende betalingen tot 1.813 is te ruggebracht. Wij constateeren met voldoening, dat onze belegging in hypotheken den crisistijd alleszins bevredigend heeft doorstaan. Op voorste] van de directie besloot de Vrijdag j.l. gehouden algemeene aandeel houdersvergadering 200.000 dividend uit te keeren en ƒ22.649.38 aan de „reserve voor hypothecaire leeningen" toe te voegen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Th. Ammerlaan, Oostvlietweg 24 te Stompwyk. Cur.: mr. W. K. N. Henge- veld te Voorburg. LEIDEN. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 eter kunnen stoppen. Maar bij oü km per uur Is die remweg niet 32, maar 64 meter! NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: len Pinkstedag is het gebouw den geheelen dag gesloten. Maandag: 2en Pinksterdag. Het gebouw is geopend vanaf des nam. 7 uur. Maandag: Prijsjassen, 8 uur. Maandag: Geen Rechtskundig Advies Bureau. Voor spoedgevallen kan men zich schriftelijk wenden: Berkenstraat 57, Haarlem (Noord). Dinsdag: Dag. Bestuurvergadering, te 8 uur. Dinsdag: Ledenvergadering Houtbewer kers, 8 uür. Dinsdag: Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Dinsdag: Bestuursvergadering H. K. W., 8 uur. Dinsdag: Damclub „Gezellig Samenzijn", 8 uur. Woensdag: De Poedelaars. Zaterdag: Sociale Adviezen, 34 uur op het Kantoor. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 78 uur. Zaterdag: Bibliotheek 78 uur. N.B. De deelnemers aan den Katholieken dag, welke op Maandag (2en Pinksterdag) te Utrecht wordt gehouden, deelen wij mede, dat de Pontificale Hoogmis te 11 uur een aanvang neemt. Vertrek uit Lei den 7.45 uur aan het station. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Heden Zaterdag van 89 uur Bibliotheek Beurtrooster: Zondag: G. Bot en J. Bent veld; Maandag: H. Brasker en P. Rijze- voort; Dinsdag: G. Cambier en J. v. Stee; Donderdag: H. Nijhuis en Th. van Dijk; Zaterdag: C. v. d. Meel en C. Bilderbeek. Zondag: is de zaal geopend van 12.30-*— 2.30 uur en van 7.0010.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Geen zitting St. Joseph's Spaarkas. Van 12 uur bibliotheek. 8.30 uur Prijsbiljarten. Hoofdprijs een polsèorloge. 8.30 uur Voor de jonggezellen pryssjoel- bakken om Maandag is de zaal geopend van 12.30 2 30 uur en van 7.0010.15 uur. Dinsdag: 8.45 uur Vergadering Afd. Ge zellen. Na de vergadering afrekening Zela- teurs Kempermanfonds. Woensdag: 8.15 uur Repetitie Liedertafel „Sebastian Schaeffer". Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8 00—10.15 uur. Vrijdag: 8 30 uur Repetitie Muziekgezel- schaD „Frans Schweitzer". Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. Van 89 uur Bibliotheek. 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars." Mededeelingen: Maandag,- Woensdag en Donderdag des avonds te 6.30 uur Spreek uur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie. Ieder gezel begint tijdig te sparen voor de a.s. Kerstretraite. KRUISVAART. Cohort: St. Pancras. Bnrcbt: Anna Paulownastraat. Maandag: Buitendag van het St. Joris en St. Lodewijkvendel. Voor de H. Mis van half acht, dus 10 min. over zevenen in de kerk present, (linkerzijkapel). Kwart over negen vertrek vanaf onzen burcht. Dinsdag, 7.30 uur: St. Stephanusban. 7.30 uur: Hubertusban. 7.30 uur: St. Willibrordusban. Woensdag, 7.30 uur: St. Servatiusban. 7.80 uur: St. William Doyleban. 7.30 uur: Aloysiusban. Donderdag, 7.30 uur: Don Boscoban. 7.30 uur: St. Lodewijkvendel. 7.30 uur: St. Joris vendel. Zaterdag: 56 uur: Afrekenen 3 centsfonds en Kampspaarbank. Cohort: St. Petrus. Burcht: Garenmarfct 36. Zondag 4 uur: Missieclub Pater Damlaan. Maandag, 7 uur: Aantreden van alle Kruisvaarders in uniform voor buitendag. Dinsdag, 7.30 uur: Adspirantenban. 8.30 uur: Zwaarddans. Woensdag: 7 uur Don Boscoban. Donderdag, 7.30 uur: Lodewijkban. 8.30 uur: Godfriedban. 8.30 Franciscusban. Vrijdag, 7.30 uur: Blauwe Vendel-bijeen komst. Zaterdag, 7 uur: K. J. C. Mis voor Kruis vaarders der St. Petrus-parochie. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. Zondag, om 9 uur morgengebed, waarna Plechtige Hoogmis. Daarna ontbijt Des Avonds geen Lof. Maandag, om 9 uur morgengebed en H. Mis. Dinsdag, 8 uur: Gymnastiekles voor de twee hoogste afdeelingen. Woensdag, 6.15 uur: Aspiranten Fran- ciscus-vrienden. 7.30 uur Franciscusvrienden I. 8.30 uur Godsdienstonderzicht waarna recreatie, voor de twee hoogste afdeelin gen. Vrijdag, 6.45 uur: Sloydclub II. 8.30 uur: Tooneelclub. ..Zaterdag, 3.15 uur: Zangclub. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag: 2.30 en 4 uur Muloclub. 3.004.00 uur gym. kleuters in de zaal Ursulasteeg. 6.00 reidansen. 8.15 uur Reidansen IL 7.30 Cadettenclub. 8.3010 uur contributie betalen. Zondag: 121 uur contributie betalen. Maandag: De clubs vervallen. ,De deelneemsters aan de Katholieken dag moeten er voor zorgen om 7.45 aan het station te zijn. Geen tasschen meenemen. Dinsdag: 45 uur gym. kleuters St. Pe trusparochie. 8.159.30 uur Engelsch en huisvlijt. 8.15 uur: Reidansen voor demonstratie. 8.30 Zang. Woensdag: 2—3 uur kruiskinderen. 34 uur kruiskinderen. 7 uur Inkleedingscursus Jongere leden. 8.159.30 uur: reidansen I en III, huis vlijt en naaien. 8.30 uur Leidsterscursus. Donderdag: 8.159.30 uur Alg. Ontwik» keling, danscursus voor gevorderden. 8.30—10.00 Vioolclub. 8.30 uur Inkleedingscursus voor oudere leden. De reidansclub vervalt en is op Zater dagavond. Vrijdag: 4.305.30 uur „Actief' kleuters Heeren- singelschool. 6.157.15 uur: „Actief Meisjes L In de Ursulasteeg. 7.308.30 uur: „Actief' meisjes II. 8.459.45 uur „Actief" dames II. 8.159.30 uur tooneel. ALLE EU DEZE VLUCHTHEUVELS O groen Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeer»- 'jriraSuT zullen mag men linksof rechts voorbijrijden: aile andere jjjgroen altijd ter rechterzijde. LIHK5 OF RECHTS PA5SEEREH frtëfo Drink een kopje mee! De demonstratiewagen van het Theebureau te Amsterdam, dat propaganda maakt voor „beter gezette thee", ten behoeve van de Ned. Indi sche theecultuur, bezocht deze week de markt te Middelburg, waar de Zeeuwsche boerinnetjes zich een „kopje" goed lieten smaken. De „Hollandsche Nieuwe" Is er. De motorloggers VI. 114 en VI. 73 zyn gelijktijdig Vlaardingen binnengekomen met de eerste kantjes nieuwe Hollandsche haring.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16