NIEUWE UITGAVEN ZATERDAG 15 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 Langs de Noordelijke flanken van den Karakorum", door dr. Ph. C Visser. Nijgh Van Ditmar, Rotterdam. Dr. Ph. C. Visser is een landgenoot, op wien wij trotsch mogen gaan. Door zijn ge durfde Karakorum-expedities heeft hij in kringen van bergbeklimmers de Neder- landsche naam een goede klank bezorgd. Voor ons, lage landers, vormen de Alpen het summum, maar de heer en mevrouw Visser voelen zich pas thuis tusschen de overweldigende majesteit van de hoogste bergen ter wereld, de Karakorum in Cen- traal-Azië. Reeds vier tochten maakte het ondernemende echtpaar naar dit groot- sche, „van God en alle menschen" verlaten bergland de laatste maal in 1935, en van deze laatste expeditie is dit boek het reisverhaal. Zoo'n reisje naar de Karakorum kost ont zaglijk veel voorbereiding. Men kan niet volstaan, met op een goeden dag de rug zak over de schouders te gooien en uit te roepen: Op naar de Karakorum Want de Karakorum is niet alleen onbewoond, doch gedeeltelijk ook onbekend gebied en juist dit laatste dat nog nooit door een Euro peaan betreden zijn oefent op het dap pere echtpaar Visser een magische aan trekkingskracht uit. Telkenmale proeft men in dit boek die bekoring van het onbekende, die spanning: wat zal er achter deze bergrug liggen? Waar zal dit dal uitloopen? „En toen kwam weer over mij dat wonderlijke, niet te omschrijven gevoel van spanning, dat uitsluitend voorkomt in nog onbekende landstre ken, waar vóór ons nog niemam is geweest. Het is een gevoel, dat wy noodig hebben, om de belangstel!..ng gaande te houden en de werkkracht te verhoogen. Zoo trokken Wyss en ik met 5 sterke dragers erop uit om te pogen weer een open vak in te vullen in de legkaart van Centraal Azië", (p. 62). Meen echter niet, dat de expeditie be stond uitzes personen. Het was een echte karavaan, bestaande uit 125 perso nen en een klein 300 lastdieren, welke onder leiding van dr. Visser zich langzaam voort bewoog tusschen ongenaakbare, kille pracht van dit massaal bergland, waar geen an der geluid wordt gehoord dan het gorgelen van woedende bergstroomen en het gieren van een ijzigen wind langs de kale rotsen. Wie in de tooverban van het onbekende wordt getrokken, gaat niet steeds voor zijn genoegen op reis! De ontberingen zijn vele en velerlei. Men beleefde „deprimeerende uren, dat men strijd had te voeren met zichzelf, een strijd veel zwaarder dan met de moeilijkst te beklimmen rotswanden of uiteen ge spleten gletschers". (p. 70) Men beleefde ook uren, vervuld van een ontzagwekkende schoonheid, welke alleen gevonden worden op 's werelds hoogste top pen. „Toen er geen aanleiding voor vrees meer bestond, kon ik even mijn aan dacht schenken aan het landschap. Dat was van zulk een ongekende grootsch- heid en schoonheid van zulk een by- zonderen aard, als ik zelden of nooit in den Karakorum, laat staan in de Alpen heb gezien. Schier loodrecht stegen uit •het blauwe, tooverachtig-mooie meer de ijswanden omhoog van de gletscher, ■die dermate was uiteengereten in ys- meeren en ijstorens, als ik niet ge dacht had dat mogelijk was. En door het zijdal, waaruit dit wereldwonder te voorschijn stroomde, zag ik de reu zen van de Karakorum in hun rustige voorname pracht tot ver over de 7090 M. omhoog rijzen". (p. 102). Aan groote gevaren stonden de ontdek kingsreizigers bloot bij het doorwaden van kolkende bergstroomen, bij het beklauteren van gletschers, maar het geluk bleef met hen. Ook de expeditie 1935 werd een groot succes: nieuwe gebieden, nieuwe dalen en rivieren werden ontdekt en in kaart ge bracht. Dit onopgesmukte relaas van een grootsche onderneming wenschen wy in handen van ieder, die in zich iets voelt van de vreemde drang naar het onbekende. Het is maar „Ersatz" doch als men zelf niet in de gelegenheid is tot koene ont dekkingsreizen in een eeuw, die het ont dekken bijna tot een fabeltje heeft gemaakt, dan zal dit boek van dr. Visser bevredi ging schenken aan die trek naar vreemde, nooit geziene landen. Oudste Geschiedenis van den Mensch, door dr. A. J. P. van den Broek. N.V. Oosthoek's Uitge vers Mij, Utrecht. Ofschoon de schrijver zich volkomen er van onthoudt de godsdienst in zijn „Oudste Geschiedenis van den Mensch" te betrek ken, is, daar aan het einde van het boek ook de afstamming van den mensch wordt behandeld, eenig voorbehoud gewenscht. Ontwikkelden zullen dit boek, dat op han dige, degelijke en toch populaire manier een overzicht geeft van de oudste tot de nieuwste ontdekkingen op dit gebied, met groote belangstelling lezen. Achtereenvol gens worden besproken de menschelv'ke fossielen, in en buiten Europa opgegraven, waarna de schrijver een beknopte be schrijving geeft van de diluviale kuituur en van de chronologie der verschillende kui tuur-perioden en van de opgegraven fos sielen. Aan het slot een hoofdstuk over de afstamming van den mensch, zuiver ana tomisch behandeld. Ondanks de vele fos siele vondsten in de laatste jaren is de lichamelijke afstamming van den mensch weer een vraagteeken geworden, een vraag- teeken dat bovendien in de lucht hangt. Wij schrijven „weer", omdat er een tijd ,s geweest (die nog niet zoo héél lang ach ter ons ligt!) dat men op grond van enkele GEMENGDE BERICHTEN onzekere vondsten tot uiterst zekere con clusies geraakte. „Vatten wij alles samen" aldus besluit dr. Van den Broek zijn werk „dan moeten wij vaststellen, dat elke poging op palaeontologische gronden iets zekers te zeggen omtrent den genoti- schen samenhang tusschen mensch en overige primaten, op gebrek aan fossielen vooralsnog afstuit. De afgebeelde stam- boomen zijn veel meer uitingen van theo retische overwegingen, dan van feitelijke gegevens.... Wij moeten hopen op toe komstige vondsten; deze zullen misschien de thans voor velen geldende opvattingen kunnen steunen, misschien zullen zij ons dwingen de huidige opvattingen te herzien". Zoo lang de wetenscnap in het duister dwaalt omtrent de afstamming van den mensch, is er geen reden aldus Potters „Verklaring van den Katechismus", den letterlijken, geschiedkundigen zin des bij bels over den oorsprong van het lichaam der eerste menschen in twijfel te trekken. (Potters I, p. 268). Dit standpunt betref fende de oorsprong van het menschelijk lichaam (de rechtstreeksche schepping van de menschelijke ziel is geloofspunt) laat den weg vrij voor ieder wetenschappelijk on derzoek Voor wetenschappelijk onderzoek behoeft de geloovige Christen zich niet on gerust te maken, maar dat het dan ook inderdaad wetenschappelijk onder zoek zij en niet het klakkeloos en ongefun deerd concludeeren tot „afstammingen", hetgeen eenige tientallen jaren geleden als wetenschap" werd uitgekreten. Het boek van dr. Van den Broek, dat ontwikkelden een uitstekend, beknopt en objectief beeld geeft van den stand der hedendaagsche, pa laeontologische wetenschap, toont aan hoe juist het standpunt was aarzelend en wan trouwig te staan tegenover de „opzien barende" gevolgtrekkingen van een weten schap, die, door haar subjectiviteit, geen échte wetenschap genoemd mocht worden. „Jimiuy verliefd", door P. G. Wodehouse. N.V. Het Neder- landsche Boekhuis, Tilburg. Er is niets op tegen, standbeelden op te richten voor schrijvers, die „literatuur" maakten door de donkerste zijden van het menschelijk leven zoo donker mogelijk uit te penseelen maar wanneer wij onze zin kregen werden standbeelden opgericht voor die vroolijke schrijvers die het leven van de „bright side, that is the right side" be lichten. Zij zijn weldoeners der mensch- heid; zij weten vreugde en lach te bezorgen aan de beslommerden en de vermoeiden, die waarlijk niet nog een sombere roman van noode hebben om hen in de put te helpen. Zulk een opgeruimd auteur is Wode house. Het is een moeilijk en dikwijls on begonnen werk Wodehouse's boeken te ver talen. De uitjes, die erin verkocht worden en de wijze, waarop dit geschiedt, zijn zóó typisch Engelsch, dat bij een vertaling veel van het aroma verloren gaat. „Jimmy ver liefd" maakt daarop een gelukkige uitzon dering, al is het ook een echte Wodehouse luchtig en opgewekt, vol listige intriges van huiseiijken aard en met een meester lijke caricatuur van typen, zooals wij die in het alledaagsche leven ontmoeten. Het heeft geen zin de inhoud van dit boek in 't kort te vertellen. De verliefde Jimmy. een millionairs-zoontje, vindt een lange reeks van strubbelingen op het pad der liefde geen sombere, maar vroolijke strubbelin gen natuurlijk! doch weet door list de koningin van zijn hart in te palmen. Een jolig boek, precies geknipt om te worden gelezen in een hangmat of een tuinstoel, op een zonnigen voorjaarsdag. Een zonnig boek in de zonneschijn! „De ingesneeuwde Slaapwagen", door Agatha Christie. N.V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg Sedert het bekend geworden is, dat dr. Colijn een liefhebber en kenner is van si garenen detectiveromans, zal niemand het meer in zijn wijze hoofd halen op het rooken van sigaren en het lezen van de tectiveromans met hautaine minachting neer te zien. Detective-romans behooren tot de goede, gezonde ontspanningslectuur, in het bizonder wanneer zy, zooals de romans van Agatha Christie, den lezer het intellectueel genot schenken zelf mede te spelen voor detectieve. Van de lange reeks Agatha Christie's is „De ingesneeuwde Slaapwagen" een van de allerbeste. T.en bladzijden voor het einde raadt de lezer nog in geen honderd jaar wie de moord in de Orient-expres gepleegd heeft, en toch is de oplossing keurig beredeneerd, en werd den lezer herhaaldelijk de pap in de mond gegeven. Een spannend boek, dat men in één adem uitleest, waarvan ons, nu wij het kennen, slechts één ding spijt: dat het uit is. Boeiende ontspanningslectuur doch niet op de laatste bladzijde gluren Bij de dieren buiten, door Hans Hvass en Sikkei Hansen. Uitg. Tjeenk Willink, Haarlem. Het is nu de tijd om erop uit te trekken, om de natuur in lentepracht en bruidstooi te bewonderen. En als wij in de stad terug- keeren, de longen gevuld met frissche bui tenlucht en de beenen stijf van de voor- jaars-marsch, zal dit book van twee Denen ons welkome literatuur bezorgen. Het boek verhaalt van de dieren buiten, ongedwon gen en prettig; het verhaalt en vertelt van de dieren, die men op zijn zwerftochten door het polderland, langs de zee en in de bosschen ontmoet; de trant is niet school meesterlijk en niet overladen met gegevens, die den doorsnee-wandelaar minder in teresseeren. De dieren springen, zwemmen en trippelen door dit boek, zooals zij bui ten springen en rond-zwerven friscn en vol levenslust. Het bizondere van dit Deen- sche boek, dat op geen hooger doch ook niet op lager peil staat dan de werken van onze bekende Nederlandsche natuur-histo- GARAGE DOOR BRAND VERNIELD. In den afgeloopen nacht te omstreeks half twee is, door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de garage van de N.V. Zabo te Rijsoord. De 400 M2 groote garage, welke achter het woonhuis gebouwd was, is totaal uitgebrand. Zes autobussen waarmede de dienst Zwij ndrechtRotterdam werd on derhouden, en een personenauto gingen verloren. Het woonhuis kon behouden wor den. De autobussen waren niet verzekerd. BRAND OP HET VRACHTSCHIP „SALEIER". Aan boord van het stoomvrachtschip „Saleier" van de maatschappij Nederland, welke in een der dokken van de Amster- damsche Droogdak Maatschappij wordt op geknapt, is gistermiddag te ongeveer kwart over twee brand ontdekt in ruim 5. Het vuur was ontstaan doordat sterk teerhou- dende verf in een vulling in brand was ge raakt, tengevolge van het overslaan van een vonk van een brandsnijapparaat. Daar de verf nog nat was en dan uiterst ontvlam baar is, sloeg zij zichtbaar uit. Door de hevige rookontwikkeling werd de bracht wacht van de .Nederland" op het gevaar opmerkzaam gemaakt. Met enkele stralen van motorspuiten van de brandweer van den Plaatijzerweg en die van de de Ruyterkade, zoomede van de drijvenre motorbrandspuit „Jason", kon het vuur spoedig worden gebluscht. JEUGDIG OPLICHTER GEVAT. De politie van Lemste: land heeft gisteren den jeugdigen A. W. S. aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal en oplichting, gepleegd in verschillende plaat sen in Friesland. Herhaaldelijk waren reeds bij de politie klachten binnengekomen, doch deze meende aanvankelijk niet te moeten ingrijpen, daar vermoed werd dat de goe deren nog wel betaald zouden worden. Gis teren huurde de jonge man van een garage houder te Lemmer een auto, om, naar hij beweerde, een boodschp te doen te Ooster- zee, een afstand van 15 K.M Bij terug komst wees de kilometertellerdan ook in derdaad 15 K.M. aan, doch bij inspectie van de benzinetank kwam de eigenaar van den auto tot de conclusie, dat zeker wel 100 KM gereden moest zijn. Toen hij S. hier op opmerkzaam maakte, deed deze of hij van niets wist. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en sp.edig viel de jor.ge man door de mand en bekende zeker een 100 K.M. te hebben gereden en de kilo meterteller te hebben losgeschroefd. De politie achtte thans het tijdstip gekomen om in te grijpen, waarbij zij ook tal van an dere gevallen heeft onderzocht. Zoo bleek S. te Heerenveen bij verschillende goud smeden o.m. een gouden horloge met ket ting ter waarde van f 95, verlovingsringen ed. te hebben gekocht, die hij nooit betaald heeft. VERKIEZINGSRELLETJES TE A'DAM. De leider der N.S.B. gemolesteerd. De gewestelijke commissaris van de N.S.B. in de Oranje Nassaulaan te Amsterdam verstrekte aan het A.N.P het volgend com muniqué. „Vrijdagmiddag tusschen twee en drie uur bracht ir. A. A. Mussert een bezoek aan twee gezinnen op het Blauwe Zand te Amsterdam, die geklaagd hadden over de terreur van anti-N.S.B.-gezinde zijde, waar aan zij bloot stonden Het bezoek aan het eerste gezin 'iep zonder incidenten af. Bij het verlaten van het tweede huis, gelegen Amelandstraat 9, had zich daar een vijan dige menigte verzameld die op ir. Mussert en diens chauffeur indrong. Een der aan vallers viel van achter op ir. Mussert aan, die zich den aanvaller door eenige krach tige slagen met een zweep van het lijf wist te houden. Met zijn chauffeur baande ir. Mussert zich een weg naar zijn auto doch men trachtte hem te beletten deze te be reiken. Doordat de chauffeur een schot in de lucht loste, week de menigte een oogen- blik uiteen, waardoor z(j in den auto kon den plaats nemen. De auto werd met groote steenen gebombardeerd waardoor ruiten verbrijzeld werden en de auto beschadigd. De woede der aanvallers richtte zich ver volgens tegen een N.S.B.-gezin, waar de ruiten ingegooid werden. De politie zag zich genoodzaakt het groote gezin tijdelijk on derdak te geven op het bureau Adelaars- weg". Aan het bureau Adelaarsweg was over het geheele geval tot vrij laat in den avond niets bekend!! Na dien tijd kreeg de politie VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VL&SVELD OM TINGEL 120 tsu r.9 DOEZQ/TOQQT 22 tcuzm» LEIDEN van verschillende zijden verzoeken om in lichtingen omtrent geruchten die de ronde deden. De commissaris, de heer Schreuder, die gewaarschuwd werd, heeft hierop dade lijk een onderzoek ingesteld. Enkele bewoners van het Blauwe Zand gaven de volgende lezing. Men had 's middags den auto van ir. Mus sert op den Texelweg en later in de Ame landstraat zien staan. Na het eerste bezoek op den Texelweg was het bekend geworden, dat de heer Mussert zich op het Blauwe Zand bevond en al spoedig groepte een aan tal bewoners voor de woning in de Ame landstraat bijeen. Toen de heer Mussert de woning verliet, zou hij zijn aangesproken door een man, gekleed in een Manchester pak. Er zou zich een heftig gesprak tus schen beiden hebben ontwikkeld, waarop de heer Mussert den man met een zweep zou hebben geslagen. De chauffeur was hierop uit den wagen gekomen, had een re volver getrokken en een schot in de lucht gelost. Beiden waren in den auto gespron gen en snel weggereden. (Een geheel an dere lezing dus!). Op dit moment zouden verschillende per sonen .steenen naar den auto hebben ge worpen met gevolg, dat de achterruit werd ingegooid. Commissaris Schreuder deelde echter mede dat de heer Mussert, noch de chauffeur een klacht hadden ingediend. Ook is het zeer eigenaardig, dat de man in het manchester pak, die volgens enkele getui gen klappen zou hebben opgeloopen, ook niets van zich heeft laten hooren. Het gevalletje schijnt zeer overdreven te zijn. KI^TY MAG EN KITTY MAG NIET! Een duister geval In de lampenstad. „Kitty of géén Kitty?" Het is de vraag, die men zich in Eindhoven stelt. „Kitty", zei de gelukkige vader, die de geboorte van zijn dochtertje bij den ambtenaar van den Eindhovenschen Burgerlijken Stand kwam aangeven. „Géén Kitty" zei de ambtenaar, en hij schreef onder de oogen van den ver bouwereerden en vertoornden vader het borelingske in als „Catharina". Want Kitty stond niet in des ambtenaars boekje, en aan het boekje hield hij zich. De vader exit. De officier van Justitie als deus ex machina: „dat boekje is des ambte naars toeverlaat". En de meening uit an dere plaatsen: hier is men soepeler. Maar Kitty stond nu eenmaal als Catharina te boek aan 's levens debetzijde en de ambte naar had ten slotte het formeele recht des ambtenaars: zijn boekje. Maar.... In datzelfde Eindhoven Daar staat in de exclusieve bescheiden van dien zelfden Burgerlijken Stand, ingeschre ven op de zesden December 1934: Kitty Lu- cienne Adri! En op 13 November 1935: Adua Cornelia Etna! Kitty staat niet in het boek je van den ambtenaar, Etna staat er nu niet in en stond er in 1934 niet in. Adua en Etna staan op de landkaart in Abessinië en Si cilië, en hebben nog nooit in het boekje ge staan, van welken burgerlijken stand ter wereld ook. En toch. Burgerlijke Stand-ambtenaren kunnen heel soepel zijn en ze kunnen heelemaal niet soepel zijn. Het eerste is hem gaarne toegestaan en het tweede fundeert op het boekje. Beide heeft het publiek te aanvaar den Maar waarom het eene borelingske Kitty mag heeten en het andere Catharina moet worden, om van Adua nog maar te zwijgenhet is een beetje duister. En dat in de stad van de lampen! Aldus lezen we in de „Telegraaf". Behalve de nieuwste verkeers- voorschrlften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! GEMEENTERAAD VAN TER AAR rische schrijvers, ligt evenwel niet in de prettig-lezende tekst, maar in de teeke- ningen, waarmede het door Sikker Hansen werd verlucht Met enkeie lijnen, vegen en schrapjes, met aanwending van wat pastel kleurtjes hier en daar heeft deze teekenaar de dieren, die wy buiten zien, raak en meesterlijk geteekend. Ieder plaatje is een wonderlijk kunststukje een suggeticve en geheel aparte kunst, uitgevoerd in een oogenschynlijk eenvoudige techniek. Deze teekeningen op zich maken het boek „By de dieren buiten" tot een kostelijk bezit, waar van men zijn geheele leven genoegen en plezier zal ondervinden. Het is frappant, hoe de teekenaar de dieren „getroffen" heeft in het meest typeerende van hun levens-gedragingen teekeningen, die ons steeds zullen herinneren aan de schoone uren >in de vrije natuur gesleten teeke ningen, die stuk voor stuk een lijstje waard zijn. Den uitgever, Tjeenk Willink, en den vertaler, Rinke Tolman, kunnen wy erken telijk zijn, dat zij dit prachtige boek aan het natuur-minnende Nederlandsche volk hebben bekend gemaakt. Vrijdagmiddag om twv.^ kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten gemeentehuize onder praesidium van burgemeester B. J. Hogenboom. Afwezig de heer P. Kroon, die inmiddels bedankt heeft als lid van den Raad. De voorz. opent de bijeenkomst en na de aandacht gevraagd te hebben voor het uitspreken van het gebed, volgt voorle zing der notulen, welke onveranderd de goedkeuring verkrijgen. Overgaande tot behandeling der agenda, worden allereerst enkele goedgekeurde besluiten van Ged. Staten voor kennisge ving aangenomen, o.m. de electriciteitsbe- grooting. Tevens deelt voornoemd college mede, dat onze gemeente inzake, jaarwed den, een klas hooger is geplaatst en thans zetelt in de zevende afdeeling. Als bekend is gemaakt het proces-verbaal kasopname gemeente-ontvanger, wordt op verzoek aan mej. Baarspul ontslag gegeven, als onder wijzeres aan de openbare school, in ver band met haar benoeming in gelijke func tie te Jutfaas. Ingaande 1 Juli a.s. Van den heer P. Kroon is een schrijven binnengekomen waarin hij bedankt als raadslid, lid van de beheerscommissie van de electriciteitsbedrijven en algemeene be stuur Drinkwaterleiding „De Elf Gemeen ten". Op voorstel van B. en W. worden onbe woonbaar verklaard de woningen, gemerkt Wijk A, Nos. 133 en 134, met een ontrui mingstermijn van vijf maanden. Een lantaarn op het oude Kerkpad. Naar aanleiding van een adres, onder teekend door enkele bewoners van het „oude Kerkpad", inhoudende een beleefd verzoek om aldaar de straatverlichting ver der door te trekken, stelt het dagelyksch bestuur der gemeente voor om dit verzoek in te willigen. De kosten, welke hiermee gemoeid zijn komen op veertig gulden. Een eenigszins gerekte discussie ontstond, toen bepaald moest worden waar het lichtpunt zou komen. In principe besloot de Raad tot aanlegging en wel op de doelmatigste plaats, wat volgens hen niet is by de brug, welke over de Ringsloot ligt. De ingediende begrooting, dienstjaar 1937, heeft nog niet haar beslag kunnen krijgen van Ged. Staten, ja zelfs ingrijpende ver anderingen moeten plaats hebben. De middelen die aan de hand gedaan worden, zijn volgens onze vertegenwoordigers niet uitvoerbaar, vooral niet de groate post van de bouwvereeniging. De kosten voor het lichten der brug over de Hoeksche Aar, zullen moeten teruggebracht worden van de ƒ285 naar de ƒ225; vergoeding school- behoeften openbare school verminderen met negentig gulden; en de sluitpost „on voorziene uitgaven" moet zich met een schrale duizend gulden zien te behelpen. Wat dit laatste betreft, werd door de raad besloten minstens vijftien honderd gulden te reserveeren voor onvoorziene uitgaven. De vereeniging voor Chr. Volksonderwijs raakt in de penarie, want een assurantie- maatschappij wil haar niet langer als ver zekerde handhaven, indien de schoorstee- nen niet voldoen aan de hen gestelde eischen. Ook schijnt de speelplaats een be tere vloerbedekking noodig te hebben (voor het wegzakken van de motorbrandspuit soms?). De Raad wil haar verantwoorde lijkheid niet grooter maken en stelt een bedrag ter beschikking, waarmee de speelplaats kan voorzien worden van basal- tine tegels en de schoorsteenen .verzeker baar". Een totaal bedrag van 530. Het verzoek van de vereeniging tot in standhouding van een school voor buiten gewoon lager onderwijs te Alphen aan den Rijn, is nu aan de orde. Deze school werkt met een tekort van 55.per leerling en aangezien uit onze gemeente twee kinde ren die school regelmatig bezoeken, vra gen zij honderd en tien gulden. Praeadvies van B. en W. 25.te voteeren. De heeren P. Hoogervorst en Apeldoorn wijzen op de financieele omstandigheden waarin de gemeente verkeert en kunnen zich dan ook niet vereenigen met het voor stel. Een geheel andere meening waren de heeren L. Hoogervorst, Verboom en van Vliet toegedaan, zij wilden althans 't advies van B. en W. opvolgen. Na ampele bespre kingen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. (Tegen de heeren Volge- ring, Hoogenboom, v. d. Weyden en Apel doorn). De vaststelling van een nieuwe verorde ning tot heffing van rechten, ingevolge de besmettelijke Ziektewet, houdt weinig om het lijf. In den vervolge zal de heffing geschieden op de grondslag van de gemeng de hoofdsom der Vermogens- en Inkom stenbelasting. Vooraleer het kohier straatbelasting kan worden vastgesteld, zijn een drietal recla mes aan de orde welke weinig succes op leveren voor de requestranten. De heer Jos. Mank moet met zijn berekening er nog een perceel bijnemen; J. Vis stelt men in het ongelijk en Hofstede krijgt de juis te voornaam. Hierna stelt de Raad het kohier vast op 1429.44. Mochten er geen afschrijvingen komen bij de hondenbelasting, ontvangt de ge meente dit jaar ruim vyf honderd gulden aan belasting. De aanslag vermeldt 51 dieren in de eerste klas en 30 tweede klas. De vaststelling verordening aanwijzende betrekkingen door capitulanten te vervul len gaat, zonder op- of aanmerkingen on der de hamer door, eveneens een paar wij zigingen in de begrooting. De besprekingen inzake de gemeen schappelijke regeling met Nieuwkoop en Zevenhoven over het aanstellen van een cpntroleur bij de steunverleening, waren zeer uitvoerig. De concept-regeling, welke de voorz. kenbaar maakte, eischt van on ze gemente meer dan vijftig procent yan de totale kosten, waarvan echter het Rijk ruim de helft weer vergoedt. Deze bijdra ge vond geen gewillig oor, want toen ge stemd moest worden over de geheele re geling, kelderde het voorstel diep. Alleen de heeren P. Hoogervorst en J. Verboom schaarden zich achter B. en W. Het aanvullen der vacature P. Kroon, betreffende lid algemeen bestuur Drinkwa terleiding en beheerscommissie electjici- teitsbedrijf, ging nu niet bepaald vlug. Niet alleen waren twee vrye stemmingen noodig, doch een herstemming tusschen de heeren v. Vliet en v. d. Weyden bracht zelfs geen voldoende meerderheid, zij bleven immers ieder hetzelfde lantal stemmen houden. JHet lot gaf de beslissing ten gunste van den heer v. Vliet. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werden benoemd de heeren M. Kel der en N. Robertz. Bij de rondvraag heeft de heer Verboom een heel verlangenlijstje met als uitgangs punt de heiliging van den Zondag. Hij ver zoekt sluiting van de zwembaden en cafè's, geen ijsverkoop, evenmin voetballen en visschen. De heer P. Hoogervorst stelt de vraag of wij het nu niet met een veldwachter af kunnen, waarop de voorzitter ontkennend ontwoordt. Als tot slot de heer v .d. Wey den enkele informaties heeft ingewonnen over het brandweercorps, volgt sluitirg.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15