RADIO-PROGRAMMA'S DERDE BLAD - PAG. 9 VRIJDAG 14 MEI. DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 13 MEI 1937 GEMENGDE BERICHTEN MEISJE ONDER DE OOGEN HARER MOEDER DOOR HET HEMEL VUUR GEDOOD. Zij bleef schuilen onder een boom. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf ontlastte zich boven de Residentie een kort, doch hevig onweer. Uit de Boschlaan kwam een moeder met drie kinderen In de rich ting Bezuidenhout geloopen. Een kind liep naast de moeder, twee zusjes liepen voor uit. Toen de moeder het raadzaam vond, voor den hevigen regen te schuilen in den winkel van de firma K., bij den hoek van den Bezuidenhoutscheweg, riep zij de beide kinderen, die voor haar liepen, terug. Het jongste meisje voldeed daaraan onmiddel lijk, het oudere zusje, de 9-jarige A. K. uit de Schiestraat, aarzelde en bleef nog een ondeelbaar oogenblik onder een boom staan. Een felle bliksemstraal trof het kind, dat op slag dood was. De consternatie ter plaatse was natuur lijk-groot. De moeder gilde hevig en werd door voorbijgangers geholpen. Later heeft de geneeskundige dienst het lijkje naar het gemeenteziekenhuis gebracht. FIETSER TEGEN EEN VRACHTAUTO GEBOTST. Op slag gedood. Gistermiddag wilde de 14-jarige A. Boon te Alblasserdam, die per fiets van den Dam naar het overzetveer reed, een andere fiet ser passeeren. De sturen van beide fietsen raakten echter verward, waardoor B. zoo danig over den weg kwam te rijden, dat hij met een tegemoetrijdende vrachtauto van een Rotterdamsche firma in botsing kwam en tegen den grond werd gesmakt. Hij was op slag dood. IN TOBBE KOKEND WATER GEVALLEN Meisje aan brandwonden overleden. Gistermiddag was de vrouw van den landbouwer Kuiper met haar vijfjarig doch tertje bij een familielid in Staphorst, om deze behulpzaam te zijn bij het slachten Alléén gevertlgd» Groote Marktstraat 58 's-Gravenhage. van een varken. Op een gegeven oogenblik liep het kleine meisje achteruit en viel in een groote tobbe met kokend water. Hoe wel het kind direct uit de tobbe werd ge haald is zij eenigen tijd later, aan de be komen brandwonden overleden. BAKKERIJ MET WOONHUIS UITGEBRAND. Gistermiddag is, doordat kinderen met vuur speelden, brand ontstaan in een schuur, grenzende aan den bakkerswinkel van den heer Sybren Meintema te De Wijk. De vlammen sloegen weldra naar de bak kerij en het woonhuis over. De plaatselijke brandweer en die uit Koehange bestreden het vuur. Zij moesten zich evenwel beper ken tot het nathouden der naastgelegen huizen. De bakkerij en het woonhuis brandden evenals de schuur, geheel uit. Slechts een gedeelte der inboedel kon wor den gered. Verzekering dekt de schade. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteren is brand uitgebroken in de boer derij, bewoond door J. Waanders, staande aan den Hengeloscheweg nabij Enschede. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en in minder dan geen tijd was de geheele boerderij uitgebrand. Het vee benevens het grootste deel van den inboedel kon in veiligheid worden ge bracht. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter. Alles was verzekerd. Eigenaar van de boerderij was de heer N. Gv-van Heek te Enschede. DIEFSTAL OP EEN BEGRAAFPLAATS. De opzichter van de algemeene begraaf plaats aan den Rijksweg te Naarden stelde gisteren vast, dat er 40 grafpaaltjes waren ontvreemd van een stapel, die op een ter rein in voorraad lag. 's Middags meldde de Amersfoortsche politie, dat twee personen waren aangehouden, die bij een opkooper grafpaaltjes, spoorrails en ander ijzer had den aangeboden. De opkooper wenschte hierop niet in te gaan en waarschuwde de politie. De gearresteerden zijn 'a avonds naar Naarden overgebracht. Het zijn de 24- en 25-jarige R. en K. uit Bussum. K. is nachtwaker van beroep en is recidivist. OPIUM AANGEHAALD. Op Katendrecht heeft de Rotterdamsche politie den 32-jarigen Italiaanschen zeeman A. M. aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van een koffer, welke 9 kilogram ruwe opium bevatte. De man zei in Grie kenland te hebben afgemonsterd en daarna te Antwerpen, te Amsterdam en Rotterdam vergeefs naar een schip te hebben gezocht, Op den Schiedamschen dijk aldaar zou hy in een café kennis hebben gemaakt met een man, die hem had verzocht de koffer naar een bepaald adres in Katendrecht mee te nemen. De politie onderzoekt de juistheid van dit verhaal. In afwachting van het re sultaat is de Italiaan opgesloten. De opium is in beslag genomen. ZIJN ZUSTER MISHANDELD. Gisteren is de 25-jarige landbouwer F. J. B., te Lieshout, bij een ruzie met zijn 20-jarige zuster, deze met een haarkruin (een stuk ijzer, waarmede een zeis wordt aangezet) te lijf gegaan. Tot drie keer toe sloeg hij haar op het hoofd, waardoor zij verwondingen opliep, die veel bloedverlies tengevolge hadden. Doordat de vader en een broer van de twistenden op het geschreeuw kwamen toe- loopen, kon erger worden voorkomen. F. had zijn zuster reeds meermalen met den dood bedreigd. Als verdacht van poging tot doodslag is hij des middags voor den Offi cies van Justitie geleid en na verhoor in verzekerde bewaring gesteld. HET VERZET DER BOEREN TEGEN DE CRI5ISWETTEN. Boeren in gevecht met crisisambtenaren en politie te Den Bosch. Op de Bossche veemarkt hebben zich gis termorgen omstreeks half twaalf eenige on geregeldheden voorgedaan. Crisisambtenaren waren ter plaatse voor het controleeren der oormerken en kalver- schetsen. Bij de gebrs. K. uit Ravenswaay, vonden de ambtenaren valsche kalver- schetsen, waarop zij, bijgestaan door re chercheurs, tot arrestatie wilden overgaan. Zij riepen daartoe de hulp in van twee burger politiemannen. De arrestatie ging niet zonder verzet en alle boeren in de omgeving poogden de ambtenaren te hin deren en de arrestatie te beletten. Toch slaagde men er in, beide aaangehoudenen in het reserve-politieposthuis binnen te brengen, doch de crisisambtenaren waren genoopt zich daar eveneens in veiligheid te stellen. Op het buitenterrein ontstond tezelfder ure een ander incident met een anderen cri sisambtenaar die in groote moeilijkheden kwam. Deze werd ernstig mishandeld en het zag er kwaad voor hem uit. Een poli- tie-agent stortte zich onversaagd in het kluwen razende, schoppenre en slaande menschen en slaagde er met uiterste in spanning in, den ambtenaar te bevrijden en voor diens eigen veiligheid in het reeds zoo bedreigde ^olitieposthuis binnen te loodsen. Het verzet nam nog steeds in hevigheid toe. Een ontzaglijke meingte drong naar het gebouw op en poogde de arrestanten te bevrijden. De beperkte politiemacht was niet in staat de orde te herstellen. Van het hoofdbureau rukte een motorwagen aan, maar de verschijning van nieuwe politie mannen werkte als olie op het vuur. Aan alle zijden vlogen steenen door de lucht en suisden op de politie neer. In deze critieke stonde arriveerde een politie-inspecteur met. aanzienlijke verster kingen. Tevergeefs trachtte deze ambtenaar de woedende boeren tot bedaren te bren gen. Tenslotte zag hij zich genoopt krach tige maatregelen te nemen om het verzet te breken en de crisisambtenaren te ontzet ten. Hij gaf bevel tot een charge met den gummistok. De agenten schaarden zich on middellijk in een lange linie en voerden een felle attaque uit, waarbij zeer rake klappen werden uitgedeeld. De opgewonden boeren lieten zich echter ook niet onbetuigd en de agenten werden overstelpt met een waren zondvloed van klompen en knuppels en de zware deksels van de groote melkbussen die steeds op een dergelijk terrein te vinden zijn. Na veel moeite en nadat menige harde klap was uitgedeeld kon de politie het ter rein ontruimen. Er werden talrijke arres taties verricht en met een auto werden de zes aanvoerders naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een uitgebreid onder zoek naar de oorzaak van deze ongeregeld heden is thans gaande. Het zal moeten uit maken of de gebeurtenissen zijn toe te schrijven aan een vooropgezet plan dan wel een spontane beweging betreffen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de weg van Noordwyk over Nijmegen naar Venray en terug over Amsterdam? Hoeveel K.M.? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scher- penzeel, Renswoude, Ede, Ginkel, Arnhem, Grave, Mill, St. Hubert, Wanrooy, St. An- tonis, Oploo, Overloon, Venray. Afstand 190 K.M. Terug: zelfde route tot Wouden burg, daarna Ameersfoort, Soest, Baarn, Laren, Naarden, Muiden, Amsterdam, Haar lem, Vogelenzang, Noord wij kerhout, Noord- wijk. Afstand 210 K.M. Vraag: Welke is de mooiste en kortste route per fiets van Stompwijk naar Nijme gen door de Betuwe en terug over een an deren weg als het kan? Hoeveel K.M.? Antwoord: Stompwijk, Zoetermeer, Hilversum I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door den K.R O. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.35 Modern Klein-orkest m. m. v. solis ten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Vervolg concert. I.45 Gramofoonmuziek. 2.15 KRO-orkest en Gramofoonmuziek. 6.0Ö Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 Orgelspel. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartkroniek. 7.35 Orgelspel. 8.00 Berichten ANP. 10.40 „Dokter und Apotheker", opera. 10.15 Gramofoonmuziek. II.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.15 Vervolg Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en Gramo foonmuziek. 2.00 Modepraatje. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 „Melody Circle" en gramofoonmu ziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 De Flierefluiters m. m. v. solisten. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 „Hoofdmomenten uit de geschiedenis der Nederlandsche arbeidersbeweging", causerie. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 „Lezen in de Bijbel", causerie. 8.00 Nederlandsch Strijkkwartet. 8.30 „De vensters open", causerie. 9.00 Rotterdamsch Tramkoor en solisten. 10.00 De Ramblers. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 M. 10.05 Medische wenken. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.05 Orgelconcert. 11.50 BBC-Dansorkest. 12.351.20 Birmingham Philharmonisch Strijkorkest. 2.20 BBC-Schotsch orkest. 3.20 Radiotooneel. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Sportreportage. 4.35 Reg. King en zijn orkest m. m. v. soliste. 5.40 „Families in fiction", causerie. 6.00 BBC-Theaterorkest m. m. v. solist. Moerkapelle, Gouda, Haastrecht, Polsbroek, Benschop, Vreeswijk, Vianen, Deil, Gelder- malsen, Tiel, IJzendoorn, Andelst, Slijk Ewijk, Lent, Nijmegen. Afstand 120 K.M. Terug: Nijmegen, Lent, Slijk Ewijk, An delst Zetten, Opheusden, Wageningen, Eist, Amerongen, Leersum, Driebergen, Zeist, de Bildt, Utrecht, Harmeien, Woer den, Alphen, Koudekerk, Zoeterwoude, Stompwijk. Afstand 135 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden via Aalsmeer naar Naarden? Hoe veel K.M.? Antwoord: Leiden, Rijpwetering, de Kaag, Aalsmeer, Amstelveen, Muiden, Naardên. Afstand 58 K.M. 7.00 Interview. 7.20 Geraldo's orkest. 8.20 Pianovoordracht. 9.10 „Annus mirabilis (1911)", causerie. 9.25 BBC-orkest m. m. v. solist. 10.20 Joe Loss en zijn Band. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio Paris, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Poulet-Kamerorkest en zang. 3.20 Claude de France-ensemble. 4.50 Zang. 5.05 ViolavoorcLracht. 5.50 Zang. 6.05 Viola voordracht. 7.05 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Orkestconcert. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.2012.05 Orkestconcert. Keulen, 456 M. 5.50 Militair concert. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Omroepschrammel-ensemble en so listen. 8.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroepkleinorkest. 3.20 Omroepkleinorkest. 5.20 Omroeporkest. 8.20 Folkloristisch programma. 10.2511.20 Omroep-Amusementsorkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroepdansorkest. 12.30 Salonorkest. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Clemor and his Lucky Stars. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Prins Max keurt zijn bruid", ope rette. 9.3010.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12.30 Omroepdansorkest. 12.50 Zang. I.001.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 6.35 Zang. 7.20 Voor Oud-strijders. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Dansmuziek m. m. v. orkesten en so listen. 9.5011.20 Het Omroep-Amusementsor- kest. (Om 10.05 Weerbericht). Gom, Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen of diversen. 9.20 diversen. 10.20 Droitwich. II.05 Parijs R. 12.20 Brussel VI. 12.50 Parijs R. 13.20 Keulen. 14.20 London Reg. 15.05 Deutsohl^ender. 15.20 Keulen. 16.20 Brussel VI. 17.20 Keulen. 19.05 Parijs R. 19.20 Droitwich. 20.50 London Reg. 21.20 Brussel VI. 21.30 Brussel Fr. 22.20 Parijs R. 4de Programma. 8.00 Brussel VL 8.20 diversen. 9.35 Londen Reg. 14.20 Droitwich. 17.20 diversen. 17.40 London Reg. 18.00 Droitwich. 20.00 Qram.muz. G.R.D. 20.50 Droitwich. FEUILLETON DE MOEIZAME WEG Naar het Engelsch door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). 6) Ze waren juist op tijd, want de regen begon in stroomen te vallen. „Ik hoop, dat u niet gewond bent?" vroeg Warwick met een stem, die hoewel beleefd, toch onverschillig klonk. „O neen", antwoordde ze. „Ik ben u heel dankbaar. Ik had niet geweten, wat te doen, als u niet gekomen was", voegde ze er stroef aan toe. Het was niet aangenaam, iets, hoe wei nig dan ook te danken te hebben aan den man, jegens wien haar gevoelens zoo bit ter en zoo weinig vergevingsgezind waren. En dat hij zoo'n beleedigende onverschil ligheid voor haar vijandigheid toonde, was haar ondragelijk. Wat leek hij groot en krachtig, zooals hij daar stond, leunend in de smalle deuropening! Hij zag er uit, of hij zich verveelde en wierp meer dan eens in 't stille kwartiertje, dat volgde, een blik op zijn horloge. Eindelijk viel ze scherp uit: „Laat u zich als 't u blieft door mij niet ophouden, u hebt ongetwijfeld de handen vol met uw nieuw bezit." „Dank u", was 't rustige antwoord. „Ik heb niets te doen, wat van dringend be lang is. U hebt mij trouwens gevraagd niet te gaan, voor de bui over is." „De bui is nu voorbij", zei ze met een snijdende stem. ,,'t Droge gedeelte, ja, niet 't natte", ging haar metgezel voort. „Ik ben bezig eenige berekeningen te maken, die 't eerste half uur al mijn aandacht zullen vragen." „Ik blijf hier beslist geen half uur meer", viel ze uit. „U moet natuurlijk doen, wat u zelf wilt", merkte hij op, zorgvuldig zijn pot lood slijpend. Ze kreeg een kleur van boosheid en ging weer op een hoop kreupelhout zitten. Gedurende eenigen tijd nam Warwick geen notitie van haar, maar was schijnbaar bezig aanteekeningen voor een begrooting te maken en rijen cijfers in zijn boekje op te tellen. 't Was een oud, veelgebruikt boekje, zag Christian, maar 't was van marocain leer, en droeg een zilveren monogram. Een cadeau van een meisje, dacht Chris tian hoonend. Maar in werkelijkheid, had zijn moeder 't hem jaren geleden gegeven en was hvj aan zijn 10de losse reserveblokje bezig. Nu legde hij zijn boekje weg en keek met een knorrige belangstelling naar het kletsnatte landschap. Een sterke wind was opgestoken en de regen viel als een dicht gordijn, 't Was ook veel kouder geworden en alles bij elkaar zag 't er niet vroolijk uit. De doordringende vochtige geur van salieplanten bezwangerde de lucht. Plotseling zei hij: „Wat denkt u van een lijdelijke wapenstilstand?" „Een wapenstilstand?" sprak ze hem na, uit haar somber gepeins opgeschrikt, „ik begrijp u niet." „Ik geloof van wel", antwoordde hij droog. „Waar er alle mogelijke kans is, dat we hier voor onbepaalden tijd voor de storm zullen moeten schuilen, lijkt het mij toch beter, dat wij den strijdbijl tijdelijk begraven en een uurtje wijden aan ver standige conversatie. We zouden daarna onze vijandige houding kunnen hervatten. Er zijn meerder zaken waarover ik graag met u zou willen spreken." „Ik heb geen reden u te beletten, te spre ken, als u daar lust in hebt", hernam ze met een gelijktijdig ongeduldige beweging van haar hoofd en handen; hij ontdekte la ter dat dit een typische gewoonte van haar was. „Mij goed, laten we dan een gesprek voe ren. Maar waarom zouden we vijanden zijn. 't Klinkt zoo gek." „Ik ben 't volkomen met u eens", ant woordde hij, met een lichte beweging van zijn schouders. „Maar u hebt dien toestanr geschapen, niet ik. Ik kwam met mijn hart wat er van over is vol genegenheid en goede wil voor alles, 't Lijkt er veel op, dat ik de mijn op oneerlijke wijze verkregen heb, in plaats van er een vreeselijke hoo- gen prijs voor te hebben betaald, wat mij toevallig heel slecht convenieerde, 't Ver veelt me wel wat, als een uitgestootenei en vogelvrij verklaarde behandeld te worden, alleen omdat „Ik heb niet beseft, dat u als zoodanig behandeld wefd", viel ze hem in de rede. „U lijkt anders wel ln uw schik te zijn. Dat heb ik tenminste aan mijn ouden vriend, David Vanbrugh, kunnen merken." „Goeie oude Davie", hernam hij, terwijl hij een sigaret aanstak. „Wy waren al vrien den, lang vor uit geboren werd. O", ver volgde hij op een toon van verlichting, „de regen is zoowat opgehouden. Ik geloof, dat we 't kunnen wagen." Christian verliet de hut met groote waar digheid. „Goeden middag", zei ze, „dank u zeer voor uw hulp." Warwick keek haar na, tot zij uit het ge zicht verdwenen was. „Dank je voor niets, kleine heks", mompelde hij. Den volgenden dag ontmoette Christian gevolgd door Tartar, Warwick, die 2ijn pet afnemend koel zei: „Ik hoop, dat u geen nadeelige gevolgen van uw val hebt?" „Dank u, ik ben best in orde", antwoord de ze, zonder stil te staan. Toevallig had Warwick Perry bij zich. Deze voelde zich beleedigd door de hooge en trotsohe wijze, waarop Tartar hem van onder .tot boven bekeek. Na een onheil spellend gegrom en vijandig gesnuif van beide zijden, vloog Pery, met te berge ge rezen haren en opgetrokken bovenlip, Tar tar naar de keel. Tartar, niet in 't minst uit het veld geslagen, pakte Pery's oor, 't eenige kwetsbare deel van zijn tegen stander op dat momeht en een woedend ge vecht begon. „Roep uw hond terug", riep Christian. „Hij is tweemaal zoo groot als de mijne. Roep hem dadelijk terug." Maar Perry was door 't dolle heen en nam geen notitie van zijn meester's strenge or ders. Warwick kreeg hem te pakken en poogde hem weg te trekken, met het re sultaat, dat er veel kans was, dat Tartar's luchtpijp verscheurd zou worden. Chris tian pakte haar hond, die nog steeds Per ry's oor vasthield, maar de vechtenden lieten niet los hielden vast als in doods- greep. Op 't laatst stak Warwick ztfn hand in Pery's bek en scheurde die letterlijk open, waardoor natuurlijk de tanden van 't dier in zijn hand terecht kwamen. Tartar, dus losgelaten, vloog zijn tegenstander naar de keel, maar door een welgemikten schop van Warwick, vloog hij jankend naar den kant van den weg, waar Christian hem met fonkelende oogen opnam en hem in haar armen hield. „Wat laf van u", hijgde ze ademloos, „een arm hulpeloos dier, dat zich niet verdedi gen kan, te schoppen." Warwick antwoordde niet, maar hield zijn hond in bedwang met een stuk touw en ging toen over tot het verbinden van zijn hevig bloedende hand, met behulp van zijn zakdoek. „O, u bent gewond", riep Christian, met een angstige stem. „Niet de moeite waard"-, antwoordde hij, sarcastisch glimlaohend. „Maar een hondebeet is een ernstig iets", hield ze vol. „U moet er beslist naar laten kijken." „Onzin", zei hij luchtig. „Ik ben door zoo'n massa honden gebeten en gelukkig zonder ernstige gevolgen. Daarbij was 't niet zoo bedoeld, is 't wel, Perry, ouwe jon gen?" Waarop Perry werkelijk heelt boetvaar dig naar zijn meester keek. Maar Christian had al spijt van haar vriendelijkheid en terwijl ze den spartelenden Tartar lief koosde, liep ze met booze oogen en vast- geknepen lippen den weg af. Niettemin kreeg Tartar, zeer tot zijn ver bazing, van zijn meesteres op den weg naar huis een flinke afstraffing. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9