DONDERDAG 13 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Onnes van Nijenrode schuldig bevonden AGENDA REGENKANS. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, aanvankelijk nog kans op regenbuien, later iets warmer. Hoogste barometerst.: 762.6 te Nordöyan in Noorwegen Laagste barometerst.: 751.2 te Isafjord in IJsland. De depressie, die reeds eenige dagen in onze omgeving lag, trok naar de Noordzee, de volgende in de Golf van Biscaye is iets naderbij gekomen, die bij IJsland werd weer dieper. In Midden-Europa is de lucht druk stijgende, de hoogedruk in Scandina vië nam af. Scandinavië heeft in het Zui den rustig en vrij zonnig weer, in het Noorden valt eenige regen. In Duitschland is de wind over het algemeen zwak met ochtendnevel in de omgeving van Berlijn, vrij hooge temperatuur in het Oosten en zware bewolking met regenkans in het Westen. In Zwitserland valt regen, in Zuid- Frankrijk is veel windstilte en zal de tem peratuur in den middag vrij hoog worden, in het Noorden valt ook eenige regen, even als in Engeland. In Schotland en Ierland is het nog droog, maar in Ierland kan la ter regen komen. Nadat de depressie op de Noordzee nog eenige regen heeft gebracht, is tijdelijke opklaring te wachten, waarbij des ochtends mist kan optreden, later volgt wellicht eenige stijging van temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 10.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 8.15 uur tot Vrijdagnamiddag 3.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 14 Mei voorm. 5.10 en nam. 5.35 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 16 gr. C. WEEK VAN GEBED EN OFFER VOOR DE KOLONIALE MISSIES van 9 tot en met 16 Mei. Met biddend en offerend Nederland leeft deze week ook Indië mee. Met vreugde is in Oost- zoowel als in West-Indië de tijding van deze actie voor de Koloniale Missies ontvangen. Enthousiaste brieven zijn van de Kerkvoogden ontvangen en een enkele greep daaruit volge hier. Mgr. Willekens, de Apost. Vicaris van Ba tavia, schrijft van de groote vreugde wel ke „de instelling van een Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies in het Vicariaat van Batavia heeft verwekt". Ook de Superior Regularis van de Paters Capucijnen van het Apost. Vicariaat van Padang is uiterst verheugd en hij „dankt op zeer bijzondere wijze de organisators van dit edel werk en hoopt vurig, dat geheel Nederland zal gehoor geven aan deze heili ge Kruistocht. Zooveel mogelijk zullen ook wij hier aan het front deelnemen aan deze gezamenlijke actie van bidden en offeren". De Apostolische Prefect van Benkoelen, Mgr. dr. Mekkelhalt, schrijft: „Het stemt ons, miss-'onarissen tot groote blijdschap en aanmoediging, dat er weer meer meeleven komt met ons werk. Ik zal daarom niet na laten onze Paters, broeders en zusters aan te sporen van hoor uit een gebedsactie te voeren, dat uw onderneming een succes moge worden. Ik wensch u daarom Gods besten zegen over hetgeen u ondernemen gaat". Zoo ook Mgr. Verriet, Apostolisch Vica ris van Curasao: „Ik ben er zeker van, dat katholiek Nederland zich in die week op zijn mooist zal leeren kennen. Iedereen zal willen meedoen om dit werk te doen sla gen. Met Gods hulp moet het een reuze suc ces worden, 't Is een heerlijk en troostend gevoel, dat Katholiek Nederland zoo met zijn Nederlandsche missionarissen meeleeft, en de belangen van de Katholieke Missie in Overzeesche gebiedsdeelen zoozeer ter har te neemt. Hoewel het niet gevraagd wordt, zal ik toch onze geloovigen verzoeken zich in gebed met Katholiek Nederland te ver eenigen. Van zoo'n vereengde gebedsactie moet een machtige invloed uitgaan". Ook uit Nieuw Guinea, van den Apost. Vicaris Mgr. Aers kwam een brief bin nen, waarin hij uiting geeft van zijn groote vreugde. „Nu er telken jare door geheel Ka- tholiek Nederland een week lang zal gebe den en geofferd worden voor de Missiën in Oost en'West, waarbij de katholieken van ons Vicariaat zich gaarne zullen aan sluiten, zal het missiewerk in onze Indiën onder den zegen van den hemel afgesmeekt RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraken te Oegstgeest Door inwoners van Voorhout De 18-jarige landarbeider G. B. en de 21-jarige expeditieknecht Th. J. van W., beiden te Voorhout, stonden heden voor de Haagsche Rechtbank terecht, om dat zij in Januari van dit jaar in een twee tal woningen te Oegstgeest hadden inge broken en daar een groot aantal voorwer pen hadden ontvreemd. Op 7 Januari hadden ze met behulp van een auto-bandenlichter de deur van een woning aan de Oranjelaan opengebroken, waren op deze bmnengekomen en waren na medeneming van een sigarettendoos, zilveren sigaretenkoker en zilveren luci fersdoos weer vertrokken. Op 17 Januari hadden ze een woning aan de Nassaulaan geplunderd. Door het ver breken van een ruit waren ze binnenge komen en hier was de buit grooter ge weest. Postzegels, geldkistjes met inhoud, gouden sieraden, een platina collier en bankbiljetten vormden het kostbaarste ge deelte van het gestolene. Beiden legden een volledige bekentenis af. B. was nog nimmer veroordeeld, var W. had al eens wegens diefstal terecht ge staan. Als reden voor hun daad gaven ze op, dat ze te weinig zakgeld kregen.. De Officier van Justitie, mr. Cohen Ter- vaert, was van meening, dat men hier mei geroutineerde, brutale inbrekers te doen had en dat een zware straf op haar plaats was. Spr. eischte tegen beiden een gevan- genistraf van één jaar n zes maanden. De verdedigers, mrs. jhr. Sandberg er. Meyer drongen op een voorwaardelijke veroordeeling aan. Hierna moest nog terecht staan de 19- jarige expeditie-knecht, J. v. van W., broer van één der inbrekers, die tijdens de in braken op den uitkijk had gestaan en als belooning daarvoor een d>el van den buit had gekregen. Wegens medeplichtigheid aan diefstal en heling werd tegen hem ge vorderd een gevangenisstraf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger van dezen verdachte, jhr. mr. Six pleitte voor een gecombineerde straf met kort onvoorwaardelijk gedeelte met aftrek van preventief. Ten slotte was nog in deze zaak betrok ken een broer van den anderen inbreker, de 34-jarige bloemist H. B. te Oegst geest, die een gouden armband, welke door zijn broer was gestolen, te koop had aangeboden. Verdachte erkende, dat hij het voorwerp van zijn broer gekregen had om te verkoo- pen, maar zeide, dat hij niet had geweten, dat het gestolen was. De Officier van Justitie vorderde echter wegens heling een gevangenisstraf van drie maanden. Uitspraak in al deze zaken 27 Mei. DE GEVAREN VAN DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Het ongeluk te Boskoop. Op den onbewaakten overweg over de lijn GoudaAlphen a. d. Rijn, te Bos koop waren verschillende ongelukken ge beurd, toen de gemeente besloot, iemand aan te stellen om, wanneer een trein na derde, met een witten vla gte zwaaien, of, bij avond, met een lantaarn met wit licht. Des Zondags had deze man een be ambte van de spoorwegen vrij en deed in zijn plaats een werklooze het werk. Deze moest met behulp van een spoorboekje en -zijn horloge uitrekenen, wanneer een trein zou naderen. Op 7 Februari evenwel was de trein al gekomen, toen de werklooze nog niet met zijn vlag gearriveerd was. De chauffeur J. van H., die in de buurt van den overweg woonde en met de gebrui ken van de vlag op de hoogte was, meen de, dat de weg veilig was en wilde met zijn motor de treinbaan passeeren. Op het laatste oogenblik zag hij echter, dat een trein naderde, doch toen kon hij niet meer stoppen. Hij trachte nog door naar rechts te sturen den trein te ontwijken, maar vergeefs. Hij werd eenige meters mee gesleurd. Met een aantal gebroken ribben werd van H. naar het ziekenhuis gebracht. Wegens het in gevaar brengen van het spoorwegverkeer (art. 165 W. van S.) en het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld (308 W. van S.) had de nalatige vlaggenzwaaier zich vanmorgen voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Ook had de gedupeerde chauffeur een civiele vordering ingesteld. De officier van justitie, mr. Cohen Ter door zoovelen in het moederland en in de Koloniën, een belovende toekomst te ge- moet gaan". En dan herinnert Z. H. Exc. aan wat kardinaal van Rossum eens schreef aan St. Melania: „Als Katholiek Nederland als één man voor den Zoon van God het heil afsmeekt dier zoo verlaten en onge lukkige volkeren, dan zal er zegen dagen, dan zal de genade in overvloed neerdalen in die nog eenvoudige harten en daar won deren werken". Ten slotte nog even dit korte schrijven van Mgr. van Valenberg, Apost. Vicaris van Nederl. Borneo: „Met groote vreugde en dankbaarheid ontvang ik het bericht over de „Week van gebed en offer voor de Kolo niale missies". Daarmede wordt een leemte aangevuld in de Nederlandsche missieactie. Moge Katholiek Nederland deze actie geest driftig steunen en volhouden! Onze kolo niën zijn het waard". vaert, achtte het ten Isate gelegde bewezen en eischte een geldboete van ƒ30.subsi diair 30 dagen hechtenis. De verdediger, mr. W. J. van Es, was in de eerste plaats vanmeening, dat de mo torrijder te hard heeft gereden. Als men met een lichten motor niet harder dan 30 K.M. per uur rijdt, meer is bij een on bewaakten overweg niet geoorloofd kan men binnen eenige meters stoppen. Voorts betoogde pleiter, dat de wegge bruikers niet zonder me erop de witte vlag mogen vertrouwen. Het is en b 1 ij f t een onbewaakten overweg. „Stel", riep pleiter uit, „dat een parti culier bij een tramoverweg iemand aan stelt om bij nadering van een tram mei een vlag te zwaaien, is die dan strafbaar als er een ongeluk gebeurt, wanneer hij niet met die vlag heeft gezwaaid?" Verdachte is een werklooze, die voor 3 per Zondag het werkje op zich nam. Kar men hem voor dit luttele bedrag zulk eer zware verantwoordelijkheid opdringen? In ieder geval, meende mr. van Es moe' de civiele vordering ontzegd worden. Wan neer de rechtbank niet tot vrijspraak kar komen, drong pleiter voor dezen verdach te, die nu als „vlaggenzwaaier" reeds ont slagen is, op een zeer clemente straf aan Uitspraak 7 Mei. Een roekelooze jongeman. De 20-jarige H. W. C., leerling van een iJ.B.S. te 's-Gravenhage had door zijn over- natig snel en onvoorzichtig tijden met eer duto op 15 Decembei van het vorig jaa jp den Veurschen weg onder Voorscho e n een 71-jarigen man, die daar aan der .rechterkant van den weg liep, aangereden met het gevolg, dat deze zoodanig gewone werd, dat hij eenigen tijd in het ziekenhui moest worden verpleegd. Wegens het veroorzaken van letsel doo: schuld had de officier van justitie tegen heir aen hechtenisstraf van één maand geëisch met ontzegging van de bevoegdheid tot he oesturen van motorrijtuigen voor den tijc ✓an één jaar. Conform dezen eisch heeft de Haagsche rechtbank hem hedenmorgen veroordeeld. Diefstal van manufacturen. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden den 54-jarigen Leidschen koop man H. van der W. wegens diefstal van ma nufacturen uit een vrachtwagen te Lei den tot een gevangenisstraf van één jaar. Het O.M. had één jaar en zes maanden geëischt. VOOR DEN HAAGSCHEN POLITIERECHTER. TRIEST. Schuchter, broodmager en trillend van de zenuwen, kwam ze binnenschuiven, ge huld in de gebruikelijke dracht van die vrouwen, die voortdurend gebrek hebben, maar toch een laatste schijntje van weelde willen behouden: een dunne mantel van onbestemde kleur en een goor, kaal vosje, dat zijn even meelijwekkende eigenaresse, met zijn magere pootjes krampachtig om knelde. Na in verwarring verscheidene malen een verkeerde richting te hebben genomen, be landde ze eindelijk, na alle stoelen en tafels geraakt te hebben, in de verdachten- bank, die haar verzwolg als de muil van den bekenden walvisch, den even zoo be roemden Jonas. Dit zielige hoopje mensch, dat ternau wernood op durfde kijken naar de deftige heeren rechters, had een ei gestolen. De eigenaresse van den winkel, waarin dit mis drijf gepleegd was, had er niets van ge merkt, maar een politie-agent, wiens scher pen blik tot in den winkel was doorgedron gen, had er de vrouw op gewezen. Bij het verhoor had de „misdadigster" bekend, in den loop van eenige weken wel zeven eieren te hebben weggenomen, omdat een van haar kinderen ziek was en versterkende midde len moest hebben, die zij omdat haar rnan al vijf jaar werkloos was, niet koopen kon. Dit is natuurlijk triest, heel triest. Een ei kost gemiddeld 4 cent en 7 eieren om vatten de somma van nog geen drie dub beltjes, maar toch kan een ziek kind, dat ondervoed is, ze niet langs rechtmatigen weg krijgen. Men kan een moeder, die zulk een diefstal voor haai kind pleegt, begrij pen en de politierechter kon dan ook, wat dat betreft, onmogelijk hard tegen haar zijn. Toch moest hij haar de les lezen over een ander feit, n.l. dat zij haar kinderen tot diefstal aanzette. De vrouw ontkende dit ten sterkste, maar toen de bekentenis dier kinderen zelf, een aanklacht tegen de moeder, werd voorgele zen, gaf ze onder tranen toe, dat het waar was, van den tandenborstel, en van de zeep en de handschoenen.... Een tandenborstel, zeep en handschoenen, drie pogingen om toonbaar te blijven in een wereld, waarin het uiterlijk nog steeds voor het voornaamste geldt. Maar, even kleurloos als deze geschiedenis zelf is de wet die het wegnemen van een andermans eigendom verbiedt, zelfs al heeft men het broodnoodig. Het mag nu eenmaal niet. Gelukkig weten de rechters in deze kleurloosheid toch nog altijd een nauwe lijks merkbare nuanceering te ontdekken en zoo gebeurde het, dat deze verdachte met een voorwaardelijke straf van 1 maand (corform den eisch) vrij kwam. De be lofte, zich gedurende den proeftijd van een jaar onberispelijk te zullen gedragen, gaf zij maar al te graag. Vrij, 't was te mooi om waar te zijnl „Avondpost". Een jaar gevangenisstraf Koning tot 8 maan den veroordeeld Een stampvolle publieke tribune en zeer veel advocaten wachtten vanmorgen in de strafzaak van het Gerechtshof te Amsterdam met spanning de uitspraak af in de Nijenrode zaak. De hoofdverdachte Onnes van Nijenro de, die tegenwoordig in Duitschland woont, was niet ter zitting aanwezig om het arrest aan te hooren. Wel was de hoofdgetuige in de Onneszaak Koning, eveneens verdachte, verschenen. Te ruim tien uur opende de president, nr. Jolles, de zitting en begon hij met de /oorlezing van het zeer uitvoerige arrest, waarin Onnes van Nijenrode schuldig be- onden en wegens oplichting veroordeeld ver dtot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek /an voorarrest. Het Hof neemt dus als bewezen aan. lat Onnes van Nijenrode in overleg met loning een inbraak ir^ zijn kasteel Nijen- ode in 'scène heeft gezet en doen uitvoe- en in den nacht van 28 op 29 Februari 932. Zooals men zich herinnert zijn voor eer hooge bedragen aan schilderijen (ze en stuks), miniaturen en kostbaarheden, neegenomen door de drie „verhuizers". Onnes heeft steeds zijn onschuld volge- ouden en Koning beschuldigd van chan- age en diefstal op jigen houtje. De Rechtbank vond in deze zaak zoo- eel twijfelpunten, dat zij verdachte On- ns vrijsprak, doch de Officier van Justi- ie, mr. van Dullemen, die veroordeeling :ad gevorderd tot 2 1/2 jaar, teekende ap pèl aan. Het Gerechtshof vernietigde het vrij- prekende vonnis van de Rechtbank. In 't arrest waren allereerst uitvoerig op- ;enomen de vele getuigenverklaringen, v.o. die van Koning, Witbraad, Grootjo- ïan, Maag, van Binsbergen (de verhui zers) en van Mees Gerritsen en Biesing. Hierdoor acht het Hof bewezen, dat On nes van Nijenrode de verzekering heeft be wogen tot het aangaan van een dading, door listiglijk en bedriegelijk mede te dee- len aan den vertegenwoordigers van de verzekeringen, dat er ingebroken was en vele goederen (in het arrest opgesomd) waren gestolen. Uitvoerig releveert het ar rest dan de wijze waarop Onnes zijn ver haal inkleedde. Hij verzweeg, dat in wer kelijkheid alles was gebeurd met zijn me deweten. Een paar dagen na de inbraak gaf hij aan de verzekeringsvertegenwoordi ger een lijst van de gestolen goederen. Door een en ander werd de verzekering in den waan gebracht, dat er inderdaad was in gebroken. Op deze wijze heeft Onnes de oplichting gepleegd. Het Hof verklaart met eenparigheid van stemmen de ten laste gelegde oplichting bewezen, betreffende de strafmaat wordt overwogen dat verd. reeds geruimen tijd in voorarrest heeft dooigeibracht en de hooger beroep behandeling herhaaldelijk door ziekte moest worden uitgesteld. Ook met de ernst van het feit werd re kening gehouden. Het Gerechtshof veroordeelde Onnes op deze gronden tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest (even eens een jaar). De straf, thans aan verdachte opgelegd, is conform den eisch van den procureur- generaad, mr. J Vxrsteegh. Onnes van Nijenrode heeft zijn straf dus reeds geboet met de ondergane voorarrest. Ook Koning veroordeeld. Het Hof veroordeelde Koning wegens me deplichtigheid aan oplichting tot acht maanden gevangenisstraf, eveneens met af trek van de voorloopige hechtenis. Ook hij keert dus niet in de gevangenis terug. Het Hof vernietigde het vrijsprekend vonnis van de Rechtbank. Donderdag. Feestavond R.K. Vrouwenbond St. Antoniusclubhuis, Mare. Donderdag. R.K. Reclasseeringsvereenlging Afd. Leiden, zitting gebouw St. Vine.-Ver., Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Donderdag, 3 October-Vereeniging, leden vergadering in „De Turk", 8.15 u. Vrijdag. „Bluf", Leidsch Studentenbond, Schouwburg, 8.15 uur. Woensdag, Propaganda-bijeenkomst R. K. Staatspartij. Sprekers pater Henri de Greeve en pater Beaufort, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Mei a.s. (len Pink sterdag) waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 817 en E. B de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553; Maandag 17 Mei (2den Pinksterdag) leemt waar apotheek: M. Boekwijt, Visch- narkt 4, tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. officier, dat het ernstig voornemen om te komen tot een levensgemeenschap, ont breekt, verwierp het hof, aangezien het hier uitsluitend gaat om den inhoud van de wilsverklaring. De officier werd veroordeeld in de kos ten van het geding, begroot op 300. HET BEHEER VAN DEN FAILLIETEN BOEDEL. En het toezicht van den rechter commissaris. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft zich met een rondschrijven ge richt tot de arrondissementsrechtbanken en de Officieren van Justitie, waarin gewezen wordt op het feit, dat van het toezicht van den rechter-commissaris in het faillisse ment op het beheer van den faillieten boe del (art. 64 der Faillissementswet) in den regel niet veel terecht komt. Het tweede lid van art. 102 der wet nu schrijft uitdrukelijk voor, dat gereede gel den, die voor het beheer niet noodig zijn, door den curator ten name van den boe del worden belegd op de wijze door den rechter-commissaris goed te kueren. Over de aldus belegde gelden mag de curator krachtens art. 103 niet anders beschikken dan door middel van den rechter-commis saris voor gezien geteekende stukken. Daarnaast geeft art. 92 den curator de be voegdheid de gelden aan den ontvanger voor de gerechtelijke consignatiën in bewa ring te geven. Het reeds genoemde art. 64 ■*eeft den rechter-commissaris de gelegen heid den curator periodiek een opgave van den stand der rekening van den boedel te vragen ten einde te controleeren, of het voorschrift der wet is nageleefd en of van de bevoegdheid van den curator in de hier voor in aanmerking komende gevallen is gebruik gemaakt. Ik meen echter te weten, dat in den regel het voorschrift niet wordt nageleefd en van de bevoegdheid niet ge bruik wordt gemaakt, terwijl de controle geheel achterwege blijft en de faillissemen ten zich voortsleepen en zelfs niet zelden bij wisseling van rechter-commissaris of curator geheel in het vergeetboek geraken. Het komt mij voor, aldus de procureur- generaal, dat deze vicieuse toestand niet mag voortduren en dat de reohtbanken het in de hand en derhalve den plicht hebben, daaraan een einde te maken. Ik maak daar om gebruik van de mij bij art. 52 van het zoogenaamde reglement I verleende be voegdheid om hierop de aandacht der recht banken met nadruk te vestigen. VALSCHE ACTE OPGEMAAKT. STUITING VAN HUWELIJK OPGEHEVEN. Officier in het ongelijk gesteld. Een Duitsche vrouw en een Nederlander wilden te Amsterdam onlangs in het hu welijk treden, doch de officier van justitie kwam tusschenbeide, en stuitte de voltrek king, daar hij van meening was, dat het de vrouw slechts te doen was om de Ne derlandsche nationaliteit te verkrijgen. De aanstaande echtelieden lokten een beslissing van de rechtbank uit. Deze stelde den officier in het ongelijk, waarna 't O.M. appèl aanteekende. Voor het hof bepleitte de officier, mr. de Muinck Keizer, de zaak. Voor de trouwlustige jongelieden trad op mr. F. A. Kokosky. De officier was van meening, dat artikel 85 van het Burgerlijk Wetboek was overtre den, waarbij verklaard wordt: „tot het wezen van het huwelijk wordt de vrije toestemming der aanstaande echtgenooten vereischt." Volgens den officier ontbrak de vrije toestemming. Mr. Kokosky voerde aan, dat hier de vrije toestemming, vereischt bij artikel 85 wel degelijk aanwezig is. Van dwang is geen sprake en beide personen zijn in het volle bezit van hun geestvermogens. Van geweld noch bedrog is sprake. Het motief, waarom het huwelijk wordt gesloten gaat den officier niet aan. Het gerechtshof wees heden in deze questie arrest en bekrachtigde het vonnis van de rechtbank, waarbij de stuiting werd opgeheven. Het Hof overwoog, dat de vrije toestem ming in dit geval niet ontbrak. De a.s. echtelieden zijn in het volle bezit van hun verstandelijke vermogens en dwang is niet uitgeoefend. Het verweer van den Vandaag werd voor de Rechtbank te 's-Hertogenbosch voortgezet de behande ling van de zaak tegen den gedetineerden zaakwaarnemer K. G. uit Eindhoven, die zich had te verantwoorden voor het feit, dat hij, toen de aannemers Blom op het punt stonden failliet te gaan. een valsche acte heeft opgemaakt, waarbij een inboe del en andere goederen in schijn aan een zwager werden overgedragen. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat het thans reeds derde maal is dat G. voor een dergelijk feit terecht staat. Een legio aantal klachten is om trent G. bij den Officier binnengekomen. Hij eischte tegen hem een ge angenisstraf van drie jaar en zes maanden. De verdediger pleitte, op juridische gron den, vrijspraak. „LOTERIE COLONIALE". Verleid door een advertentie beslcten twee zusters uit Haarlem ieder een lot in de Belgische „Loterie Coloniale'" te nemen. Zij stuurden een postwissel naar den stel ler van de advertentie, zekeren W. W. in den Haag en ontvingen ieder een lot en een trekkingslijst. W. W. gaf hedenochtend voor den Haag- schen kantonrechter-plaatsvervanger, mr. Philipse, een andere lezing van dit geval van overtreding der Loterij wet. Hij ver klaarde nimmer loten verkrijgbaar te heb ben gesteld en de zusters geen loten noch een trekkingslijst te hebben gezonden. De ambtenaar van het openbaar ministe rie, mr. Langemeyer, geloofde niets van hetgeen verdachte te zijner verdediging aanvoerde en requireerde tegen hem 500 subsidiair 2 maanden. Verdachte's houding noemde mr. Philipse „hulpeloos, dom en onsympathiek" en hij veroordeelde W. tot 300 boete, subsidiair 30 dagen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2