De kroning van koning George en koningin Elizabeth Pracht en praal in Westminster Abbey Millioenenmassa's te Londen samen gepakt. Triomftocht door Londens straten. De macht van het Britsche Imperium. Overweldigende drukte DE NACHT VERGING IN DEN DAG. De groote dag van heden, de dag van de kroning van koning George VI tot ko ning en keizer van het Britsche wereld rijk, heeft eigenlijk geen begin gehad. Want de periode van rust, die zelfs in een Metropolis als Londen gedurende een ge deelte van den nacht intreedt en den eenen dag van den anderen scheidt, heeft dit maal volmaakt ontbroken, en de vele tien duizenden, die zich gisteravond op straat hebben begeven, werden zich vanmorgen bij het aanbreken van den dag pas bewust, dat de Dinsdag ongemerkt was overgegaan in Coronation Day, den dag, waarop de feeststemming en de gespannen verwach ting van de millioenen in Groot-Brittannië en in alle deelen van het Britsche Rijk daarbuiten een climax hebben bereikt, die van historische beteekenis zal blijken te zijn voor het Britsche Wereldrijk. Wie de laatste dagen de verkeersdrukte te Londen heeft gadegeslagen, heeft zich met verwondering afgevraagd, of hier nog climax in kon zitten. En toch was het gis teravond wederom voller dan tevoren, was de menigte nog dichter, die door de stra ten van het West End en Westminster schuifelde, langs de versierde en verlichte gebouwen van Whitehal en Oxford Street, voorbij Buckingham Palace, langs Strand en Regent Street. Geen verkeersregeling, hoe voortreffe lijk ook, kon voorkomen, dat op tal van punten als Oxford Circus, Picadilly Circus, Marble Arch en Hyde Park Corner onont- knoopbare verkeersstagnaties ontstonden, zoodat de poliite reeds vroeg in den avond besloot, het geheele gebied rondom de rou te van den kroningsstoet, dat tot Corona tion Area is verklaard, voor elk verder rij- verkeer te sluiten, een maatregel, die an ders toch te middernacht in werking zou zijn getreden en waarbij voorzien was, dat men er reeds vroeger toe zou overgaan. Café's, restaurants, lunchrooms, de klei ne uitheemsche eethuizen, alles was den geheelen nacht geopend en nog was men niet in staat, den reusachtigen stroom van publiek te verwerken. Trams en ondergrond, overvol tengevol ge van de busstaking, brachten het publiek uit de buitenwijken tot bepaalde eindpun ten, die aan de grens van de Coronation Area lagen en waarmee men de route zoo dicht mogelijk kan naderen. Reeds zeer vroeg in den avond begon dit en namen de velen, die geen gereserveerde plaats op een tribune of achter een venster hadden een plaats langs den kroningsweg in. Lang voor middernacht stonden en zaten de men- schen dan ook reeds in dichte rijen langs de route geschaard, voor zoover de trot toirs en de staanplaatsen terzijde van den weg niet gereserveerd waren voor school kinderen, invaliden en ouden van dagen. Reeds tegen 4 uur vannacht hadden vele houders van kaarten plaats genomen op hun gereserveerde tribuneplaatsen, minder uit vrees, deze later bezet te vinden, dan wel uit angst, de tribunes niet meer tijdig te kunnen bereiken. Om vijf uur vanmor gen waren dan ook vrijwel alle tribune plaatsen bezet, behoudens enkele tribunes, die men tot 7 uur kon bereiken. Het was een ontzaglijke menigte, die ge schaard zat en stond langs den bijna 7 K.M. lange route, die niet te tellen was, maar bij benadering op meer dan twee millioen menschen kon worden geschat, een onge kend aantal zelfs voor een millioenenstad als Londen. Een zeer groot deel van het publiek was getooid met de nationale kleuren, rood, wit en blauw, welke kleuren ook bij de ver siering van straten en gebouwen een hoofd motief vormen, wat op ons, Nederlanders, even een wonderlijken indruk maakte, maar die ontleend zijn aan de kleuren van de drie kruisen, die de Union Jack vor- De stoet naar Westminster Abbey. HOOGE GASTEN KOMEN AAN. Prinses Juliana en Prins Bernhard toegejuicht. Van kwart voor negen af reden na el kaar de hofauto's van Buckingham Palace naar de Westminter Abbey, om de gasten der koninklijke afmilie, de vorstelijke be zoekers uit het buitenland en de officieele vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden naar de Abbey te brengen. Telkens als de inzittenden herkend werden, steeg uit de menigte een luid gejuich op. Dit was o.a. het geval toen tegen negen uur de auto passeerde, waarin Prinses Juliana en Prins Bern hard gezeten waren. Onze Prinses schijnt zich, zooals ook reeds Zondag avond bij de aankomst van het Prinse lijke Paar is gebleken, in Engeland op een groote populariteit en bij het Lon- sche publiek op groote sympathie te mogen verheugen, en waar velen hier de Prinses reeds bij verschillende gele genheden hebben gezien, trachtten ve len nieuwsgierig een glimp van Prins Bernhard op te vangen. Tot de vorstelijke personen, die zich om streeks dezen tijd naar de Abby begaven, bevonden zich voorts de kroonprins en kroonprinses van Denemarken en het kroonprinselijk paar van Noorwegen en van Zweden, prins Karei van België, prins en prinses Tsjitsjibu van Japan, kroon prins Michael van Roemenië, prins Paul en echtgenoote van Joego-Slavië, de prins-ge maal van Luxemburg, prins Abdoel Mo- neim van Egypte, de meesten gekleed in schitterende uniformen, evenals prins Sjoela Sjakrabongs van Siam, de schilder achtig uitgedoschte prins Sardar Wali Khan van Afghanistan, de Arabische vor sten Emir Saoed van Saoedie, Emir Ab doel Illah van Irak en prins Seif al Islam Hoessein, zoon van koning Hoessein van Yemen. Van de niet-vorstelijke vertegenwoordi gers trokken sterk de aandacht de verte genwoordigers van de Fransche regeering minister Delbos en generaal Gamelin, de Russische volkscommissaris van buiten landsche zaken Litwinof, de Duitsche mi nister generaal von Blomberg, de Tsjecho- Slowaaksche minister-president dr. Hodza, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken dr. Beek en zijn Hongaarsche colle ga van Kanya, de vertegenwoordiger der Spaansche regeering Besteiro en de Ita- liaansche ambassadeur Grandi, de eenige vertegenwordiger zoowel van de Italiaan- sche familie als van de regeering. De eerste ministers van het Britsche rijk. Nauwelijks waren de auto's van deze hoogwaardigheidsbekleders gepasseerd, of uit Buckingham Palace vertrok een stoet, die niet alleen het publiek een meer spectaculair schouwspel bood, mar die De statiekoets met de Koning en de Koningin op weg naar de Westminster Abdij, bij het passeeren van de Mali

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5