TffEE DOUWE EGBERTS Nog enkele dagen Glasreciame DINSDAG 11 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 WARMER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen of onweersbuien, iets warmer. Hoogste barometerst.: 765.2 Vardö. Laagste barometerst.: 749.4 Isafjord. - De secundaire depressie, welke gisteren over de Golf van Biscaye lag, ontwikkelde zich tot een afzonderlijke kern van lage- druk. De hoogedrukking trok zich dienten- gevolg uit het Zuidoosten geheel terug doch hield in het Noordoosten stand. In het Noordwesten bij IJsland blèef de luchtdruk laag. De luchtdrukverschillen zijn in het geheele waarnemingsgebied slechts gering, zoodat over ket algemeen slechts zwakke, plaatselijke matige winden waaien.- In de omgeving vai. de depressiekern, voor het Engeische Kanaal, is de lucht betrokken met plaatselijk regen Verschillende sta tions in Noord- en Midden-Frankrijk, Zuid west Duitschland, België en het Zuiden van ons land hebben gisteren onweer ge meld met plaatselijk groote hoeveelheden regen, Dyon had in het afgeloopen etmaal 40 m.m. In het overige waarnemingsgebied heerscht zonnig weer. Aangezien de depressie weinig neiging tot verplaatsing vertoont, moet voor onze omgeving gerekend worden op aanhouding van den thans bestaanden weerstoestand. zwakke wellicht iets toenemende Oostelijke winden met meest zwaar bewolkte of be trokken lucht, met nog kans op regen of onweersbuien. Verwacht mag worden dat de temperatuur nog Lts zal stijgen. LUCHTTEMPERATUUR. 14.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Licht op van Dinsdagavond 8.12 uur tot Woensdagmorgen 3.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 12 Mei v.m. 3.30 uur en n.m. 3.55 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 16 gr. C. kiesbaar heeft gesteld. Met energie en toe wijding heeft hij zijn'arbeid vervuld. Den een paar weken geleden gehouden Landdag in Den Haag memoreerend, zeide de voor zitter, dat deze ondanks het minder gunsti ge weer, toch uitstekend is geslaagd. Spre ker betuigde dank aan het Comité, dat de meeting voorbereidde. De notulen der vorige vergadering van de Kamer-Centrale werden door den secre taris, den heer A. C. van Berkel, gelezen. Zij werden onveranderd vastgesteld. Van de Kamerleden v. d. Weijden en Loerakker was bericht van verhindering ingekomen om de jaarvergadering bij te wonen. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde o.m., dat in het afgeloopen jaar 4 algemeene en 5 bestuursvergaderingen wer den gehouden. De bestuursleden verleen den verschillende malen met succes hun bemiddeling bij plaatselijke geschillen. De nieuwe reglementen der afdeelingen kon den nog niet alles worden gecontroleerd en goedgekeurd. Zoo spoedig mogelijk za' deze zaak evenwel worden afgewerkt. He aantal aangesloten afdeelingen bedraagt 56 Het ledental steeg van 21820 tot 26202, al- zoo met 4382. Ingekomen zijn 211 stukken en verzonden werden er 1448. In het ver slag werden waardeerende woorden ge wijd aan de nagedachtenis van het be stuurslid Bank en van den Part ij raadaf ge- vaardigde v. d. Zwaan. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangsten op ƒ4088.44 en in uit gaven op ƒ3190.14, zoodat het batig saldo ƒ898.30 bedroeg. De Commissie van Veri ficatie had de boeken en bescheiden in or de bevonden. Voor 1937 werden in de Com missie van Verificatie benoemd afgevaar digden van Leiden, Boskoop en Waddinx- veen. De heer A. C. Deerenberg bracht een wel verzorgd verslag uit van de laatst gehouden Partijraadvergadering. De voorzitter wekte op te trachten door bijzondere acties geld bijeen te krijgen voor het voeren van een krachtige propaganda voor de a.s. verkiezing. De afgevaardigde van Leiden vestigde de aandacht op de propaganda-vergaderin- gen te Leiden op 19 en 24 Mei a.s. Leden van de Staatspartij van afdeelingen uit de omgeving hebben op deze bijeenkomsten ook toegang. De heeren Deerenberg van de afdeeling Schoonhoven deelde mede, dat de Rijksvak - school te Schoonhoven niet zal worden op geheven. In dit succes heeft de Katholie ke Kamerfractie haar werkzaam aandeel gehad. De afdeeling Leiden wees nog op de uit gave door de Leidsche Courant van verkie- zings-affiches met het portret van den lijst trekker pater Beaufort. Met een opwekking om actief en geest driftig te werken voor lijst 1, opdat de R.K. Staatspartij dertig zetels zal behalen, sloot de voorzitter de prettige vergadering der Centrale. 19 MEI 1937. 4e groote propagandavergadering van de afdeeling Leiden der R.K. Staatspartij. In de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. Aanvang 8.15 uur precies. We hebben ervaren dat de belangstelling voor dien avond OVERWELDIGEND is. Niet alleen in Leiden, ook in de omgeving. Men schijnt hier en daar voornemens te zijn heele fietstochten naar Leiden te willen organiseeren. Welkom! Maar HAAST U! Voordat de entreekaarten gedrukt waren, hadden we al massa's aanvragen. Bij wijze van veiligheidsmaatregel hebben we ook maar vast beslag gelegd op de kleine stadszaal. Deze toevloed is niet verwonderlijk! De beste katholieke redenaar van het oogenblik zal ons toespreken: HENRI DE GREEVE. Commentaar overbodig! Volledigheidshalve nog: plaatskaarten a 15 cent per persoon verkrijgbaar bij de fir ma Zandvliet, boekhandel, Haarlemmer straat 117a. Plaatsbespreken 10 cent per persoon. Dan nog een herhaalde opwekking en een mededeeling. Eerst de OPWEKKING We zitten letterlijk te springen om geld. Reeds gaven velen met milde hand. Maar we zijn niet te verzadigen. En daarom nogmaals een dringende smeekbede! Bezorgt uw bijdragen spontaan: Stations weg 8a. Tot slot de MEDEDEELING Voor de speldjes en verkiezingsplaten be staat enorme belangstelling. We hebben reeds vele malen moeten na bestellen. De serie verkiezingsplaten wordt heden uit gebreid met een rake teekening van onzen lijsttrekker pater Beaufort. Platen en speldjes zijn alleen verkrijg baar bij onzen secretaris: A. VAN DUK, v. d. Waalsstraat 16, telefoon 553. Doet ook dit haastig. Want de afname is groot, De machine draait op volle toeren. Propagandaclub: „Dr. Schaepman". R. K. MANNELIJKE JEUGD Par. O. L. V. Hemelvaart en St. Jozef. Hiermede roepen wij de geheele Manne lijke Jeugd op van 17 t/m 25 jaar voor de Kath. Actie. Komt allen Woensdagavond 8.30 uur ter vergadering in het Jeugdgebouw ingang Maria-Gij zensteeg. Kath. Jongeren, aan U is de toekomst! Neemt daarom actief deel aan de Kath. Actie. Het Bestuur Vuiat Tot en met Zaterdag a.s. De mooiste producten derNeder- landsche Glasfabrieken voor 1 dubbeltje. 3108 DE MELKPRIJSVERLAGING. In verband met de melkprijsverlaging is door de veehouders en melkhandelaren het navolgende schrijven verzonden aan den Regeeringscommissaris. De ondergeteekenden, melkveehouders, vertegenwoordigers uit de besturen der plaatselijke afdeelingen van den Bond van Melkveehouders, C.B.T.B., Holl. Mij van Landbouw, L.T.B., melkveiling „Leiden" en de melkhandelaren, vertegenwoordigers van de organisaties „St. Paschalis", „Eens gezind zij ons doel", de Bond van Leidsche Grossiers, en de afgevaardigde van de in- dustriefabrieken, te zamen vormende de „Leidsche Melkcommissie", die voorheen den prijs voor consumptiemelk bepaalde, en die nu nog den prijs voor boven-taxe- melk voor het district Leiden vaststelt, brengen het volgende onder Uw aandacht: Het veehoudersbediijf is dezen winter, ten gevolge van de prijsstijging van vee voeder, in een zeer ongunstige positie ge komen; deze financitele moeilijkheid had zich eenigermate kunnen oplossen, indien gedurende den weide-tijd de prijs van de consumptiemelk, zijnde 6.25 plus C.25 toeslag per 100 liter, was gehandhaafd. Door de verlaging van den melkprijs is echter van eenige schadeloosstelling geen sprake meer. Tevens brengen zij onder Uw aandacht, dat het toch steeds ir de bedoeling heeft gelegen, dat de consumptiemelkprijs onge veer een cent boven den industrieprijs zou liggen; een bedoeling, die het laatste half jaar niet tot uitdrukking is gekomen. Een vergelijking met den melkprijs in den vrijen handel toont dit volkomen aan. Volgens hun bescheiden meening kan de aangekondigde verlaging als oorzaak heb ben, dat bij het samenstellen van den con sumptiemelkprijs ook rekening wordt ge houden met den Rotterdamschen industrie- prijs. Hun is echter gebleken, dat de leveran ciers, die op dezen basis hun product af leveren, toeslagen betaald kregen, zoodat deze grondslag voor het opbouwen van den consumptiemelkprijs niet als een zuivere noteering kan worden gebruikt. Gezien de nood der melkveehouderij, ver zoeken de ondergeteekenden U met klem, den melkprijs zoo spoedig mogelijk weder om te brenger, op 6.25 plus 0.25 per 100 liter, zijnde dit een redelijke prijs, waar mede bereikt zal worden, dat de financieele achterstand, die dezen winter is ontstaan, eenigermate genivelleerd zal worden. Met de meeste hoogachting, Voor de Leidsche Melkcommissie: (w.g.) J Uittenboogaaru C. Goedhart J. de Graaf H. J. v. d. Krogt C. v. Vliet J. P. v. d. Holst D. v. Leeuwen J. H. v. d. Kloot W. L. den Hollander TELLING KATHOLIEKE JONGEREN De jongemannen en jongens, die de vra genlijst voor de telling nog niet ingevuld en bezorgd hebben, worden verzocht dit vóór morgen (Woensdag-) avond te willen doen. L. BEUNE, rector, Zoeterwoudsche Singel 33. LEIDSCHE STUDENTEN NAAR NICE. Wij vernemen dat hedenavond met den trein van 19.23 een twintigtal dames- en heerenstudenten der Leidsche Universileit via Den Haag naar Nice zullen vertrekken, teneinde deel te nemen aan de Internatio nale Folkloristische feesten, welke van 12 tot 19 Mei in Nice gehouden worden. Deze Nederlandsche groep studenten (deels in Friesch, deels in Volendamsch costuum) staat onder leiding van den algemeen secre taris van het Nederlandsch Bureau voor Buitenlandsche Studentenbetrekkingen al hier, den heer J. C. de Jongh, die ons mede deelde, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat alle deelnemers aan de Folklo ristische feesten in Nice naar Nederland zullen komen om in enkele Universiteits steden een Franschen Folkloristischen avond te geven, welke voor alle belang stellenden toegankelijk zal zijn. RIJNLANDSCH BORGSTELLINGSFONDS In een gisteren onder leiding van den' heer D. ten Cate Brouwer gehouden jaar vergadering van de Stichting RijnlandsOh Borgstellingsfonds, het eerste midden- standsborgstellingsfonds in ons land, is verslag uitgebracht van de werkzaamhe den over het jaar 1936. Aan dit verslag is het volgende ont leend: De resultaten van het fonds en het ri sico aan de verleende borgstellingen ver bonden, zijn zeer gunstig. 21 Van de 25 gemeenten, behoorende tot het ressort van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, heb ben zich bij het fonds aangesloten. Het zijn de gemeenten: Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Katwijk, Koude kerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noord wij kerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Rijnzaterwoude, Sassenheim, Voorfiout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge en Zoeterwoude. De vraagstukken, welke het dagelijksch bestuur in het afgeloopen jaar hebben bezig gehouden zijn, behalve de beslissin gen over de aanvragen voor borgstelling, bemiddeling enz. wel in hoofdzaak ge weest den opzet en de werking van het fonds en de al of niet aansluiting bij de Rijksregeling. Het bestuur vergaderde met vertegenwoordigers van de aangesloten j gemeenten, teneinde een beslissing te ne men over de al of niet aansluiting bij de Rijksregeling. Vastgesteld werd, dat de jaarlijksche inkomsten van het fonds belangrijk min der bedragen dan aanvankelijk was ver wacht, omdat het Rijk niet tot de inkom sten van het fonds bijdraagt, doch slechts wil participeeren voor 40 pet. in de wer kelijkheid geleden verliezen. De armslag, welke het fonds noodig heeft, zou door aansluiting bij de Rijksre geling bovendien nog verklein worden, doordat het Rijk bepaalt, dat met een ver- lies-percentage van 40 pet. op de ver leende borgstellingen moet worden reke ning gehouden. De bepalingen van het verlies-percentage op 40 pet. tast het ka rakter van het fonds aan. Immers, het fonds verstrekt geen giften, doch borgstel lingen aan credietwaardige credietbehoe- venden, hetgeen vanzelf inhoud, dat naar de meening van het bestuur het verlies percentage niet zoo hoog mag worden ge steld. Verder stelde het Rijk nog als eisch, dat met het verleenen van nieuwe borg stellingen, wanneer het maximum is be reikt, geen rekening mag worden gehou den met de afgeloopen risico's op de reeds verleende borgstellingen, zoolang dat ri sico niet voor de volle 100 pet. zal zijn af geloopen. Ten slotte moest als gevolg van aan sluiting bij de Rijksregeling de opzet van het fonds worden gewijzigd en belangrij ke jaarlijksche offers van de aangesloten gemeenten worden gevraagd. De rente- looze leeningen van de gemeenten moes ten worden omgezet in een kapitaalsgift. Besloten werd den opzet van het fonds te handhaven en tot niet-aansluiting bij de Rijksregeling over te gaan. Behandeld werden 288 schriftelijke aanvragen voor een borgstelling, verdeeld over 78 soorten van beroepen of bedrijven. 183 aanvragen moesten worden" afgewe zen, om een van de navolgende redenen: le. het bedrijf nog geen vijf jaar bestond; de i-eden waarvoor men een borgstelling noodig had niet beantwoordde aan het doel der stichting; de aanvrager geen ernstige pogingen had gedaan om een borg te vinden; moreel niet credietwaar- dig was; de zaak niet levensvatbaar was; wegens onvoldoende vak- of handelsken nis; ongeschiktheid tot het zelfstandig za- kendrijven; te groote schulden of de on mogelijkheid de zaak nog te kunnen sa- neeren. Verleend werden 54 borgstellingen tot een totaal bedrag van 12595.—. De lee ningen werden verstrekt door de Gemeen telijke Hulpbank te Leiden. Afgedaan werden 7 borgstellingen met inbegrip van gedeeltelijke aflossingen van nog loopen- de borgstellingen 5677,18; het aantal af lossingen bedroeg 1140 of gemiddeld ƒ4,98 per aflossing; het gemiddeld bedrag per borgstelling 233. Degenen, aan wie een borgstelling is verleend, voldoen over het algemeen be hoorlijk aan hun verplichtingen. De enke len, die hieraan niet voldoen, worden ernstig op hnne verplichtingen gewezen. Verwacht wordt dat het verliespercen tage op borgstellingen laag zal blijken te zijn. In 41 gevallen werd hulp verleend door bemiddeling te verleenen, een schuldrege ling te treffen of het bedrijf te saneeren. Zulks is het geval geweest voor een be drag van in totaal 179294.—; door af koop van schulden waartoe met een groot aantal crediteuren werd onderhandeld kon voor een bedrag van rond 20316,89 worden gesaneerd of ruim 49 pet. der schulden. Door een aantal kleine middenstanders wordt wekelijks een bedrag gestort voor uitkeering aan crediteuren. In enkele ge vallen kon 100 pet. aan crediteuren wor den uitgekeerd. Het bevorderen van het evenwicht in de kapitaals- en exploitatierekening is een eerste vereischte. In vele gevallen ging dit dan ook aan het verleenen van een borgstelling vooraf. Onderscheidene mid denstanders zijn alleen met een schuld regeling geholpen. Huurverlaging en ver mindering van hypotheeklasten is in en kele gevallen bereikt kunnen worden. Bij het aangaan van een overeenkomst tus- schen een schuldenaar en schuldeischers, werden de belangen van beide partijen in het oog gehouden. De aan de bemiddeling, schuldregeling en saneering verbonden werkzaamheden zijn niet gering. Vele conferenties met schuldeischers en een zeef uitgebreide correspondentie was daarvoor noodig. Het eigen kapitaal der stichting be draagt 17299,90. Van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd bericht ontvangen, dat als deelname in het kapi taal een bedrag van 9925,35 aan het fonds zal worden uitgekeerd. Het eigen kapitaal zal dan bedragen 27225,25. Van de aangesloten gemeenten werd aan ren- telooze leeningen ontvangen 18193,50. De kapitaal-rekening heeft als eindcij fer 37843,14; de verlies- en winstreke ning 1724,60; 773,38 werd bestemd voor de algemeen reserve. Het verslag eindigt met een woord van hartelijken dank aan de velen, die, hetzij met hun adviezen, hetzij met den daad, het fonds hebben gesteund. Mede dank zij dezen steun is het bestuur in staat ge weest menige middenstander in zijn moei lijken levensstrijd te steunen en voor on dergang en verval tot armoede te behoe den. Verwacht wordt, dat de middenstands- vereenigingen, meer dan tot nog toe, het fonds ook financieel zullen steunen door middel van een jaarlijksche bijdrage. Handeldrijvende en industrieele mid denstanders, wonende in de bij het fonds aangesloten gemeenten, kunnen een aan vraag voor een borgstelling of bemidde ling en voorlichting voor het maken van een schuldregeling, schriftelijk indienen bij den district-commissaris, den heer P. A. van Aggelcn. Nieuwsteeg No. 6 te Lei den. (De aanvragen worden vertrouwe lijk behandeld). Zij ontvangen dan een oproep om hun aangelegenheden met den districts-com- missaris te komen bespreken. De wethouder van Financiën, de heer M. G. Verweij, is verhinderd morgen spreekuur te houden. (tyiSfiimtm. rntek! GEMEENTEL. AANKONDIGBNGEN. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een ontwerp tot her ziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, voor zooveel betreft: a. gronden, gelegen ten Zuidoosten van den Haagweg, b. gronden, gelegen ten Zuidwesten van den Lage Morschweg en ten Noordwesten van den spoorweg AmsterdamRotter dam, met ingang van 12 Mei 1937 gedurende vier weken ter gemeentesecretarie (afd. Algemeene Zaken) voor een ieder ter in zage zal liggen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 11 Mei 1937. 3113 AGENDA LEIDEN. Dinsdag, R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag, R.K. Rijtuig- en Wagenmaaers- patroonsver. „St. Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, 6 uur. Donderdag. Feestavond RX. Vrouwenbond St. Antoniusclubhuis, Mare. Donderdag. R.K. Reclasseeringsvereeniging Afd. Leiden, zitting gebouw St. Vinc.-Ver., Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Donderdag, 3 October-Vereeniging, leden vergadering in „De Turk", 8.15 u. Vrijdag. „Bluf", Leidsch Studentenbond, Schouwburg, 8.15 uur. De avond, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Mei a.s. (len Pink sterdag) waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 817 en E. B de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553; Maandag 17 Mei (2den Pinksterdag) neemt waar apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 4, tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: 6934. Sasburg's Brandstoffenhandel, voorheen fil. Amsterd. Anthraciet Mij., Leiden, Noord einde 34. E.: A. Sasburg, Leiden. 6933. De Broekenspecialist, Leiden, Haar lemmerstraat 186. E.: J. Aschenbrand, Lei den. Wijzigingen: 5288. M. Bouman v/h J. Rijnbende, Leiden, Doezastraat 7, hee ren--kapperszaak; winkel in parfumerieën. Overl. E.: M. Bouman, d.d. 1 Mei 1937. 6199. Th. Burgerhout, Leiden, werkplaats: Oude Singel 150a, loodgietersbedrijf; tevens toonkamer voor sanitair enz. Wijz. uitgeoef. bedr.: de toonkamer voor sanitair enz. is opgeheven. 6449. „La Vesdrt" Wolindustrie, Leiden, Zoeterwoudscheweg 3, hoofdz.: Verviers, België. Het filiaal te Leiden van „La Vesdre" Wolindustrie, Verviers, Bejgië is, in verband met het vestigen van een naam- looze vennootschap, met ingang van 1 Mei 1937 in liquidatie getreden. Liq.: A. A. Ver hoef, Oegstgeest, en J. H. Larsen, Leiden. Hedenmiddag heeft /<i Veraart zijn be kende proefnemingen hier ter stede her haald. Gedurende een uur werd met vier stralen vanuit den toren der brandweer kazerne water de lucht ingespoten om de regenwolken te verdrijven.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2