STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER DE GEMEENTE ENSCHOT 28ste Jaargang DINSDAG 11 MEI 1937 No. 8720 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eo verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. De voorlichting in de pers „Inderdaad valt er, ook voor ons, veel te leeren uit al wat in het buitenland ge schiedt". Deze verklaring in een hoofdartikel van het „Nationale Dagblad" van gisteravond nemen wij gaarne over. Wij zijn het hee- lemaal eens met dit wijze woord. Er valt inderdaad veel te leeren uit wat in het buitenland geschiedt! Als wij constateeren om een voor beeld te noemen dat onder en door het nationaal-socialisme in Duitschland toe standen zijn ontstaan, welke de Paus een encycliek doet schrijven, beginnende met de woorden „Met brandende bezorgdheid", dan valt daaruit voor ons veel te leeren! Dan valt daaruit te leeren, hoe alleszins en volkomen gemotiveerd en noodzakelijk is de zóó ernstige en zóó dreigende waar schuwing van het Nederlandsch Episco paat voor het Nationaal-Socialisme in Ne derland Wij mogen wel zeggen, dat de Bisschop pelijke waarschuwing mede een gevolg is van het feit, dat onze Bisschoppen.heb ben geleerd uit wat in het buitenland ge schiedt! Om lessen te kunnen trekken uit wat in het buitenland geschiedt, moeten wij weten, wat er gebeurt, moeten wij op waarheid gegronde voorlichting heb ben.... Het is zoo jammer, dat er nog te veel katholieken zijn, die willens en we tens zich laten voorlichten op een wijze, waarbij vaststaat, dat men 't er op aan legt, om een speciaal voor de katholieken zoo ongunstig mogelijke voorlichting te geven, of, minstens, van de katholieken zoo weinig mogelijk notitie te nemen.,.. Waarom halen die katholieken him voor lichting uit de hier bedoelde bladen? Misschien uit sleur. Maar dat zy dan 'ns eindelijk zich uit de hun onwaardige sleur mogen losbreken, waardoor zij zich laten beleedigen of, minstens, laten negeeren. Boven het hier geciteerde artikel van het N. S. B.-blad is een schandelijk-bru- tale kop geplaatst! Er staat met vette let ters: „De Bisschop van Berlijn steunt de Regeering en de Rechterlijke Macht in den strijd tegen de gruwelijke onzedelijk heid van de priesters". Nu is de waarheid deze, zooals reeds door ons gemeld: In een van den kansel van alle kerken in het bisdom Berlijn voorgelezen herder lijk schrijven protesteert de bisschop van Berlijn, Z. H. Exc. mgr. von Preysing, te gen de wijze, waarop de Duitsche pers de processen tegen leden van religieuse con gregaties of tegen priesters „wegens hun zedelijk gedrag" weergeeft. Men zou willen doen gelooven, aldus de bisschop, dat bijna de geheele Katholieke geestelijkheid bestaat uit misdadige en immoreele elementen. Dat is niet waar en het Katholieke volk moet zich niet op een dwaalspoor laten brengen. De pers verklaart ook, dat de Kerk de schuldigen zou beschermen en djt is evenmin waar. De Katholieke bisschoppen zullen dan ook degenen, die een misstap hebben be gaan, veroordeelen en hen verwijderen. De bisschoppen keuren de beschuldigin gen van de burgerlijke rechters eveneens goed, indien zij gegrond zyn. De Duitsche bisschoppen vermanen de geloovigen hun volle vertrouwen in hun geestelijkheid te behouden. In Duitschland leven 25.000 priesters en 90.000 leden van religieuse congregaties. Het aantal schuldigen is naar proportie uiterst gering en op zichzelf staande fei ten mogen niet van invloed zijn op de ge hechtheid van het Katholieke volk aan zijn priesters en de leden der religieuse congregaties. Aldus de Bisschop van Berlijn. Men ziet, hoe geraffineerd-schandelijk Drie personen om het leven gekomen Een persoon gewond Vannacht om tien minuten over twee is op den grooten verkeersweg Den BoschTilburg onder Enschot een tra gisch auto-ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost, terwijl één inzittende is gewond. In een bestelauto, een Chevrolet, waren behalve de bestuurder, de 32-jarige heer A. van Disseldorp uit Princenhage, van be roep bakker, nog gezeten zijn echtgenoote, de 31-jarige Alberta Gerarda Esselink, hun 2 1/2-jarig dochtertje Hannie van Dissel dorp, en de vader van den bestuurder, Jan Cornelis van Disseldorp. Komende ter hoogte van de villa Lan- genakker onder Enschot moest de auto een langs den weg staande groote vracht auto passeeren. Deze vrachtauto, afkom stig uit Denemarken en geladen met visch, was geheel wit geschilderd. Het is daarom onverklaarbaar, dat de bestuurder deze vrachtauto niet heeft gezien. Met een vaart van 100 K.M. moet de bestelauto den wagen van achteren hebben aangereden. De bestelauto werd geheel in elkaar gedrukt, de carrosserie drong één meter diep in de vrachtauto. Het bleek, dat drie van de vier inzittenden op slag waren ge dood. Allen de bestuurder bleek niet ernstig gewond te zijn. Hij had slechts een hoofdwonde. De man werd over gebracht naar het ziekenhuis te Til burg. Het staat zoo goed als zeker vast, dat de bestuurder in slaap was geval len, toen de botsing geschiedde In den loop van den morgen hebben de Officier van Justitie te Breda, mr. Deelen, en de expert Fick een justitioneel onder zoek ingesteld. Een ooggetuige, een in de nabijheid wonende landbouwer had gezien, dat een vrouw achterover uit het portier raam hing. Zij stamelde nog enkele onver staanbare woorden, doch moet direct daar op zijn overleden. In den wagen vond de ooggetuige den grootvader en het kind liggen. Zij gaven geen teeken van leven meer. Daar zij on der een reisdeken lagen, mag verondersteld worden, dat de drie slachtoffers geslapen hebben. De bestelauto was om één uur uit Utrecht, waar het gezelschap een feest had bijgewoond, vertrokken, en had dus den afstand van circa 75 K.M. van Utrecht naar Enschot in een goed uur afgelegd. De bestuurder heeft dus met een zeer groote snelheid gereden. De vrachtauto, die een bandenlekkage in den Bosch had gekregen, stond op de plaats van het ongeluk, waar de bestuur- „Sterk is onze invloed, gelijk in 't verleden, zoo ook in de toekomst, alléén, wanneer hij zich door 'n machtige éénheid organisatie daadwerkelijk kan doen gelden". Vastenmandement 1934 van het Hoogwaardig Nederl. Episcopaat de bedoeling van dit Bisschoppelijk Schrij ven in het „Nationale Dagblad" wordt verdraaid! Inderdaad, er valt voor ons veel te lee ren uit wat er in het buitenland geschiedt. Oa. de les, dat wij, katholieken, op 26 Mei a.s. in ongebroken eenheid moeten stemmen op lijst 1 der met twee andere inzittenden, allen Denen, onder den auto waren gekropen, om de reparatie te controleeren. Juist toen zij onder den auto vandaan waren en in de cabine stapten, gebeurde de botsing. De chauffeur van den vrachtauto heeft een kleine wonde opgeloopen. Van den verongelukten auto is de motor onder de carosserie geschoven. Dat de bestuurder van de Chevrolet er nog zoo gunstig afgekomen is, is onbegrij pelijk. Alleen was hij wat versuft. Zelfs het stuur van den wagen was afgebroken. De burgemeester van Berkel, de heer Panis en de veldwachter stelde in samenwerking met de marechaussee uit Tilburg een uit gebreid onderzoek in. Dokter Schrader uit Oisterwijk, was spoedig ter plaatse, terwijl pastoor van der Ven uit Enschot geestelijke bijstand ver leende. De wereld =a in vogelvlucht De strijd aan het Baskische front in Spanje wordt voortgezet. Terwijl de Bas- ken trachten verloren terrein te herove ren in het bergmassief van de Solluve, hebben de rechtschen hevige gevechten ont. ketend ten westen van Guernica, door wel ke streek zij den weg Bilbao-Bermeo trach ten te bereiken. De berichten zijn niet bepaald eenslui dend, beide partijen melden successen. Intusschen gaat de evacuatie van Bilbao z'n gang, onder bescherming van Britsche en Fransche oorlogsschepen. Generaal Franco is het met deze Engelsche hulp niet eens, en beschuldigt Engeland van ver breking der non-interventie, omdat zijn blokkade-politiek illusoir wordt gemaakt. Blijkbaar is Franco een aanhanger van den z.g. „totalen" oorlog, volgens welke theorie de oorlog niet alleen gevoerd wordt tusschen de legers maar tusschen de vol ken zelf. Een merkwaardige beschouwing heeft daarover het Militaire Weekblad, het oud ste Duitsche militaire tijdschrift, geleverd. „Geen enkele staat", aldus het orgaan, „is op het oogenblik in staat af te zien van een bombardement van open steden, het welk tot nog toe in strijd was met het vol kenrecht. Immers, indien men daarvan af stand zou doen, dan zou men het doel van den oorlog daarmede benadeelen. Tot nog toe spaarde men het vijandelijk gebied voor zoover dit achter de frontlijn lag en men kon dit zonder bezwaar doen, omdat dit gebied practisch niet aan te vallen was. Maar de techniek heeft den volken 't wapen der luchtvaart gegeven, waarmede men in oorlogstijd de volkshuishouding van den vijand achter het front kan aanval len". „De oorlog van volken neemt den vorm aan van een oeconomischen strijd; hij be perkt er zich niet toe den tegenstander wapens te onthouden, maar bedreigt even eens door honger en gebrek de burgerbe volking van den vijand zonder rekening te houden met leeftijd of kunne". „Deze oorlog vindt zijn grond in het hooge ni veau van onze beschaving", eindigt het weekblad dan zyn beschouwing. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de „Hindenburg" is gisteren te Lakehurst begonnen. Merkwaardig was de verklaring van den commandant van het marinestation te Lakehurst, Rosenthal, die zeide, dat vier minuten nadat de landings- touwen den grond geraakt hadden, de eerste ontploffing volgde. De meening, dat de ontlading van statische electriciteit de oorzaak van de ramp is geweest, achtte Rosenthal onzinnig. z Hiermede zou dus een electrische ontla ding als oorzaak van den ramp uitgescha keld zijn. Maar wat is de oorzaak dan geweest? Het antwoord hierop zal wel nimmer met zekerheid gegeven kunnen worden. PATER MR. BEAUFORT O.F.M. No. 1 van Lijst 1. Ieder, die meer dan één hokje op zijiv stembiljet rood maakt, maakt zijn stem van onwaarde. Iedere Katholiek maakt op 26 Mei rood het hokje vóór den naam van Pater Mr. Beaufort O.F.M. NOG 15 DAGEN VÓÓR DE VERKIEZINGEN! 40 Jaren liggen tusschen „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno". Zullen voor het hoognoodige herstel der maatschappelijke orde nog eens veertig jaren noodig zijn?? Dat kan niet! Dat behoeft ook niet! Mits alle Katholieken nu als één man zich stellen achter het program der R. K. STAATSPARTIJ. Dat wil dus zeggen: OP 26 MEI A.S.: No. 1 VAN LUST 1. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hoe de anarchisten-opstand In Barcelona werd onderdrukt (2de blad). De kroningsfeesten te Londen (2de bl.), Het eerste deel van de „kronlngsvlucht" van Merrill geslaagd. De Ooeaanvliegers op Croydon aangekomen. (Luchtv., 2e bl.). Het onderzoek naar de „Hindenburg"* ramp begonnen (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Hedennacht is onder Enschot op den weg Den BoschTilburg een ernstig auto-onge luk gebeurd, dat aan drie personen het le ven kostte. (1ste blad). „Wie het waagt, een of anderen sterveling, al ware hij de groot ste aller tijden, naast Christus te stellen, of zelfs boven Hem en tegen Hem, zoo iemand houde het zich voor gezegd, dat hij een valsche profeet is, op wien op ontstellende wijze het schriftwoord van toepas sing is; die in den hemel woont, lacht hen uit". Uit de encycliek over den toestand der R.K. Kerk In het Duitsche Rijk R.K. KAMERCENTRALE. De R.K. Kamer-Centrale Leiden hield te Leiden onder voorzitterschap van den heer H. Bader haar jaarvergadering. Be trekkelijk weinig afdeelingen waren ver tegenwoordigd. De voorzitter richtte tot de afgevaardigden een vriendelijk welkom en in 't bijzonder tot den heer Paul de Waart, die na de opening een rede uitsprak over „De les van het buitenland". Spreker koos dit onderwerp om Gods vinger na te speu ren in het wereldgebeuren. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Het bezit van onze vrijheid is voor ons zoo ge woon geworden, dat we het vaak niet meer waardeeren. Door vergelijking met het bui tenland komen we tot een eerlijke beoor deeling. De reis van het wereldgebeuren aanvangend in ons vaderland, herinnerde de heer de Waart aan den tijd, dat de ka tholieken op politiek gebied nog niet één waren. Toen werden zjj slechts geduld en met minder verkrijgbare rechten in de ge meenschap dan andere landgenooten. Dat was de tijd van de schuilkerkjes. Daarna kwam de Fransche revolutie en we dansten mee om den Vrijheidsboom. We waren wat ingedommeld en toen hoorden we van ge lijkheid van rechten voor allen, ook voor katholieken. Langzaam aan ontwaakte het gevoel bij de katholieken om op politiek gebied zich saam te voegen en katholieke politiek te gaan voeren. Er kwam een R.K. pers, en kwamen katholieken in het Par lement. Schaepman begon den katholieken duidelijk te maken, dat onze vrijheid was gekomen en dat we er gebruik van moes ten maken. In 1870 werden kiezersbonden opgericht, uitgroeiend tot een katholieke landelijke organiisatie, die in 1905 werd tot de Katholieke Staatspartij van onze da gen. Uitvoerig heeft de heer de Waart ver volgens de toestand besproken voor de ka tholieken in andere landen, als Italië, Span je, Mexico, Frankrijk en Duitschland. Wan neer de rechten der katholieken daar zijn beknot of geheel zijn vernietigd, wanneer het daar gedaan is met hun vrijheid, wan neer zij daar zelfs om hun geloof worden vervolgd en verguisd, dan heeft dit alles als voornaamste oorzaak, dat de katholie ken op politiek terrein geen krachtige een heid hebben gevormd. In Duitschland was dit anders. Daar bestond een krachtige Centrum Partij en Beiersche Volkspartij. Hitier beloofde, dat de Kerk niet bang be hoefde te zijn van het nationaal socialisme en dat de Staat zou steunen op positief christelijke beginselen der beide christe lijke kerken. De katholieken vertrouwden op dat woord, maar men deed het niet ge stand. Uit de Europeesche geschiedenis kunnen wij leeren, dat alleen wanneer de katho lieken hun eischen politiek weten waar te maken en politiek georganiseerd zijn, zij iets kunnen bereiken. Anders zullen ande ren zeggen hoe het moet. Om te behouden wat wij bezitten moeten wij onze katholieke politieke eenheid bewaren en dienen wij ons met hart en ziel te geven aan politieke actie. Laten wij dankbaar zijn voor hetgeen verworven is en laten wij allen voor de eenheid in de toekomst iets bijdragen. De strijd gaat om principieele belangen. Laten wij dit bedenken bij de a.s. verkiezing. Het materieele staat niet op de eerste plaats. Alleen daar waar de katholieken politiek wat te beteekenen hebben, kunnen zij rech ten en eischen laten gelden en invloed uit oefenen. De strijd gaat voor of tegen Chris tus. In eenheid kiezen wij katholieken de leuze: vóór Christus en voor Christus stel len wij straks de daad! Na deze uitvoerige, begeesterende rede zyn de overige agenda-punten afgehandeld. De voorzitter wees op de uitstekende sa menstelling van de Zuid-Hollandsche lijst voor de a.s. Kamerverkiezing. Alle groepen zyn er op vertegenwoordigd. Spreker bracht dank aan het Kamerlid burgemees ter Kampschöer, die zich niet meer her-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1