UIT DE OMGEVING RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 11 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 NOORDWIJK. DE GEMEENTEBEGROOTING SLUITEND. Echter niet zonder belas tingverhooging. Aan den vooravond van de behandeling der begrooting 1937 in den raad (intus- schen zijn reeds 4 y7 maand van het nieuwe jaar verstreken!) komt het ons- gewenscht voor deze begrooting nog even onder de loupe te nemen, al zullen wij ons daarbij noodzakelijkerwijze tot het allerbelangrijk ste moeten beperken. De begrooting geeft, voor wat de gewo nen dienst betreft, een bedrag aan in komsten en uitgaven aan van f 782.898.80 in totaal. Dat het hoofdstuk steunverlee- ning aan behoeftigen en werkloozen hierin een belangrijke rol speelt, behoeft geen be toog. De inkomsten van dit hoofdstuk zijn n.l. op ruim 191.000.— geraamd; de uitga ven daarentegen op ruim 285.000.zoo dat dit hoofdstuk een nadeelig saldo ople vert van bijna 94.000.Deze cijfers too- nen aan, dat de huidige steunverleening wel een zeer belangrijke plaats in het gemeen telijke, budget inneemt. De inkomsten van den kapitaaldienst be dragen ƒ444.806.12 en de uitgaven ƒ462.276.54, alzoo een nadeelig slot op de zen dienst van 17.470.42. Tot ons genoegen kunnen we schrijven, dat het Burg. en Weths. is mogen gelukken de begrooting sluitend te maken. Helaas is dit genoegen niet geheel onverdeeld, gezien het feit, dat het dit jaar niet mogelijk was een sluitende begrooting te verkrijgen zon der belastingverhooging. Weliswaar heb ben B. en W. de versobering der uitgaven, waarmede in vorige jaren is aangevangen, ook thans voortgezet en op alle daarvoor in aanmerking komende posten doorge voerd, maar daar zijn nog zoovele uitgaven op de gemeentebegrooting, wier verlaging de gemeente niet in de hand heeft, omdat die uitgaven bij wet of overeenkomst aan de gemeente zijn opgelegd. Bovendien' is het niet mogelijk bij de gestadige uitbrei ding in zielental en bebouwd oppervlak eener gemeente, het uitgavenpeil steeds Je drukken, zooals vanzelf spreekt! Intusschen, B. en W. zeggen het-in hun memorie van toelichting nog eens onver bloemd: „Bij de bespreking van de moge lijkheid tot bezuiniging moet niet worden vergeten, dat onze gemeente in vergelijking met tal van andere soortgelijke gemeenten altijd zeer sober is bestuurd". Het tekort voor 1937 bedroeg aanvanke lijk rond 76.000.welk bedrag later door B. en W. kon worden teruggebracht tot ƒ64.000.als gevolg van verdere bezui nigingen op uitgaafposten en verhoogingen van inkomstposten. Welke zijn de oorzaken van dit groote tekort? Om deze op te sporen, is een vergelij king getroffen met de begrooting van ver leden jaar en dan blijkt op de1 eerste plaats, dat op de begrooting 1936 het voordeelige saldo van 1934 ad 13.000 was uitgetrok ken, terwijl thans een nadeelig saldo van 1935 ad ƒ5.000.moest worden geraamd, waardoor een nadeelig verschil van ƒ18.000.— ontstond. Voorts moest voor het hoofdstuk steun verleening 10.000.meer dan verleden jaar worden uitgetrokken; de belastingen moesten bijna ƒ9.000.— minder worden ge raamd; de uitkeering uit het gemeentefonds moest wederom met rond 2500.worden verlaagd, idem de huren en pachten van huizen en landerijen; de bijdrage van het rijk uit het werkloosheidssuhsidiefonds zal dit jaar met 2 pet. worden verminderd, wat ook al een schadepost beteekent van bijna 4000.de bijdrage aan de algemeene ziekenfonds ter plaatse op de premie voor verzekering van werkloozen tegen dokters kosten vraagt 2500.meer; de verpleging van krankzinnigen kost in verband met een toeneming van dit aantal 3300.meer enz. enz. Alles bij elkaar is er, zooals gezegd, een tekort van 64.000. Hoe moet dit gat worden gestopt? Het antwoord hierop gaven wij hierbo ven reeds: met verhooging van belastin gen. Doch daarmede zijn we er nog niet. Integendeel, bijna driekwart moet dan nog worden gestopt door te beschikken over een gedeelte der algemeene reserve en der bedrij fsreserves. Wat de verhooging van belastingen aan gaat, deze betreft de gemeentefondsbelas ting en de personeele belasting. B. en W. stellen den raad n.l. voor, het aantal opcen ten op de gemeentefondsbelasting te bren gen op 75 (thans 65), hetgeen voor den dienst 1937 een bedrag van 3470.ople vert (feitelijk 5200.maar deze belas ting loopt van Mei tot Mei, zoodat dit jaar slechts 8 maanden van deze meerdere op brengst zal profiteeren). Voorts zal het aan tal opcenten op de person, belasting, welke progressief wordt geheven, en momenteel 90180 bedraagt, worden verhoogd tot 110120, dus verhoogd worden met 30 op centen op alle aanslagen. Dit beteekent een meerdere opbrengst van 14.040. Behalve deze belastingverhoogingen wor den verdere baten gevonden uit de gewo ne reserves van de bedrijven tot een be drag van rond 7750.en een beschikking over de algemeene reserve der gemeente tot een bedrag van ƒ39.080. Een en ander verschaft het dienstjaar 1937 een meerdere opbrengst van 64.340. in totaal, waarmede derhalve het tekort is gedekt. Het stemt tenslotte tot voldoening, dat B. en W. gemeend hebben niet aan de di verse subsidies te moeten tornen. Inder daad moet, gelijk B. en W. schrijven, het genot- van de gemeentelijke subsidies voor verschillende vereenigingen onmisbaar worden geacht voor de instandhouding dier vereenigingen op sociaal en cultureel ge bied. Men denke b.v. slechts aan de subsi dies ter bestrijding der t.b.c., bevordering wijkverpleging, vreemdelingenverkeer, in standhouding bewaarschoolonderwijs, naai scholen, tuinbouwonderwijs, onderwijs aan achterlijke kinderen, muziekcorpsen enz. Gaarne besluiten wij dit overzicht met den wensch, dat de geleidelijke verbetering van de economische structuur moge besten digd blijven, zoodat ook Noordwijk met zijn twee hoofdbronnen van bestaan: het bloem bollen- en het badbedrijf, eerlang te vruch ten daarvan zal kunnen plukken. Propaganda-vergadering R.-K. Staatspartij. Gisteravond hield de afdeeling Noordwijk der R.-K. Staatspartij een goed bezochte propaganda-vergadering in de groote zaal van het Juvenaatsgebouw. Met een kort inleidend woord wees de voorz., de heer W. Braun, op het vele nuttige werk reeds verricht door de plaatselijke propa- gandaclub „Dr. Schaepman" en bracht dank aan de propagandisten en hun leider den heer S. Neefjes. Spr. hooopt, dat allen daadwerkelijk het streven der propagan disten zullen steunen, opdat zij ook in de komende dagen voor de verkiezing hun volle activiteit zullen kunnen ontplooien, tevens verwelkomde hij den spreker van dezen avond mr. H. F. A. Donders, die als onderwerp zou behandelen „Wien kiest gij?", waarvoor hij hem volgaarne de ge legenheid bij deze gaf. Mr. Donders meende de te houden be spreking niet beter te kunnen inzetten, dan met het zeer eigenaardige tafreeltje, het welk hij op een zitting van een stembureau zelf heeft medegemaakt en wel dat een crouw haar stemplicht kwam vervullen en hierbij een klein kind medebracht, de vrouw begaf zich met het stembiljet in het stemhokje, waarbij het kind aan haar rokken hing en, toen zij het biljet invulde, riep het kind: „Moeder wat doet gij daar". Dit tafereeltje is spr altijd bijgebleven om diepere beweegredenen. En ook 26 Mei a.s., als wij ons in het stemhokje zullen bege ven, zal het geweten ons afvragen: „Wat doet gij daar", want hiervoor zullen wij verantwoording hebben af te leggen, om dat er veel van af zal hangen, zoowel voor Kerk als voor vaderland, hoe wij onze stem zullen uitbrengen. Als wij de positie van de Kerk in ruimen zin genomen in ons vaderland bezien, is deze, dank zij de hechtheid en éénheid onzer aKth. Staats partij, goed te noemen, en dat dit te danken is aan'onze eenheid kan men het beste af leiden aan die landen, waar een hechte Ka tholieke politieke eenheid ontbreekt. En niet ten onrechte waarschuwt de Paus om toch vooral deze eenheid te bewaren. Spr. hoopt, dat de komende verkiezingen de eenheid der Katholieken over het geheele land zullen demonstreerendat een N. S. B. zich wel zal wachten om zulke grove onwaarheden te suggereeren, als zij ge daan hebben in 1935 over het opschrift van een verkiezingsvlag der Kath. Staatspartij te Leiden. „Mit brennender Sorge" zoo nmoest de Paus zich op zijn levensavond nog voor de geheele wereld uitlaten; want de heden- daagsche strijd gaat niet uitsluitend om tijdelijke belangen, maar om hoogere be langen; het gaat om onze beginselen. Bij het uitbrengen van onze stem op 26 Mei moeten wij goed doordrongen zijn van onze beginselen en als bewuste kiezers on ze stem uitbrengen. Het communisme. „Moet u daar nog over spreken", zal men zich allicht afvragen. Geeft het dan niet te denken, dat sinds 1846 de Pausen 9 Encyclieken tegen de ver derfelijkheid van het communisme hebben uitgevaardigd, ook nu waarschuwt de Paus in zijn Encycliek „Divini Redempto- ris" met duidelijke taal en met de meest krasse termen tegen het communisme, het welk onder bekwame leiders als een Di- mitrof gevaarlijker wordt, vooral nu zij zich achter allerlei dekmantels verscho len houden. Alleen uit propagandistisch oogpunt hebben zij thans de schaapsvacht aangetrokken, om het volk op zachte wij ze in hun macht te krijgen. Dat alles heeft tot doel, te komen tot een Volksfront. En wat een Volksfront ons zou brengen leert ons Frankrijk. Hiernaast is het socialistische gevaar niet minder groot, want dit stelsel, hoewel sterk hervormd, heeft toch dezelfde grond slagen als het communisme en nog nimmer hebben zij de grondbeginselen van Karei Marx prijsgegeven. Redenen waarom de Paus zich ook heeft uitgesproken dat Ka tholiek zijn en socialist niet kan samen gaan, wat de S. D. A. P. in 1931 eveneens openlijk erkende. De practijk heeft ook uit gewezen, dat een overtuigd socialist niets meer doet aan zijn katholiciteit. Na 1933, toen in Italië en Duitschland het socialis me geheel werd weggevaagd, is men, be dacht op eigen behoud, de tactiek gaan wijzigen. De Nederlandsche driekleur is hun vlag, ons Vorstenhuis is ook him Vorstenhuis, doch dit alles is schijn, om in het gevlei te komen bij de andere partijen, en, ondanks alle schijn, is er toch niets veranderd in hun beginselen. Zie de practijk. De Neder landsche vlag is ook hun vlag; welke so cialist stak de driekleur uit bij den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana. Ons Vorstenhuis is ook hun Vorstenhuis; bekijk het program der VARA van 30 April, met letterlijk niets werd gewag gemaakt van de Vorstelijke verjaring. Over het „Plan van den arbeid" zegt spr., dat eenzelfde plan in België reeds in be spreking is geweest. Afgezien dat „het plan", wat n.b. ruim een half milliard moest kosten, financieel onuitvoerbaar is, zou dit moeten brengen productieve werkzaamhe den, welke echter in ons land niet te vin den zouden zijn. Trouwens men behoeft zulke plannen niet hoog te schatten, en in verband hiermede wees spr. op „het plan" der S. D. A. P. in Leiden, hetwelk 11/2 millioen moest kosten. En, toen gevraagd werd, waar het geld vandaan te halen, werd gezegd: „daar waar het te halen is" en, toen de logische vraag volgde, „waar moeten wij het dan halen", toen werd ge antwoord, „ja dat moeten jullie maar we ten". En nu de socialisten ook in B. en W. te Leiden vertegenwoordigd zijn, hoor je heelemaal niet meer over „het plan". Door een en ander gestaafd moet spr. uitein delijk tot de conclusie komen, dat het so cialisme gelijk staat met het communis me. Onze partij-voorz., mr. Goseling, heeft gezegd, wij moeten den verkiezingsstrijd grootsch bezien. En daarom vragen al de stroomingen onze aandacht. En hierbij wil de spr. niet zonder meer passeeren het Li beralisme. Hoewel, sterk afgetakeld, heeft deze partij in het economische leven nog veel te zeggen en wij mogen als Katholie ken niet rusten, vooraleer het liberalisti sche stelsel met wortel en tak is uitge roeid. Nu nog een enkel woord over de partij, van den man zonder wien Nederland niets is. Hiervan wilde spr. niets kwaads zeg gen, want deze partij doet niet aan poli tiek. „Volk en Vaderland" schrijft: Wij zijn geen politieke partij, wij kennen geen verkiezingsstrijd, wij doen nu slechts mee, totdat wij de macht in handen hebben, en dan „gaan ale stembussen naar de vaalt". Wij zijn geen politieke partij, ons doel en streven is hooger gericht, het gaat om on ze volksziel en de nog sluimerende waar de daarvan. Als zij aan de macht komen zijn alle verkiezingen gedaan. Realiseeren wij dit goed. Dan is alle volksinvloed weg, er zal beslist worden zonder en over u. Spr. houdt het echter bij de Hollandsche uit drukking: „Ik ben er maar liever zelf bij" en terecht noemt mr. Marchant dit stelsel: „De zelfmoord der kiezers". Dat men met een dergelijk systeem Hot- tentotten zou kunnen regeeren is mogelijk, maar voor een goed geschoold politiek volk vindt spr. het toch wel een beetje te mal, terwijl, als de dictatuur tot op zekere hoog te in Duitschland gedijen kan, het lang nog geen export artikel is; en toch heeft Mussert het naar hier geïmporteerd, want de N. S. B. hier is een getrouwe copie van het Duitsche Nationaal Socialisme, zoo wel in porgram als in propaganda. Wij, Nederlaiders, hebben een sterk gevoel van vrijheid en deze vrijheid wil de N. S. B. ons ontnemen. Het gaat bij deze beweging niet om de politiek of staatkunde maar om de levensbeschouwing, om den rnensch in zijn geheel. En hierin ligt het principieele, om deze beweging te be strijden, want de mensch in zijn geheel be hoort alleen aan God, en wij zullen alles in het werk moeten stellen, dat ook in het staatkundig leven God erkend zal worden. Het program-punt der N. S. B.: de Kerk zal adviseerend mogen optreden, zullen wij nooit of te nimmer kunnen aanvaar den, want alleen dit punt veroordeelt al het heele stelsel van staats-absolutisme. Men behoeft niet te denken, dat als deze beweging hier zou komen, de Katholieken iets te zeggen zouden hebben. Luister slechts naar de aantijgingen tegen de Ka tholieken als „Staatsgreeppartij" en de „Bloedraad"; 't zijn instincten van anti papisme. In de verkiezingsstrijd is men ge voelig voor leuzen; laat u echter niet ver leiden door de holle leuzen van de N. S. B., de één al tegenstrijdiger dan de ander, hetgeen spr. uit artikelen in „Volk en Va derland" aantoont. Als Katholieken willen wij principieele staatkunde met afbakening onzer groote beginselen, wij willen economische orde ning en geen ongebonden individualisme, wij willen vrije ordening in bedrijfsschap- pen op corporatieve grondslag, souvereini- teit der Kerk op breed gebied, met Chris tus in het Staatkundig leven, ernstige zorg voor het groote gezin. Afgezien of de ver vulling van deze punten al of niet spoedig zal geschieden, zal de R. K. Staats partij nimmer een duimbreed van haar pro gramma prijs geven. Volkomen onvrucht baar is daarom iedere splitsing, en, als wij willen bereiken, wat het program der R.K. Staatspartij nastreeft, zullen wij moeten blijven vormen een hechte eenheid. Eensge zind daarom bij de verkiezing op 26 Mei a.s. voor onze mooie R.-K. Staatspartij, om onze idealen op Ohristelijken grondslag te doen verwezenlijken. Met een langdurig applaus werd mr. Don ders voor zijn goed gestyleerde, overtuigende rede beloond, waaraan de voorz. enkele woorden van dank toevoegde. Na enkele mededeelingen in zake de pro paganda sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst dezen zeer leerzamen avond met den chr. groet. ALKEMADE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 13 Mei, 's avonds te 7.30 uur. Agenda: 1. Ingeko men stukken. 2. Vaststelling van een re geling voor gedeeltelijke tegemoetkoming in de betaling van premie voor zieken- en ziekenhuisfonds ten behoeve van werkloo- ze arbeiders. 3. Vaststelling aantal pen sioensgrondslagen. 4. Wijziging gemeente begrooting dienstjaar 1936 en 1937. 5. Wij ziging raadsbesluit inzake aanleg nieuwen Prov. weg LeidenOude-Wetering. Kath. Staatspartij. De heeren Jac. van 't Hart en W. P. van Ruiten, leden van den Raad dezer gemeente, in 1935 gekozen op een vrije lijst, ingediend door kiezers, staande buiten de R.K. Kiesvereeniging, zijn thans onder goedkeuring van het be stuur der Kamer-Centrale in den Kies kring Leiden, en de besturen der afdeelin- gen in deze gemeente, toegetreden als le den der R.K. Staatspartij. Hieraan zijn enkele voorwaarden ver bonden, welke huishoudelijk zijn geregeld. Moge deze toenadering er toe leiden, dat in deze gemeente de eenheid, ook bij de verkiezingen voor den Raad, niet meer zal worden verbroken. WOENSDAG 12 Mefc Hilversum I. 1875 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds v. d. Soheepv. 8.00 Morgendienst. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.50 Reportage van de Kroningsplechtig heid te Londen. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten. 2.15 Orgelspel. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Sopraan en piano. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.30 Causerie over het Binneiiaanvarings- reglement en stoommachine®. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-be- richten. 8.15 Duitsche Evangelische Kerkdienst gram. opn.). 10.00 Berichten ANP. 10.05 Herhaling van de reportage uit Londen (gr.pl.). II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum II 301 M. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.05 Toe spraak) 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie over de geschiedenis der Nederlandsche Arbeidersbeweging, (gr.pl.) en gramofoonmuziek. 11.30 Voor de werkloozen, causerie. 12.00 „Melody Circle. 12.45 Gramofoonmuziek. I.001.45 „De Flierefluiters" en solist. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Zang. 7.30 Vrijzinnig Protestantisme nationaal, causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 „Musica". 8.45 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. II.00 Revue-programma. ll.30-r-12.00 Gramofoonmuziek. Droitwich 1500 M. 0.35 Reportage van de Kroningsplechtig heid. 2.50 BBC-Northern Ireland-orkest. 3.55 Jack Wilson's kwintet. 4.20 Sportreportage. 5.20 Berichten. 5.30 Declamatie. 5.50 Orgelconcert. 6.40 Huldebetuiging van het Britsche Imperium. 7.20 Rede door Z. M. Koning George VI. 7.35 Revue-programma. 8.50 Berichten. 9.35 Concert m.m.v. solisten, BBC-koor en het Londensch symphonie-orkest. 10.0512.20 Dansmuziek door verschil lende bands. Radio Parijs 1648 M. 6.10 en 7.20 Gramofoonmuziek. 9.50 Reportage van de Kroningsplechtig heid te Londen. I.20 Engelsche muziek. 2.20 Vervolg reportage. 3.05 Zang. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Omroeporkest Noyon-koor en so listen. 9.50 Gramofoonmuziek. Keulen 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Gramofoonmuziek. II.20 Concert. 12.35 Landesorkest Gouw Baden. I.35 Gevarieerd concert. 3.50 Ruhrland-orkest. 5.50 Omroepkleinorkest. 7.30 Farkas Miska's orkest. 8.20 Dansmuziek (gr.pl.). 9.50 Zang. 10.3011.20 Omroepkleinorkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 9.50 Reportage van de Kronings plechtigheid te Londen. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 St. Romboutskoor en orgel. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.3010.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 9.50 Zie 322 M. 4.25 Omroepdansorkest. 5.35 Salonorkest. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Radiotooneel. 8.35 Omroeporkest. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.20 SA-orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Ad. Lutter's dansorkest. Gem. Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen. 9.50 Diversen. II.20 Keulen of ddv. 14.50 Londen Reg. 16.20 Keulen. 17.20 Londen Reg. 18.40 Brussel VI. 19.20 Brussel Fr. 20.20 Diversen. 20.25 Weenen of div. 21.30 Boedapest of div. Pl.m. 21.55 Berlijn. Pl.m. 22.50 R. Danmark of div. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 8.20 Diversen. 9.20 Droitwich. RUNZATERWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert hedenavond te 7.30 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Behandeling inge komen stukken. 3. Vaststelling kohier straatbelasting 1937. 4. Vaststelling kohier hondenbelasting 1937. 5. Wijziging begroo tingen 1936 en 1937. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Eén der belangrijkste punten der agenda is wel het praeadvies van B. en W. inzake overname der bezittingen van de Voorscho- tensche bouwvereeniging. In October 1936 werd een adres aan den raad ingezonden van de Voorschotensche Bouwvereeniging en door den raad naar B. en W. gerenvoyeerd om praeadvies uit te brengen. In voornoemd adres deelt het be stuur van deze vereeniging mede, dat het fonds voor onderhoud en herstel ieder jaar grooter wordt, ook al komen de gemaakte winsten dit fonds steeds ten goede. Op de creditzijde van de balans per 31 December 1936 staat het onderhondsfonds tot een be drag van 10.522.53 genoteerd. Daar, zooals in het adres terecht wordt opgemerkt, de lasten der vereeniging uit eindelijk door de gemeente en het rijk moeten worden vergoed, en het door de doorgaande huurverlagingen zal blijken, dat de vereeniging voor steeds grootere te korten zal komen te staan, heeft liet bestuur den leden voorgesteld de vereeniging te ont binden, welk voorstel met algemeene stem men is aangenomen. Aangezien het bestuur van de vereeniging het aanbod overeen komstig de statuten heeft gedaan, zal dus thans een beslissing moeten worden geno men of dit kan worden aanvaard. Er is voor 222.365.013-£ kapitaal gestoken in de woningen, welke door de Voorschotensche bouwvereeniging gebouwd zijn. De ge meente heeft jaarlijks aan het Rijk het be drag der annuïteiten te voldoen en de ge meente heeft jaarlijks de annuïteiten van de vereeniging te vorderen. Uit het adres van de vereeniging blijkt, dat zij met fi- nancieele moeilijkheden te kampen heeft, hetgeen voor haar ten slotte de aanleiding is geweest om haar bezittingen aan de ge meente aan te bieden. Naar aanleiding van dit adres hebben B. en W. het oordeel gevraagd van het cen traal bureau voor verificatie en financieele adviezen van de vereeniging van Neder landsche Gemeenten, te 's Gravenhage. In dit rapport komt de volgende zinsnede voor: „Gezien deze geldelijke offers en het groote financieele risico, dat overigens ter zake op de gemeente rust, achten wij het van belang, dat de gemeente zelf het be heer en exploitatie der woningen op zich neemt. Zij kan dan rechtstreeks alle maat regelen nemen tot beperking van de exploi tatiekosten". De bezittingen der vereeni ging bestaan uit 87 woningen, plaatselijk gemerkt „Burgemeester Vernèdepark no. 1 t/m 54, 57 t/m 79, 82 t/m 91. De oor spronkelijke schuld der vereeniging be droeg 222.365.01 y2 voor complex I, voor complex U 80.729.15. De totaal schuld be droeg derhalve 303.094.16 y,. Van deze schuld is reeds afgelost 26.861.16 J^. Per 1 Januari 1937 bedroeg het restant van de schuld der vereeniging dus: ƒ276.233. Aangezien het derhalve èn in het be lang van de gemeente èn in het belang van de bouwvereeniging is, dat het door het bestuur gedane aanbod wordt aanvaai'd, stellen B. en W. den raad voor, daartoe te besluiten. Aldus het praeadvies van B. en W. op het adres van de Voorschotensche bouwvereeniging. Staatspartij. De R. K. Staatspartij, afdeeling Voorschoten, houdt Woensdag 12 Mei a-s., des avonds te 8 uur een propagan- davergadering in het R.K. Vereenigingsge- bouw, waarin als spreker zal optreden de bekende redenaar pater Prior Makaay uit Eindhoven met het onderwerp „Naar de eenheid". Het bestuur vertrouwt, dat deze vergadering met een druk bezoek zal wor den vereerd. Aanrijding. Gistermiddag had op den Leidschenweg bij het Vroomepark een aan rijding plaats tusschen twee personenauto's. De bestuurder H(oogendoorn) uit Voorscho ten, kwam uit de richting Voorschoten toen een auto, bestuur door den heer B. uit Lei den een zijpad afkwam. Zeer waarschijiv lijk hadden beide bestuurders elkander te laat ontdekt, want zij botsten tegen elkaar op. Boven verwachting hadden geen per soonlijke ongelukken plaats, doch de beide voertuigen waren zwaar beschadigd en on berijdbaar.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11