£èn -hoi&tët i HET PRINSELIJK PAAR IN ENGELAND Ter bijwoning van de kroning van George VI De ramp van de „Hindenburg" Nog twee dooden |k VOVVUUUl l 8m| MAANDAG 10 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Hartelijke begroeting op Liverpool Street Station PRINSELIJK PAAR NAAR ENGELAND VERTROKKEN. Aan boord van Hs. Ms. Gelderland. Vrijdagochtend, enkele minuten voor half tien, zijn H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard ter bijwoning van de Engelsche kroningsfeesten van hier aan boord van Hs. Ms. oorlogsbodem „Gelder land" naai Harwich vei trokken. Prins Bernhard was gekleed in het uni form van luitenant ter zee der eerste klasse. Prinses Juliana droeg een grijs complet. In het gevolg van de vorstelijke personen bevonden zich jkvr. baronesse Van Heem stra, hofdame van de Prinses, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warm en- huizen, dienstdiend grootmeester van de Prinses en luitenant ter zee der eerste klasse jhr. E. J. van Holthe. Bij de loopplank begroette de comman dant de vorstelijke gasten, die zich onmid dellijk na aankomst aan boord begaven, hartelijk toegejuicht door de op de kade verzamelde menigte. Aan boord van de Gelderland inspec teerden Prinses Juliana en Prins Bernhard de aan dek opgestelde bemanning, waarna zij zich naar de hut van den commandant •begaven. Inmiddels was aan de achtermast van de Gelderland de standaard van de Prinses geheschen de wacht op de kade ingerukt en de trossen losgegooid. Slechts enkele minuten vertoefden Prinses Juliana en Prins Bernhard in de hut van den commandant, want spoedig begaven zij zich naar de brug om getuige te kunnen zijn van het vertrek. Vriendelijk wuivend naar de belangstel lenden op den wal, bleet het prinselijk paar gedurende den tijd, dat de oorlogsbodem met behulp van een sleepboot was gedraaid, op de brug. Langzaam stoomde de Gelderland om even over half tien de monding van de Nieuwe Maas uit, Engeland tegemoet. Buitengaats wachtte de torpedoboot Z. V, die de Gelderland op de reis naar Har wich zou escorteeren. DE AANKOMST TE HARWICH. Onder zeer groote belangstelling zijn gisterenavond H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan boord van den kruiser „Gelder land" te Harwich aangekomen voor hun eerste officieele bezoek na hun huwelijk aan Engeland, waar het prinselijk paar gedurende de kro ningsfeesten als gasten van de Britsche koninklijke familie op Buckingham Palace te Londen zal verblijven. Het was jammer, dat deze eerste zeereis van het prinselijk paar niet door beter weer werd begunstigd. De regen striemde over Parkeston Quay, waar onze Prinses werd opgewacht door den Nederlandschen gezant te Londen, jhr. mr. R. Marees van Swinde- ren, die vergezeld was van den marine attaché A. de Booy, den marine-comman dant van Harwich, kapitein-ter-zee Alexander, den Nederlandschen vice-consul te Harwich Cann en eenige havenautori teiten en leden van de directie der Londen North Eastern Railway Company. Precies op den vast gestelden tijd naderde de „Gelderland" de reede van Harwich. Een grauwe nevel hing over de rivier, waaruit de „Gelderland" opdoemde, eenige honderden meters achter de „Oranje Nas sau" van de maatschappij Zeeland, die nauwelijks gemeerd was om den stroom van reizigers uit Vlissingen te doen debar- keeren, toen de „Gelderland" zwaaide, om achter de mailboot aan de kade vast te maken. In top voerde de kruiser den standaard van de Prinses, terwijl bij het naderen van den wal met de vlag in de achtermast het saluut werd gebracht en de geus aan de voorpiek werd geheschen. De oude kruiser wekt hier verschillende historische herin neringen. Een aantal Engelschen herinnert zich nog, dat het de „Gelderland" was, die in 1900 naar Transvaal werd gezonden om president Paul Krugei naar Nederland te brengen. In 1911, bij de kroning van wijlen koning George, was het de „Gelderland", die wijlen Prins Hendrik naar Engeland bracht voor het bijwonen van de feestelijk heden en de vlootrevue Aan den wal heeft men op de brug Prin ses Juliana ontdekt, die gekleed is in een lichte bonten mantel, terwijl zich naast haar Prins Bernhard bevindt. Een gejuich klinkt op, als men het prinselijk paar ziet, dat zich naar voren begeeft om via het sloe- pendek naar beneden te gaan. Te kwart over zeven is de kruiser gemeerd. De rood-wit-blauwe kleu ren wapperen thans van den spie gel. Een loopplank wordt uitgelegd, vanwaar een roode looper door een der loodsen naar het perron leidt. Ondanks het slechte weei is een zeer groot aantal bewoners van Harwich en omgeving naar hier gekomen om de aankomst van het prinselijk paar te zien, en vele bin nenkomende reizigers, die de 'douane zijn gepasseerd, maken van het oponthoud gebruik om het schouwspel eveneens gade te slaan. De wacht komt in het geweer en als jhr. de Marees van Swinderen, gevolgd door den heer De Booy, zich aan boord begeeft, wordt hij gesalueerd met drie stooten 'op de fluit en een drievoudig roffelsaluut. Eenzelfde eerbewijs valt ook den marine commandant Alexander ten deel. Zij bege ven zich naar de salon, waar zij de Prin ses en den Prins begroeten en zich gerui- men tijd met hen onderhouden. In snel tempo brengen kwieke matrozen een groot aantal koffers aan land. Dan weerklinkt het trompetsig naal „alle hens aan dek" De jon gens spoeden zich naar hun vaste posten, vormen een front langs het dek, het sloependek en de bak en klauteren in het want en in het.... kraaiennest. Het is inmiddels ruim half acht geworden. Een dei officie ren inspecteert de manschappen. Dan klinkt het trompetsignaal: „geeft acht". Terwijl de trommels wederom geroerd worden, verschij nen de Prinses en Prins aan dek. De pijpers zetten het „Wilhelmus" in, de Prinses neemt afscheid van den commandant overste P. B. M. van Straelen en de overige officie ren en terwijl zij, gevolgd door Prins Bernhard, de loopplank af daalt, wordt langzaam de' Prinse lijke standaard van de achtermast gestreken. Nauwelijks staat de Prinses op de kade, of de comman dant, die boven op de statietrap is teruggetreden, roept luid: „Leve de Koningin", een kreet, die door de matrozen en door de Hollanders onder het wachtende publiek luide wordt herhaald. En als deze kreet is verklonken, dreunt over het water het eerste van een salvo van 34 saluutschoten, weermee de „Gel derlander" afscheid neemt van zijn hooge passagiers. Zwaar rollen de schoten over de reede. Onbeweeglijk staat de Prinses, die nu gekleed is in een lichtblauw mantel pak en een roode hoed draagt. Het gezicht heeft zij naar den kruiser gewend. Bloots hoofds staat aan haar ziide Prins Bernhard, in donker colbert met donkere overjas. En als dan de schoten verstorven zijn, klinkt opnieuw gejuich en begeeft de Prinses zich over den looper naar het perron, waar het salonrijtuig, dat voor de hooge bezoekers is bestemd, achter de pullmar wagen van den boottrein naar Londen is gekoppeld. DE AANKOMST TE LONDEN. Op den normalen tijd, om vijf minuten voor acht, vertrok de trein uit Harwich. Gedurende de reis gebruikte het gezelschap in het salonrijtuig den maaltijd en precies te half tien stoomde de trein Liverpool- street station binnen, waar een groote me nigte op het perron stond te wachten op de aankomst van de Nederlandsche Kroon prinses en haar gemaaL Onder de aanwezigen bevonden zich het geheele personeel van de Nederlandsche legatie en talrijke leden van de Nederland sche kolonie. Ter verwelkoming van de Prin ses waren namens de Britsche Ko ninklijke familie op het perron aan wezig Lady Catherine Seymour, sir Harry Vernej en Generaal Paynter. Tevens was Prins Arthur van Connaught ter begroeting ge komen. Reeds bij het binnenrijden van den trein toen de wachtenden Prinses Juliana voor een der ramen zag verschijnen, weerklonk luid gejuich, dat nog toenam, toen de Prin ses, gevolgd door Prins Bernahrd, het per ron betrad. In het Nederlandsch klinkt de kreet: „Leve de Prinses, Leve Prins Bernhard", doch ook het Engelsche publiek laat zich niet onbetuigd en herhaaldelijk hoort men „Hurrah for Princess Juliana". Het is een ontroerend moment, als, terwijl het prinselijk paar om- stuwd door een me nsc hen menigte op het perron staat, de wachtende Nederlanders het „Wilhelmus" in zetten, dat door vele stemmen wordt meegezongen terwijl het En gelsche publiek, bemerkende dat het 't Nederlandsche volkslied is, eerbiedig het hoofa ontbloot. Te ruim half tien stapte het prinselijk paar met de leden van het gevolg in de wachtende hofauto's waarmede naar Buckingham Palace werd vertrokken. PRINSES EN PRINS NA DE KRONINGS FEESTEN TE LONDEN. Naar wij thans vernemen zullen H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard na beëindiging van het officieel verblijf in Buckingham Palace als gasten van den ko ning nog een verdere week onofficieel te Londen doorbrengen als gasten van den Nederlandschen gezant jhr. mr. R. de Ma rees van Swinderen en mevrouw Van Swinderen in het legatiegebouw op Port man Square. »»Tel." LUCHTVAART WERELDHOOGTERECORD VERBETERD Italiaansch vlieger bereikt hoogte van 15.655 meter De Italiaansche kolonel-vlieger Mario Pezzi heeft met een Caproni-tweedekker, type 161 boven het Romeinsche vliegveld Monte Cellio een hoogte van 15.655 meter bereikt en daarmede het op naam van En geland staande wereldhoogterecord met 432 meter verbeterd. NIEUWE POGING TOT OCEAANVLUCHT Dick Merrill is te New-York gestart voor een Oceaanvlucht. Hij is voornemens op Croydon te landen en vandaar weer naar Amerika den Oceaan over te steken met foto's en films van de kroningsfeesten. van dif moderne producllsvoldoende om in korten tijd Uw pijn te stillen, want en dit is het, waarom dit pro duct de voorkeur verdient—het werkt onmiddellijk op het pijncentrum. Ook doet dit product het gevoel van matheid na de pijn verdwijnen. De Zeppelin-dienst voorloopig stop gezet es Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard (In unitorm) hebben zich Zondagmorgen te Hoek van Holland aan boord Hr. Ms. .Gelderland" begeven voor hun reis naar Engeland ter bijwoning van de Kroningsplechtigheid DE OFFICIEELE BALANS Nog twee dooden De eerste radio-telegrafist van het lucht schip „Hindenburg", Speck, is Zaterdag ochtend aan de opgeloopen kwetsuren over leden. In het ziekenhuis van Asbury Park in New Jersey is Zaterdag ook Erich Knocher, een der passagiers van het luchtschip „Hindenburg" gestorven. Het aantal dooden is hiermede gestegen tot 35. De officieele balans van den ondergang van den „Hindenburg" luidt als volgt: 12 passagiers zijn omgekomen, zeven hun ner zijn definitief geidentificeerd. Een lid van de landingsploeg is gedood. Totaal aan tal dooden 35. In het ziekenhuis zijn 35 per sonen opgenomen: 16 leden der bemanning en 15 passagiers, benevens twee personen, die op het landingsterrein stonden. Elf hun ner verkeeren in levensgevaar, 22 zijn min der ernstig gewond. In totaal 32 geredden, onder wie 9 passagiers. Bloedtransfusie op twee officieren De kapitein Max Pruss en de eerste of ficier van de „Hindenburg", Albert Samm, zijn van het ziekenhuis te Lakewood in New Jersey overgebracht naar een zieken huis in New-York, waar een bloedtransfu sie op hen zal worden toegepast in de hoop hun leven te redden. Hun toestand is zeer zorgwekkend. ACHTTE LEHMANN BLIKSEMINSLAG OORZAAK? Kapitein Lehmann heeft volgens den journalist Leonhardt Adelt, die met de „Hindenburg" de reis over den Atlantischen Oceaan heeft gemaakt, direct nadat zich de eerste ontploffing aan boord van het lucht schip had voorgedaan, verklaard, dat de bliksem de ramp veroorzaakt heeft. De journalist stond vlak bij Lehmann. Adelt heeft in een interview met de New- oYrk Daily News gezegd, dat Lehmann heeft geroepen: „Het weerlicht. Spring". Is het waterstofgas vanzelf ontploft? Charles Faroux, de bekende Fransche automobiel- en luchtvaart-specialist schrijft in L'Auto: De egrste telgerammen, die we over de ramp van den „Hindenburg" ontvingen, hebben ons aan het denken gezet, hoe deze tragische gebeurtenis heeft plaats gehad. De „Hindenburg" had met helium ge vuld moeten zijn, het gas, dat de geallieer den tegen het einde van den wereldoorlog het eerst in hun luchtschepen gebruikt hebben. Dit lichte, onbrandbare gas, dat bijna niet door de wanden der gasballons heen diffundeeren kan, was een groote vooruitgang op den weg naar de veiligheid bij het luchtschipverkeer. De Duitschers beschikten echter voor deze reis niet over helium en vulden hun grootste en jongste luchtschip met waterstof. En maar al te goed wisten zij, welke verschrikkelijke ge varen er aan het gebruik van dit gas ver bonden zijn? Het is immers ook een Duitscher, Witte- lon Nusselt, geweest, die heeft aangetoond, dat waterstof door een simpel lekje in de gasballon al vanzelf kan ontbranden, mits de gasballon stofdeeltjes bevat. Immers wor den de stofdeeltjes, die bij het ontstaan van een lek door het lek geperst werden, onder invloed van de geweldige wrijving electrisch geladen, en wel zoo dat er elee- trische spanningsverschillen ontstaan, die een vonkelende ontlading geven. Het wa terstof, dat, uit de gasballond ontsnapt, in de luchthoudende ruimte van het luchtschip gekomen is, vormt daar met 't zuurstof het zeer explosieve knalgasmengsel, dat door heele kleine temperatuursverhoogingen dus zeker door eilectrische vonken explodeert. ZEPPELIN-DIENST VOORLOOPIG STOPGEZET Geen oceaantocht zonder helium Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De luchtscheepsdienst van de „Graf Zeppelin' wordt vooreerst gestaakt, totdat de rijks minister voor luchtvaart na het ontvangen van het nauwkeurig resultaat der onderzoe kingen omtrent de catastrophe van Lake- hurst een nadere beslissing heeft genomen. Volgens een verklaring van kapitein Schiller van het luchtschip „Graf Zeppe lin" zal dit zonder helium gas geen nieuwen tocht over den Oceaan maken. De „Zepp" zal dus niet in Mei uit Frankfort naar Rio de Janeiro vertrekken. Schiller zeide, dat Friedrichshafen geen voldoende hoeveelhe den helium bezit en dat de stopzetting van den dienst van langen duur zal kunnen zijn Helium vulling zal belangrijke technische wijzigingen noodig maken. De Amerikaansche vlootautoriteiten heb ben in den Amerikaanschen Senaat te ken nen gegeven, dat zij er zich ondanks da ramp van de „Hindenburg" tegen zouden verzetten, indien groote hoeveelheden he- liumgas zouden worden uitgevoerd, tenzij blijkt, dat aan de eigen behoeften vol daan is. De „Hindenburg" was volledig verzekerd. Volgens een mededeling van den leider der „Reichsgruppe Versicherungen" is het luchtschip „Hindenburg" bij een vennoot- schop, welke alle vooraanstaande Duitsche verzekeringsmaatschappijen omvat, volledig verzekerd. De verzekeringswaarde van het luchtschip zelf bedraagt zes millioen rijks- mark. Voor de passagiers bestaat een on gevallenverzekering tot een totaal van 2,4 millioen mark, zoowel in geval van over lijden als van invalditeit en voor de be manning een ongevallenverzekering tot een bedrag van 1,06 millioen mark in geval van overlijden en van 2,12 millioen mark in ge val van invaliditeit. Bemanning van Graf Zeppelin onkundig onkundig gelaten De „Graf Zeppelin", het luchtschip, dat den dienst op Zuid-Amerika onderhoudt, is Zaterdag te Friedrichshafen aangekomen, waar zich een groote ontsteltenis van de passagiers en de leden der bemanning meester maakte, toen zij van de ramp van de „Hindenburg" vernamen. Tijdens den overtocht waren de opvarenden van deze tragische gebeurtenis onkundig gelaten. BUITENLANDSCHE BERICHTEN TIEN PERSONEN OMGEKOMEN BU HET ONGELUK TE GREIFSWALD Omtrent het scheepsongeval te Greifs- wald wordt nader gemeld, dat in totaal tien studenten om het leven zijn gekomen. AUTOBUS MET KINDEREN VERONGELUKT Te Chattahooche, een plaatsje in Flori da, is een omnibus, waarin schoolkinderen vervoerd werden, in botsing gekomen met een vrachtauto. Zes kinderen kwamen bij het ongeluk om het leven, twee bekwa men zware en achtentwintig lichte verwon dingen. GRIEKSCH SCHIP NA AANVARING GEZONKEN Ter hoogte van Bornholm is het Griek - sche s.s. „Aegeus", dat Zaterdag met een lading steenkolen van Gdynia naar Rosa- rio was vertrokken, in aanvaring gekomen met het op wee naar Gdynia zijnde Ame rikaansche s.s. „Nassaba". De „Aegeus" zonk na de botsing. De bemanning werd opgepikt door de „Nassaba", die licht be schadigd werd. NOODWEER IN HONGARIJE Het gebied ten Oosten van de Donau is door zeer hevig noodweer geteisterd. Bin nen een uur is zooveel regen gevallen als gewoonlijk in twee maanden. Drie kwar tier lang vielen hagelsteenen als walnoten neer, zoodat de grond met een ijslaag van een kwartmeter bedekt was. De telegraafverbindingen met de ge troffen gebieden zijn verbroken. $an. eindutf: Uur* Waa r _j zoo'n bord staat Is het einde van een voorrangsweg in zicht, verderop moet u zich dus weer aan het normale voorschrift houden: RECHTS GAAT VOOR!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5