r.k.\ NEDERL Volksbond I ft.K.STMTSPARTU LIED VAN DEZEN TUD ZATERDAG 8 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 Afdeeling LEIDEN Xi PLAATSELIJKE CENTRALE R.K. ARBEIDERSBEWEGING MORGEN, ZONDAG 9 MEI Te 3 uur wordt op het R.K. Sportpark „Haagweg", aan den Haagweg te Leiden, door den Kring Leiden van den Ned. R.K. Volksbond, de jaarlijksche Encycliek-her denking gehouden, welke een grootsch ka tholiek gebeuren belooft te worden in onze Sleutelstad. Aller aandacht culmineert zich op dit ge beuren! Voor deze gelegenheid is het terrein aan den Haagweg met vlaggen versierd en noo- digt tot een bezoek, terwijl voor de tribune een rustaltaar is opgesteld, waar, na afloop der meeting, een kort Lof van dankbaar heid zal worden opgedragen. De afdeeling Leiden treedt by deze ge beurtenis als gastvrouwe op, en we zeggen niets te veel, wanneer we hier verklaren, dat zij het zich tot een eer rekent, na zoo vele jaren verstoken te zijn geweest van het organiseeren van een meeting hier ter plaatse, alles op alles te zetten, om het den bezoekers van de meeting zoo aangenaam mogelijk te maken. De tijd van voorbereiding is voorbij; wel wordt nog de laatste hand geslagen aan de accomodatie van het terrein en de geluids installatie geprobeerd, waardoor het den aanwezigen mogelijk is al het gesprokene duidelijk te volgen, doch Leiden is gereed, om een groote schare Volksbonders te ont vangen, welke wij vanaf deze plaats een hartelijk welkom toeroepen. Maar niet alleen de Volksbonders, ook de andere deelnemers, n.l. de St Josephge- zellen uit het District Leiden, welke in groote getale aanwezig zullen zyn, een woord van welkom, waaraan wy tevens een woord van dank-toevoegen voor de spontane medewerking tot het doen welsla gen van dezen dag, hetgeen door alle Volks bonden uit dit rayon op hoogen prijs wordt gesteld! Daardoor geven zij blijk van medeleven met de R.K. Arbeidersbeweging, van een mede-aanvoelen der groote waarde van de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Qua- dragesimo Anno", ons door de Pausen Leo XIII en Pius XI geschonken. Zondag zullen de vlaggen wapperen, ge tuigend van ons aller Roomsch-zijn; de meetinggangers zullen door hun aanwezig heid bewijzen hoe hoogelijk zy waardeeren het bezit van deze Encyclieken, dé richt- lijnenvooronsinhetKatholieke principieel eleven! Maar tevens zullen de aanwezige deel- nemens, waarbij de banieren en vlaggen een haag zullen vormen van fraaie kleur- schakeeringen, hulde en dank brengen aan God, voor al het gebodene. Er zal heerschen een Roomsche Geest, een Roomsche Blijdschap, die zich zal uiten naar buiten! Daarom wapperen, Zondag 9 Mei, de vlaggen zoo fier op het R.K. Sportpark aan den Haagweg, daarom kunnen wij er ons in verheugen deze meeting te hebben mogen organiseeren, want de band, die ons Ka tholieken bindt, zal door deze samenkomst, door deze katholieke geloofsuiting weder om worden verstevigd? Onze mooie Katholieke één heid zal op Zondag 9 Mei wederom over tuigend worden gedemonstreerd en naar wij vertrouwen, zal na het daar gesproken woord ieder voor zich deze eenheid door zyn daden willen bevestigen. Dan zal er groote voldoening kunnen zijn bij allen, die hebben medegewerkt, bij al len die aan deze meeting hebben deelge nomen! Dan zal de afd. Leiden er trotsch op kun nen gaan, dat zij een steentje heeft mogen bijdragen tot het bereiken van dit doel: „Alle Kathmieken één!" De dagindeeling is als volgt: Begonnen wordt met het zingen van het Bondslied door alle aanwezigen, met begeleiding van muziek, welke verzorgd wordt door de R.K. Harmonie „Adolf Kolping" uit Lisse. Na het openingswoord van den voorzitter der afdeeling Leiden, zal als eerste spre ker het woord voeren de heer J. W. v. d. Akker, voorzitter van het Centraal Be stuur, over het onderwerp: „Alleen herstel der orde zal de vrede waarborgen". Vervolgens wordt door allen gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen", waarna de tweede spreker van den middag, de wel- eerw. heer P. J. J. Hofstede, kapelaan te Noord wij kerhout, het woord verkrijgt, om als onderwerp te behandelen: „Wereld- waanzinnige of wereldheilige". Alvorens met het Lof te beginnen, dat wordt opgedragen door den geestelijk ad viseur van den Ned. R.K. Volksbond, Rec tor dr. A. A. Olierook uit Amsterdam, wordt door alle aanwezigen gezongen „Knielt Christenschaar". De gezangen tijdens het Lof worden ver zorgd door het Parochieele Zangkoor uit Oegstgeest. Tijdens het Lof vindt op het terrein een défilé plaats voor het Allerheiligste, waar van men de volgorde van de stoet in het programma afgedrukt vindt, en waaraan door alle groepen met vaandels en banieren wordt deelgenomen. Tot slot wordt dan door alle aanwezigen, met begeleiding van muziek, het „Tantum Ergo" gezongen, waarna zegen. Het slotwoord van dezen dag wordt ge sproken door den heer Ant. J. M. Ange- nent, secretaris van het Centraal Bestuur. We kunnen nog mededeelen, dat op het terein gelegenheid is voor rijwiel- en auto stalling k 10 cent, voor de werkloozen is deze gratis. EEN TE BETREUREN BESLUIT. Het door het R.K. Werkliedenverbond genomen besluit ten opzichte van hen, die lid zyn van de K.D.P. of lezers zijn van het door deze partij uitgegeven orgaan „Onze Vaan", heeft er toe geleid, dat zij, die door dit besluit getroffen worden, tot het in het leven roepen van een eigen vak beweging zijn overgegaan. De K.D.P., aldus lezen wij in de R.K. Fabrieksarbeider, heeft haar eigen vakbeweging gesticht Naast de tweespalt in de politiek, nu ook die in de vakbeweging. Dat het zoover is gekomen valt te betreu ren, doch het is in elk geval beter dan kie keboe te spelen. Wie in een vereeniging zich niet. thuis voelt ga „zijns weegs". Het is trouwens in de wereld nooit anders ge weest. Vooral bij de linksche groepen heb ben wij dit herhaaldelijk zien gebeuren. In de achter ons liggende periode van aanpassing is doör velen niet begrepen, wat zich op economisch gebied afspeelde. De groote offers en de wanhoop brachten vele groepen van arbeiders uit het lood. Groote ontevredenheid is ontstaan en van de ver slechteringen gaven die elementen den vakleiders zonder meer de schuld. Voor motiveering waren zij niet ontvan kelijk, evenmin als zulks soms het geval is bij werkgevers, en zeker in het verleden vaak het geval is geweest, als het ging om de regeling der arbeidsvoorwaarden; zij hadden voor argumenten vaak geen begrip. Evenzoo verging het menig, vooral toege waaid lid der vakbeweging. Welnu, die elementen, die nooit hebben begrepen het doel der vakorganisatie, laat staan haar wezen, weten nu niets beters te doen, dan het vaderhuis te verlaten. Veelal zijn het niet de slechtst-betaalde arbeiders, dus niet degenen, die het meeste door de crisis zijn getroffen, al brachten" zij ook offers. Wij ontmoeten er zoo een, om een voorbeeld te geven, die naast zijn 25 gulden minimum weekloon nog 9 gulden per week aan kindertoeslag heeft, dank zij het werk der vakbeweging. Stel daartegenover duizenden steuntrek kers en men voelt, waar de schoen wringt, namelijk gemis aan realiteitsbegrip. Zij- hebben echter hun oor ie luisteren gelegd bij hen, die het om andere overwe gingen schijnbaar gewenscht achten, zich zelf te zoeken, doch die van den grooten strijd der arbeidersklasse nooit een snars hebben begrepen. De verantwoordelijkheid is groot van de zulken, doch zij voelen die niet, omdat hun doel ergens anders heen leidt. Intusschen verzwakt de scheuring de kracht van het geheel. Dit mogen zij be denken, die van ons heen gaan. Wij ver wachten daarvan geen voordeel, maar na deel voor de betrokkenen en hun kamera den. Het is zoo iets als van een klein kind, dat zijn zin niet krijgt of zijn gram niet kan halen. Het slaat zijn speelgoed stuk, maar dan is het ook uit. Bedenk wel; vaak komt berouw na een eens onbezonnen gestelde daad! Wij kunnen onze leden niet genoeg waar schuwen tegen zulke daden en wij vertrou wen, dat allen, wien het aangaat, zich nog bijtijds zullen bezinnen! DE MAN ALS KOSTWINNER. Groot is de werkloosheid in ons land, welke reeds jaren veel zorg geeft aan ver schillende instanties. Helaas! wij moeten eerlijk bekennen, dat dit nog wel gerui- men tijd zal blijven voortduren. Niet alleen de ontreddering der economische wereld, doch ook de mechanisatie, in snel tempo doorgevoerd in het productie-apparaat, heeft er toe geleid, dat minstens 350.000 mannelijke personen zijn uitgeschakeld uit he bedrijfsleven. Een zeer droevige waar heid! Verschillende factoren maken deze werk loosheid tot een groote ramp, óók voor de toekomst. Ondanks deze harde werkelijkheid, publi ceerde de N.Z.H.T.M. verleden week een foto van de door haar in dienst genomen conductrices. Wat de reden van de aan stelling betreft, deze willen we hier onbe sproken laten, maar we meenen te moeten opmerken, dat ze aan het algemeen maat schappelijk belang allerminst is ontleend. Hier nemen vrouwen de plaatsen in van mannen, pndanks het reeds zeer groote te kort aan arbeidsgelegenheid, waardoor de man, die de kostwinner is en b 1 ij f t van een gezin, belet wordt van zyn natuurrecht gebruik te maken. Een wetsontwerp is echter in behande ling, dat de arbeidsgelegenheid voor vol wassen mannelijke arbeiders in bescher- BESCHERMT HET CHRISTENDOM ming beoogt te nemen tegen het misbruiken van jeugdige en vrouwelijke arbeidskrach ten. Een misbruik, dat door de bespa ring op arbeidsloonen wordt geïnspi reerd. Als bedoeld wetsontwerp het Staatsblad bereikt, zullen inzake personeelsverhou- ding in fabrieken en werkplaatsen voor- schrfiten kunnen worden gegeven, maar de benoeming van conductrices bij de N.Z.H. T.M. maakt duidelijk, dat de wettelijke re geling niet slechts tot fabrieken en werk plaatsen beperkt dient te blijven. Men moge de verschijning van deze vrou welijke conductrices aardig vinden, ieder bedenke, dat daardoor een gevaar dreigt, dat tot scoiale ontwrichting kan leiden. De bedoeling van deze aanstelling der vrouwelijke conductrices vormt te zeer een schril contrast tegen het algemeen welzijn. Daarom dient deze niet-verantwoorde ver tooning van het tooneel te verdwijnen! De R.K. Arbeidersbeweging zal daarvoor zeer dankbaar zijn. WAT KOMEN GAAT. Het winterseizoen is ten einde en daar mee ging gepaard de sluiting van het ont spanningslokaal voor de werkloozen, doch alvorens daartoe over te gaan werden aan dezen met hunne vrouwen een paar genoe- gelijke avonden aangeboden in het St. An- toniusclubhuis. Een woord van dank is hiervoor zeker op zijn plaats aan Pater v. Galen O.F.M. voor het beschikbaar stellen van de zaal en verder aan de R.K. Tooneel- vereeniging „Vondel" voor haar belang- looze medewerking, waarmede zij niet al leen het Werkloozen-Comité een grooten dienst hebben bewezen, maar bovenal de werkloozen, door hen enkele uren te doen vergeten de zware zorgen. Wat door het Comité in het afgeloopen seizoen is gepresteerd, verdient aller waar deering, maar we moeten weer zien naar een seizoen wat komen gaat! Déarom deed de voorzitter van het Comité Werkloozen- zorg de volgende mededeeling. Evenals het afgeloopen seizoen willen wij voor u ook het volgende seizoen het ontspanningslokaal beschikbaar stellen, met alle emolumen ten daaraan verbonden. Daar is echter geld voor noodig! Om dit nu ruimer te doen toe vloeien, heeft men gemeend, eind Novem ber a.s., een Vak- en Huisvlijttentoonstel- ling te organiseeren, met, als het kan, een daaraan verbonden loterij, waarvan de prijzen kunnen bestaan uit de vervaardig de werkstukken. Naar aanleiding van deze mededeeling deed spr. een beroep op aller medewerking. Als allen daartoe willen me dewerken, dan kan en zal de tentoonstel ling in November slagen. Inlichtingen op het kantoor. VOOR DE AFDEELINGSBIBLIOTHEKEN. Het is niet altijd even makkelijk om een bibliotheek aan de haar te stellen eischen te laten beantwoorden, waarbij de keuze van goede boeken een zeer voorname rol speelt. Om hieraan tegemoet te komen heeft het Centraal Bestuur zich in verbinding ge steld met de Hoofdraad van de vereenigin- gen van den H. Vincentius a Paulo, omdat deze vereenigingen op het terrein der uit leenbibliotheek een groote ervaring heb ben. Ten behoeve van haar bibliotheken geeft deze organisatie in haar maandschrift een keuringslijst van nieuwe boeken, ter wijl zij een boekengids heeft uitgegeven dit. van groot nut kan zijn. De boekengids is te verkrijgen tegen den prijs van ƒ4.— per exemplaar. Een abon nement op het maandschrift bedraagt 1.25 voor een geheel jaar. Te bestellen aan het Centraal Bestuur, 3de Hugo de Groot straat 1, Amsterdam. DE KATHOLIEKENDAG OP 17 MEI A.S. Het R.K. Werkliedenverbond deelt ons mede, dat er nog gelegenheid bestaat om deel te nemen aan den Katholiekendag, welke op 2den Pinksterdag te Utrecht wordt gehouden. Tot opgave voor deelna me heeft men nog gelegenheid tot en met Dinsdag 11 Mei as. bij het Secretariaat: Verlengde Bloemistenlaan 45. VAN DE REDACTIE. Correspondentie, deze rubriek betreffen de moet worden gezonden aan het redac tie-adres: Verlengde Bloemistenlaai 45. De eerstvolgende rubriek verschijnt 29 Mei a.s. Bijdragen, daarvoor bestemd, worden inge wacht tot uiterlijk 26 Mei as. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Vorige week werkte alles mede om voor meerdere producten een redelijken prijs te kunnen noteeren. Er was steeds koud weer geweest en het bleef nog koud en daarenboven was, zeer waarschijnlijk ook al door de bijzondere weersgesteldheid, was er eenige vraag voor export. Sla ging in beste kwaliteit voor 3.60 tot 4.70 per 100 stuks. Begin dezer week kon zelfs, niettegenstaande het geheel ander weer was geworden, tot 5.10 genoteerd worden. De hier geteel de sla is van bijzonder beste kwaliteit. Ook voor spinazie was er vorige week goede vraag met een noteering van ƒ5.— tot 7.50 per 100 K.G. doch het mooiere weer had op de aanvoer van dit product zoodanige invloed dat deze begin van de week terugliep tot 2.tot 4.25 per 100 K.G. Waschpeen was in verband met vraag voor export, zeer gevraagd. Vorige week Vrijdag liep de prijs abnormaal op tot 3.80 tot 5.10 per 100 K.G. doch een paar dagen was ook hierin teruggang te constateeren en begin dezer week was de noteering van den dag 2.50 tot 3.30 per 100 K.G. Bijna hetzelfde ging het met artikelen als radijs, rabarber enz. Radijs noteerde aanvankelijk tot f 4.30 per 100 bos doch twee dagen later was de prijs teruggeloopen tot 1.70 tot 2.70 per 100 bos. Rabarber ging' voor f 3.50 tot f 4.20 per 100 bos. Voor Witlof was goede vraag en de prijs was redelijk, van 7.50 tot 12.10 per 100 K.G. Prei noteerde van 2.20 tot 2.80 per 100 K.G. SASSENHEIM. Geboren: Dingend d. van M. Ben schop en H. Kooijman Maria Alida d. van N. Kieft en A. W. Zomer Johannes z. van A. van der Wagt en N. Romijn Johanna d. van A. H. Moerkerken en E. Kluinhaar. Ondertrouwd: Ph. van der Meer 24 j. en C. van Keulen 24 j. W. Schaap 31 j. en T. van Keulen 25 j. Getrouwd: J. G. Hoogeveen 30 j. en M. C. Verkleij 27 j. Overleden: S. J. Houweling 71 J., echtg. van P. E. J. Rombaut. Vertrokken: C. Snijkerbuijk en ge zin naar Breda F. M. van Oirschot naar Rotterdam C. 't Hart naar Bussum H. Suijmer naar Oegstgeest M. C. Ver kleij naar Noordwyk. Gevestigd: J. M. Verkade van Noordwijk B. J. M. Sistermans van St. Michielsgestel D. Luijk van Lisse. VOORSCHOTEN. Graalwacht. Zondag 9 Mei a.s. zal de Graalwacht haar eerste Lustrum vieren. Vijf jaar geleden hebben de eerste leden meegedaan met de opvoering van „Pink sterzegen" in 't Stadion te Amsterdam. Sinds dien is de Graal in Voorschoten blijvend gevestigd geweest. Na eerst in verschillende lokaliteiten te zijn onder gebracht, kregen we drie jaren geleden ons eigen Graalhuis: Sancta Maria, waar voor we zeer dankbaar zijn. Ons werk is prettig, mooi, maar moeilijk. Toch zullen we ons door niets laten weerhouden. We zijn Graalleden en willen 't ook zijn. Zondag zullen we in intiemen kring ons lustrum vieren, 's Morgens om half negen H. Mis met intentie voor de Graalleden, onder-de H. Mis algemeene H. Communie, waarna gemeenschappelijk ontbijt in 't Graalhuis. 's Avonds te half zeven inkleeding van nieuwe leden, zeven uur Lof, waarna ge zellig samenzijn voor alle Graalleden in 't Graalhuis. Excelsior Vooruit. ZOETERMEER. Geboren: Johannes Gregorius z. van M. Bolleboom en L. G. van de Leur. Ondertrouwd: L. Barendregt 25 j. en M. van Beveren 22 j. Getrouwd: A. van Elswijk 23 j. en N. Lagerwaard 20 j. Overleden: L. van Vliet 37 j. vrouw van H. Merbis. WEEK-END GARANTIE. Onze schoone Leidsche zielen en onze zwarte Leidsche lichamen (want de zweminrichting is er nog niet) zijn wel verschrikkelijk geschrokken. De heeren, die de groote macht hebben, onverschrokken neen te zeggen, als een burgemeester, kennende het heil zijner onderdanen ja heeft gezegd, hebben be sloten, dat de zweminrichting er niet ko men mag. Ik heb niets vernomen van de edele motieven, die aan de beslissing dezer hoogmogende heeren ten grondslag heb ben gediend, maar ik vermoed, dat deze edele motieven gezocht moeten worden in het groezelige klamme geld, dat zelf het bad der reiniging zoo verschrikkelijk hard noodig heeft. De trage wereld, die maar niet veranderen wil, zou er heel wat beter door worden. Stel je voor, dat er opeens honderde, duizende menschen door Leiden zouden gaan met glimmende gezichten, reine le dematen en bewegelijke spieren en daar naast het risico, dat deze noodzakelijke lichaamscultuur de gemeente geld zou kunnen kosten. Nee, laten zij maar liever zwart blijven, pikzwart. Des te schooner zal de uitstra ling hunner reine zielen zijn. En dan: er komt een bad, waar laten wij zeggen vijftigduizend menschelijke mieren zich gemakkelijk eens per week zullen kunnen wentelen in het reinigende water, dat uit de aarde of uit den hemel komt. En nu heb ik bedacht, dat het dus fei telijk zoo is, dat wij voor iedere daad dus allemaal eerst in onze portemonnaie of onze brandkast moeten kijken. Deze be palen de waarde van onze cultuur. En ik heb mij afgevraagd, of twintig centen zelfs wel voldoende zijn om de verrukkingen van het spattende water voor den mensch te ontsluiten. Ik meen. dat de overheid daartoe moet medewer ken. Zij laat wel de Zuiderzee droogleggen en kanalen graven en wegen bouwen, waarbij de menschen met de voeten in de zwarte aarde staan, waarbij het zwarte vuil de ntenschen in de poriën dringt, en een teiltje water om daarna het vuil der aarde weg te wasschen is toch geen even redigheid met de wijde vlakte, die is drooggelegd, tot den grond, waarover de voeten gegaan zijn, tot de wolken stof, die over de aarde zijn gewaaid. Als de mensch daar geweest is, gaat hij thuis naar de keuken. Dan neemt hij een teiltje, hij laat er een smalle straal hel der leidingwater in loopen en zet dan zijn voeten in het glinsterende vocht. Maar de ruimte is niet groot en zijn teenen staan recht op tegen den rand. Moest hij, thuis gekomen, zich niet kun nen spoeden naar een wijde, diepe water plas, om zich onder te dompelen, om al zijn poriën water te laten drinken als een dorstige spons, om zijn spieren te kunnen rekken? Als ik dat nu probeeren zal, zal lk de kans loopen, een ander mensch op zijn hoofd te duiken en de heeren, die in op perste bezorgdheid waken over ons heil, vinden dat niet zoo erg als het verlies van het gelei, uiteindelijk het geld der zwemmende menschen is. De vroede vaderen hebben gezegd: Laat de zweminrichting er komen, wij zyn garant. En de nog hoogere heeren hebben nu gezegd: in orde, maar laat niemand aan die garantiesom raken. En misschien wel omdat er nu kans zou zijn, dat dit wel zou gebeuren, komt er geen zweminrichting bij. Dan stappen de menschen maar weer in hun teiltje. Dat noemen wij nou garantie. Ziet u, dat is nog eens zuinig beheer. Ik heb al weer wat geleerd. Wie morgen een garantiesom noodig heeft voor een of ander verheven doel, loopt maar even bij mij aan en hij kan het krijgen. Maar de hemel sta hem bij, als hij eraan komt.... DANIëL. BELASTINGSTOEL. Wie over de belasting peinst En wie doet dat soms niet, Die ziet geen uitkomst en geen zon In 't allerverst verschiet. Hy neemt zijn vragenlijst ter hand Beginnend bij 't begin En vult de vellen al of niet Net en naar waarheid in. Ik heb dat heden ook gedaan Met een wat vreemd gevoel, Mijn peinzend' oogen vielen toen Op een wel schoone stoel. Er was een heer bij my geweest, Die alle meubels keek En 't cijfer, dat hij had bedacht Met 't boekje vergeleek. Toen zei ik hem: Zie naar die stoel! Die's uit een bosch gehaald Als boom, de eig'naar had daarvoor Belasting ruim betaald. Toen kwam die boom hier in het land En stond de fiscus klaar, De houtinvoer is hier belast. Meneer! betaalt U maar. Toen werd die boom hier deze stoel Met prachtige moquette, Daarop had de belasting ook Haar milde hand gezet. Daar was al drie keer voor betaald Vol vaderlandsch gevoel, Vóór het tot zitplaats dienen mocht Op deze schoone stoel. Die stoel kwam in de winkel en De fiscus was present De winkelier betaalde ook Het vastgesteld procent. Neem plaats meneer de ambtenaar! Het is een leuk gevoel Te zitten op zoo'n dure en Zoo'n nooit betaalde stoel. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11