.,Oud Leiden" trekt opnieuw door Oud Leiden Anarchistenopstand te Barcelona WOENSDAG 5 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Verschillende bezienswaardigheden onder de loupe genomen Het is een buitengewoon sympathiek streven van de vereeniging „Oud Leiden", om stadgenooten hun oude stad te lee- ren kennen en te leeren waardeeren. Kennen en waardeeren om het schoone, om de historie, die er in den loop der eeuwen is vastgelegd. Die kennis en waardeering zullen aan- kweeken het verlangen, om die oude „mo numenten" in het oude Leiden te conser- veeren, te bewaren en dat verlangen zal aanwenden alle middelen, die mogelijk zijn, opdat èl dat mooie en historische voor dit en volgende geslachten gespaard blijve! Zoo had genoemde vereeniging vanmid dag een excursie georganiseerd naar het „Vrouwencamp", of het „Mare-dorp", ter bezichtiging o.a. van het v.m. St. Cae- cilia-Gasthuis, met de Boerhaave-zalen, het Elisabethgasthuishofje en het Sions- hofje. De excursie stond onder leiding van de heeren prof. dr. J. A. J. Barge, ir. H. A. van Oerle en N. J. Swierstra. De deelnemers verzamelden zich vóór het door de ver eeniging gerestaureerde poortje Stille Rijn 14—15. Wij hebben in onze krant reeds o.a. verleden week de historie geschreven en enkele mooie teekeningen gegeven van het v.m. St. Caeciliagasthuis (de tegen woordige „Werkinrichting"). Wij geven hieronder eenige gegevens uit de historie van het Elisabeth-gasthuishofje met 'n voorsteling van het gasthuis uit vroe ger tijd, ons welwillend afgestaan dpor de directie van het Gemeentelijk Archief. Ook plaatsen wij een teekening van de poort van het Sionshofje. Wij vertrouwen, dat vele lezers zich voor dit alles wel zullen interesseeren. HET ST. ELISABETH-GASTHUIS IN DE CAMP. „Betrekkelijk groot" schrijft professor Blok in zijn geschiedenis van Leiden „was de zorg, die in het middeleeuwsche Lei den aan de werkelijk behoeftigen werd besteed, gelijk overal in de Middeleeuwen ter opvolging van het oud-christelijk ge bod en in verband met de Kerkelijke werkzaamheid". HET SIONSHOFJE deze verlegging zijn ontstaan. Het St. Elisabeth gasthuis werd gesticht op een groot terrein achter de vest en grenzende aan het St. Ursulaklooster. De stichters stelden het onder het toe zicht van het nabij gelegen klooster van St. Margriet, terwijl de Broeders van St. Hieronymusdal of Lopsen er de kerke lijke diensten verrichtten. De stichters begiftigden het huis met vele goederen, bezittingen en renten, wel ke later nog dor anderen werden ver meerderd. Het had een uitvoerig en voor de kenners van de armenzorg van dien tijd merkwaardig huisreglement, waarin met groote zorg de verpleging en voeding en alles wat de verzorging aanging was geregeld. De vrouwen mochten er verblijven zoo lang zij ziek waren, doch moesten 't Gast huis verlaten, zoodra zij in staat waren om de parochiekerk te bezoeken en in haar levensonderhoud te voorzien. Twee gasthuismeesters hadden hier vanwege de stadsregeering het beheer in handen en zorgden voor de goede nale ving der voorschriften. Aan de behoefte van vermeerdering van plaatsruimten, welke zich spoedig deed gevoelen kon men gemakkelijk voldoen doordat het terrein vrij groot was en mo gelijkheid voor expansie bood. Na de reformatie werden de vrijgeko- EEN TEEKENING VAN HET VROE GERE ELISABETH-GASTHUIS, Reeds in 1270 had men in Leiden het door Mgr. Gerard van Leyden gestichtte St. Katrijnen Gasthuis „hospitalis paupe- rum" bestemd voor zwervers, dat stond op de plaats van de Stadsgehoorzaal en waarvan de Kapel nu nog bij de Waalsche Gemeente in gebruik is. Na 1400 werden in de beide andere parochies, die van St. Pancras en onze Lieve Vrouwe ook Gast huizen opgericht, waarmede de drie pa rochiën elk een eigen gasthuis hadden. In de Parochie van onze Lieve Vrouwe in den Camp aan de Mare lag het St. Eli sabeths gasthuis dat in 1428 werd gesticht door de milddadigheid van den vermogen den Jan Dirc Coenenzoon en zijn vrouw Katrijn Willem Teedensdochter, die het hebben toegewijd aan St. Elisabeth, de toevlucht der armen. Zij bestemden het voor de verpleging van behoeftige zieke vrouwen. Hiermede was het Marendorp, het stadsgedeelte van Leiden dat zich ten noorden van den Rijn aan beide zijden van de Mare gevormd had, weer een nieuwe geestelijke stichting rij ker geworden. Alleen reeds in het Weste lijk gedeelte rondom de Lieve Vrouwe Kerk lagen een viertal uitgestrekte vrou wenkloosters, waaraan ons de naam „Vrou wencamp" nog herinnert, een naam die reeds in de Middeleeuwen gebruikt werd en waaraan ten onrechte weieens een an dere minder gunstige herinnering uit la tere dagen verbonden wordt. De geeste lijke huizen namen nagenoeg alle grond in beslag en werden begrensd door de gracht welke toen binnen de stadsvest stroomde, de z.g. „Binnenvestgracht". De verdedigbare stadswallen waren toen nog niet naar de Mare Singel verplaatst en lagen toenmaals juist op de plaats van de achtergevels der huizen aan de „Oude" Vest en de stadssingelgracht op de plaats van de „Oude" Singel, welke namen bij Companys uitgescholden De Generaliteit roept de hulp van Valencia in men gebouwen van het H. Ursulaklooster er aan toegevoegd op voorwaarde dat de overgebleven kloosterlingen door het gast huis werden onderhouden. In 1432 werd een voorloopige kapel ge bouwd met een altaar, dat aan de Heilige Drievuldigheid werd toegewijd, welke in 1502 door een meer definitieve werd ver vangen. Een oude opmeting uit den tijd der reformatie geeft ons de plaats der ka pel nauwkeurig aan, welke echter door talrijke verbouwingen thans niet meer is te herkennen. Toch zijn van dit gebouw, ondanks vele verbouwingen, belangwekkende stukken overgebleven, welke de belangstelling ten volle waard zijn. De Gasthuizen hebben nog zeer langen tijd als zoodanig dienst gedaan en bleven daarom in tegenstelling met de kloosters voor vandalisme gespaard. Gaandeweg wijzigde zich in den loop der tijden de aard van dit ziekenhuis wel eenigszins. Ondanks het oorspronkelijk verbod proveniers bij het Gasthuis op te nemen, zien wij hoe in de 18e eeuw met deze gewoonte werd gebroken en zien we stil aan, evenals bij het Ceciliagasthuis, die aardige proveniershuisjes gebouwd worden, die gelijk een hofje aan het ge bouwencomplex zijn toegevoegd. Prove niers waren ouden van dagen die zich ter wille van verzorging als het ware in het Gasthuis inkochten en daartoe de be schikking kregen over een apart huisje en verzorging genoten van het Gasthuis, welke hierin een belangrijke bron van inkomsten had. Deze provenierhuisjes, waarin zelfs de bestekteekening<?n nog in originali zijn bewaard gebleven, werden in 1733'38 gebouwd. Wanneer men nu van de Oude Vest af door de lange poort op het binnenplein BLOEDIGE BOTSINGEN Uit Katalonië komen alarmeerende be richten. De anarchisten doen een hernieuw de poging zich van de macht meester te maken. In een groot deel van Barcelona zouden ze hierin zijn geslaagd. De genera liteit zou de regeering te Valencia om hulp hebben gevraagd. Havas meldt uit Perpignan, dat er ten gevolge van een botsing te Bellver in Ka talonië, waarbij de leider van het anar chistisch comité van Puigcerda, Antonio Martin, om het leven is gekomen, een gespannen toestand tusschen de gematig de partijen en de anarchisten heerscht. Vierhonderd Carabineros en Guardia de Asalto zijn door de Generaliteit in op dracht van de regeering te Valencia naar Pigcerda gezonden om de douaneposten en de grensbewaking te verzorgen. De anar chisten van Pigcerda en Seudurgell heb ben al hun gewapende aanhangers verza meld en wachten op een teeken om de macht te veroveren. De Volksfrontroepen hebben alle maatregelen genomen om een verrassing te voorkomen. De weg van Puigcerda naar Seudurgell is met loop graven en prikkeldraadversperring ver sperd en men is bezig een ring van ver sterkingen rond Puigcerda aan te leggen. Opstand van de F.A.L In Barcelona „Le Journal" bericht uit Pergipnan, dat de opstand in Katalonië is ontstaan door een ultimatum van het anarchistisch co mité te Barcelona aan de regeering-Com- panys. De anarchisten eischten, dat de Ge neraliteit alle macht af zou staan aan hen, omdat zij, naar zij zeiden den oorlog leid den zoodat zij ook de geheele macht in Ka talonië moesten hebben. De generaliteit weigerde en eischte, dat de comité's hun actie zouden staken en dat alle burgers ontwapend zouden worden, zij riepen de Katalaansche troepen aan het front van Aragon terug om de wettige re geering te steunen. De F.A.I. beantwoordde dit weer met het isoleeren van de Generaliteit. Troepen ge wapende anarchisten trokken door de stra ten en arresteerden alle soldaten en poli tiemannen, die zich voor de Generaliteit verklaarden. Onder bedwang van geweren en handgranaten werden deze lieden naar ver verwijderde buitenwijken gebracht, waar zij onder bewaking van de arbeiders- comité's werden geplaatst. Na de Genera liteit zoo van de meeste harer aanhangers te hebben beroofd, eischten de anarchis ten, dat hun kameraden, die de laatste da gen waren gearresteerd, vrijgelaten zou den worden. De Generaliteit trachtte zich nog te verzetten en zond een afdeeling Guardia de Asalto naar het telefoonge bouw in het centrum der stad, dat in han den van de F.A.I. was, doch deze afdeeling werd met zware verliezen teruggeslagen. Vervolgens trok een groep anarchisten naar het paleis van de Generaliteit de wacht poogde hen te verdrijven doch slaag de hierin niet. Er ontwikkelde zich een vuurgevecht, waarbij verscheidene dooden en gewonden vielen. Companys vertoonde zich op het balkon, doch hij werd uitgescholden en moest zich terugtrekken. „Le Journal" voegt hieraan toe, dat de telefoonverbindingen met Barcelona ver broken zijn. De prefect van het departe ment van de Oostelijke Pyreneeën heeft vergeefs getracht met den Franschen con sul te spreken. Men heeft evenwel verno men, dat het consulaat wordt bewaakt door matrozen van de oorlogsschepen, welke in de haven liggen. Gistermiddag hebben de officieele radio stations van de Generaliteit van Katalo nië een dringenden oproep der Katalaan sche regeering uitgezonden, waarin alle burgers worden opgewekt zich aan de zijde der loyale strijdkrachten te scharen ter bestrijding van de „gewapende benden, die de openbare orde dreigen te verstoren". VAN HET OORLOGSFRONT Mededeelingen van Franco's hoofdkwartier Het groote hoofdkwartier van de troe pen van Franco heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen in den sector Teruel, waar de regeeringstroepen zich sterk ver schanst hadden, verscheidene stellingen hebben genomen. Door een welberekende manoeuvre van de rechtsche troepen moes ten de regeeringstroepen zich terugtrekken. Aan het front in Biskaje hebben de troe pen van Franco hun voorpostenlinie ver beterd. Bij Bermeo werden eveneens stel lingen van den vijand bezet. De troepen ondervonden hierby weinig tegenstand. De vijand heeft een aantal bruggen opgebla zen, teneinde den opmarsch van de recht sche troepen te bemoeilijken. Aan het front in Asturië werd een aanval van de regee ringstroepen op Naranco afgeslagen. Radio Burgos heeft bericht, dat de re geeringstroepen na de bezetting van Ber meo door de troepen van Franco tot een tegenaanval overgingen om de rechtschen te verdrijven. Deze tegenaanval werd be gunstigd door het slechte weer. Twee ba taljons kwamen de aanvallers buiten Ber meo te hulp, terwijl drie bataljons de stad zelf aanvielen. De rechtsche troepen ver schansten zich in loopgraven buiten de stad en in het kerkhof en boden hardnek- kigen tegenstand aan den veel sterkeren vijand, welke beschikte over talrijke mi trailleurs en veldgeschut. Gedurende den geheelen dag werd gestreden. Op sommi ge oogenblikken was de toestand moeilijk. De batterijen van den vijand, welke wa ren opgesteld op de hoogten van San Mi guel bestookten zonder ophouden de recht sche stellingen, terwijl de rechtsche troe pen aleen over mitrailleurs en geweren beschikken. De regeeringstroepen hielden ook een deel van den weg tusschen Ber meo en Guernica bezet, zoodat de troepen van Franco geen versterking konden ont vangen. Toch slaagden de rechtschen erin hun posities te handhaven en den vijand van den weg naar Guernica te verdrijven. Een afdeeling, welke uit Guernica was vertrokken, viel vervolgens den vijand in den rug aan, zoodat hij moest vluchten met achterlating van een groote hoeveelheid materiaal. De rechtsche troepen maakten talrijke krijgsgevangenen. De troepen van Franco zijn thans mees ter aan beide zijden van de rivier en een groot deel van de kust. Radio Nacional heeft ontkend, dat de rechtsche troepen op de vlucht zijn gesla gen en dat velen van hun krijgsgevangen zouden zijn gemaakt, o.a. een vijftigtal Ita lianen. BRITSCHE EN FRANSCHE OORLOGS SCHEPEN IN DE GOLF VAN BISKAJE Het Engelsche slagschip „Royal Oak" en de Fransche torpedoboot jager „Terrible" zijn gistermiddag van St. Jean de Luz vertrokken om in de Golf van Biskaje te kruisen. De Britsche jager „Fury" bevindt zich eveneens aan de Baskische kust. De torpedoboot „Faulkner", die den consul van Bilbao en het personeel van het con sulaat heeft overgebracht, ligt op de reede van St. Jean de Luz. DE TOESTAND TE GUERNICA In militaire kringen wordt medegedeeld, dat de regeeringstroepen sedert twee da gen de kerk te Guernica, die evenals het parlementspaleis bij de verwoesting ge spaard bleef, onder vuur nemen. HET BOMBARDEEREN VAN OPEN STEDEN In de heden gehouden bijeenkomst van de ondercommissie der non-interventie commissie is een Britsch voorstel bespro ken, dat beoogt aan de' beide partijen in Spanje te verzoeken, zich te onthouden van het bombardeeren van open steden. De bestudeering van deze kwestie zal in de volgende bijeenkomst, die op Vrijdag is vastgesteld, worden voortgezet. In den tus- schentijd zullen de delegaties zich over dit vraagstuk met hun regeeringen beraden. BUITENLAND Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 Gp h. kleinhans Pieter de ia Couristraa; 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 komen zien we, dat dit geheele gebouwen complex zich heeft gegroepeerd rondom een ruime binnenplaats. De westelijke vleugel bevatte de oude ziekenzalen, ter wijl de zuidelijke vleugel aan de Vrou wencamp ten de"1e> do^r d° kerk werd in genomen. De andere wanden worden ge vormd door de proveniershuisjes, die nog in een goede staat bewaard zijn. Aan de rechterhand bij het binnenkomen zien we een ingangsdeur met wapen versierd, waar vermoedelijk de kamers der regen ten gelegen was. Het geheel biedt een schilderachtige aanblik en een bezoek zij aan ieder, die de historie der stad ter harte gaat, met warmte aanbevolen. EUITENLANDSSHE BERICHTEN VISSCHERSDORP DOOR BRAND GETEISTERD. Een uit 1300 woningen bestaand visschers- dorp in Sjizoekawa in de Japansche per- fectuur Miyagi is door een geweldigen brand geteisterd. Een derde gedeelte van het dorp werd in de asch gelegd, 1500 per sonen werden dakloos. Er vielen twee doo den. De brand is gistermorgen door nog niet bekende oorzaak ontstaan. BULGARIJE DOOR NOODWEER GETEISTERD. Bulgarije is in den afgeloopen nacht door hevig noodweer geteisterd en overal hebben wolkbreuken ernstige schade aange richt. De hoofdspoorlij r van Sofia naar de zwarte zeehaven Boergas is versperd, daar het spoor over een lengte van verscheidene kilometers door een wolkbreuk is vernield. Bijzonder zwaar getroffen is de omge ving van Sofia, waar eenige dorpen vol komen overstroomd en vele huizen inge stort zijn. In de Donr.ustad Widin staan reeds meer dan 700 huizen onder water. De materieele schade wordt reeds op eenige honderden millioenen lewa's geschat. VAN HET_VATICAAN DUITSCHLAND EN HET VATIC A AN. Nota van den H. Stoel brengt geen wijziging. Duitsche kringen te Rome geven te ver staan, dat er door het antwoord van den Heiligen Stoel op de Duitsche nota over de Encycliek geen enkele verandering tus schen Duitschland en het Vaticaan is ge komen. ITALIË HET BEZOEK VAN VON NEURATH AAN ROME. Vriendelijke tafelspeeches. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken graaf Ciano heeft gisteravond ter eere van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, baron von Neurath, een diner aangeboden. In zijn tafelrede zëide Ciano o.m.: Wij herinneren ons steeds de vriendschappelijke houding van Duitschland tijdens het Itali- aanschAbessijnsche conflict en de promp te erkenning der Italiaansche souvereiniieit in Abessinië, welke ons van de zijde der rijksregeering spontaan gewerd vóór die van eenige andere regeering. Het bezoek van uwe excellentie, aldus graaf Ciano tot baron v<^ Neurath, alsmede dat van generaal Goering en andere leiders van het Derde Rijk, za-1 er toe dienen steeds meer onze betrekkingen van vriendschap en sympathie hechter te maken en eens te meer de vitaliteit van onze politiek en van de gemeenschappelijkheid der belangen, waardoor deze politiek wordt geïnspireerd, te bewijzen. Ik ben er zeker van, de tolx te zijn van uw gedachte, wanneer ik bevestig, dat Duitschland en Italië voornemens zijn deze politiek voort te zetten in den waarlyk oprechten geest van vrede, daar zij er naar verlangen met alle andere mogendheden samen te werken en er van overtuigd zijn, dat iedere moeilijkheid of oppositie tegen deze samenwerking kan worden overwon nen, indien de vaste wil bestaat zich met elkander te verstaan. De Duitsche rijksminister van buiten landsche zaken, baron von Neurath, her innerde er aan, dat hij na een afwezigheid van verscheidene jaren te Rome terug is gekeerd. Toen hij er ambassadeur was, heeft hij er de geboorte bewonderd van de Ita liaansche natie, welke door het genie van den Duce wordt geleid. Hij constateerde met innige vreugde, wat het Italiaansche volk sindsdien door zijn opbouwend werk tot stand heeft gebracht. Hij bracht de hartelijke gelukwenschen over van het nieuwe Duitschland. De samenwerking, waarover de Italiaansche minister zoo juist heeft gesproken, moet niet aiïeen het belang dienen van onze vol ken, maar vooral dat van de handhaving en waarborging van den algemeenen vrede. Ook de Duitsche regeering is van meening, dat de moeilijkheden/welke nog een ver trouwelijke samenwerking van alle volken belemmeren, kunnen worden uit den weg geruimd. JAPAN DE POLITIEKE TOESTAND IN JAPAN. Na de verklaring van HayasjL Het verkiezingscomité van de Seyoekal- partij heeft gistermiddag voor het afsluiten van zijn werkzaamheden een laatste ver gadering gehouden, waarin besloten werd de eerste vergadering der parlementaire partijleden te doen bijeenkomen ongeveer 11 Mei a.s. om een tegen de regeering ge richte resolutie aan te nemen. Deze beslis sing is genomen na de verklaring van Hayasji, waarin hij zeiae, dat hij het voor nemen heeft aan het bewind te blijven. De Seyoekai beschouwt dit besluit als in strijd met de grondwet, gezien den uitslag der verkiezingen. Alvorens een motie van wantrouwen in het Lagerhuis in te dienen wil de Seyoekai, naar verluidt, gezamenlijk met de Minseito partij een campagne openen tegen de re geering, waarbij de eisch zal worden ge steld tot onmiddellijk aftreden der regee ring. De commentaren in de pers zijn on gunstig voor Hayasji's verklaring. De „Jomioeri Sjimboen" noemt de interpreta tie, die de premier geeft van een „consti tutioneel regeering, die aan den eigen aard van Japan is aangepast" duidelijk. Het Lagerhuis, welks bevoegdheden door de grondwet zijn vastgelegd, kan niet een zui ver adviseerend orgaan voor den premier worden. Het blad vreest, dat het kabinet, dat reeds losgeraakt was van het Lager huis, thans voor het gevaar staat los te raken van het volk. De „Sjoegai Sjogio" teekent aan, dat de opvattingen van regeering en politieke partijen in drastische tegenstelling tot el kander staan. De „Hotsji Sjimboen" ver klaart, dat het een zaak van ernstige be zorgdheid is voor de natie, dat het kabinet- Hayasji vasthoudt aan de macht onder mis kenning van de gevoelens der natie. De „Asahi Sjimboen" stelt de verklaring van Hayasji aan de kaak wegens zelfzucht en dringt er bij de regeering op aan ernsti ger aandacht te wijden aan haar eigen toe stand. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" vreest, dat de leiding der staatszaken ernstig belem merd zal worden, wanneer het nieuwe La gerhuis niet bijeen geroepen zal worden en raadt de regeering aan het Lagerhuis spoe dig bijeen te roepen, teneinde den politie- ken toestand op te helderen, die anders on stabiel en somber zal blijven.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5