WOENSDAG 5 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Konijnenfokkersver. De Leidsche Konynenfokkersvereeniging „Eigen Fok" hield haar maandelyksche le denvergadering, welke druk bezocht was. In zijn openingswoord verwelkomde de voorz., de heer Vintges, o.m. dr. Velthui- zen van het Konijnen Instituut te Rotter dam. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen 608.82, de uitgaven 519.17, zoodat de vereeniging een saldo had van 89.65. Hierna was het woord aan dr. Velthui- zen, die een interessante beschouwing gaf. toegelicht met photo's over de verschillen de ziekten, welke bij onze langooren voor komen, o.a. cociodone, pseudo tuberculose, niezen enz. en deelde tevens mede, dat er voor dergelijke ziekten door het Instituut na Laboratoriumonderzoek geneesmiddelen kunnen worden verstrekt, welke zijn te be komen bij den 2en voorzitter C. Castelein, Oostdwarsgracht te Leiden. Dr. Velthuizen gaf tevens gelegenheid hem vragen te stel len, welke op bevredigende wijze werden beantwoord; ook werden door hem nog eenige dieren onderzocht, die door de leden waren medegebracht. Dr. Velthuizen gaf hierbij advies welke geneesmiddelen nog nut zouden hebben. De leden volgden dit alles onder aandach tig gehoor, waarna de voorzitter dr. Velt huizen dankte voor dezen leerzamen avond en den genoten raad. Besloten werd, een excursie te gaan hou den op 27 Juni naar Rotterdam ter bezich tiging van het Instituut en den Jongdieren- dag. De contributie bleef gehandhaafd op 1.20 per jaar en het inschrijfgeld voor de a.s. tentoonstelling 0.50 per nummer voor leden. De verloting ten bate van het Eere- prijsfonds bracht een record saldo op. Be sloten werd op de a.s. maandvergadering (5 Juni) een Konijnenbeurs te houden, uur sloot de voorzitter de vergadering. Aquarium- en Terrariumvereeniging Seatofagus-Argus. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging in Huize Feenstra haar maande lyksche vergadering. De voorz., de heer J. Gijzenij, opende deze vergadering met een hartelijk welkom en hoopte, dat allen met een dosis meer kennis betreffende de aquariumsport huiswaarts zouden' gaan. Spreker behandelde allereerst twee ziek tegevallen, ten eerste van een Rasbara- triliniates en ten tweede een geval van Manostanus animalus. In verband met bo vengenoemde gevallen behandelde spre ker nu het gevaar van de Poelslak (Lym- nea-stagnalis), in de aquaria. De Poelslak, zeer gemakkelijk te her kennen, daar de windingen van haar huisje lang gerekt zijn, en naar achteren in een punt verloopen, is wel de meest ge vaarlijke. Om drie redenen moet men deze zooveel mogelijk uit de bakken we ren. In de eerste plaats ontsieren zij deze, ten tweede zijn 't plantenvernielers, en ten derde zijn zij zeer gevaarlijk voor de visch. Verschillende parasieten gebruiken haar voor kosthuis. Na een zekeren tijd daar te hebben gelogeerd vertrekken zij en wachten af, of de een of andere visch hen ophapt. Dan zijn zij klaar, en ont wikkelen zich verder, wat dan de visch noodlottig wordt. Dit zou reeds voldoende zijn, zoo vervolgde spreker, om deze slak ken te weren, doch er zijn nog meer ge varen. Ook kan een jonge slak met huisje n.l. door een visch naar binnen worden genomen. Het huisje verteert natuurlijk niet zoo gauw en kan alweer een ernstige ontsteking veroorzaken, wat ook mogelijk het geval kan zijn geweest met de dezen avond behandelde visch. Na de gebruikelijke pauze behandelde de heer A. Blok het kweeken en wel in hoofdzaak voor de pasbeginnende amateur kweekers. Sprekers betoog had een aan dachtig gehoor, wat met het oog op den nationalen kweekwedstrijd niet te ver wonderen was. De voorzitter dankt spre ker voor zijn duidelijk en leerzaam be toog en installeerde nog drie nieuwe leden. Bij K. B. van 4 Mei 1937, is benoemd bij het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in den kieskring 7, tot lid, H. M. Markusse, notaris te Leiden. Gisteravond werd door de Sportvereeni- ging A.L.O. (Algemeene Lichamelijke Ont spanning) in de Centrale Ontspanningszaal van Endegeest c.a. met medewerking van het Patiënten Dames-Zangkooi onder lei ding van Zuster Timar.s en de darr.es- Gymnastiekvereeniging onder leiding van Zuster Smit een uitvoering gegeven. Dat deze avonden zeer worden gewaar deerd bleek ons weer ditmaal De genees heer-directeur, alsmede verschillende doc toren der Inrichtingen woonden de uitvoe ring bij. Gistermiddag te ruim kwart over vijf uur is de 7-jarige J. V. aan den Stille Rijn te water geraakt. Een burger wierp den jongen een regenjas toe, welken de dren keling wist te grijpen. Zoo werd hij naar den wal getrokken. Letsel van het nat avontuur had hij niet bekomen. MUZIEK. LEIDSCH STUDENTENZANGKOOR LEIDSCH STUDENTENKAMERORKEST. „Collegium Musicum". Het Leidsch Studenten Zangkoor onder leiding van Leo Mens gaf gisteravond zijn derde concert in de Kleine Stadszaal. Het tweede concert vermeldde de medewerking van een klein kamerorkest. Nu bestaat er naast en in verbinding met het Studenten zangkoor een Leidsch Studenten Kamer orkest „Collegium Musicum" (16 Novem ber 1936 opgericht) onder leiding van Hans Brandts Buys. Voor „Collegium Musicum" was het dus een debuut. De praeses opende met een kort wel komstwoord aan de officieele gasten, en belagstellenden vertelde eenige niusi- cologische details van het programma en dankte voor alle voorkomendheid en hulp aan beide vereenigingen geboden van ver schillende zijden. Het zangkoor liet toen een blij geluid hooren; het „Io Vivat" werd staande aan hoord. Het programma maakte de groote be langstelling voor dezen avond alleszins verdiend. Het begon bij Cornelis Schuyt en ging tot aan Diepenbrock. Binnen dit kader bood het groote verscheidenheid. Van onzen stadgenoot Cornelis Schuyt (15171616) werd de Canon „Bewaert Heer Hollandt en zalight Leyden" gezon gen; dan uit „Friesche lusthof" „Myn zoe te Koninginne" in de bewerking van Car- la Kohnstamnl, en wij moeten zeggen: het ontbreekt het dappere koor niet aan vol harding, niet aan geschoolde samenzang en over het geheel genomen ook niet aan prijzenswaardige dynamische verhouding der stemmen onderling. Gelijk de praeses van het zangkoor in den oproep tot mede werking terecht opmerkte: in de mannen stemmen ligt de zwakke zijde en ditmaal ligt deze hoofdzakelijk bij de bassen, al werd er met de grootste toewijding gezon gen. In het voorwoord van het programma wees professor Wensinck op den naam van W. H. Sprenger, die opnieuw voorkomt onder de componisten en met genoegen vermelden wij dan ook de geestige knappe bewerking, die Springer maakte van het oud-Vlaamsche „Daer was een Kwezelken". Hij geeft de verschillende stemmingen heel karakteristiek weer en het koor zong uitstekend an klank en voordracht, zoo dat 't gebisseerd werd. De medezingende jonge componist werd terecht hartelijk toe gejuicht en met bloemen gehuldigd. Nu was 't orkest aan de beurt. Er stonden van Gabrieli (15571612) Canzon prima, „La Spiritala", van Dowland (15621626) een ongemeen sierlijke Pavane en van hun tijdgenoot Praetorius verschillende dansen uit de suite Terpsichore op het programma. Allemaal werken die men nagenoeg nooit hoort en aller belangsteling gaande heb ben gehouden. Brandts Buys weet blijkbaar even goed als Leo Mens, wat studeeren is en ook hij houdt de leiding stevig in han den. Gecombineerd moerden orkest en zang koor uit „In dulci jubilo" van Buschehude (1673—1707). Merkwaardig de half La- tijnsche half Duitsche tekst. Worden koor en orkest in de eerste verzen in zekere ma te geresreveerd gehouden, de laatste stro phe „Ubi sunt gaudia" is vol bovenmen- schelijke vreugde. Wondermooi is de om speling van 't orkest terwijl de karakte ristieke klank van de cembalo opvallend rein en naief aandoet. Na zijn onmiddel- lijken voorlooper volgde Bach met het 4e Brandenburgsch orkest voor twee fluiten, viool en continuo en was er hier of daar eens even een inzinking. Brandt Buys liet niet los. En het meesterwerk met zijn strenge contrapuntiek op zoo eenvoudige thema's genoot een uitvoering, die veel lof verdient al moge dan niet alles vlek keloos geweest zijn. De beide fluitisten en de violist hebben terecht veel waardee ring gehad voor hun muzikale wedergave. Na de pauze opende het orkest weder om de rij en speeide bijzonder geslaagd Handel's sierlijk „Concerto grosso in f- dur". Er werd met groote lust tot musi- ceeren gespeeld het ensemblespel was van klank en kleur heel verdienstelijk. De concerteerende violisten speelden met be gaafdheid en in gelukkige samenwerking met het orkest. Het Collegium Musicum heeft uitstekende cello's in zijn gelederen, naar wij bemerkten. Last not least zong 't koor nog een en ander wat de moeite waard was, al had 't programma gevoegelijk wat meer beknopt kunnen wezen. Een fijnzin nig stukje muziek is de „Pavane" van den onbekenden 16e eeuwer, dat zeer geache veerd in voortreffelijk p.p. gezongen werd. Voor de tenoren een woordje van lof voor wat zij deden in „Fuyous tous d'amour le feu", een canon, die lang niet gemakkelijk is Leo Mens schoojt Tijn koor eveneens mo dern, Guiy Ropertz, „Vous n'estes qu' un vollain", hier klonken de bassen wel wat geforceerd, wat niet noodig was omdat zij zich voldoende konden handha ven. Van Jan Nieland een heel mooi koor „de Leeuwerik" en ten slotte Diepenbrock's onovertroffen „de Uil", 't Was alles mu zikaal en met verve vertolkt en meestal mooi van klank, toonvorming en zuiver heid. Het met zorg samengestelde pro gramma bevatte veel aantrekkelijks, en na elke prijzenswaardige uitvoering was er een hartelijk terugroepend applaus. Aan beide jonge vereenigingen goed succes voor het komende jaar. J. K. CHR. ORATORIUM-VEREENIGING „CON AMORE". Als inleiding tot het Pinksterfeest hoopt bovengenoemde vereeniging op Donderdag 13 Mei een uitvoering te geven in de Stads gehoorzaal. Zij is zoo gelukkig, daarbij het muziekminnend publiek een waarlijk uit gelezen programma te kunnen aanbieden. Het eerste nummer is de Cantate, die Joh. Seb. Bach voor de kerkelijke viering van den tweeden Pinksterdag schreef: „Also hat Gott die Welt geliebt". De beroemde sopraan-aria daaruit, „Mein Glaubiges Herze" werd ontelbare malen op Kerkcon- certen gezongen, maar kan nu bij deze uit voering beluisterd worden in de oorspron kelijke, eigenaardige orkestbewerking (vio loncel-solo, celli en bassen, vleugel). Als tweede nummer volgt een zeldzaam mooie Latijnsche Psalm van G. F. Handel, voor sopraan-solo met vier- en vijfstemmig koor. Handel noemde dit werk „Psalm 112" naar de Vulgata, waaraan hij den Latijn- schen tekst ontleende. In den Staten-bijbel is deze Ps. de 113e: „Looft, gij anechten des Heeren, den naam des Heeren". Het ma nuscript vermeldt als slotdatum van de compositie: ,,S. D. G. (Soli Deo Gloria) 1707 d. 8 July Roma. Handel schreef dus dezen Psalm tijdens zijn verblijf in Italië, onder den indruk en in den stijl van de kleurrijke kerkmuziek uit dien tijd. Het is een prachtig stuk mu ziek, dat immer weer verrukt door zijn jeugdig frisch élan, door het blij, naief geloof, dat er uit spreekt, door de stralen de kracht van de doorzichtige orkestklank en het virtuose kwinkeleeren van de solo- sopraan. Eerst in 1929 is deze Psalm weer in druk verschenen. Het derde nummer, dat na de pauze volgt, is de onvolprezen Cantate: „Wachet auf, ruft uns die Stimme", misschien de schoonste, die Bach ons geschreven heeft. In het prachtige aanvangskoor treedt de koraalmelodie al? „cantus firmus" op in de sopraan, omvlochten door stuwende melo dieën in de overige koorstemmen. Bij het gedeelte uit deze cantate, dat in de orgel literatuur zoo bekend en geliefd is, maar in de orkestbezetting nog weer zoo veel mooier klinkt, treedt de koraalme lodie als „cantus firmus" op in den tenor. Het slotkoor geeft dan eindelijk nog het koraal in zijn eenvoudige schoonheid. Tus- schen deze koorgedeelten plaatste Bach, naast twee korte recitatieven, twee bekoor lijke duetten, voor sopraan en bas, het eer ste door een viool-solo, het tweede door een hobo-solo omrankt, "teunend op een so bere begeleiding van vleugel en continuo (celli en bas). De medewerkenden aan deze uitvoering zijn achtereenvolgens Ankie van Wicke- voort Crommelin, sopraan, Laurens Bogt- man, bas, Han van de Ven, viool-solo, Henk Berghout, cello-solo, J. Middendorp, hobo solo, Lena Beukema, Benraadt, vleugel, Aart Smink, orgel en het Nederlandsch Kamerorkest in volledige Bach- en Handel- bezetting. TOONEEL. De Witte Ziekte. N.V. Ver. R'damsch Hofstad Tooneel. Het Hofstad Tooneel heeft dezer dagen zijn 20-jarig bestaan herdacht en bij die gelegenheid een merkwaardig stuk ten tooneele gebracht, n.l. „De witte ziekte", van Karl Capek. Gisteravond kwam de jubileerende di recteur van dit gezelschap, Cor v. d. Lugt, Melsert, met bovengenoemd stuk naar Leiden. Het is een merkwaardig spel, vooral in dezen tijd, omdat het de dwaasheid van de in dictatoriaal geregeerde landen veel naar voren komende leer in het licht stelt, als zou de oorlog behoqren tot het leven van een volk. Ook hier vinden wij ons ver plaatst in een land, waar een dictator heerscht met onbeperkte macht, die bezig is den oorlog voor te bereiden. Er breekt echter een geheimzinnige ziekte uit, welke snel om zich heen grijpt en zich openbaart in een witte vlek op bet lichaam der pa tiënten; vandaar dat deze ziekte de „wit te" ziekte wordt genoemd. De medische wereld zoekt tevergeefs naar een bestrijdingsmiddel. Alleen een eenvoudig medicus gelukt het, een serum te bereiden, dat afdoende helpt. Hij komt bij een beroemden professor, directeur van een kliniek, die het middel wel wil toe passen, als de dokter hem het geheim me dedeelt. Doch de dokter, die een pacifist is, weigert zijn geheim te verkoopen, slechts voor één prijs wil hij zijn middel afstaan, den eeuwigen vrede. Hij weigert een machtig wapenfabrikant baron Krüg te helpen, als deze hem niet belooft de wa- penfabricage stop te zetten. Eindelijk zal de eenvoudige en idealisti sche medicus succes hebben, wanneer ook de maarschalk-dictator door de ziekte blijkt aangetast en deze hem belooft, den inmid dels uitgebroken oorlog stop te zetten en ten wereldvredes-conferentie bijeen te roe pen. Op weg naar den maarschalk wordt de dokter echter door de opgezweepte chauvinistische menigte aangevallen en ge dood Het typeerende van dit spel is, dat de schrijver ons de voosheid laat zien van allerlei phrasen en leuzen, welke heden, ten dage veel opgeld doen, in het aanschijn van den dood. Hij heeft zijn bewijsvoering als men op het tooneel daarvan spreken mag uitgestald in niet minder dan 12 tafereelen, wat als noodzakelijk gevolg met zich brengt een fragmentarische behan deling, een telkens verbreken van de draad. Maar voor de typeering van de contrasten was er op die wijze meer ge legenheid. Cor v. d. Lugt Melsert karakteriseerde den eenvoudigen medicus, die als mensch beter voelde dan welke geleerde of poten taat ook, uitstekend en hij vond in de per sonen, die de medicus in de achtereenvol gende bedrijven tegenover zich zag, n.l. professor Sigelius (Anton Roemer), baron Krüg (Theo Frenkel) en den maarschalk (Piet Bron) krachtig tegenspel. Heel aar dig was ook Jan v. d. Linden als de bur ger met al z'n kortzichtigheid en eigen wijsheid. De decors waren sober, maar suggestief, vooral in het laatste bedrijf. Het spel, dat wy om z'n vredesstrekking zeer waardeeren, vond veel bijval. Aan het einde van den avond vond een korte huldiging plaats van Cor v. d. Lugt Melsert. Prof. S. M. Meyers sprak den voortref- felijken leider van het Hofstadtooneel toe namens de Schouwburg-commissie. Hij meende, dat de sympathie van het Leid sche (publiek voor het Hofstadtooneel en zijn leider misschien wel hierin gezocht mocht worden, .dat er een zekere gelijkenis bestond tusschen het Hofstadtooneel en den Leidschen Schouwburg. De Leidsche Schouwburg is n.l. de eenige Schouwburg in het heele land, die reeds meer dan 20 jaar bestaat zonder een enkele subsidie. Spr. huldigde Cor v. d. Lugt als een too- neelleider van buitengewone kwaliteiten en bood hem een krans aan. Mevr. v. Itallie--v. Embden sprak na mens het Tooneelverbond en huldigde Cor v. d. Lugt als directeur, acteur ep regis seur, in welke drie kwaliteiten hij groote capaciteiten getoond heeft. Spreekster bood een doos sigaretten aan. Voorts spraken nog een vertegenwoor diger van het Leidsch Studentencorps en een vertegenwoordigster van de V.V.S.L., die beiden kransen aanboden. De heer v. d. Lugt Melsert dankte de spreeksters en sprekers en verklapte, dat dit spel eigenlijk niet is opgevoerd by ge legenheid van het 20-jarig jubjleum, maar dat hij het spel graag wilde spelen en daarom als reclame (het was al laat in het seizoen) bedacht heeft om een jubileum viering er aan te verbinden. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatscxamen Rechten: de heeren A. Seret, Leiden; F. H. Kingma, Leeuwar den; B. Immerzeel, Rotterdam; H. J. G. Postel, Heemstede en Mej. M. J. Herzogen- rath, Rotterdam. Examen van apothekers-adsistent de dames Th. M. Heijman, Den Haag; G. J. Korver, Den Haag en ae heeren W. J. Hil- wig, Den Haag; M. P. v. d. Wouden, Delft. LAATSTE BERICHTEN VOORLOOPIG GEEN VERLAGING VAN RESTITUTIE AAN DE PLUIMVEE HOUDERIJ. Op de jaarvergadering van de C.R.E. (Coöp. Roermondsche Eiermijn) die bijge woond werd door Z.Exc. mr. dr. L. N. Decerks, minister van landbouw en vis- schery heeft Z.Exc. medegedeeld, dat hij voorloopig n i e t zal overgaan tot verlaging der restitutie aan de pluimveehouderij, in verband met de daling der monopoliehef fing op voederartikelen. De restitutie zal voorloopig gehandhaafd blijven op ƒ0.75. De eventueele verlaging der restitutie zal geleidelijk geschieden, waarbij de minister rekening zal houden met de bedrijfsuit- komsten der pluimveehouderij. Z.Exc. er kende, dat een eierprijs van ƒ2.30 per 100 stuks geen loonende bedrijfsuitkomsten voor de pluimveehouderij geeft. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 9 Mei tot en met 15 Mei 1937 consumptiemelk re- geeringscontract, taxegedeelte 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met Kwaliteitsafdracht. Overmelk re- geeringsminimumprijs 4 cent. Afdracht bij leveringen consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Burgemeester van DelfzijL Bij K. B. is benoemd tot burgemeester der gemeente Delfzijl: L. H. van Julsingha, thans secretaris dier gemeente. KINDJE OVERREDEN TE SUSTEREN. Hedenmorgen om half twaalf is te Sus- teren Rijksweg Zuid, een ongeluk ge beurd, dat aan het zevenjarig dochtertje van den heer Bekkers het leven heeft ge kost; toen zij met nog twee kinderen uit school kwam en op weg naar huis was, stak zy plotseling den weg over en werd zij door een voorbijrijdende auto uit Amster dam, die uit de richting Sittard kwam, ge grepen. Het kind was op slag dood. FELLE BRAND IN EEN RIJWIELZAAK TE VLISSINGEN. Vanmiddag omstreeks twee uur is een felle brand uitgebroken in de rijwielzaak van den heer A. Millenaar aan de Nieuw- straat 43, te Vlissingen. De brand is ont staan doordat een pot rijwiellak omvielen daarbij op een benzinelamp terechtkwam. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, heeft de belendende perceelen ont ruimd, daar zij uitbreiding van den brand vreesde. Het perceel, waarin de brand woedde; bestaat uit een winkel met werk plaats en twee verdiepingen. GERAFFINEERDE OPLICHTING. Op een zeer geraffineerde manier heeft gistermiddag een onbekend gebleven man een bediende van een kruidenierswinkel aan de van Woustraat te Amsterdam opge licht. Voor een klein bedrag had de man boodschappen in den winkel besteld, welke aan een adres aan de Hemonystraat moesten worden bezorgd. Bij onderzoek bleek, dat de man hier een uur tevoren een kamertje had gehuurd. Den bediende werd verzocht wisselgeld mee te brengen, daar de klant niet kleiner had dan een biljet van vijf en twintig gulden. De bediende gaf in de Hemonystraat de boodschappen en 23 gul den aan wisselgeld aan den „klant", die er echter niet aandacht het bankbiljet van 25.— te geven, maar met wisselgeld en boodschappen in een grijze personenauto stapte en wegreed. TELEGRAMMEN VLIEGER BROOK GELAND. Record van Amy Johnson geslagen. LONDEN, 5 Mel. (A. N. P.) De vlieger Brook is hedenmiddag 15.22 uur op het vliegveld Heston geland. Hij heeft hierme- BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Hermanus z. van H. Bek- kerin en C. Erades Johannes Ferdinand z. van F. v. d. Wijngaard en H. A. Stam Jacobientje d. van C. v. Vliet en P. M. V. d. Steen Alida Cornelia Adolphina d. van J. Th. H. Hakkaart en A. M. A. Kiel Eibert Philippus z. van M. Oosten dorp en M. de Leeuw. de het op naam van de aviatrice Amy Johnson staande record voor den afstand KaapstadLonden met bijna zestien uur verbeterd. Haar tijd was vier dagen, 16 uur en 17 minuten. ZWAAR WEER BOVEN HET MOESELDAL. TRIER, 5 Mei. (A. N. P.). Gistermiddag heeft boven het dal van de Moesel een he vig onweder gewoed. Het dorpje Schweich werd overstroomd, zoodat de bewoners naar de bovenste verdiepingen hunner wo ningen moesten vluchten. De verkeersweg KoblenzTrier, welke over Schweich loopt moest gesloten worden. De straten waren met een 20 cm. dikken laag modder be dekt. HERTOG VAN WINDSOR NAAR KENYA? LONDEN, 5 Mei. (A. N. P.). De „Daily Telegraph" verneemt, dat namens den her tog van Windsor onderhandelingen ge voerd worden om een huis te huren te Naivasha in Kenya. De voorloopige over: eenkomst zou zijn, dat het huis voor zes maanden verhuurd wordt, met een optie om het te koopen. (Naivasha, aan het gelijknamige meer, ligt ten Noordesn van Nairobi. Als prins van Wales heeft de herto0 van Windsor een bezoek aan Kenya gebracht in Sep tember 1928, gelijk met zijn broeder, den hertog van Gloucester. Twee maanden la ter werd koning George ernstig ziek, en vertrokken de gebroeders ijlings naar Londen). VERRASSING IN DE NON-INTERVENTIE COMMISSIE. Een onhandige oppositie van von Ribbentrop. LONDEN, 5 Mei. (A. N. P.). In de gis teren gehouden vergadering van de niet- inmengingscommissie heeft de Duitsche ambassadeur, von Ribbentrop, voor een verrassing gezorgd door zich te verzetten tegen een voorstel van den voorzitter, den earl of Plymouth, inhoudende, een beroep te doen op de beide partijen in den Spaan- schen burgeroorlog, zich te onthouden van het bombardeeren van open steden. Dit voorstel, dat zijn ontstaan gevonden heeft in het recente bombardement van Guer nica, werd gesteund door de vertegenwoor digers van Frankrijk, Zweden, België, Tsjecho-Slawakije, Rusland e.a. Von Ribbentrop verklaarde echter met het voorstel niet accoord te kunnen gaan en noemde het een inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van Spanje. Hij was van meening, dat het buiten de be voegdheid van de commissie lag en zeide uit eigen ervaring in den wereldoorlog te weten, dat het bombardeeren van open steden, hoe zeer ook te betreuren, soms onvermijdelijk was. De Sovjet-Russische ambassadeur, Mais- ky, antwoordde hierop, dat de houding van von Ribbentrop achterdocht moest ver wekken en er naar uitzag, alsof Duitsch- land voorbereidingen trof voor verdere bombardementen van dezen aard. De kwes tie zal opnieuw in behandeling worden ge nomen in de a.s. Vrijdag te houden bijeen komst der sub-commissie. DE STAKING IN DE FILMINDUSTRIE. Werkwilligen aangevallen. HOLLYWOOD, 5 Mei. (A. N. P.). Vier personen, die in de bureaux van de „In ternational Alliance of Theatrical and Sta ge Employées" wachtten om te werk te worden gesteld, zijn aangevallen en ern stig mishandeld door een dertigtal stakers, die de kantoren binnendrongen na de deuren te hebben geforceerd. Naar verluidt, zijn de aanvallers geen lid van de „Federation Motion Picture Crafts", de bond welke op het oogenblik in staking is. Pat Case die belast is met het onder houden van de verbindingen tusschen de directies en de stakende bonden, hoopt, dat de staking binnenkort een einde zal hebben. VERPLICHTE REGISTRATIE VAN VUURWAPENEN IN AMERIKA. WASHINGTON, 5 Mei. (A. N. P.). De attorney general Homer Cummings wil een nieuwen slag toebrengen aan de onder wereld door voor te stellen, dat het Con gres de nationale v et op de vuurwapenen zoodanig zal wijzigen, dat een verplichte registratie van alle vuurwapenen ont staat. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERÜAMh Londen 8.995(s Berlijn 73.26 Parijs 8.173/4 Brussel 30 78 Zwitserland 41.69 Kopenhagen 40.171/2 Stockholm 46.40 Oslo 45.221/, New York 1.821/J Praag 6.36

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3