DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang WOENSDAG 5 MEI 1937 No. 8716 S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Morgen, Hemelvaartsdag, zal De Leidsche Courant niet verschijnen. DE DIRECTIE TROONSBESTIJGING Hemelvaart! Het woord heeft iets triomfantelijks, iets meesleepends, iets vein macht en konings schap, de niet te stuiten opgang van een veroveraar, het majesteitelijk binnenschrij den van een heerscher, die naar alle kan ten de daverende stralen uitzendt van zijn overweldigende heerlijkheid. De Koning neemt bezit van Zijn troon, alles wijkt, aües juicht, alles aanbidt. God steeg op bij ge jubel en de Heer bij bazuingeschal! De eeuwigheid opent haar schoot van licht; de glansen van het heiligdom nemen Hem op. Toen de leerlingen Hem achter het voor hangsel der oneindigheid zagen verdwijnen, aanbaden ze Hem en keerden met groote blijdschap naar Jerusalem terug. En onaf gebroken bleven ze God verheerlijken in den tempel. Aldus heeft Sint Lucas het ons beschreven. Het kan ons op het eerste ge zicht bevreemden, deze vreugde, waar toch de Meester zoo onbereikbaar ver was heen gegaan. Maar dieper overweging zal ons den zin dezer vreugde openbaren. Want het was iets geweldigs voor den geliefden Meester zei ven, deze koninklijke zegetocht, dit rustig, weifelloos bezetten van Zijn kroondomein. De eeuwen lagen aan Zijn voeten, hemel en aarde bogen voor het be slissende gebaar van Zijn hand. En het was ook iets geweldigs voor ons. Wij beseffen dat veel te weinig, omdat het ons nimmer tot levende waarheid werd, dat Christus ons hoofd is en dat wij de ledematen, de levende deelen van zijn mystiek lichaam zijn. Christus leeft in ons, wij leven in Hem. De heilige Paus Leo heeft het daarom op Hemelvaartsdag zoo teekenend gezegd: „Christus' opstijgen is onze bevordering". De overweging van dit woord moet voor al het bewustzijn in ons wekken van onze weerga!ooze uitverkiezing. Want ons leven is een hemelsch leven, het Leven van God zei ven. Diep in onze zielen is goddelijk Licht verborgen, goddelijk weten en godde lijk beminnen. Wij zijn onbewuste hemel- menschen, menschen voor den hemel, men- schen met den hemel in een schuilhoek van ons hart. Als schepselen zijn we zoo klein, als kinderen van God zijn we zoo onzeg baar groot. Maar het dringt bijna nooit tot ons door: wat de eigenlijke waarde van een mensch is. Hoe wij den mensch beoor- deelen? Naar de uiterlijke franje, die men hem heeft omgehangen of waarmee hij zich zelf heeft opgedirkt. Wij buigen voor een titel, wij worden eerbiedig voor een ver mogen, ja we zijn „weg" om een hoedje of een toiletje. Wat een armoede, wat een schijn! Wat heeft dit alles ten slotte te be duiden? Wat raakt het den mensch zeiven weinig! Neem het allemaal weg en de „mensch" blijft nog over voor 100 procent; eerst dan kunt ge zijn eigenlijke waarde gaan meten. Zijn hoogste waarde ligt in het Kindschap van God, een waarde, die on vergankelijk is en waarbij de schepping in het niet verzinkt. Sint Thomas heeft het zoo verrassend gezegd: „Het genadegoed van een enkele is grooter dan het natuur goed van het gansche heelal". Er is immers geen verhouding tusschen het schepsel en den Ongeschapene: het goddelijke kind schap nu voert ons naar het bezit van God. Het zijn deze gedachten, die cp Hemel vaartsdag in ons bewustzijn ontwaken moe ten. Christus' triomftocht was onze verhef fing. In Hem is heel de menschheid naar het Licht gestegen; zy verwierf zich een L troon in het huis van den Almachtigen God. Daar is nu voortaan ons Vaderhuis, onze vervoerende bestemming, onze vreug- dige hoop. Broeders, laat ons dan toch een hemelsch leven leiden en laat ons daarom allereerst naar een hemelsch leven verlangen! Wij zijn arme, zwakke menschen en de aarde trekt ons machtig aan. Als wij daarom niet beginnen met naar iets anders te ver langen, hoe zal dan ooit ons leven anders worden? Daarom moet op dezen hemel- schen dag, waarop de aarde in den hemel is doorgedrongen, vanuit de stilte van ons hart een gebed opstijgen naar den lich tenden Troon, een gebed dat de weerklank is van de plechtige bede, die de Kerk, de Bruid van Christus, vandaag tot den Vader richt: Dat wij die gelooven, dat de Eengebo ren Zoon, onze Zaligmaker op dezen dag ten hemel is gevaren, ook zelf met onzen geest in den hemel mogen wonen. Pater VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeterwoude, 5 Mei 1937 V Eenheid, ook in de politiek! De eenheid van de katholieken ook op politiek terrein; er zijn katholieken al is 't aantal, gelukkig, niet groot die daarover smalend kunnen spreken. Die eenheid bestaat immers niet, zeg gen ze. En hoe argumenteeren ze dan deze be wering. Zij wijzen er op, dat in de R. K. Staats partij, welke de representante, de verte genwoordigster dier politieke eenheid moet zijn, zoo veel meeningsverschil is. Ja dat is er. Gelukkig is er dat. Is in een vereeniging de eenheid stuk, als er onder de leden verschil van mee ning bestaat over een of meer onderwer pen? Is tusschen vrienden de eenheid ge broken, als zij met elkaar over bepaalde zaken van meening verschillen? Is in een gezin de eenheid verloren, als men het niet altijd en niet in alles met elkaar eens is. Weineen meeningsverschil behoeft de eenheid niet stuk te slaan, zelfs niet als dat meeningsverschil 'ns scherpe vor men zou aannemen, indien men maar ten slotte, als 't er op aankomt, naast en met elkander staat, pal en sterk, in het bewustzijn, dat men bij elkaar hoort, dat men gemeenschappelijke rechten en plich ten, gemeenschappelijke belangen heeft Zoo is 't ook met de. katholieken wat betreft hun eenheid in de politiek. Zij kunnen met elkander van meening verschillen. Dat meeningsverschil kan zelfs scherpe vormen aannemen. Maar zij staan pal en sterk, als 't erop aan komt, in een eenheid van willen welk willen uiteindelijk is gericht op de hand having en vervulling van gemeenschap pelijke rechten en plichten, op het behar tigen en verdedigen van gemeenschappe lijke belangen! En 't komt er op aan, de eenheid te be waren: aan de stembus, in den verkiezings- s t r ij d Dan op 26 Mei a.s. dan zullen alle katholieken moeten demonstreeren een eenheid in de politiek, door te stemmen op LIJST 1. VERHUISDE KIEZERS Kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer die na 1 Januari jJ. zijn verhuisd naar een andere gemeente, kunnen in de nieuwe woonplaats aan de verkiezingen deelne men, indien zij uiterlijk veertien dagen voor de verkiezingen, dus vóór 12 Mei a.s. in persoon aan de secretarie van een wil lekeurige gemeente daartoe het verlangen kenbaar maken. V Vrouwelijke beambten De „Vooruit", het soc. dem. dagblad, schrijft over de aanstelling van conduc trices op de N. Z. H. T. M. Het blad constateert, dat de N.Z.H.T.M. thans haar tijd begrijpt „en bezigt het middel der publiciteit, om het publiek be kend te maken met het nieuwe, dat door de veranderde omstandigheden noodig ge worden is". Wij hebben reeds eerder aangedrongen op de hier bedoelde publi citeit, en wij sluiten ons bij die waar deering voor het optreden der directie ten deze volkomen aan. Wat echter niet wil zeggen, dat wij het eens zijn met wat gepubliceerd wordt! De socialistische pers is het, klaarblij kelijk, echter wel eens met de aanstelling van conductrices, héélemaal eens. ZJj is er van overtuigd, dat dit „nieu we" door de omstandigheden noodig ge worden is. Zij gelooft, „dat het publiek spoedig vertrouwd zal zijn met het optreden dezer vrouwelijke beambten, die tenslotte toch op eerlijke wijze haar brood trachten te verdienen". Van zelfsprekend is 't ook o.i., dat geen verstandig mensch, hoe hij ook over de bedoelde maatregel denkt, er die conductrices boos om zal aankijken! Oók wij gelooven, dat het publiek spoe dig met het optreden dezer vrouwelijke beambten vertrouwd zal zijn. En wij vree zen ook wij v r e e z e n ook, dat waar zal blijken, wat de „Vooruit" opmerkt: „Over een maand vinden we de blonde „permanent wave", die uitdagend onder de uniformpet te voorschijn komt, de ge woonste zaal van de wereld". Van dat „uitdagende" begrijpen we niet veel; maar wij gelooven ook, dat het publiek vrij spoedig aan conductrices ge wend zal zijn! En daarin ligt nu juist een groot deel van ons bezwaar tegen dit nieuwe. Een maal ingevoerd blijft het. Oók onder be tere omstandigheden, óók bij een even tueel meer ordenend optreden der over heid inzake de openbare vervoermidde len. En dan blijven een aantal mannelijke arbeidskrachten uitgestooten van een ter rein van werkzaamheid, waarop zij tot nu toe werden gebruikt. Het bedoelde artikel in de „Vooruit" onderstreept het voornaamste element in ons bezwaar te gen dien nieuwen maatregel ook al is de „Vooruit" zelf het met dat bezwaar klaarblijkelijk heelemaal niet eens in tegendeel, helaas. De werkloozen-steun Er is in den werkloozen-steun een ver betering gebracht. Voortaan zal bij berekening van den af trek wegens gezinsinkomsten 2 gld. wor den vrijgelaten van de verdiensten van iederen inwonenden minderjarige en 4 gld. van iederen inwonenden meerderjarige. Dit is een besluit, waarover wij ons verheugen. Maar wij zy'n toch daardoor niet vol daan, niet bevredigd in ons verlangen. Er is een nood-toestand in vele gezin nen, vooral in vele groote gezinnen, waarvan het gezinshoofd al langen tijd werkloos is in die gezinnen is de ach terstand groot en wordt voortdurend grooter, onrustbarend en ontstellend En daarom: de minister geve nog een aanvulling op zijn besluit, waarbij b.v. het geheele bedrag, dat inwonende min derjarige kinderen binnenbrengen, wordt vrijgelaten bij de berekening van steun. In dezen wensch van de „Gelderlan der" ligt ook ons verlangen uitgedrukt. Wü zullen, wij moéten voor de verbe tering van den werkloozen-steun voor wat vele gevallen betreft blijven ijveren. Denk er aan: 9 tot 16 Mei Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS. Zal op 24 Mei grootendeels gereed zijn. De heer Jacques Greber, hoofd-architect van de wereldtentoonstelling te Parijs, deelde aan den correspondent van het A. N. P. mede, dat de tentoonstelling op den openingsdag, welke zooals bekend is, vast gesteld is op 24 Mei a.s., voor het grootste gedeelte geheel en al klaar zal zijn. De reserve welke in de woorden „voor het grootste gedeelte" ligt opgesloten, be staat hierin, dat diverse gebouwen op den dag der opening zelf nog niet voor het pu bliek (dat van 25 Mei af zal worden toege laten) toegankelijk zullen zijn. Volgens den heer Greber zal dit echter aan de aan trekkelijkheid van het geheel slechts wei nig afdoen. Om een duidelijk beeld te geven van de ontwikkeling van het „klaarzijn", toonde de heer Greber, bijgestaan door zijn assis tent en rechterhand Kramer, vier platte gronden van de tentoonstellingsterreinen, welke diverse stadia der ontwikkeling aan geven. Deze plannen waren gedateerd op 3 Mei, 15 Mei, 24 Mei en begin Juni en het was dan ook pas na een nauwkeurige stu die van deze ontwikkelings-verslagen, dat de Fransche regeering de openingsdatum op 24 Mei heeft vastgesteld. Einde Mei (dat is dus een week n a de officieele opening) zullen alle hoofdgebou wen zoowel in- als uitwendig geheel af zjjn. Onder deze hoofdgebouwen vallen ook het Trocadero (behalve de tooneelzaal) welke op 15 Juli klaar zal zijn, maar die voor dien vervangen zal worden door het Thea tre des Champs Elysees, waar gedurende den geheelen duur der tentoonstelling een groot aantal voorstellingen zal worden ge geven door buitenlandsche gezelschappen) en tevens het enorme museum van moder ne kunst aan de boulevard de Tokio. Alles bijeen genomen, zal de tentoonstel ling dus volgens den heer Greber op 1 Juni een nagenoeg compleet geheel vor men, met uitzondering van enkele pavil joens. VOORNAAMSTE NIEUWS ZWAAR ONWEER BOVEN ZUID-LIMBURG. Gistermiddag tusschen drie en vijf uur, heeft zich boven Zuid-Limburg een zwaar onweder ontlast, dat op verschilléïide plaatsen gepaard ging met hevigen hagel slag. De schade, welke hierdoor aan de te velde staande gewassen en aan de bloeien de boomen en heesters werd aangericht is zeer aanzienlijk. Vooral Gulpen heeft ernstig van het weder te lijden gehad. Het water stroom de met geweld van de omliggende heuvels den kom van het dorp binnen. In korten tijd stond het marktplein blank, terwijl aan het veld en het Kerkplein ware over stroomingen ontstonden. Het water drong verschillende huizen binnen. Na den bui heeft men werkloozen het slijk, dat het weggeloopen water had achtergelaten, doen verwijderen. In Wijnandsrade werd eveneens ernstige schade aangericht. Op verschillende plaat sen zijn de duikers in den grond wegge slagen en vernield. Het water zette stra ten en tuinen blank. Ook Nuth had te lijden van het hemelwater. Een groot ge deelte van den kom van het dorp werd on der water gezet. Het water drong huizen en winkels binnen, terwijl kelders kwamen onder water te staan. DE HONGERSNOOD IN CHINA. NANKING, 5 Mei. (A.N.P.) De in ternationale commissie tot verlichting van den nood veroorzaakt door het gebrek aan voedsel heeft gisteren gerapporteerd, dat duizenden uitgehongerde bewoners van de door hongersnood geteisterde Chi- neesche provincie Kweitsjau dit gebied langs de rivier Nanmin ontvluchten en zich inmiddels in het leven trachten te houden door het eten van boomschors en leem. Tevens heeft dr. Yang, de leider der na tionale gezondheidsdiensten gerappor teerd, dat de builenpest welke in het Zui den der provincie Foekien heerscht, in Foetsjang alleen reeds 400 menschenle- vens heeft geëischt. In Hoeinan neemt de epidemie verontrustende vormen aan. Hier zijn reeds 200 mensechen gestorven. BUITENLAND. Anarchisten trachten de macht in Kata- lonië te veroveren (2de blad). De strijd in het Baskenland rondom. Bermeo (2de blad). Von Neurath te Rome (2e bdlad). Ontstemming in Japan over de houding der regeering (2e blad). BINNENLAND. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is opnieuw toegenomen, en wel met ruim 50 millioen. (2de blad). De voorrangswegen in kaart gebracht. (3de blad). Te Delft zal ter eere van prof. Vening Meinesz een monument worden gesticht. (2de blad). Twee zusjes verdronken. (Gem. Ber. 4de blad). Zwaar weer veroorzaakt schade in Zuid- Limburg. (1ste blad). ONTPLOFFING IN EEN TREIN. MARSEILLE, 5 Mei. (A.N.P.) He denochtend omstreeks acht uur heeft zich in een wagon van den sneltrein Bordeaux- Marseille een ontploffing voorgedaan, waardoor twee wagons in brand vlogen. Drie reizigers werden licht gewond. De beide beschadigde wagens werden te Saint Martin de Crau op dood spoor geplaatst, waarna de trein zijn weg ver- vo'T^e. Ho po'it:e stelt eeri r"d°rT"k in. LEIDEN. Hedenmiddag heeft een excursie plaats gehad door „Oud-Leiden" in oud Leiden. (2de blad). Ged. Staten hebben verworpen het be sluit van den Gemeenteraad inzake de op richting van een Sportfondsenbad. (1ste blad). OMGEVING. Bij de werken voor de nieuwe hefbrug over de Goude te Alphen a. d. Rijn is gis termiddag een damwand bezweken. (4de blad). De wereld in vogelvlucht Er is reeds eerder melding gemaakt van de spanning, welke er heerscht, tusschen de overheid, met de gematigde elementen aan haar zijde, en de anarchisten in Ka- talonië. Deze spanning heeft geleid tot een incident en dit incident veroorzaakt relle tjes, welke zich ook in Barcelona, Kata- lonië's hoofdstad, hebben voorgedaan en daar zeer ernstige afmetingen hebben aan genomen. De anarchisten hebben zich daar o.m. meester gemaakt van de telefooncen trale, waaruit de Guardia's (de politie) tevergeefs getracht hebben ze te verdrij ven. Er vielen dooden en gewonden. Com- panys, de president van de Generaliteit, werd uitgescholden en heeft de regeering te Valencia om hulp moeten seinen. Hoe deze opstandige beweging zal ver- loopen, is nog niet duidelijk, maar er blijkt weer uit, hoe gevaarlijk het is gemeene zaak te maken met deze uiterst linksche heeren, die zullen blijven kuipen en drij ven, totdat zij alle gezag hebben vernie tigd. Dat zij daarmede tevens den weer stand van de regeeringszijde van Spanje ondermijnen in den strijd tegen Franco, schijnt hun te ontgaan. Zij meenen inte gendeel, dat zij het zijn, die Spanje ver dedigen. Zij vormen evenwel het beste be wijsmateriaal voor de rechtvaardiging van den opstand. Overigens velt er uit Spanje weinig te melden. De opmarsch van Mola's troepen naar Bilbao ligt nog altijd stil. Slechts in de omgeving van Bermeo aan de kust, wel ke plaats onlangs door de nationalisten is veroverd, schijnt nog flink gevochten te worden. In Japan is de politieke situatie nog niet opgehelderd. De partijen, welke tegen de regeering de overwinning hebben behaald, gaan heftig tegen Hayasji te keer, omdat hij niet wil aftreden, maar het zal wel bij

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1