28ste Jaargang DINSDAG 4 MEI 1937 No. 8715 S)e £cid<tölieSoti/fcant DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Nog drie weken Vandaag over drie weken staan we voor den verkiezingsdag 26 Mei. Op den avond van dien dag reeds zullen velen zich met groote belangstelling af vragen: hoe hebben zich de Katholieken gehouden, en zij zullen zien naar de stemmen, vereenigd op de lijst der R. K. Staatspartij. Onder die velen zullen er, helaas, ook zijn en niet zoo héél weinig -die zich er over zouden verheugen, als de R. K. Staatspartij zou zijn achteruitgegaan. Die zich daarover zouden verheugen, uit anti papisme! En, van hun standpunt bezien, is er voor die verheugenis alle grond. Een sterke R. K. Staatspartij moet voor alle anti-papisten een doorn in 't oog zijn, of liever: is voor alle antipapisten een doorn in het oog, zooals ook herhaaldelijk van die zijde duidelijk wordt uitgesproken! Zegt dat ons, katholieken, niets? Zegt dat ons, katholieken, niet heel erg veel? Voor ons ligt daarin alleen reeds een aansporing, om te zorgen, om te propa- geeren, met volle overtuiging en warmen ijver, dat op 26 Mei a.s. geen enkele ka tholieke stem verloren gaat voor LUST 1. V Een allerduidelijkste waarschuwing Wij hebben gisteren gepubliceerd een vertrouwelijk document, uitgegeven door de jeugd-leiding in het Duitsche Rijk, waarin wordt voorgehouden een methode «van strijd, waardoor „een begin gemaakt (wordt) met het einde, der Katholieke Kerk" aldus letterlijk in dat document. En toch het nationaal-socialisme in Duitschland bestrijdt de Kerk niet! Zóó wordt nog als 't ware dagelijks beweerd door de N. S. B. hier te lande. Gisteravond nog schreef het „Nationale Dagblad" in een artikel, waarin, schande lijk-lasterlijk, overdreven geschreven wordt over „het wangedrag veler (Duit sche) geestelijken"! het volgende: „Niemand minder dan Hitier zelf wenscht uitdrukkelijk de geestelijke vor ming der kinderen door de Kerk te zien gewaarborgd". Ja-wel, Hitier wil dat misschien wel. Maar de officieele door hem ingestelde jeugd-leiding wil dat toch zeker niet, zoo als uit het boven-bedoelde document he laas ten duidelijkste blijkt. En toch toch blijft men van de zijde der N. S. B. maar aldoor het nationaal- socialistisch regiem in Duitschland verde digen. Daarin is ons gegeven een allerduide lijkste waarschuwing! Wie deze niet ver staat, heeft dat aan zichzelf te wijten. Verblijdend bericht OndeT dit opschrift schrijft de „Nieuwe Leidsche Crt" het volgende: „Het Werktijdenbesluit voor kantoren treedt 1 Juni a.s. in werking" Dat verblij dende bericht kon men de vorige week in de pers lezen. Men kan hier moeilijk van overhaasting spreken. Toen Aalberse in 1919 het groote werk van Talma afbouwde werd ook aan het kantoorpersoneel gedacht; maar de toe passing van de Arbeidswet liet voor hen nog jaren op zich wachten. De vraag kan thans blijven rusten óf het tot 1 Juni van dit jaar moest duren voor het Werktijdenbesluit in werking kon tre den; maar het verandert niets aan het feit, dat steeds nieuwe vruchten geplukt worden van de boom der sociale gerechtigheid, in het verleden door Christelijke mirnster ge plant en gekweekt. Men zal van ons en op deze plaats geen uiteenzetting verlangen over de beteekenis van deze maatregel; het is volkomen overbodig, want de leiders der Christelijke organisatie voor kantoorpersoneel verstaan zóó de kunst van voorlichting, dat. ook bui tenstaanders er hoogen prijs op stellen. Maar we mogen er wel op wijzen, dat het tijdstip der invoering juist gekozen is, want het is altijd gewenscht zulks te doen in dagen van opgaande conjunctuur. Thans geldt dat in dubbele mate nu een belang rijk deel van het kantoorpersoneel tever geefs naar arbeid zoekt en een ander deel regelmatig overwerk moet verrichten. De invoering van het Werktijdenbesluit kan waarschijnlijk de aanstelling van nieuw personeel stimuleeren en dus in dubbel op zicht zegen brengen. En wat ook niet vergeten mag worden is dit, dat de veelgesmaae Christelijke poli tiek, welke immers hardvochtig is als het oude liberalisme, telkens weer een nieuwe stap doet zetten op de weg der sociale ge rechtigheid. De Christelijke partijen voerden in ver leden en heden een sociale politiek van het beste soort; waarom zou het na 26 Mei niet kunnen?" Wij stemmen hiermede gaarne in. Onder Christelijk bewind zijn de sociale toestanden veel veranderd en verbeterd. Wij spreken van sociale toestanden, deze onderscheidend van oeconomi- s c h e toestanden, welke de regeering van Nederland lang niet altijd in haar macht heeft en zelfs lang niet altijd kan beïnvloe den. Maar wij willen toch aan het bovenstaand dit toevoegen: „Dat telkens weer een nieuwe stap" gaat niet altijd in zóó snel tempo, als mogelijk en gewenscht is! Het anti rev. orgaan iaat ook zelf deze op merking even of meer doorschemeren. De R. K. Staatsparty streeft naar een zoo snel mogelijk tempo van sociale her vormingen, sociale verbeteringen ver beteringen, die zijn in het waarachtig alge meen belang van het Nederlandsche volk. Daarvoor staat ons borg het verleden en de leiding van het heden! Meer-werk-actie Op initiatief van B. en W. te Leiden is een comité voor meer-werk-actie opge richt. In het nummer van dit blad vindt men een voorstel van B. en W. aan den Raad, om aan genoemd comité een subsi die zij 't dan ook een geringe subsidie te verstrekken. Prachtig! Maar nu trof ons juist gisteravond vol gend bericht in de „N. R. Crt": In het antwoord op de vragen van den heer Poppers (gem. bel.), betref fende de oprichting van een meer- werk-comité hier ter stede, hebben B. en W. geantwoord, dat huns in ziens een aansporingscampagne tot werkverruiming beteekenis kan heb ben, wanneer de werkloosheid stijgt of constant blijft en naar middelen moet worden uitgezien om een stag- neerend bedrijfsleven tot nieuwe ac tiviteit te prikkelen. In de afgeloo- pen jaren hebben B. en W. 't particu lier initiatief op dit gebied steeds ge- steund. Nog onlangs is voor plannen Bidden En belasting De wereld in vogelvlucht in deze richting aan de regeering steun gevraagd. Het stimuleeren van het bedrijfsle ven is echter, naar B. en W. mededee- len, in de eerste plaats een aangele genheid van nijverheid en industrie zelf, waarbij de helpende hand aller eerst door de rijksoverheid moet wor den geboden. Naar de ervaring el ders heeft geleerd, leiden plaatselijk opgezette acties in het algemeen slechts tot verschuiving van werkge legenheid. Op deze gronden vinden B. en W. geen aanleiding het initiatief te ne men tot een Meer-werk-actie, als door den steller der vragen bedoeld. B. en W. van Utrecht staan klaarblijke lijk tegenover die meer-werk-actie heel anders dan B. en W. van Leiden. Wij von den het wel interessant, om op dit ver schil even de aandacht te vestigen. Wij hopen, natuurlijk, van harte, dat het door B. en W. van Leiden ingenomen standpunt het juiste zal blijken te zijn. En wij verwachten dat ook. En in die ver wachting zullen wij niet teleurgesteld zijn, ook al komen er van dat comité voor meer-werk-actie geen verschrikkelijk-ge- wichtige voorstellen en plannen en daden. Ook in het kleine kan op het hier bedoelde terrein veel bereikt worden. Hier geldt ook...., dat vele kleintjes een groote maken! In de „Tijd", avondblad 29 April, schrijft mr. Van Deurne o.a. „Het merkwaardig ar rest van den Hoogen Raad van 16 December 1936, waarbij de Slotzusters van Tegelen vrij verklaard worden van personeele be lasting.... het arrest, waarbij de Hooge Raad het beroep van der Minister verwierp, is nog duidelijker dan de beslissing van den Roermondschen Raad van Beroep. Wij lezen, dat de vereeniging van Slotzusters te Tegelen 190 geprofeste ïeden telt, van wie er 77 in de Missie verblijven. De bezigheid van allen zonder uitzondering is echter hoofdzakelijk het gebed ter bevordering van het missiewerk. Hoewer vaststaat, dat ook de zusters in de missie zich niet onledig houden met onderwijs, ziekenverpleging en dergelijke, maar steeds binnen de kloos termuren blijven om te bidden, overwoog de Hooge Raad toch, „dat het missiewerk, zich ten doel stellende het op Christelijken grondslag brengen van ontwikkeling en be schaving, als strekkende tot algemeen nut moet worden beschouwd". Maar is het bid den van de Tegelsche zusters dan Missie werk? Zeker, antwoordde ons hoogste rechtscollege, want „naar het oordeel van een zeer talrijk deel der bevolking wordt het missiewerk door gebed, evenals door andere middelen van den godsdienst, daad werkelijk bevorderd" zoodat de Raad van Beroep te Roermond, „zoowel met het oog op het doel als ten aanzien der aangewende middelen" terecht heeft aangenomen, dat het klooster te Tegelen „uitsluitend als in richting tot algemeen r.ut" wordt gebruikt. Dat deze principieele, echt christelijke uit spraak om meer dan een reden van groot belang is, spreekt vanzelf. Hoewel hier het gebed in verband met het Missiewerk wordt beschouwd, liggen er toch gewichtige conse quenties in dit arrest voor menig klooster". In De Tijd van 17 September 1934 schre ven wij naai aanleiding van de dreigende Belasting op de Doode Hand o.a.: „Wil men onzen priester-studiehuizen weer een nieu wen last gaan oplegger? Wil onze Kamer fractie een tweede onbillijkheid toelaten of zelfs steunen, nadat haar nalatigheid heeft medegewerkt om met de aanvullingen der laatste jaren op de Successie-wet een priester-studiehuizen eter missionarissen, den Missiehuizen, een groote schade aan te doen? Missiehuizen, die honderden, ja dui zenden Nederlandscher jongens een kans geven, vaak om niet of bijna om niet (ieder Katholiek weet, dit) hun levensideaal te be reiken? „De Successie-wet zegt in art. 65: „Indien geërfd of verkregen wordt door een binnen het Rijk ge vestigden rechtspersoon van wel ken op de wijze, vermeld in het voorlaatste lid van art. 50, wordt aangetoond, dat die rechtspersoon hoofdzakelijk een al gemeen maatschappelijk belang voor het grondgebied van het Rijk, Nederlandsch Indic, Suriname of Curasao beoogt, aldaar hoofdzakelijk ais instelling van lief dadigheid werkzaam is of zich daar hoofdzakelijk de verpleging van zie ken of gebrekkigen ten doel stelt, is ver schuldigd 10 ten honderd over de waarde van de verkrijging". „Hoeveel Congregaties, welke zich uit sluitend aan de Heiden-missie wijden, vallen onder deze verzachtende clausule? NIET EEN!! Ja, niet één. Al hebben zij arbeidsvelden in de Nederlandsche kolo niën, er is niet één Missie-Congregatie hier te lande, die hoofdzakelij k werkt bin nen het grondgebied van het Rijk, Neder landsch Indië, Suriname of Curasao, met het betreurenswaardig gevolg, dat van legaten, aap die Congregaties of Missiehui zen vermaakt, minstens 28 ten honderd aan rechten moet worden betaald!! „En het zijn juist alleen de Katholieke Missie-instellingen, welke de slachtoffers zijn, daar onze Protestantsche zendelingen niet buiten onze Koloniën evangeliseeren. „Een ander gevolg is natuurlijk, dat meer dere Missie-vrienden ervan terugschrikken die Missie-stichtingen in hun testament te gedenken, zoodat deze er dubbel onder lijden. De Fiscus ziet het niet als „ee meen belang", als men Nederlandschen jon gens een kans geeft om hun ideaal te vol gen". Het Missiewerk is dus in hoogste instan tie erkend als van Algemeen Nut. Als bidden in Nederland voor de Werel d-m i s s i e s als Missiewerk wordt beschouwd en dus, als „ten algemee- nen nutte", 'n gunstige beoordeeling erlangt ten opzichte van de Personeele Belasting zou dan ie opleiding in Nederl voor de Werel d-m i s s i e s om de zelfde reden geen recht hebben op eenzelf de gunstige beslissing ten opzichte van de Successie-Belasting? Zou Mr. van Deurne of een ander Katho- *Op het oogenblik ligt de strijd in Spanje weer vrijwel stil. Weliswaar spreekt de Baskische regeering van een tegenoffen sief, dat zij met succes tegen de Franco troepen zou hebben ingezet, maar van eenig resultaat is nog niets gebleken. De stilstand van het Franco-offensief is heel goed te verklaren, omdat de legerleiding na de snelle opmarsch van de vorige week tijd moet hebben om de stellingen te con- solideeren en zich te nestelen in de ver overde gebieden. Bovendien moet een aan val op Bilbao worden voorbereid. Intusschen gaat men voort met de ont ruiming van deze stad door de burgerbe volking te organiseeren, waarbij de En- gelsche regeering haar medewerking heeft toegezegd. Franco heeft daartegen gepro testeerd. Het is een list van de Russen, om alles wat waarde heeft te kunnen vernie len, zegt hij. Maar het eigenlijke argument zal wel zijn, dat het voor de verdedigers van Bilbao heel wat gemakkelijker zal zijn om zich te handhaven in een ontruimde stad, dan met den last van duizenden non combattanten achter zich. Niet voor niets heeft Franco de kust geblokkeerd; hij wilde de bevolking door honger dwingen tot overgave en deze poging wordt nu vrijwel verijdeld. Intusschen kan men om wille van de menschelijkheid niet anders dan dankbaar zijn voor dit Engelsche in grijpen. Franco heeft twee andere oplossingen aan de hand gedaan, nl. de instelling van een neutrale zone, of het toelaten van vrouwen, kinderen en grijsaards op zijn eigen gebied; maar het spreekt vanzelf, dat tegen deze twee oplossingen bezwaren bestaan. Een neutrale zone is altijd een hachelijk iets en bij de tweede oplossing speelt men den vijand gijzelaars in handen. Ondanks de nederlaag, welke de Japan- sche regeering bij de stembus heeft gele den, weigert Hayasji af te treden. De lei ders van de groote partijen zijn daarover erg verontwaardigd en eischen een onmid dellijk aftreden, doch het ziet er niet naar uit, dat dit zoo een-twee-drie gebeuren zal. Het verloop van deze crisis is voor ons wegens de nabijheid van Indië niet van beteekenis ontbloot. VOORNAAMSTE NIEUWS liek rechtsgeleerde deze beschouwing niet wat verder en deskundiger in DE TIJD willen uitwerken en misschien een con cept-request (in groote lijnen) eraan wil len toevoegen, dat de Missiehuizen kunnen bezigen bij ev. protesten? Zou ev. ook terugwerkende kracht kunnen worden toe gepast? „Tijd". FATHER LEFEBER. NOTA VAN HET VATIKAAN AAN DUITSCHLAND. VATIKAANSTAD, 4 Mei. (A.N.P.) He denochtend is op de Duitsche ambassade bij het Vatikaan een nota overhandigd, waarin het Vatikaan antwoordt op de Duitsche nota, welke op het Vatikaan werd overhandigd als antwoord op de encycliek inzake de schending van het Concordaat door de Duitsche regeering. BUITENLAND. Franco verzet zich tegen de Britsche in menging inzake de ontruiming van Bilbao. (2de blad). Een tegenoffensief der regeering in Bas kenland? (2de blad). De Japansche regeering weigert heen te gaan ondanks haar stembus-nederlaag. (2de blad). BINNENLAND. Bezoek der Koninklijke familie aan Amsterdam. (2de blad). Er zal ook dit jaar weer een vee-tentoon stelling worden gehouden. (4de blad). De Minister van Sociale Zaken heeft eenige wijzigingen gebracht in den steun- aftrek voor gezinsinkomsten van werkloo- zen. (2de blad). LEIDEN. Voorstellen van B. en W. inzake nieuwen verkeersweg tusschen Heerengracht en Zijlsingel (4de blad). WIJ SCHRIJVEN OVER: Sociale politiek en Christelijke Regee ring. (1ste blad). Belasting-vrijstelling voor kloosters. Artikel van father Lefeber. (1ste blad). WASSENAAR. ONGELUKKIGE LANDING VAN LEGERVLIEGTUIG. Bestuurder ongedeerd. Te ongeveer half 2 hedenmiddag heeft het legervliegtuig S. 15 een noodlanding moeten maken op het strand aan de Was- senaarsche Slag, ongeveer 1 K.M. in de richting van Scheveningen. Het toestel sloeg over den kop en werd zwaar bescha digd. De bestuurder bleef echter onge deerd. Hij verklaarde tot deze landing ge noodzaakt te zijn, omdat hij in een mist bank was geraakt. VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Inzittenden ongedeerd. Vanochtend kwart over elf wilde een marine-vliegtuig van het type Fokker C. 1 de F. 4, op Welschap bij Eindhoven landen. Het toestel kwam echter te hoog binnen en zou daarom terug vliegen, ten einde opnieuw een landing te beproeven. Bij het gas geven echter pakte de motor niet met het gevolg, dat de F. 4 door het hek aan de wegzijde van het veld vloog, met de wielen in een sloot aan de over zijde van den daar liggenden weg kwam en in het bouwland over den kop sloeg. Het toestel werd zwaar gehavend, doch de bemanning kwam er zonder eenig let sel af. TER GELEGENHEID DER DIESVIERING VAN DE R. K. STUDENTEN-VEREENI GING „SANCTUS AUGUSTINUS" HEEFT PROF. MOLKENBOER EEN LEZING GE HOUDEN OVER VONDELS WERKEN.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1