MAANDAG 3 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE JUBILEA BIJ DE F.OTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Receptie en intieme huldigingen. Zooals wij reeds eenier hebben gemeld, herdacht de Rotterdamsche Bankvereeni- ging Zaterdag niet mineer dan drie zilveren jubilea, n.l. van het bijkantoor Leiden, van den heer P. A. de Gooyer als directeur en van den heer N. D. de Boer als procuratie houder. Op de feestvreugde werd helaas een scha duw geworpen door de plotselinge onge steldheid van den heer de Boer, die daar door niet aanwezig kon zijn. Den talrijken relaties werd Zaterdagmid dag gelegenheid geboden hun gelukwen- schen aan te bieden, doch alvorens de re ceptie een aanvang nam, had een tweetal intieme huldigingen plaats. Te twee uur ontving de heer de Gooyer een commissie bestaande uit de heeren mr. Bolsius, dr. Holst Weber, J. P. Driessen, J. W. Stoffers en G. Meyer, die hem een zil veren sigarendoos kwamen aanbieden. Bij monde van mr. Bolsius had de overhandi ging plaats, die hierbij een korte toespraak hield, waaraan wij het volgende ontleenen: Eenige vrienden en relaties hebben er be hoefte aan gehad U te huldigen; vraagt men mij of het 25-jarig jubileum als zoo danig daartoe reden .s, dan moet ik vol mondig bekennen: Neer. Maar U heeft in het maatschappelijk leven een bijzondere plaats ingenomen, gij hebt te strijden ge had met de maatschappelijke moeilijkheden en gij hebt weten te winnen. U moet daar voor vooral danken Hem, die U kracht en gezondheid geschonken heeft om Uw le venstaak te vervullen. Verder richtte spr. net woord tot mevr. de Gooyer, d<e hij in de hulde betroK en vervolgens tot mevr. dt Boer, wie hij zijn leedwezen betuigde over de plotselinge ongesteldheid van den heer de Boer. Spr. schetste laatstgenoemde als een ijverig en actief werker, die in niet geringe mate heeft bijgedragen tot den bloei van de Bank, Mevr. de Boer werd een étui met zilveren potlood aangeboden. De heer de Gooyer, hierop het woord ne mende, dankte mr. Boisius hartelijk voor zijn waardeerende woorden, waaruit de ge voelens van vriendschap hem het meest tot blijdschap hadden gestemd. Ook spr. be treurde het ten zeerste, dat de heer de Boer niet aanwezig kon zijn en vond hierbij ge legenheid diens groote capaciteiten naar voren te brengen. Om half drie werden de employé's dooi den heer de Gooyer ontvangen. Mede was hierbij aanwezig de heer G. Meyer, direc teur van de kantoren te Katwijk en Noord- wijk. De heer P. W. de Gooyer Jr., procu ratiehouder dezer kantonen was door ziekte verhinderd. Bij de huldiging werd het woord gevoerd door den procuratiehouder der Bank, den heer van Muiden, die ïr» zijn rede een over zicht gaf van de afgeioopen 25 jaar. Spr. schetste ie situatie van het bankbedrijf van 25 jaar geleden, dat zich toen vrijwel ge heel in handen bevond van particuliere firma's. Daarna kwam de heer de Gooyer als directeur der Nationale Bank en met hem deed het groot-bankbedrijf in Leiden zijn intrede. De heer van Muiden besprak de beroering, die de activiteit van den heer de Gooyer wekte en de groote opbloei van het kantoor Leiden. Bij het uitbreken van den wereldoorlog kon ae heer de Gooyer zijn bekwaamheden eerst recht tot ontplooi ing brengen. Namens het geheele personeel wenschte spr. tenslotte zijn directeur geluk. Vervolgens betrok spr. den heer de Boer in zijn hulde en releveerde het groote aan deel, dat deze jubilaris heeft gehad in de grootmaking van de Bank. Op jeugdigen leeftijd bij de bank in dienst getreden, trok ken zijn groote bekwaamheden reeds spoe dig de aandacht van zijn superieuren, zoo dat het zakensucces ook voor hem een le venssucces is te achten. Uit naam van het personeel der kantoren te Leiden, Katwijk en Noordwijk bood spr. den heer de Gooyer een stel antieke borden aan, terwijl hij mevr. de Boer een Engelsche klok of freerde. De dames de Gooyer en de Boer ontvingen bovendien bloemen. De heer de Gooyer nam daarop terstond het woord om dank te zeggen voor de waardeerende woorden en het kostbare aandenken, waarmede de gelukwenschen vergezeld gingen. Mevr. de Boer ontving tenslotte van den heer de Gooyer een schilderij, vervaar digd door H. van Leeuwen. In het kantoor van de Bank, dat hiertoe geheel gemetamorfoseerd was, vond ver volgens de buitengewoon druk bezochte receptie plaats. Een ware schat van bloe men stond opgesteld in de kantoorruimten en de gangen. Tijdens de receptie werd door den heer N. C. F. van Ginkel, voorzitter van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, depart. Leiden, aan mevr. de Boer de zil veren medaille van verdienste overhandigd, waarmede de heer de Boer was vereerd. Naast de talrijke groot-industrieelen en andere vertegenwoordigers van handel en nijverheid, die hun gelukwenschen kwa men aanbieden, merkten wij o.a. op de hee ren mr. B. J. M. Kolff en mr. Woltersom, hoofd-directeuren der Robaver, mr. F. F. baron de Smeth, hofmaarschalk van H.M. de Koningin, diverse burgemeesters en ge meente-secretarissen uit de omliggende gemeenten, voorzitter, secretaris en vele leden van de Kamer van Koophandel, het bestuur van de woningbouwvereeniging „De Eendracht", mr. M. B. Vos, voorzitter van de sociëteit Amicitia, het bestuur van de Vereeniging voor geld- en effectenhan del voor Leiden en Omstreken, de voor zitter van het Rijnlandsch Borgstellings fonds, het bestuur van de V. E. B. O., enz. enz. een onafgebroken file van belang stellenden. Voorts waren honderden telegrammen en brieven met felicitaties ontvangen. R.K. WERKLOOZENZORG Wat in het afgeloopen seizoen gedaan is Het is jaarlijks de gewoonte bij de slui ting van het ontspanningslokaal van den R.K. Volksbond de werkloozen met hun vrouwen een gezelligen avond te bereiden. Dat is nu weer gebeurd en het St. An- toniuspatronaat was daar bij tot in de uiterste hoeken bezet. Na een welkomstwoord van den heer Nijhuis werd mededeeling gedaan van het geen in het afgeloopen seizoen is gedaan. Van 11 October tot en met 28 April, een periode van 24 weken, was het ontspan- nigslokaal voor de werkloozen geopend. Gedurende dat tijdvak werden 37324 kop koffie en thee geschonken. Hiervoor waren noodig: 130 pond koffie, 42 pond thee, 440 pond suiker, 24 busjes Buisman, 423 liter melk. Voorts werd uitgegeven 100 pond tabak, en werden vele brooden verstrekt. Voor de werkloozen werden vier ont wikkelingsavonden gehouden, voor hun vrouwen drie. Het gehouden triduum is uitstekend geslaagd. Aan het ontbijt bij de sluiting namen 242 personen deel. Het bestuur Kreeg het hiervoor benoodigde brood gratis. Nadat nog in het kort een overzicht was gegeven van de gehouden ontwikkelings avonden kwam de tooneel vereeniging Vondel voor het voetlicht met het tooneel- stuk „Zuur en Zoet". Hartelijk is er door de aanwezigen om deze klucht gelachen en dat het gebodene ten zeerste in den smaak viel bewees het applaus. Te even half elf uur volgde sluiting der bijeenkomst met een dankwoord van den voorzitter aan het adres van „Vondel" en aan den heer v. Dam voor de verzor ging van het muzikale gedeelte. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vol rige maand (April 1937) ingelegd 491.163.15 en terubetaald f 442.934.66f 159 nieuwe inleggers werden ingeschreven en 129 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.644 inleggers, inclusief 1.496 deelnemers aan den afhaaldienst, be droeg einde April f 8.623.458.96. In 4.904 posten is in deze maand door den afhaaldienst ontvangen 14.816.75. R. K. HANDELSREIZIGERS-VEREEN. St. Christoffel hield Vrijdag in „De Har monie" alhier een ledenvergadering. De voorzitter, de heer Bierlaagh, opende op de gebruikelijke wijze en deelde mede, dat de Geest. Adv. door lichte ongesteld heid verhinderd was deze vergadering bij te "wonen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de kascommissie, dat kas en telling in orde zijp bevonden. Dezen heeren werd door den voorzitter hartelijk dank gebracht. Het „Verkoopkwartiertje" was dezen avond in handen van den heer Bierlaagh met als onderwerp „De handelsreiziger van de toekomst". Spr. stalde voorop, dat deze materie niet in zijn vollen omvang besproken zou kun nen worden, daar de oorzaken te veelzijdig zijn en daardoor te veel tijd zouden eischen, Spr. bouwde zijn inleiding op feiten, die in het verleden hebben plaats gehad en steeds meer doorgevoerd zijn en leidden tot een algeheele wijziging in de economie van het handelsverkeer, zoowel nationaal als internationaal. De cmstandigbeden van een bepaalden tijd, hebben veel invloed uit geoefend en op haar beurt weer andere ge zichtspunten naar voren gebracht, zooals het opvoeren der productie met als gevolg overproductie, werkloosheid, malaise, crisis, verminderde koopkracht. Vervolgens me moreerde spr. de opkomst en vorming van bet concernwezen, dat heden de productie, zoowel als de grondstoffenmarkt bijna ge heel in handen heeft. Gevolg was het stichten van inkoopcombinaties van win- seliers. Want hierdoor werd voor den win kelier de mogelijkheid geopend wegens de hoeveelheid, waarmede gecontracteerd kan worden, eenigszins dwingend op te treden tegen een al te groote winstderving. En waar dit door den fabrikant geaccepteerd wordt, sluit het in zich uitschakelen van den tusschenhandel. De gevolgen hiervan werden breedvoerig mtgesponnen, waarop spr. met klem aanspoorde, zich meer op ontwikkeling toe te leggen zoowel wat be treft handelswetenschap, maar ook valuta, beursverhouding, handelsrecht en faillise- mentswet. De toekomst vraagt niet, maar eischt onderlegde personen met zelfrespect en vaardigheden, die bewust zyn van de wetenschap hun vak betreffende. Spr. be sloot zijn lezing, dat men zich niet moet weerhouden door de gedachte: ik weet ge noeg. Spits uw gedachte op het vele, dat van een goed reiziger verlangd wordt. Formu leer uw vragen op papier en dien ze bij het bestuur in en zij zullen naar best ver mogen de richting aangeven, hetzij schrif telijk of op een openbare vergadering. De ganisatie is er om naast de geestelijke be langen ook de stoffelijke belangen op te voeren en alzoo heeft zij een cultureele be- teekenis. Een hartelyk applaus was de dank der vergadering voor deze leerzame lezing. Ver volgens deelde de voorzitter mede, dat op Zondag 9 Mei a.s. een H. Mis zal gelezen worden in de H. Leonarduskerk Haagweg voor de overleden leden van de afdeeling, waarna een gemeenschappelijk ontbijt zal plaats vinden. Na eenige opwekkende woor den van den voorzitter gaven alle aanwe zige leden te kennen, dat zij aanwezig zullen zijn. Wijl er niets voor de rondvraag was, volgde sluiting met den Chr. groet. Gisteravond werd de politie-brandweer gealarmeerd voor een brandje op het dak van het perceel Pietex de la Courtstraat 35, bewoond door J. S. Het bleek, dat jon gens een brandenden fakkel op het dak hadden geworpen. De politie wist erger te voorkomen. H JVL PIERROT, t Hedenmorgen werden in de Parochiekerk van den H. Petrus de uitvaart-diensten ge houden voor de zielerust van den heer H. M. Pierrot, die, zooals gemeld, de vorige week na een langdurige ongesteldheid op 63-jarigen leeftijd hier ter stede is over leden. De plechtige H. Mis van Requiem werd te kwart voor 8 opgedragen door den hoog- eerw. heer Kanunnik M. W. A. Wijtenburg, een familielid van den overledene, uit Bloe- mendaal. Op een der zij-altaren celebreerde Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin een H. Mis. Om 11 uur vond op de R.K. Begraafplaats aan de Zijlpoort onder zeer groote belang stelling de begrafenis plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den zeereerw. heer Th. Beukers, pastoor der St. Petrus-parochie, het college van collectanten der St. Petrus-parochie en af gevaardigden van verschillende vereenigin- gen, vele vrienden van den overledene en collega's. Collectanten droegen de overledene graf waarts. De beaarding werd verricht door den hoogeerw. heer Wijtenburg. Een zoon van den overledene, de heer H. Pierrot uit Arnhem dankte mede namens zijn moeder en de andere familieleden voor de betoonde belangstelling. Op as. Donderdag hoopt de heer I. Turen- hout, remise-voorman bij de N.Z.H.T.Mij, alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de boven genoemde Maatschappij Op 13 dezer hoopt de heer M. v. Lienden te Rijnsburg, voorman bij de N.Z.H.T.Mij, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij bovengenoemde Maatschappij. Op dien zelfden datum hoopt de heer P. de Zwijger alhier, conducteur bij de N.Z.H. T.Mij, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij bovenge noemde Maatschappij. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst voor de verstrekking van versterkende middelen zal in plaats van op Donderdag 6 Mei a.s. worden gehouden op Vrijdag 7 Mei d.a.v. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de fabriek van de fa. de J., gevestigd in het Fokkestraatje. Een bedrag van 5 wordt vermist. LAATSTE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Gerard us Johannes, z. v. W. v. d. Hoeven en E. v. d. Berg. Ondertrouwd: J.P. v. Oosten jm 30 j. en M. Garnade jd 23 j. J. H. Webbers jm 26 j. en W. A. Horree jd 26 j. J. v. d. Reijden jm 23 j. en D. v. Duijl jd 26 j. R. J. de Wit jm 19 j. en J. S. Kuivers jd 17 j. J. Houweling jm 28 j. en D. C. J. de Haas 27 j. J. Jonk jm 28 j. en C. J. de Koning jd 25 j. H. v. Weizen jm 26 j. en J R. v. d. Zeeuw jd 26 j. W. A. J. de Vos jm 25 j. M. v. Helden jd 24 j. D. Hanse laar jm 26 j. en F. W. v. Weerlee jd 24 j. A. Kleijn jm 29 j. en A. J. Gijzenij jd 21 j. W. F. Wassenaar jm 25 j. en S. H. Monteba jd 24 j. C. Hillebrand jm 25 j. en C. l'Ecluse jd 22 j. Overleden: P. Hanselaar m. 58 j. H. M. Pierrot m. 63 j. T. C. Gertenaar- Rosdorff vr. 30 j. P. de Graaf-Maan, vr. 58 j. H. B. Bekker, ongeh. m., 47 j. M. Crama, zn. 6 wkn. A.R.K.A. Jaarvergadering afd. Leiden Vorige week hield bovengenoemde orga nisatie haar jaarvergadering in den Burcht. Om 8.20 uur opende de waarnemende voorzitter, de heer W. J. Kriek, deze ver gadering. Na een welkomstwoord aan de aanwezige leden gericht te hebben, werden de notulen onder dank aan den 2en secre taris goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken volgden. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester alsmede begrooting 1937 werden goedgekeurd. De bestuursverkie zing werd vlot afgehandeld en de bestuurs- candidaten werden met algemeene stemmen ge-» en herkozen. Herkozen werd de heer Gij bels en gekozen wegens twee vacatures de heeren Prof. Berg en Frissen. De voor zitters vacature werd nog aangehouden. De kasnazieners werden benoemd en wel de heeren Huijts en Cartaers. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter deze pittige vergadering met den Chr. groet. HET VERGAAN VAN DE „ALECTO". Het Joegoslavisch s.s. „Plavnik" ligt nog steeds ter reede van Vlissingen geankerd. De kapitein wacht verdere instructies van de reederij en ondertusschen worden door deskundigen expertises gehouden. Waarschijnlijk zal niet vóór morgennamid dag een beslissing genomen worden wat er met het schip moet geschieden. De vier geredde opvarenden van het s.s. „Alecto" zijn naar Engeland vertrokken. Tot nu toe zijn er geen lijken van de ver miste bemanning gevonden en zyn ook geen wrakstukken gerapporteerd. Het schip zit geheel onder water op een diepte van ongeveer dertig meter. VERDRONKEN. Vanochtend is de weduwe van der S., wonende te Nieuwendijk (gem. Almkerk), bij het waterscheppen dicht bij haar wo ning in het water van de Gantel geraakt en verdronken. Het lijk is later opgehaald. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Verleden jaar werd, met het oog op de moeilijkheden die het Comité ondervond om een autotocht te organiseeren, alleen een boottocht voor de ouden van dagen ge houden. „Wanneer gaan we nu weer eens met de auto?" werd er toen van alle kanten ge vraagd. Het Comité waagt het daarom maar weer eens. een beroep te doen op het goede hart van de Leidsche burgerij en van de autobezitters in het bijzonder, om hun auto voor één middag van 1 tot 6 uur beschik baar te stellen, om de oudjes van Leiden te laten genieten van natuurschoon, van een dagje buiten. Wie stelt zijn auto beschikbaar om op 15 Juni de zeventigjarigen en ouderen van Leiden uit rijden te nemen? Opgaven al leen voor auto's by mevrouw C. Smits-de Wit, Rapenburg 82, tel. 2605. Maar een autotocht kan niet slagen, in dien er geen versnaperingen kunnen wor den uitgedeeld. Tot nu toe vormde de trac- tatie steeds een der hoogtepunten van de auto- of boottocht. Hoe meer hulp, des te lichter de taak van het Comité. Stort uw gift op No. 78364 van de penningmeesteres- se, mevrouw M. C. Juynboll-van Yssel- steyn of stop een verrassing in de bus, Nieuwsteeg 2, met vermelding: voor auto tocht. De tocht zal ditmaal gaan naar het nieu we vliegveld Ypenburg bij Den Haag. Wel licht zullen vele autobezitters deze mooie, ruime gelegenheid met haar keurig restau rant nog niet kennen. Welaan dan, „met een auto volgeladen" (als variant op het Oud-Hollandsche wijsje) „vol met oude mannen" gaan we 15 Juni naar Ypenburg! En wij durven wedden, dat u het versje zult wyzigen: „Nu neem ik van mijn levens dagen, éénmaal 's jaar nog oudjes in mijn wagen"! De ouden van dagen kunnen zich opgeven Dinsdag 11 en Vrijdag 14 Mei aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13, des morgens van half tien tot 12 uur. Géén bezoeken aan de huizen der Comité-leden. EINDBAL DANSLEERAAR H. J. VISSER. Zaterdagavond heeft de heer H. J. Vis ser de clubcursussen besloten met een ge animeerd eindbal, dat in de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gehouden. Twee dansorkesten, die als rivalen naar de beste vertolking streefden, wisselden elkander af, zoodat er geregeld kan worden gedanst. Het waren The Midnight Rascals en Hofenk's Melody Makers. Zij brachten in de volle zaal er reeds spoedig de stem ming in. De heer Visser kreeg een huldiging in ontvangst te nemen. Bij monde van den heer Fontein, die namens een feestcommis sie uit de leerlingen sprak, werd door den heer Visser dank gebracht voor de prettige lessen. Als geschenk voor den heer Visser verscheen op het podium een schrijfbureau met lampje en een mand met fruit, welke laatste, was bestemd voor mevrouw Visser, die echter op dit bal niet aanwezig kon zijn. De prijsdansen en de balonnenwals bleken zeer in den smaak te vallen. Op uit- stekende wijze door den heer Visser geleid, I werd het een echt gezellig bal en het bleef gezellig tot de sluiting in den vroegen och- I tend. GEWEIGERDE AUTOBUSDIENSTEN. De commissie, bedoeld in art. 5 van het reglement autovervoer personen, heeft afgewezen de volgende verzoeken om vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst in meer dan een gemeente: Van N. Sommeling te 's-Gravenhage tusschen 's-Gravenhage en Amsterdam; van G. A. van Zetten te Rotterdam, tus schen Rotterdam en Amsterdam; van het Nederlandsch Autobusbedrijf „N. A. B." te Amsterdam, tusschen Am sterdam's-Gravenhage en/of Rotterdam; van de Lindbergh Touringcars te Am sterdam, tusschen Amsterdam en 's-Gra venhage; van de N.V. van Zetten's Tour Tax Centrale te Rotterdam, tusschen 's-Gra- venhage en Antwerpen, b. s-Gravenhage en Dusseldorf, c. s-Gravenhage en Duis burg, en van eenige andere ondernemin gen tusschen Amsterdam en Antwerpen; van de N.V. „Citosa" te Zoetermeer tusschen Rotterdam en Elten; van de Onderlinge Auto-Omnibus Maat schappij „O.A.O.M." tusschen Capelle aan den IJssel en Katwyk aan Zee (Zeehos pitium). Heel Nederland bidt en offert van 9-16 Mei voor de Koloniale Missies WEER EEN SCHIP MET LEVENS MIDDELEN NAAR BILBAO. SAN SEBASTIAN, 3 Mei. (A.N.P.) Het Britsche vrachtschip „Bramhill", dat sedert Zondagmorgen in de haven van St. Jean de Luz voor anker lag, is met een lading levensmiddelen aan boord in den afgeloo pen nacht naar Bilbao uitgevaren. Het werd door de Britsche torpedojager „Faulkner" en „Fury" begeleid. De Fransche kanonneerboot „Somme en de torpedojager „Terrible" hebben van nacht eveneens de haven van St. Jean de Luz verlaten. Men neemt aan. dat zij zich naar Bilbao hebben begeven, en in samen werking met de zich aan de Cantabrische kust bevindende Engelsche oorlogs- en koopvaardijschepen met de evacuatie der kinderen uit Bilbao zullen beginnen. DE DUITSCH-ITALIAANSCHE BESPREKINGEN. ROME, 3 Mei. (A.N.P.) De Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken von Neu- rath is vanmorgen te Rome aangekomen, waar hij o.a. werd verwelkomd door minis ter Ciano, den Duitschen ambassadeur en de gezanten van Oostenrijk en Hongarije. Minister-president Goering is vanmorgen van zijn buitenlandsche reis te Berlyn te ruggekeerd. HET AFTREDEN VAN BALDWIN. LONDEN, 3 Mei. (A.N.P.) In welin gelichte politieke kringen acht men het vrijwel zeker, dat minister-president Baldwin 27 of 28 Mei a.s. zal aftreden. TELEGRAMMEN DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN Z. H. DEN PAUS SLECHTER. CASTEL GANDOLFO, 3 Mei (A.N.P.). De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus eischt weer grooter zorg. De Heilige Vader is oververmoeid door de vele audiënties, welke hij heeft verleend en door het ont vangen van de honderden jong-gehuwden. Het vertrek naar Castel Gandolfo werd hierom verhaast, niettegenstaande de on zekere weersomstandigheden. Zijne Heilig heid heeft zooveel rust noodig, dat Donder dag a.s. het decreet, waarbij de deugd van de eerbiedwaardige Maria Christina van Savoie helfhaftig wordt verklaard, in alle intimiteit zal worden voorgelezen. DE ECHTSCHEIDING VAN MEVROUW SIMPSON EEN FEIT. LONDEN, 3 Mei. (A.N.P.) De echt scheiding van mevrouw Simpson is thans definitief uitgesproken. Mevrouw Simpson is telefonisch hiervan op de hoogte gesteld, enkele minuten na dat de beslissing was gevallen. Zij gaf geen enkele nadere verklaring. De correspondent van Reuter te Sankt Wolfgang heeft vernomen, dat de hertog van Windsor vandaag uit Sankt Wolfgang zal vertrekken. DE STRIJD IN HET BASKENLAND. MADRID, 3 Mei. (A.N.P.) Volgens de laatste berichten uit Bilbao zijn de troepen van Franco gisteren op drie plaatsen tot den aanval overgegaan, n.l. bij Durango, Rigoitia en Euba. De aan vallen waren krachtig en gelijktijdig. De regeeringstroepen openden uit hun stellingen een spervuur op de aanvallers en hielden hen tegen. Vooral in den sector Euba was de strijd zeer hevig. Het spervuur van de regee ringstroepen veroorzaakte grooote verlie zen onder de rechtsche troepen. In de sectoren Alava en Orduna wer den enkele voorpostengevechten geleverd. In den sector Barambio werden enkele stellingen van de troepen van Franco ver- I nield door de artillerie van de regeering. De luchtmacht van de rechtschen heeft de stellingen van de regeering krachtig bestookt. Volgens nog niet bevestigde geruchten hebben de regeeringstroepen gisteren de hoogten van Urrumendi hernomen. HAARKAMMEN VERVAARDIGD UIT ZEESLIB. MUENCHEN, 3 Mei. (Reuter) Twee Brunswijksche geleerden hebben een pro cédé ontdekt, dat he\ mogelijk maakt zee- slib met andere in Duitschland voorko mende stoffen te mengen tot een mate riaal, waaruit naar zij beweren kammen, radio-regelknoppen, sigarettenpijpjes en soortgelijke kleine voorwerpen, kunnen worden geperst. Deze uitvinding houdt verband met het streven in Duitschland, onafhankelijk te worden van buitenlandsche grondstoffen. W1SSELNOTEERINGEN AMSTERDAM> Londen 8.99 3/s Berlyn 73.30 Parijs 8.19 Brussel 30 77l/2 Zwitserland 41.72 Kopenhagen 40.17l/2 Stockholm 46.40 j Oslo 45.22l/o 1 New York 1.82^6 j Praag 6.361 j

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3