DE STRIJD TEGEN DE KERK STADS NIEUWS MAANDAG 3 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind, helder tot licht of halfbewolkt, later wellicht toenemende bewolking, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 767.6 te Libau. Laagste barometerst.: 739.0 te Vestmanoer. Het gebied van hoogen luchtdruk begon zich Zaterdag reeds naar het Oosten te verplaatsen en aan de Westzijde sterk af te nemen. Hierbij draaide de wind naar Oost. Droge en warme continentale lucht- massa's deden de bewolking geheel ver dwijnen en de guurte der laatste dagen maakte plotseling plaats voor zomerwarm te. Bij de Azoren blijft de luchtdruk hoog. De verbinding der beide gebieden van hoogen luchtdruk is nog niet verbroken, doch ligt thans Zuidelijk over Frankrijk. Bij IJsland blijft de luchtdruk laag en hier passeert de eene diepe depressie na de andere. Langs de Noordkust van dit eiland waaien arctische winden en brengen hier sneeuw en temperaturen onder het vries punt. Van de Oostkust van Groenland wordt minus zestien graden gemeld. De secundairen der depressies liggen-tot Ier land, doch gaven daar nog geen aanleiding tot regen. Ten Westen van Ierland melden schepen op den Oceaan stijgende barome ters en veel lagere temperaturen. In de Alpen is de nulisotherm thans tot 2500 nieter hoogte gestegen. Boven Noord- Diütschland werd de temperatuur van het vriespunt reeds op 3300 meter hoogte aan getroffen. Boven het vasteland heerscht in de atmosfeer groote droogte. Het is te verwachten, dat het warme en droge voor jaarsweer nog eenigen tijd zal aanhouden, doch dat de secundairen van de Oceaan-de pressie tot de kustlanden zullen doordrin gen en afkoeling zullen veroorzaken. LUCHTTEMPERATUUR. 21.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 7.58 uur tot Dinsdagmorgen 3.55 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 4 Mei voorm. 8.35 uur en nam. 9.uur. Officieele Crisisberichten STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de sleunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklas se C, gedenatureerd in het tijdvak van 26 April 1937 tot en met 1 Mei 1937 1.75 per 100 K.G. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klas se en voor andere erwten, in datzelfde tijd vak gedenatureerd, bedraagt de steunver- goeding 1.25 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn ge- dorscht, is vastgesteld op 1 per 100 K.G. 's Gravenhage, 1 Mei 1937. REGELING HARINGDRJFNET- VISSCHERIJ Verbetering De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat in de publicatie omtrent de regeling voor de haringdrijfnetvissche- rjj welke dezer dagen is geplaatst, een fout is geslopen. Er was medegedeeld, dat van 16 Augus tus af zal mogen worden medegenomen bij gebruik van Standaard- of Hollandsche netten een vleet met bovenspeerreeplengte van ten hoogste: voor groep A 3.325 m.; id. B 3.457 m.; id. C..3.589 m. Dit moet zijn: voor groep A 3.325 m.; id. B. 3.575 m.; id. C. 3.825 m. STEUNVERGOEDING VLAS De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van oogst 1936, dat in het tijdvak van 15 November 1936 tot en met 15 November 1936 tot en met 30 April 1937 is verkocht, geen teelt premie zal worden gegeven. Voor vlas dat op 30 April 1937 blijkens de stamkaart nog onverkocht is en in onbewerkten toestand aanwezig is, zal eveneens geen teeltpremie worden gegeven. 's Gravenhage, 1 Mei 1937. STEUNVERGOEDING KOOLZAAD De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor koolzaad van oogst 1936, verkocht in het tijdvak van 8 November 1936 tot en met 30 April 1937, geen teeltpremie zal worden gegeven. Voor koolzaad, dat op 30 April 1937 vol gens de stamkaart nog onverkocht is, zal eveneens geen teeltpremie meer worden gegeven. 's Gravenhage, 1 Mei 1937. Hoe de krijgsplannen beraamd worden EEN VERTROUWELIJK DOCUMENT. Hieronder laten wij den volledigen tekst volgen van een zeer belangrijk document van een officieele instantie der Duitsche Rijksregeering, waaruit blijkt, dat de ver nietiging van de Katholieke Kerk uiteinde lijk wordt nagestreefd. Informatiedienst. Uitgegeven door de Rijksjeugdleiding Berlijn, N.W. 40 Kronprinzenufer 10. Vertrouwelijk. Verantwoordelijk: Bannführer Werner Kley. Deze informaties zijn slechts r-oor den Inwendigen Dienst bestemd. Berlijn, 28 October 1936 Rapport over den toestand der Katholieke Jeugdorganisaties vooral wat betreft de stoffelijke voordeelen. Teneinde de Katholieke organisaties ef fectief te kunnen bestrijden, is het noodza kelijk, dat wij duidelijk voor den geest hebben staan de wijze waarop de strijd ge voerd moet worden, en de taktiek, die wij daarbij te volgen hebben. Tevoren moet immers vast staan, dat de H. J. dezelfde economische en finantieele middelen ter beschikking staan als haar tegenstanders. Anders heeft de strijd geen kans op suc ces. Er zijn slechts twee mogelijkheden om de vijandelijke beweging te vernietigen. De eerste methode bestaat hierin, dat men de vijandelijke beweging ontbindt en verbiedt (natuurlijk niet half, doch totaal) en haar leiders iedere agitatie verder onmogelijk maakt; ingeval van verzet moet met de meest brutale middelen worden opgetre den, om zoo zijn tegenstander te vernieti gen en uit te roeien. Deze strijdmethode is thans nog niet mogelijk. De andere wijze (en die belooft ons al leen succes) is geschoeid op een stelselma tige en systematische bestrijding, die ech ter ook dan slechts succes kan hebben, wan neer de hier ontworpen acties gelijktijdig en tot het bittere einde worden doorgezet. 1. Alle tegenstanders (hoofdzakelijk de confessioneele jeugdorganisaties) moeten opgeschreven worden op lijst, volgens het gebied van onze groepsindeeling. Het syste matisch doorvoeren van deze actie is om schreven in een circulaire die aan Bann führer Kley is toegezonden. Deze maat regelen worden aldus gemotiveerd: a. Bij een latere, definitieve ontbinding der jeugdorganisaties weten wij, welke le den en uit welke plaats bij deze ontbinding betrokken zijn, terwijl een dergelijke ont binding op het oogenblik, zonder dat wij de tegenstanders precies kunnen kennen, geen resultaat zou opleveren. b. Wij hebben bij latere pogingen om tot de H. J. toe te treden de zekerheid, dat alle aan te stellen leiders getest kunnen worden aan de hand van de lijst der tegen standers voor wat betreft de vraag: hoe hun verleden is geweest. Het moet tot iederen prijs vermeden worden, dat voormalige leden van de Kath. Actie bij ons een leidinggevende positie kunnen verkrijgen. c. Doorgevoerd moet worden, dat in de toekomst slechts diegenen voor een leiding gevende positie in den staat, in de bewe ging, in het leger, of in een of ander regee- ringsinstantie of in eenig voornaam staat kundig-politiek instituut aangesteld wordt, die lid zijn geweest van de H. J. Daartegen over moeten niet alleen alle candid aten voor dergelijke betrekkingen, maar ook alle sollicitanten voor ambtenaar of arbeider in dienst van Rijk en Gemeente absoluut af gewezen worden, wanneer aan de hand van de op te stellen lijsten blijkt, dat ze vroe ger in het andere kamp hebben gestaan. Deze maatregel beschermt den Staat in de toekomst voor onbetrouwbare elementen, die gerust ook voor de breede massa bekend gemaakt moeten worden. d. Wij kunnen door deze actie tegelij kertijd een groote activiteit verwachten voor de geest van onze eenheden, daar het aanleggen van een kaartsysteem der tegen standers, of van een z.g. „Zwarte Lijst" steeds een groote aantrekkingskracht uit oefent. Zooals boven reeds beklemtoond werd, kan deze actie ook in het publiek be kend gemaakt worden, waardoor tevens bereikt wordt, dat de tegenstanders met bangheid worden geslagen. 2. Aan de Katholieke Jeugd (als de hoofdtegenstanders) moet in de toekomst geen aandacht meer worden geschonken; met moet haar volkomen links laten lig gen en men kan haar hoogstens slechts belachelijk maken. De tactiek van het dood zwijgen in hier het best op haar plaats. Onze luidruchtige aanval zou slechts propa ganda beteekenen voor de Katholieke Actie. Onze houding tegenover de confessioneele Jeugdorganisaties mag slechts een afstra ling zijn van een hooghartig medelijden. Ons standpunt moet zijn: „Jullie bent voor ons veel te dom en te armzalig!" De Katho lieke Jeugdorganisaties zijn immers van oordeel, dat zij in deze „vervolging", in deze „tyrannieke onderdrukking" en als „verboden organisatie" buitengewoon inte ressant zijn. Zij komen in kelders en holen tesamen met wachtposten voor de deur. juist zooals wy in den tijd toen de bewe ging nog verboden was; zij geven wacht woorden uit voor de telaatkomers enz. Wij willen ook hier de psychologische uitwerking op de immer zoo romantisch aangelegde jeugd niet ontkennen. Trou wens deze houding is ook volkomen in overeenstemming met het politieke grond beginsel. Men strijdt niet tegen iets nega tiefs, maar voor iets positiefs. Want, indien men dan het positieve doel bereikt, ver nietigt men eveneens het negatieve. Het kernpunt van onze strijd moet derhalve thans niet bestaan in het front vormen te gen de negatieve bestrijding der katholieke jeugdorganisaties, maar zij moet zich voor al concentreeren op het naar voren brengen van onze doelstelling (socialisme, partij program enz.). De goeden strijden dan met ons en van de slechten willen we graag afstand doen. 3. Tenslotte mogen wij ook niet verge ten, dat wij ook nog wat te leeren hebben van de systematische methode der Katho lieke Kerk, die den proef van 2000 jaren heeft doorstaan. Want men slaat zijn tegenstanders het best met zijn eigen wapens. Vooreerst moe ten onze leiders zich iets van de psycholo gische en diplomatieke vaardigheden eigen- maken, die b.v. de Jezuieten bezitten. Na tuurlijk betreft dit alleen de hoogere lei ders, die op het oogenblik meestendeels nog onder moeten doen voor de Katholieke geestelijkheid. Hier rijst de vraag, of niet verschillende onderwijssystemen in het le ven geroepen moeten worden: Eén voor de leiders en één voor de volgelingen. Terwijl de leiders op politiek terrein psychologisch en algemeen-vormend ontwikkeld moeten worden, meet bij de massa de leer van het Nationaal-Socialisme in haar meest bevat telijke vorm worden ingepompt. Daartoe is noodig, dat ook onze massavorming min stens nu en dan een cultureel-godsdienstigen vorm aanneemt. We moeten een bepaald Ritueel invoeren bij onze clubavonden met een herdenking der dooden (eventueel mar telaren) der beweging, en uit ons program als uit ons Nieuw Testament en onze Tien Geboden, origineele pakkende liede ren zingen, met heilgeroep op den Führer en een eventueel optrekken en afzwaaien onzer banieren. Dit alles moet regelmatig en steeds in dènzelfden vorm geschieden, doch telkens moet de inhoud anders zijn. De beweging heeft reeds tijdens de verga deringen in het verleden (in de strijdperio- de) bij de opening van vergaderingen de vlaggenintocht gehouden met een driewerf Heil en het Horstwessellied en daarmee de grondslagen gelegd voor een dergelijk Ri tueel. Zou het niet juist zijn, wanneer op dezen ingeslagen weg werd voortgegaan? Ook de godsdienstoefeningen der ver schillende godsdienstige belijdenissen, zijn, wat hun vorm betreft, steeds gelijk, alleen het onderwerp wordt gewijzigd. Men moet niet zeggen, dat deze star re vorm juist de dood van de Kerk is geweest. Men ga slechts in een Ka tholieke kerk kijken. Meer dan 80 pro cent der bezoekers zijn beneden de 25 jaar en van deze 80 procent zijn twee derde mannen, derhalve geen oude wij ven. Zelfs wanneer de Kerk zou sterven, zou dat geenszins aan haar vorm lig gen, die zich reeds 2000 jaar handhaaft, maar aan den inhoud, die thans heeft afgedaan. Niet de ritus dringt de menschen uit de kerk; integendeel: daaraan hebben de gods dienstige belijdenissen het nog te danken, dat zij nog bestaan. Neen, de stof, die daar bij behandeld werd, interesseert niet meer, is als onwaar en gelogen bewezen, door de wetenschap achterhaald en wordt derhalve door het volk verworpen. Hoe hecht moet een systeem staan, dat dezelfde psycholo gisch juiste en succesvolle methoden op de waarachtigste, meest moderne en weten schappelijke wereldbeschouwing toepast. Voor de breede massa zijn nu eenmaal dog ma's en bepaalde vormen, waaraan zich ook de eenvoudigste mensch kan vasthou den, noodzakelijk. Niet alleen dat zulks thans door een eeuwenoude gewoonte wet is geworden, men kan een volk die dog ma's slechts ontrooven, wanneer men an dere daarvoor in de plaats stelt. Het komt er op aan, dat een bepaalde klasse van iedere, ook zelfs van de meest duidelijke wereldbeschouwing slechts het oppervlak kige verstaat en dat hem derhalve de in houd op korte, gemakkelijk te begrijpen wijze en in primitieve vorm moet worden voorgezet. Wanneer derhalve de Katholieke Actie statistisch is vastgelegd en ieder van haar aanhangers het omhoogklimmen in een staatkundig, maatschappelijk, of politiek leven onmogelijk gemaakt wordt; wanneer verder de Confessioneele Jeugdorganisaties als iets belachelijks worden voorgesteld; wanneer tenslotte de beproefde vorm der Katholieke Kerk door een uitgelezen schaar van leiders en door het beïnvloeden van de massa, ook bij ons op oordeelkun dige wijze wordt toegepast en wanneer vol gens een steselmatige scholing de Kerk wordt afgeschilderd aan de hand der histo rie, met al haar menschelijke zwakheden, haar crisis, oneenigheid onder de leiders en andere twisten, en wanneer iedereen er kent, dat het hier betreft een menschen- werk en geen door God zelf geschapen in stelling. dan is een begin gemaakt met het einde der Katholieke Kerk. Wij echter moeten onze idealen en onze doelstelling duidelijk naar voren brengen en doen weten, dat zij alleen de drijfveer van ons handelen zijn!" KERKNIEUWS Gouden jubileum der Broeders van den H. Joannes de Deo te Amsterdam. In het klooster der Broeders St. Joannes de Deo aan de Keizersgracht, is gistermid dag ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan der congregatie een receptie gehou den, welke door zeer velen, zoowel uit de hoofdstad als uit andere plaatsen werd be zocht. O.m. waren aanwezig verscheiden oversten van huizen der congregatie en de assistent van de generale Overste. Ter receptie hebben het woord gevoerd mgr. dr. G. van Noort, deken van Am sterdam en mr. G. Kropman namens het gemeentebestuur. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Donderdag 6 Mei (Hemel vaartsdag) a.s. waargenomen door de apo theken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 802, en D. J. van Driesum, Mare 110, telefoon 406. Van Vrijdag 7 tot en met Zondag 9 M e i a.s. neemt waar Apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest Tel. 274. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Galgewater 1, Leiden. Zaterdagmorgen werd in intiemen kring het feit herdacht, dat mevrouw de Wed. J. Nipper-Mens, leerares in fraaie handwer ken, en de heer H. G. de Boer, leeraar in paedagogiek, 12 jaar aan de R.K. Vak school werkzaam waren. In het bijzijn van bestuur, leerkrachten en leerlingen werden de jubilaresse en de jubilaris allereerst toegesproken door den Zeereerw. Pater J. A. van der Snoek, als voorzitter van het schoolbestuur, die na mens het geheele bestuur hen gelukwensch- te met het jubilé. Spr. vergeleek o.a. den arbeid, door hen verricht, met den arbeid van Christus' Moeder, naar wie onze ge dachten op dezen eersten dag der Mei maand uitgaan. De Eerw. voorzitter bracht beiden leerkrachten dank voor het vele, dat zij in het belang der school hebben ge daan, en besloot zijn toespraak met den wensch, dat zij nog vele jaren de taak, waartoe God hem geroepen heeft, mogen vervullen, tot vreugde voor zich zelf en tot bloei van de Vakschool. Hierna nam de directrice, mejuffrouw M A. Lutz, het woord, die zich gaarne aan de woorden van den voorzitter aansloot en namens de leerkrachten en leerlingen de jubilaresse en den jubilaris gelukwenschte met het 12 V.-jarig jubileum, hen dankend voor de groote toewijding en ijver, waar mede zij steeds de lessen aan de school ge geven hebben. Zich dan eerst tot mevrouw Nipper rich tend, zeide spr.. dat zij door haar eenvoud en vriendelijkheid steeds alle moeilijkhe den heeft weten te overwinnen, die met het lesgeven aan de leerlingen van zoo'n groot aantal klassen, gepaard gaan. Met liefde heeft zij zich gegeven aan haar taak: de meisjes gevoel voor lijn en kleur bij te brengen, wat in verband met haar ont wikkeling en opleiding noodzakelijk is Moeilijk is haar vak ook. om-dat de smaak ier leerlingen zoo vaak afwijkend is er, zooveel leiding noodig heeft. Zich vervolgens tot den heer de Boer wendend, bracht mej. Lutz allereerst naar voren, dat de benoeming van den heer de Boer een gelukkige keus was geweest. De heer de Boer weet in zijn lessen de ziel kundige en opvoedkundige beginselen aan te passen aan onze Kath. levensopvatting. Gij hebt uw leerlingen aldus spr. niet alleen veel geleerd op dit gebied, doch hen bovendien een juist inzicht gegeven om trent deze moeilijke onderwerpen, hetgeen haar in haar later leven niet alleen als lee rares maar ook als mensch van groot nut is. De directrice eindigde haar toespraak met de bede, dat God beiden moge zegenen en loonen voor het vele werk, in het be lang van de school verricht en wenschte hen toe, dat zij nog vele jaren hun beste krachten aan de school mogen blijven ge ven, en bood hen namens de leerkrachten een blijvende herinnering aan. Een van de jongste leerlingen, Hester Wasserman, gaf, onder het uitspreken van een vers, namens de leerlinge# der 15 klas sen, waaraan mevrouw Nipper les geeft, bloemen aan mevrouw Nipper, waarna mej. W. Raadsen, namens de leerlingen der leera res-opleiding, den heer de Boer dank bracht, niet alleen voor de lessen in opvoed en zielkunde, waarvoor hij altijd de aan dacht van zijn leerlingen had, maar voor al ook voor zijn aanwijzingen, zich niet te veel te bepalen alleen tot de studie voor eigen leervakken, maar ook belangstelling te hebben voor onderwerpen, die hoewel niet rechtstreeks de studie betreffend, toch in het later leven van veel nut kunnen zijn. Telegrammen van gelukwenschen wer den voorgelezen door een der leden van het schoolbestuur, den heer W. A. Schrandt. Nadat mevrouw Nipper en de heer de Boer een dankwoord gesproken hadden, werd het samenzijn besloten met het zin gen van een speciaal feestlied. Prof. De Haas naar Engeland. Prof. dr. J. W. de Haas, hoogleeraar in de natuurkunde alhier, die gelijk men weet, door de universiteit van Cambridge is uit- genoodigd om de Scott-lectures te houden, is Zaterdagavond, vergezeld van zijn echt- genoote, mevrouw de HaasLorentz en den conservator van het Kamerlingh Onnes-la- boratorium, met de Batavier naar Engeland vertrokken. Prof. De Haas werd in November 1934 door de Royal Society onderscheiden met de Rhumford-medaille, waarmede hij de vierde Nederlander werd, aan wien deze hooge onderscheiding ten deel viel. DEMONSTRATIE VAN TROUW EN HULDE AAN JEZUS CHRISTUS. Buitengewoon geslaagd, deze plechtigheid gisterenmiddag in de kerk aan den Heeren singel. Tegen half vier had deze kerk, die zich voor dergelijke plechtigheden uitne mend leent, zich bijna geheel gevuld met een groot aantal volwassen meisjes, bijna alle Congreganisten uit Leiden en omgeving. Naast de vier meisjescongregaties der stad namen deel de congregaties van Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude (drie paro chies), Warmond. Hoogmade en Hazers- woude, terwijl zelfs eenige meisjes uit Bo degraven en Leimuiden aanwezig waren: wel een speciale vermelding waard! Zij al len vereenigden zich als kinderen van een Moeder rondom het rijk versierde Maria beeld met de Eerwaarde heeren Mudde, Soppe, Zey, Martens en Dorbeck, Direc teuren der meisjescongregaties van Leiden en Oegstgeest. Om half vier kwam, terwijl de organist de Marche Solemnelie van Alphonse Mailly speelde, een twintigtal Leidsche Graalmeis- jes met Graal- en Congregatie-vlaggen, door het middenpad schrijden, bracht een vlaggengroet aan het H. Sacrament en stel de zich aan weerszijden van het priester koor op: een statige kleurenpracht, waar van de Graal het geheim schijnt te bezit ten. Na het binnenkomen der eerwaarde geestelijkheid zongen allen het Veni Crea tor, waarop Vlootaalmoezenier Majoor H. Bangert de preekstoel besteeg, om een rede uit te spreken, die een ademloos gehoor vond. Uitgaande van den tekst van Jac. 4, 4: Wie zich den vriend maakt van deze we reld, maakt zich vijand van God, schilder de de gewijde redenaar den voortdurenden strijd van den Satan tegen God, voortgezet tot in onzen tijd, die terugvalt tot het meest barbaarsche heidenom, getuige met name het communisme en het natio naal-socialisme. In dezen strijd moeten wij partij kiezen: hier is geen midden. Spreker riep de meisjes toe: strijdt voor God, maar hanteert daarin de liefde, die aanzet tot offer en kruis, naar het voorbeeld van Ma ria, onder Wier bijzondere bescherming de geheele Voor God-Actie behoort te staan. Vervolgens namen de priesters de ver nieuwing der doopbeloften en de geloofs belijdenis af. Massaal als een uiting van heilige onverzettelijkheid klonk telkens door de kerk: ik vejzaak den duivel, ik wil God dienen. Bijzonder trof het daarop door allen gezongen Credo; dat was een afdoend bewijs voor de mogelijkheid en de schoon heid van goeden volkszang! Tenslotte volg de een kort Lof, gecelebreerd door Kape laan Mudde met assistentie der Paters Sop pe en Zey, wederom geheel door alle meis jes gezongen, met tot besluit een martiaal gezongen: „Aan U ,o Koning der Eeuwen", waaronder de vaandelwacht van de Graal wederom de kerk door het middenpad ver liet. Deze plechtigheid, zeer eenvoudig en daarom juist uitstekend voorbereid, laat bij allen, die haar bijwoonden, een diepen indruk na; is het niet de moeite waard, bij soortgelijke gelegenheden deze bijeenkom sten vaker te organiseeren? DANKBETUIGING. Wij voegen aan dit verslag de volgende ons toegezonden dankbetuiging toe: Hartelijk dank aan allen: onze wakkere raadsleden, de dames van de Graal, aan allen, die deelnamen, voor haar spontane medewerking, die het welslagen onzer bij eenkomst verzekerde. Bij een eventueel nieuw beroep rekenen wij op u! Namens de Directeuren. Kap. DORBECK. HET KON. MILITAIR INVALIDENHUIS. Naar wij vernemen zal het sinds enkele jaren leeg staand Kon. Militair Invaliden huis aan den Hooge Rijndijk thans van be stemming veranderen. De N.V. Intern. Handels Mij. „Imenexco", die in perceel Hooge Rijndijk 94 haar af- deeling verlichting, verwarming en sani taire artikelen heeft gevestigd, is huurder van het kapitale pand geworden om daar in haar bedrijf te vestigen. Het gebouw zal hiervoor geheel noodig zijn. AANBESTEDING. WEG LEIDEN—ZOETERWOUDE. Door Ged. Staten van Zuid-Holland werd heden aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van den provincialen weg Zoeter- meerLeiden (ged. ZoeterwoudeLeiden), bestaande in het onder profiel brengen van den bestaanden grindweg, het aanbrengen van een slijtlaag, het opbreken en opnieuw bestraten van den bestaanden klinkerweg en het verrichten van bijbehoorende en bij komende werken. Laagste inschrijver was C. de Rade, te Rotterdam, voor 14.900.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2