„Kiippersbusch" »f Jmila" G. A. A. NOUWENS ZATERDAG 1 MEI 193> DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Na de Schoonmaak een nieuw Gasfornuis in de keuken Maar dan uit de sorteering i Erk. Install. RHIJNSEESTERSTRAAHEG 94 TELEFOON 338 - OEGSTGEEST BINNENLAND ZEVENDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG TE UTRECHT. Samenzang bij de Pontificale Hoogmis in de open lucht. Het indrukwekkende onderdeel van den op Tweeden en Derden Pinksterdag te Utrecht te houden Zevenden Nederland- schen Katholiekendag zal ongetwijfeld zijn de Pontificale Hoogmis, die door den Hoogwaardigen Metropoliet der Neder- landsche Kerkprovincies, Z. H. Exc. mgr. dr. J. de Jong, op het terrein aan de Croese- laan zal worden opgedragen. Indrukwekkend in velerlei opzicht; ook in de wijze waarop de Heilige Handelingen aan het altaar en in het presbyterium door liturgisch en zang zullen worden on derlijnd. Wij hadden over dezen zang een onder houd met den zeereerw. pater dr. Caecilia- nus Huijgens, den directeur van de Neder - landsche Kerkmuziekschool te Utrecht, aan wien de organisatie en de leiding van dit onderdeel is opgedragen, die ons een en ander over de muzikale verzorging mede deelde. De bedoeling is, dat de geloovigen, die in vele duizendtallen, naar wij hopen, die plechtige H. Mis zullen bijwonen, zooveel mogelijk aan de H. Handeling aan het al taar zullen deelnemen en daarom heeft van het begin af aan bij mij voorgezeten om aan den Volkszang bij de uit te voeren liturgische gezangen een zoo ruim moge lijke plaats te verleen en. Om evenwel de uitvoering van dezen zang ook artistiek zoo goed mogelijk te waarborgen en vooral de schoonheid van onze Gregoriaansche Kerkmuziek ook bij deze gelegenheid dui delijk in het licht te stellen, diende toch de geschoolde zang leidinggevend te zijn niet alleen, maar ook den volkszang zooveel mogelijk te steunen. Daarnaast is een deel der liturgische gezangen bij een plechtig heid als deze voor Volkszang minder ge- eigend, met name de uitvoering der wis selende gezangen, van het graduale van de Mis van den dag. Ook dit moet zoo ver zorgd zijn, dat het geheel op een hoog peil komt te staan. Voor deze tweevoudige taak heeft pater Huijgens zich de medewerking verzekerd van een koor van ongeveer 300 kerkzan gers. De helft daarvan, samengesteld uit de Utrechtsche kerkzangers, zal zich voor den aanvang der plechtigheid hebben opge steld terzijde van het presbyterium aan d£ Evangeliezijde. Kort voordat de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders met hun as sistenten vanuit de tent aan het begin van het terrein, waar zij zich met hun kerkelijke gewaden gekleed zullen hebben, in plech tige processie door de rijen der duizenden aanwezigen naar het presbyterium zullen schrijden, zal vanuit diezelfde tent een an dere stoet van ruim hohderd vijftig perso nen gekleed in toga en superpli proces- siegewjjs naar het altaar trekken en zich daar voor de reeds aanwezige Utrechtsche kerkzangers opstellen. Het zijn de ruim 150 theologanten van het Groot-Seminarie Rijzenburg, vermeerderd met een vijftiental leerlingen van de Utrechtsche Kerkmuziek school. Achter dit geheel van meer dan driehonderd zangers zal zijn opgesteld de harmonie „St. Caecilia" onderafdeeling van de Utrechtsche R. K. Werkliedenvereni ging, die tot taak krijgt de vaste gezangen der H. Mis, zoowel wat betreft het gedeel te, dat door de zangers alleen wordt uitge voerd, als het voor algemeenen volkszang bestemde gedeelte, te begeleiden. De wisse lende gezangen zullen door het koor ca- pella worden uitgevoerd. Bij dit koor zullen verschillende micro foons staan opgesteld. Onmiddellijk nadat de theologanten en leerlingen van de Kerkmuziekschool hun plaatsen hebben ingenomen en dr. Huijgens zijn hoogen dirigeerstoel beklommen heeft wordt door het koor het Gregoriaansche Ecce Sa verdos ingezet, en zullen Z. H. Exc. de Aartsbisschop, vergezeld door de ove rige bisschoppen, gemijterde abten, prela ten en assistenten, uit bovengenoemde tent treden en in plechtige processie naar het presbyterium gaan. Tijdens de H. Mis zullen worden gezon gen de Kyrië uit de 18e Mis, de Gloria uit de 15e Mis, de 3e Credo, de Sanctus en Be- nedictus uit de 13e Mis en de Agnus Dei uit de 10e Mis, die afwisselend door het koor en door het geheele volk gezongen zullen worden. Aan deze variatie gaf dr. Huijgens de voorkeur boven alle deelen uit een Mis (b.v. de 8e Mis de algemeen bekende missa de Angelis), wijl de gekozen deelen niet al leen het meest geschikt zijn voor een plech tigheid als deze, maar bovendien zich het beste leenen voor massazang. Bezwaar van een minder goede uitvoering wegens onbe kendheid behoeft trouwens niet te bestaan wijl primo de tekst met de muziek wordt opgenomen in het programmaboek en se- cundo de luidsprekers den zang van het koor zoodanig over het terrein zullen ver spreiden dat de overigen daaraan vol doende steun zullen hebben. Bij de middagvergadering, die eveneens op het terrein aan de Croeselaan gehouden wordt, zal hetzelfde groote koor, nu na tuurlijk niet in toog en superpli, mede werking verleenen, doch ook nu weer uit sluitend als ondersteuning van den massa zang. Aan het begin dier vergadering zal het Veni Creator door allen worden ge zongen, terwijl deze vergadering besloten -.zal worden met het lied „Looft Uwen God'. Bij de avondvergadering in Tivoli zal de zang, natuurlijk ook massazang, zich be palen tot het bekende „Aan U o Koning der Eeuwen". Is de zang op den eersten dag bij de ker- DIENSTPLICHTIGEN. In de volgende maand gaan weer vele jonge mannen soldaat worden. Er is geen betere voorbereiding op den militairen diensttijd denkbaar dan een retraite. Niet alleen om den zegen, dien iedereen van een goede retraite ondervindt, maar ook omdat men daar reeds aantreft zijn toekomstige goede vrienden voor den kazernetijd. Zulk een retraite speciaal ingericht voor militieplichtigen zal te Noord- wij kerh out worden gehouden van 22 tot 25 Mei. Men gelieve zich daartoe op te geven by de Directie van het Retraitehuis of bij ondergeteekende. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tydens de retraite worden vol daan of vóór de retraite worden toegezon den aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangskaart met ver dere inlichtingen. Aalmoezenier J. J. BROUWER, Huijgensstraat 6, 's-Gravenhage. TeL 116534; Giro 92320. kelijke plechtigheid dus, zooal niet uitslui tend, dan toch in hoofdzaak massazang, op den tweeden dag, bij het Pontificaal Lof in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopne ming aan de Biltstraat, zal, uitgenomen bij het Te Deum, dat wederom door allen zal worden gezongen, meerstemmige muziek ten gehoore worden gebracht door een ver sterkt kerkkoor onder de leiding van den heer Jan Smit. UITGIFTE 3.327.000— 3 PCT. OBLIGATIëN PROVINCIE UTRECHT. Naar wij vernemen is op bovenstaande leening voor een zoodanig bedrag inge schreven, dat bij de toewijzing op de vrije inschrijvmgen een belangrijke reductie moet plaats vinden. DE DURE SUIKER. Het „Dbl. van Noordbr." maakt melding van een op de Suikerconferentie gemaakte tabel inzake de prijzen en het gebruik van suiker in verschillende landen: Er blijkt o.a. uit, dat Nederland, wat ver bruik en prijs betreft, ongunstig afsteekt bij vele andere landen, ieder denkt daarbij onmiddellijk aan de suikeraccijns, welke hier ten behoeve van de schatkist op dit product drukt. In den christelijk-histori- schen „Nederlander" is door den heer C. Kousemaker uit Kloetrnge een en ander uitvoerig behandeld. De kleinhandelprijs van suiker is in Nedeiland bijna driemaal zoo hoog als in Engeland en het verbruik is per hoofd en per jaar ongeveer de helft van dat van Engeland. Een vergelijking van Nederland met Denemarken laat ongeveer hetzelfde zien. Bij dergelijke feiten mag men zich af vragen of een verlaging van den suiker- accijns (33 cent per kg.) voor de schatkist niet gemakkelijk geheel of toch grooten- deels gecompenseerd zou worden door meerder verbruik. Men zou hierop nog te meer mogen aan dringen, omdat de suikeraccijns een van die indirecte belastingen is welke oneven redig zwaar drukken op de groote gezin nen, terwijl het ook voor onze eigen suiker industrie en het landbouwbedrijf niet on verschillig is, of men de productie en de teelt kan uitbreiden, zonder overigens schade te berokkenen aan de suikermarkt in haar geheel. DE VERKEERSBONDEN EN DE PRIJS DER BENZINE. De prysverhooging der benzine van eind Maart was voor de verkeersbonden, t.w. de B.B.N., de K.N.A.C., de K.N.M.V. en de Kpninklijke Nederla.idsche Toeristenbond A.N.W.B., aanleiding, zich telegrafisch tot den raad van ministers te wenden met het verzoek, verlaging van het bijzonder in voerrecht op benzine te willen bevorderen. In aansluiting daarop hebben genoemde bonden een uitvoerig schriftelijk vertoog gericht tot den minister van Financiën. In dat vertoog wordt in de eerste plaats her innerd aan de verzoeken, die zij tot dien bewindsman hebben gericht bij de eerste aankondiging van komende prijsstijging en naar aanleiding van volgende verhoogin gen, alsmede aan de motieven, waarop die verzoeken (om verlaging van het bijzonder invoerrecht) steunden. Requesteerende bon den zetten uiteen, waarom zij zich met de argumenten van den minister voor afwij zing hunner verzoeken niet kunnen ver eenigen en zij leggen ei vooral den nadruk op, dat naast de heffing op benzine nog verschillende andere belastingen op het motorwegverkeer drukken, welke tezamen, naar de overtuiging van de besturen der bonden, niet alleen van de draagkracht van genoemde verkeer het uiterste vergen, doch bovendien verre uitgaan boven hetgeen billijkerwijze van dit verkeer mag worden gevraagd. In dat verband wordt er op ge wezen, dat de achtereenvolgende prijsver- hoogingen tezamen var het motorwegver keer een meerdere uitgaaf vorderen van niet minder dan 12 1/2 millioen gulden. De bonden meen en niet te mogen nalaten, de aandacht te vestigen op de in 1931 door de regeering gedane toezeggingen in de memories van antwoord op de voorloopige verslagen der Tweede en Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp, strekkende tot een tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine, waarbij in uitzicht werd gesteld, dat bij noemenswaardige ver hooging van den prijs der benzine, welke toen 5 a 6 cent bedroeg, het tarief der hef fing zou worden herzien. Nu deze prijs met niet minder dan 21/2 cent per liter is ge stegen, welk bedrag zelfs op een verkoops prijs van gemiddeld lz cent per liter toch zeker noemenswaardig kan worden ge noemd, meenen adressanten op de destijds gedane toezegging een beroep te mogen doen. BLOEMENHULDE AAN ONZE PRINSES De Koninklijke Familie maakte een auto tocht door Soest en Baarn De burgerij van Baarn en Soest" heeft gistermiddag ten Paleize Soestdijk aan onze Prinses, bij gelegenheid van haar ver jaardag, een grootsche bloemenhulde ge bracht. Te half twee had op de Torenlaan de opstelling plaats van den stoet, die tradi tiegetrouw een bloemenhulde ten paleize ging brengen. Gold deze huldiging vroeger H.M. de Koningin-Moeder, nu werd zij voor het eerst gebracht aan Haar kleindochter, de nieuwe bewoonster van het paleis. De stoet werd gevormd door duizenden inwoners van Baarn en Soest, maar ook van buiten het dorp sloten zich velen aan, o.a. uit Bussum, Hilversum en Bilthoven. Om twee uur stelde de stoet zich, begeleid door de beide Baarnsche muziekcorpsen, in beweging. Bij de Naald was het laatste punt van aansluiting en van hier marcheerde men over de Koningslaan naar het paleis. Staande op het bordes nam H. K. Hoog heid, in gezelschap van H.M. de Koningin en Prins Bernhard, de huldiging in ont vangst, die ongeveer drie kwartier duurde. Eenige padvinders legden hun bloemen aan de voeten van H.K.H. neer. Alle an deren deponeerden de bloemen aan den voet van het bordes, waar zij zich steeds hooger opstapelden. Spontaan werd H. K. H. door de duizen den binnen en buiten de hekken bejubeld en allen zongen uit volle borst het Wilhel mus mede, dat door „Crescendo" werd in gezet. Te vier uur maakte de Koninklijke fa milie in een open auto een tocht door de gemeenten Soest en Baarn. Z. K. H. Prins Bernhard chauffeerde, naast hem was Prinses Juliana gezeten, terwijl H. M. de Koningin achterin had plaats genomen. Des avonds gaf de Baarnsche Harmonie „Crescendo" een concert op den Brink en hield na afloop daarvan een muzikalen rondgang door het dorp, waarbij velen zich aansloten. DE HEILIGDOMSVAART TE MAASTRICHT. Het program. De comité's van de zevenjaarlijksche hei ligdomsvaart zijn na een maandenlange werkzaamheid tot een plan gekomen, dat thans door het hoofdcomité is opgesteld en waarin in groote trekken het programma voor de aanstaande heiligdomsvaart-weken is vastgesteld. De plechtigheden zullen Zaterdag 10 Juli 's middags geopend worden met de ont vangst der kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders aan het station. Direct na hun aan komst op de pastorie der hoofdparoch.ale kerk van St. Servaas, zullen de relieken uit de schatkamer van de St. Servaas naar de kerk worden overgebracht. 's Avonds is er een groote bidweg, mu ziek op een der pleinen van de stad en fees telijke verlichting van de monumentale ge bouwen. De eerste Zondag van de heiligdomsvaart wordt geopend met een pontificale mis in de St. Servaas. s Middags wordt het natio nale Derde Orde-congres gehouden en om crie uur 's namiddags vindt er een groote heiligdomsvaart-processie en Maria-omme gang plaats. Gedurende de volgende dagen zullen er 's morgens pontificale diensten gecelebreerd worden. Op Donderdag 15 JuL vindt er een groote kinder-bloemenhulde plaats op het Vrijthof en !s avonds een gala-concert in de voor malige Dominicanerkelk, waarop verschil lende Maria werken ten gehoore zullen gor den gebracht. Het stedelijk orkest van Maastricht en de Maastrichtsche Oratorium- vereeniging, onder leiding van Henri Her mans, zullen daaraan medewerken. Op Zondag 18 Juli vindt er in Wijk de sacraments-processie plaats, 's Middags is er dien dag een volkszanguitvoering op het Vrijthof. Een kinderkoor van eenige dui zenden, onder leiding van den heer E. Franssen, en een groot mannenkoor, onder leiding van Henri Heyendael, zullen er lie deren uitvoeren onde. den verzamelnaam van „Het Maria volkslied". 's Avonds is er nog een concert in het stadspark en groot vuurwerk. Op den laatsten Zondag van de heLhg- domsvaart, 25 Juli, vindt nogmaals de groote heiligdomsvaart-processie en Maria- ommegang plaats, waarna op het Vrijthof een plechtig sluitingslof wordt gecelebreerd met preek. Ten slotte worden de relieken naar de schatkamer teruggebracht. Het comité van de heiligdomsvaart over weegt nog andere plannen, zooals open luchtvoorstellingen, fakkeloptochten naar den St. Pietersberg en bidwegen naar de bron van St. Servaas bij Maastricht. ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN IN JANUARI Betere resultaten dan het vorige jaar. De definitieve ontvangsten der Neder- landsche Spoorwegen van de maand Ja nuari 1937 bedroegen: (incl. die der ge- exploiteerde spoor- en tramwegen): Reizigers 4.646.537.79 Bagage 46.846.84 Brief- en pakketpost 225.000. Goederen ,2.889.724.28 Levende dieren en lijken 36.078.06 Diversen 467.591.12 Totaal 8.311.778.09 De totale ontvangsten over Januari 1936 bedroegen 8.067.661.38. Het gemiddelde aantal kilometers in exploitatie van 1 Ja nuari af was: 3409 tegen 3431 in 1936. De ontvangsten per dagkilometer bedroeg derhalve ƒ78.64 tegen ƒ75.85 in 1936. HET DIRECTORAAT VAN DE STAATSMIJNEN. Dr. Chr. Th. Groothoff benoemd tot directeur, de heer J. Mous tot adj.-directeur. Te rekenen van 15 April zijn bij de Staatsmijnen in Limburg benoemd tot di recteur dr. Chr. Th. Groothoff te Hulsberg, hoofdbedrijfsingenieur bij de Staatsmijnen en tot adjunct-directe ai de heer J. Mous, te Heerlen, afdeelingschef bij de Staatsmijnen. BEKEERING DOOR EEN PERSOONLIJKEN MISGREEP? Generaal Seyffart. Een inzender in de „N. R. Crt." schrijft aan dit blad het volgende: „De mededeeling van ir. Mussert over de toetreding van den gep. luit.-generaal Seyf- fardt tot de N.S.B., die haar oorzaak zou vinden in het optreden van den voorzitter van de Eerste Kamer' tegenover mr. Van Vessem, zal met mij velen verbazen. Gesteld dat uit de feiten blijken zou, dat de voorzitter hier incorrect zou hebben ge handeld en misbruik van zijn positie zou hebben gemaakt ik zal me, nu de zaak sub judice is, hierover niet uitlaten hoe kan dan om zulk een reden een rustig denkend mensch aldus handelen? Ik kan mij nauwelijks voorstellen, dat een oud-opperofficier, die in militaire krin gen algemeen achting geniet, werkelijk als een jong heethoofd zulk een beslissing heeft genomen. Laten we de zaken toch principieel trachten te zien en niet op dergelijke gron den handelen, laten we pogen ons boven mogelijke fouten van bepaalde personen te stellen. Van vele zijden worden incorrectheden begaan en niet steeds valt het optreden te gen de N.S.B. te prijzen. Maar zou generaal Seyffardt voldoende kennis hebben geno men van de incorrectheden van de N. S.B.?" DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Gistermiddag heeft de minister van fi nanciën, mr. P. J. Oud, vergezeld van zijn echtgenoote, een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling te Boskoop. Voorts werd de expositie bezocht door de directie en het hoofdbestuur van de alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer met een aantal Zwitsersche gasten. Heden om drie uur verwachtte men het bezoek van de schaakmeesters dr. Max Euwe, dr Aljechin, dr. Lasker, Bogoljubow, dr. Tartakower, Fine, Flohr en Landau.. DE ROUTE DE MEER—OUDE WATER- GOUD A. De hoofdingenieur van de provincialen waterstaat in Zuidholland maakt bekend, dat het wenschelijk is, dat automobilisten, die op Zondag 2 Mei hetzij de voetbalwed strijd HollandBelgië, hetzij de bloeiende Betuwe bezoeken, daarbij geen gebruik maken van de route de MeerOuderwater -Gouda of omgekeerd doch hun weg over Bodegraven nemen. In verband met de ver- beteringswerken van ien provincialen weg tusschen Gouda en Ouaewater is deze weg op twee plaatsen over ten afstand van on geveer 500 M. slechts over één verkeers- baan en dan nog slechts in een langzaam tempo berijdbaar, zoodat bij eenigszins druk verkeer een belangrijke verkeersver- traging zal ontstaan. MENSCHENROOF UIT NEDERLAND DOOR DUITSCHE BEAMBTEN Vragen van het Kamerlid Boon De heer Boon heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd: 1. Is het den Minister bekend, dat Za terdag 27 Maart j.l. de twee gebroedrs Holland te Wellerlooi door Duitsche be ambten over de grens zijn gelokt en op Duitsch gebied zijn gearresteerd? 2. Is het den Minister bekend, dat deze familie Holland reeds 30 jaar woont op het traktaat-goed Hollands-hof, welke boerderij staat op Nederlandsch gebied, terwijl een klein deel der landerijen op Duitsch gebied is gelegen, dat deze fami lie voortreffelijk bekend staat en dat haar nooit iets door Nederlandsche of Duitsche politie- of douanebeambten is ten laste ge legd? 3. Is het den minister bekend, dat het in vraag 1 vermelde feit zich als volgt heeft toegedragen: Zaterdagmiddag, 27 Maart, kwam een Zoll-beambte uit Twistede, aan de over zijde der grens gelegen, bij de wedu we Holland met het verzoek, of haar beide zoons even naar Twistede wilden komen, waar de Zoll-Inspektor hen gaarne wilde spreken. Niets kwaads vermoedende en zich van geen enkele overtreding bewust, begaven de beide jongemannen zich naar Twistede, waar zij door Duitsche beambten werden gevangen genomen en geleid naar een achter een boerderij verdekt opgestel de gevangeniswagen, waarmede zij wer den weggevoerd naar onbekende bestem ming, terwijl aan hun moeder, die zich nadat het gerucht der arrestatie zich had verspreid, naar Twistede begaf iedere mededeeling, waarom de arrestatie plaats vond en waarvan haar zoons werden be schuldigd, werd geweigerd. Doar onmiddellijk in den arm geno men Duitsche advocaten is na veel naspo ringen in verschillende Duitsche steden eindelijk vastgesteld, dat de gebroeders Holland eerst eenige dagen hebben door gebracht in de strafgevangenis te Krefeld, waar zij een zeer slechte behandeling heb ben ondergaan. Terwijl zij thans ruim 4 weken zijn op gesloten in de strafgevangenis te Cleve zonder dat hun kenbaar is gemaakt waar om zij zijn gevangen genomen en zonder dat eenig verhoor heeft plaats gevonden? 4. Is de minister bereid de Duitsche re geering mede te deelen, dat hier, evenals destijds met Gutzeit, wederom een geval van menschenroof door Duitsche beambten heeft plaats gevonden en dat de Neder landsche regeering er met klem op aan dringt, dat de gebroeders. Holland met be kwamen spoed ongedeerd over de Neder landsche grens bij Wellerlooi zullen wor den teruggebracht? MINISTER GELISSEN NAAR POLEN. Hedenochtend om half zeven is de mi nister van handel, nijverheid en scheep vaart, prof. dr. ir. Gelissen, vergezeld van den waarnemend directeur der han- delsaccoorden, mr. A. van Cleffens naar Polen vertrokken teneinde het aangekon digde bezoek aan de industrieele jaar beurs te Poznan te brengen en tegen woordig te zijn bij de installatie van de gemengde commissie voor het Poolsch- Nederlandsch handelsverkeer. JUBILEUM BURGEMEESTER BAUMANN VAN OVERSCHIE. Op 24 Mei a.s. hoopt de heer J. C. Bau- mann, burgemeester van Overschie, het feit te herdenken, dat hij vóór 25 jaar tot burgemeester benoemd werd. Hoewel de jubilaris den wensch te ken nen heeft gegeven, dezen dag in stilte te midden van familie en vrienden te willen vieren, heeft zich toch een comité uit de burgerij gevormd, om den burgemeester te huldigen. De heer J. C. Baumann werd op 9 Decem ber 1884 te Dordrecht geboren. Na de H. B. S. bezocht en het examen gemeente-ad ministratie te hebben afgelegd, werd hij be noemd tot volontair ter gemeente-secereta- rie te L e i m u i d e n, waar hij van 1905 tot 1909 werkzaam v/as. Daarna werd hij achtereenvolgens ambtenaar ter secretarie te Monster van 1909 tot 1910, tijdelijk se cretaris-ontvanger te Nieuwkoop in 1910, adjunct-commies tevens secretaris der bedrijvei-commissie te Enschede van Aug. 1911 tot 1912. Op 24 Mei 1912 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Oude Tonge en op 27 October 1916 werd hij be noemd tot burgemeester van Woubrug- g e, van welke gemeente hij vanaf 1 Sep tember 1917 tevens gemeente-secretaris Bij Koninklijk Besluit van 27 Augustus 1928 werd hij met ingang van 15 September d.a.v. tot burgemeester van Overschie be noemd. Verder is hij secretaris van de exa- men-commisie voor het diploma gemeente administratie van de Vereeniging voor Ge meentebelangen, is Ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van 't kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis, alsmede van het zilveren mobilisatie kruis. SCHOLIEREN TE ZAANDAM STAKEN Geen vrij op Princesse-verjaardag Te Zaandam is gisterenmiddag onder de leerlingen van het gemeentelijke lyceum een staking uitgebroken als protest tegen het niet vrij af geven op den verjaardag van Prinses Juliana. In plaats van op het daarvoor bepaalde uur de school binnen te gaan, trok de stoet van ongeveer drie honderd meisjes en jongens met de natio nale vlag voorop naar de Burcht. Hier heeft een der leerlingen een toespraak ge houden om zijn medescholieren op het hart te binden te volharden. Op grond dat zonder voorafgaand ver lof een optocht was geformeerd heeft de politie de vlag in beslag genomen en het houden van toespraken verboden. Toen echter de rector van het lyceum en later ook een leeraar de demonstran ten hadden weten te overtuigen van de onrechtmatigheid van hun daad, daar ieder vrij had kunnen krijgen wanneer de ouders dit schriftelijk hadden aangevraagd, hebben de leerlingen blijkbaar hun onge lijk ingezien; een klein uur later zijn zij de school weer binnen gegaan.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6