ZATERDAG 1 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 INTERPAROCHIEELE DE ENCYCLIEKMEETING. Van alle kanten wordt er hard gewerkt voor 't slagen van de Encycliekmeeting welke 9 Mei op 't R.K. Sportpark wordt gehouden door den R.K. Volksbond. Graal en St. Joseph-Gezellen zijn ge vraagd voor hun medewerking. Aanstonds zijn wij aan den gang gegaan en, als de vooruitzichten ons niet bedrie gen, wordt 't een massale betooging van de Gezellen uit Leiden en ons district. Van verschillende plaatsen uit de om trek kwamen er reeds berichten binnen van 't aantal deelnemers uit die Gezellen-Ver een igin gen. Op de circulaire hebt gij reeds gelezen hoe de Gezellen-Vereenigingen van 't dis trict zich aansluiten bij de Leidsche Ver- eeniging. Voorop met 't vaandel zullen trekken de oudere Gezellen, onze afdee- ling gehuwden; daarachter de Kolpingslijf- wachters met vlaggen, de Leidsche Gezellen en vervolgens de Gezellen uit de verschil lende Vereenigingen. Laten alle Vereeni- gingen medewerken, zoo wordt 't één keu rig geheel. Niet alle Vereenigingen hebben hun op gave reeds gezonden naar den districts- praeses, adres Lorentzkade 16. Laten zij 't zoo spoedig mogelijk doen. Zij kunnen het programma, dat bewijs van toegang is, voor gereduceerden prijs bij hun plaatselijk Volksbond bestuur bekomen. Zou er in een of andere plaats geen Volksbond zijn, of de Volksbond zich niet met de Gezellen - Vereeniging in verbinding hebben gesteld, wees zoo goed het bij uw opgave even mede te deelen, dan zullen wij zorg dragen voor 't aantal programma's, wij zullen u deze tijdig doen toekomen. H. SCHRAMA, districts-praeses. HEBT GIJ EEN PROJECTIELANTAARN? Van uit 't district is ons gevraagd, zorg te dragen voor de opstelling van een lijst van projectiefilms. Op deze lijst komen voor alle filmpjes, welke 't Centraal Ver band in voorraad heeft, en ook de filmpjes, welke door de verschillende vereenigingen in de loop der jaren zijn aangeschaft. De bedoeling is om dan tegen een geringe ver goeding de filmpjes uit te leenen. Wees zoo goed om mij zoo spoedig mogelijk een lijst te doen toekomen van de bij u in omloop zijnde filmpjes. Alle Vereenigingen van ons district zullen, wanneer de lijst gereed is, een exemplaar ontvangen. H. SCHRAMA, districts-praeses. MAANDVERGADERINGEN. Een nieuwe regeling is gemaakt inzake de verplichte vergaderingen. Zoowel Ge huwden als Gezellen hebben voortaan de vaste dagen. En wel als volgt: op den eer sten en op den tweede Dinsdag vergaderen de Gezellen, en op den tweeden Dinsdag vergadert de afd. Gehuwden. In de Meimaand zal het zijn Dinsdag 4 en Dinsdag 18 voor de afd. Gezellen; Dins dag 11 voor de Gehuwden. Houdt dan ook die avonden vrij en komt ter vergadering. MEDEDEELINGEN. „Franz Schweitzer" heeft zooveel werk, dat de club haar uitvoering heeft moeten verplaatsen naar het najaar. De Studieclub is nog in leven en zal in Mei een avond van bijzonder genre organi- seeren. En wanneer gaan we eens op ex- cursie? Ons Gezullenhuis wordt thans aan den buitenkant „verkleurd". Er zijn nog heel wat plannen, o.a. heeft de Raad van Be stuur een aanschrijven gehad van de licht fabrieken, dat de leiding moet worden her zien, en volgens de nieuwe voorschriften moet worden veranderd. En wat de kosten betreft.we zijn er nog niet! De Loterij is een der dekkingsmiddelen. Heeft ied er Gezel al eens een.paar loten verkocht? Als dat gebeurt, dan..., we ko men er wel! COMMISSARIAAT. Tot waarnemend secretaris is benoemd H. Nijhuis, aan wien men voortaan ook moet opgeven elke adres-verandering. SPANJE. Het valt niet mee een zuiver oordeel te formeeren over Spanje. Een burgeroorlog is meestal een onontwarbaar net van aller lei waarheden en geruchten en ae inmen ging van buitenlandsche mogendheden is er als nog grooter obstakel bijgekomen. Vrij algemeen kan worden aangenomen, dat de rechtschen het.inderdaad op hun program hebben om het communisme uit Spanje te verdrijven. Ten spijt van alle ge- leur over fascisme en democratie kan ieder nuchter mensch met dezen anti-Moskou oorlog volkomen instemmen. En onbegrij pelijk is de houding van de S.D.A.P., die hier van geen samengaan met de commu nisten wil weten, doch daar de commu- UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Ondertrouwd: H. van Bostelen jm. 29 j. en N. J. Horsman jd. 25 j. Gehuwd: H. Th. van Zoen jm. 28 j. en A. M. van Amsterdam jd. 26 j. J. M. van der Veer jm. 30 j. en M. P. Wessel- msn jd. 30 j. G. A. Beuk jm. 26 j. en J. C. M. Bakker jd. 27 j. Th. H. Witte- man jm. 26 j. en H. M. J. Hoogenboom jd. 25 j. H. P. van Ruiten jm. 29 j. en M. P. van Berkel jd. 26 j. HOOGMADE Wegverbeterlng. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt van het gemeen tebestuur om den weg Noordeinde te Hoogmade dezen zomer van een verhard wegdek te voorzien. Het werk strekt zich uit over 1000 M. met een breedte van 3 M. Het werk zal in werkverschaffing wor den uitgevoerd meta overheidssteun. De kosten zullen bestreden worden uit de ge wone middelen der gemeente. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te vergadert op Woensdag 5 Mei des avonds te half 8. Punten vau behandeling zijn: i. Vaststellen van de notulen der vergaderin gen van 2 en 23 December 1936, nos. 351 en 352 en der geheime vergadêring van 23 De cember 1936. 2. Mededeeling van ingeko men stukken. 3. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het L.O. 4. Voorstel tot verkoop van grond. 5. Voor stel tot vaststellen van het koheir der Straatbelasting voor 1937a 6. Voorstel in zake het verlengen van de concessie voor het exploiteeren van de radio-centrale. 7. Voorste] tot aankoop van grond. 8. Voor stel tot aankoop en aanvaarding van grond ter verbreeding van het Waaigat. 9. Voor stel inzake onteigening van grond gelegen in Nieuw-Zuid. 10. Voorstel tot het vast stellen der vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 en afrekening over de jaren, 1932, 1933 en 1934 t.a.v. enkele scho len. 11. Voorstel tot het voteeren van gelden ten behoeve van bestratingswerken en hel herstellen van een afrit naar het strand. 12. Voorstel tot het verleenen van een crediet in verband met het ontwerpen van het 2e gedeelte van het uitbreidingsplan der ge meente. 13. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1937/14. Voorstel tot opheffing van de, dooi G. B. Werther als ontvanger gestelde ze kerheid. 15. Rondvraag. Geboren: Keetje, d. van C. v. d. Bent en C. Guyt Adriana, d. van P. Admi raal en E. de Jong Hendrik, z. van Y. v. Rijn en H. Varkevisser Aaltje, d van B. Kuyt en C. v. Rijn Willempje, d, van B Kuyt en C. v. Rijn Willempje, z. van C Harteveld en D. v. d. Plas Arendje, d. van L. Blonk en M. de Kater Willem, z. van G. Krijgsman en L. Groen. Ondertrouwd: W. v. d. Plas en H. v. d. Bent W. v. Duyn en J. v. Duyn K. Postmus en G. van der Plas C. Berk- hey en M. de Best C. Kwakernaak en W. van Maanen. Getrouwd: C. Haasnoot en T. v. Rijn A. Zwanenburg en W. Varkevisser G. Haasnoot en A. v. Staveren N. J. v. Duyvenbode en E. Varkevisser. Overleden: Marretje van Leeuwen, d. van P. v. Leeuwen en T. Buys W. de Blokker 91 j., wedr. van C. Krieger W. van der Valk 75 j., wede. van A. v. Pari don. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. De heer H. Westeneng, rijksveldwachter alhier, is met ingang van 1 Mei als zoodanig overgeplaatst naar de gemeente Sassenheim. LISSE. L. Onderwater, t Gistermiddag is na een langdurige ziek te de heer L. Onderwater, te Lisse, overle den. De heer Onderwater was geboren 25 April 1867 en heeft dus een leeftijd bereikt van 70 jaar. De overledene heeft geduren de zijn geheele leven volop deelgenomen aan het openbare- en maatschappelijke le ven in de gemeente. Hij was lid van den Raad der gemeente Lisse, gedurende tal van jaren, en had als zoodanig zitting in verschillende raadscommissies. Tot voor zeer korten tijd was hij directeur van de Coöperatieve Boerenleenbank; president commissaris van de Veilingsvereeniging H. B. G. en voorzitter van de vereeniging „Ziekenzorg". Tal van jaren was de over ledene lid van het R.-K. Kerkbestuur. De heer Onderwater was een gezien en geëerd figuur in geheel de gemeente en nisten de hand boven het hoofd houdt. Dat is werkelijk de dolste „democratie". Er is nog iets anders, dat onze sympa thieën naar de rechtschen doet gaan. In de door hen bezette gebieden doen priesters en religieuzen het voor hen bestemde werk in volle vrijheid. Daarentegen wordt in het roode gebied nog steeds gemoord en ge plunderd in pastorieën en kloosters. Wat moeten onze jongeren nu doen? Op de eerste plaats het hoofd koel hou den en daarbij bedenken, dat in Spanje een wereld-les wordt gegeven. Want zoo vergaat het een volk, dat „meer uit een er felijk gevoel dan uit overtuiging katholiek is", zooals de Kardinaal-Primaat van To ledo het kernachtig uitdrukte. Vervolgens moeten wij, ter afwending van het gevaar, ons godsdienstig leven verrijken door kennis van ons geloof! Daarbij sociaal denken en werken en.... één zijn op politiek gebied. Ook daarin is Spanje voor ons een les! S. M. was als bloemist een goed patroon voor zijn arbeiders. Hij stond steeds klaar voor een ieder en diende de belangen van de Katholieke bevolking in het bijzonder. De overledene heeft een arbeidzaam leven tot aan zijn dood gehad en was door zijn ziek te genoopt zijn arbeid neer te leggen. Sinds korten tijd heeft hij dan ook voor de ver schillende functies ontslag aangevraagd. Het overlijden van den heer Onderwater zal een groote leegte geven in de verschil lende vereenigingen, corporaties enz. Zijn gedachtenis zal evenwel nog lang in de ge meente Lisse met eere worden herdacht. Hij ruste in vrede. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Woensdag 5 Mei des avonds om 8 uur, ten gemeentehuize ter behande ling van de navolgende agendapunten: 1. Overdracht van het Landarbeiderswet- plaatsje van P. J. Hoogkamer aan Joh. de Kuiper. 2. Verkoop van grond langs de Ka naalstraat aan J. Moolenaar. 3. Wethouders pensioenen. 4. Herbenoeming en uitbrei ding van de Commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Vergrooting van het kan toor der arbeidsbemiddeling en steunver- leening. 6. Extra hulp aan werkloozen voor 1937. 7. Wijziging begrooting 1937. 8. In gekomen stukken en mededeelingen. Gemeente-begrooting. Van Gedepu teerde Staten dezer provincie is met en kele opmerkingen terug ontvangen de door den Raad vastgestelde begrooting dezer ge meente voor het dienstjaar 1937. Een dezer opmerkingen en een tweetal na de vaststelling der begrooting opgetre den omstandigheden, zijn van belangrijken invloed op de eindcijfers. Zoo zijn de inkomsten van de opcenten van de hoofdsom der vermogensbelasting 1232.50 te hoog geraamd door dat over het belastingjaar 19371938 abusievelijk met 48 in plaats van 38 opcenten rekening is gehouden. Verder heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bij circulaire van 16 December 1936 een wijziging in de be rekening van de gewone bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds voorgeschre ven, waardoor de bijdrage voor deze ge meente 80.8 in plaats van 82.7 pet. van de uitgaven der steunverleening en werkver schaffing bedraagt, of wel ƒ2394 minder dan geraamd. Met betrekking tot de uitgaven bedraagt het nadeelig slot van den gewonen dienst volgens de voorloopig vastgestelde rekening 1935 niet 11.042.50, doch ƒ12.842.39, of 1799.89 meer. Deze verlaagde inkomsten en verhoog de uitgaven hebben op de begrooting een nadeeligen invloed van 5426.49, welk cij fer, door enkele andere kleine wijzigingen ten voordeele 5302.59 bedraagt. Als onvoorziene uitgaven is op de be grooting een bedrag van 3226.52 geraamd, zoodat met verlaging van dit geheele be drag nog een nadeelig saldo ontstaat van ƒ2076.07. Nieuwe dekking voor dit saldo kan het college van B. en W. met reëele cijfers niet aangeven, ofschoon die in den loop van het dienstjaar wel wordt verwacht Wel bleek het mogelijk, om diverse uit-e gaven zoo noodig te verlagen, doch het bezwaar daartegen is, dat dan verschil lende voorgenomen werken niet, of ten hal ve worden uitgevoerd. Beter wordt het ge oordeeld in die omstandigheden één werk- object uit te stellen. Daarvoor kan in aanmerking komen de herbestrating van een gedeelte Kanaal straat vanaf de rolbrug. Dat deze herbestrating gewenscht is, be hoeft geen betoog, doch wanneer daarin herstellingen worden aangebracht is het mogelijk haar een jaar uit te stellen, even tueel daarmede in den loop van het dienst jaar rekening te houden. In verband met het vorenstaande stel len B. en W. den Raad voor de raming van onderhoud van pleinen en straten te verla gen van 5288.25 tot J 2200. Hierdoor komt een bedrag van 3088.25 beschikbaar en is de begrooting voor het dienstjaar 1937 slui tend met inbegrip van een bedrag van 1012.18 voor onvoorziene uitgaven. Geboren: Maria Theresia Johanna d. van Chr. M. van der Eist en G. M. Suijker- land. Johanna Alida d. van H. Faas en M. M. van der Lans. Marinus Petrus z. van P. van Stein en M. C. van der Meij. Getrouwd: E. F. Knoppert te Voor hout en F. A. Hageman te Lisse. J. Mol- kenboer 'met C. M. Langelaan, beiden te Lisse. Gevestigd: M. Bruijnen uit Delft. P van Stein uit Leiden. Th. M. van der Eerden en gezin uit Hillegom. J. Th. Wit- teman uit Wascsenaar. W. Kramer geb. Beukers uit Bennebroek. N. J. Hooger- vorst en gezin uit Voorhout. H. J. Jan sen en gezin uit Haarlemmermeer. P. Bax en gezin uit Haarlemmermeer. A. C. Koomen en gezin uit Voorhout. C. P. Turnhout en gezin uit Voorhout. M. J. van Kesteren uit Heemstede. W. Tromp 'uit Gouda. C. J. Schenk en gezin uit Sassenheim. F. H. van den Berg en gezin uit Hillegom. C. van Waveren en gezin uit den Helder. Vertrokken- J. P. Engelhard naar Boekei. A. Steinmeier naar Hillegom. J. Broekhof geb. Lemmers naar Noord- wijkerhout. C. - h. van der Poel, naar Oss. G. Dascaris en echtgen. naar Cas- tricum. G. P. Beelen naar Eindhoven. J. N. Zwager naar Haarlem. J. N. Broek huizen en gezin naar Nieuwer Amstel. C. P. van der Zijden naar Katwijk. M. Hogervorst naar Wassenaar. P. W. Geu- ke naar Wassenaar. P. G. van der Laan en gezin naar Haarlem. J. A. C. Gulde- mond en dochter naar Californië. A. C. de Haas naar Hillegom. H. J. Hoogka mer naar Hillegom. F. A. Hageman naar Voorhout. D. Luijk naar Sassenheim. W. R. Bos naar Amsterdam. Ch. Gil- huijs en gezin naar Wassenaar. H. J. Marselje en gezin naar Bloemendaal. E. Zijdewind naar Heerhugowaard. L. G. Peters en gezir naar Rotterdam. HEMELVAART Als niet anders wordt aangegeven da gelijks Gloria en Credo. Tot en met Woens dag Prefatie van Paschen. Vanaf Donder dag de Prefatie en het gebed „Communi- cantes" van Hemelvaart. ZONDAG 2 Mei. Gedenkdag van de wij ding der Kathedrale Kerk te Haarlem. Vijfde Zondag na Paschen. Mis: Terribilis est. 2e gebed v. d. vijfden Zondag na Pa schen; 3e v. d. H. Athanasius, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar (3e gebed alleen in stille H.H. Missen). Lartste Evangelie v. d. vijfden Zondag na Paschen. Kleur: Wit. In het Stilgebed wordt niet gebeden wat tusschen haakjes staat. MAANDAG, DINSDAG en WOENS DAG zijn de drie Kruisdagen. Deze dagen worden in de Liturgie ge noemd „Biddagen". Zij zijn ontstaan in de vijfde eeuw. Wegens de plagen waarmee het bisdom Vienne in Frankrijk in het jaar 469 geslagen werd beloofde de toen malige bisschop, de H. Mamertus, met geestelijken en geloovigen jaarlijks een processie te houden op de drie onmiddelijk aan het feest van O. H. Hemelvaart voor afgaande dagen. De overige Fransche bis schoppen volgden het voorbeeld van Ma mertus en in de 8ste eeuw voerde Paus Leo III deze processie in voor geheel de Kerk. Onder de processie wordt de Lita nie van alle Heiligen gezongen. Het doel is: De zegen van God af te bidden over de vruchten der aarde (vgl. Epistel: zegen; Evangelie: voedsel). MAANDAG, 3 Mei Eerste Biddag. In kerken waar processie gehouden wordt en meerdere H.H. Missen worden gelezen, volgt achter de processie de Mis: Exaudivit (zie achter den vijfden Zondag na Pa- scheu). Geen Gloria. 3e gebed Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. Prefatie van Paschen. Keur: Paars. In kerken waar de processie gehouden wordt en slechts één H. Mis wordt opge dragen volgt ook de Mis Exaudivit. Geen Kruisvinding. Geen Credo, Prefatie van Paschen. Kleur: Paars. In de kerken waar geen processie ge houden wordt: Mis van H. Kruisvinding: Nos autem; 2e gebed v. d. Biddag (uit de Mis: Exaudivit. Zie achter den vijfden Zondag na Paschen); 3e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Alexander en Gezellen, Martelaren. Prefatie v. h. H. Kruis. Laatste Evangelie v. d. biddag. Kleur: Rood. In een droom daartoe aangespoord ging de heilige Helena, moeder van keizer Con stants n, naar- Jeruzalem, om het heilig Kruis te zoeken. Drie kruisen werden ge vonden. Welk was nu het kruis van Chris tus? Een wonder nam de twijfel weg. Want een doodzieke vrouw werden één voor één de drie kruisen opgelegd. Alleen het der de kruis bracht genezing. Dez gebeurtenis herdenkt de H. Kerk vandaag. Uit eerbied voor het H. Kruis heeft keizer Constan- tijn de kruisdood afgeschaft. DINSDAG 4 Mei. Mis v. d. H. Monica, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. h. octaaf van kerkwijding; 3e v. d. biddag (als gis teren). Kleur: Wit. z Door tranen en gebeden, maar veelmeer nog door haar voorbeeld heeft de heilige Monica de bekeering verworven van haar echtgenoot en van haar zoon, den H. Augus- tinus. Mogen onze christelijke moeders haar voorspraak inroepen voor het geeste lijk behoud van haar kinderen. WOENSDAG 5 Mei. Mis v. d. H. Pius V, Paus en Belijder: Statuit. 2e gebed v. h. octaaf van kerkwijding; 3e v. d. Vigilie voor O. H. Hemelvaart; 4e v. d. biddag (als eergisteren). Laatste Evangelie v. d. Vi gilie. Kleur: Wit. Of: de H. Mis v. d. Vigilie: Vocem. 2e gebed v. d. H. Pips V; 3e v. h. octaaf van kerkwijding; 4e v. d. biddag. Geen Credo. Kleur: Wit. Aan Paus Pius V is vooral te danken geweest het verbond van de christelijke vorsten tegen de Turken, welke mede door het gebed v. d. heiligen Pius werden verslagen in den slag bij Lepan- to in 1571. DONDERDAG 6 Mei. Feestdag van O.H. Hemelvaart. Geboden te vieren als Zondag. Mis: Viri Galileï. Kleur. Wit. Wij gelooven, dat Christus ten hemel is opgeklommen. Geve God, dat wij, die nog in het lichaam op aarde verblijven met onzen geest mogen vertoeven in den he mel (gebed). Na het Evangelie wordt de Paaschkaars gedoofd, om zinnebeeldig voor te stellen, dat Christus ten hemel is opgevaren (Evangelie). VRIJDAG 7 MEI. Mis v. d. H. Stanislaus, Bisschop en Martelaar: Protexisti. 2e ge bed v. h. octaaf van Hemelvaart; 3e v. h. octaaf van kerkwijding. Kleur: Rood. In 1079 werd de heilige Stanislaus, bis schop van Krakau in Polen, toen hij het heilig Misoffer opdroeg, door Boreslaus, koning van Polen vermoord, omdat hij de koning om zijn zedeloos gedrag had berispt Als een Votiefmis wordt gezongen van het H. Hart van Jesus wegens den eersten Vrijdag, dan moet worde ngenomen de Mis: Benedicite. 2e gebed v. h. octaaf van gebed „Communicantes" van O.H. Hemel vaart. Kleur: Wit. ZATERDAG 8 Mei. Feestdag v. d. ver schijning van den H. Aartsengel Michaël. Mis: Benedicite. 2e gebel v. h. octaaf van O. H. Hemelvaart; 3e v. h. octaaf van kerkwijding. Kleur: Wit. Vandaag herdenkt de H. Kerk de ver schijning van den heiligen Aartsengel Mi- chaël op den berg Gargano in Apulië (Ita lië) tijdens het Pausschap van Paus Gela- sius I (einde 3de eeuw). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, maar het octaaf van het wijdings- feest van de Kathedraal wordt niet ge vierd. Daarom Dinsdag en Woensdag geen Credo. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. RIJNSBURG. GARAGE UITGEBRAND. Gisternamiddag omstreeks 5 uur is brand ontstaan in de garage van den heer C. H. Hoogstraten aan den Oegstgeesterweg. Er bevond zich een auto in deze garage, doch bij het ontdekken van den brand was het reeds te laat om deze wagen, waarvan de handrem aanstond, nog naar buiten te kun nen rijden. De vlammen grepen snel om zien heen, al spoedig daarna stortte het dak in en stond het gebouwtje in lichter laaie. De brandweer kwam juist bijtijds om het aangrenzende woonhuis te bescher men, waarvan de dak- en gootlijsten reeds vlam t egonnen te vatten. De garage brand de geneel uit. De geveltoppen werden voor ae veiligheid omgehaald. Het gebouwtje, eigendom van den heer J. Zonderen, was verzekerd, evenals de auto De inventaris was niet verzekerd. Veimoe-cielijk was een defect aan de licht- leiding de oorzaak van den brand. ROELOFARENDSVEEN. Veender -en Lijkerpolder. Donderdag avond had in hotel „De Vier Heemskinde ren" de vergadering plaats van stemge rechtigde ingelanden van den Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking. Van de 186 stemmen, welke in den polder kun nen worden uitgebracht, waren er 48 te genwoordig, alzoo juist het vereischte aan tal De rekening werd door de vergadering ongewijzigd goedgekeurd met een bedrag aan inkomsten van ƒ6945,99 en aan uitga ven van 6824.01, alzoo sluitende met een batig saldo van 121.98. De begrooting over 1937 sloot met een bedrag aan inkomsten en ui'gaven van ƒ7262. 56, waarbij de om slag werd bepaald op 15 per H.A., wat eveneens de goedkeuring der vergadering kon wegdragen. Aan het bestuur werd, zooais gewoonlijk, wederom machtiging verleend tot af- en overschrijving onvoor ziene uitgaven en andere niet bereikte ra mingen en tot uitvoering in eigen beheer of bij cnderhandsche aanbesteding van werken en leverantiën. Tot leden der com missie van onderzoek der in het volgend jaar af te leggen rekening, werden be noemd de heeren C. Huigslcot, W. van der Meer Jz. en J. P. Hoogenboom, en tot plaatsvervangende leden de heeren J. van der Meer Czn., G. Rietbroek en. B. van der Meer Jzn. Bij punt 7 der agenda deelt de voorzitter mede, dat Gedeputeerde Staten aan alle polderbesturen een ontwerp-be- sluit hebben gezonden tot wijziging van het algemeen Provinciaal Polderreglement, wat betreft een nieuw artikel, waarin aan de polderbesturen de verplichting wordt opgelegd een verzekering te sluiten tegen schart, ontstaan door fraduleuze handelin gen of nalatigheid van den penningmeester, waarmede de door den penningmeester ge stelde zekerheid komt te vervallen. Zeer waarschijnlijk zal binnenkort dit artikel definitief in het A. P. R. worden opgeno men. Volgens voorschrift van Gedeputeer de Staten is hiervoor noodig de machtiging van de ingelanden, welke machtiging una niem door de vergadering werd verleend. Besioten werd deze verzekering te slui ten bij de Nationale Borg Mij. te Amster dam. ZOETER MEER. BRAND IN DE MELKFABRIEK „ZEELANDIA". De schade is aanzienlijk. Gistermiddag omstreeks 3 uur werd er brand geconstateerd in een der afdeelingen in de fabriek van melkproducten „Zeelan- dia" alhier. Onmiddellijk werd door het personeel al het mogelijk gepoogd, de brand te blusschen. De inmiddels gewaarschuw de en spoedig geariveerde brandweer pak te met veel materiaal de brand aan, daar aanvankelijk het ergste werd gevreesd. De brand kon beperkt en gelocaliseerd wor den ter plaatse, waar hy was ontstaan. Tengevolge van het vele bluschwater be kwamen ook andere afdeelingen water schade. De brand is ontstaan door kortsluiting. De schade, hoofdzakelijk door waterscha de, is zeer aanzienlijk, wordt door verzeke ring gedekt. Alles zal in het werk worden gesteld, om zoo spoedig mogelijk het be drijf wederom normaal te doen functionee- ren. Uiteraard trok de brand groote be langstelling van de zijde van het public1-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10