2 BOEKEN O P. J. v. KAMPENHOUT VERF F. VAN DORP WILLY KANBIER Nu de boel eens overhoop!! DONDERDAG 29 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: F. M. Berkhout, Burgemees ter. Aanwezig 10 leden, afwezig de heer J. Braggaar, wegens ziektê. De notulén der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken Is een schrijven van Pastoor P. Meyer, alhier, in zake Bisschoppelijke goedkeuring grond- verkoop en dat de H E. héér Vicaris-gene raal van het Bisdom Haarlem aan het R.K. armbestuur toestemming heeft verleend ƒ250 af te dragen aan het gemeentebestuur voor huur afkoop van A. van dei Plas. Aanvulling algemeene politieverordening met êen bepaling, waarbij het zonder toe stemming verboden is naar buiten over eert weg openslaande deuren te hebben, daar dit op sommige plaatsen zeer hinderlijk is, en tevens art. 17 dezer verordening te wij zigen door de uren van het verbod, waarin men zich niet zal mogen bevinden op een weg met eenig aanplakmiddel, plakmiddel enz. De uren waarin het Verbod geldig was waren vastgesteld op des namiddags 10 Uur en des voormiddags 6 uur en B. en W. stel len voor deze uren te wijzigen in des namid dags 7 uur tot des voormiddags 6 uur. Al dus besloten. De huilende honden. Vervolgens bieden B. en W. den raad aan een nieuw ontwerp n.l. „Een Verordening op de orde en veiligheid in de Gemeente". Deze verordening bestaat uit een 47 arti kelen. De heer C. Muiholland kan zich niet ver eenigen met art. 27 alinea 2 van de veror dening, waarin B. en W. de bevoegdheid wordt gegeven om de eigenaars van hon den, wier gehuil en gejank hinderlijk zijn voor de omgeving te verplichten hun hon den tusschen een half uur na zonsonder gang en een half UUr Vöor zonsopgang bin nenshuis te houden. Spreker stelt voor dit te wijzigen door te lezen: „7 uur namiddag tot 6 uur des morgens deze honden bin nenshuis te houden". De heer D. Limburg meent, dat deze wij ziging geen effect zal sorteeren en wenscht dit artikel te handhaven, zooals door B. en W. is voorgesteld. De voorzitter zegt, dat deze bepaling is overgenomen uit de oude verordening en nog nimmer is gebleken, dat dit artikel in de praktijk aanleiding tot moeilijkheden heeft gegeven. De heer Muiholland hand haaft zijn voorstel, dat verworpen wordt met 8 tégen 2 stemmen. De verordening wordt met algemeene stemmen aangenomen. „Dienstplicht" voor alle inwoners. Vervolgens komt aan de orde de veror dening regelende de persoonlijke dienster, bij de brandweer, Waartoe de inwoners (mannelijke) der gemeente zijn verplicht. Door deze verordening kunnen de manne lijke inwoners der gemeente worden opge roepen tot het verrichten van persoonlijke diensten van 10 tot 50 jaar oud: a. by brand en beproeving van de brandblusch- middelen, bij rampen, ernstige onveiligheid en tot handhaving van de orde. Tegen dit voorstel wordt nóg al ernstige oppositie gevoerd. De heer C. Muiholland ziet in deze verordening een soort dwang tot het verrichten van heerendiensten en ziet de noodzakelijkheid hiervan niet in. Het is uit den tijd, zegt spreker. De heer O. R. Vleveéh is ook niet enthou siast over deze verordening. Spreker heeft ernstig bezwaar tegen artikel I Lid c, waar in de persoonlijke diensten zich uitstrekken tót het diehst dóen Voor handhaving van de orde, wanneer die op ernstige wijze wordt verstoord, ook hekelt spreker artikel 5 waarin bepaald wordt, dat men déze per soonlijke diensten kan afkoopen door beta ling van 5 per jaar of 25 in het geheel, een remplagant dus, waarvoor spreker niets Voelt. Hij meent, flat men van deze veror dening niet Veel pleizier zal beleven. De heer Bakker dacht, dat de Burger wacht mannetjes waren van sta vast, doch het blijkt, meent spreker, dat men daarvan niet zoo zeker is. Spreker vindt het gru welijk, dat men zich met eenig geld kan uitkoopen. De voorzitter zegt, dat wij bij de brand weer nog steeds hebben een dienstplichtig korps. Natuurlijk zullen B. en W. bij het oproepen voor de brandweer, die menschen in dienst stellen, die er ook iets voor voelen en die bruikbaar zijn. Deze verordening dient slechts om de zaak te kunhén regelen. Wat den afkoop betreft, dit is een impera tief voorschrift in de gemeentewet. Of het beginsel juist is of niet doet aan de Zaak niets af. Het is nu eenmaal voorschrift. In dé praktijk zullen B. en W. zeer zeker re kening houdêh met dé belangstelling van hen, die worden opgeroepen tót hét verrich ten van deze persoonlijke diensten. Wat de Burgerwacht betreft, Welk instituut de heer Bakker in bespreking heeft gebracht: deze Zaak is safe, zegt de voorzitter. De heer O. R. Vieveèn repliceert ert zégt, dat hij. hoewel niet met groote sympathie, Voor deze verordening is, daar hij nog steeds bezwaar heeft tegen aft. I e, tóch zijn stem zal geven aan hét voórstel van B. en W., omdat blijkt, dat de afkoop moet Worden geregeld in de verordening door de Geméentewet. Dè heeren C. Mulholland en Bakker vér- klaren hunne bezwaren te handhaven en ORANJE BOVEN Aan de hectometer- palen met Oranje koppen kunt u zien, dat u op een i rangsweg rijdt wenschen geacht tè wofden té hebben te gengestemd, Waarna deze verordening on gewijzigd wordt vastgesteld. Reorganisatie brandweer. Het brandweercorps zal eenvoudiger worden samengesteld en wel als volgt: Een commandant, brandmeesters, brandweerlie den .hooistekers en het overige persóheèl dat wordt rtoodig geacht, tevéfts Zal een brandraad worden ingesteld; ook worden in de aangeboden verordening de beloonin gen van het personèel geregeld. Zonder discussie of hoofdelijke stemming Wordt Conform besloten. Daarna komt in behandeling de Woonwa gens en woonschepen-verordening. Deze verordening, bestaande Uit een 8-tal arti kelen, beoogt, dat woonwagens en woon schepen op één centraal punt In de ge meente worden vereenigd en tevens de Woon wagenstaangeld verordening, Waarin bepaald wordt, dat de bewoners van Woon wagens, die meer dan 14 dagen per jaar In deze gemeente verblijf houden, pér dag 0.15 of per week 0.50 moeten betalen. Aldus aangenomen zon,der eerilge dis cussie. Punt 10 der agenda vermeldt: „Wijziging van de bouwverordening", n.l. van art. 53, waardoor het mogelijk zal worden, dat voor opgaande muren en kolommen van gebou wen ook andere steen dan baksteen kén worden gebruikt om hoogere bouwkosten te vermijden. Aldus besloten. Vervolgens komt aan de orde de wijziging in de legesverordening, daar enkele wijzi gingen noodzakelijk Zijn. B. en W. stellen den raad voor art. 24 aan te vullen met een 24 a, waarin bepaald Wordt, dat voor een vergunning tot het doen maken van muziek in vöor het publiek toegankelijke gebouwen enz. betaald moet Worden: a. eeft maand 1.voor een kwartaal 2.5Ö, en een 24 b en 24 c, waarin bepaald wordt, dat Vóór een vergunning vóór het geven van uit voeringen door een vereeniging 1.— per dag moét worden betaald en 'n mlassching van een art. 40 a, dat bepaalt, dat men voor een opkoopersvergunning geldig voor een dag 0.50, een maand 1.50, een kwar taal 3 en een jaar 5 moet betalen. Te vens wenschen B. eft W. de recnten, welke Worden geheven voor huwelijksvoltrekking te verlagèn. Conform besloten. Daarna komt in behandeling de verorde ning betreffende het beroep, bedoeld in de artikelen 13, 15 eft 17 van het reglemeW autovervoer van personen, Voor de ge meente Voorschoten. Deze verordening be staat uit een zestal artikelen. Aldus aange nomen. Aan de vereeniging tot bevordering van de vakopleiding in het typografisch bedrijt te Amsterdam wordt op voorstel van B. en W. ingevolge art. 20 van het Kon. besluit van September een subsidié verleend van 6.20 Voor eenige leerlingen uit deze ge meente, en aan het R.K. Lyceum voor meisjes te den Haag een subsidie van 37.27 vóór een leerlinge uit deze gemeente Opruimen vuilnisbelt Naar aanleiding van een schrijven d.d 27 December 1934 Werd aan J, GerritS van af 1 Maart 1935 tot 1 Maart 1938, bij wijze van proef opgedragen het opruimen vSn de vuilnisbelt, tegen een Vergoeding van 20 per week. Deze opdracht wérd later verlengd en wel tót 1 Juni i937. Ji Gerrits verricht de hem opgedragen werkzaamhe den tot volle tevredenheid. B. en W. stellen voor hem onderhands deze Werkzaamhe den uit te besteden én hem tevëns op te dragefi het schoonhouden vaft hei woonwa genkamp voorloopig voor het tijdvak van één jaar n.l. van 1 Juni 193731 Mei 1938. Aldus het prae&dvies van B. en W. Wórdt aldus besloten. Vervolgens stéllen B. én W. den raad Vóór van den heer Th. G. den Hollander, Veürscheweg 45, een strook grond kosteloos over té nemen groot 180 M2. voor aanleg straat, tevens heeft hij een schuldbeken tenis groot 1000 gedeponeerd bij de ge meente voor eventueelen aanleg dier straat. Conform besloten. Daar in deze gemeente nog geen straat namen voorkomen, die genoemd zijn naar leden van het Koninklijk Huis, stellen B. en W. den raad Vóof de aangrenzende we gen, nabij het nieuw aangelegde park, dal zijne voltooiing nadert, aldus de volgende namen te geven: le. Het nieuwe park den naam van Wilhelminapark; 2e. den weg, gelegen langs het raad huis, den naam van Emmalaan; 3e. den weg, loopènde van de Wijn- gaardenlaaft naar het nieuwe park den naam van Julianalaan, en 4e. den weg, gelegen aan de Oostzijde van het park, parallel met den Leidschen weg en verbinding gevende tusscheft de Emmalaan en dé Eislaan, den naam van Bernhardlaan. Aldus besloten. Opheffing O. L. School aan den Rijndijk. Het praeadvies van B. en W. heeft men reeds Woensdagavond in „De Leidsche Cou rant" kunnen lezeh, zoodat het heden niet noodzakelijk is daarop terug te komen. Echter deelde de voorzitter den raad me de, dat dit voorstel nog eenige wijziging ondergaat n.l. hét vaststellen van een da tum der opheffing en wei op 1 Mei 1938 of zoo noödig vóór dien datum èh ten 2e. dat de raad zich in beginsel uitspreekt Vöor kosteloos vervoer der kinderen van dert Ryfidyk naar de scholen alhier. Vervolgens Ls één schrijven ingekomen van M. van der Döè en cöns. Met handtee- kehingen v&n oudèrs, die kinderen hebben op de O. L. school aan den Rijndijk om te trachten deze school aldaar te behouden of bij opheffing ten minste te zórgen voor vervoer dier kinderen pér autobus en een schrijven van het lid van den raad den heer J. Braggaar die afwezig is, geheel in denzelfden geest als het adres van M. v. d. Dóè. Deze stukken hebben niet ter visie gelegd, daar zij heden pas zijn ingekomen. Dè héér A. Verboon opent de besprekin gen en Verklaart zich dé teleurstelling dier ouders te kunnen indenken, omdat de kin deren de afstanden zullen moeten afleg gen. Spreker vraagt ftöé de méeting ge schied en of alle kinderen van het vervoer middel gebruik kunnen maken. Dé heer D. Limburg meent, dat, wanneer men dezè school zou willen behouden er een aanzienlijke verbouwing moet plaats hebben. Is dit nu Werkelijk noodig? Spre ker meent van niet. Wanbeer adressanten tegemoet worden gekomeh met een behoor lijk Vervoermiddel zijn de bezwaren wel te overkomen. De heer C. Mulholland kan zich vereeni gen met dit voorstel, daar nieuwbouw niet te verantwoorden is, Ofschoon spreker meent, dat de raming der kosten veel te hoog is. De toestand dier öchool is onhoud baar. De heer O. R. Viveen meent, dat het be lang van het onderwijs hier den doorslag moet geven. Het zou dwaas zijn voor dat kleine getal een schooi te bouwen, terwij) d-3 O. L. school in het dorp, die nieuw is en meer dan de noodige ruimte biedt om deze kinderen van den Rijndijk te ontvangen er» het onderwijs is ten zeerste gebaat bij com binatie der beide scholêh. De heer Bakker meent, dat de raming in het voorstel genoemd Veel te hoog is, öldüs draait men deze O. L. school den nek om. Spr. is voorstander van het O.L. onderwijs en kan nog niet accoord gaan met dit voor Stel, Wat bij hem argwaan wekt. De heer W. G. Duijnisveld kan zich met dit voorstel vereenigen mits er komt een vervoermiddel voor de kinderen. De voorzitter zegt, dat de raad het B. en W. niet moeilijk hebben gemaakt. De toe stand aan die school is zoo, dat een oplos sing moet worden gezocht Door de omstan digheid, dat het hoofd dér O. L. school, de héér Ruttén, na verloop van eenigen tijd op pensioen gaat, is er een mede-oörzaak, dat deze kwestie urgent wordt. Immers het hoofd der O. L. schooi aan den Rijndijk kan dan worden overgeplaatst naar -de O. L. school in het dorp. Het genoemd bedrag in het praeadvies is maar een schatting, ook al zóu de nieuwe school slechts f 200U0 kos ten, blijven de argumenten in hét praead vies van B. en W. genöemd precies dezelfde. Hoofdzaak is de onderwijsbelahgen voöi voor de kinderen en die belangen worden het beste gediend door de comoinatie dier scholen, waardoor men een volledige school van 139 leerlingen met de noodige onder wijskrachten verkrijgt. B. en W. hebben er niet het minste bezwaar tegen, dat de raad zich in beginsel uitspreekt voor kostelöoa vervoer der kinderen én wel in rliimen zin. Spreker zou wenschen, dat dit praeadvies van B en W. werd aangenomen met alge meene stemmen, daar het voor B. en W. een zeer delicate aangelegenheid is. De heer Bakker blijft argwaan koesteren tegen dit voorstel, omdat B. en W. hét be drag voor een nieuwe school te hoog ge raamd hebben, anders zou hy er zich bij neerleggen. Het gaat tegen het openbaar onderwijs, zegt spreker. Baron Schimmelpenninck van dèr Oye verklaart ten zeerste overtuigd te zijn, dat het college van B. en W. zijn volle aan dacht hebben geschonken aan de bewoners van den Rijndijk, wier kinderen de school aldaar bezoeken, en de belangen van net openbaar onderwys bij het college in vei lige handen zijn, zoo Wel als Het onderwijs voor andersdenkenden. Daarom kan spre ker zijn stem geven aan dit voorstel tot op heffing der school, waarmede het openbaar onderwijs in deze gemeente zeker ge baat is. Nadat de voorzitter den heer Bakker ver klaart, dat B. en W. bereid zijn de genoem de som van 40.000 in het praeadvies te schrappen, ihdieft dit dan het grootste be zwaar is voor den héér Bakker om zijn stem aan dit voorstel te geven, wordt het praeadvies van B. en W. met algemeene en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna stellen B. en W. den raad voor aan het collége eeft crediet te verleenen groot 300 om een zandbak te plaatsen op een terrein nabij het nieuwe park, groot 10x10 alwaar de kindéren da'n veilig kun nen spelen. Aldus aangenomen. Daar de heer J. Braggaar wegens ziekte verhinderd is als lid van 't stembureau bij de a.s. Kamerverkiezingen op te treden, stellen B. en W. den raad voor ift zijn plaats te benoemen de heer Bakker, Aldus beslo ten. Ingekomen is een adres van caféhouders, wonende langs den verkeersweg, óm hun ne zaken open te mogen houden tot des nachts 12 uur, welk adres gerénvoyeerd wordt naar B. en W. om praeadvies. Vervolgens worden nog eenige besluiten comptabiliteit genomen. Bij de rondvraag bespreekt de heer D. Limburg de klasseverlaging der Bouwvak arbeiders bij de steunverleening. Hebben B. en W. deze verlaging ingevoerd of heeft deze verlaging plaats gehad op aandrang van den minister. De voorzitter antwoordt, dat in October 1936 wedèrom, zöoals telkenjafe, èefi Ver zoek is ingekomen van de landarbeiders- bonden om wederom vanaf November te wordèh gèplaats in dè 6e klasse, zooalS dé Bouwvakarbeiders. Tóén is een ffiededee- lifig gekomen van het Departement, dat thèn tegenóver dit verzoek zeer sceptisell stond en er is een compromis gesloten tus schen B. éri W. en het Departement om de goedkeuring te verkrijgen, op voorwaarde, dat de bouwvakarbeiders in April 1937 ook ifi dé klasse zouden wórden geplaatst. Wethouder Mens zegt, dat bij het bezoek V&n dé Controleurs der steunverleening RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van manufacturen te Leiden. Op 6 Maart vèn dit jaèi wérd Uit èen par- keerenden vrachtwagen tè Leiden eeft pak met manufactureh gestolên, bevatten de eenigé lakens, handdoêkeft, ondergoede ren enz. Een Uur daarna hield de politie in de buurt van de plaats van den diefstal een dronken man aan, die het bewuste pak bij zich droeg. Op een vraag van den agent, hóe nij èr aan kwam, antwoordde hij, dat hij het zoo juist van iemand had gekócht Voör 4.30. Hij hoopte er eenige stuivers aan te kun nen verdienen. Het verhaal kwam dé politie hoogst twijfelachtig voor. De man, de 54-jailge Leidsche koopman A. van der W., werd ge arresteerd en moest neden wegens diefstal voor de Haagsche 'Rechtbank terechtstaan. Hij hield vol, dat hij hét pak van één ander had gekocht. De officier van jus.itie, mr. van Asch van WijcK, evenwel, eeide in zijn requisi toir, dat de bedrijvers van diefstallen zich vaak maar al te gaarnt op heling beroepen om niet wegens diefstal vervolgd te wor den. Doch ditmaal ging dat beroep zeker niet op. Verdachte was al aertien maal veroor deeld, waarvan tienmaal wegeris diefstal. Spr. nam dan ook aan dat verdachte ook nu hieraan is schuldig geweest Heling was nem daarom zelfs niet subsidiair ten laste eelegd. Sprekei eischte een gevangenisstraf Van een jaar en zes maanden. De verdediger, mr. J H. VérgTagt, méén de dat de diefstal alle', minst bèWeZert was uit het feit, dat men erdachte met de ge stolen goederen eenige tijd na den diefstal .r de buurt van de plaats van het misdrijf had aangetroffen Het verhaald van verdachte klinkt even min ongeloofwaardig. Daarom concludeerde pleiter tut vrijspraak en vroeg subsidiair eèn clemente straf. Uitspraak 13 Mei a.s. Diefstal en heling van veevoeder. Wegens diefstal van veevoeder en kool, gepleegd te Zoeterwoude, Leider- a o r p en Woubrugge werden de 24- jarige los-werkman P. C. S. en de 22-jarige ios-werkman J W. den E. veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk een jaar en drie maanden en van een jaar, waarvan viei maanden voorwaardelijk. De 56-.ange veehouder C. van Z., die de gestolen goederen gexocht had, werd we gens heling veroordeelo tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. BELEED1GING VAN EEN GROEP DER BEVOLKING. De Haagsche rechtbank deed heden uit spraak ift de zaak tegen den 26-jarigert ambtenaar van net cris^-uitvoerbureau mr. J. F. M. M. te Leiden, die tereCht had gestaan wegens het beleedigen van een groep dei bevolking, strafbaar gesteld bij liet nieuwe art. 137d vari het wetboek \an strafrecht. M. had een ingezonden stuk geschreven, waafift hij è.rn, had gezegd: „Hét N.V.V. stuurt geld naar het Vólksfront in Spanje om kerken te laten springen en priesters op te hangen". Dè officier van justitie had op juridische gronden vrijspraak ge/orderd, daar hy aan nam, dat het bestuur van het N.V.V. door bedoelde uitlating was beleedigd en dit be- ètUUr filet als eén „Volksgroep" kan worden beschouwd. De rechtbank Verklaarde mr. M. echter schuldig eft veroordeelde hem tót êen geld boete van 25.subs, iiên dagen hechtenis. DE HEDELSCHE MISDRIJVEN. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft héden vonnis gewezen tegen de bedrijvers Vaft de misdrijven te Hedel gepleegd. Dé 29-jarige bakkei M. A. van S. uit s-Hèrtogenbosch is veroordeeld tót fes jaar gevangenisstraf en bovendien heeft de rechtbank hem ter beschikking vaft de re- geériftg gesteld. De 48-jarlge petroleümventer M. Q. uit Hédel is veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf. Zijn 43-jarige vrouw P. Van den B. is ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. DE OVERVAL TE HED1KHUIZEN. De Bossche rechtbank heeft vandaag von nis gewezen in de zaak tegen den 22-jari- gen vent-»t H. J. W. Sch., wonende te Am sterdam, thans gedetineerd in het huis van bewaring te den Bosch, die in den avond van 21 Januari 1937, na te zijn toegelaten iOt de woning van mejuffrouw H. van der Griendt te Hedikhuizen, deze vrouw heeft overvallen en haar met een hamer op het hoofd heeft geslagen teneinde haar van naar geld te beroove.i. De rechtbank ver oordeeld Sch. tot vier jaar gevangenisstraf. De 23-jarigê verloofde van Sch., mej. E. A. J. Van V., eveneens gedetineerd, die Sch. bij dè poging tot diefstal was behulpzaam geweest door hem het acres van mejuffrouw vaii der Griendt, die een tante van haat is, te verstrekken, werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd vaft drie jaar en aftrak van de Voorlöópige hechtenis. Edelsmid - Juwelier - Horloger - Opticien HAARLEMMERSTR. 125-127 KLOKKEN HORLOGES - WEKKERS ZIE ONZE NIEUWE MODELDEN deze zelfs de eisch stelden aan het Col lege voor verschillende ondersteunden an dere loonnormen vast te stellen, daar meh niet alleen rekening heeft te houden met de collectief vastgestelde loonen, doch ook met de werkelijk betaalde loonen. Tegen deze eisch heeft het collége geprotesteerd en heeft het beter geacht dit compromis te sluiten. Hierna Werd de openbare vergadering ge sloten. Alle soorten In alle kleuren Voor elk doel De beste kwaliteit. Concurreerende [-rijzen Vakkundig advies. Haarlemmerstraat 5 - Tel. 439 Koopt bij All eubelhandel Haarlemmerstr. en Naast de Bioscoop Let op 52 dan ziet U meteen, wat ér aan ontbreekt. Het is voorjaar, dus de boel eens opknap pen. Een nieuw behangsel, karpet, vloerbedekking, matten, loopers, vitrage, bedden goed, enz. enz. Maar denk om de dubbêltjêsü De 3 Eenen is goedkooper; wij hebben een prachtkeus en reuzen voorraad. Profiteer eens van onze prima Wollen Holtop karpetten, volle 12 Els, voor 16.90. De 3 Eenen 111 Haarlemmerstraat 111, ïèlêföoft 3867. (2776) VRAGEN UW AANDACHT ll HET LEVEN VAN MARIA DE MOEDER VAN JEZUS INGEN. F. 3.50 GEB. F. 4.50 VAN DUINKERKEN i VERSCHEURDE INGEN. F. 2 90 CHRISTENHEID GEB. F. 3.50 ZANDVLIET'S BOEKHANDEL TELEF. 2042 i7s*

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7