Het leven in het Sovjet-Paradijs. DE RECHTSCHE OPMARSCH IN BASKENLAND Durango door de rooden prijs gegeven DONDERDAG 29 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een vreeselijke terreur .Slechts weinigen is het vergund, om Rusland te zien, zooals het wer kelijk is. Alleen wanneer men land en volk thans nauwkeurig bestudeert komt men tot de conclusie, dat angst en vrees domineer en in Sovjet-Rus- land en dat er geen sprake kan zijn van een democratisch geregeerd vrij land, laat staan van een Para dijs. Een redacteur van de „Catholic Times", die zoo juist van een reis door Sovjet-Rusland is terugge keerd, vertelt in onderstaande bij drage zijn voornaamste indruk ken. Wanneer de kranten vol staan over de gepleegde gruwelen in Sovjet-Rusland en over de vreeselijke toestanden, die er heer- schen in het Roode Paradijs, dan wordt er zoo gemakkelijk gezegd: „Och Rusland is zoo ver weg en de foto's die we te zien krijgen over hetgeen in de Ver. Sovjet-Re publieken is tot stand gekomen geven zoo'n heel ander beeld te aanschouwen". Vooral onder intellectueel en heeft een dergelijke meening gemakkelijk post gevat. Om een dergelijk ongemotiveerd oordeel uit de we reld te helpen, is er maar één middel, en dat is: zelf naar Rusland gaan om daar land en volk te bestudeeren. Doch dat is niet zoo eenvoudig. Rusland lijkt wel één groot concentratiekamp, dat met prikkeldraad haast hermetisch voor de buitenwereld is afgesloten. Alleen wanneer men in het be zit van een pasooort is. dat door het Reis bureau Intourist is afgegeven, kan men gaan en staan waar men zelf wil. Voor men naar Rusland gaat wordt men gewaar schuwd. dat men overal bespionneerd en geschaduwd wordt vanaf het eerste oogen- blik dat men een voet op Russisch grond gebied zet totdat men de Sovjetstaat weer heeft verlaten. Een paspoort van Intourist is als het wonderbare „Sesam open.U!": overal heeft men toegang in hospitalen, scholen, sociale clubs, theaters. Maar het is niet moeilijk om een „gelegenheidsbe zoeker" met een totaal verkeerden indruk naar huis te zenden. Een volk bestudeeren en leeren kennen kan men niet tijdens een vluchtige reis. Ongeveer 90 procent der touristen, die Rusland bezoeken, keeren naar hun land terug zonder iemand anders te hebben gesproken dan officieele ambte naren van de Russische regeering. Deze ambtenaren kunnen geen juiste indrukken van hun land weergeven. Zij zijn bang, dat de buitenlanders de critiek die ze zouden hooren zullen verder vertellen. Wanneer een tourist geen vriendschap weet te slui ten met iemand uit het Russische volk zelf, kan hij nooit een juist inzicht krijgen in het leven van Sovjet-Rusland. Wanneer men zou durven beweren, dat Rusland de triumf is der democratie zou dat de meest brutale misdaad zijn, die ooit in naam van de democratie werd bedreven. Democratie veronderstelt een bestuur door de massa; dit zou moeten zijn een dictatuur van het proletariaat. In Rusland bestaat voorzeker een dicta tuur van het proletriaat, maar de dicta tuur wordt niet uitgeoefend door he pro letariaat. Kameraad Stalin met zijn kleine schaar machtige vrienden oefent de dicta tuur uit. Hoe groot het aantal werkelijke machthebbers in Sovjet-Rusland is, kan men slechts bij benadering schatten. Het is een publiek geheim in Moskou, dat Sta lin aan augina pectoris lijdt en dat hij hoe langer hoe minder in het publiek verschijnt; •hij vertoeft meestal op zijn buitenverblijf, waar hij door tal van dokters omringd is. Sinds wil men doen gelooven, dat Stalin geen autocraat is en dat hij door verschil lende onbekende staatslieden geholpen wordt. In verband hiermede mogen we wel herinneren aan het feit, dat ook Lenin doodziek was toen hij op het hoogtepunt van zijn macht was gekomen. Ook het volk is ervan overtuigd, dat Stalin een sterk overwicht doet gelden en een groote hege monie uitoefent. Zijn systeem wordt zelfs het Stalinisme genoemd. Ook wanneer men zou kunnen aanne men, dat Rusland door de Communistische Partij werd geregeerd, zou er nog geen sprake zijn van een democratie. Men moet immers niet vergeten, dat Rusland 176 mil- lioen inwoners telt, terwijl het ledental der Communistische Partij zeker niet meer dan 3 millioen bedraagt. In het gunstigste geval zou er sprake kunnen zijn van de dictatuur van een min derheid. Doch ook dat is niet juist. Het is heel moeilijk om lid van de Com munistische Partij te worden en nog veel moeilijker om lid te blijven, want dan moet men alles gelooven en onderhouden wat Stalin beveelt. Daarom alleen reeds wordt iedere geest van critiek onmogelijk ge maakt, omdat iedereen bang is voor de ge volgen. Angst en vrees zijn de allesoverheer- schende factoren in het leven van de be woners van het huidige Rusland. Hij is bang van zijn eigen schaduw. Uiterlijk is hij mis schien vroolijk gestemd, maar iedereen, die dieper kan schouwen, komt weldra tot de ontdekking, dat angst en vrees zijn dage- lijksche onafscheidelijke metgezellen zijn. Ik herinner me nog hoe ik een arme fa milie bezocht, die aan den rand van een der groote Russische steden woonde. Ik stond verbaasd over de ellendige levensomstan digheden, waarin deze familie verkeerde. Ik was een zeer welkome gast, want ik bracht hen geld van kennissen uit Amerika. Het gezin bestond uit vader, moeder en één kind. Ik vernam toen, dat de meeste families slechts een kamer ter beschikking hebben om te wonen, te eten en te slapen. De vrouw vertelde me met tranen in de oogen, welke vreeselijke kwellingen zij te verduren hadden, maar haar echtgenoot snoerde haar letterlijk den mond, uit angst dat de buren eens een woord van critiek op De verwoesting van Guernica wekt verontwaardiging DURANGO IN HANDEN VAN DE RECHTSCHEN. Radio Nacional heeft een bericht van het groote hoofdkwartier van de troepen van de regeering zouden opvangen. Op fluiste- j ]?ranco gepubliceerd, waarin wordt gezegd renden toon vertelde men mij toen, dat ieder huis zijn eigen spionnen heeft, die tot taak hebben de regeering op de hoogte te houden wat er van haar gezegd wordt. Over heel Rusland is een dergelijk net van spionnage gespannen. Men kan niemand vertrouwen. Ook in Duitschland bestaat een dergelijk systeem: de huisbewaker. Niet alleen worden de namen van de be zoekers genoteerd, maar ook wordt aan de autoriteiten doorgegeven, welk radiostation wordt beluisterd. In Moskou mag niemand de radio beluisteren om de doodeenvoudi ge reden, dat niemand zijn eigen luidspre ker mag hebben; de staat is zoo welwillend om uit te kiezen wat men moet beluisteren. Alle brieven staan onder censuur en de autoriteiten oefenen een strenge controle uit. Daar ik buitenlander was dacht ik niet, dat mijn correspondentie gelezen zou wor den, maar later kon ik goed zien, dat de brieven allemaal waren geopend geweest en dat de brie ven velletjes niet altijd pre cies weer volgens de oude vouwen in de enveloppe waren gedaan. Onder de jeugd van Sovjet-Rusland be staat die vrees en angst niet in diezelfde mate, maar toch kreeg ik vaak van de ouders het verzoek wanneer ik hun kinde ren wilde spreken hen toch niet aan huis te komen afhalen doch ergens op een hoek van een straat te ontmoeten. Angst en vrees is niet alleen een persoon lijke emotie van de Russi^phe burgers, neen, ook de staat zelf is er chronisch door aan getast. Rusland is bang van Duitschland en Japan en sinds de moord op Kyroff zijn alle buitenlanders verdacht. Het meest domineerend kenmerk van Sovjet-Rusland is dan ook angst en vrees. Ik zal nooit het moment vergeten, waarop een jonge Rus, een intellectueele jonge ke rel, die er van overtuigd was, dat ik het stilzwijgen zou bewaren mij vroeg ik stond juist op het punt om Rusland te ver laten: „Denkt u dat het mogelijk is dat de wereld zal opstaan om het Communisme te vernietigen, dat het bloed van het Rus sische volk heeft afgetapt?" Wie zal daarop een antwoord geven....? Men staat intusschen verbaasd over de eeretitels en namen waarmee Stalin ver heerlijkt wordt: zijn meest gewone titels zijn: „Leider der Wereldrevolutie", „Pio nier der Proletarische Beweging", „Verde diger van het verdrukte volk". In de stuk ken en documenten die voor het gewone volk bestemd zijn wordt Stalin eenvoudig „Vadertje" genoemd. Ik heb nooit in Duitschland en Italië de portretten en afbeeldingen van Hitier en Mussolini geteld: men ziet ze in hotels en herbergen, op school en in openbare gebou wen. Doch Stalin ziet men niet alleen in scholen en allerlei openbare lokalen, maar reusachtige afbeeldingen vormen een blij vende versiering, die steeds indruk op het volk moet maken. Er is een groot verschil tusschen Com munisme en Fascisme. Het Fascisme aan vaardt alle gezag van boven: de leider geeft leiding. Het Communisme beweert, dat de wet van onderaf komt. Stalin is een ge wone dienaar. Hij is de dienaar der die naren een titel die tot voorheen uitslui tend aan het opperhoofd der Katholieke Kerk geschonken werd. Maar de macht van den Paus over zijn honderden millioenen onderdanen verzinkt in het niet vergeleken bij de kolossale macht, die wordt uitgeoefend door den man, die in het Kremlin zetelt, gekleed als een gewoon soldaat.... dat Durango door de troepen van Franco is genomen, niettegenstaande den dichten mist, welke het aan artillerie en luchtmacht onmogelijk maakte op te treden. De vijand had een groot aantal bataljons te Durango geconcentreerd om hardnekkigen tegen stand te bieden, doch dit was nutteloos; het front werd doorbroken en talloozen werden krijgsgevangen gemaakt De regeeringstroe- pen verloren in de loopgraven voor de stad meer dan driehonderd dooden. De kolonne van de rechtsche troepen, welke den rechter vleugel van de aanval lers vormde, is na het bezetten van Le- queito, vier kilometer /oorbij deze plaats opgerukt. Reeds eerder werd de inname van Du rango gemeld, doch dit bleek voorbarig te zijn Wel hadden de troepen van Franco deze stad nagenoeg geheel omsingeld, maar de linkschen hadden zich stevig verschanst en gaven zich niet over Thans echter heb ben zij hun stellingen onder den druk der rechtsche troepen verlaten en de stad prijs gegeven. De Baskische troepen hebben gisteravond te zes uur Durango ontruimd. Gistermorgen vielen Mooren, die uit de bergen ten Noord oosten' van de stad afdaalden, en „requetes" Durango aan, terwijl zij voortdurend door de luchtmacht gesteund werden. De vlieg tuigen bestookten de stad met bommen en machinegeweervuur en opereerden verder langs den hoofdweg naar Bilbao tot Amo- rebieta. Het vraagstuk der huisvesting van de vluchtelingen. De regeering van Eüzkadie ziet zich voor de moeilijkheid geplaatst, de vluchtelingen te huisvesten, want de ontruiming van Guernica, volgende op die van Durango en andere plaatsen, vormt een probleem, waarvoor de autoriteiten een bevredigende oplossing zullen moeten vinden. De inter provinciale raad van Santander heeft de Baskische regeerings reeds aangeboden, de vrouwen en kinderen uit Euzkadie een toe vluchtsoord te verleenen. HET BOMBARDEMENT VAN GUERNICA. De bij de linksche openbare meening in Engeland gewekte verontwaardiging over het bombardement van Guernica heeft weerklank gevonden in het Britsche Lager huis, waar Attlee en verschillende Labour- afgevaardigden en liberalen gevraagd heb ben een protest in te dienen bij het bestuur van Salamanca. Attlee vroeg of de minister van buitenlandsche zaken onmiddellijk maatregelen zou nemen om tezamen met andere mogendheden een collectief protest in te dienen bij Franco en Hitier tegen het bombardeeren van burgers en open dorpen in Spanje. Eden antwoordde, dat de regeering ieder bombardement van de burgerbevolking be treurde. Op een andere vraag verklaarde Eden, dat buitenlandsch oorlogsmateriaal aan beide kanten gevonden wordt. Spr. is voorstander van het streven naar een ac- coord, dat een einde kan maken aan der gelijke daden, die, wie ook de uitvoerders zijn, slechts betreurd kunnen worden door ce beschaafde wereld. De antwoorden van Eden, die er steeds op wees, dat van beide kanten ongeoorloofde feiten te melden val len, wekten het ongenoegen van de Labour- leden, die daartegen protesteerden. Op een vraag van den communist Gallagher lui dende: „Is het niet juist, dat de Spaansche regeering het tot een punt van eer gemaakt heeft te vermijden open steden te bombar deeren", antwoordde Eden: „Neen, dit is niet juist". Een langdurig geroezemoes volgde op dit antwoord, dat door de conser vatieven goedgekeurd en door de linksche oppositie hevig becritiseerd werd. Intusschen hebben het dementi, waarin de rechtsche Spaansche autoriteiten posi tief ontkennen deel te hebben genomen aan het bombardement van Guernica en de ver klaring van de Baskische regeering, die het Duitsche hoofdkwartier beschuldigt bevel te hebben gegeven tot het bombardement, politieke kringen te Londen bevreemd. Men bepaalt zich in deze kringen er voor het oogenblik toe te constateeren, dat deze beide feiten niet noodzakelijkerwijze met elkander in strijd zijn. De avondbladen leveren weinig commentaar. „Er hangt een mysterie om het bombardement van Guer nica, de oude Baskische hoofdstad", schrijft de „Evening Standard". De Duitsche pers is verontwaardigd. De Duitsche ochtendbladen hebben met verontwaardiging de Er.gelsche persberich ten ontvangen aangaande het luchtbombar dement van Guernica met behulp van Duitsche vliegtuigen. Geïnspireerd van hoogerhand noemen zij unaniem de in de Britsche pers verschenen berichten „bolsjewistische leugens tot het afleiden van de aandacht". Het „Berliner Tageblatt" schrijft, na op nieuw te hebben verklaard dat Eibar door de regeeringstroepen werd geplunderd al vorens het ontruimd werd, dat een deel der buitenlandsche pers de aandacht der open bare meening van deze afschuwelijke mis daden tracht af te leiden Als men, aldus het blad, verder de honderden vliegtuigen in aanmerking neemt, die in het bolsjewis tische kamp opereer en, is deze handelwijze te dwaas om uitwerking te hebben. Nieuwe verklaring van president Aquirre. dat het foreign office een evacuatie naar St. Jean de Luz heeft goedgekeurd. Men cenkt, dat de Britsche marine bij de eva cuatie zou helpen en voor de eerste maal sinds de blokkade naar Bilbao zal gaan. DE BLOKKADE VAN DE NOORDKUST. Franco dreigt koopvaardijschepen met luchtbombardement. Het Britsche ministerie van handel heeft gisteren aan de verschillende Britsche scheepvaartvereenigingen mededeeling ge daan van den inhoud van een manifest, dat rechtsche Spaansche autoriteiten te Ferrol en Ceuta Maandag j.l. per radio tot de koop vaardijschepen hebben gericht. De tekst van dit document luidt als volgt: Alle schepen, van welke nationaliteit ook, die varen in de territoriale wateren ten Noorden van Spanje, tusschen de lengte graden van kaap Video en kaap Machichaco, en zich op minder dan drie mijl van de kust bevinden, zullen, indien zij op ver zoek van de schepen der rechtsche vloot niet stoppen, door de luchtmacht gebom bardeerd worden. HET BOMBARDEMENT VAN MADRID. Gisterochtend is het kalm gebleven, doch omstreeks vier uit in den middag werd het bombardement van de hoofdstad door de artillerie van Franco hervat. Het bombar dement was evenwel niet zoo hevig als den dag tevoren, hoewel granaten van groot kaliber op de stad neerkwamen. Toch vreest men, dat het aantal slachtoffers groot zal zijn. HET TOEZICHT OP DE NIET INMENGING. Eden heeft in het Britsche Lagerhuis nog verklaard, dat de Britsche regeering sedert het in werking treden van het toezicht aan de Spaansche grenzen, voor wat het door Engeland gecontroleerde gedeelte betreft, geen enkel bericht heeft ontvangen, waar uit zou blijken, dat getracht was de over eenkomst van de niet-inmenging te ont duiken. Hij voegde hieraan toe, dat de re geering onmiddellijke berichten slechts ont vangt van de commandanten der Britsche schepen, die met het toezicht belast zijn. 500 SPAANSCHE KINDEREN NAAR MEXICO. Volgens mededeeling van het Mexicaan- sche departement van onderwijs zullen 500 Spaansche kinderen, die in den burgeroor log wees zijn geworden, naar Mexico wor den overgebracht en een opvoeding krijgen te Morelia in den staat Michocan. De president van de Baskische regeering neeft nogmaals verklaard: „Ten aanzien van het cynisme van de op standelingen, die ons ve.antwoordelijk dur ven stellen voor het in brand steken van deze steden, protesteer ik krachtig voor ge heel de wereld en ik doe een beroep op het getuigenis van de talrijke journalisten en consulaire vertegenwoordigers, die met af schuw het vernielende instinct van de huur lingen in dienst van de Spaansche fascisten konden vaststellen. Voor God en voor de geschiedenis, welke over ons zal oordeelen, bevestig ik, dat gedurende drie uur dertig Duitsche vliegtuigen met ongekende hard nekkigheid de onverdedigde bevolking van de historische stad Guernica bombardeerden en de vluchtende vrouwen en kinderen met hun mitrailleurvuur achtervolgden. Z e«^LWeSSt i OVERSTROOMINGEN IN CANADA. zorg steeds was de vrijheid en de demo- BUITENLANDSCHE BERICHTEN ONTPLOFFING IN BRAZILIAANSCHE VUURWERKFABRIEK. Bij een ontploffing in een vuurwerkfa briek in Braganga in den staat Sao Paulo is een uit vijf leden bestaand gezin om het leven gekomen. cratie te verdedigen, waarvan de boom van Guernica sedert eeuwen het symbool was, wordt uitgeroeid. Ik geloof dat de mogend heden de 300.000 vrouwen en kinderen, die een toevlucht hebben gezocht in Bilbao, te hulp zullen komen. Voor de mannen vragen wij niets, want de onwrikbare wil om de vrijheid van het volk te verdedigen, zal ons de kracht geven, de grootste offers met kalmte te brengen". Evacuatie van vrouwen en kinderen uit Bilbao. Gisteravond is te Westminster te Londen een bijeenkomst gehouden om te beraad slagen over een plan tot evacuatie van vrouwen en kinderen uit Bilbao. Na afloop der bespreking deelde de ar- beidsafgevaardigde Winfrid Roberts mede, Uit Thamesville (Antario), wordt ge meld, dat de stad tengevolge van de over strooming van de rivier Thames geheel ge- isoleerd is. Honderden worden door het water in hun huizen gevangen gehouden, duizenden zijn gevlucht. Van 25 tot 29 Juni zal te Posen het groote internationale Katholieke Congres „Chris tus Koning" worden gehouden. Aan dit con gres zal o.a. worden deelgenomen door kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Wee- nen, kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs, en kardinaal Kasper, aartsbisschop van Praag. Ook de Noordwijksche schooljeugd draagt haar steentje bij tot het slagen van het tulpenteelt. Het aanleggen van bloemterrassen voor jeugdige kweeksters In verband met Het tulpenteest is Noordwijk in een bloemen-lustoord herschapen. Op verschillende plaatsen zijn fraaie versieringen aangelegd

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5