DE SCHULD AAN DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG. 28ste Jaargang DONDERDAG 29 APRIL 1937 No. 8711 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt b§ vooruitbetaling: v oor Leiden 19 cent pel week 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustieerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De taak van onze pers Alléén de waarheid. Onder alle omstandigheden. Oók in het heetst en felst van den ver kiezingsstrijd. Dan óók en volstrekt dan ook niet min der. De katholieke pers heeft ook onder dit opzicht een zeer bijzondere taak. Zij zou haar karakter van katholieke pers verliezen, als zij bij het bestrijden van te genstanders, bij het bestrijden van de dwa ling geen voorbeeld zou geven van waar heid en waardigheid in die bestrijding. Wat ons betreft wij willen er iederen dag met alle ernst naar streven aan den hier geschetsten regel van fatsoen en van katholieke moraliteit ons streng te houden. Wie mocht meenen, dat wij hiervan af wijken, zegge het ons, eerlijk. E e r 1 ij k, dus niet in een of ander anoniem schrij ven, product van verblinding of harts tocht, maar openlijk; hij stelle zich aan ons voor, en wij willen met hem praten. Dit laatste schrijven wij voor allen. Maar speciaal voor a 1 onze broe ders en zusters in het Geloof, voor alle im ede-katholieken! De wereld in vogelvlucht De opmarsch der witte legers in Basken land blijft de hoofdschotel van het nieuws der laatste dagen. Ofschoon de val van Durango reeds eerder was gemeld, is dit toch voorbarig gebleken. Waarschijnlijk had njen gemeend, dat deze stad reeds in handen der rechtschen was, omdat de witte troepen haar nagenoeg omsingeld hadden. Gisteren is de stad echter defini tief door de Baskische verdedigers verlaten na een aanval der Mooren en requetes, welke de verdedigers geheel dreigde af te snijden. De verwoesting van de oude Baskische hoofdstad Guernica heeft natuurlijk de gemoederen der Labourpartijleden in het Britsche Lagerhuis in beweging gebracht. De agitatie tegen de blokkade van Bilbao kon nog worden uitgelegd als verontwaar diging wegens de belemmering van de handelsvrijheid der Britsche schepen, maar thans treedt duidelijk aan den dag, dat het de bezorgdheid omtrent den uitslag van den strijd is, welke deze afgevaardigden er toe brengt, om de Engelsche regeering te bestoken met allerlei vragen en hatelij ke opmerkingen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken is in zijn antwoor den evenwel zeer diplomatiek en ant woordt slechts, dat hij het bombardeeren van de Spaansche burgerbevolking be treurt, onverschillig op welke plaats dit geschiedt en door wie dit geschiedt. Op een vraag van een communist, of het niet juist was, dat de Spaansche regeering al tijd zorgvuldig vermeed om open steden te bombardeeren, antwoordde Eden echter scherp: Neen, dat is niet juist. In een oorlog, als deze, is het nu een maal onmogelijk om verwoestingen te voorkomen. Men kan dat betreuren, maar de heele oorlog is betreurenswaardig. Op de vraag, of hij er zich van zou kun nen vergewissen, of de bombardements vliegtuigen en hun bestuurders van bui tenlandsche afkomst zijn, verklaarde Eden, dat hij er voor alles de voorkeur aan zou geven, in gemeenschappelijk overleg te streven naar een regeling, waardoor een einde zou kunnen worden gemaakt aan deze wijze van optreden, die door de ge- heele beschaafde wereld moet worden be treurd, wie zich er ook aan schuldig maakt. Nu de Basken teruggeworpen zijn op Bilbao, wordt de toestand daar uiterst cri- tiek. Massa's vluchtelingen hoopen zich op en de kwestie der voedselvoorziening wordt een hachelijk vraagstuk. Men be raamt reeds plannen om te trachten, al thans de vrouwen en kinderen in veilig heid te brengen. Sovjets hebben doelbewust de revolutie ontketend BEZWAREND MATERIAAL GEPUBLICEERD. Terwijl Litwinoff in Genève met de Vredespalm zwaait, werd door de Sovjets rustig verder gewerkt aan het ontketenen van den bur geroorlog in Spanje. Algemeen be kend mag worden verondersteld, dat Franco nog juist op tijd in ver zet kwam tegen het Marxistisch wanbeheer. Indien deze Nationalis tische generaal niet op dat moment had ingegrepen zou Spanje met één slag de tweede Sovjet-Republiek in Europa geworden zijn. Thans publiceert Jacques Bardoux in het Fransche dagblad „Le Jour" een tweetal documenten, waaruit onomstootelijk de schuld der Sov jets aan de Spaansche burgeroor log is komen vast te staan. Honderd jaar geleden verscheen in Lon den van de hand van een historicus een brochure: „Handboek over Spanje", dat op het oogenblik toen de burgeroorlog uitbrak weer opnieuw de aandacht heeft getrokken. Uit deze bladzijden die: „Een historisch onderzoek bedoelen te zijn over het onver anderlijk karakter van een oorlog in Span je" toont Richard Ford aan, dat hel centrale hoogland op dit schiereiland een haast on- inneembare citadel vormt, terwijl de berg ketens het land in stukken verdeelen, die geheel geschikt zijn, om bestaande con flicten te doen voortwoekeren in een lang- durigen oorlog, waarbij de verdedigers in staat zijn, om zich op een wreede en bloe dige wijze te verdedigen. Het oude Rome wist wat het gekost heeft om Spanje onder het Romeinsche Imperium te brengén. Napoleon zelf had nog minder fortuin. En de twee burgeroorlogen van de vorige eeuw leken wel eindeloos. Zoo heeft ook de dictatuur van Stalin en de Commu nistische Internationale een misdaad begaan tegen de menschheid door de zoo noodzake lijke groote sociale hervormingen te belet ten, die de Spaansche Republiek wilde doorvoeren. Want sedert 1932 heeft Sovjet- Rusland met een steeds sterker wordende intensiteit er naar gestreefd, om in Spanje een burgeroorlog te ontketenen, waarvan de Mijnwerkers-opstand in het Roode Astu- rië slechts een generale repetitie was. Onomstootelijke bewijzen. In het Aprilnummer van de XIXth Cen tury Review heeft de bekende schrijver Douglas Jerrold reeds de eerste bewijzen geleverd. In Mei 1936 werden gedetailleerde plan nen ontworpen voor een Communistische opstand, die in Spanje in Juni of Juli zou moeten uitbreken. De regeering van Sala manca heeft thans de onomstootelijke be wijzen daarvoor in handen. Op 5 Mei 1936 heeft in het Volkshuis te Valencia een vergadering plaats gehad waaraan werd deelgenomen door de af gevaardigde van de Derde Internationale Ventura, terwijl het bestuur van het Cen traal Revolutionaire Comité o.m. vertegen woordigd was door Azana en Rafael Perez. Er waren mede aanwezig drie Spaansche gedelegeerden, die juist uit Frankrijk wa ren teruggekeerd, waar zij overleg hadden gepleegd met enkele afgevaardigden van de Communistische Partij en van de C.G.T. (Conféderation General du Travail de Roode Vakbonden). Bij dit onderhoud wa ren eveneens tegenwoordig Garpius, Tho- rez en Treycinet. Er werd besloten, dat in beide landen tegelijkertijd een revolutio naire beweging zou losbreken, omstreeks half Juni. Op dien datum, zoo kon men toen reeds veronderstellen, zou het Volksfront de macht in Frankrijk wel reeds in handen hebben genomen en zou Leon Blum Minis ter-President zijn. BU de plenaire zitting te Valencia waren eveneens aanwezig: Lomoviof en Touro- choff, als vertegenwoordigers der Vereenig- de Sovjet-Republieken. Er werd o.m. als punt 8 besloten om op 10 Juni as. (1936) een vergadering te be leggen in de Internationale Boekhandel calle Pablo Iglesias n. 11, Chamartin de la Rosa, waarbij zouden worden uitgenoo- digd: Thorez, Cachin, Auriol, Fouchans, Ventura, Dimitroff, Largo Caballero, Dinz, Carillo, Guillormo, Anton, Postana, Garcia Oliver en Aznar. Als punt 9 werd besloten om aan kring n 25 van Madrid, bestaande uit Politie agenten in actieven dienst, op te dragen, te zorgen, dat weggewerkt zouden worden alle buitengewoon vooraanstaande burger lijke en militaire persoonlijkheden, die in staat zouden zijn, om een belangrijke rol te spelen in de contra-revolutie. Het is algemeen bekend, dat de moord op den monarchistenleider Calvo-Sotelo beschouwd werd als het sein voor den op stand der Communisten. Gelukkig dat Franco nog tijdig ingreep. Nog meer bewijzen. Ook uit andere stukken blijkt, dat Rus land den grooten stoot heeft gegeven aan de Communistische opstand in Spanje. Aan het Fransche boek „Het Roode Expe riment" van de hand van niemand min der dan van Minister Delbos, de collega van Leon Blum, ontleenen we het volgen de (pag. 229): „Het zou maar al te dwaas en belachelijk zijn, om de pogingen te wil len ontkennen, die door de Sovjets zijn ge daan, om onze nationale verdediging in wanorde te brengen, om ons economisch le ven te saboteeren, voedsel te verschaffen aan allerlei onlusten en stakingen, opstan den te veroorzaken in onze koloniën, voor al in Marokko en Indo-China. Behalve de Communistische Partij en haar pers zijn er in Frankrijk een vijftien tal organisaties tot dat doel in het leven geroepen. Wanneer men onderscheidt maakt tusschen de Communistische Party en de Sovj et-regeering stelt men zich be lachelijk aan, want het staat vast, dat de Party de regeering beheerscht en zich ge heel met haar vereenzelvigt". Wat de voorbereiding der Communisti sche revolutie in Spanje door de Sovjets betreft, daarnaar verwijst Minister Delbos blz. 185 met profetische juistheid. „In het Museum van de Revolutie te Moskou is een afzonderlijke zaal inge richt voor de toekomstige Communisti sche Revolutie in Spanje, waar de com munistische bladen, zooals „La Bandora Roja", „Palabra" en portretten van re volutionairen uit Castilië zijn tentoon gesteld, naast foto's over stakingen en onlusten, die in Spanje de revolutie moesten inleiden. Daaruit blijkt duide lijk, dat de Sovjets er op rekenen, dat hun eerste successen der besmetting verkregen zullen worden by onze vrienden aan gene zijde van de Pyre neeën. Men proeft bij het bezoek van dit Mu seum een vreemdsoortige atmosfeer van een zekere revolutionaire geëxal teerdheid, die naar bloed ruikt. Men ziet niets dan oproer, brandstichting, barricaden, terechtstellingen en ver krachting.Deze obsessie van hel geweld, ofwel om het toe te passen op de vijanden, ofwel om het te verheerlijken wanneer het zich in dienst van de revolutie heeft gesteld, is een der karakteristieke eigenschappen van het Russische Bolsjewisme". Intusschen vergadert men met Litwinoff te Genève en laat men de Russische com munisten hun vernietigend werk voortzet ten! WAT ANDERE BLADEN FRèRE TE BERLUN. BERLIJN, 29 April (A.N.P.). De mede werker van den Belgischen minister-pre sident, Maurice Frère, is hier heden aan gekomen. Hij zal met verscheidene per soonlijkheden besprekingen voeren, o.a. met ryksbankpresident Schacht. DE DUITSCHE KERKSTRIJD EN DE N. S. B. Aan een artikel van pater D. Terstege O.P. in de Maasbode ontleenen we het volgende: Het is een even welsprekend als opval lend feit, dat de N.S.B. in haar pers en op haar vergaderingen a tort et a travers ge tracht heeft het bestaan van een Duitschen kerkstrijd te ontkennen. Desbetreffende berichten in de katholieke pers werden als laster en misleiding verworpen. Zoo schreef „Volk en Vaderland" van 11 Dec. 1936: hoe metterdaad schandelijk sommige R.K. bladen, het Nederlandsche volk bewust misleidend, probeeren hun lezers diets te maken, dat er in Duitschland „kerkver volging" zou bestaan". Werd in die R.K. bladen een verklaring van Duitsche Bis schoppen gepubliceerd, dan plaatst de N. S.B. daartegenover het „gezag" van een zekeren Pater Vriens, van wien in het zelfde nummer van „Volk en Vaderland" deze woorden geciteerd staan: „Dat er in Duitschland een kerkvervolging zou be staan is nonsens. Het (Duitsche) Episco paat heeft zulks nooit beweerd". De encycliek van Passie-Zondag over den toestand van de Katholieke Kerk in het Duitsche Rijk heeft zeker bij de ka tholieken iederen redelijken twijfel weg genomen. Op even waardige als krachtige wijze verklaart de Paus, dat van Duitsche zijde „het anders uitleggen van het ver drag, het ontduiken van het verdrag, het uithollen van het verdrag, tenslotte de min of meer openlijke verdragsschending tot de ongeschreven wet van het handelen werden gemaakt". En: „Als de door Ons met zuivere bedoeling in de Duitsche aarde neergelaten vredesboom niet de vruchten heeft afgeworpen, welke Wij in het be lang van Uw volk vurig verlangden, dan zal niemand in de wijde wereld, die oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, heden nog kunnen zeggen, dat de schuld aan de zijde van de Kerk en Haar Opper hoofd ligt". De Heer Mussert blijkt niet te behooren tot degenen die oogen hebben om te zien en ooren om te hooren. Want nog op 25 Maart 1937 schrijft hij in een hoofdartikel van „Volk en Vaderland", dat er „naar alle waarschijnlijkheid" in Duitschland nog veel scheef is in de ver houding tusschen Kerk en Staat, maar dat de schuld bij de Duitsche Kerken is te zoe ken. Het moet voor onze geloofsgenooten, die nog ter goeder trouw de N.S.B. volgen, wel héél moeilijk zijn hier partij te trekken vóór hun „leider", tégen hun Paus. Voor als zij in de encycliek lezen, hoe de H. Va der zijn vreugde uitspreekt over de „on overzienbaar groote schaar van trouwe zo nen en dochters", die in de botsing tus schen N. S. D. A. P. en Bisschoppen „niets van hun gehoorzaamheid jegens bisschop pen en priesters" hebben verloren. Dit nummer bestaat uit vier bladen. POLITIEKE PROVOCATIE? Onder den raadselachtigen titel „Katho lieken, wij willen weten actie" wordt in de laatste dagen een anonyme circulaire verspreid, die, blijkens het poststempel ver zonden wordt uit Hengelo (O.). In deze circulaire worden de aangeschreven Ka tholieken op tamelijk doorzichtige wijze aangespoord om zich op even onpractische als ontactische wijze te mengen in vragen van politiek beleid, waaromtrent de Partij leiding bij herhaling haar standpunt heeft uiteengezet door te wijzen op het correcte tijdstip waarop deze kwesties aan de orde behooren te komen, en op de personen en instanties, die geroepen zullen worden om daarover met eigen verantwoordelijk heid te beslissen. Toon en strekking dezer circulaire, als mede het feit, dat zij geen onderteekening draagt, doen het vermoeden rijzen, dat men hier met een soort politieke pro vocatie te doen heeft. Daarop zou kun nen wijzen een zonderlinge zinsnede als deze: „Indien onze R. K. Staatspartij er niet voor schroomt samen te gaan met de S. D. A. P., waartegen ieder jaar door de bisschoppen van Nederland gewaar schuwd wordt, zullen zij er straks dan wel voor terugschrikken samen te werken met bijv. de N. S. B." Het zou niet de eerste maal zijn, dat een dergelijke roerende bzorgdheid voor de belangen der R. K. Staatspartij door door zichtige bijbedoelingen van bepaalde zijde werd ingegeven. Wij zouden daarom de Katholieken, die deze anonyme circulaire ontvangen, willen raden haar veilig te deponeeren daar, waar „sneeuwballen" doorgaans plegen terecht te komen, n.l. in de prullemand! VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAHD. Durango thans in handen der oprukkende nationalisten. (2de blad). Verontwaardiging over de verwoesting van Guernica. (2de blad). Dr. Schacht zou zich bezorgd maken over het terugloopen van den handel met Rus land. (2de blad). BINNENLAND. Toekenning biggenmerken en mestvar- kens. (1ste blad). De 500.000ste passagier van de K. L. M. (lste blad). Te Kerkdriel is een vrouw verbrand. (lste blad). Auto over den kop te Oldebroek; een der beide inzittenden gedood. (Gem. Ber., 4de blad). Kippenkoopman met 28 kuikens door rangeerende locomotief doodgereden. (2de blad). WIJ SCHRIJVEN OVER: De oorzaak van den Spaanschen burger oorlog. (lste blad). De toestand in het Communistische Rus land. (2de blad). DE BLOKKADE VAN SPANJE'S NOORDKUST. Britsche schepen te Bilbao aangekomen. BILBAO, 29 April. (A. N. P.). Heden ochtend zijn vier Britsche koopvaardij schepen, de „Marvia", Sheffield", „Por- telet" en „Thorpehall" zonder incident de haven van Bilbao binnengeloopen. De sche pen zijn in den nacht van Saint Jean de Luz vertrokken en voeren met gedoofde vuren. Op de reede van Saint Jean de Luz is hedenochtend het Britsche schip „Consett". aangekomen met een lading steenkool, be stemd voor Santander. VROUW VERBRAND. Gisteren is de 76-jarige weduwe Broek- meulen, wonende in het Liedegesticht te Kerkdriel, tegen een kachel gevallen en in rand geraakt. Het slachtoffer, dat in hoogst ernstigen toestand door een ver pleegster werd gevonden, is eenige uren later aan de bekomen brandwonden over leden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Twee gewonden. Gisteravond om half elf is de motor fietsrijder Aten uit Wormerveer op het kruispunt Zeestraat-Koningstraat in bot sing gekomen met een vrachtauto uit Haarlem. De gevolgen waren zeer ernstig. Zoowel de heer Aten als Diens duopassa- giere, mej. Rothe uit Beverwijk moesten per ziekenauto naar het Roodekruiszieken- huis worden vervoerd. De toestand van den heer Aten was zeer bedenkelijk. Zijn rechterbeen is verbrij zeld en moet waarschijnlijk worden ge amputeerd. Mej. Rothe heeft zware ver wondingen aan de beenen gekregen, doch haar toestand baart geen zorg. De vrachtauto, die gisteravond in beslag werd genomen, is hedenochtend door de politie vrijgegeven. Heel Nederland bidt en oHert vin 9-1Mei voor de KolonialéjMissies

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1