Het weerzien van den H. Vader Hoe de Katholieke Arbeidsbeweging de steunregeling wenscht. WOENSDAG 28 APRIL 1937 LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Zijn heele gelaat verraadt zijn ziekte Een krachtige stem en snelle tred Een bijzondere correspondent van de „Tijd" schrijft: De Eeuwige Stad is vol gerucht van vreemdelingen. Geurend blceit de gele mi mosa en het groen en de bloemen geven Rome een feestelijk aanzien. Sedert mijn laatste bezoek aan de Eeuwige Stad, tijdens het Congres der In ternationale Unie der Katholieke Pers, is er niet veel veranderd. Men is druk bezig met een nieuwen breeden toegangsweg te banen naar het Sint Pietersplein, dat thans reeds geheel gerestaureerd is. In het Rome van Mussolini worden spade en hou weel druk gehanteerd! De massale gebou wen van het Vaticaansche Paleis liggen daar als een grijs-gele steenhoop. Meer dan anders richten de oogen der pelgrims en Rome-reizigers zich naar de vijf ven sters op de tweede verdieping, waar zich de paticuliere vertrekken van den H. Va der bevinden. De H. Vader? Zou de audiëntie doorgang vinden? In de internationale pers waren de berichten weer eens voor de zooveelste maal ongunstig, Onder de pelgrims heerschte een zenuwachtige stemming. De vorige maal had ik den H. Vader voor het laatst gezien in Castel Gandolfo. Zou ik thans Rome moeten verlaten zonder den Paus te hebben gezien?? Eindelijk kwam het bevrijdend woord: morgen om één uur in den namiddag zal de H. Vader audiëntie verleenen- Met een bang hart ging ik langs de bree- de colonnade van Bernini naar de Bron zen Poort. Het was thans de vijfde maal, dat ik het Vaticaan betrad om er den H. Vader te zien. Hoe zou de Paus het ma ken? Allerlei vreemde geruchten deden de ronde: de H. Vader zou op een draagstoel langs de rijen der pelgrims gedragen wor den, Zijn spraak zou nauwelijks hoorbaar zijn, doch sedert ik vanmiddag den Op perherder der Christenheid heb gezien, en Zijn stem heb vernomen, weet ik, dat Paus Pius XI niet meer ziek is, maar dat hij volkomen is genezen. Het is echter niet meer zoo gemakke lijk als vroeger om tot den H. Vader te worden toegelaten. Particuliere audiën ties worden slechts toegestaan aan hoog geplaatste geestelijken en wereldlijke auto riteiten; ook aan kleine groepen pelgrims worden nog steeds geen audiënties ver leend. Slechts voor de jonggehuwden, die iederen Woensdag- en Zaterdagmiddag ten Vaticane ontvangen worden, is de H. Va der steeds te spreken. Reeds bij de Bron zen Poort ziet men aanstonds hoe groot het ongeduldig verlangen der pelgrims is om den H. Vader, den Vader der Chris tenheid te mogen bezoeken. De Zwitser- sche garde in haar kleurige uniformen wordt thans terzijde gestaan door ambte naren in burger, om de toegangsbewijzen te controleeren. Over de breede marmeren trappen en de rijk gedécoreerde gangen worden wij naar de koningszaal gebracht en vandaar naar de kleinere Sala Ducale. Pauselijke Kamerdienaren hebben handen vol werk om de jonggehuwden en de pel grims op te stellen in lange rijen langs de wanden. Men hoort hier allerlei talen en dialecten van Italië spreken. Voor de jong gehuwden bestaan geen speciale voor schriften omtrent kleeding en etiquette: in het Vaderhuis verschijnen alle kinderen zooals ze zijn. Vroeger schreed de H. Va der langs de rijen der jonggeruwden, gaf aan iedere jonge vrcuw een Rozenkrans en aan iederen echtgenoot een medaille en een klein boekje over het christelijk huwelijk. Dit zou echter voor den H. Vader nog te vermoeiend zijn en daarom wordt dit werk overgenomen door twee leden van de Pau selijke Edelwacht. Intusschen is de spanning tot haar hoog tepunt gestegen. Nog steeds stroomen nieu we pelgrims toe. Eindelijk wordt er stilte gecommandeerd en in de linkerdeur van de Sala Ducale verschijnt een Prelaat, die met klare stem zegt: „II Santo Padre"! De H. Vader gaat komen. Dan verschijnt daar de kleine witte ge stalte van den Paus. Hij wordt niet in de Sedia Gestatoria gedragen, maar hij schrijdt met betrekkelijk snellen tred naar den Pauselijken Troon. Zoodra de H. Vader gezeten is, breekt een stcrm van gejubel los. Als de stilte is teruggekeerd, begint de Paus te spreken. Zijn stem is helder en duidelijk, nog be ter verstaanbaar dan ooit te voren. Ieder woord doorboort de zaal en treft het hart der hoorders. Zijn toespraak is korter dan anders. De laatste woorden van Zijn toe spraak herhaalt de H. Vader in net Fransch. Dan buigen alle kinderen hunne knieën, terwijl de Paus de hand verheft en Zijn zegen over de aanwezigen uitspreekt. Het is een oogenblik van diepe ontroering den H. Vader daar voor zich te zien staan, over wiens behoud zoovelen in de wereld in bange zorgen verkeerden en voor wiens genezing millioenen katholieken zoo vurig hebben gebeden. Slechts het bleeke gelaat verraadt, dat de Paus lang ziek is geweest, anders niets. Zoodra de H. Vader Zijn rede beëindigd heeft en de zegen over Zijn kinderen heeft uitgestort, barst de moeizaam weerhouden begeestering der menigte los. Aan het stormachtig gejubel schijnt geen einde te komen: „Viva il Papa!" zoo weerklinkt het onophoudelijk en dit gejubel zwelt aan tot een stormachtige huldiging voor den grooten Paus, Christus' Plaatsbeklee- der, die hier niets anders wil zijn dan de Vader in den kring van Zijn groote fami lie. Met vasten tred verlaat Paus Pius XI de zaal. DE NEDERL. BEDEVAART TE ROME. Men seint uit Rome d.d. 27 dezer aan de „Msbd.": Tijdens het bezoek, dat de Nederlandsche pelgrims te Rome gisteren aan het graf van mgr. Schaepman z.g. brachten, is deze groote Nederlander door den zeereerw. heer Pastoor Wiegerink gehuldigd als de emancipator, door wiens werk wij ook he den nog temidden van de vele troebelen rondom ons betrekkelijk rustig leven. Z.H.Exc. de bisschop van 's-Hertogen- bosch, mgr. A. F. Diepen wees er in zijn toe spraak op, hoeveel dank katholiek Neder land verschuldigd is aan zijn overleden groote leiders. Mgr. Schaepman, Mgr. No- lens en jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck. Van Schaepman's graf wilde Mgr. als een les meegeven, dat de politiek op God gericht moet zijn. Wij moeten, zeide Mgr. Diepen, eensgezind zijn, om sterk te kun nen zijn, zooals Z. H. de Paus ons herhaal delijk daartoe heeft aangemaand. Jhr. Ruys de Beerenbrouck legde daar na een krans op het graf als zoon van Schaepman's grooten geestelijken zoon den overleden minister jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Daarna werden voor hun aller zielerust en voor die van mr. Regout, wiens stoffelijk overschot eveneens hier begraven ligt, eenige gebeden gestort. Met het zingen van het „Aan U o Ko ning der Eeuwen" werd de plechtigheid besloten. De Bisschop van 's Bosch bij den H. Vader. Mgr. A.. F. Diepen werd gistermorgen op buitengewoon hartelijke wijze door Z. H. den Paus ontvangen. De H. Vader sprak zijn vreugde uit over de komst der Neder landers en was hun dankbaar voor de vele gebeden, die zij voor zijn herstel gestort hadden. Z. H. wenschte de Katholieken een goed succes toe bij de a.s. verkiezingen en sprak de hoop uit, dat zij de eenheid, waarin hun kracht ligt, goed zouden bewaren. De H. Vader was verheugd over de keu ze van het onderwerp op den a.s. Katho liekendag en gaf daarvoor Zijn bijzonde- den zegen alsmede voor het comité van ac tie voor God. „Msbd." Durango de zonnige stad De kinderrijke gezinnen komen steeds meer in 't gedrang. DE REBELLEN KWAMEN.. Er wordt thans een brochure verspreid, die den indruk moet wekken, dat de Spaan- sche nationalisten de kerken van Durango hebben verwoest. Darango is na de ver spreiding van de brochure door de na tionalisten ingenomen. De „Tijd" schrijft over deze brochure: „De brochure vertelt, dat de Katholieke kerken zorgvuldig worden bewaakt en ver dedigd door de roode soldaten „terwijl de Katholieke godsdienst op volkomen nor male wijze wordt uitgeoefend. Maar Fran co verwoest en vernielt de foto's van een paar kerken, getroffen door een verdwaal de bom in een door de rooden verdedigde stad, heeten het te bewijzen: „Dat men die puinhoopen niet aanrake. Dat zij daar blijven als een onweerlegbare striemende aanklacht tegen de niets ont ziende vernielingsmethoden der fascistische vandalen, die géén gewijde woning sparen, die géén asylrecht der kerk erkennen, en die zonder wroegmg weerlooze mannen, vrouwen en kinderen dooden". Het zou aandoenlijk zijn, als het niet zoo valsch ware. De in het Vaticaan bin nengekomen rapporten over de verwoes tingen en moordën in al de streken, waar Trotskisten en Stalisten meester waren, kunnen door het pathos van de Volksfront propagandisten niet overschreeuwd wor den. Het sociaal-democratische „Volk" en het communistische Volksdagblad publiceeren geregeld foto's van een of andere oorlogs verwoesting in Spanje, die de gemeenheid van Generaal Franco moet demonstreeren. Het zijn dan öf foto's van kerkelijke gebou wen, vernield door de anarchie (Malaga b.v.) öf incidenteele treffers van een bom uit een wit vliegtuig, dat een door het Volksfront tot een miltaire vesting her schapen stad aanviel (b.v. Madrid en Du rango). Ook de nieuwste misleiding is alweer achterhaald. Deze had getracht het bom bardeeren van de kerken en het Augustij nerklooster te Durango door de Nationa listen uit te buiten. Een Engelsche reli gieuze, die enkele maanden geleden nog in Durango vertoefde, vertelde evenwel in de „Catholic Herald" onze correspondent te Londen heeft er onmiddellijk de aandacht op gevestigd dat reeds vóór haar vertrek de beide groote parochiekerken St. Anna en St. Maria, het Augustinessen-klooster het huis Te Utrecht werd gisteren een buitenge woon druk bezochte vergadering gehouden van het R.-K. Werkliedenverbond. De heer H. J. Kuiper, verbondsbestuur- der, hield een inleiding over wat de wen- schen zijn der Katholieke arbeidersbewe ging inzake de steunregeling. Aan deze inleiding ontleenen wij de vol gende gedachten: Het werkloosheidsvraagstuk aldus de heer Kuiper is een economisch vraagstuk. Uitzonderingen daargelaten is het niet de schuld van de valide werklooze arbeiders, dat zij zonder werk zijn. Integendeel. Het is de gebrekkige en onvoldoende organisa tie van de maatschappij, meer speciaal van het bedrijfsleven (economisch leven), die hier als de oorzaak is aan te wijzen. Niet de valide werklooze arbeiders, maar het bedrijfsleven vertoont defecte en gebrekki ge organisatie en functionneering. Hierbij komt, dat het bedrijfsleven tot nog toe zich al te gemakkelijk van de werkloozen afmaakt. Zij worden als re gel zonder meer de straat opgestuurd. Dit is een in hooge mate onoevredigende toestand. Zoo onbevredigend, dat als de overheid niet tusschen beiden kwam, de valide werklooze arbeiders ondanks de in Nederland bestaande en door ons ge waardeerde werkloosheidsverzekering spoedig overgeleverd zouden zijn aan ar menzorg en ondragelijkk pauperisme. De buiten hun schuld uit het bedrijfs leven gestooten valide werklooze arbei ders en hun gezinnen moeten geholpen worden. Niet alleen en ook niet allereerst tot instandhouding van economisch pro ductief te maken arbeidskracht, maar al lereerst als menschen die recht hebben op een menschwaardig bestaan, ook al zijn zij onvrijwillig uit het bedrijfsleven gestooten; een menschwaardig oestaan, dat in het ka der van ons huidig beschavings- en cultuur- peil, inderdaad dien naam verdient. Uit het voorgaande volgt aldus de heer Kuiper dat het bedrijfsleven (werkge vers en arbeiders) én de overheid dienen te zorgen voor een doelmatige en meer af doende op de wet steunende werkloosheids verzekering en werkloozenverzorging. De huidige omvang van de werkloosheid, alsmede haar lange duur, met daarnaast de nog betrekkelijk zwakke en moeilijke positie van het bedrijfsleven wettigen eenerzijds niet de veronderstelling, dat bin nen zeer afzienbaren tijd een einde aan de werkloosheid zal zijn. gekomen en dat an derzijds een zoodanige afdoende wettelij ke regeling van de werkloosheids-verzeke ring zal kunnen worden getroffen, dat de steunregeling door de werklooze arbeiders zal kunnen worden gemist. Wel verwach ten wij opleving van de al of niet gezond zijnde opgaande conjunctuurgolf, die in de wereld valt waar te nemen en van de in ons land sedert October 1936 gewijzigde monetaire verhoudingen. Met deze realiteit voor oogen dient de Katholieke arbeidersbeweging alles er op te zetten om te voorkomen, dat de zorg voor de valide onvrijwillig werklooze arbei ders op den duur ontaarden zou in armen zorg. Integendeel, de huidige regelingen dienen op grond van sociale overwegingen op tal van onderdeelen te worden herzien en verbeterd. Wettelijke regeling gevraagd. Ook de steunverleening aan werklooze arbeiders vervolgde spreker dient wettelijk te worden geregeld. Het is een in hooge mate onbevredigen de toestand, dat de geheele werkloosheids- zorg in Nederland practisch alleen berust in handen van de uitvoerende macht (den Minister), terwijl de wetgevende macht niet anders dan per begrootingspost de door den Minister (de Regeering) noodza kelijk geachte gelden heeft te voteeren en verder over de structuur en de uitvoering van de werkloozenzorg practisch geen, of zoo goed als geen, zeggenschap heeft. In Nederland moet, aar spr.'s meening, evengoed als in Engeland is geschied, de steunverleening bij de wet worden gere geld, waarbij aan de onvrijwillig valide werklooze arbeiders een recht op steun wordt verleend tot redelijke en mensch- waardige instandhouding van zichzelf en hun gezinnen. De heer Kuiper maakte vervolgens nog enkele critische opmerkingen over de hui dige regeling om daarbij enkele verlan gens te formuleeren. Te veel steun-klassen te weinig rekening gehouden met kinderrijke gezinnen. Ons klein landje, aldus spr., is in een te groot aantal steunklassen n.l. negen onderverdeeld. Te weinig wordt rekening gehouden bij de steunregeling, met de ele mentaire levensbehoeften van het kinder rijke gezin. De toestand is aldus, dat al dus spr. zonder eenige overdrijving kan worden gezegd, dat vele jonge levens in onze kinderrijke gezinnen, ondanks de meest liefdevolle opofferingen van het ouderpaar, dreigen te verschrompelen. Spreker aarzelt niet dat een zeer grpote schande voor christelijk Nederland te noe men; een schande, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde dient te worden ge maakt door de steunverleening meer over eenkomstig de werkelijke behoeften in de gezinnen te reorganiseeren. Niet alleen het loon van het gezinshoofd of van den kostwinner aldus de heer Kuiper dient als basis van de steunbere- kening en de steunverleening te gelden, maar het gezamenlijke of totale gezinsloon, d.w.z. het loon, dat door de gezamenlijke gezinsleden is verdiend of verdiend zou kunnen worden, dient als basis van de steunverleening te gelden. De inkomsten uit arbeid verkregen worden voor een te groot deel op den steun in mindêring ge bracht. De vergadering vereenigde zich met de door den inleider ontwikkelde opmerkin gen en verlangens. RECHTZAKEN EEN GERAFFINEERDE OPLICHTSTER. Het gerechtshof te 's Gravenhage beves tigde heden het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij de 44-jarige mejuffrouw W. P. van D. wegens oplichting was ver oordeeld tot een gevangenisstraf van an derhalf jaar. Mej. D. had op fantastische wijze geld en goederen weten los te krijgen van de 66- jarige gepensionneerde ambtenares mej. B., wie zij had verteld, dat een jeugdvriend smachtte met haar, mej. B., in kennis te ko men. Deze kennismaking moest langs „magne- tischen" weg geschieden en daarvoor was veel geld noodig. Vier jaar lang had mej. van D. op deze wijze haar slachtoffer weten te bedriegen, totdat de zaak uitkwam en bij de politie aangifte werd gedaan. Ook was mej. van D. door den Haagschen politierechter wegens flesschentrekkerij tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof bevestigde heden in hooger be roep dit vonnis. MISHANDELING OP EEN VOETBAL VELD. 1 De dader tot gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens een voetbalwedstrijd te St. Wil- librord heeft een der spelers, een zekers H., zich niet ontzien, den doelverdediger der tegenpartij, die een bijna zeker doel punt op het laatste oogenblik nog uit zijn doel wist te houden, een harde stomp met de vuist in het gelaat te geven, waardoor de doelverdediger bloedend werd verwond en zelfs eenige oogenblikken bewusteloos werd. Een wachtmeester der marechaus- sée, die den wedstrijd bijwoonde en het ge val duidelijk had gezien, maakte tegen den woesteling, zekere H. H. uit Rucphen, pro ces-verbaal wegens mishandeling op. Verdachte was echter niet verschenen, wat intusschen geen hinderpaal was om zijn zaak thans te berechten. Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat verdachte vroeger reeds was geschorst door het bestuur van den R.K. Voetbalbond en dat hij voor het boven- gesignaleerde feit, was geschorst tot Sep tember 1938. De Officier van Justitie waardeerde het, dat ook het bestuur van den R.K. Voetbal bond krachtig tegen deze personen optreedt en noemde het optreden van verdachte schandelijk. Hij eischte een geldboete van 140.subs. 40 dagen hechtenis. De Politierechter nam in aanmerking, dat verdachte bekend staat als een woest spe ler, die de mooie sport veel afbreuk doet. Met het oog op het feit, dat verdachte reeds eerder blijken heeft gegeven zich niet vol doende te kunnen beheerschen, meende de Politierechter, dat een geldboete hier min der op haaf plaats zöu zijn. Hij veroordeel de verdachte dan ook tot een gevangenis straf van 14 dagen. vandalenwerk geen foto's in de misleiden de brochure. Sedert de roode troepen de stad binnen rukten was het luiden der kerkklokken verboden; alleen wanneer er alarm ge maakt moest worden bij luchtaanvallen, werden de klokken geluid. De burgemeester en alle vooraanstaande katholieken der stad waren reeds ofwel bij het uitbreken van den burgeroorlog gearresteerd en naar de beruchte gevangenis-schepen gebracht, ofwel uit weerwraak over het bombarde ment van 25 September in Durango gefu silleerd. Ook van deze fusillades en moor den komt geen enkele foto in het vlug schrift voor. De Fransche mijnwerker Antoine Des- prez, die er in is geslaagd tegelijk met en kele andere kameraden uit de Internatio nale Brigade weg te vluchten, vertelt in de Fransche bladen thans enkele van zijn er varingen. De vroeger vurige communist schrijft o.m. het volgende: „Het is een schande wat zich op het oogenblik in Spanje afspeelt. Als commu nist ben ik vertrokken om de arbeiders klasse te verdedigen. Thans ben ik geen communist meer, want ik heb nu zelf on dervonden, en met mijn eigen oogen ge- misdaigers, wien het in Duitschland te heet ZWARE STRAF TEGEN DUITSCHER GEëlSCHT Een beroepsinbreker voor de rechtbank De officier van justitie te Amsterdam, mr. de Muinck Keizer requireerde van daag tegen den 31-jarigen Duitscher H. H. D., die reeds twaalf strafvonnissen achtèr den rug heeft, een gevangenisstraf van drie jaar wegens een inbraak te Zunder- dorp. Deze man is de langgezochte inbreker, die einde 1936 in tal van plaatsen in en rond Amsterdam heeft ingebroken. Bij voorkeur drong hij binnen in afgelegen woningen, waartoe hij zich steeds op de zelfde wijze toegang verschafte. Hij boor de daartoe een gaatje in de deur, waarna hij met een ijzerdaad het spanjolet op lichtte. Zoo heeft hij o.a. ingebroken in Diemen, Ouder Amstel, Landsmeer, Zun- derdorp, Haarlemmermeer en Half weg. Voor de inbraak in laastgenoemde plaats stond de man reeds vorige week voor de rechtbank te Haarlem terecht. De offi cier vorderde toen negen maanden tegen hem. In Januari hield de Rotterdamsche re cherche hem in de Maasstad aan; hij was toen in het bezit van een valsch paspoort. Een gemeenteveldwachter van Diemen, die van de aanhouding kennis kreeg, vond bij het nader onderzoek onder 's mans bagage een boor, die precies past in de bij de in braak gemaakte gaatjes. Het werktuig ging van politiebureau naar politiebureau en het werd duidelijk dat de eigenaar de langgezochte en handige beroepsinbreker was. Thans is hem de inbraak te Zunderdorp te laste gelegd. Hier heeft hij zich op de zelfde wijze toegang verschaft tot de wo ning van een melkslijter; de buit was slechts gering, eenige sieraden bleken den volgenden dag verdwenen te zijn. Ver dachte hield hardnekkig vol, dat hij nooit in de woning was geweest. Doch behalve I de gevonden boor had het O.M. meer be zwarend materiaal tegen dezen buitenlan der. Zijn vingerafdrukken waren in de wo ning gevonden, hij had blijkbaar zonder handschcenen „gewerkt". De officier achtte het bewijs in weerwil van de ontkentenis geleverd. Ontkennen is echter zijn gewoonte. Hij is een beroeps- LEIDER VAN ZWART FRONT VEROORDEELD. Rechtbank legt 1000 boete op. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde den 31-jarigen A. J. Meyer, leider van Zwart Front te Oosterwijk, die op 6 Febru ari op een openbare vergadering te Utrecht den minister-president dr. H. Colijn had beleedigd, tot een boete van duizend gul oen of drie maanden hechtenis. De eisch luidde drie maanden gevangenisstraf. „Tel." PLAN VAN DEN ARBEID-VLAG. Drager tot een gulden boete veroordeeld. Op 1 Mei van het vorige jaar maakte de politie te Amsterdam proces-verbaal op te gen den drager van een Plan-van-den-ar- beid-vlag, daar deze h.i. een opzichtig tee- ken was, uitdrukking gevende aan een be paald staatkundig streven. De kantonrechter wees in deze princi- pieele zaak een vrijsprekend vonnis. In hoo ger beroep echter vorderde de officier van justitie een geldboete van een gulden. De rechtbank heeft thans vonnis gewezen en den drager van de vlag veroordeeld tot een gulden boete, daar zij het uniformverbod, waaronder deze zaak valt, overtreden achtte. KERKNIEUWS MGR. HUIBERS VIERT Z*TN GOUDEN COMMUNIEFEEST. In de Boschjeskerk te Rotterdam. hoe gehandeld wordt. Ik heb al te veel misdaden gezien. Daar achter het front doen de anarchisten wat z ij willen". Maar desondanks blijven de sociaal-de mocratische en communistische bladen in ons land en tendentieuze voorlichters een der Jezuïten tot kazernes voor enkele foto van een priester of non, ge- Communistische soldaten waren ingericht. Het Sovjet-Russische bataljon, dat op 20 September het huis der Jezuieten bezette, had dan ook reeds heel den inboedel en alle boeken der bibliotheek verbrand. Na tuurlijk vindt men van dit communistische troffen door de bom die op een als roode, militaire kazerne ingerichte kerk of kloos ter viel uitspelen als de wreedheid, die generaal Franco nota bene zelf een over tuigd Katholiek uit louter anti- organiseert tegen de Katholieke Kerk. werd. Hij is daar reeds twaalf maal we gens inbraken veroordeeld. Op deze gron den vorderde de officier de reeds genoem de straf. De verdediger requireerde zich aan het oordeel van de rechtbank, daar hij niet in ie gelegenheid was de verdediging te voe ren aangezien de verdachte geweigerd had hem te woord te staan in het Huis van Bewaring. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop j van Haarlem, heeft gisteren in de Boschjes kerk te Rotterdam den dag gevierd, waar op hij een halve eeuw geleden in deze kerk de Eerste H. Communie mocht ont vangen. Het was thans ook „aannemen" van eer ste communicantjes. De H. Mis voor de communiekinderen werd door Mgr. Huibers opgedragen met assistentie. Onder deze H. Mis heeft Monseigneur op hartelijke wijze de eerste communicantjes toegesproekn. Monseigneur reikte zelf de H. Communie uit aan de kleinen, en vervolgens aan de gouden en zilveren jubilarissen, die vijftig en vijf en twintig jaar geleden hun eerste H Communie deden. Ook voor den pas toor der kerk, Pater P. Hase O.F.M., was het een gouden jubilé. In den middag heeft Mgr. Huibers het Lof gecelebreerd en de ouders der kinde ren toegesproken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7