Katholicisme en pers in Brazilië. RECHTSCHE OPMARSCH IN BASKENLAND Guernica verwoest WOENSDAG 28 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Ook nu nog zyn er schrijvers, die het ontzaglijke uitgestrekte Brazi lië van 8.522.000 vierkante kilo meter willen vergelijken met een slapende reus. Dit is echter een on juistheid. Reusachtig is het zeker, maar het land is ontwaakt. Wie het Braziliaansche volk kent, weet dat het een eigen plaats in heeft ge nomen in de intellectueele wereld. De dagbladpers is zonder twijfel van groot belang, om de cultuur van een volk te bepalen. Het is n'iet moeilijk te bewij zen, dat de pers in Brazilië niet voor die van andere landen behoeft onder te doen Ook de Katholieke pers heeft hier een zeer groot aandeel in, zelfs zoo groot, dat zij niet alleen op eenzelfde hoogte staat als de katholieke pers in Europeesche landen, maar zich op eenzelfde peil bevindt als de niet-katholieke pers in Brazilië. Dit kan ongetwijfeld verwondering wek ken. Maar van den eenen kant moet men bedenken, dat Brazilië het grootste per centage katholieken ter wereld telt, 99 pro cent van alle bewoners. Van den anderen kant echter is Brazilië nog een jonge natie. Vier eeuwen in het leven van een volk komen overeen met vier jaar in het leven van een mensch. Het is waar. dat er in Bra zilië in deze vier eeuwen ontzaglijk veel gedaan is. en dat haar pogingen met suc ces bekroond werden. Dit neemt niet weg, dat er in haar cultuur nog steeds groote leemtes zijn, die alleen de eeuwen kunnen aanvullen. Men moet Brazilië niet met de zelfde maat meten als Europa, dat duizen den jaren van vooruitgang telt. Hier komt nog bij, dat het land slechts weinig bevolkt is. In vier weken gaat men van Europa naar Rio de Janeiro, maar men heeft dan meer dan vier weken noodig om van de Oostgrens van Brazilië naar de Westgrens te gaan. De kuststreek is wel dicht bevolkt, deels vanwege de handel, deels ook omdat de historische Europeesche beschaving, die ds ontdekkingsreizigers daar hebben gefun deerd, een groote aantrekkingskracht uit oefent op de Brazilianen; ook in het bin nenland zijn wel eenigszins goed bevolkte gebieden, maar de verbindingswegen zijn niet altijd te roemen. Ieder groot initiatief ook dat van de pers komt voor bijzon der groote moeilijkheden te staan. Waardevolle statistieken. Het zijn ook niet dezelfde problemen, als in Europa, die in Brazilië opgelost moeten worden. Om een concreet voorbeeld te ge ven: de sociale kwestie is voQr Brazilië heel anders dan voor de Oude Wereld Brazilië kent wel het probleem van de werkloos heid, maar niet dat van overbevolking; Bra zilië heeft ook geen gebrek aan grondstof fen. De klassenstrijd bestaat er niet. De strijd tusschen de verschillende ideolo gieën in Europa is voor den Braziliaan een vreemd verschijnsel. Hieruit blijkt reeds, dat de groote moeilijkheden van de katho lieke pers geweten moeten worden aan plaats- en tijdsomstandigheden. De statis tieken zijn echter waardevol en gunstig, hoewel ze verre van volledig zijn. Het ge brek aan organisatie, de enorme afstan den, en de onvoldoende verbindingsmidde len vormen een groote hinderpaal voor sta tistieken in Brazilië. Eén groot katholiek dagblad op 5.568.000 bewoners. In Brazilië worden 413 katholieke perio dieken uitgegeven, waarvan acht dagbla den, drie-en-zeventig weekbladen. 105 maandbladen, 53 andere tijdschriften (tweemaandelijksche etc.) en nog 158 pu blicaties, waarvan ik geen nadere bijzon derheden ontvangen neb. Er is dus in Brazilië één katholieke perio diek op de 107.750 katholieke bewoners. Er is echter slechts één katholieke dagblad op 5.568.000 bewoners. Als wij van Brazilië de staten afzonder lijk beschouwen, dan staat San Paolo aan i het hoofd met 118 periodieken. Dan volgt Minas Geraes met 83, Rio de Janeiro met 49, Rio Grande del Sud met 30, Pernambuco 1 met 29 en de andere staten met lagere cij- ters. Wat de dichtheid van bevolking be treft staat Bahia vooraan met 1 periodiek op elke 23.750 inwoners. Kleine oplagen en groote afstanden. De dagbladen worden uitgegeven in de volgende staten: twee in de staat Ceara, en een in Bahia, Magoas, Minas Geraes, Rio Grande del Nord, en een in de Duitsche taal in Rio Grande del Sud. Wat de bladen zelf betreft, zijn er 185 met godsdienstig ka rakter. 103 met algemeene inhoud, 73 cul- tureele periodieken en 93 periodieken van de Katholieke Actie. Twee feiten moet men echter constatee- ren: de katholieke dagbladpers is in Bra zilië te weinig in getal, want wegens de groote afstanden hebben de bladen maar een kleine oplage. De ..O Diario" van Minas Geraes heeft slechts een oplage van 20.000 exemplaren; toch is dit weer een gunstig cijfer, als men in aanmerking neemt, dat het blad nauwelijks drie jaar bestaat. Vervolgens moet men bedenken, dat 50 proc'ent van de bevolking geen periodieken leest. Toch is hun aantal in de laatste ja ren aanmerkelijk gestegen; vijftien perio dieken werden gesticht tusschen 1900 en 1910, dertig tusschen 1910 en 1920, zes en veertig tusschen 1920 en 1930, vier en ne gentig in 1936. Ondanks de crisis werden er dus in de laatste zes jaar meer opge richt dan in dertig jaar! Er zijn zeker nog groote leemtes, maar het zou onrechtvaardig zijn in Brazilië nu reeds hetzelfde te zien ais in Europa. Een heldhaftige taak. Wij zouden kunnen besluiten met het geen de hulpbisschop van Sint Paula ant woordde op de vraag, wat wel de waarde was van de katholieke Braziliaansche pers: „Wat de grootte en de oplage betreft, lijkt de katholieke Pers in Brazilië misschien ta melijk klein en onbeteekenend. Maar velen weten niet, dat onze kleine bladen overal te vinden zijn; zij komen in alle steden, in alle uithoeken en worden veel meer gelezen dan men denkt. God heeft Zijn wegen en weet wat Hij doet". De Katholieke Pers in Brazilië is de vrucht van moeilijken arbeid, en haar ge schiedenis zal eens heerlijke heldenmoed, grootschheid, overwinningen en martelaar schap beschrijven. Zoo werd om een en kel voorbeeld te noemen het gebouw van de „Nniao" in Pernambuco verwoest door de Vrijmetselaars. De „Apostolo" van San Paulo was b.v. de groote verdediger van de Bisschoppen in de godsdienstkwestie van 1875. Brazilië, het land van het H. Kruis, zoo als het door de eerste Portugeesche ontdek ker genoemd werd, zal de Katholieke Pers blijven bevorderen. De leemtes zullen met de jaren eerst aan gevuld worden, maar het grootsche werk van de Katholieke Pers dat reeds zooveel heldenmoed en apostolisch doorzettingsver mogen heeft geëischt, zal ongetwijfeld vruchtbaar blijken. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Drie millioen dollar schade in Canada. De schade, welke is veroorzaakt door de overstroomingen in Ontario wordt geraamd op meer dan drie millioen dollar. De toestand in het Westen van Ontario is iets verbeterd, toch zullen honderden van de vluchtelingen eerst over geruimen tijd naar hun woonsteden kunnen terugkeeren. SLACHTOFFERS IN DE V.S. Als gevolg van de overstroomingen in Pennsvlvanië, Ohio, Virginië, Maryland en Zuid-Carolina zijn vijftien personen ver dronken. Vijf personen worden vermist. Roosevelt heeft een commissie benoemd om de leiding der hulpmaatregelen ten be hoeve van duizenden bewoners der geteis terde gebieden in handen te nemen. Men hoopt, dat de ramp niet den om vang zal aannemen van die van verleden jaar. De overstrooming van de Ohio is nog niet tot staan gebracht. De stad Wellsburg heeft daaronder zeer te lijden. OVERSTROOMINGEN IN ZUID-SLAVIë. De hooge waterstand in Sau en Norawa dreigt ernstige gevolgen te hebben. Een aantal Bosnische en Sloveensche dorpen staan reeds onder water, terwijl ook de straatweg BelgradoSkoplje en andere wegen op sommige plaatsen overstroomd zyn. LUCHTVAART CHINACLIPPER TE HONGKONG AANGEKOMEN. Luchtpostverbinding rond de wereld voltooid. De China-clipper, welke verleden week uit San Francisco is vertrokken om de luchtpostverbinding tusschen New York en Hongkong in te wijden, is te 11.55 uur te Hongkong gedaald. Door dezen nieuwen dienst, welke de Pan American Airways verbindt met de Imperial Airways is de luchtpostverbin ding rond de wereld voltooid. EEN SAMENGESTELD ONGELUK. Bij het vliegveld Szekesfe-Hervat (Hon garije) is een vliegtuig gevallen, waarbij de twee inzittenden om het leven kwamen. Een auto en een motorrijwiel, die zich naa» de plaats van het ongeluk haastten, kwa men met elkaar in botsing, met het gevolg dat de motorrijder omkwam. WEINIG HOOP OP BEHOUD VAN DEN SPORTVLIEGER PROOST. Het onderzoek naar het lot van den Ne- derlandschen sportvlieger Proost, die op weg van Johannesburg naar Schiphol, na zijn vertrek uit Pisa, Zondagmorgen 18 de zer, vermist wordt, heeft tot dusverre naar ons bij informatie in gebleken, geen enkel resultaat opgeleverd. Het onderzoek wordt geleid door het Ne- derlandsche consulaat te Genua. In tegenstelling met andersluidende be richten staat thans vast, dat de heer Proost uit Pisa zonder passagier is opge stegen. Het vliegtuig droeg de letterteekens Z.S.-A.I.S.. De nasporingen op het traject PisaMarseille worden nog steeds voort gezet, doch er bestaat, mede omdat een deel van dit traject over de Golf van Ge nua voert, weinig hoop op behoud. Madrid voortdurend onder vuur MARQUINA DOOR DE RECHTSCHE TROEPEN BEZET De rechtsche troepen hebben gisteroch tend om tien uur Marquina bezet. Laat in den middag bevonden de regee ringstroepen zich halverwege Aumestia. Radio Nacional heeft medegedeeld, dat het tempo van den opmarsch der recht sche troepen zoo snel is, dat het niet mo gelijk is de kolonnes te volgen. Als men in een dorp aankomt, dat pas door de recht- schen is bezet, dan hoort men, dat reeds weer een volgend dorp is genomen. De troepen van Franco zijn gisteren in Biska je opgerukt over een front van 20 kilo meter breed en vijftien kilometer diep. Het weer was zeer ongunstig, de regen en dichte mist maakten het optreden van de artillerie en de luchtmacht onmogelijk. Durango is geheel omsingeld, meer dan twintig dorpen zijn in de laatste dagen door de rechtsche troepen bezet. Eibar is door den brand meer dan drie kwart ver nield. Het communiqué van den generalen staf van de troepen van Franco heeft me degedeeld, dat de verliezen van de regee- ringstroepen zeer aanzienlijk zijn. Ook zijn velen krijgsgevangenen gemaakt. DE VERWOESTING VAN GUERNICA Men seint uit Bilbar, dat de verwoesting van Guernica, de „heilige stad" van Bas kenland, door de vliegtuigen der recht- schen in het hart van iederen Bask een onuitbluschbare haat tegen Mola en zijn aanhangers za] doen ontstaan. Van offi- cieele linksche zijde worden Duitsche vlie gers er van beschuldigd, een ontzettende slachting te hebben aangericht. Volgens aanvullende berichten hebben de vliegtui gen zelfs eenzame boerderijen op acht ki lometers afstand van Guernica gebombar- deerd en in brand doen geraken, terwijl de machinegeweren op kudden schapen gericht zouden zijn. Het klcoster van St. Clara, dat als ziekenhuis gebruikt werd, is met vele bewoners vernietigd. Een an der klein ziekenhuis is geheel verwoest: 42 gewonden, die daar verpleegdwerden, zouden om het leven zijn gekomen. De luchtaanval geschiedde op marktdag, zoo dat de stad gevuld was met boeren, die hun voortbrengselen kwamen verkoopen. De correspondent van Reuter te Bil- bas seint, dat hij een bezoek aan Guernica heeft gebracht. De meeste straten in het midden der stad zijn onbegaanbaar. Het lot van vele mjnschen, die onder de puin hopen bedolven zijn, is nog altijd niet be kend. Talrijke lijken zullen nooit terugge vonden worden, doordat verschillende ge bouwen volkomen door het vuur verteerd zijn. Duizenden dakloozen zijn te Bilbao aangekomen, ook boeren uit de omgeving van Guernica stroomen naar de Baskische hoofdstad. Sommige boeren vertellen, dat de Duitsche vliegtuigen de vrouwen, die op het land werkten, met machinegeweer- vuur bestookten en verscheidene harer doodden. MOLA TREKT DE DURANGO OVER Een speciale correspondent seint: Gister middag vijf uur hebben de troepen van Mola overal den rivier Durango overge stoken en twee dorpen aan den stroom op den weg naar Ermua en Malazga geno men. De genie had op verschillende pun ten overgangen over den stroom gebouwd en de rechtsche colonnes trokken over den Durango onder het slaken van vreugde kreten. Naarmate de infanteristen oprukten, ver schoof de artillerie haar vuur naar voren en achtervolgde de regeeringstroepen met haar granaten. Van het geheele front ko men berichten over massale overgave van militietroeperi. Bij de verovering van Mon- re Oiz in de streek van Eibar hieven ver scheiden honderden militiemanschappen de armen op en liepen over naar de -echt- schen, met wapenen en bagage. Overal vonden de rechtschen belangrijke opslag plaatsen van allerlei aard, die de regee ringstroepen in deze streek hadden aan gelegd. Waarnemingsvliegtuigen melden, dat er een druk verkeer heerscht achter het front en dat de weg Durango-Bilbao zwart is van de troepen soldaten, burgers en vee. DE STRIJD BIJ TERUEL De rechtsche troepen hebben belangrij ke stellingen bezet in den sector van Te- ruel in de onmiddellijke omgeving van Celadas, waarbij zij den regeeringstroepen ernstigeverliezen toebrachten. De regeeringstroepen zijn in wanorde teruggetrokken. HET BOMBARDEMENT VAN DE HOOFDSTAD De rechtsche artillerie heeft gistermor gen om acht uur het museum van het Prado gebombardeerd, benevens de wijken, die daarachter liggen. Later wijzigde het geschut zijn doelstelling en bestookte de Puerta del Sol en de wegen, die samenko men bij het plein van Castelar. Bij het bombardement van de hoofdstad van gisteren zijn talrijke gewonden geval len. De dooden zijn onmiddellijk wegge dragen en er zijn te dien aanzien strenge consignes gegeven, zocdat de journalisten ze niet kunnen tellen. Behalve door gra naten en kogels worden vernielingen aan gericht door wegspringende brokken steen. Om twaalf uur sloeg een granaat in de Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 GpH.KLEINHANS Pieter oe >a Cour,straa. 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 Calle de Sevilla door den muur van een huis, de steenen doorzeefden den straat weg. Verschillende lichtgewonden werden ter plaatse verbonden. De chauffeurs heb ben om den kap van hun auto's matras sen gebonden .evenals in de eerste dagen van den opstand en de voetgangers maken meer gebruik van de ondergrondsche om zich veiliger te verplaatsen. De vliegtui gen der regeering hebben verkenningsvlugs- ten ondernomen, maar zijn er naar het schijnt nog in geslaagd de batterijen, die op de hoofdstad vuren, te ontdekken. Men weet slechts by benadering dat zij ge plaatst zijn op de hoogten ten Westen der j stad. Acht rechtsche vliegtuigen hebben gistermorgen boven Madrid gevlogen, maar de luchtafweerkanonnen en mitrailleurs verjoegen hen.- „Spionnage-centrum" te Madrid ontdekt De politie van Madrid heeft een nieuw spionnage-centrum van Franco te Madrid ontdekt. Het werd geleid door een vrouw, welke naar men zegt zeer bekend is in in ternationale kringen. Zij en negentien me deplichtigen, voornamelijk leden van reli- gieuse orden(!) zijn gearresteerd. Naar verluidt zouden onder de verbindings agenten verscheidene „priesters" zijn. Bij de huiszoekingen zijn tal van docu menten en geheime codes in beslag geno men. Priesters en nonnen als spionnen! Een prachtig voorwendsel ter maskeering van nieuwe en oude moorden, Laat in den middag heeft men vastge steld. dat de rechtsche oorlogsbodems „Ca- narias" en ..Baleares", Valencia en de voorsteden hebben beschoten. Ongeveer 60 granaten kwamen tot ontploffing. Er zijn vijf dooden en een dertigtal gewon den te betreuren. VERZILVEREN VAN COUPONS BUITENLAND BELGBE DE BESPREKINGEN MET EDEN. Een Duitsche meening. De besprekingen, die Eden te Brussel met den Belgischen minister-president van Zee land en den minister van buitenlandsche zaken. Spaak, gehad heeft, zyn in politieke kringen te Berlijn met aandacht gevolgd. Dat in het offieieele communiqué wordt gesproken over een groote overeenkomst tusschen de opvattingen der Belgische en Britsche regeeringen, wordt te Berlijn toe gejuicht in de verwachting, dat deze over eenkomst betrekking heeft op hel indertijd door koning Leopold genoemde „trotsche en vastbesloten voorbeeld van Neder land en Zwitserland". Hoe minder dub belzinnigheid en onduidelijkheid ten aan zien van de Belgische onafhankelijkheid, des te meer is niet alleen de gedachte van den vrede in het Westen, maar ook en in de eerste plaats de veiligheid van België gediend. Uit deze opvatting vloeit ook het oordeel voort, dat men in Duitschland over de ver plichtingen van België tegenover den Vol kenbond heeft, alsmede het ani woord op de vraag of Duitschland zich bij de Britsch- Fransche verklaring kan aansluiten. Het is een politieke werkelijkheid aldus zegt men te Berlijn dat het tot dusverre on- mogelyk geweest is artikel 16 van het Vol kenbondshandvest uit te leggen in een voor ieder aannemelijken zin. Ook is het een realiteit, dat Duitschland reeds sedert maanden aangeboden heeft de onafhanke lijkheid en de onschendbaarheid van Bel gië te waarborgen. Deze werkelijkheid on derscheidt zich echter van de eerste, door dat zij niet voor verschillende uitleggingen vatbaar is. Dat een werkelijke onafhanke lijkheid van België zeer wel kan worden opgenomen in een wettelijk verdrag, dat Duitschland nog steeds tot stand wil bren gen. heeft het Duitsche memorandum van 12 Maart, dat de mogelijkheid van een der gelijk verdrag behandelde, bewezen. DUITSCHLAND VEROORDEELING VAN KATHOLIEKE JEUGDLEIDERS. Het volksgerechtshof te Berlijn heeft heden vonnis geveld in hpt proces tegen de katholieke jeugdleiders uit Dusseldorf, die ervan beschuldigd waren betrekkin gen met een karakter van hoogverraad te hebben onderhouden met leiders van de vroegere communistische jeugdorganisatie, teneinde een katholiek-communistisch eenheidsfront tegen het nieuwe Duitsch land op te richten. De beklaagde Rossaint werd wegens voorbereiding tot hoogverraad onder be zwarende omstandigheden veroordeeld tot elf jaar tuchthuis en tien jaar eerverlies, de beklaagde Steber werd wegens dezelf de overtreding veroordeeld tot een tucht huisstraf van vijf jaar en een eerverlies van vyf jaar, twee andere beklaagden werden wegens voorbereiding tot hoog verraad, resp. wegens hulpverleening daarbij, veroordeeld tot twee jaar tucht huis en twee jaar eerverlies, resp. tot 1 H jaar gevangenisstraf. Drie beklaagden werden vrijgesproken. Het vonnis treedt terstond in werking. COMMISSARIS WAGNER OVER DE PRIJSREGELING. De Duitsche commissaris voor de prijs regeling, Wagner, heeft gisteren in de Ka mer van Koophandel te Hamburg een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Op de bin- nenlandsche markt zullen wij de winstmo gelijkheid beperken, aangezien wij op het oogenblik aan de massa geen hooger loon kunnen geven, doch van den buitenland- schen kooper zullen wij den prijs aanne men, welke hij bereid is te geven". Hij voegde hieraan toe, dat binnenkort een nieuwe verordening zal worden uitge vaardigd, waarbij de prijs van buitenland- sche goederen in Duitschland geregeld zal worden, overeenkomstig het vier-jaren- plan. In een commentaar op de Poolsch-Roe- meensche besprekingen schrijft het Berli ner Tageblatt onder meer: „Als eens de groote afrekening met den Sovjet-Russischen kolos zal komen, zullen de twee buren van Rusland wel te zwak zyn om den stool op te vangen. Men be hoeft geen groot militair deskundige te zijn om in te zien, dat hun slechts steun kan werden geboden door Duitschland en het statenblok, dat zich in het Zuidoosten van Europa vormt onder leiding van Italië, want de Slavische macht, die Sovjet-Rusland vijandig gezind is, breidt zich uit van de Alpen en de Adriatische Zee tot aan de Zwarte Zee. Hoe eerder Warschau en Boe karest dit begrijpen, des te voordeeliger za! het zijn voor alle belanghebbenden, want een zoo belangrijke samenwerking moet worden voorbereid om succes te kunnen hebben. ENGELAND DE TOESTAND IN NOTTINGHAMSHIRE. Het mijnwerkersdorp Bircotes in Not tinghamshire, in het midden van Engeland, verkeert practisch in staat van beieg. Twee honderd politie-agenten patrouilleeren dag en nacht door de plaats voor het handha ven van de orde onder de mijnwerkers, die uiterst verdeeld zijn over de kwestie van vrijheid van vereeniging. De politie heeft zes en twintig arrestaties verricht. Vier en twintig mijnwerkers, die een nachtploeg vormden, konden den schacht slechts onder bescherming van vijftig geüniformeerde agenten bereiken. De spanning is groot en overal in de kleine straatjes van het dorp ziet men redetwistende groepen, waarbij zich bijna altijd personen bevinden met een verbonden hoofd of andere verbonden lichaamsdeelen, terwijl de politie voortdu rend aanmaant tot doorloopen. FRANKRIJK DE OPENING VAN DE WERELDTENTOONSTELLING. Vastgesteld op 25 Mei. De staatscourant publiceert een decreet, waarbij de opening van de internationale tentoonstelling te Parijs voor 1937 wordt vastgesteld op 25 Mei. De tentoonstelling zal worden gesloten op 25 November. $an. elnjdccJ Uur wxrVtxnui IRRANG 150 Waar LI zoo'n bord staat Is het einde van een voorrangsweg In zicht, verderop moet u zich dus weer aan het normale voorschrift houden:

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6