Succesvol BIOSCOPEN Heeren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge of Vulpenhouder met Gouden pen WOENSDAG 28 APRIL 1937 üE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 BINNENLAND Dalende werkloosheid. De steunuitgaven verminderen. In zijn gisteravond te Aalten gehouden rede, heeft de Minister-President Dr. Co- lijn bij zijn bespreking van het euvel der werkloosheid gezegd, dat het een hoopvol verschijnsel is, dat de uitgaven van steun in het eerste kwartaal 1937 drie millioen gulden minder hebben bedragen dan in de overeenkomstige periode van 1936, terwijl er bovendien een climax is in de cijfers; voor Januari was het gunstig verschil een half millioen, voor Februari een millioen en voor Maart 11/2 millioen. Werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 5 tot 10 April 1937 het aantal leden van in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 533.700 (waaronder 74.800 landarbeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: In de week 5 tot 10 Aprli 1937 26.6 pet.; in de vorige verslagweek (22 tot 27 Maart 1937) 27 7 pet.; in de overeenkomstige week van 1936 30.1 pet.; in de overeenkomstige week van 1935 28.1 pet. Bij 1054 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 10 April 1937 in totaal 400.362 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 378.982 mannen. Van deze werk- zoekenuden waren er 384.000 werkloos, on der wie 368.224 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun- verleening waren einde Februari 1937 54.400 arbeiders geplaatst by de werkver schaffing. Het bestuur van het Werkfonds 1934 deelt mede, dat op 19 April 1937 rond 8000 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. JEUGDCRIMINALITEIT EN WERKLOOSHEID. Algemeene vergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging. In hotel Noord-Brabant te Utrecht hield" de R. K. Reclasseeringsvereeniging haar algemeene jaarvergadering onder presi dium van prof. mr. W. Pompe. Na een kort woord van welkom tot ie aanwezigen, spe ciaal tot den heer Feenstra, inspecteur bij het reciasseeringswerk, als vertegenwoor diger van den minister van Justitie en tot ds. Ledeboer, directeur van het centraal bureau voor reclasseeringsvereenigingen, constateerde de voorzitter dat er in het af- geloopen jaar een stijging in de werkzaam heden viel waar te nemen, vooral wat het werk voor de voorwaardelijk veroordeel den betreft. Daar staat echter tegenover, dat de resultaten een danng aantoonen van 45 pet. in vergelijking met het vorige jaar, hetgeen prof. Pompe aan den algemeenen toestand meenden te moeten toeschrijven. Om het reciasseeringswerk op een hooger peil te brengen, oordeelde de voorzitter het noodzakelijk, dat, gelijk reeds in meerdere plaatsen is geschied, meer geschikte hulp krachten worden aangesteld. Wat de meer ideëele zijde van de vereeni- ging betreft, verwees spr. naar het initia tief van de afdeeling Eindhoven, die maan delijks een godsdienstoefening voor haar leden houdt. Ook herinnerde hij aan het tot stand komen van de landkolonie in Lim burg en aan het succesvolle werk in het Benedictus Labre-huis ne Utrecht. Aangaande de werkkampen voor gere- classeerden werd medegedeeld, dat de voor bereidingen in een dusdanig stadium zijn gekomen, dat eerlang de opening hiervan kan worden tegemoet gezien. Deze werk kampen zullen staan onder de leiding van de Kruisvaarders van St. Jan. Ds. Ledeboer, die binnenkort aftreedt als directeur van het centraal bureau, dankte voor de prettige samenwerking met de R. K. reclasseeringsvereeniging. De heer Feenstra, vertegenwoordiger van den minister van Justitie, sprak nog zijn voldoening uit over de prettige samenwer king met de R. K. reclasseeringsvereeni ging. Het eerste punt van de middag-vergade- ring was de beantwoording van een vraag, die door de afdeeling Breda was ingezon den, luidende: Ligt het >p den weg der ver eeniging te trachten, de oprichting te be vorderen van een of meer Katholieke ob servatie-huizen voor misdadige kinderen? Het hoofdbestuur was van meening, dat dit lag op den weg van den bond voor Katho lieke kinderbescherming, maar achtte dit onderwerp belangrijk genoeg om in deze vergadering te bespreken, mede omdat de werkzaamheden van dezen bond grenzen aan die der R. K. reclasseeringsvereeniging. De voorzitter van het Paedologisch Insti tuut te Nijmegen, prof. dr Duynstee C.ss.R., die ter behandeling van deze vraag de ver gadering bijwoonde, (evenals mr. v. Voorst tot Voorst, voorzitter van den bond voor kinderbescherming), zeide, dat het te Nij megen gevestigde Paedologisch Instituut gaarne in deze richting wil arbeiden. Men bedenke echter, dat 'it Instituut nog jong is. Tenslotte heeft de directeur van de tucht school te Nijmegen, mr. G. A. A. Smeets, een inleiding gehouden over: „Jeugdcrimi naliteit en Werkloosheid". De inleider was van meening, dat de jeugdcriminaliteit voor het overgroote deel zijn oorzaak heeft in de huidige werkloosheid. De verleidingen zyn even groot als vroeger, maar zij treden meer aan den dag dan eerst. Voor een weinig geld vindt een opkooper tegenwoordig veel eer der jongens om diefstallen te plegen dan vroeger. Afleiding heeft de jeugd als af weermiddel noodig. Mr. Smeets verwachtte stellig, dat de cri- HET PRINSELIJK ECHTPAAR. Gisteren in Nederland teruggekeerd. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gisteren op aun terugreis van Reckenwalde om kwart voor vier per auto op het Loo aangekomen. H. M. de Koningin verwelkomde hen aan den ingang van het paleis. Het prinselijk echtpaar heeft gistermid dag om drie uur op zijn terugweg naar Ne derland te Enschrede autopech gehad. Ter hoogte van café Assink aan de Hengelo- sche straat aldaar, kwam de auto, de 12- cylinder Maybach tot stilstand. Na eenig oponthoud en nadat de geble ken was, dat de auto ter plaatse niet kon worden hersteld, stapten de Prinses en de Prins in een andere auto en vervolgden hun weg. De Maybach en een chauffeur bleven achter. De auto werd later op den middag naar de Twentsche garage gebracht om gerepa reerd te worden. Het bericht van het onopthoud ver spreidde zich als een loope.id vuur door En schede. Zeer velen spoedden zich naar de Hengelosche straat, doch het Prinselijk Paar was toen reeds doorgereisd. Prinses Juliana en Prins Bernhard zyn gisteravond omstreeks kwart voor tien per auto van het paleis Het Loo naar het pa leis Soestdijk vertrokken, waar ze om half elf aankwamen. De auto werd bestuurd door Prins Bern hard, H. M. de Koningin deed het vorste lijk echtpaar tot aan den ingang van het paleis uitgeleide. minaliteit zal afnemen, zoodra er betere tijden komen. Veel jongens komen ook in de tuchtscholen, omdat het hun niet moge lijk is, de geldboeten te betalen. Hiermede wordt over het algemeer door den rechter geen rekening gehouden. De inleider be sloot met een opwekking tot bescherming van het groote gezin door een betere be lastingregeling tot de zoig voor meer werk gelegenheid en een goede vakopleiding. Een ander middel tot bestrijding van de jeugd werkloosheid noemde spr. tenslotte de werkkampen „Msb." DREIGT EEN NIEUW CONFLICT BIJ DE NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUW- 3ÏAATSCHAPPIJ TE AMSTERDAM? MET DE VOORGESTELDE LOONS- VERHOOGING NIET TEVREDEN. De metaalbewerkers, werkzaam bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam en aangesloten ij den Al gemeenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbond hebben gisteravond te Amster dam vergaderd en met groote meerder heid van stemmen de voorgestelde loons- verhooging verworpen. De Roomsch-Kathtolieke arbeiders aan vaardden haar met een kleine meerderheid. Aangezien het grootste kwantum der ar beiders aangesloten is bij den „modernen" bond, kan men de voorstellen als volledig verworpen beschouwen, waardoor wederom een ernstig conflict dreigt. De metaalbond had namens de directie der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschap pij medegedeeld, dat deze de loonen met vijf procent wilde verhoogen. Haar toezeg ging was minder verstrekkend dan die der directies der Amsterdamsche Droogdok Maatschappij en de Nederlandsche Dok maatschappij, welke een gunstiger wijzi ging in de loonschaal wilden invoeren, waardoor de loonen in de diverse groepen genivelleerd werden. De Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij wenschte zich te bepalen tot een verhooging met vijf pro cent, op grond van het feit, dat vol gens haar mededeeling de toestand der maatschappij nog geenszins florissant is. Zij vestigt er de aandacht op, dat men thans nog bezig is met de uitvoering van orders, welke twee jaar geleden opgedragen wer den en waarvoor de prijzen zoo scherp mo gelijk werden vastgesteld en gebaseerd op loonen van toen. De orders, welke nu binnenkomen, kun nen niet direct worden uitgevoerd, omdat het materiaal eerst na langen termijn gele verd wordt. De besturen der organisaties hadden gaarne gezien en verwacht dat de leden de gedane voorstellen hadden aanvaard. Zij zien het verloop van het opnieuw gerezen conflict met eenige zor" tegemoet. Een nieuwe conferentie met den metaal- bond, als vertegenwoordiger der Nederland sche Scheepsbouw Maatschappij, met de arbeidersorganisaties zal worden aange vraagd. NEDERLANDSCHE BANK ONTVANGT GOUD. Totale metaalvoorraad voor het eerst sedert 4 jaar meer dan 1 milliard. Blijkens den jongsten per 26 dezer opge- maakten weekstaat van de Nederlandsche Bank, toont de goudvoorraad een verdere stijging met 40 millioen, na overdracht van f 10 1/2 millioen gouden munten aan de Javasche Bank Het goudaccres zal men wederom op rekening kunnen stellen van een transactie met het Egelisatiefonds. De totale metaalvoorraad bedraagt thans weer voor het eerst seder ca. vier jaar meer dan één millard gulden. De rekening- courant-saldi van anderen stegen met ƒ31.1 millioen en die van het Rijk met 7.1 mil lioen. Bij K.B. is op zijn verzoek aan G. Vos, met ingang van 30 April 1937. eervol ont slag verleend ais notaris te Waddinxveen. POLITIEKE REDE VAN OUD-MINISTER VERSCHUUR. De R. K. Vereeniging „Recht en Orde" te Rotterdam heeft gisteravond in de St. Jo- sephgezellen haar groote propagandaverga- dering gehouden in verband met de a.s. Tweede Kamer-verkiez'ngen. De toeloop van belangstellenden was zoo groot, dat men genoodzaakt was een nevenvergade ring te houden in den grooten foyer, ter-^ wijl nog verscheidene personen moesten teleurgesteld worden, daar er geen plaats meer was. Sprekers op dezen avond waren oud-minister T. J. Verschuur en pater Euse- bius Peters O.S.E.A. Oud-minister Verschuur besprak o.m. het nationaal socialisme, waarvan hij zeide; Het nationaal socialisme verwacht le. alle heil van het leiderschap, wenscht 2e alle macht te geven aan der staat en huldigt tenslotte de rassen-theorie, een collectieve zelfvergoding, die men intusschen in ons land nog niet zoo heeft durven vooropzet ten. De gruwelijke kerkvermlging in Duitschland, vooral het economisch dood verklaren van ieder, die de vryheid van denken opeischt, moeten het eerste woord van afkeuring van de N S.B. nog krijgen. Het beleid van den minister president dr. Colijn. Komende op het beleid van onzen minis ter-president dr. Colijn, zeide spr., dat deze man van een buitengewone klasse, veel cri- tiek heeft ondervonden ook in katholieke kringen, tendeele wellicht juist, maar ten deele ook onjuist. Men neeft dikwijls meer gelet op zijn woorden dan wel op zijn daden. Aan veie maatregelen inzake de handelspolitiek heeft de minister-president zijn medewerking gegeven maar in dr. Colijn zit iets, dat hem er telkens toe brengt een andere taal te spreken met name in deze handelspolitiek, waarin hij nog niet heeft afgeschreven het vrije handelsver keer. En het staat vaster dan een paal in onze havens, dat we een handelsverkeer zullen krijgen met richtsnoer: „voor wat hoort wat". Het is onvruchtbaai om over een an deren toestand te sprekei. En toch wenscht dr. Colijn het herstel van het vry handels verkeer, een liefhebberij welke intusschen niet zoo gevaarlijk is. Laat aan dezen bij zonderen man deze bijzondere liefhebberij, het is volkomen ongevaarlijk. Bij ons katholieken moet voorop staan, dat het ons niet gaat vóór of tegen Colijn, maar vóór of tegen een christelijk regee- ringsbeleid. (Applaus). EEN POLITIEKE MEETING DER S.D.A.P. TE 's-GRAVENHAGE. Duizenden sociaal-democraten uit de residentie en de randgemeenten hebben gisteravond in de groote tentoonstellings hal van Houtrust te 's-Gravenhage in massa gedemonstreerd voor „vrijheid en democratie". Om 8 uur, toen de wachten den in dichte rijen van wel 800 meter lengte voor het gebouw stonden te wach ten, was het al duidelijk, dat alle» belang stellenden onmogelijk in één bijeenkomst in het gebouw een plaats zouden kunnen vinden, ook al werden de .mensch^n, die moesten staan, aangezien er geen stoelen waren, keurig in de groote hal „gevleid". Klokslag halfnegen was de hal stampvol en zag de organiseerende federatie zich gedwongen de deuren te sluiten. Den dui zenden wachtenden voor het gebouw werd medegedeeld, dat nog een tweede bijeen komst zou worden gehouden. De groote tentoonstellingshal was kwis tig versierd met roode en andere vlaggen; op den achtergrond van het gebouw hing een groot bord, met daarop het woord „Democratie". Muziek- en zang kortten den tijd met verschillende strijdliederen, terwijl ook den wachtenden op straat af leiding werd geboden door een muziekge zelschap, dat aan den voorkant van het gebouw, boven op het dak, belicht door schijnwerpers, had plaats genomen. In de hal werden de aanwezigen toege sproken door ir. J. W. Albarda, voorzit ter der Tweede Kamerfractie der S. D. 1 A. P., die een rede hield over „Vrijheid I en Democratie". Spr. betoogde, dat de sociaal-democra- ten geen dictatuur zullen dulden. Wij wil- j len leven in vryheid aldus de heer Albarda in de vrijheid, welke het Ne derlandsche volk tot grootere beschaving en welvaart brengt. Ook al zou een dicta tuur ons welvaart kunnen brengen, dan zouden we haar afwijzen, omdat we die welvaart niet als slaven willen genieten. Wij zijn geen volk van slampampers, zoo als Mussert eens heeft beweerd. Waren we dat wel, dan zouden we de vrijheid niet gaan verdedigen met al de middelen, welke ons ter beschikking staan en met alle energie, die in ons is. Wat is er in andere landen onder de dictatuur gebeurd? Een legerkamp van militairen, concentratiekampen en gevan genissen, landen spr. wees o.m. op Duitschland waar de smart ten hemel schreit. Waar een sfeer heerscht van wan trouwen, waar men bang is te leven. En dat, aldus vervolgde spr., wil men ons aandoen. Ten aanzien van Mussert merkte ir. Al barda op, dat hij nog nooit één letter in het gesprokene of geschrevene van den heer Mussert heeft gevonden, waaruit zijn economische, financieele en staatkundige kennis blijkt. De aanmatiging van den N.S.B.-leider die beweerde het Neder landsche volk van het communisme te zullen redden, noemde spr. grenzeloos. Herinnerende aan de N.S.B.-plaat „zon der dezen man heeft Nederland geen toe komst' meer" merkte ir.' Albarda op, dat iemand die dergelijke dingen van zich zelf laat zeggen, zich het brevet van on- THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Twee Weezen (Yvette Guilbert) Het verminkte ge zicht. (Wallace Forel Dramatisch Sensatie. Dag. 8—11, Zondags bovendien 47 uur. Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Lido: Luxor: Romeo en Julia (Norma Shearer Leslie Howard) Het meisje met pro- .ectie (Marika Rökk Hans Solmger). De Tuin van Allah. Mariene Dietrich - Charles Boyer). Dramatisch Revue Romantisch Dag. 8.-511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Volwassenen Afgekeurd Trianon: Pygmalion (Lily Bouwmeester, Johan de Meester, Emma Morel, Ed. Verkade, Mathieu v. Eysden). Geestig Comedie Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd bekwaamheid en verwaandheid heeft ge geven. Ook in de tweede bijeenkomst was de groote hal stampvol. Ir. Albarda hield vrijwel dezelfde toespraak als in de eer ste bijeenkomst. Het aantal belangstellenden werd van de zijde der S.D.A.P. geschat op 30.000; van de zijde der directie van „Houtrust" op 20.000. DE BOSKOOPSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Bezoek van Minister De A 'ilde en van den Internuntius. Nadat een dezer dagen minister J. A. de Wilde een bezoek had gebracht aan de bloemententoonstelling te Boskoop, heb ben heden gezant van Venezuela, de heer Gustavo Herrera, de pauselijke internun tius, mgr. Paolo Giobbe en enkele Britsch- Indische prinsessen, die op de doorreis naar Engeland waren om daar de kroningsfees ten bij te wonen, de tentoonstelling bezocht. Gistermiddag is ook nog een Engelsch gezelschap, bestaande uit 300 personen, naar Boskoop gekomen. DE NIEUWSTE SMOKKELARIJ. Clandestiene broedmachines. Reeds lang was het den betreffende amb tenaren bekend, dat in Beverwijk en om geving clandestiene broedmachines in ge bruik zouden zijn. Men stond hier voor zeer moeilijke gevallen, aangezien van deze overtredingen niets of althans heel weinig naar buiten blijkt. Doch ten slotte waren de aanwijzingen zoo pertinent, dat beslo ten werd bij de verdachte adressen een in val te doen. Zoo werd dan gistermiddag door recher cheurs van de Landbouw-Crisiswet met behulp van een ambtenaar van de Ned. Pluimveecentrale bij een drietal adressen te Beverwijk en Velsen een „bezoek" ge bracht en het bleek, dat men zich niet ver gist had. Op het eerste adres werd een ma chine aangetroffen in een kamer op de bo venverdieping en aan het volgende adres, dat aan een sterke controle werd onder worpen, bleek men zich evenmin vergist te hebben. Hier stond in een woning een zoo gen de drie verdachten is proces-verbaal opgemaakt niet alleen wegens het clandes- stein laten broeden, maar tevens voor het in bezit hebben van een niet aangegeven broedmachine. „Tel." WILT U IETS WETEN? Vraag: Bestaat er in Leiden een R.K. Tennis vereeniging voor heeren? Antwoord: Neen. Vraag: Zoudt u mij eenige adressen kunnen noemen van groote muziekinstru mentenzaken of -fabrieken in België, welke drums en slagwerkinstrumenten verkoo- pen? Antwoord: Wij kennen dergelijke adressen niet. Misschien weet een onzer lezers het antwoord hierop? V r a a g: Welk is het adres van den K.N. V.B.? Geeft deze bond 'n weekblad of iets dergelijks uit? Hoe hoog is de abonne mentsprijs? Antwoord: Adres: v. d. Spiegelstraat 21, Den Haag. De K.N.V.B. geeft 'n twee maal per week verschijnend blad uit, dat „Sportkroniek" heet. De abonnementsprijs is voor Nederland 3 per kwartaal Vraag: Welke is de mooiste en kortste weg van Zoeterwoude naar Rijsen (Over- ysel) per motor? Welke ponten moet ik passeeren en hoeveel kilometer? Antwoord: Zoeterwoude, Koudekerk, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Mil- ligen, 't Loo, Apeldoorn, Twello, Deventer, Colmschate, Holthen, Rijssen. Afstand 150 K.M. Ponten zult u in deze route wel niet aantreffen. Stilstaan verboden Ojp .op bruggen, binnen 8 m van straathoeken, autobushaltes, voor uitritten, brandkranen, enzoo voorn! is ons offensief geweest met het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonné voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: Onze tijd gebiedt: weest Katholiek in woord en daad, 't Is Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11