DOUWE EGBERTS STADS NIEUWS TABAK ÉÉN De zweminrichting „De Zijl" onder handen genomen. - WOENSDAG 21 APRIL 193/ DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 uit alle deelen der wefeld in melange ANNO 1753 FRIESCHE HEEREN BAAI 1:8- 3 J A REN E R V A R ING I N P IJ T T A BAK ZIJ WORDT VERGROOT EN VERFRAAID HOE WORDT HET WEER 7 NOG GUUR. DE BILT SEINT: Aanvankelijk nog krachtige tot matige later afnemende Noord-Westelijke tot Wes telijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvan kelijk nog regenbuien en kouder, later wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometers!: 767.3 te Biarritz. Laagste barometers!: 742.5 te Blaavandshuk Uit een secundaire depressie bij Ierland ontwikkelde zich een zelfstandige depres- aiekern, die over het Zuiden van Engeland naar de Noordzee trok en vervolgens langs de Wadden-eilanden naar de Duitsche bocht. Langs haar baan vielen zeer groote hoeveelheden regen, te Borcub 68 mm. en te Blaavankshuk, op de Westzijde van Jutland, 90 m.m. Thans ligt een langge- recte as van lagen luchtdruk met Zuide lijken wind en betrekkelijk hooge tempe raturen over de Oostzijde en krachtige, Noord-Westelijke tot Westelijke wind, met buiig weer aan ée Westzijde van de Duit sche bocht tot de Oost-Alpen. Op het vas teland is het in Oost-Europa nog mooi warm voorjaarsweer, in het Westen is het daarentegen koel en guur en op de Brit- sche Eilanden en het Kanaa1 en langs de kust van de Golf van Biscaje, opklarend, met snel stijgenden luchtdruk. De depres sie bij IJsland vulden langzaam op, ten Westen van dts Golf van Biscaje komt een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikke ling. In de middelgebergten valt veel re gen, in de Alpen boven 1500 meter veel sneeuw. Het is te verwachten, dat het weer hier zal opklaren, doch aanvankelijk nog guur zal blijven. LUCHTTEMPERATUUR. 8.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 7.37 uur tot Donderdagmorgen 4.19 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 22 April voorm. 0.45 en nam. 1.09 uur. Stormwaarschuwingsdlenst. De stormwaarschuwingsdienst seinde 21 April te kwart voor negen aan de posten van LJmuiden tot de Belgische grens: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede.' ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen Rechten: Mej. M. J. Minderhoud, Schiedam. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter L., de heer K. W. J. Dambrink, Den Haag; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Scheikunde: de heer G. Carrière, Den Haag; Doctoraal examen Indisch recht, de heer Tjia A Tjong, Leiden. RECHTZAKEN OPRUIING? De 28-jarige Delftsche student J. R. was door de Haagsche Rechtbank wegens op ruiing tot 10.subs. 5 dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij in het tijdschrift „Vredesstrijd", het orgaan van de Jongeren Vredes-Actie en van de Studenten Vredes- Actie een artikel had geschreven „Ingrij pende problemen", waarin hij o.m. had ge zegd, dat in oorlogstijd sabotage ten aan zien van eigen goederen toegepast diende te worden. In hooger beroep had de procureur-ge neraal een geldboete van 50.subs 50 da gen geëisch! R. werd conform dezen eisch veroordeeld. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEINHANS Pieter de ia Courtstraai 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. „Vogeltjes, die zoo vroeg zingen, zijn 's avonds vcor de poes". Het begon Maandag in den Raad zoo gemoedelijk; er werden felicitaties gewis seld en waaraeerende woorden gesproken, o.a. aan het adres van wethouder Splinter, die na zijn langdurige ongesteldheid thans voor het eerst in den Raad was. Maar 's avonds werd het bepaald ongemoedelijk en des te erger, hoe later het werd. Nadat aanvankelijk de agenda-punten vlot verdwenen onder den hamerslag des voorzitters, stokte het opeens bij punt 15, het voorsiel tot telling en registratie van jeugdige werkloozen. Het was de heer Goslinga, die de ontdekking deed, dat B. en W. zonder daarop uitdrukkelijk de aan dacht te vestigen, een telling van de werk- looze meisjes weg willen smokkelen. Wet houder v. Stralen, aldus op heeterdaad be trapt, verweerde zich met te wijzen op den breeden rug van den minister van sociale zaken, die geen heil zou hebben, gezien in een meisjes-telling en -registratie, omdat deze in de keuze van een levensstaat nogal wispelturig zijn. Bovendien is het wel aar dig om te weten hoeveel meisjes werkloos zijn, maar wat doe je met die wetenschap. Een jongen kan men verwijzen naar de Centrale Werkplaats of in een Werkkamp onder brengen, maar een meisje niet. Daar in steekt inderdaad een goede dosis reali teitszin, doch de heer Goslinga was van meening, dat in dezen tijd, nu meisjes vaak de plaats der jongens innemen, een onderzoek naar den stand der werkloos heid onder de jongens niet volledig zou zijn en hij kreeg de meerderheid van den Raad mee. Wij zullen afwachten, of de minister zijn pessimistischen kijk op de vrouwelijke wispelturigheid handhaaft. De rest van den middag ging heen aan een vrij langademig debat over de kwestie of aan vier hoogere ambtenaren van de Lichtfabrieken, die eigenlijk reeds jaren op hun promotie wachten, thans een toe lage op hun salaris moest worden gege ven". Het gaat hier om ambtenaren, die eenige jaren geleden bij een reorganisatie het werk van hooger in rang geplaatste collega's hadden overgenomen. Alvorens de hun toekomende promotie te verleenen, werd afgewacht of deze proef zou slagen. De proef slaagde, maar de promotie bleef uit, omdat inmiddels de salarisregeling tot stand was gekomen en men geen raad wist met de onderlinge rangverhouding. B. en W. vonden toen een huns inziens aanne melijke tusschenweg door een jaarlijksche toelage op hun salaris voor te stellen. De Raad maakte echter bezwaren; het was nu geen tijd om toelagen te verstrekken, en wie nu wat meer werk moest doen dan vroeger, moest dat maar doen uit liefde voor de gemeenschap; iedereen kan wel een toelage willen hebben, enz. Zelfs het argument, dat belofte schuld maakt, had geen invloed, want de communist zeide: ,,Dat hangt van de omstandigheden af'. De raadsmeerderheid was het practisch met hem eens; de omstandigheden waren er niet naar en de vier ambtenaren moe ten zich tevreden stellen met andere dan stoffelijke blijken van waardeering. Bijna was de executie nog uitgesteld doordat wethouder Verweij op het laatste oogenblik begon te wankelen en het voor stel wilde terugnemen om de zaak op nieuw te bezien. Doch de heer Wilbrink maakte er resoluut een einde aan, door te zeggen: ,Als ze toch moeten hangen, laat ze dan maar meteen hangen". En toen hingen ze. Voor de avondzitting was het voorstellen- complex van den woningbouw gereser veerd. B. en W. wilden de hangende bouw plannen van de woningbouwverenigingen „Ons Belang" en „Eensgezindheid" stop zetten, omdat er thans woningen genoeg te krijgen zijn. Bovendien wilden zij niet in gaan op het voorstel-Schüller om een wo ning- en gezins-telling te houden. Wij hebben den ganschen avond zwaar geboomd over de vraag of er in Leiden een voldoende overschot was van behoorlijke en goedkoope arbeiderswoningen. Iedereen zou op het eerste gezicht antwoorden: „Je ziet ze met bosjes tegelijk leeg staan, zoo dat er geen krimp schijnt te zijn". Daar mee is de zaak evenwel niet afgedaan, Want dan komt de vraag: „Wat verstaat ge onder een behoorlijke arbeiderswo ning?" Wanneer men daaronder verstaat een huisje, dat niet meer kost dan hoog stens 5 per week en daarnaast z'n eischen zoo hoog stelt, dat een bovenwoning reeds niet meer gerekend kan worden tot een „behoorlijke" arbeiderswoning, dan zijn er ongetwijfeld niet te veel van zulke wo ningen. Er zijn altijd menschen, die voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten; men kan z'n eischen ook te hoog stellen. Zoolang er nog zooveel woningen leeg staan, die werkelijk niet duur zijn en toch aan meer dan redelijke eischen vol doen, kan men van de gemeente in dezen tijd niet verlangen, dat zij het risico op zich neemt van nog meer woningbouw. Iedereen zit graag in een nieuw en mo dern ingericht huisje, dat is begrijpelijk, maar het ligt niet op den weg der ge meente om daarvoor te zorgen. In verband met de vraag, of er werkelijk een teveel is aan .goede" arbeiderswonin gen, wilde de heer Schüller van gemeente wege een woningonderzoek, waarmede hij een gezinstelling gepaard wenschte te zien gaan. Dit laatste om de gezinnen, die sa menwonen, te tellen. Hiertegenover voer de het college van B. en W. terecht aan I dat zulk een onderzoek een onnoodige ver- I spiling van kosten en moeite zou zijn, want de gemeente beschikt over voldoende ge gevens, die aantoonen, dat er aan wonin- j gen geen gebrek is. I Hoe de Raadsmeerderheid erover denkt, weten wij nog niet, daar bij de eerste de beste stemming, n.l. over het voorstel- Schüller (woning- en gezinstelling) de stemmen staakten. In de volgende verga dering gaan we verder. Tenslotte kwamen wij te middernacht aan het voorstel van de voorzitters der rechtsche Raadsfracties, om via de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten bij de regeering aan te dringen op het verlee nen van een duurtetoeslag op den werk- loozensteun. Dit voorstel was ingediend naar aanleiding van een adres van den Leidschen Bestuurdersbond en den R.K. Volksbond. Dat een duurtetoeslag bij de stijging der kosten van het levensonder houd noodzakelijk geacht werd door nage noeg alle raadsleden, was duidelijk na het indienen van genoemd voorstel der rechter zijde. Desondanks stak de heer Snel van wal met een breedvoerige schildering van den nood der werkloozen, welk pleidooi onder deze omstandigheden niet 't minste zin had, integendeel zelfs een geprikkelde stemming in het leven riep. Maar de spre ker had nu eenmaal een mooie speech op het papier staan en hij kon het niet over z'n hart verkrijgen, z'n geestesproduct onuitgesproken te laten. Er kwam ten slotte een voorstel uit voort, om B. en W. uit te noodigen tot het indienen van een adres aan de regeering, daar van de werk zaamheid der Vereen, v. Ned. Gemeenten niet veel heil verwacht werd. Daar beide voorstellen elkander niet uitsloten, nam de Raad ze maar beide aan. Als het een niet helpt, helpt misschien het andere! Mr. H. G. STUDIEFONDS HARTEBRUG. Een gezellige avond. Het college van jonge collectanten van de parochie Hartebrug heeft gisterenavond in het „S! Antonius Clubhuis" een traditie voortgezet door het organiseeren van een gezellige bijeenkomst. Een ieder kent na tuurlijk het Studiefonds en weet waartoe deze instelling dient. Immers zestien jaren lang trekt des Zondags het zakje uw gezicht voorbij. Aan het zakje is een stok bevestigd en deze stok wordt bestuurd door een jongen collectant. Al deze jonge collec tanten vormen een club en deze club nu had het initiatief genomen voor dezen i avond. De oproep tot diverse personen gericht was niet tevergeefs geweest en zoo bevolk ten jong en oud het clubhuis aan de Mare, hetwelk haast te klein bleek om.de velen binnen zijn muren te huisvesten, allen re gen ten spijt. Nadat „The Harmonist Jasz Boys" een show hadden gegeven, waarin zij hun mu zikale talenten naar voren brachten, werd uit volle borst door de geheele zaal het „Stu diefondslied" gezongen. Na deze massazang beklom de pastoor der Hartebrug-parochie het podium om ook eenige woorden te spreken. Na een welkomstwoord in het algemeen richtte spr. zich tot de jonge collectanten^ die dezen avond in elkaar gezet hadden, om weer iets bij te dragen voor het Studie fonds. Na eenige hartelijke en oprechte dankwoorden te hebben gesproken vroeg spr. voorts aller belangstelling voor dit fonds. Het is een prachtwerk om het zijne bij i te dragen voor het heil der zielen. O. L. H. I immers neemt zijn priesters uit de kringen van rijken en armen. En dan komt de studie van jaren en jaren lang. Maar studie kost geld en daarom is het Studiefonds m het leven geroepen. Katholiek Nederland staat aan de spits van alle landen wat het aantal priestérroe- pkigen aangaat. Dank zij het diepe geloof van ons Katholieke volk in Nederland is er steeds in ruime mate bijgedragen voor het schoone werk. Maar er is- steeds een tekort juist door het groote aantal roepingen. Daarom vraagt spr. de blijvende medewerking voor het Studiefonds. Na dit kernachtige woord werd de aan- dacht gevraagd door de tooneelciub van het Studiefonds, welke een klucht opvoerde in j drie bedrijven van Jan Verhoeven ,,'t Kan nou lijje". Vlot en vast van rol werd het geheel op gevoerd. Daverend is er gelachen om „Jaap", die wel een heel bijzondere presta tie heeft geleverd. Ook de overige rollen waren in goede handen. De toeschouwers hebben hun waardeering dan ook niet on der stoeien of banken gestoken, maar deze getoond door een hartelijk applaus. Zonder éénige overdryving kan worden geconsta teerd, dat van het geestige spel uitstekend is genoten. Al met al een werkelijk gezellige avond, welke naar meer doet verlangen. Maar.,., een volgende keer zorgen, dat de avond niet zóó laat geëindigd is! Laten dan allen daarby tot parool nemen deze regels uit het goed-geslaagde „Studie fondslied": De studiebeurzen steunen wy, Met onze laatste een! Want zoo lang het fonds hier blyft bestaan, Als stut en steun der kerk, Blijkt telken jare weer opnieuw z De zegen van dit werk. „MEER-WERK"-COMITé. Installatie op 26 April a,s. Maandag 26 April a.s. zal de installatie vergadering van het „Meer-Werk"-comité plaats vinden. Het ligt in de bedoeling om een groot comité, bestaande uit plus minus twintig ingezetenen, samen te stellen, dat voor wat het uitvoerende werk betreft zal wor den terzijde gestaan door een werkcomité van vijf of zeven leden, die geen zitting J behoeven te hebben in het groote comité. Officieele heropening op 12 Juni. Het vraagstuk der zwemgelegenheid te Leiden is de laatste jaren van grooten onwang geworden. Nadat eenige jaren ge leden de gemeentelijke zweminrichting aan den Hooge Rijndijk voorgoed werd gesloten, bleef de inrichting aan de Zijl de eenige Leidsche zweminrichting. Dat zulks voor een stad als Leiden veel te weinig is, is de laatste jaren ai zoovele malen herhaald, dat we dit nu niet nog eens behoeven te zeggen. Maar intusschen zyn de van diverse zij den gemaakte plannen plannen gebleven en menig zwem-enthousiast snakt nog steeds naar de zoo gewenschte verbetering door middel van een tweede inrichting. De zwemvereeniging „De Zijl" die de inrichting van dien naam exploiteert, werd op de drukke zomerdagen reeds te klein voor de gewone categorie bezoekers en het was dus niet te verwonderen, dat deze in richting overvol werd toen de zwem gelegenheid aan den Hooge- Rijndijk werd weggenomen. Het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat het bestuur van de Zijl, ijve rig als steeds waar hét gold de belangen der duizenden zwemmers en zwemsters te behartigen, reeds lang naar middelen zocht cm de inrichting, welke in vroegere om standigheden dikwijls reeds overvol was, te doen vergrooten. Door omstandigheden, buiten den wil van het bestuur, kon eerst in dit voorjaar uiting gegeven worden aan deze plannen, doch dank zij de groote medewerking van gemeenteraad en gemeentewerken kon op 2 Maart de aanbesteding plaats hebben. Twee dagen later werd de bouw gegund en reeds den volgenden dag had de aan nemersfirma P. J. en H. Visser uit Was senaar materiaal ter plaatse om met de werkzaamheden te beginnen. De aanbeste dingssom bedraagt 14.700. De vergrooting, welke het bestuur in de eerste plaats op het oog had, was aller eerst bedoeld geweest voor het damesbad. Dit toch was slechts 30 M. groot, waarvan dan nog een gedeelte voor de kleintjes was afgenomen. Een vergrooting van het damesbad kon echter aan de Westzijde van deze inrich ting niet plaats hebben, zulks in verband met het geprojecteerde stratenplan in het uitbreidingsplan der gemeente. Dus moest de uitbreiding gezocht wor den in het heerenbad, maar dit kon van de 70 M. eveneens niets missen. De oplossing werd nu aldus gevonden, dat het heerenbassin 20 M. meer naar het Oosten, naar de Zijl dus, werd verplaatst. Dit hield echter tevens in, dat de diepe bassins, de z.g. duikbassins eveneens ver plaatst moesten worden, tegelijk ook met de afscheiding tusschen beide bassins, waai tevens de springplanken waren aan gebracht. Naast de vergreoting van het damesbas sin werd tevens de meerdere behoefte aan k'.eedgelegenheid voor de dames onder de oogen gezien. In verband met het aanleg gen van gazons voor zonnebaden werd het niet alleen onmogelijk meerdere kleedka mertjes te bouwen, doch zelfs werd hun aantal minder; dat der damesafdeeling daalde van 59 tot 48, dat der heeren van 06 tot 52. Daartegenover werd nu op de plaats, waar vroeger gedeeltelijk de tribu nes voor de wedstrijden stonden, ruimte gemaakt voor het opbergen van de klee ding der zwemmers en zwemsters. Door het inrichten van een aantal kleedkamer tjes als wisselcabines, werd nu toch meer dere kleedgelegenheid gevonden. Men re kent nu, dat in de nieuwe loodsen plm. 350 stuks kleeding kan worden geborgen, zoodat er toch altijd 450 zwemmers en zwemsters tegelijk in de inrichting kun nen zijn. De afmetingen der inrichting zullen nu Worden: damesbassin 50 M. lang, heeren bassin 70 M. bij een gelijke breedte van 22 M. De noordelijke kamertjeswand is nu ver dwenen en de begrenzing der inrichting aldaar wordt nu gevormd door een gewa pend betonschutting, terwijl de tusschen- gelegen ruimte ter breedte van 9 a 10 M. benut wordt voor gazons. Verder zal de kassa meer naar voren worden gebracht, terwijl men slechts toe gang krijgt door een tourniquet waardoor men de inrichting ook verlaten moet. Door al die veranderingen werd het werk nogal groot van omvang. Toch hoopt men op den gewonen tijd 15 Mei de inrichting te kunnen openstellen, al zullen alle werkzaamheden dan nog niet voleind zijn. De firma Visser heeft het werk flink aangepakt. Voor het verplaatsen der cabi nes b.v. stond voorgeschreven, dat zij moesten worden gesloopt en opnieuw wor den opgebouwd. De aannemers hebben echter verschillende cabines bij elkaar kunnen verrollen, hetgeen ook met den oostelijken plm. 30 M. breeden wand ge schiedde. Deze worden thans in hun ge heel weer op de nieuwe bestemde plaats op de betonnen voetstukken geplaatst. De damwanden langs het bassin wer den voorts op degelijke wijze gestut om hen voor instorten te behoeden. Bij ons bezoek aan de inrichting in stroo men ^en regen keken we op een vreeselij- ken warboel van balken, zand, beton en een vette kleimassa op den bodem van het bassin, welke echter door een laag van 20 c.M. rivierzand zal worden bedekt. Het werk, dat op 1 Juni moet worden opgeleverd, staat voor gemeentewerken order leiding van den hoofdopzichter, den heer H. J. Barentsen, die het bestuur van „de Zijl" met raad en daad. terzijde heeft gestaan en aan wien voor een groot deel te danken is, dat zulk een spoed kon wor den betracht Het ligt in de bedoeling van het bestuur de heropening op eenigszins feestelijke wijze te doen geschieden, waarvoor als voorloopige datum is gekozen Zaterdag 12 Juni. Hiervoor is bereids de medewerking van den K.N.Z.B. verkregen en vermoede lijk zullen dan de twee jeugdzeventallen een waterpolowedstrijd spelen. St. Joseph-Gezellen Vereeniging. Donderdag a.s. Recollectie-oefening voor de oud-retraitanten te 8.45 uur. Gaarne op tdij present. Zondag a.s. te 8 uur in de St. Lodewijks- kerk algemeene H. Communie.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2