DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang WOENSDAG 21 APRIL 1937 No. 8704 S)e ÏF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: voor Leidec 19 cent pei week 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijg Laar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel in gen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De Paus spoort aan tot eendracht Vervelende menschen zijn het, die al les uit den vroegeren tyd mooi en alles uit den huidigen tijd 1 e e 1 y k vinden. Vervelende menschen, omdat zij niet de werkelijkheid tot basis van hun denken en waardeeren nemen. De werkelijkheid toch is zóó, dat er in elk tijdperk der geschie denis mooie en leelijke dingen zijn. In het eene tijdperk is wel meer moois of lee- lijks, dan in het andere; maar volmaakt goed of totaal slecht is het in geen enkel tijdperk. Dit voorop stellend, aarzelen wij toch niet te constateeren, dat er nooit in de ge schiedenis zoo'n afschuwwekkenden strijd is gevoerd tegen christelijk geloof en chris telijke zeden tegen God zelf. Tegen God zelf. Dat is de allergroot ste boosheid en de allergrootste dwaasheid tevens. Men gelooft in God of men gelooft niet in God. Als men in God gelooft hoe kan men dan Hem bestrijden Hem, Die is in we zen almachtig! Als men in God niet ge looft dan is het een dwaasheid, om Hem te bestrijden, want dan strijdt men tegen wat niet bestaat. Maar in elk geval feit is het, dat er wordt gestreden in onzen tijd een anti christelijke strijd, zoo ruw en zoo genie pig tevens, zoo openlijk en zoo bedekt te vens, als nooit te voren. En in zulk een tijd leven wjj. In zulk een tijd wordt van ons gevraagd: onzen plicht te doen. Vaji ons Katholieken van leder van ons, Katholieken. Die plicht betreft allereerst ons in- dividueele leven, waarin de katholieke leer, waarin het Christendom in practyk moet worden gebracht. Doch, gebouwd op het individueele ka tholieke leven, moet, in dezen tijd vooral, staan een gemeenschappelijk ka tholiek leven, de katholieke activiteit in het maatschappelijke leven. En voor die activiteit is eendracht noodig. Eendracht en wij willen hier nog eens onder de levendige aandacht al onzer le zers brengen een citaat uit de jongste en- I cycliek van den Paus tegen het goddelooze communisme: „Tenslotte zouden Wjj tot al Onze dier bare kinderen van ieder sociale klasse, van alle nationaliteit, van elke religieuse of leekengroepeering in de Kerk een nieu wen en nog dringender oproep tot een dracht willen richten. Meermalen werd ons Vaderhart bedroefd om de verdeeld heid, dikwijls futiel in haar oorzaken, maar altijd tragisch in haar gevolgen, welke de kinderen van een en dezelfde moeder, de Kerk met elkaar in conflict brengt. Men ziet dan, dat revolutionnairen, die niet zoo erg talrijk zyn, van die tweedracht ge bruik maken, ze toespitsen en er ten slot te in slagen deze Katholieken tegen elkaar op te zetten. Na de gebeurtenissen van de laatste maanden zou Onze waarschuwing overbo dig moeten schijnen. Maar Wij herhalen haar nog eens voor hen, die haar niet heb ben begrepen of misschien niet hebben willen begrijpen. Zij, die werken aan de vermeerdering van de tweedracht onder de Katholieken, laden een verschrikkelijke verantwoordelijkheid op zich tegenover God en tegenover de Kerk". Een zeer ernstige vermaning van den Paus! <1 =3 ZONDAG A.S. BOLLEN-ZONDAG) De K.N.A.C. bericht: Hoewel het sinds een week aanhouden de koudere weer de ontwikkeling van de bloemen tegenhoudt, toch is een bezoek aan de bollenvelden thans zeer loonend te achten. De narcissen hebben hun hoogtepunt bereikt. Voorts staan vele hyacinthen-va riëteiten in vollen bloei, terwijl hoewel nog eenigszins schoorvoetend de vroege tulpen volgen. W ereld-welvaart herleeft Geneefsch rapport wijst herstel aan. In zjjn gisteren uitgegeven rapport voor 1937 bespreekt Harold Butler, de directeur van het internationale arbeidsbureau te Genève, het herstel, dat zich over de ge- heele wereld gedurende 1936 heeft baan gebroken. Hoewel, zoo zegt hij, gedurende de af- geloopen twaalf maanden groote vorderin gen gemaakt zijn, was niemand er zeker van, dat de stabiliteit of het evenwicht werkelijk bereikt waren. Hetgeen duidelijkst aan het licht trad, was, dat de economische machine, na een ernstige stagnatie, weer op gang gebracht was. De menschheid had zich uit de diepte der depressie naar boven geworsteld tot een punt, waar zij met een gevoel van die pe verlichting kon terugblikken en tevens den blik kon vestigen op een betere toe komst. In Chili, Denemarken, Estland, Finland, Diutschland, Groot-Britannië, Giekenland, Hongarije, Japan, Noorwegen, Zweden en de Sovjet-Unie heeft de productie in 1936 het peü van 1929 overtroffen. Er is een kennelijke verbetering geweest in Canada en de Vereenigde Staten en eenige verbe tering in Oostenrijk, België Tsjecho-Slo- wakije en Polen. Teekenen van verbetering zijn onstaan in Nederland en Frankrijk. In Duitschland en Groot-Brittannië, Ja pan en Zweden waren aan het eind van het vorige jaar meer menschen aan het werk dan in 1929, maar over het algemeen is de werkloosheid niet in die mate afgenomen als het herstel der productie zou hebben doen verwachten. De geraamde hoeveelheid van de inter nationale goederenuitwisseling, de derde beslissende aanwijzing voor het wereld herstel, bleef echter 10 tot 15 pCt. beneden die van 1929. Butler schreef dit toe aan het feit, dat het meerendeel van maatregelen, welke bestemd waren, een opleving teweeg te brengen, van internen aard waren. Zij hadden de productie wel aanzienlijk ver hoogd, maar in hoofdzaak voor binnen- landsch gebruik. Zij waren niet in stqat geweest 'n herleving van 't algemeene ver trouwen teweeg te brengen, waardoor het mogelijk geweest zou zijn, deviezen-re stricties af te schaffen, handelsbelemme ringen te verminderen en den handels stroom weer levendig te doen vloeien. De valuta's waren nog te onstabiel, con- tingenteeringen en tarieven nog te on overkomelijk en de belemmeringen voor de handelstransacties nog te aanzienlijk. Hierin kon slechts verandering gebracht worden door een internationale actie, wel ke tot dan toe echter nog niet ondernomen was. De verbetering, welke had plaatsgevon den in de groote landbouwstaten geduren de de laatste drie jaar, had deze landen meer in staat gesteld, de voortbrengselen van andere landen op te nemen. De scheepvaart was levendiger 'dan in eenig tijdperk sinds de depressie en de vrachttarieven benaderen weer reeds het peil v.an 1929. Een ander zelfs nog meer bemoedigend teeken was het snelle herstel van den scheepsbouw, welke in 1933 weinig meer dan 20 pCt. bedroeg van het getal van 1929, maar de 80 pCt. benaderde tegen het einde van 1936. Echter waren er abnormale factoren, welke een schaduw legden over dit opge wekte beeld en de voornaamste was de toe neming der bewapening en de oneconomi sche levendigheid, welke hierdoor teweeg werd gebracht. Ongelukkigerwijze kon men niet nauw keurig bepalen, welk aandeel de oorlog- productie had in den opbloei der industrie, maar wel kan gezegd worden, dat dit aan deel in sommige landen aanzienlijk was en dat voor de wereld in haar geheel de bewapeningsfactor in aanmerkelijke mate ertoe had bijgedragen, om de cijfers van werkgelgenehdi en productie te verhoogen. Dit was het vitale verschil tusschen de uitgaven voor bewapening en voor open bare werken, want terwijl de eersten een wissel op de toekomst trokken, zonder iets toe te voegen aan de nationale activa, kon van de laatsten verwacht worden, dat zij Het panorama, in het bijzonder langs de duinenrand ter hoogte van Hillegom is in zijn kleurschakeeringbijzonder fraai. Voor a.s. Zondag mag worden ver wacht, dat het „bollen-zondag" zal zijn. Vanzelfsprekend zal men eenig voorbe houd dienen te maken, daar de weersom standigheden niet van dien aard zijn, dat de bloemen als het ware uit den grond schieten. tenslotte iets zouden opbrengen. De invoer van grondstoffen voor de oor- logs-industrie, zoo vervolgt Butler, ge schiedt vaak ten koste van de voor het volk benoodigde levensmiddelen of ten koste van de grondstoffen, welke noodig zijn voor de normale industrieën. Kortom, bewapening moet te allen tijde een kor ting beteekenen op de nationale welvaart. Het geval wordt nog erger, wanneer een groot bewapeningsprogram wordt uitge voerd in een tijdperk van toenemende wel vaart, zooals op dit oogenblik. Het dan be stede geld beteekent een onttrekking aan particuliere ondernemingen, de dan voor vernielingsdoeleinden gebruikte arbeids kracht beteekent een onttrekking aan pro ductie-doeleinden, de dan gebruikte grond stoffen veroorzaken een duurte voor de industrieën, welke werken tot verhooging van de nationale welvaart. Het veroorzaken van de economische ge varen, dat buitensporige bewapeningspro gramma's beteekenen, en de onmogelijk heid om deze gevaren langs politieken weg tegen te houden, toont duidelijk aan, hoe zeer in internationale aangelegenheden het gezond verstand zoek is. De bewapenings wedloop wordt dan een zwak element in het herstelproces en tevens een voorteeken van nog grootere zwakte. De algemeene onrust, welke blijkt uit de openlijke toebereidselen v,oor oorlog in Europa en het Verre Oosten vormt een kolossalen dam in den stroomloop der wel vaart, welke thans weer begint te vloeien. Zoolang de vrees voor oorlog zoo sterk de overhand heeft als in de laatste maan den van 1936, is het ydel te verwachten, dat de wereld haar volle economische kracht kan bereiken. De hervatting van het internationale economisch verkeer zal op allerlei wijze belemmerd worden door maatregelen, welke eerder door militaire noodzaak dan door economisch overleg gerechtvaardigd worden. Alle financieele, commercieele en sociale maatregelen, waardoor men tracht, de groote crisis van de laatste vyf jaren te boven te komen, zijn niets dan ydelheid, indien de geheele politiek en economische structuur van onze hedendaagsche bescha ving onder de voortdurende bedreiging staat, ontwricht te worden door een nieuw internationaal conflict. Alleen wanneer die bedreiging wordt weggevaagd, zoo besluit Butler, door een werkelijk georganiseerden vrede, gewaar borgd door een versterkten volkenbond, kan men op economisch en sociaal gebied voortgang maken. De wereld in vogelvlucht Rijkskanselier Hitier heeft gisteren zijn verjaardag gevierd, wat in heel Duitsch land meegevierd behoort te worden. Over al zijn dan ook de vlaggen uitgestoken, portretten van Hitler ten toon gesteld en redevoeringen en parades gehouden. Ter gelegenheid van dezen verjaardag heeft o.a. ook dr. Schacht een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen door Duitschland in economisch en mone tair opzicht is bereikt. Het belangwek kendste uit deze rede is, dat Schacht als zijn oordeel heeft uitgesproken, dat de deviezenbepalingen nog wel jaren lang gehandhaafd zullen moeten worden. Overigens geeft de verklaring van Hitier aan Lansbury hoop, dat Duitschland in derdaad zijn medewerking wil verleenen aan een economische wereldconferentie. In dat verband is de reis van den Brit- schen minister Eden naar Brussel van be lang, waar hij besprekingen zal houden met van Zeeland. Hij zal met den Belgi schen premier waarschijnlijk praten over de plannen aangaande een Westelijk pact, maar de politieke situatie beheerscht zoo zeer de economische situatie, dat deze be sprekingen nauw samenhangen met de vooruitzichten voor een eventueele econo mische conferentie. Uit de besprekingen, welke Lansbury heeft gevoerd, niet alleen met Hitier, maar ook met andere leidende politici, blijkt, dat men ook in regeeringskringen zich begint af te vragen, waartoe de thans losgebroken bewapeningswedloop eigenlijk moet leiden. Dat zullen thans de Engel- sche belastingbetalers zich ook wel eens gaan afvragen, nu zij van hun minister van financiën Neville Chamberlain hebben vernomen, dat de belastingdruk ver zwaard zal worden wegens de toegenomen defensie-uitgaven. Het wordt werkelijk meer dan tijd, dat de staatslieden eens bij elkaar komen om het geheel van economische en politieke problemen grondig onder de oogen zien, met den goeden wil om ze ook op te los sen. Voorloopig blijven we nog wat scep tisch gezind. ZEVENDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG Een en ander over het te bouwen presbyterium Er begint belangsteling te komen voor den Zevenden Nederlandschen Katholie kendag, die op Tweede en Derde Pinkster dag te Utrecht gehouden wordt. Vooral de plechtige Pontificale Hoog mis, door Z. H. Exc. mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, op te dragen in tegenwoordigheid van den Pauselijken Internuntius, het geheele Hoogwaardige Episcopaat van Nederland, verschillende gemijterde abten en tal van andere hoog waardigheidsbekleders, alsmede de daar opvolgende algemeene vergadering, beiden in de open lucht, beloven door duizenden katholieken van heinde en verre bezocht te worden. Het terrein waar deze hoofdsamenkom sten van den Zevenden Nederlandschen Katholiekendag gehouden zullen worden is een afgesloten prachtig gelijk grasveld aan de Croeselaan te Utrecht van ruim een H.A. groot, ongeveer vijf minuten gaans van het Centraal-Station gelegen. De gewone bestemming van dit terrein is te dienen voro de beoefening van de paardensport, vandaar de aanwezigheid van een overdekte tribune plaats biedend voor ongeveer 1500 personen. Het plaatselijk uitvoerend comité heeft evenwel bovendien beslag weten te leggen op een groot aantal banken, gebruikt op de kaderdag van het R.K. Werkliedenver bond het vorig jaar in het Markthallen te Amsterdam, waardoor men buiten de tri buneruimte verzekerd is van ruim tiendui zend zitplaatsen. Deze banken worden zóó geplaatst, dat ieder zoowel vanaf de tribune als vanaf deze zitplaatsen een vrij uitzicht heeft op het presbyterium en het altaar en er bo vendien voldoende paden zijn om een be hoorlijke bewegingsvrijheid mogelijk te maken. Dit presbyterium, waarvan wij hierbij onze lezers een teekening aanbieden, zal in het noordwestelijk deel van het ter rein worden opgesteld, zoodat, indien de zon dien dag schijnen wil, zij haar stralen zenden zal in de kijkrichting van het volk, en altaar en plechtigheden in volle licht- luister zal zetten. De architect Willem Maas te Utrecht heeft dit presbyterium ontworpen in ba- siliekvorm. Het geheele complex, dat een oppervlakte krijgt van 9 bij 14 meter, is verdeeld in drie gedeelten: een midden schip en twee zijbeuken. Dit middenschip zal een hoogte krijgen van acht meter bo ven de vloer, de beide zijbeuken zullen ieder een meter lager worden. De vloer van het presbyterium komt op 1.10 meter boven den beganen grond te liggen en de voet van het altaar komt daar nog ruim een halvé meter bovenuit, zoodat vanaf het geheele terrein een vrij gezicht zoowel op presbyterium als altaar verzekerd is. Het geheel zal worden afgedekt door een platte dakbedekking, welk dak rusten zal op 16 kolommen. Deze kolommen worden wit geschil derd, waarop slechts een zeer spaarzame kleurvariatie zal worden aangebracht. Deze sobere beschildering zal niet alleen het voorname gebeuren aan het altaar doch ook de schittering der hoogepriester- lijke en priesterlijke gewaden des te ster ker doen spreken en zelfs van verre aan het geheel een majestueuzen aanblik ge ven. De achtergrond van het middenschip wordt gevormd door het altaar waarboven zich een zwaar houten kruis van vijf me ter hoogte verheft. Dit kruis zal geen Cor pus bevatten. Aan weerszijden van het kruis worden de symbolische Grieksche letters alpha en ommega aangebracht. De achterwanden van de zijbeuken zul len sterk geaccentueerd worden door een beschildering met de apostelfiguren Pe- Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hitier viert zijn 48sten verjaardag. (2de blad). Chamberlain kondigt nieuwe belasting verzwaring aan voor de Britsche defensie. (2de blad). Gespannen verhouding met de Katholie ke Kerk in Ecuador. (2de blad). De blokkade van Bilbao. De „Theseus" onderwerpt zich als eerste aan de controle. (2de blad). BINNENLAND. In de Eerste Kamer zijn gisteren een groot aantal wetsontwerpen en de inter- pellatie-Moltmaker over de positie van tandtechnici behandeld. (2de blad). LEIDEN. Het zilveren bestaansfeest van den R.-K. Politiebond „Sint Michaël". (1ste blad). De plannen tot verbetering van de zwem inrichting de Zijl. (1ste blad). OMGEVING. Opening van de bloemen-tentoonstelling te Boskoop. (2de blad). WIJ SCHRIJVEN OVER: De verschijnselen, die wijzen op een her stel van den oeconomischen toestand over heel de wereld. (1ste blad). De katholieke kerk op de Parijsche We reldtentoonstelling. (4de blad). De noodzakelijkheid van eendracht in de actie der Katholieken. (1ste blad). trus en Paul us ter hoogte van pl.m. 6 me ter van de hand van den Utrechtschen kunstschilder Charles Eijck. De vloeren en treden van presbyterium en altaar zullen worden belegd met tapij ten die daartoe welwillend in bruikleen zijn afgestaan, terwijl op het altaar van wege den R.K. Vrouwenbond een weelde rige groen- en bloemenversiering zal wor den aangebracht. Aan beide zijden zal het presbyterium geflankeerd worden door een haag van kleurrijke vaandels en vlaggen waarvoor aan de epistelzijde zich zullen opstellen de leden der jeugdorganisaties in hun uniform en aan de evangeliezijde de ruim 200 vol wassen en jeugdige Utrechtsche kerkzan gers, welke laatste gekleed zullen zijn in toga en superplie. Hierdoor zal het gehee le front tijdens de Pontificale Hoogmis een breedte krijgen van ongeveer vijftig meter Tenslotte nog een mededeeling, dienaar wij hopen, overbodig zal zijn, Indien onverhoopt een plotselinge regen bui de plechtigheid mocht overvallen bie- de de onmiddelijk nabij gelegen markt hallen plaats genoeg om onderdak te ver schaffen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1