DINSDAG 20 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 PATER P. C. FRIGGE. Gisteren zijn aan Pater P. C. Frigge O. F. M., die, zooals gemeld, in het Sint Elisabethsgesticht wordt verpleegd, door pastoor S. Smits O.F.M. de Heilige Sacra menten der Stervenden toegediend. De toestand van den zieke is zoo, dat hij geen bezoek kan ontvangen. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Zaterdag j.l. hield Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond haar vergadering in „Den Vergulden Turk" al hier, waar de Leidsche afdeeling van het Verbond als gastvrouw optrad. Behalve de afgevaardigden der verschillende afdeel in - gen in (Rijks-) Nederland waren ook eeni- ge belangstellende leden der afdeelingen Leiden en Den Haag tegenwoordig. Na ge bruik van de gemeenschappelijke koffieta fel werden de verschillende punten der dagorde behandeld, waarvan de belangrijk ste waren: 1. de verkiezing van drie groeps bestuursleden; de aftredenden, onder wie de voorzitter der groep, de heer Pattist, werden herkozen met zeer groote meerder heid; 2. vaststelling van de plaats, waar de groepsdag- in 1937 gehouden zal v/orden; de vergadering wees Nijmegen aan; 3. behan deling van de ingediende afdeelingsvoor- stellen. Als zoodanig mogen genoemd wor den: a. voorstel van de afdeeling Middel burg (die o.m. vertegenwoordigd was door Middelburg's burgemeester) om te geraken tot een openbare herdenking m 1938 van den geboortedag van Marnix van Sint Al- degonde. De vergadering droeg het groeps bestuur op, in dien zin voorbereidingen te treffen; b. voorstel van dezelfde afdeeling om de uitgaven van een volledige lijst van Ne- derlandsche aardrijkskundige namen in het buitenland te bevorderen, welke lijst van Nederlandsche aardrijkskundige namen in het buitenland te .bevorderen, welke lijst, door verspreiding bij dagbladredacties, op handelskantoren, scholen enz., een juist ge bruik dezer namen zou kunnen ten gevol ge hebben. Ook dit voorstel verwierf de instemming der vergadering. In samenwer king met het bestuur en een deskundige (als hoedanig de heer prof. v. d. Wyer de gewenschte man bleek te zijn), zal, mede door de heeren Schreuder (Oosterbeek) en Smeding (Middelburg), welke laatste het voorstel krachtig verdedigde, getracht wor den, een lijst, zooveel mogelijk overeen komstig de oorspronkelijke bedoeling, sa men te stellen en door den druk verkrijg baar te stellen; c. voorstel van de afd. 's-Gravenhage, in geleid en warm verdedigd door den toon dichter Wiertz, om het groepsbestuur uit te noodigen, het initiatief te nemen tot het houden van een grooten nationalen zang- yedstrijd, waarbij het uitsluitend zingen van werken van Nederlandsche, Vlaamsche, Z.-Afrikaansche en Friesche toondichters wordt verplicht gesteld. De vergadering hechtte aan dit voorstel haar goedkeuring. Het groepsbestuur zal de uitvoerbaarheid van het plaa spoedig en ernstig onder het oog zien en t.g.t. met nauwkeurige gege vens en voorstellen voor den dag komen; d. een motie, ingediend door de afd. Gro ningen, waarin er met klem op wordt aan gedrongen, dat de Regeering bindende voorschriften geeft aan het gezantschap te Brussel inzake het uitsluitend gebruik van het Nederlandsch, als zijnde dit de ge meenschappelijke landstaal tusschen Neder land en België. De bespreking dezer motie leidde tot soms heftige ontboezemingen, waaruit wel duidelijk bleek, dat vele aan wezigen alles behalve gesticht waren over de wijze, waarop aan het Brusselsche ge zantschap en door onze Regeering in Den Haag met het Fransch geliefhebberd werd. De Ver bondsvoorzitter, die de groepsver gadering bijwoonde, de heer De Kariter, nam op zich, een en ander van hetgeen te berde was gebracht, ter kennis te brengen van de belanghebbende autoriteiten te 's-Gravenhage. De actie werd, nadat hier en daar verzachtende termen de scherpe kanten hadden afgerond (zoo werd o.a. „uit sluitend" veranderd in „zooveel mogelijk" en werden de „bindende" voorschriften ge wijzigd in „voorschriften" zonder meer), aangenomen. Na afloop der vergadering bood de Leid sche afdeeling den aanwezigen een thee aan, die opgeluisterd werd door de muzi kale voordracht van een tweetal dames leden uit Den Haag, die daarmee, een wel verdienden bijval oogstten. Directe belastingen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe be lastingen, enz. J. Lubbers verplaatst van de inspectie der directe belastingen alhier, 2e afdeeling, naar de inspectie dier mid delen der 1ste afdeeling alhier. Studiefonds Hartebrug. Degenen, die in het bezit zijn van Stu- diefondskaarten, worden beleefd verzocht hedenavond op tijd aanwezig te zijn, daar er precies op tijd begonnen zal worden. Opening der zaal 7.30 uur. Er zijn nog en kele kaarten aan de zaal verkrijgbaar. In het ziekenhuis te Groningen is giste ren in den ouderdom van 29 jaar tenge volge van bloedvergiftiging overleden de Leidsche student W. H. Wildervanck, woon achtig te Sappemeer. De overledene was tot voor eenige jaren commandant van de Studentenvereeniging .Pro Patria" van het Leidsch Studenten Corps. Ten teeken van rouw is van de Stud. So ciëteit Minerva de vlag halfstok geheschen. UIT DE OMGEVING VEUR. Propaganda-avonden R. K. Staatspartij Veur en Leidschendam. De afdeeling Veur en Leidschendam der R. K. Staatspartij hebben gisteren met een overweldigende propaganda-avond, terwijl heden de 2e propaganda-avond zal gehou den worden, de verkiezingsactie ingezet, waarbij als spreker optrad Pater E. Pee- ters O.E.S.A. Een groot enthousiastme be stond voor deze avonden, zoodat de groote zaai van het Patronaatsgeb^c w geheel be zet was en ook voor hedenavond geen en kel plaatsje onbezet zal zijn, daar alle kaarten reeds zijn verkocht. Na een kort openings- en welkomst woord van den Voorzitter, en het zingen van het Wilhelmus, betrad de eerw. spre ker den katheder. Na een inleidend woord weerlegde spreker de bewering en de zoo dikwijls geuite bemerking, als zou de R. K. Staatspartij verouderd zijn en als zou deze niet met haar tijd medegaan. Daarna kwam hij tot het eigenlijke onderwerp: „Wat is de taak van iedere katholieke kiesgerech tigde in deze verkiezingstijd?" Eerst gaat hij na, waarom hij toch als priester het aandurft op een politieke vergadering te spreken, daar toch immers, zooals beweerd wordt, de Kerk niets met politiek te maken heeft. Ik wil, aldus spreker, deze kwestie heel scherp stellen en direct zeggen, dat dit zonder meer' een fatale leugen is. Zeer zeker heeft de Kerk niets te maken met zuivere politiek en zal zich hiermede ook niet bemoeien, doch de Kerk heeft wel met pditiek te nraken, als de politiek gemengd raakt met het geloof en goede zeden en er andere kwesties dan zuiver politieke b jkomen, dan heeft de Kerk wel met poli tiek te maken, en blijft dan toch op haar teirpin. De Paus en de Bisschoppen heb ben uit te maken, wat wij moeton doen en wij kunnen gerust gelooven, dat wat zij voorschrijven en bevelen, 'dat dit wel in orde is, daar zij niets zullen voorschrijven of de -reld insturen, voordat het al^ het ware op een goudschaaltje is afgewogen, opdat geen woordje verkeerd zal gesteld woi^en. Or.ze tegenstanders R unen steeds aarc'ragen met hei. smalende, och jullie Katholieken ooen alles wat de B-^schop- pen zeggen, ia zeker en dat zulleo wij ook blijven d'en, omdat deze mannen Gids ons zeggen, hoe wij de eenheid kunren bewa ren en christelijk kunnen blij "ere (Ap plaus! Spreker weet het dat er vee] geleden en gestreden wordt in onzen tij 1 en dat het gpmoed dan wel eens in opslard komt, doch waar gaat het om?-Het gaat om het beginsei en riet o v de feite.i zooals bijv. bij de K D P De K. K. Staatspartij heeft fouten gemaakt soirker erkert dit vol mondig, doch het zi,r alle mcnschen en daarom zu' en er steeds fouten blijven, doch moet oit dan °en rede.» zijn de boel in elkaar te trapp -n er mn^ critiek blij ven. Spreker richt zich tot de K. D. P., die smaalt op onzen eenheid, hij 'wil over deze eenheid niet spreken, omdat dit een onomstootelijk feit is en dit ook onze kracht is. Of moet het ware spreekwoord „Eendracht maakt macht" worden „Ver deeldheid maakt macht". Spreker neemt vervolgens Communisme en N. S. B. on der de loupe. Kunnen wij hiermede samen werken, moeten wij hiertoe toetreden, neen duizendmaal neen, en wel om vele rede nen, welke spreker opsomt, en vooral niet, omdat wij te gehoorzamen hebben aan de uitspraak van onze bisschoppen. Tot slot sprak spreker over de groote verantwoor delijkheid, als wij Katholieken versnip peren en verdeelen en besluit met de woorden, of wij verbitterd zijn of wat dan ook, laten wij afsmeeken, dat wij toch één blijven en dat God bij ons blijft, opdat ook in ons land niet gebeure, dat God ver vloekt wordt. Op korte, afdoende en rake wijze be antwoordde spreker enkele gestelde vra gen, waarna deze zoo succesvolle avond met een dankwoord van den voorz. en het zingen van „Roomsche Blijdschap" werd besloten. Wielrijders, opgepast. In verband met de openstelling van den nieuwe Rijksweg voor wat betreft het gedeelte Voorburg- Zeeterm eei\ willen wij er de aandacht op ve stigen, dat het voor wielrijders verbo den is den hoofdweg of z.g. snelverkeers- weg te berijden en zij moeten gebruik ma ken van de rijwielpaden, die toch aan weerszijden van den weg liggen, -daar bij anders een bekeuring kunnen oploopen, immers de politie ziet streng toe en heeft de laatste dagen diverse proces-verbalen voor deze overtreding opgemaakt. ZILK. Aanrijding. Gistermorgen 11 uur werd nabij de Corneliabrug alhier de heer Jac. v. S. door een hem achterop komende vrachtauto, bestuurd door de heer W. uit Haarlem, plotseling aangereden. Na door dr. Wösten uit Noordwijker- hout verbonden te zijn, werd hij per auto naar zijn ouderlijke woning alhier ver voerd. De bestuurder verklaarde hem niet gezien te hebben doordat de ruiten waren besla gen. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. Het „Lattenzagertje. Men schrijft ons: Zij, die oog hebben voor het rhooie Hollandsche landschap, zullen bij een bezoek aan het dorp Hazers- woude ongetwijfeld onder de bekoring ko men van het dorpsschoon: een frissche dorpskern met naar verschillende zijden wegen en vaarten met oude boerderijen en klapbruggen en daarbuiten één wijdsch polderlandschap met tal van windmolens, zoowel in en nabij het dorp, als in het verre verschiet. De gemeente Hazerswoude kan aan spraak maken op een groot aantal wind molens en wel van zeer verschillend type, meer wellicht, dan één andere gemeente. Men vindt er den achtkanten watermolen, den ronden steenen watermolen, den wip- watermclen en den zeldzamen wip-koren- molen met balie en men vond tot voor kort in net midden van het dorp het zeer weinig voorkomende houtzaagmolentje, type wip-,baliemolen. In het vorig jaar is n 1. laatstbedoelde molen van zijn wieken- stel ontdaan wegens dreigend gevaar van nederstorten, terwijl de timmerman niet aan het weder herstellen van het pittores ke molentje dacht. Men begrijpe, dat hier door het dorpsbeeld een gevoelig verlies leed. Op voorste' van den correspondent van de vereeniging „Oud-Leiden", te Hazers- woude, den heer B. Offringa, heeft deze Vereeniging het initiatief genomen tot. herstel van 't lattenzagertje". Een pogmg die met succes is bekroond. Gesteund door bijdragen, o a. van de Vereeniging „De Hollandsche Molen" en het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, heeft de vereeniging „Oud-Leiden" den eigenaar van 't molentje bereid gevonden dit te doen herstellen. Het ligt tevens in zijn voornemen bij gunstige omstandigheden den herstelden windmolen weder aan zijn bedrijf dienstbaar te maken. Reeds zijn de werkzaamheden tot herstel aangevangen. RECHTZAKEN DRONKEN MOTORRIJDER VOOR DE RECHTBANK Hechtenis geëischt Een voor het verkeer zeer gevaarlijk heerschap stond vandaag voor de Amster- darhsche rechtbank terecht. In dronken schap had hij met zijn motorfiets een voetganger aangereden, die op den Oos telijken Ringdijk bij de Kruislaan te Am sterdam wandelde. Er was voor den mo torrijder meer dan voldoende ruimte om te passeeren, daar de aangeredene aan de rechterzijde van den weg liep. Het onge luk liep nog betrekkelijk goed af. Enkele iichte verwondingen en gescheurde klee- ren waren de gevolgen van de aanrijding. De kantonrechter had een geldboete opgelegd, doch de ambtenaar van het O. M. was met dit vonnis niet tevreden en tee- kende appèl aan. „ik was heelmaal niet dronken, zeide verdachte, maar ik heb zoo'n last van m'n zenuwen, als m'n vrouw op de duo zit..". „Hij was dronken", verklaarde de aan- j gereden voetganger pertinent, want: „hij was onvast op de beenen, riekte naar al cohol en sloeg wartaal uit'. Die wartaal was bovendien nog minder vriendelijk van aard, toen de wandelaar om schadevergoeding vroeg, had verd. ge antwoord: ,,'t Spijt me eigenlijk, dat ik je niet doodgereden heb, dan was ik van dat gezeur af Officier: U hoort 't. Verd.: Zenuwen Oilicier: Ik noem 't brutale dronken schap. In zijn requisitoir zeide de officier, dat menschen als verdachte niet op den weg thr.ishooren een geldboete was een veel te lage straf naar spr.'s oordeel. Hij requi- reerde drie weken hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Met een goeden raad besloot de presi dent de behandeling: „Als u ooit weer op een motorfiets komt te zitten, moet u van uw bierglas afblijven. Vonnis 4 Mei. LAATSTE BERICHTEN HUWELIJK VAN JHR. IR. W. G. ROëLL TE WASSENAAR. Op het gemeentehuis te Wassenaar heeft de ambtenaar van den bürgerlijken stand, de heer C. J. Breedvelt, lid van den gemeenteraad te Wassenaar, hedenmorgen het huwelijk voltrokken tusschen jhr. ir. W. G. Roëll, den waarnemenden particu lieren secretaris van Prins Bernhard, te vens jachtjonker van de Koningin en me juffrouw M. A. B. Del Court van Krim pen. Als getuigen fungeerden van de zijde van den bruidegom: de heer H. L. S. Ja cob en Jonkvrouwe C. E. B. Roëll, zuster van den bruidegom, terwijl van de zijde van de bruid getuigden haar neef, de heer R. A. van den Wall Bake en haar tante jonkvrouwe A. W. van Loon. Na afloop van de burgerlijke plechtighe den heeft ds. J. A. van Selms uit Nijmegen in de Ned. Herv. Kerk te Wassenaar het huwelijk ingezegend. Tusschen elf en twaalf uur vulde de oude dorpskerk zich met de genoodigden. Hon derden hadden zich vooi de kerk op het plein verzameld om het aan en afrijden van de auto's te zien. Een autobus uit Apeldoorn bracht een gedeelte van het personeel van Het Loo naar de kerk. Vele leden van Harer Majesteits Hofhou ding woonden de kerkelijke plechtigheid bij. Onder hen bevonden zich: Mevrouw H. Snouck Hurgronje, dame du palais en jonkvr. A. M. de Brauw, hofdame van de Prinses en de heeren: mr. W. J. Baron van Lynden, opperkamerheer, R. F. C. Baron Bcntinck, opperstalmeester en de eerste stalmeester Jhr. C. E. J. M, Verheyen, voorts jhr. A. G. Sickinghe, eerste kamer heer-ceremoniemeester, W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, jager- meester voor Zuid-Holland, Jhr. Mr. C. Dedel, kamerheer van de Koningin en Jhr. H. J. Repelaer van Driel, thesaurier van H. M., en majoor Phaff, adjudant. Tot de aanwezigen behoorden ook de Zwitsersche gezant, de heer de Pary, te vens deken van het corps diplomatique, de oud-commandant van het veldleger luit.- generaal b. d. Jhr. W. Roëll en de burge meester van Wassenaar, de heer Wiegman. Een commissie bij den ingang van het kerkgebouw regélde de verdeeling van de plaatsen. Tien minuten voor half een reden de auto's voor, waarin de acht bruidsmeisjes plaats hadden genomen. De bruidsmeisjes waren in het zeegroen gekleed en droe gen ruikers en gele fresia's. Even later hield de auto met het bruids paar voor den ingang stil. De bruid was in een witte japon gekleed en haar bouquet bestond uit lelietjes van dalen. De bruidegom droeg de uniform van eersten luitenant van de blauwe huzaren. Ds. van Selms had tot tekst van zijn pre dikatie gekozen: Phillippenzen IV 6. STAATSRAAD C. J. HASSELMAN. 25 jaren lid van den Raad van State. Alvorens met de werkzaamheden aan te vangen, heeft de vice-president van den Raad van State de leden van het college er aan herinnerd, dat heden 25 jaren gele den, bij K. B. van 20 April 1912 no. 7, de heer Hasselman is benoemd geworden tot lid van den Raad van State. Jhr. Beelaerts van Blokland stelde er prijs op staatsraad Hasselman van harte geluk te wenschen met dit zeldzame ambts jubileum, waaraan de jubilaris zelf waar schijnlijk niet eens zou hebben gedacht, als sommige couranten daarvan hedenmorgen geen melding hadden gemaakt, en hem de verzekering te geyen, dat zijne werkzaam heid in die 25 jaren bij het college steeds óe grootste waardeering heeft gevonden. Het was jhr. Beelaerts van Blokland een voorrecht den heer Hasselman, namens den minister van binnenlandsche zaken, te mo gen mededeelen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd hem bij deze gele genheid te bevorderen tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. BRAND IN ATELIER TE AMSTERDAM Vanmorgen is te Amsterdam het sein „middenbrand" gegeven voor een brand, ,rwelke was uitgebroken in het atelier voor theewarmers van H. Fortuin in de Loman- straat 45. In het atelier, dat twee verdiepingen en een sousterrain bestaat, waren 14 jongens en meisjes werkzaam. Terwijl twee jongens in een achterkamer van het sousterrain aan het werk waren, is daar door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak, plotseling een vlam uit de opgestapelde kapok gesla gen, welke zich langs de trap aan de ach terste vertrekken van alle drie de verdie pingen mededeelde. In het vertrek, waar de brand uitbrak, was geen kachel of electrische verwarming aanwezig. De brandweer heeft den brand gebluscht met vijf stralen. Het atelier brandde ge deeltelijk ijit en bekwam in het andere gedeelte aanzienlijke waterschade. De eigenaar was verzekerd. TELEGRAMMEN Nederlandsch-Argentijnsche overeenstemming BUENOS-AIRES, 20 April (A.N.P.) Er is gisteren een NederlandschArgen- tijnsche immigratie-overeenkomst onder-" teekend. Vandaag zal een handelsovereenkomst tusschen de beide landen worden onder teekend. De immigratie-overeenkomst, welke gis teravond is onderteekend door kanselier Saavedra Lam as en den buitengewoon ambassadeur jhr. van Karnebeek, leider van de Nederlandsche missie, bepaalt, dat de beide landen wederkeerig de voordee- len zullen genieten van de Nederlandsche emigratie naar Argentinië. De regeering van Argentinië zal de Nederlandsche regee ring jaarlijks op de hoogte houden van de mogelijkheid immigranten op te ne men, van de arbeids- en crediet-faciliteiten, van de mogelijkheid van grondaankoopèn en andere omstandigheden. De regeering van Nederland zal de re- goering van Argentinië op de hoogte hou den van het aantal personen en gezinnen, dat bereid is naar Argentinië te gaan. Een gemengde commissie zal worden in gesteld om de gezondheidstoestand en het goede gedrag van de immigranten te con troleeren, alsmede toezicht uit te oefenen op de betaling van den overtocht en de vestiging. De overeenkomst kan met een termijn var, zes maanden worden opgezegd. Verder wordt nog vernomen, dat gelijke overeenkomsten met Zwitserland, Dene marken en Hongarije besproken zullen worden. ONGEREGELDHEDEN TER GELEGENHEID VAN DEN VERJAARDAG VAN HITLER. WEENEN, 20 April. (A.N.P.) Aan den vooravond van den 48sten verjaardag van rijkskanselier Adolf Hitler -hebben overal in Oostenrijk demonstraties plaats gehad. Men heeft den indruk, dat deze demonstra ties, hoewel niet van ernstig karakter, systematisch zijn georganiseerd. Te Weepen hebben de nationaal-socialis- ten papieren hakenkruisen gestrooid en vuurwerk in den vorm van hakenkruisen afgestoken. De politie heeft een aantal ar restaties verricht. De orde werd nergens verstoord. Ook in de provincie zijn verscheidene ar restaties verricht. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. G e b o re n: Tugendhold z. van M. J. Blangé en W. Höver Martina Maria d. van P. A. Develing en C. v. d. Hoeven Margaretha d. van J. Lardee en C. v. d. Reijden Louise Maria Josephina d. van A. P. F. H. Brunt en H. G. B. M. V. Wub: bels Christina Maria d. van S. Brakel en E. S. de Romijn Pieter z. van P. P. Boehlee en J. Pardon Elisabeth Ma ria d. van H. Hillenaar en E. C. Verschu ren Wij be Johannes z. van W. J. v. Zuijlen en J. P. Jasperse Jacobus Wil ly 7. van W. Treur -en M. Kanbier Arie Jan z. van P. G. Bouter en K. de Jong Pieternella Maria d. van J. v. Leeuwen en C. Vork Hendrina d. van J. C. Wasse naar en G. Schermer Gesina Maria d. van M. A .v. Diemen en G. A. Meyer Johao Hendrik Leonardus z. van L. M. P. Drost en W. H. Schonvogel Charles z. van A. G. van Musscher en H. W. v. d. Berg Hendrik Antoon z. van A. Lam- mers en W. J. Grul Pieternella d. van J. C. Bax en C. Guldemeester Cornelia d. van J. de Vos en M. Turk Alida d. van H. de Tombe en M. v. Tongeren Getrouwd: A v. d. Sluis ge§ch. m. en G. Reijnders jd. Overleden: E BrokkenSlenders wed. 73 j. G. Bruggemans m. 69 j. C. VerhoevenLigtvoet wed. 78 j. P. van Leeuwen rr. 77 j. M. v. Leeuwen d. 9 dagen H. Verver m. 73 j. F. C. Har- teveldFrankhuizen vr. 76 j. C. W. Martijn—v. d. Bergh vr. 71 j. M. Koster ongeh. vr. 78 j. BEKEND ONDERZOEKINGSREIZIGER GESTORVEN. LONDEN, 20 April (A.N.P.;. De beroem de Engelsche reiziger, bergbeklimmer en schrijver, lord Conway of Allington, is op 811jarigen leeftijd gestorven. In 1896 en 1897 heeft hij het binnenland van Spits bergen bezocht en daarna heeft hij tochten ondernomen in het Andesgebergte en de Himalaya. NIEUWE VERKLARING VAN EDEN TE WACHTEN? Inzake Britsche schepen in Spaanschc wateren. LONDEN, 20 April. (A.N.P.) De „Mor ning Post" bericht, dat men in welingelich te kringen meent, dat minister Eden van avond in het Lagerhuis zal meedeelen, dat de regeering besloten heeft de voorzichtig heidsmaatregelen voor de Britsche schepen in de Noordelijke Spaansche wateren min der streng te maken. Men heeft den indruk, dat dit in conservatieve kringen met vol doening zal worden ontvangen. BRITSCH LEGERVLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. LONDEN, 20 April. (A.N.P.) Nabij het vliegveld Martlesham is een bombarde mentsvliegtuig van de Britsche luchtmacht omlaag gestort. De piloot wist zich met be hulp van een parachute te redden, doch de twee inzittenden zijn in het brandende toe stel omgekomen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 April. Groentenveiling. Per 100 stuks: bloemkool I 5.9019.60, idem II 2.7016.pieterselie 0.501.10, radijs 1.603.70, kropsalade 1.104.20, selderie 3090 cent, rabarber 3040 cent. per 100 kg.: kroten 60 ceni;, kroten ge kookt 35, witloof 211, postelein 16 —24, spinazie 4—9, uien 2.10—2.80, wortelen 1.30—3.10, andijvie 4—13, roodekool 2.60—3.30, prei 1.50—2.00 20 April. Vette varkens. Aangevoerd 249 totaal waarvan 228 zwaar 4748 cent en 21 licht 44 cent per kg. levend gewicht. Handel matig. ROTTERDAM, 20 April. Vee. Totale aanvoer 4864; 199 paarden, 4 veulens, 1440 magere runderen, 722 vette runderen, 102 vette kalveren, 160 graskalveren, 1916 nuch tere kalveren, 88 schapen en lammeren, 130 zuiglammeren, 4 varkens, 99 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 70, 60 en 4655 cent, vette ossen 68, 64 en 4858 cent, stieren 64, 58 en 52 cent, vette kalveren 90, 75 en 50—60 cent. schaoen 53, 47 en 37 cent, lammeren 55, 45 en 34 cent, graskalveren 58, en 46 cent; nuchtere kal veren 44, 39 en 35 cent, slachtpaarden 60, 55 en 49 cent; Prijzen per stuk: schapen 352823, lammeren 27--2216, zuig lameren 14108, nuchtere slachtkalve- ren 10.508.507, nuchtere fokkalve- rer: 1614--12; slachtpaarden 280210 —145, werkpj arden '310—260—160; hitten 160—130—80. stieren 300—250—150, kalfkoeien 250—210—180, melkkoeien 260—Z20—165, varekoeien 185155 115; vaarzen 3 175135100; pinken 145 11590, graskalvcren 60- -5025; bok ken of geiten 1395. BODEGRAVEN/ 20 April. Kaas. Aange voerd' 136 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 6120 stuks wegende 55080 kg. Prijs met R.M. Ie soort 1920, 2e soort 1718. Handel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTLRDA.-VO Londen 8.99 Berlijn 73.40U, Parijs 8.171/4 Brussel 30 79i/o Zwitserland 41.71 Kopenhagen 40 10 Stockholm 46 35 Oslo 45.15 New York 1.825/s Praag 6.36>/o

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3