DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN In den sprookjes-tuin van Boskoop ^Sste Jaargang DINSDAG 20 APRIL 1937 No. 8703 )F ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toorahbetaling: Voor Leiden 19 cent poi week i 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijg Laar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Voor het groote gezin De steun aan het groote gezin wordt maar al te vaak overgelaten alléén aan de rechterzijde. Een steun, die niet is een onverplichte aalmoes, maar waarop het groote gezin aanspraak maakt, recht heeft; waartoe de gemeenschap verplicht is. E e n i g e kentering ten goede kan er, gelukkig, wel worden opgemerkt. Een en kele keer klinkt er ook uit de linkerzijde een sympathiek geluid op vóór steun aan het groote gezin. Zoo schreef de (liberale) .Avondpost": In de roomsche pers vinden wij pro testen tegen het feit: dat ergens in een gemeenteraad een voorstel tot het verleenen van kinder toeslag (te beginnen met het derde kind) is verworpen. Er vóór stemden de katholieken en de anti-revolutionnairen, er tegen de vrijzinnigen en de sociaal-democraten. Jammer. Want \vij zien volstrekt niet in, waarom de steun aan het groote gezin een specifiek kenmerk van de roomsche of van de rechtsche politiek moet zijn. Waarom treden oojc de liberalen in deze richting niet wat actiever op? Het gezin is de grondslag, is de ziel, is de kern van een volk. Goede gezinnen be teeken en een goed volk. Wij verklaren niet te begrijpen, waarom ook de libe rale politiek niet op die onaantastbare overtuiging gegrond zou kunnen zijn. Waarom laten wij de roomsch-katho- lieken, of de rechterzijde in hét alge meen, bij den steun aan groote gezin nen zoo vaak alleen staan? De spijker op z'n kop geslagen! Inder daad, waarom mogen liberalen en sociaal democraten voor de belangen van het groo te gezin totaal ongevoelig zijn! De wereld in vogelvlucht Hitier heeft dezer dagen een onderhoud gehad met Lansbury, den voormaligen lei der van de Engelsche Labourpartij. -In dat onderhoud heeft de Führer aan Lansbury gezegd, dat Duitschland aan een conferen tie wil deelnemen, die een gezamenlijke poging zal moeten doen om tot oeconomi- sche samenwerking en onderlinge waardee ring te komen mits president Roosevelt of een ander man van groot gezag bereid zou worden gevonden zulk een conferentie bij een te roepen. In een later gesprek met correspondenten van Engelsche en verslaggevers van Duit- sche bladen heeft Lansbury gezegd: „Ons onderhoud was uiterst vriendschappelijk en toen ik Hitier vertelde, dat ik al bij Blum, bij Cordell Hull en in de Scandina vische landen geweest was om stemming te maken voor het definitief opheffen van de oorzaken die tot oorlogen leiden, heeft de rijkskanselier mij dadelijk Duitschland's volle medewerking toegezegd. Ook in Duitschland wenscht men geen herbewa peningswedstrijd en ook daar ziet men met bezorgdheid naar de gevolgen van het on derling wantrouwen". De verklaring van Hitier heeft men, naar Havas nog uit Londen bericht, aldaar met belangstelling gelezen, temeer omdat het persoonlijk initiatief van den voormali gen leider van de Labour-partij samenvalt met hetgeen men op het oogenblik langs diplomatieken weg tracht te bereiken tot ontspanning van de internationale betrek kingen op politiek en oecenomisch gebied. In ieder geval zou men in Engelsche poli tieke kringen wenschen, dat deze algemee- ne bevestigingen haar uitdrukking vonden in de feiten. Voor een plan van algemeene orde, zoo wordt gezegd, is een practische grondslag noodig. Het onderzoek van van Zeeland wordt beschouwd als opheldering te kunnen brengen in het oeconomisch pro bleem. Een nauwere samenwerking zou kunnen voortkomen uit een internationale oeconomische conferentie, maar zulk een plan moet met zorg voorbereid worden. Franco, de leider der Nationalisten in Snanje, heeft blijkens een decreet van gis- Candidaatstelling Tweede Kamer Bij de heden plaats gehad hebbende can- didaastelling voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, welke op Woensdag 26 Mei e.k. gehouden zal worden, zijn in den kieskring Leiden de navolgende can- didatenlijsten ingediend: R.-K. Staatspartij. Mr. Dr. L. J. C. Beaufort, A. J. Loerak ker, J. Groen Azn., M. P. van der Wey- den, E. J. M. Stumpel, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, F. P. Th. Rohling, Prof. Dr. C. C. Berg, Th. P. J. Eisen, G. C. W. Blonk, J. D. de Kok, E. Th. Lockefeer. S. D. A. P. W. Drees, A. W. IJzerman, J. E. Stokvis, P. Gardenier, Mevr. C. A. Weersmav. Duin, Mr. H. B. J. Waslander, J. J. Spron- kers, A. Pleysier, J. Emmens, J. Koopal, E. Pieperiet, W. F. Dolleman, J. Flameling, B. Appel, Mevr. M. M. BoumaTichelaar, Mevr. T. de HaanZwagerman, A. Kool stra, J. J. Heere. Anti-Rev. Partij. H. Colijn, J. A. de Wilde, J. Schouten, J. J. C. van Dijk, L. F. Duymaer van Twist, C. Smeenk, J. Terpstra, C. van den Heu vel, W. Wagenaar, H. Amelink, C. van der Zaal, J. Tjalma, A. Zijlstra, T. A. van Dij ken, G. A. Diepenhorst, H. J. W. A. Meije- rink, A. B. Roosjen, J. Alger, Dr. C. Bee kenkamp. Mr. P. E. Briët. Vrijheidsbond. Jhr. Ih. O.-C. A. van Lidth de Jeude, Mr. W. C. Wendelaar, Dr. S. E. B. Bierema, C. J. van Kempen, H. D. Louwes, Mr. J. A. H. Coops, Mevrouw Mr. E. A. J. Schelte- maConradi, A. H. v. d. Most, C. G. Roos, W. J. Klein Lankhorst, Dr. I. H. J. Vos, prof. Mr. C. W. de Vries, S. G. N. Nauta Pieter, F. W. Coster Prof. Mr. J. M. van Bemmelen, Mr. H. A. Kindermann, H. H. Martin. Chr. Hist.-Unie. Jhr. Mr. D. J. de Geer, H. W. Tilanus, J. Bakker, J. M. Krijger Jr., Prof Dr J R Slote maker de Bruine, Mej. Mr. C. F. Katz, Tj. Krol, J. Weitkamp, Jhr. Mr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg, W. J. A. Bins, H. van Boeijen, Mr. G. E. van Walsum, G. Seun- ninga, M. Marra, Mr. M. Ch. de Jong, J. C. Wolthuis, M. de Looze, R. M. Minnema, Mr. J. J. R. Schmal, J. Rustige. Vrijz. Dem. Bond. Mr. P. J. Oud, Mr. A. M. Joekes, Mevr. Mr. B. BakkerNort, F. E. H. Ebels, J. Schilthuis, M. M. Cohen, Mr. K. Bijlsma, Dr. H. A. Zwijnenberg, Dr. A. Staverman, Mevr. F. J. van GelderDroste, H. B. Berg- huys, Mr. J. Slager, Mevr. v. d. Brocke de Man, J. van den Brink, Mr. P. van.Boc- hove, R. Gerritsen, J. C. Deering, M. Han- newijk, L. Wilemsen, A. Kooiman. Kath. Dem. Partij. Mr. P. M. Arts, C. D. Wesseling, P. G. van Engelen, G. J. Bik, L. Waterloo, W. C. Set- teur, Nic. J. Driessen, Chr. W. Limburg, I. A. A. Grijseels, A. van Miert, J. P. Storm- mesand, C. J. A. van Rijt, W. F. N. Bronk- horst, J. H. H. Hendriks, M. de Haan. Communistische Partij. L. L. H. de Visser, D. Wijnkoop, Roestam Effendi, C. Schalker, S. de Groot, N. Beu- zemaker, J. F. M. de Lepper, J. Herder, C. Borst, A. Potze, Mevr. E. Teeboomvan West, B. Boers, L. Seegers, W. Reuderink, G. Roorda, H. Geesink, F. Swolfs, S. Kroon, G. Sterringa, H. Bastiaanse. Staatk. Geref. Partij. Ds. G. H. Kersten, Ds. P. Zandt, Ir. C. N. van Dis, Ds. A. F. P. Pop, J. van Bochove, A. B. Leemans, B. J. van Putten, D. Kodde, A. J. Kersten, D. van Leeuwen, C. B. van Woerden, J. W. van Houdt, W. van de Vate. teren een eenheidspartij opgericht, gevormd uit de Phalanx en de Requetes. Franco is blijkbaar in de leer geweest bij de Duit- schers en Italianen en heeft alvast de een heidspartij gevormd, welke de grondslag zal moeten zijn van het autoritaire Spanje van de naaste toekomst. Wij weten dus on geveer hoe de nieuwe Spaansche staat van Franco eruit zal zien. Deze zal gevormd worden op de basis van de ideologieën, eigen aan de beide voormalige organisaties van Phalanx en Requetes. Rev. Soc. Arbeiderspartij. H. J. F. M. Sneevliet, A. Menist, C. J. H. Poppe, F. Bosman, J. H. E. Roebers, A. Langkemper, J. Kalter Sr., A. Veltrop, W. Smid, C. Kitsz. Christ. Dem. Unie. H. van Houten, H. Posthuma R. van der Brug, H. Steketee, J. J. Geitzs, Ds. I. Fa- ber, A. D. Veenhoff, L. P. du Bois, J. Rie- mersma, S. Noordhof, G. B. Heering, E. de Haan. Herv. Geref. Staatspartij. Ds. C. A. Lingbeek Ds. K. H. E. Grave- meyer, Ds. B. Gijzel, K. Eelderink, Ds. L. Boer, A. G. Buining, Ds. A. C. G. den Hertog, G. J. Prins Jacz., F. C. de Jong, A. J. Mast. Zwart front. A. J. Meijer, M. J. Schalker, B. Boeze- man, L. Antonietti, Jos. van Wel, H. J. Ho ning, Mr. B. Perridon, Z. van den Berg, J. Perey, A. Stratingh, Th. van den Heu vel, J. Groenendijk, J. van den Berg, R. Dael, W. A. Kerkhoven. Nationaal HersteL Dr. W. Emmens, Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, Vice-Adm.' b.d. L. J. Quant, J. H. Crucq, Mr. P. P. J. M. Geradts, Mr. P. Ch. L. Eschauzier, H. P. H. Wiirtz, Prof. Dr. J. M. N. Kapteyin, J. A. de Gelder, Ir. J. F. B. Regensburg, P. ten Bruggen Cate, W. J. van Spreekens, Mr. F. Baron van der Feltz, Ch. Polis, J. G. Coster, G. J. Homan, G. J. van Duijneveldt, A. Uithol, Mr. G. P. Haverkamp. Nat. Soc. Beweging. Ir. A. A. Mussert, C. van Geelkerken, G. Dieters, H. J. Woudenberg, W. O. A. Koster, M. M. Rost van Tonningen, E. J. Geldorp, G. F. Vlekke, J. H. L. de Bruin, A. J. van Peperstraate, J. Ph. van Kampen, C W. Ongers, Jhr. Mr. E. J. R. M. von Bön- ninghausen, A. J. Spelt, Mr. W. de Rijke, A. Froma, J. van Hoey Smith, G. de Jong, Dr. F. O. Bryning, A. J. Aeilkema. Nat. Rad. Verb. „Alg. Belang". N. Kraak Steeman, A. van Gent, J. C. Sin- gels, J. v. Kampen, G. A. Weiman, J. Kei zer, Dr. R. de Waard, Mevr. A. Schwier Rutters, B. H. Moerman. Nat. Boeren- Tuinders en Middenstands partij voor het Platteland. C. Vervoorn, P. J. Rosenboom, W. Tromp, P Beukhof Tzn.", P. Boer, J. H. O. Kersjes, H. J. J. Weststrate, W. van Riemsdijk. Christelijk Nationale Actie. Prof. H. Visscher, J. Aalber, D. Schouten, A. van Eek, J. Vroegindewey, J. P. Haan- schoten, G. Klok, J. N. Kramer, L. Door nenbal, W. J. v. Lokhorst, K. J. v. d. Berg, P. Smits. DE NUMMERING DER LIJSTEN. Volgens het gewijzigde artikel 50 van de Kieswet (wet van den 23sten Mei 1935 S. 306) zullen de lijsten der partijen, die ver tegenwoordigd waren in de ontbonden Tweede Kamer, althans voorzooveer haar fracties uit meer dan één lid bestonden, voorkeurnummers kunnen krijgen, indien die op de in bedoeld artikel voorgeschre ven wijze wordt verzocht. In dit geval zal het Centraal Stembu reau, mits voldaan wordt aan de in voor noemd artikel gestelde voorschriften, de navolgende lijsten aldus nummeren: R.-K. Staatspartij 1 S. D. A. P. 2 Anti-Rev. Partij 3 Christ. Hist. Unie 4 Vrijheidsbond 5 Vrij. Dem. Bond6 Communistische partij 7 Staatk. Geerf. Partij8 De oveirge lijsten worden genummerd DE NIET-INMENGINGSCONTROLE IN WERKING. GIBRALTAR, 20 April. (A.N.P.) Te mid dernacht is de niet-inmengingscontrole in werking getreden. Alle schepen welke op weg naar een Spaansche haven Gibraltar passeeren, moeten door een waarnemer ge visiteerd worden. Uit Lissabon zijn verscheidene Britsche waarnemers vertrokken, om hun posten aan de Spaansche grens te betrekken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. België bevrijd van zijn Locarno-verplich- tingen. (2de blad). Rex wil zich onderwerpen aan het Ker kelijk gezag. (2de blad). Hoe de leiders in Duitschland den gods dienst opvatten. (2de blad). Hitier spreekt met Lansbury. (2de blad.) Onthulling van de „Glornale d'Italia". (2de blad). Franco sticht één nationale partij als grondslag voor zijn nieuwen staat in Spanje (2de blad). BINNENLAND. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer heeft heden plaats gehad. (1ste blad). Nadere bijzonderheden inzake den moord te Geysteren. (Gem. Ber. 3e blad). Een bloemen-zee van uitdagende schoonheid De bizarre fantasie van een Oostersch vorst zou geen schooner schouwspel kun nen bedenken* dan de bloemen-tentoonstel- ling te Boskoop. Wanneer wij tot de jaren van verstand zijn gekomen, gelooven we niet meer aan sprookjes. Maar zelfs de nuchterste wis- kunde-leeraar zal moeten toegeven: dit is een sprookje een sprookje, dat in weel de en schoonheid de stoutste verbeelding beschaamt. De Boskoopsche kweekers hebben reeds verscheidene malen tentoonstellingeen ge organiseerd van een bijna uitdagende kleu renpracht, doch de tentoonstelling van dit jaar glorieert over, al haar voorgangsters èn in grootte én in kleurenpracht èn in wijdsche aanleg. De eerste impressie van deze show is niet bewondering, maar verbluffing. Ver bluffing dat zóó iets mogelijk is! Bos koop heeft weliswaar een - wereld-naam, maar het frappeert toch telkens opnieuw dat in dat dorp, gelegen tusschen de ein- delooze groene weide-zee van Holland, een kleuren-weelde en bloemen-pracht ont- ontplooid wc 't, éénig op de geheele aarde. De tentoonstelling is aangelegd als een boschpark met heuvels en dalen. Op den achtergrond, als diorama, verrijst een sta tig kasteel. En met verlof van den kasteel heer mag men rondwandelen in zijn won- dertuin. Men kan er uren wandelen men krijgt nooit genoeg van dit hooglied in bloemen. Over het gebouw, waarin de tentoonstel ling wordt gehouden, hebben wij reeds verscheidene malen interessante bijzonder heden gepubliceerd, zonder dat men uit de enorme afmetingen eenigen indruk kreeg, hoe deze reuzen-hal zich zou voordoen, wanneer boomen en bloemen daarin hun woonstee hadden. De hal is zoo groot, dat men aan den ingang staandee, het einde slechts ziet in een wazig verschiet. Het is één golving en deining van oranje en rood, <;an blauw en purper, van wit en groen, van alle kleuren van de regenboog, waarboven zich een bosch verheft van sparren en berken, zoodat men in 't geheel niet het idee heeft in een overdekte ruimte te zijn. Vier wagons dennen en eenige wagons ber ken zijn naar Boskoop vervoerd, ongeteld de massa's coniferen, en andere heesters en dat alles alléén tot „aankleeding". Wanneer men eenigen tijd zich vergaapt heeft aan dit park uit de „Duizend-en-een- nacht", dalen wij af in het bloemendal. De entrée is reeds een tentoonstelling op zich. In reusachtige hardsteenen-kuipen prijken er hortensia's in zachte pastel-tin ten rond perken met roode, rose en oranje rozen. En dan staan we in het park. Er slingeren zich paden aan alle zijden, die op stijgen naar de heuvels, welker glooiingen één-en-al bloemen zijn. en die, op de top, een heerlijk uitzicht geven op het park en tevens gelegenheid geven van zijn bewon dering uit te blazen en zoete geuren in te ademen. Azalea's zijn er in alle kleuren en alle soorten en van weer nieuwe kruisingen tusschen die soorten, azalea's in alle diepe, warme roode en oranje verven van een zonsopgang. Rhododendrons, opstij gend de een boven de ander, als wolken van vlammend rood en warm-paars. Cle matis, zich strengelend om de boomen en neer-starend op de bloemen-golving, waar boven kersen-bloesme en glycine in de teerste kleuren oprijzen. De Genista's (brem) spuiten fonteinen van geel en wit, de Gouden Regens druipen van gouden droppels, de Japansche esschen weven sluiers van het fijnste groen. En dan de meer bescheiden mededingers in het kleu renspel! De Viburmun Carnessii (een soort Geldersche roos) verzorgt een eigen zend- installatie van weldoende geuren, dwerg roosjes kruipen nederig over den mos bodem, in het gezelschap van anemonen, primula's en donker-blauwe Gentianen. Er is een dal „van een verdroogde beek", waar de Wonderlijk groote gele kelken van de Lysichitum Americanum (een soort Cal- la) openbloeien tusschen uit-waaierende varens. Er zijn plantjes te vinden, -die hun „heimat" hebben bij de ijs-glet^chers, rus tig bijeen met de weelderige flora van tro pische landstreken. Er zijn ook vele bij zondere planten en struiken, als de Chris tus-doorn, de Heilige Bamboe, de rood-ge- beste Caultheria procumbens, de Hydran gea Mariessii met vrouwelijke en manne lijke bloemen, winterharde Camelia's, dwerg-ligustrum en zoo onnoembaar veel ander schoons, dat het oog van den bloe- men-liefhebber verrukt. De tentoonstelling is op de eerste plaats een show voor het groote publiek, opdat dit zal leeren de tuinen en tuintjes op te fleuren met Boskoop's culturen, maar ook de vakman zal er vele nieuwigheden ont dekken, vooral in Azalea, Rhododendron, Hortensia, Spiraea „veredelingen" van steeds dieper kleur en steeds schooner bloemvorm. Boskoop, dat reeds zoo dikwijls zichzelf heeft overtroffen, heeft thans met reuzen- voorsprong zijn eigen record geslagen. Het is prijzenswaardig, als men zijn mede- mensch deelachtig maakt aan eigen vreug de. en daarom is het een vrienden-plicht als wij aansporen deze dagen (tot en met 10 Mei) naar Boskoop te gaan en te ge nieten in deze schatkamer van bloemen. Morgenochtend zal de opening plaats hebben door Minister Deckers. Er zullen toespraken gehouden worden, waarin de lof van Boskoop zal worden uitgebazuind. Maar de schoonste lofprijzing zingt deze tentoonstelling zelf: „het werk prijst den Meester."

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1