STADS NIEUWS Waar op het oogenblik fel gestreden wordt 28ste Jaargang ZATERDAG 17 APRIL 1937 No. 8701 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. De werkloozen-steun in dezen tijd Wij wezen er dezer dagen op, dat, hoe wel er ontegenzeggelijk met dankbaarheid moet worden geconstateerd een oecono- mische opleving, de werkloozen, zoolang zij werkloos blijven, er slechter, nóg slechter aan toe zijn, dan voorheen, omdat het leVen duurder is geworden. Het leven is duurder geworden. En de steun is niet verhoogd. De steun in z'n ge heel genomen zal zelfs in vele gevallen lager zijn geworden. De toestand der werkloozen roept daar om om verbetering; de steun moet worden verhoogd althans voor vele gevallen. De gemeenteraden kunnen aan dezen toestand niets veranderen, als zij reeds gaan zoover als de Rijksregeling toelaat. Ja zij kunnen adresseeren. Adresseeren rechtstreeks aan de Regeering ligt niet op hun weg en heeft ook zeker geen nut. Als zij willen adresseeren en een zoo ef fectief mogelijken invloed willen aanwen den bij de Regeering, dan is de eenige manier, dat zij zulks doen via de Ver. van Ned. Gemeenten, de .vakvereeniging" van de gemeenten. Maar eerlijk zij erkend, dat ook daarvan niet véél succes kan wor den verwacht. In dezen tijd, nu de volks vertegenwoordiging voorloopig, tot na de verkiezing, buiten gevecht is gesteld, is echter het bewandelen van dezen weg al leszins verklaarbaar en gerechtvaardigd. Normaal is o.i. de eenige juiste metho de in vraagstukken als dat van den werk- loozensteun, dat de politieke en sociale organisaties zich met dergelijke wenschen wenden tot regeering en volksvertegen woordiging en dat de gemeenteraden zich er buiten houden, omdat zij voor zulk een taak in den organischen opbouw van staat en maatschappij niet zijn aangewe zen en van zulk een werkzaamheid buiten hun eigen terrein gelegen niet veel vrucht verwacht worden kan. Intusschen 't is onze besliste over tuiging, dat met alle redelijke middelen gestreefd moet worden, om te kómen tot een aanpassing van den werkloozensteun aan de gewijzigde omstandigheden. PastorieteOud-Schoonebeek afgebrand Bswoners vluchten in nachtgewaad Twee kinderen van verstik kingsdood gered In den vroegen ochtend, omstreeks half vier, is, door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de pastorie der Neder- landsch Hervormde Gemeente te Oud- Schoonebeek (Drente). De pastorie is tot den grond toe afgebrand. De bewoners, ds. Wesseldijk en zijn ge zin, konden zich met groote moeite in nachtgewaad in veiligheid stellen. De beide kinderen, die boven sliepen en waarvan het kleinste reeds bewusteloos was, ontkwamen ternauwernood aan den verstikkingsdood. Zij werden door den vader met levensgevaar gered. Alles werd een prooi der vlammen. De gunstige wind was oorzaak, dat de kerk en de omlig gende gebouwen behouden konden blij ven. De brandweer kon door gebrek aan water slechts weinig uitrichten. Rijks- en gemeentepolitie en de burgemeester waren op het terrein van den brand aanwezig. De pastorie en de inboedel waren tegen brand verzekerd. De waarheid over de „Katholieke Basken" Het is niet te verwonderen, dat de eenigszins uitzonderlijke positie van de Basken op het Iberische schiereiland aanleiding heeft ge geven tot verwarring, vooral in dezen tijd van den burgeroorlog. Meermalen hoort men spreken van „Baskenland", „Baskische volk", „Baskische nationalisten", „Katho lieke Basken", „Baskische regee ring" enz. Welnu, deze termen hebben bijna allen een verschil lende beteekenis, zooals onze cor respondent uitvoerig uiteenzet. Het Baskenland bestaat uit dé drie Spaansche provincies Alava, Guipuzcoa en Vizcaya. De „Baskische nationalisten" mee- nen, dat ook de provincie Navarra hiertoe behoort, ofschoon dit noch in het verleden was, noch blijkt uit de taal. Trouwens de bewoners van Navarra zijn er evenmin op gesteld tot Baskië te behooren. De drie provincies, die tesamen aldus het Baskenland vormen, zijn de kleinsten van de 50 Spaansche provincies en hebben een totale oppervlakte van 7000 vierkante kilometer, 1.50 procent van de oppervlak te van Spanje (een half millioen vierkante kilometer) De „Baskische Nationalisten" hebben als parool: „zeven in een" wat wil zeggen, dat 7 provincies de „eene" Baskische natie zou den moeten vormen. Deze provincies zijn dan de vier Spaansche (Alava, Guipuzco, Vizcaya en Navarra) en drie Fransche de partementen. Op het oogenblik wordt er over dit parool min of meer gezwegen, om Frankrijk niet te kwetsen, die nooit haar drie Baskisoh-Fransche departementen zou willen verliezen om een kleine onafhanke lijke natie te gaan stichten aan de Golf van Biscaya. Van de 7000 vierkante kilometer, waar over Baskenland theoretisch beschikt, zijn er nu nog maar 2500 in handen van de re geering te Bilbao, het overige is reeds in handen van generaal Franco. Het Baskische volk. Het „Baskische volk" is dat volk, dat de drie genoemde provincies bewoont en in totaal ongeveer een millioen inwoners be slaat. Daar Spanje 24 millioen inwoners telt, vertegenwoordigen de Basken slechts 4 procent van de totale bevolking. Dit „Baskische nationalisme" of Baskische Nationale Partij is niets anders dan een van de vele politieke partijen in Basken land. Over het geheel zijn er in 't Baskenland 13 politieke partijen, waarvan er maar en kelen een candidaatlijst hadden ingediend bij de verkiezingen van 1936, de laatste voor den burgeroorlog. Deze drie lijsten waren: Volksfront, Rechtsche Katholieken (nu bij generaal Franco) en Baskische na tionalisten. De uitslagen in de provincies waren: Alava: Rechtschen 25000 stemmen (57 procent); Volksfront 10.000 (22 procent), Nationalistische Basken 9000 (21 procent). Guipuzcoa: Rechtschen 45.000 (33 pet.); Volksfront 40.000 (30 pet.); Nationalistische Basken 50.000 (37 pet.). Vizcaya: Rechtschen 55.000 (26 pet.); Volksfront 75.000 (36 pet.); Nationalistische Basken 80.000 (38 pet.). Totaal: Rechtschen 125.000 (32 pet.); Volksfront 125.000 (32 pet.); Nationalisti sche Basken 139.000 (36 pet.). Zoo krijgt men dus een min of meer dui delijk beeld van de verdeeldheid, die er in Baskenland heerscht. Een derde van de be volking is voor Generaal Franco; een der de voor de Rooden, en iets meer dan een derde voor de Nationalistische Basken. In Navarra hadden de rechtschen 67 pro cent, het Volksfront 23 procent en de Na tionalistische Basken maar 10 procent. Katholieke Basken. De Katholieke Basken bestaan uit de rechtschen en uit de meerderheid van de Nationalisten. Nu is in de Nationale Baski sche partij een scheuring ontstaan, waar bij een linksche nationalistische partij werd opgericht, de „Baskische Actie" genaamd. De Katholieke Basken vertegenwoordigen dus 68 procent van de Baskische bevolking, maar nu is ongeveer de helft vóór Franco (125.000) en de andere helft (139.000) te gen Franco. Het Volksfront kan men niet katholiek noemen, want het strijdt voor de echtschei ding, voor het neutraal onderwijs en voor de onderdrukking van de religieuse orden. Baskische regeering. De Baskische regeering of Regeering van de Baskische Republiek, of Regeering van Bilbao, wordt gesteund door het Volks front en de Baskische Nationalisten. Zij wordt gevormd door 10 ministers, waarvan 4 katholieke Baskische Nationalisten, 1 neu trale Baskische Nationalist, 2 linksche re publikeinen en 3 marxisten. Van de 10 ministers zijn er dus maar vier katholiek waaronder den President Aguir- ré) en 6 neutralen of rooden. Besluit. Uit deze gegevens moet men constatee- ren: 1. De Basken, die de Regeering van Bil bao steunen, die tegen Franco strijdt, ver tegenwoordigen twee derden van de Baski sche bevolking. 2. De Basken, die Franco steunen, vor men een derde van de Baskische bevolking. 3. Van de Katholieken is bijna de helft voor Franco, en. iets meer dan de helft (53 procent) tegen hem. 4. Als men van de veronderstelling van de Baskische nationalisten uitgaat dat Na varra n.l. ook bij Baskenland behoort, dan staat 60 procent van de Katholieke Bas ken aan de zijde van generaal Franco. Hieruit blijkt duidelijk, dat de Baskische Nationalistische Partij slechts een deel is (36 procent) van het Baskische volk, en dat die partij, die zich met de Rooden tegen Franco heeft verbonden, slechts de helft van de „Katholieke Basken" omvat. De wereld in vogelvlucht De eerste minister van België, van Zee land, heeft van de Harvard Universiteit de uitnoodiging ontvangen om naar Ame rika te komen teneinde daar een benoe ming tot eere-doctor in ontvangst te ne men. De Belgische premier grijpt deze ge legenheid aan, om teyens met president Roosevelt en andere vooraanstaande Ame- rikaansche staatslieden te confereeren over het probleem dat hem op het oogen blik bezig houdt, n.l. de verruiming van den wereldhandel. President Roosevelt heeft reeds te kennen gegeven, dat hij gaarne met van Zeeland over deze kwes tie zal confereeren, zoodat er alle hoop be staat op volledige medewerking van de Vereenigde Staten, een medewerking, wel ke toch onmisbaar is wil de opzet kans van slagen hebben. In Duitschland is groote verontwaardi ging gewekt door het bericht van den dood van den blokleider Riedel van den buitenlandschen dienst van de nationaal- socialistische partij te Buenos Aires. Aan vankelijk werd de schuld geschoven op de communisten, doch volgens een andere lezing is Riedel gedood bij een handge meen met zijn eigen menschen, die van hem verantwoording eischten van de hem afgedragen gelden. Volgens deze lezing zou het dus een doodgewone ordinaire ru zie zijn geweest met ongelukkigen afloop. Wij vermoeden zoo, dat men in Duitsch land deze lezing niet zal willen aanvaar den. Riedel is direct to martelaar verhe ven en hij zal derhalve het slachtoffer moeten blijven van communisten en Jo den. De Japanners zijn lui, die in korten tijd zich de resultaten van de Westersche be schaving hebben eigen gemaakt. Als be wijs daarvoor is dezer dagen het Japan- sche vliegtuig, dat den schoonen naam voert van „De Verheven Wind" naar Europa komen vliegen in record-tijd. Het is thans in Berlijn eh bij de officieele speeches, welke bij gelegenheid van de aankomst gisteren zijn gehouden, is o.a. herinnerd aan het feit, dat in 1910 de eer ste Japanners in Duitschland kwamen om de aviatiek te bestudeeren. Zij hebben zich knappe leerlingen getoond. LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 NAAR DE BOLLEN! Er valt al heel wat te genieten. De A.N.W.B. meldt: Over de bloei in de „bollenstreek", dat wil zeggen de streek langs de duinen tusschen Den Haag en Den Helder, kan worden medegedeeld, dat thans een tocht, hetzij per auto, per fiets, of te voet, kan worden ondernomen. Het bollenland bereidt zich voor op het groote lente-bloemenfeest, zoodat wie er nu op uitgaat, deze komende Zaterdag en Zondag al hel wat te zien zal krijgen. De narcissen staan mooi in bloei, in ve lerlei tinten, van diep-goud tot zacht geel heffen ze haar kelken op de ranke sten gels de zon tegemoet; de steeds meer ont luikende hyacinthen, met haar sprekende kleuren, verspreiden als er wat zon is, reeds heerlijke geuren en het sprekende rood van de tulpen, doet zich almede gel den in het kleurenfestijn, dat het bollen land in de prille lente den natuurliefheb ber biedt. Men kan het er bij eenigszins gunstig weer Zaterdag en Zondag best op wagen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Belgische premier gaat in Juni naar Amerika, waar hij besprekingen zal hebben met Roosevelt. (2de blad). De moord op den Duitschen nationaal- socialist Rüdel te Beunos-Aires. (2de blad). Een kruistocht tegen de dictatuur in Ja pan. (2de blad). BINNENLAND. Toename van de Rijksmiddelen (2e bl.) Het nationaal Vondel-comité (2e blad). Bijzonderheden over de bekentenis van de verdachten inzake den moord te Geijs- teren. (Gem. Ber., 2de blad). Autodiefstallen in België opgehelderd; twee verdachten te Amsterdam gearres teerd. (Gem. Ber., 2de blad). Pastorie der Ned. Herv. Gemeente te Oud-Schoonebeek afgebrand; bewoners redden zich met moeite. (1ste blad). R.K. POLITIEBOND „ST. MICHAEL" Bestaat 25 jaar. De afd. Leiden van den Ned. R. K. Po litiebond St. Michaël zal op Woensdag 21 April a.s. haar 25-jarig bestaan op luis terrijke wijze herdenken. Des morgens te 8 uur zal in de St. Jo- sephkerk aan den Heerensingel een ge zongen H. Mis worden opgedragen, waar onder algemeene H. Communie des le den. In café restaurant „Zomerzorg" zal hierna een gemeenschappelijk ontbijt worden gehouden, aangeboden aan leden, huisgenooten en genoodigden. De heer Albert Gerritsen zal muzikale medewer king verleenen. Na het ontbijt volgt een samenspraak en kinderzang door meisjes van leden, waarvoor de tekst vervaar digd is door de eerw. Zusters. Des middags van half drie tot half vier is er receptie in het Zita-gebouw, Pieters- kerkkoorsteeg 15. Des avonds wordt een feestelijke bij eenkomst gehouden voor leden, huisge nooten, donateurs, begunstigers en genoo digden, terwijl als spreker zal optreden de zeereerw. heer H. F. M. Goossens, pas toor te Nuland, Geestelijk adviseur van den Ned. R. K. Politiebond. Hiernaast zal "een gevarieerd program ma worden gegeven van muziek en zang, goochelen en buikspreken. Vijf en twintig jaar geleden werd dus de Leidsche afdeeling van St. Michaël op gericht, waarmede ook de R. K. Politie mannen voldeden aan den uitdrukkelijken wensch van Paus en Bisschoppen om zich Katholiek te organiseeren. In het voorwoord tot het keurige pro gramma constateert het bestuur dit met trots en het voegt eraan toe: Zij hebben zulks gedaan uit gehoorzaamheid; maar ook, omdat zij inzagen, dat de Katholieke beginselen en gevoelens in een z.g. neu trale vereeniging niet tot uiting kunnen komen. Het blijkt toch telkens weer op nieuw, dat neutraliteit in het volle wer kelijke leven niet kan bestaan. Er moet worden partij gekozen ook op het ter rein van het veelomvattende organisatie leven. Wie niét de oogen sluit, moet dit er kennen als een feit. En wanneer wij, al dus vervolgt het bestuur, op de afgeloo- pen 25 jaar terugzien, dan spijt het ons niet, dat wij, R. K! Politiemannen in Lei den indertijd het besluit hebben genomen ons confessioneel te organiseeren. Het ledental is geklommen van 7 tot 35 leden, en 5 Eereleden. De pioniers van de afd. zijn de navol gende leden: J. A. Verkuijlen, P. H. Rut ten, Th. van Daalen, K. Baltus, L. Huijs, M. van Schaik en S. Verver, waarvan de eerste vijf nu Eereleden zijn, en de laat ste twee nog in Politie-dienst zijn. De verstandhouding en de samenwer king tusschen de organisaties en de su perieuren is uitmuntend geweest, waar door de materieele positie der leden veel is verbeterd. Voor de godsdienstige belangen, voor de zedelijke verheffing der leden heeft de organisatie ook steeds geijverd en het bestuur wijst op het werk der gesloten retraiten, waaraan de deelname steeds grooter wordt. Om het peil der ontwikke ling van de leden te verhoogen, heeft de vereeniging cursussen georganiseerd, wel ke worden geleid door twee der bestuurs leden, de heer en Van Gennip en Mom. St. Michaël hoopt spoedig iederen R. K. politieman in Leiden als lid te mogen in schrijven. Degenen, die nog buiten de or ganisatie staan en bij hen thuis behooren krachtens hunne beginselen, mogen in zien wat is een eisch van dezen tijd, wel ke geen kleurloosheid kent. En zij mogen doordrongen worden van de waarheid, gelegen in het woord van den vooraan staanden Katholieken leider en arbeiders vriend Mgr. Dr. Ariëns: „Wie niet gehoor zaamt aan zijn Bisschop, heeft per sé on gelijk". EERW. ZUSTER CYPRIANA f In den ouderdom van 81 jaar is in het St. Elisabethsgesticht alhier overleden de eerw. zuster Cypriana (in de wereld Cor nelia Beljaars). De thans overledene werd te Zeven bergen geboren, trad op 6 Aug. 1894 in het klooster (Moederhuis Hendrikstraat te Breda), werd den 30en Sept. van dat jaar ingekleed en deed op 6 September 1896 haar H. Professie. Na eerst te Breda in de particuliere ziekenverpleging werkzaam te zijn ge weest, werd zuster Cypriana overgeplaatst naar Leiden, waar zij tal van jaren is werkzaam geweest. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal a.s. Maandag plaats "hebben na de H. Mis van Requiem te 9 uur. MISSIEZUSTERS AANGEKOMEN. Naar wij vernemen zijn de eerw. zus ters Eusebia en Christophora, die vanuit het St. Elisabethgesticht alhier naar de Missie van Medan zijn vertrokken, al daar behouden aangekomen. STUDIEFONDS HARTEBRUG. Wij willen degenen, die in het bezit zijn van Studiefondskaarten, er op attent ma ken, dat er a.s. Zondag 18 April van 12.00 1.30 uur gelegenheid is voor plaatsbe spreken a 10 cent in het clubhuis „St. An- tonius", Mare, waar tevens nog enkele kaarten verkrijgbaar zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1