De huldiging en ontvangst te Soest. Na Baarn heeft Donderdag ook Soest het vorstelijk echtpaar een feestelijke en enthousiaste ontvangst bereid. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard voor het raadhuis te Soest De sleepboot .In- dus" van L Smit Co op weg met den baggermolen „Lady Willington" van Londen naar Cochin China Het eerste gereedgekomen wegvak van den nieuwen rijksweg den Haag - Utrecht bij Voorburg is Donderdag voor het ver keer opengesteld Voor de spoorwegen In Algiers worden speciale moderne aërodynamische locomotieven In dienst gesteld De Hertog van Kent stelde deze week de grootste steenkool-Installatie ter wereld, te Bolsover geconstrueerd, In werking Het nieuwe raadhuis van Uithoorn Is Donderdag officieel geopend door den waarnemend commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. J. B. Bomans. De Uithoornsche jeugd brengt den autoriteiten een zanghulde voor het raadhuis FEUILLETON DE VIERDE MAN (Een geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, Ud der Centrale Recherche), door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden). 84) De beminnelijke glimlach op het gelaat van den rechercheur scheen plotseling te verstijven. „Aha, ia u van de pers?" antwoordde hij en zijn toon klonk aanmerkelijk koeler, toen hij vervolgde: „Tja, dat is een kwes tie, die de commissaris zal moeten beoor- deelen. Myn opdracht luidt slechts u te verzoeken mij naar het bureau te volgen. Ik vermoc5 echter, dat uw vriend den com missaris inmiddels reeds van uw antece denten op de hoogte zal hebben gesteld, al kan ik u dan wel in vertrouwen mededee- len, dat het hier bij de politie niet usance is bij het onderzoek van een zaak de hulp in te roepen van verslaggevers." De hautaine toon, waarop deze laatste worden gesproken waren, prikkelde Wils. „Van hulp inroepen door de politie is geen sprake", antwoordde hij, nu eveneens met de nood «ge reserve. „Het spijt me, dat ik zoo openhariig was u in te lichten over mijn verhouding tot inspecteur Sanders. Ik had daarmee kunnen wachten tot ik tegen over den commissaris sta." De rechercheur haastte zich nu den re porter te verzekeren, dat het allerminst in zijn bedoeling hsd gelegen, hem of de Hol- l&ndsche politie, aan wie men zelfs met be trekking tot deze zaak veel vesrchuldigd was, te beleedigen. Hij meende echter aan vankelijk een collega tegenover zich te hebben en dat had ten slotte aanleiding ge geven tot dit misverstand. Politiemenschen dat zou de heer Wils in zijn intiemen om gang met inspecteur Sanders wel bemerkt hebben, waren nu eenmaal van een bijzon der slag, dat het gewone, burgerlijke leven min of meer ontgroeid was en zich daarbij niet goed meer kon aanpassen. De reporter vond deze verontschuldiging vrij dwaas, maar waar de man thans weer overvloeide van beleefdheid en met veel strijkages zijn blunder trachtte te herstel len, riep hij den kellner om af te rekenen en maakte hij zich gereed den rechercheur te volgen. Voor den ingang van het café aan de Konigsallee wachtte een zware Mercedes, waarvan de chauffeur, beleefd salueerend, het portier opende, toen het tweetal na- naderde. De rechercheur gaf opdracht te rug te rijden naar het bureau en een mi nuut later stoof de wagen de Konigsallee af in de richting van de Corneliusplatz. De politieman was thans weer een en al welwillendheid. Met groote belangstelling informeerde hij naar den toestand in Hol land, dat hij, tijdens eenige korte bezoeken aan Arnhem en Den Haag had leeren waar- deeren, waarbij hij intusschen niet naliet zijn gast te wijzen op de bezienswaardig heden van Dusseldorp, die vooral in het stadsdeel, dat zij nu doorkruisten, bijzonder talrijk vertegenwoordigd waren. Met onverminderde snelheid raasde de wagen over den Hindenburgwall en vervol gens door de stille straten van de langs den Rijn gelegen villawijk. Daar deze in het Zuiden begrensd wordt door een klein wan delpark, dat onmiddellijk aan het oude stadsdeel met de Alte Jakostrasse aansluit, verwonderde het Wils geenszins, dat het bureau van de derde sectie zich in deze omgeving bevond. Juist wilde hij in dezen zin een opmer king maken, toen zijn aandacht getrokken werd door een auto, welke uit tegenover gestelde richting naderde en waarvan de bestuurder zich alle moeite scheen te ge ven den chauffeur van de Mercedes te be duiden, dat hij moest stoppen. Merkwaar digerwijze maakte deze onmiddellijk aan stalten aan dezen wensch gevolg te geven, doch Wils verkeerde over de reden hiervan niet lang in twijfel, want bijna tegelijker tijd wendde zich de naast hem zittende re chercheur, wien een en ander evenmin ont gaan was, tot den chauffeur, met de woor den: .(Stop even, Kurt. Het schijnt, dat Oswald een boodschap voor ons heeft". Inderdaad werd nu het portier van den anderen wagen geopend door een heer, die haastig uitstapte en snel de straat overstak. De rechercheur boog zich met een korte verontschuldiging over Wils heen en open de nu op zijn beurt het portier. De andere wendde zich, na den reporter vluchtig ge groet te hebben, tot diens metgezel, die in eenigszins gebogen houding bleef staan. „Heb jij het proces-verbaal van de zaak- Mayer bij je?" Het antwoord op deze, schijnbaar zeer onschuldige vraag, ontging Wils, want plot seling wist hij zich van twee kanten aan gegrepen en nog eer hij 'een hand tot zijn verdediging had kunnen uitsteken, voelde hij, hoe een donkere kap op zijn gezicht werd gedrukt en een weeë, ondraaglijke lucht hem in neus en mond drong. Slechts gedurende een oogenblik, te kort om zelfs maar aan weerstand te kunnen denken, drong het tot hem door, wat hier gebeurde. Een overval.... chloroform! Dan ontspan de zich de last op zijn borst. Zijn aanval lers lieten hem los.... Hij trachtte zijn arm op te heffen, doch deze scheen van lood. Nog werd het licht door de zwarte kap verduisterd en een lichte druk op zijn gelaat bewees, dat 't ding door iemand werd vastgehouden. Zwaar suisde en gons de het in zijn ooren, een gevoel van inten se loomheid deed hem alle belangstelling voor zijn omgeving verliezen.... Met een ruk zette de wagen zich weer in beweging ....Fluisterende stemmen, onverstaanbare woorden, die langzaam wegstierven, dron gen moeizaam tot hem door. Sanders op het oorlogspad. Inspecteur Sanders had op het hoofdbu reau van politie, waar hij zich bij de afdee- ling „Kriminalpolizei" vervoegd had, een dankbaar gehoor gevonden. De mededee- lingen van den Hollandschen collega, wiens achtervolging van een beruchte landgenoo- te geleid had tot de ontdekking van een verblijfplaats'van misdadigers, die met eenige reden verdacht worden van een serie in de omgeving van Dusseldorp ge pleegde en tot dusver onopgehelderde in braken, hadden niet nagelaten eenigen in druk te maken op den dienstdoenden com missaris, die onmiddellijk eenigen zijner beste speurders liet ontbieden om de te treffen maatregelen gezamenlijk onder de oogen te kunnen j zien. Unaniem was men van oordeel, dat het wenschelyk was den terugkeer van recher cheur Evertsen af te wachten alvorens zelf in te grijpen. Wellicht was de rechercheur er in geslaagd nadere bijzonderheden met betrekking tot de bewoners van het gehiem- zinnige pand te weten te komen, welke bij het verdere onderzoek of een eventueel noodzakelijken overval van belang zouden, kunnen zijn. Sanders stelde echter onmiddellijk de voorwaarde, dat zijn belangen, welke vrij wel uitsulitend betrekking hadden op de faits et gestes van de pseudo verpleegster, door het optreden der Dusseldorpsche auto riteiten niet zouden worden geschaad. Hij begreep zeer wel, dat men hier op het hoofdbureau meer interesse had voor de bewoners van het perceel in de Alte Jakob- strasse dan voor de zaak, die hem naar Dus- seldorf had gevoerd en het leek hem daar om geenszins overbodig zijn buitenland- schen collega's op het hart te drukken voor al geen stappen te ondernemen zonder zijn voorkennis. Tot eiken prijs moest hij trach ten te voorkomen, dat de pseudo-verpleeg- ster er de lucht van kreeg, dat zij gevolgd werd en, afgaande op den, in dit verband min of meer bedenkelijken dienstijver van de Duitsche rechercheurs, leek hem dit ge vaar geenszins denkbeeldig. De toezegging van den commissaris, dat niets buiten hem om zou worden onderno men, stelde hem ten slotte gerust en als re sultaat van de bespreking kwam men voor- loopig overeen, dat Sanders weer naar ho tel „Zweibruckenhof" zou gaan om daar den terugkeer van Evertsen af te wachten. Met dezen zou hij zich dan wederom aan het hoofdbureau vervoegen, waarna verde re maatregelen in gezamenlijk overleg zou den kunnen worden vastgesteld. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9