Brengt een bezoek aan het Voorjaarsleest in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal, op 17, 18, 19, April a.s., ten bate van het Moedsrschapfcnds VRIJDAG 16 APRIL 1937DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 van de Bond van Gezinshoofden - Afdeling Leiden van de Nederlandse R.K. Bond voor Grote Gezinnen Zaterdag 17 April, J/2 2 uur en !/2 4 uur Poppenkast-voorstelling. Entree 10 cent Voorjaarsfeest heeft plaats Zaterdag van 3-12 uur. Zondag van 3-12 uur. Maandag van 7-12 uur H F* Bijzondere attracties voor kinderen „Hans en Grietje bij het huis van de oude heks". Poppenstands; „Grepen uit het dagelijks leven" Entree 10 cent. Kinderen onder geleide gratis. BINNENLAND Een rede van dr. Colijn Jaardag Kamer van Koophandel te Rotterdam. - Viering in tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard. - Rede van Z. E. dr. H. Colijn. In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard heeft hedenmiddag de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam haar jaardag gevierd met een bui tengewone vergadering in de groote Doe lenzaal, in welke vergadering de minis ter-president Z. E. dr. H. Colijn, een rede heeft uitgesproken. In zijn inleidend woord betuigde de voorzitter der Kamer, de heer W. A. En- gelbrecht, den zeer bij zonderen dank der kamer aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard voor zijn hoöge tegen woordigheid, waarmede Z. K. H. opnieuw getuigt van groote belangstelling voor 's lands economisch leven. Evenzeer gaat de dank der kamer uit naar zijne excellentie den minister-presi dent, dr. Colijn, voor de aanwezigheid in deze vergadering, welke hij bereid is met een rede op te luisteren. Met erkentelijk heid ook begroet de kamer te dezer plaat se prof. dr. ir. Gelissen, minister van han del, nijverheid en scheepvaart1, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, burgemeester en wethouders van Rotterdam, vertegen woordigers van departementen, waarmede de kamer in geregelde verbinding staat, vertegenwoordigers van handel en nijver heid uit de hoofdstad des lands en andere steden. Een hartelijk welkom richtte spr. na mens de kamer ook tot hen, die uit amb telijken kring en uit het bedrijfsleven van Rotterdam gevolg hebben willen geven aan een beroep der kamer op hun tegen woordigheid. Bemoedigend noemde spreker aller aan wezigheid voor haar in de vervulling van haar verantwoordelijke opdracht handel en nijverheid in het haar toegewezen ge bied te dienen in het kader van 's lands algemeene belangen. Moeilijke jaren liggen voor het rijk in Europa en Overzee en uit den aard der zaak in bijzondere mate ook voor onze havenstad, achter ons. Moge „Herlevend Rotterdam" bij de tot voorzichtigheid gebiedende vooruitzich ten zich overtuigd gevoelen van de be langstelling van 's lands regeering, waar van heden blijkt door de bereidwilligheid van zijne excellentie minister-president dr. Colijn in deze vergadering op verzoek der kamer het woord te willen voeren. Vervolgens hield dr. Colijn zijn rede over „wisselingen in het wereldverkeer". Tot nu toe was men verplicht te hande len zooals men bij een dringende dijk breuk pleegt te doen: elk zwak punt dat gerapporteerd wordt, moet onmiddellijk worden versterkt soms zonder verband met wat elders geschiedde. Alle gerede neer over een vast plan tot bestrijding van de crisisverschijnselen was ijdel, om dat eiken dag de andere landen onze reeds gemaakte berekeningen en plannen kon den omver werpen. Teekening in den toestand. Thans echter is er eenige meerdere tee kening in den toestand gekomen. De hoofdlijnen van elk beleid zijn niet meer zoo nevelig als ze waren en dit stelt ons in staat behoudens de nog altijd noo- dige omzichtigheid lijnen voor onze toekomst uit te stippelen. We weten nu langzamerhand, althans ten naaste bij, voor onzen akkerbouw en den tuinbouw wel waar we staan, in hoe verre sommige verschuivingen als van blij venden aard beschouwd moeten wor den. Steun aan die takken van volkswel vaart zal, zeker bij sommige onderdeelen er van, nog niet gemist kunnen worden, maar de bemoeizucht van de overheid, met haar complex van crisismaatregelen, zal eerlang belangrijk ingekrompen moe ten worden. Bij den zuivel blijft de noodzakelijkheid van een zeer belangrijken uitvoer tegen niet loonende prijzen ons kwellen en de mogelijkheden om daarin afdoende ver andering te brengen, zijn nog door nie mand aangewezen. Voor onze industrie ben ik minder be zorgd. Haar aanpassingsvermogen is zeer groot gebleken en de internationale be weging gaat voor haar in de goede rich ting. Er is, wat de landman noemt, werking in de lucht. De Oslobesprekingen zijn het teeken van nieuw beraad. Engeland en Frankrijk namen dezer dagen het initiatief voor een onderzoek op iets breeder terrein. De Amerikaansche minister van staat, Cor- dell Hull, is een onvervaard kampioen voor een vrijer handelsverkeer. Ik ben voor het industrieele goederen verkeer geenszins zoo pessimistisch als sommigen, die meenen, dat de autarki sche strevingen het voor altijd gewonnen heben. Ik blijf behooren tot hen, die van oordeel zijn, dat de huidige handelspoli tieke verhouding bezig zijn vast te loopen, ten deele reeds vastgeloopen zijn en dat de begeerte om aan de beklemming er van te ontkomen, sterk groeiende is. Vast staat het, onomstootelijk vast, dat alleen terugkeer tot een stelsel van vrijer handelsverkeer tot grootere welvaart voeren kan. Een evenzeer, dat alleen langs dien weg ook het werkloos heidsprobleem aanmerkelijk^ kan worden verzacht. Indien onze productie haar afzet naar buiten niet herwinnen kan en zij in de mate, als de laatste j"aren het geval was, gebonden blijft aan het nationale con sumptievermogen, is de verdwijning der werkloosheid een onoplosbaar probleem. Ook onze fabrieken en arbeiders hebben voorheen in ruime mate gearbeid ter voorziening in de behoeften van anderen dan het Nederlandsche volk. Wij zullen dat moeten blijven doen. Overzien we den toestand van thans met dien van de onmiddellijk achter ons liggende jaren, dan valt ongetwijfeld hier en daar op vooruitgang te wijzen.- De geslaagde aanpassing van verscheidene bedrijven, die voorafging aan de mone taire wijziging en juist daarom zoowel het een als het ander vruchtbaar deed zijn, stemt hoopvol. In bijzondere mate geldt dit voor Neder - landsch Indië, waar de aanpassing met verwonderlijk doorzettingsvermogen ten volle bereikt was en waar, vooral door een algemeene internationale prijsstijging van eenige belangrijke Indische uitvoer- producten, een zeer veel gunstiger toe stand werd verkregen. Eindoordeel over den toestand. Móet men een eindoordeel geven over den toestand en de verwachtingen, hier zoowel als in Indië, dan kan men zeggen, de veeren van den vogel hebben wel ge leden, maar zijn slagpennen zijn onge deerd. In Indië zijn de veeren alweer aan het bijgroeien en ook hier mag men dit als geen onverwachte nieuwe storingen optreden tegemoet zien. De krachten van het land zijn niet ge broken, de ontzaglijke werelddepressie heeft voorts ook wel goede gevolgen ge had. In dien zin dan, dat de veel gesmade aanpassing menig bedrijf in de positie heeft gebracht, dat het thans weer met vertrouwen op de wereldmarkt kan ver schijnen. Het zal nog zeer de vraag zijn of men daar, waar alleen maar gedeva lueerd werd en niet aangepast, de positie uiteindelijk even goed zal blijken als bij ons het geval is. Meer dan een land heeft moeilijkheden ontweken, die wij hier moedig hebben doorstaan. Dat zijn de voornaamste lichtpunten te midden van veel dat nog donker is. Daar op rust ook het vertrouwen op een betere toekomst. De regeering zal, in hare sfeer, het mogelijke hebben te doen voor ver ruiming van het handelsverkeer, voor het wegnemen ook van alle onnoodige be lemmeringen, binnenslands, voorwaarde voor een welvarend Nederland en een voorspoedig Indië. Maar daarnaast blijft ook waar het oude adagium, dat de mensch op Gods hulp alleen hopen mag, indien hij zich zelf tot het uiterste inspant. Spr. besloot zijn rede met de kamer het goede toe te wenschen voor het komende werkjaar. BEKALKEN VAN STRATEN MET POLITIEKE LEUZEN. Streng optreden daartegen acht de minister zeer terecht gewenscht. De Minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de Gerechtshoven een circulaire gezonden, waaraan het vol gende wordt ontleend: In verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan in den daaraan vooraf gaanden tijd wor den verwacht, dat onrechtmatig gebruik zal worden gemaakt van de openbare we gen en straten, van gebouwen, schuttin gen en andere voorwerpen aan die wegen en straten gelegen, voor het in het open baar propageeren van politieke leuzen, hetgeen in het belang van de openbare or de ongewenscht is te achten. Naast de in talrijke gemeentelijke politie verordeningen voorkomende verbodsbepa lingen tegen dit euvel, komt het den mi nister na overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken gewenscht voor de aandacht nog eens te vestigen op een tweetal artikelen uit het wetboek van strafrecht, die ten deze toepassing zouden kunnen vinden, t.w. de artikelen 350 en 424. In het bijzonder het eerste artikel zal van belang moeten worden geacht, daar veelal beschadiging af vernieling van de voor genoemde doeleinden gebruikte we gen, straten, muren, schuttingen, enz. het gevolg zal zijn. Voor wat de toepassing van art. 424 W. v. St. ten deze betreft, verwijst de minis ter naar het arrest van den Hóogen Raad van 12 December 1921, n.j. 1922, blz. 278. Het is gewenscht, dat krachtig wordt op getreden tegen de overtreders van genoem de bepalingen, zoo noodig met inbeslagne ming van de door hen ter zake gebruikte voorwerpen. De Nederlandsche Handels missie in Argentinië De kleine Nederlandsche kolonie. Ook in de afgeloopen week is er voor de Nederlandsche Handelsmissie één geweest van hard werken. De besprekingen in zake verschillende desiderata, welke verband Houden met de Nederlandsch-Argentijnsche handelsovereenkomsten, zijn nogal tijdroo- vend en een definitieve regeling kan dan ook pas tegen het einde van het verblijf in de Argentijnsche hoofdstad tegemoet ge zien worden. Eveneens duren de bespre kingen met de onderscheiden belangheb benden bij den Nederlandsch-Argentijn- schen handel nog steeds voort. De mogelijk heden, welke daarbij ter tafel komen, val len geenszins tegen, maar overtreffen stel lig de verwachtingen. De Rotary Club van Buenos Aires, waar in vrijwel het geheele economische leven des lands vertegenwoordigd is, heeft de bezoekers uit Nederland uitgenoodigd tot een eenvoudig, doch drukbezocht noen maal, waarbij ten overstaan van alle na tionaliteiten, welke ji dit deel der wereld samenwonen, hulde werd gebracht aan Nederland - als voorstander van het onbe lemmerde handelsverkeer tusschen de vol keren en als drager van practische uitvoer bare vredesgedachten. Deze algemeene denkbeelden werden nog nader toegelicht op een bijeenkomst in de zalen van Borsa de Comercio, de groote koopmansbeurs van Buenos Aires, waar in bijzijn van vele honderden zakenlieden hartelijke woorden tot de vertegenwoordigers van het Neder landsche zakenleven werden gericht. Inmiddels zijn allerlei onderdeelen aan dachtig onderhanden genomen. Landbouw bedrijven en nieuwe takken 'ran voort brenging, zooals de fruitteelt, zijn onder deskundige voorlichting bezocht. De in dustrie van dierlijke grondstoffen, de staatszorg voor de veredeling van de graan- cultuur, met inbegrip van de bemonstering van het vervoer, dit alles is van'zeer nabij bekeken. Ook het onderzoek naar de mogelijkhe den tot vestiging van Nederlandsche kolo nisten op Argentijnschen bodem duurt nog voort. Een belangrijke phase van dit on derzoek heeft gevormd het bezoek, dat eenige leden der missie gebracht hebben aan de Nederlandsche landbouwkolonie bij de stad Arroyos, in het Zuiden der provin cie Buenos Aires. Sinds 1898 zijn er in dien hoek des lands Nederlandsche boeren aan het werk ge weest, met wisselend geluk. Want de aan vankelijke nieuwkomers waren niet altijd van een soort, welke in een nog te ontgin nen streek een onmiddellijk en grondig succes beloofde. Het moet dan ook worden gezegd, dat de Denen uit diezelfde periode het er heel wat beter hebben afgebracht dan de immigranten uit Nederland. Deze laatsten zijn pas op dreef geraakt sinds zij, onder leiding van een aantal ervaren voor trekkers, een kleine en gesloten groep van godsdienstig sterk aaneenhangende kolo nisten konden vormen, welke eerst bij San Caetano, en later bij Tres Arroyos een homogene gemeenschap hebben weten te vestigen. Dit is een volk van eenvoudi ge boeren, gewend aan hard werk en aan gering comfort. Op het oogenblik wonen daar vijf en twintig gezinnen van gere formeerde Hollandsche boeren bijeen. Reeds is er een Nederlandsch schooltje, met een onderwijzer, die uit het moeder land is overgekomen. Voor een eigen kerk worden gelden bij eengespaard. De onder linge geest is er voortreffelijk en deze kleine phalanx van landgenooten heeft kans gezien om ook in de zware crisisja ren, welke Argentinië heeft doorgemaakt, het hoofd boven water te houden. Thans nu betere tijden voor de deur staan, zint men op uitbreiding en op consolideering. De hartewensch van deze lieden is, te eeni- ger tijd als eigengeërfde boer te kunnen werken, hetgeen stellig aan de methodes van landbouw en veeteelt in hooge mate ten goede zou komen. HET VERTROK VAN DE KONINGIN UIT DEN HAAG. H. M. de Koningin zal morgenochtend omstreeks half elf per auto van het Huis ten Bosch naar Soestdijk vertrekken, al waar Hare Majesteit het noenmaal denkt te gebruiken. In den laten namiddag zal de Koningin vermoedelijk op het Loo aankomen. BELGISCH GEZANTSCHAP. De opvolger van den heer Maskens. Van betrouwbare zijde verneemt de „Msb", dat de gouverneur van Belgisch Limburg, de heer Hub. Verwilghe,zeer ernstig in aanmerking komt om te worden benoemd tot gezant van België te 's-Gravenhage. De heer Verwilghe schijnt reeds voor deze functie bestemd te zijn geweest, toen er sprake van was, dat wijlen gezant Mas kens naar Rome zou vertrekken. VERWERKING BACONVARKENS. Alle fabrieken schreven in voor 0.99 per 100 K.G. Bij de inschrijving voor de verwerking van baconvarkens voo± het tijdvak van 1 Mei tot 1 November, hebben alle deelne mende fabrieken ingeschreven voor een prijs van 0.99 per 100 K.G. geslacht ge wicht. Deze inschrijving liep weer op 10.000 varkens per week, zijnde 45 pet. van de capaciteit dei fabrieken. Bij de inschrijving voor den nu afloo penden termijn is gegund aan de inschrij vers van 85 tot en met 99 cent. De coöpe ratieve baconslachterijen heöben ook nu weer gebruik gemaakt van haar recht om zich aan te melden voor deelneming tegen een door deD minister van Landbouw en Visscherij vast te Stellen prijs. Voor het tijdvak 1 November 1936 tot 1 Mei 1937 heeft de minister van Landbouw en Vis scherij dezen prijs bepaald op 1.15 per 100 K.G. geslacht gewicht. EEN KRUISBEELD IN DE RAADSZAAL. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Huissen, deden B en W. het volgend voorstel: „Hoewel van oudsher in Huissen regel matig heerlijke uitingen van Godserken ning plaats vinden, pleegt het gemeente bestuur nochtans zijne vergaderingen noch te openen noch te sluiten met openlijk erkennen van den Allerhoogste en het in roepen van des Allerhoogsten hulp. Daargelaten de vraag, welke motieven vroeger aanwezig mochten zyn, meenen B. en W. dat in dit tijdsgewricht, waarin vaak de naarr Gods in het openbare leven met opzet wordt verzwegen en het beeld van den gekruisten Heiland, Christus, uit openbare gebouwen gebannen wordt, voor de Christelijke overheid getuigen plicht is. Nu deze in menig opzicht rampspoedige tijd den mensch meer dan ooit aan diens afhankelijkheid van den Schepper herin nert, gevoelt ook de overheid meer dan ooit behoefte aan nederig in te roepen de hulpe des Heeren bij het vervullen van hare moeilijke bestuurstaak. Terecht zijn in de vergaderzaal van den raad plaatsen ingeruimd aan de beeltenis sen van eenige Doorluchtige leden van het geliefde Oranje-Huis, maar het ontbreken van een beeld van den gekruisten Heiland Christus, wordt als een groot gemis gevoeld. De burgemeester heeft medegedeeld voor nemens te zijn aan de gemeente een Cru cifix te schenken en heeft het college ver zocht den raad tewillen voorstellen het geschenk te willen plaatsen in de raads zaal". Gaarne geven B. en W., aldus de „Geld.", gevolg aan dat verzoek terwijl de raad z.h.st. het voorstel aannam, onder dank zegging aan den voorzitter voor zijn initia tief. MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. Het karakter van het Mei-feest der Kruisvaart. Het karakter dat het reeds aangekon digde Mei-feest van de „Kruisvaart" dit jaar op 23 Mei a.s. zal dragen, wijkt in belangrijke mate af, van hetgeen in haar vorige massale acties tot uiting kwam. Het „Kruisvaartspel" in 1934 te 's-Gra venhage uitgevoerd door 500 jongens, be doelde een demonstratie te zijn, van wat zij in hun jeugdbeweging beleven. Voor namelijk werd daarbij de vormende aard van de „Kruisvaart" naar voren gebracht. Ook het St. Michielsspel, dat in 1935 in de Apollo-hal te Amsterdam door 800 jongens werd uitgevoerd, was op een de monstratieve gedachte gebaseerd, n.l. het uitroepen van St. Michiel als patroon van de „Kruisvaart". Het by de gelegenheid van de Leidersdag te Rotterdam in Sept. 1936 opgevoerde tooneelspel: „Radijs" be doelde de leiders richting te geven in het jongensspel. Aan *het a.s. Meifeest wordt thans een eenigszins ander karakter geschonken. Uiteraard is het manifeste element ook nu weder sterk op den voorgrond tredend, doch het is daarbij vooral gericht op het feit van de ontmoeting der jongens, die ten getale van ruim 1000, uit alle deelen van het Haarlemsche Diocees tezamen zullen komen in de Wielerbaan te Heem stede. Deze „ontmoeting" in grooten stijl, zal in een feestelijke sfeer gehouden wor den, door de algemeene delename der jon gens aan het gemeenschappelijke dag programma, waarin kleur en beweging, spel en dans zullen domineeren. Bovendien zal aan dit Mei-feest een be paalde wijding gegeven worden, door de vernieuwing der toewijding van de Kruis vaart aan Maria. Deze heeft ten vorige jare voor de eerste maal plaats gehad door Z. H. Exc. den Bisschop van Haar lem, Mgr. J. P. Huibers. in tegenwoordig heid der Leiders, te Rotterdam. Thans zullen bij de hernieuwing ervan, ook de jongens van de „Kruisvaart" tegenwoor dig zijn. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. De Ned. Zuivelcentrale bericht, dat van 18 April t/m 24 April 1937 de prijs van consumptiemelk, gekocht op regeerings- contract voor het taxegedeelte zal bedra gen 6.25 cent, eventueel verhoogd met pre mie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeeringsminimumprijs 4.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemeik 2.50 cent. DE BIJZONDERE RFTOURKAARTEN OP DE SPOORWEGEN. Wij vernemen omtrent deze nieuwe kaar ten nog het volgende: Waar het de bedoeling is, dat de kaarten dienen om na 18 uur te reizen (behalve dan de aangegeven uitzonderingen op de lijnen AmsterdamRotterdam) zullen zy niet worden afgegeven in verbinding met een daaraanvoorafgaand traject. Men zal dus b.v. te Utrecht niet kunnen krijgen een bijzondere retourkaart GoudaDen Haag in verbinding met een gewoon kaartje UtrechtGouda. Om dezelfde reden zullen de bijzondere retourkaarten ook niet wor den afgegeven aan doorgaande loketten. Men mag wel op deze biljetten (na 18 uur) op tusschen-stations uitstappen en de zelfden dag weer op het zelfde biljet door reizen. Ook kan men (na 18 uur) tegen be taling van het verschil in prijs, in een hoo- gere klasse plaats nemen. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN VOOR KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. Aan meer dan 5000 Nederlandsche werk gevers, die handels-, kantoor- of winkel bedienden onder hun personeel tellen, werd vanwege de hoofdbesturen van de Nederl. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden en van den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" een fraai uitgevoerde brochure verzonden over de beteekenis der collectieve arbeidsovereenkomst voor genoemde categorie werknemers onder het motto „Een pleidoor vóór!" In deze brochure wordt met klem van argumenten uiteengezet om welke redenen ook voor de bij genoemde organisaties betrokken beroepen het afsluiten van col lectieve arbeidsovereenkomsten van zeer groote beteekenis is en tevens in het be lang van onderneming en bedrijf geacht moet worden. Het onderwerp mag ongetwijfeld zeer actueel worden genoemd en de sterkte van het betoog wordt wel buitengewoon verhoogd, doordien aan de brochure is toegevoegd een proeve van een collectie ve arbeidsovereenkomst voor kantoorbe dienden aan de hand van een reeds jaren in de practijk bestaande. In een beperkte oplage zijn aan de hoofdkantoren te Amsterdam voor serieu ze belangstelenden op aanvrage nog een aantal exemplaren van deze brochure be schikbaar. De staking bij de Goudsche wasscherij- bedrijven. In de staking bij de Goudsche wassche- rybedrijven is thans een zoodanige wijzi ging gekomen, dat van de vyf nog bij de staking betrokken bedrijven drie met werkwilligen en nieuwe krachten volle dig werken. In de wasscherijen van de firma H. Schrave en Zn., de firma H. v. d. Straaten en L. Jaspers en Zn., wordt dan ook geen der stakenden meer aange nomen. Feitelijk duurt de staking thans alleen nog voort bij de wasscherijen „De Blauwe Duif", van de firma J. T. Jaspers, en „De Hoop" van de firma Groos Nichting, waar nog ruim twintig stakenden zijn. Daar verondersteld wordt, dat vrees de stakende meisjes weerhoudt in de fabrie ken terug te keeren, is haar heden op nieuw de gelegenheid geboden, het werk te hervatten. Intusschen hebben de werk gevers nieuw personeel aangevraagd. Aan heele gezinnen wordt arbeidsgelegenheid geboden. Een deel der vrijwillige hulpkrachten, dat overbodig is geworden, is naar zijn woonplaatsen teruggekeerd. Alles is rustig. „Er bloeit nieuw leven op oude ruines!"

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7