DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Spanje in den greep des doods 28ste Jaargang VRIJDAG 16 APRIL 1937 No. 8700 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Op de eerste pagina van „Volk en Va derland" staat vetgedrukt onder boven- gtaanden titel: De bekende pater Borromaeus de Greeve, met wien wij het al eens eer der aan den stok hadden, heeft ver leden week in Der» Helder gesproken. Hij ving aan met voor zichzelf het recht van spreken op te eischen. Men zegt wel, dat de priester buiten de poli tiek hoort te staan, zoo zei hij, maar ik ben een vrij burger in een vrij Neder land en daarom eisch ik het recht op om in de politiek een oordeel te heb ben. Dat klinkt erg kranig. Maar een oogen- blik later liet hij er op volgen: ik doe dat met de volle sanctie van mijn over sten, met de geheele goedkeuring van mijn bisschop. Ei, ei! Dus pater De Greeve heeft voor zijn optreden verlof noodig gehad van: le. zijn oversten; 2e. zijn bisschop. Iemand die zooveel toestemmingen inoodig heeft van meerderen, om zijn mond open te mogen doen, moest zich er niet zoo op laten voorstaan, dat hij een „vrij burger in een vrij Nederland" is. Want dat klopt niet erg. Wat „Volk en Vaderland" schrijft klopt niet erg! 't Is verbijsterend oppervlakkige praat. Wie zóó schrijft denkt of zelf heele- maal niet na óf veronderstelt by anderen een grove onnadenkendheid, waarvan hij profiteeren wil ten bate van zijn partij, de N.S.B. Wij willen het liefst het eerste veronderstellen. Natuurlijk heeft een kloosterling verlof van zijn oversten noodig, om een bepaalden arbeid op zich te nemen. Dat is voor ieder een vanzelfsprekend! En klaar als d e d a g is ook, dat een priester, wer kend in een bepaald diocees, zich daardoor stelt onder het gezag van den bisschop van dat diocees. (Dat hij om redevoeringen te houden verlof noodig heeft van den bis schop, in wiens diocees hij spreekt, heeft pater Borromeaus niet gezegd). Dit alles houdt in een vrij willige afstand van rechten door religieus en priester aan de geestelijke overheid. Maar dat alles is toch heel iets anders dan dat het wereldlijk gezag priesters, om dat zy priesters zijn, minder rechten zou toekennen; dat een priester door anderen dan zijn geestelijke overheid verboden zou worden over politiek te spreken, omdat hij priester is; dat een priester als burger ge dwongen zou worden door de wereldlijke overheid van zijn burgelijke rechten geen gebruik te maken. Als dat zou gebeuren zou inderdaad een priester niet meer zijn een vrij burger in een vTij Nederland. En wij willen in Nederland behouden de met zooveel strijd herkregen vrijheid, dat een religieus en priester als staatsburger dezelfde rechten heeft als anderen. En niet als minderwaardig wordt bejegend, zooals geschiedt in Duitschland onder het nationaal-socialistisch systeem. DUITSCHLAND EN HET VATIC AAN. Het bezoek van von Bergen droeg particulier karakter. ROME, 16 ApriL (A. N. P.). Het onder houd, dat de Duitsche ambassadeur, von Bergen, gisteren met kardinaal-staats-se- cretaris Pacelli heeft gehad, droeg naar in Vaticaansche kringen verluidt, een parti culier karakter. Natuurlijk is naar aanleiding van de nota der Duitsche regeering de alg. toestand besproken. Een nieuwe stap of een nieuwe instructie lagen, naar voorts vernomen wordt, aan het onderhoud niet ten grond slag. Zondag, 18 April, is het reeds 9 maanden geleden, dat in Spanje de burgerkrijg uit brak, zonder weerga in de geschiedenis. Met afwisselend succes, in twee legers ver deeld, bestrijden de Spanjaarden elkaar, elk van beiden gesteund en geholpen door buitenlandsche middelen, wapenen en vrij- willigerstroepen. In de eerste zes maan den was het krijgssucces bijna voortdu rend aan de zijde der witte troepen, onder leiding van generaal Franco. In het laatste kwartaal echter, vallen er voor de witte troepen weinig groote successen meer te vermelden en is de toestand vrijwel in evenwicht gekomen, waarbij noch de wit te, noch de roode troepen belangrijke win sten hebben kunnen bereiken. Snel breidde de nationalistische beweging in het vorig jaar zich uit, 43 provinciën vielen him geheel of grootendeels in han den, alsmede al de Koloniën en Spaansch Marokko, de eerste haard van den opstand. De regeering- of roode troepen behielden slechts 18 provinciën, welke evenwel de grootste bevolkingscentra bevatten, o.a. alle groote havensteden aan de Oostkust en het Baskenland aan de Golf van Bis- caje.. Enkele belangrijke feiten uit dit eerste half jaar zijn: De verovering op 17 Augustus van Ba- dajoz door de witten, waardoor de ver binding van de Noordelijke en Zuidelijke legers der nationalisten een feit werd. Lieten op 18 September de roode troe pen het Alcazar van Toledo in de lucht springen, de daar omsingelde nationalisten hielden toch nog stand, totdat zij op 28 September door de oprukkende troepen van generaal Franco ontzet werden en Toledo in het bezit der witten kwam. Nu lag de weg naar Madrid vanuit het Zuiden open. De Noordelijke troepen, die reeds lang wa ren vast geloopen in de bergpassen van het Guadaramma-gebergte konden nu teza men met de Zuidelijke troepen de aanval op Madrid openen en op 5 October begon dan ook de strijd om de hoofdstad. Thans na zes maanden beleg is Madrid nog steeds in handen van de verdediging onder aanvoering van generaal Miaja. In het Noorden hebben de troepen van generaal Mola op 4 September Irun bezet en daarmede het Baskenland afgescheiden van den in- en uitvoer weg naar Frankrijk. Op 14 September viel San Sebastian hun in handen: maar nog steeds houden de Basken stand. De krijgsverrichtingen der laatste 3 maanden laten als belangrijkste feit zien de bezetting door de witte troepen van Ma laga, de grootste havenstad in Zuid-Span- je (9 Febr.). De strijd om Madrid werd op 7 Februari opnieuw geopend met den grooten slag in het Zuid-Oosten, aan de Jarama, waar de witte troepen er in slaagden de Valencia- weg te bereiken. 13 Februari beginnen de krijgsverrichtin gen in het Noord-Oosten aan het Guadala- jara-front. De hier strijdende nationale troepen wisten in 8 dagen groote succes sen te bereiken en ander maal liep Ma drid ernstig gevaar geheel omsingeld te worden. Andermaal echter ook wisten de verdedigers der hoofdstad stand te houden en zelfs het verloren gegane gebied groo tendeels te heroveren. Bij de aanvallen der laatste dagen dreigt de Universiteitswijk geheel omsingeld te worden en zal wellicht voor de witten ver loren gaan. In het Baskenland dringen thans de na tionalisten op en winnen zienderoogen ter rein. Het doel is de verovering van Bilbao en zoo mogelijk van het geheele Basken land. Kleinere operaties worden gevoerd aan het front bij Huesca (Catalonië) en ten Noorden van Cordova (Zuidelijk front). De wereld in vogelvlucht Wanneer de nood het hoogst is, is de uitkomst het dichtst nabij. Het scheen met de non-interventie onlangs heelemaal spaak te zullen loopen, maar desondanks komen er thans uit Londen berichten, die wijzen op een groote vooruitgang. Vooreerst zal thans eindelijk op Maandag a.s. de con trole op de toegangswegen naar Spanje te land en ter zee beginnen. Neutrale waar nemers zullen van dien dag onverbiddel ijk toezien, dat geen hulp in welken vorm ook aan de strijdende partijen wordt ge boden. Voorts wordt de kwestie van de te rugroeping der vreemde vrijwilligers in studie genomen. Italië, dat zich eerst tegen een dergelijke bespreking verzet had, heeft zich nu bereid verklaard aan de bespre kingen deel te nemen. Er is weer een ze kere „willigte" in de internationale sa menwerking te bespeuren. In Roemenië jaagt de kwestie van de verwijdering van prins Nicolaas, die zijn morganistisch huwelijk niet wil opgeven, veel stof op. De z.g. IJzeren Garde heeft zich nl. achter den prins geplaatst. Generaal Cantacuzinu, commandant der „IJzeren Garde", heeft al de leiders van zijn partij naar het hoofdkwartier ontbo den, waar hij een t3gen den koning ge richte redevoering heeft gehouden, die hij beëindigde met de kreten: „Lang leve H. M. koningin Helena, lang leve prins Ni colaas. Laat dezen kreet tot over de wal len van de stad weerklinken, door het heele land, naar de wereld daarbuiten." Wat op dit oogenblik in Roemenië ge beurt, aldus had de generaal betoogd, moet eiken Roemeen tot ernstig nadenken stem men. De belangen van de kroon lijden groote schade door de onbeschaamdheid van den premier, die in een eerezaak een ultimatum van vier en twintig uur stelde aan 's konings broeder, aan prins Nicolaas, een generaal van he* Roemeensche leger, die de hooge positie van regent van dit land heeft bekleed. De huidige demonstra tie van onze partij is niet het einde, maar het begin van een strijd, die nog verbit terder zal worden voortgezet, indien Nico laas uit het land verbannen wordt;, uit zijn geboorteland, dat hij zoo innig liefheeft." Zulk een taal ziet er naar uit, alsof het tot ernstige beroering in het land zal ko- Verzet tegen de Duitsche geloofsvervolgers EEN SCHANDELIJKE REDEVOERING. Hoe de vergadering er op reageerde. Door een bijzondere relatie kwam de Keulsche correspondent van de Reichs- post, in het bezit van een verslag dat was opgemaakt door iemand die een vergade ring der Nationaal-Socialistische Onder wijzersbond te Kleef had bijgewoond. Als spreker trad op een vooraanstaand ambtenaar van het Departement van On derwijs, Hamacher genaamd, uit de Gouw Essen. De leden van den Nationaal-Socia- listischen Onderwijzersbond waren ver plicht om deze vergadering bij te wonen. In afwijking van de tot nog toe gevolgde gewoonten was ook de Inspectie van het district tot de vergadering uitgenoodigd. Daardoor werd aan deze vergadering een bijzonder belangrijk cachet gegeven. Spre ker begon met te verklaren, dat hij door de gouwleiding uitdrukkelijk naar hier ontboden was om voor de aanwezigen uit den kring Kleef te spreken over het „po litiek confessionalisme". Hij begon te spreken over Spanje en merkte op, dat de katholieke kerk daar door de roode terreur niets anders dan haar gerechte straf krijgt. Z. H. den Paus noemde hij „de oude man aan gene zijde van de bergen". Spreker deelde verder mede, dat 95 procent van de leidinggevende functionarissen in de Nationaal-So- cialistische beweging reeds iedere band met de Kerk verbroken hadden. En hij vervolgde: Wij kunnen niet dulden dat derge lijke lui, die Duitschland ten gronde gericht hebben, ons voorschriften wil len geven over naastenliefde. Wij hebben zelf het grootste werk dat de wereld ooit gezien heeft in het leven geroepen, het Winterhulpwerk. En nu ga ik u nog iets heel nieuws mededeelen: Let vooral goed op! Nog dit voorjaar zullen wij iedereen die een verantwoor delijke positie in de partij inneemt voor de keuze stellen tusschen een kerkge nootschap en het lidmaatschap der partij. Tot de verantwoordelijke functionarissen worden ook de leiders van de H. J. gere kend. Niemand zal eenig nadeel onder vinden, wanneer hij gelooft dat hij rela ties met zijn kerkgenootschap niet zal kunnen verbreken, maar voor hem is in de partij geen plaats meer. In verband met het Concordaat uitte de spreker zich vervolgens op een meer dan schandelijke wijze over de priesters, dat wij onze lezers deze passage zullen onthouden. Hij besloot deze tirade aldus: Het zal voorzeker voor menigeen zwaar vallen om zich van de Kerk los te maken. Ik ondervind zelf ook die moeilijkheden en ik heb in mijn familie, die Katholiek is, heel veel verzet, maar dat zijn toch allemaal halve idioten. Het verzet breekt los. Deze smaad konden de aanwezigen niet langer verdragen en een groot gedeelte der toehoorders verliet verontwaardigd de zaal. „Een dergelijke gemeenheid is onge hoord!" wordt er geroepen. Overal hoort men verontwaardigde kreten; o.a. hoorde men roepen: „Revolutie!" Temidden van het algemeene rumoer, trachtte de spreker zich nog verstaanbaar te maken. „Ik bedoel met die halve idio ten slechts diegenen, die zich tegen de sterilisatie verzetten, en die willen belet ten dat het Duitsche volk weer gezond wordt gemaakt". De rest van het gespro kene was vanwege het algemeen rumoer en tumult niet meer verstaanbaar. De spreker trachtte nog de verordening van den Minister betreffende de termen: „Ge- loovig", „Katholiek", „Protestant", „God loos", enz. nader te verklaren. Toen het „Sieg Heil!" weerklonk, kwa men velen die tevoren onder protest de zaal verlaten hadden, weer naar binnen. Zij stormden naar de tafel waar den spre ker stond en eischten dat hij de beleedi- gingen die hij had uitgesproken zou terug nemen. Deze had handenvol werk om zich tegen drie, vier personen tegelijk te verdedigen. Er klonken luide kreten, waaruit bleek, dat men zeer verstoord was. Hier en daar stonden nog verschil lende groepen die in levendig debat ge wikkeld waren met personen die op alles hadden geapplaudiseerd. Tot zoover het verslag, dat wij aan de „Reichspost" ontleenen. Deze gebeurtenis is wel zeer typeerend voor de stemming die er in het Derde VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Kerkstrijd In Duitschland neemt steeds scherper vormen aan. (2de blad). Een verontrustende rede van maarschalk von Blomberg. (2de blad). Toch binnenkort een ontmoeting tus schen Hitler en Mussolini? (2de blad). Prins Nicolaas van Roemenië en de IJze ren Garde. (2de blad). Een Nederlandsch smokkelschip door Spaansch oorlogsschip aangehouden. (2de blad). BINNENLAND. Vier gedetineerden in de gevangenis te Roermond hebben bekend verleden jaar pastoor Litjens van Geysteren te hebben vermoord. (Gem. Ber., 4de blad). De verwerking van ba?onvarkens. (2de blad). De Nederlandsche Handelsmissie in Abessinië. (2de blad). Streng optreden tegen bekalken met po litieke leuzen. (2de blad). Rijk heerscht. Wanneer zelfs een hoogge plaatst ambtenaar in de onderwijswereld, in een vergadering van leeraren, zijn on dergeschikten, niet kan bang maken en deze zich niet laten weerhouden om op duidelijke wijze te protesteeren tegen de hatelijke pogingen, die worden gedaan om hen tot afval te brengen, dan kan men zich eenige voorstelling vormen, hoe men in breede lagen der bevolking thans over het Nationaal-Socialisme denkt! Men mag het intusschen een gelukkig verschijnsel noemen, dat er onder de Duitsche katholieken nog zooveel belij ders-figuren zijn, die zich tegen de pro paganda voor het Moderne Heidendom openlijk durven verzetten. STOMP WIJK. OUDE MAN VERDRONKEN. Vermoedelijk toeval gekregen. Hedenmorgen ontdekten voorbijgangers nabij de oude Tolbrug onder Stomp wijk in het water van de Vliet het lichaam van een bejaard man. Het levenlooze lichaam werd uit het water gehaald en onmiddellijk werden da autoriteiten en dr. Teljer uit Voor burg gewaarschuwd. De laatste trachtte vergeefs de levensgeesten op te wekken, doch de drenkeling bleek reeds te zijn overleden. Het slachtoffer bleek te zijn de zeven tigjarige J. C. H., wonende aan de Noord- polderkade te 's-Gravenhage, los werk man, die nabij Stomp wijk een volkstuin tje had, waar hij een groot deel van zijn vrijen tijd doorbracht. H. was lijdende aan vallende ziekte en was herhaaldelijk gewaarschuwd, dat hij nooit dicht langs het water mocht loopen. Vanmorgen schijnt hij zich toch langs het pad langs de Vliet naar zijn tuintje te hebben bege ven. Te ongeveer 8 uur, nabij de oude Tolbrug schijnt hij een aanval te hebben gekregen, waardoor hij het bewustzijn verloor en in het water is gevallen. MUSSOLINI NIET NAAR DUITSCHLAND LONDEN, 16 April (A.N.P.) De ge ruchten, dat Mussolini voornemens is, na de besprekingen, die hij de volgende week te Venetië met den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg zal hebben, zich naar Duitschland te begeven om een onderhoud met Hitier te hebben, wor den, naar de „Daily Telegraph" meldt, in officieele kringen te Rome ongegrond verklaard. Mussolini zal na zijn bespre kingen te Venetië naar Rome terugkee- ren, en hij heeft geen plan om Italië in de naaste toekomst te verlaten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1