RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 16 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT fitKDE BLAD - PAG. 13 ZATERDAG 17 APRIL. GEMENGDE BERICHTEN Moord op pastoor Litjens opgehelderd. Vier gedetineerden in ge vangenis te Roermond leggen bekentenis af De vier verdachten van den moord, welke in den nacht van 19 op 20 Janu ari van het vorig jaar te Geysteren is gepleegd op pastoor G. J. J. Litjens, hebben een volledige bekentenis afge legd. Het zijn J. en W. Jansen uit Bel- feld, C. Dut en M. Hendriks, beiden uit Venlo, alle vier te Roermond ge detineerd. Het was een verschrikkelijk drama, dat zich op dien Zondagavond in het Noord- Limburgsche dorpje afgespeeld, gelijk men zich zal herinneren. Pastoor Litjens zat rus tig in zijn studeerkamer te werken, toen kort na tienen aan dt pastorie werd ge beld. Zijn huishoudster was reeds naar bed, waarom de pastoor zelf opendeed. De huis houdster hoorde, dat hij enkele woorden wisselde met een man, die blijkbaar den pastoor kwam halen voor een bediening. Immers hij ging terug naar zijn kamer om den sleutel te halen van de kerk en verliet dan door de achterdeur het huis. Hier, in den tuin, hadden de bandieten hun strik gespannen. Ternauwernood was de pastoor buiten of zij vielen over hem heen en of schoon hun slachtoffer een krachtig man was, wisten zij hem te overmeesteren. Zijn handen bonden zij op den rug vast en met geweld propten zij hem een handdoek in den mond, waarna zij nog een zakdoek bunden over neus en mond. Zoo kon pas toor Litjens na den eersten kreet, dien de koster in zijn naastgelegen woning hoorde, geen omwonenden meer te hulp roepen, toen zelfverdediging niet baatte. De koster echter, die onraad vreesde en door het raam een dievenlantaarn zag lich ten in de pastorie, haalde hulp, eerst den tuinman van den burgemeester, daarna den burgemeester zelf. En deze deed, toen hij zich toegang verschafte tot de pastorie, de ontstellende ontdekking: in de gang, ach ter de deur, lag pastooi Litjens, dood. Groot was de ontsteltenis onder de bevol king en ijverig heeft zij de politie trachten te helpen om de daders van dit gruwelijk misdrijf op te sporen, 't Scheen echter alles vergeefsch, hoe politie en marechaussee en justitie zich ook inspanden. Des Maandags reeds deed men een arres tatie. W. J. uit Belfeld, een berucht heer schap, had zich Zondagavond laat per auto van Horst naar Venlo laten brengen, waar hij ingevolge een belofte aan zijn meisje vóór 12 uur zou zijn! De man werd aange houden, doch hij had zijn verhaal gereed en zijn alibi scheen te kloppen, zoodat men hem moest laten gaan. Toch bleef men hem verdenken. Andere arrestaties volgden, doch telkens weer scheen men te hebben misgetast, tot eindelijk den 20en Jum van het vorige jaar het even leek, dat de zaak reeds toen tot klaarheid zou komen. Op genoemden dag werd naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht de 22-jarige A. D., controleur van een nacht- veiligheidsdienst te Venlo. Daar zaten toen mede in voorarrest de gebroeders W. en G. J. en de werklooze chauffeur G. H uit Venlo. Doch behalve van de kippendiefstal len, waarvoor zij in voorarrest zaten, wer den zij samen met .D. verdacht, be trokken te zijn bij den moord in Geysteren. Ze voelden het zelf wel, want als zij over de kippendieverijen werden verhoord, be tuigden zij alsmaar ongevraagd dat zij met die moordzaak niets hadden uit te staan. Hoe het onderzoek tot succes leidde. Opperwachtmeester Jansen van Galen, die het onderzoek leidde, had wel juist ge zien. Na eenigen tijd had hij met vrij groote zekerheid kunnen vaststellen, wie de vermoedelijke daders waren. De ver schillende inlichtingen, die verscheidene personen uit Geysteren en Wansum hem verstrekten, deden hem concludeeren, dat er minstens vier personen bij den overval betrokken moesten zijn geweest. In de eerste plaats had hij het oog op de twee zoons van den Witte van Wansum afkomstig uit Belfeld, die zeer ongunstig bekend staan en verdacht werden van in braken, overvallen en kippendiefstallen. Zij waren gezien om circa half tien, dus een half uur voor den overval, voor de pastorie te Geysteren, terwijl ze zich in de richting Wansum begaven. Later werden zij op denzelfden weg weer gesignaleerd, in dezelfde richting fietsend, maar nu ter hoogte van de kerk te Wansum. In dien tusschentijd moet het drama zich hebben afgespeeld. Nu is gebleken, dat zij omstreeks kwart voor tienen terug zijn gereden naar Geys teren, waar zij hun rijwiel op de weide achter de pastorie hebben neergelegd en te voet zijn verder gegaan. Om elf uur werd Wimke te Tienraay ge signaleerd met een rijwiel aan de hand loopende in de richting Horst. In Horst (huurde hij bij een garagehouder een auto, daar zijn rijwiel den dienst weigerde. Dit rijwiel is later door een andei opgehaald. Omstreeks half twaalf werden de drie anderen, allen per fiets en één met een damesrijwiel aan de hand (de fiets van Wimke) gezien op den weg naar Venlo. Uit alles is gebleken, dat de gebroeders Jansen zich hadden verzekerd van de hulp van twee Venloënaars, van wie er later een werd gearresteerd, zekere H., chauffeur te Venlo. In Juni volgde tenslotte de arresta tie van Den Dut. Intusschen kon de justitie zooveel be wijzen van schuld teger de vier verdachten verzamelen, dat het hun vrijwel onmoge lijk was hun onschuld te blijven volhouden. Daardoor kon de officier van justitie, mr. Rieter, gistermiddag het succes boeken, dat de verdachten door den mand vielen en tegenover hem een volledige bekentenis aflegden. Het onderzoek is hiermee evenwel nog niet ten einde, daar uit den aard der zaak de verdachter elkaar beschuldigen en daar door nog niet kon worden uitgemaakt, welk aandeel elk voor zich in dit misdrijf heeft gehad. Wel staat thans vast, dat de beide Witten van Wansum het plan heb ben ontworpen en men deze als de hoofd daders kan betitelen. Uit alles blijkt, dat de justitie door de arrestatie van dit viertal een goede vangst heeft gedaan, want inbraken en kippen diefstallen e.d. kwamen na hun arrestatie nog slechts zeer sporaaisch voor. Deze ar restanten zijr. intusschen voor dergelijke feiten reeds meermalen veroordeeld. De drie eersten zijn beruchte recidivisten, die ook ais smokkelaars en stroopers bij de justitie bekend waren. De laatste arrestant, D., is slechts een maal met de politie in aanraking geweest. Er mag zeer zeker wel een woord van warme hulde worden geuit aan het adres van opperwachtmeester Jansen van Galen, die met groote volharding en taai geduld zich aan de opheldering van dit misdrijf heeft gegeven. Dag en nacht is hij ervoor in de weer ge weest. De kleinste bijzonderheden heeft hij minutieus onderzocht en de vele teleurstel lingen, die hem in den loop van vijftien maanden niet bleven bespaard, vermochten 'hem niet te ontmoedigen. Zoowel hij als de justitie waren er van den aanvang aan van overtuigd, dat de verdachten ook wer kelijk de daoers waren. En de feiten heb ben getoond, dat zij gelijk hadden. Te Geysteren en omgeving heeft het ge rucht van de bekentenis zich gisterenavond als een loopend vuurtje verspreid. De op heldering van het misdrijf heeft groote vol doening en opluchting tevens gewekt. En algemeen brengt men hulde aan het krach tig doortasten van justitie en marechaus see, nu de streek wellicht voorgoed verlost blijft van een bende van dieven, die er jarenlang een ware terreur hebben uitge oefend en wier misdrijven steeds driester en geraffineerder werden, tot zij een climax vonden in den moord op pastoor Litjens. DOODELIJK ONGELUK TE BERLICUM. Wielrijdster door auto gegrepen en gedood. Op den nieuwen weg langs de Zuidwil lemsvaart te Berlicum heeft zich gister middag omstreeks half vier een ernstig ver keersongeluk voorgedaan, dat een 38- jarige wielrijdster het leven heeft gekost. Nabij het café „Berlicum's Huis" fietste de 38-jarige mej. B. uit Loosbroek in de richting den Bosch. Achter haar reed een personenauto, bestuurd door den heer van Eupen uit Gemert. Bij het passeeren van een stilstaande auto is de wagen van den heer van E. met een hevigen klap tegen het rijwiel van mej. B gebotst. De wiel rijdster werd als het ware door de' auto ge schept. Zij kwam tegen den voorruit en was op slag dood. De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in. KNAAPJE OVERREDEN. In het ziekenhuis overleden. In het Academisch ziekenhuis te Gronin gen is aan de bekomen verwondingen over leden het zevenjarige zoontje van den heer W. te 2e Exloërmond dat gisteren door een personenauto, bestuurd door den heer C. te Exlo was overeden en daarbij ernstig werd gewond. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 50-jarige mej. G., die Zaterdag door een bestelauto op de Jansbuitensingel te Arnhem werd aangereden is gisteren in het ziekenhuis te Arnhem aan de bekomen verwondingen overleden. KINDJE VERDRONKEN. Te Grevenbicht is het 2-jarig zoontje van den heer S. in een langs de woning stroo- mende beek gevallen en verdronken. Het lijkje is opgehaald. MOTORBOOTJE GEZONKEN. Gistermorgen omstreeks zeven uur is ter hoogte van de Parkkade te Rotterdam op ongeveer tien meter uit den wal de Rhein- kontor 11 uit het roer geloopen en in bot sing gekomen met een motorboot. Deze zonk direct na de aanvaring, maar de kapi tein en de schipper slaagden er in zich op een werkbak, die daar ligt in verband met de werkzaamheden voor een nieuwen aan legsteiger voor de veerpont, die een eind verplaatst wordt daar de tunnelwerken zulks noodzakelijk maken, in veiligheid te stellen. FELLE BRAND TE SAPPEMEER. Woning en pakhuis een prooi der vlammen. Gisteravond om negen uur is een felle brand uitgebroken in de woning van den heer P. Staak, staande aan den Stations weg te Sappemeer. Het vuur werd ontdekt door de buren, die er in slaagden de vijf kinderen die al leen thuis waren hun vader was voor zaken naar Groningen in veiligheid te brengen. Het man en macht werd begon nen het aangrenzende pakhuis, dat lang zamerhand ook gevaar liep, te ontruimen. Niet minder dan 100 pakken en kisten ge vuld met graan konden op straat worden gedeponeerd. Niet lang na het uitbreken van den brand sloegen de vlammen over naar het pakhuis, zoodat weldra alles in lichter laaie stond. De brandweer uit Hoo- gezand en Sappemeer, die het vuur met vele stralen bestreed, kon niet verhinde ren, dat woning en pakhuis verwoest wer den. Om half twaalf was alles een ruine. Alleen de voorgevel staat nog overeind. Doordat zich aan beide zijden van het perceel brandgangen bevonden, liepen de aangrenzende perceelen geen gevaar. De oorzaak van den brand moet worden toegeschreven aan kortsluiting. De schade wordt door verzekering gedekt. Van den inboedel van de woning kon niets worden gered. BOERDERIJ UITGEBRAND. In de boerderen van den landbouwer H. v. d. Sluis te Koekange is gisteravond om streeks zeven uur ten gevolge van een lek in den schoorsteen brand ontstaan. De boer derij brandde geheel uit. Van den inboedel kon niets worden gered. Het vee wist men tijdig in veiligheid te brengen. De schade wordt door verzekering ge dekt. HAZARDSPEL IN EEN WARENHUIS? Op last van de justitie te Groningen is proces-verbaal opgemaakt tegen de exploi tanten van 't warenhuis „T.A.N.T.E." aldaar wegens het gelegenheid bieden tot hazard spel. De laatste weken werd hier het z.g. balero-spel beoefend door koopers, die van de standhouders van het warenhuis, bij aankoop voor een bepaald bedrag, bonne tjes kregen om aan dat spel mee te doen. Getracht zal worden tot in hoogste in stantie uit te maken of dit spel als ha zardspel moet worden beschouwd, ja dan neen. INHOUD VAN EEN POEDERDOOS VERDEELD. De eerlijke vindster uit Breukelen krijgt 500 van de 1200 gulden. Woensdagmorgen, 8 April, trad een vrouw, zenuwachtig gejaagd, het postkan toor te Breukelen binnen en met een tril lende stem vroeg zij den man achter het lo ket, of de bankbiljetten wel echt waren. Verbaasd keek de ambtenaar het vrouw tje aan en nog meer verbaasd was hij, toen de vrouw hem een aantal bankbiljetten in de handen stopte. Het waren zeven biljet ten van honderd, een van tweehonderd en een van driehonderd, samen twaalfhonderd gulden. De ambtenaar liet zijn speurders- blik over de briefjes glijden en sprak als zijn oordeel uit: Ze zijn rasecht. Spoedig ging het nieuws door het dorp en bekend werd, hoe een achttal jaren gele den een dochter van de familie Den Uil bij den heer W. te Bilthoven in betrek king was geweest als huishoudster. Het dienstverband werd eerst in Augustus j.l. verbroken, omdat de heer W. zijn huishou ding opbrak en op kamers ging wonen. Bij het opruimen kreeg de huishoudster ver schillende dingen, o.a. een kluwen wol. De Hilversum I. 1875 M. KRO-uitzendinf. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Gods. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten m.m.v. solist, en gram.pl. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KR O-orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gram.pl. 4.15 KRO-orkest en gram.pl. 5.30 Gram.pl. 5.45 De KRO-Nagtegaaltjes. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzingen met muzikale omlijs ting. 8.35 KRO-orkest, de KRO-Melodisten, m. m.v. solist, Radiotooneel en gram.pl. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Intern. Sportrevue. 10.5512.00 Gram.pl. Hilversum II 301 M. .VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en.. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding, 10.20 Bont programma (opnamen) en gramofoonmuziek. 12.001.45 Gram.pL 2.00 „Melody Circle" en gram.pl. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 R'damsch Philh. orkest, R'damsch Philh. koor en solisten. 4.30 Eperanto-uitzending. 5.40 Literaire lezing. 6.05 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal", e niezing. 7.00 „Filmland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 Gram.pl. 8.30 Gevar. concert. 9.30 Toespraak. 9.40 Gram.pl. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.00-12.00 Gram.pL Droitwich 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Kamermuziek. 12.50 Gram.pl. 1.20 Commodore Grandorkest. 2.20 Zangduetten en vioolvoordracht. 3.20 Orgelspel. 3.50 E. Pini's tango-orkest. 4.20 Gram.pl. 5.05 BBC-Dansorkest. 6.05 Sportreportage. 6.20 Berichten. 6.50 Welsch intermezzo. 7.05 BBC-orkest. 7.50 Actueel programma. 8.20 Variëté-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Nieuws uit Amerika. 9.55 Radiotooneel. 10.45 Kamermuziek. 11.35 Grosvenor House dansorkest. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Vervolg Dansmuziek. Radio Parys 1648 M. 6.10 en 7.20 Gram.pL 9.20 Dito. 11.20 Pascal-orkest en solist. 2.20 „Les deux billets", operette. 4.50 Viciano-dansorkest. 7.05 Zang. 7.35 Piano-voordracht. 7.50 Omroeporkest en solisten. wol was gewonden om een gewoon poeder doosje. De kluwen werd bij moeder in de kast geborgen en van tijd tot tijd werd de wil voor een kapotte kous gebruikt. Op 8 April had moeder de wol weer noodig. Op een gegeven moment was de wol op en niets anders dan het doosje bleef op tafel liggen. Er was uiterlijk niets aan te zien en op het poederdoosje las men: den heer W. te Bolthoven, viermaal daags een poe der. De vrouwelijke nieuwsgierigheid ging werken en er werd eens in het doosje ge keken. Het gevolg was het snellen naar het postkantoor, want er was een kapitaal ge vonden in het onschuldige poederdoosje. Gisteren is een beslissing gevallen over de vraag, wat men met het gevonden geld moet aanvangen. Daarom heeft een verslaggever van de „Tel." een bezoek gebracht aan de fami lie Den Uil. Deze vertelt als volgt: Wij kloppen aan en in de deuropening verschijnt spoedig een van geluk stralend gezicht. „Ik ben blij, mijnheer", aldus juf frouw Den Uil, „dat nu alles achter den rug is. Misschien heb ik nu nog wel een kluwen in de kast en met de schoonmaak zal ik zien of er nog wat voor den dag komt. Maar geloof maar niet, dat het dan in de krant komt. Is dat een gepraat. Bijna alle dagen werd ik op het gemeentehuis ontboden en telkens ging ik onverrichter- zake naar huis. Verleden week kwam de zoon van mijnheer W. hier binnen en vroeg mij om achthonderd gulden, dan kon ik de overige vierhonderd houden." En wat heeft u hierop geantwoord? vragen wij nieuwsgierig. Precies omkeeren. Ik achthonderd en u vierhonderd, aldus mej. Den Uil. Het geld aldus de vrouw, was in hetzelfde poeder doosje veilig opgeborgen bij de bank en uit mijn handen geven, deed ik het niet. Ik heb aan den burgemeester gevraagd of 9.50 Gram.pl. 10.2011.20 J. Bouillon-dansorkest. Keulen 456 M. 5.50 H. Bund's orkest. 7.50 SA-orkest. 8.50 Gram.pL 11.20 Silez. Orkestvereen. I.35 Gram.pL 3.20 Omroeporkest en SA-orkest. 5.25 Omroepkwintet. 6.20 Keulsch Kamertrio. 7.30 Omroepkleinorkest, -schrammel-en- semble en solisten. 9.5011.20 Omroepdansorkest en solis ten. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.pL II.50 Klein-orkest. 12.30 Salon-orkest. 12.50 Gram.pl. 1.22 Piano-recital. I.50 Nat. orkest. 3.35 Reportage. i 4.40 Gram.pl. 1 5.05 Kleinorkest. 6.20 Salonorkest. 7.20 Populair gevar. concert uit Weenen. 8.30 Gram.pL 8.35 Omroep-Symphonïe-orkest. 9.30 Gram.pl. 10.3511.20 J. Schnijders orkest. 484 M.: 11.20 Gram.pL II.50 Salon-orkest. 12.30 Kleinorkest. 12.50 Gram.pL I.22 Clemor and his Lucy Stars. 2.20 Gram.pL 2.35 Vervolg van 1.22. 3.35 Viool en piano. 4.35 Fud Candrix' dansorkest. 5.20 Gram.pL 5.35 Salonorkest. 6.05 Zang. 6.45 Gram.pL 7.20 Dito. 7.50 Reportage met muziek. 9.05 Gram.pl. 9.30 J. Schnijders orkest. 10.20—11.20 Gram.pL Deutschlandsender 1571 M. 7.30 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Piano-recital. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Populair concert m.m.v. so listen en O. Kermbach's orkest. Gem. Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen. II.20 Parijs R. 12.20 Brussel VI. 13.20 Keulen. 14.35 Brussel Fr. 15.20 Keulen. 17.20 Parijs. R. 18.20 Londen Reg. 19.20 Weenen of div. 20.55 Keulen. 21.20 Brussel VI. 21.30 Brussel Fr. Pl.m. 21.50 Berlijn. 4de Programma. 8.00 Brussel VL 8.20 Diversen. 8.50 Parijs R. 9.35 Gram.muz. G. R. D. 10.35 Londen Reg. 11.20 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 15.20 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Keulen. 19.05 Droitwich. 21.40 Londen Reg. 22.20 Weenen of div. 22.50 Londen Reg. de zaak nu niet spoedig afgewikkeld kon worden en vanmorgen om elf uur moest ik op het gemeentehuis komen. Toen ik bin nenkwam, zag ik drie heeren en wel den burgemeester, mijnheer Röell, en ook mijn heer W. Den anderen kende ik niet, maar dat bleek te zijn jhr. Mollerus, inspecteur van politie te De Bilt. Alle heeren gaven mij de hand en er werd nog eens gepraat over de vondst. Eindelijk werd de knoop doorgehakt en er werd overeengekomen, dat ik vijfhonderd gulden zou krijgen en mijnheer W. zevenhonderd gulden. Ik ben toen met den gemeenteveldwach ter naar de bank gegaan om het poeder doosje te halen. Toen ik terugkwam, heb ben wij het geld met zijn vieren driemaal nageteld, waarna ik vijf briefjes van hon derd kreeg. Mijnheer W. vroeg of hij het poederdoosje mocht hebben, maar daar wilde ik niet van weten. Ik heb de vijf briefjes er weer netjes ingestopt en weer naar de bank gebracht. Het doosje bewaar ik mijn leven lang. En wat nu gedaan, jufrouw Den Uil? vragen wij verder. Ach, mijnheer, ik ga de volgende week naar de stad en nieuwe kleeren, nieuw behang enz. koopen. Myn man is al jaren werkloos, dus wij kunnen het geld best gebruiken. Ik heb zeven kinderen, die willen naturlijk ook wat heb ben. Dan zal er niet veel meer overblij ven, merkten wij op. Dan ga ik maar weer een kluwen zoe ken, zegt jufrouw Den Uil glimlachend. Wij stappen op met de overtuiging, dat de gemeente Breukelen een gelukkig ge zin telt. Als wij de deur uitstappen zegt de vrouw nog: „Wat zijn de menschen toch wonderlijk. De laatste week zijn er hier menschen, die je vroeger nooit hebben aan gekeken en nu zijn zij de vriendelijkheid zelve...."

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13