NIEUWVEENS NIEUWE RAADHUIS Het sierraad der gemeente DE MERKWAARDIGE WEGENBOUW NABIJ SASSENHEIM WOENSDAG 14 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 mer verdedigde Zijnedelachtb. nog eens het door hem ingenomen standpunt, dat pas na de beslissing van het raadscollege de pers haar oordeel over het raadhuisplan behoort te geven, wijl niet het publiek doch de Raad bouwt. Indertijd hebben wij ons een zekere restrictie hierop veroorloofd. Legt men zich als regel niet gaarne bij een voldongen feit neer, ditmaal bieden wij niet de geringste tegenstand, want het raadhuis dat het gemeentebestuur voor zijn onderhoorigen heeft laten bouwen, kunnen wij in elk opzicht als een geschenk aan vaarden. Wij zullen trachten het gebouw voor uw oog te doen oprijzen en u speciaal iets van het inwendige te ontsluieren. Hetzij men van de Kerkstraat, hetzij men van de Kattenbrug komt, het raadhuis is van beide zijden uitstekend te aanschou wen. De ligging op een talud, midden op een groot terrein, dat gedeeltelijk tot plant soen gemaakt is, had niet uitnemender kunnen zijn. Van drie zijden is het in roode hand vormsteen opgetrokken, \rrijwel vierkante gebouw, geheel op te nemen, slechts de achterzijde (aan den noordkant) is van de weg af onzichtbaar. Het representatieve karakter, een elementaire eisch voor een raadhuis, is inderdaad opvallend. De voor gevel,- evenwijdig aan den weg, en de wes telijke zijgevel zijn geheel in overeenstem ming met hun beteekenis het meest ge slaagd. De hoofdingang, een zware eikendeur met ijzerbeslag, aan weerszijden van een vriendelijk lantaarntje voorzien, bevindt zich midden in de voorgevel. Boven de deur is in zandsteen het Nieuwveensche wapen aangebracht. De ramen zijn uitge voerd met glas in lood (neu-antiek), en voorzien van eikenhouten luikjes, die het zeer goed doen. De westelijke gevel heeft een eikendeur met luifel, hier is de gewone ingang, want die aan de voorzijde wordt slechts bij raadsvergaderingen en trouwpartijen ge bruikt. In de achtergevel zijn twee deuren, een dubbele voor het spuithuisje en een voor het ketelhuis, want het gebouw wordt cen traal verwarmd door een installatie van den heer T. v. d. Leden, alhier. Een gulden windwijzer siert de eenige schoorsteen, wel ke uit het geglazuurde pannendak oprijst. Bij huwelijksplechtigheden o.a. is het mogelijk de auto's over de monumentale dam tot vóór de hoofingang te rijden om, zoo gewenscht,rond het raadhuis weder om op den weg te komen. Een smaakvolle aanplanting van hulstboompjes omzoomt de baan. Het interieur. Om het inwendige in ons op te nemen schrijden we heel deftig via eenige tre den door den hoofdingang, gaan een tocht deur door en bemerken dat de wanden van hal en trappenhuis bestaan uit Brabant- sche gele handvormsteen. Bij de onderscheiden vertrekken zijn schilderijtjes aangebracht, die in artistie ke penteekeningen vertellen waar de nog groene dorper den burgemeester, den se cretaris, de raadszaal enz. kan vinden; de ontwerper en uitvoerder dezer teekeningen blijkt de heer Roovers te zijn, die, naar den burgemeester met waardeering ver meldde, zijn aesthetische gaven ook aan veel belangrijker punten gewijd heeft zoo, als beschildering en stoffeering, die uit muntend geslaagd zijn. Links -van de hoofdingang bevindt zich de burgemeesterskamer, sober en deftig in haar aankleeding van de parketvloer (die we overal aantreffen) tot in de gor- dan en stalen meubelen toe. Ook in het zeer ruime secretarie vinden we alles tot in de kleinste onderdeden keurig verzorgd. Het moet een lust zijn daar te werken aan de fraaie schrijfbu- reaux en met een archiefordening der ge meente-administratie volgens het code van der Ver. van Ned. Gemeente. In de brand vrije kluis, afm. 4.50 bij 4.25 M.,'hebben we ook even geneusd. Over een trap van Slavonisch eikenhout kwamen wij ten slotte in het „heilige der heiligen", de raad-, tevens trouwzaal. Nee, een weelde in haar eenvoud! De burge meester had in de laatste vergadering in het nood-secretarie niets te veel gezegd. Een prachtige ruime bovenzaal met twee groote ramen in de voorgevel. Twee raads tafels staan in een T-vorm tegen elkaar ge schoven, aan de horizontale balk zitten B. en W. en de secretaris, terwijl de overige raadsleden aan weerszijden van de verti cale balk plaats nemen. Een oogenblikje nestelden wij ons in een raadszetel, bekleed met groen velours op zitting en rug. Dan voel je je onwaardig heid! Centraal verwarmde pers plaatsen. U voelt wel, dat wij op voornoemde raads zetel neerstreken nadat wij eerst ons eigen plaatsje aan de perstafel gekeurd hadden, doch wij wilden dit snufje nog even voor ons houden. Nee, het is niet te gelooven! Een heerlijke zitbank en onder het schrijf blad is een Veha-radiator aangebracht. On der deze omstandigheden kan men tot in de negentig jaar raadsverslaggever van Nieuwveen blijven. Burgemeester, een ova tie van de pers! De verlichtingsornamenten getuigen overal van een exquise smaak; de leve rantie hadden de heeren J. Wetter en T. v. <L Leden. Aan het slot van dit verre van volledig verslag misschien stellen B. en W. wel een dag ter bezichtiging vast, als 't htm gevraagd wordt kunnen wjj niet dan onze warme gelukwenschen uitspreken aan Burgemeester en Raad "met het bijzonder geslaagde raadhuis, dat morgen door Jhr. von Fisenne geopend zal worden, wegens ontstentenis van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, die momenteel in Zuid-Amerika vertoeft aan het hoofd van een handelsmissie. Men speciaal proficiat aan den ontwerper en gemeente-opzichter met dit, zijn fraaie schepping, die ons dorp inderdaad belangrijk verrijkt. De openstelling van het eerste gedeelte van den Rijksweg den HaagUtrecht VOORLOOPIG IN HOOFDZAAK EEN VERBETERDE VERBINDING VAN GOUDA MET DEN HAAG Ofschoon officieel nog steeds niets be kend is gemaakt, is het toch vrijwel zeker, dat morgen, 15 April, het eerste gedeelte van rijksweg no. 12, den nieuwen auto snelweg Den HaagUtrecht, voor het ver keer zal worden vrijgegeven en wel het wegvak gelegen tusschen Voorburg en Zoetermeer. Niet alleen is dit op zich zelf een feit van beteekenis, omdat men nu een voor proefje krijgt van wat de geheele snel ver binding van de residentie met het centrum van het land zal beteekenen, maar reeds direct valt een voordeel te boeken, door dat Gouda nu van af het Westen over den nieuwen weg te bereiken valt, aldus schrijft de A. N. W. B. Daardoor wordt in de eerste plaats een uit verkeersoogpunt ongunstig gedeelte van het oorspronkelijk traject vervangen door een ultra modem wegvak, met ge scheiden banen voor op en afgaand ver keer, ongelijkvloersehe kruisingen, ver harde parkeerbermen, enz. maar daarbij wordt tevens de bekende tol van Leidschen- dam uitgeschakeld, ook een niet te onder schatten voordeel. Wat de nieuwe route betreft deelt de A. Vier viaducten op korten afstand van elkaar. Nieuwveen met zijn rond zeventienhon- i derd inwoners behoort tot die categorie I van plaatsjes, die ondanks hun feitelijke geringheid een steeds wassende bekendheid genieten, wijl zij een of meer belangrijke instellingen binnen hun grenzen bezitten. Voor het dorpje aan de Amstelboorden noe men wij Huize St. Ursula, buitenverblijf voor zwakzinnige kinderen, met een bevol king van ongeveer tachtig zielen, en de Johannes-stichting, tehuis voor ouden van dagen en geestelijk misdeelden met een zielental van rond driehonderd. Beide in stellingen van liefdadigheid ontvingen bij de officieele opening hoog bezoek. Op 5 Maart 1935 was het Z.H.Exc. Mgr. Aenge- nent z.g., die Huize Ursula inzegende, op 9 Juli 1936 was het jhr. mr. dr. van Karne- beek, die de J. S. heropende. En morgen, 15 April, verbeidt Nieuwveen jhr. von Fi senne, den vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin voor een derde grootsch gebeuren in nauw twee jaren tijds: de officieele opening van het nieuwe raad huis te 2 uur 's middags. Donderdag is het op den dag af één jaar geleden, dat de edelachtb. heer J. A. Bak huizen, burgemeester van Leimuiden en Rennsaterwoude, het verweesde Nieuw veen onder zijn burgervaderlijke schutse mocht nemen. De installatie kon onmoge lijk in het gementehuis plaats vinden, we gens de zéér beperkte ruimte; in hotel Schreuder verliep ze zooveel te beter. Er ger was evenwel de totale onbruikbaarheid van het oude raadhuis met am tbs woning, die pas duidelijk ging spreken toen de wo ning daar in gansch haar naaktheid stond na het ontslag en vertrek van oud-burge meester Geesink. Vóór den dag van vandaag heeft Nieuw veen nimmer op een fraai, ja zelfs drage lijk magistraatsgebouw kunnen bogen. De vergaderingen der vroede vaderen hadden in herbergen plaats, totdat in 1892 burge meester Baud een boerderijtje kocht van Willem van Leeuwen Lzn., voor 4000. De „boerenheerlijkheid" werd burgemeesters woning en eenige vertrekken werden door den eigenaar voor pl.m. 100 huur per jaar ingericht voor secretarie en raadzaal. Het jaar 1920, toen de Raad het verbouwde per ceel van den burgemeester overnam voor 12.000, zal wel ten eeuwigen dage zwart aangeschreven blijven staan, wegens de strop die de gemeente toen liep. De heeren kochten geen kat in de zak, doch met open oogen aanvaardden vier van de zeven een bouwval. Nauwelijks was in 1927 de heer Baud met pensioen gegaan of de eerste 1000 ging voor onderhoud weg. En in de volgende jaren waren er weinig verga deringen waarin over" het raadhuis gezwe gen werd. Burgemeester Bakhuizen wachtte zich voor de raadhuisweeën van zijn voorgan ger, amper een maand na zijn installatie had hij de heeren rond de groene tafel voor een beschouwing van een drietal ont werpen, waaruit dat van den gemeente-op zichter, den heer Fr. Pieterse, unaniem als het meest geslaagde naar voren kwam. 8 Juli volgde de aanbesteding, laagste in schrijvers waren de heeren v. d. Breggen, Boeree en v. Wingerden uit Nieuwveen voor ƒ11.296, die echter het heiwerk over het hoofd gezien hadden en slechts daar door beneden de begrooting ad 12.446 wa ren gebleven. Uiteraard stelden de aanne mers toen geen prijs op de gunning. 14 Juli kwam het raadhuis wederom ter tafel, de Raad vond de begrooting te hoog en verlangde een nieuw ontwerp van den heer Pieterse, dat beneden de tien mille bleef (centr. verwarming, meubileering, terrein-afwerking en dam er buiten ge houden). Zeer veel is binnenskamers ge mompeld en een oogenblik stond de ma terie op het doode punt, totdat op 20 Aug. de kogel door 't oude raadhuis was. Een nieuwe aanbesteding volgde, die de hee ren Bodegraven en de Pater uit Nieuw koop aanwees. Het oude gementehuis viel en op de puinhoopen herrees een nieuwe, de trots van Nieuwveen. Raadhuisvreugde. H. IC H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard brachten Dinsdag te den Haag een bezoek aan de Hrma, die de inrichting van het prinselijk jacht ral verzorgen. Het vorstelijk echtpaar bij het vertrek Het verkeer Den HaagAmsterdam vice versa kan uiteraard over den auto weg met zijn gescheiden rijbanen voor op- en afgaand verkeer ongestoord zijn gang gaan. Het verkeer Den Haag—Haarlem ver laat direct bij het te bouwen viaduct over de spoorlijn AmsterdamRotterdam den autosnelweg en kan onder het volgende viaduct door den ouden Rijksweg berei ken; van Haarlem naar Den Haag gaande kan men van den ouden Rijksweg afbui gen en bij het spoorwegviaduct den auto weg bereiken. Het gedeelte van den ouden Rijksweg tot deze afbuigt krijgt dus na indienststelling van den Rijksweg no. 4 een zeer secundaire beteekenis. Het verkeer van en naar den weg langs de Haarlemmertrekvaart kan op den autosnelweg komen via den bestaanden Rijksweg of den oos^elijken parallelweg en het eerste viaduct voorbij de Postbrug. Wat de wielrijders betreft wordt aan de oostzijde langs den autosnelweg een rijwielpad aangelegd voor rijwielverkeer in beide richtingen, terwijl langs het ge deelte ten westen van de Postbrug reeds aan weerszijden een rijwielpad ligt. De uit de richting Den Haag komende wiel rijders verlaten het rijwielpad op de Postbrug en gaan via den oostelijken pa rallelweg en onder het eerste viaduct door naar een nieuw aan te leggen rijwiel pad langs den ouden Rijksweg. Onmid dellijk na passeeren van den spoorweg overgang bestaat voor deze wielrijders gelegenheid langs de spoorbaan naar rechts af te buigen, met de spoorlijn on der den autosnelweg door te gaan, om dan het rijwielpad langs dezen weg te berei ken; de uit de richting Amsterdam ko mende wielrijders doen hetzelfde in te gengestelde richting, doch moeten bij den spoorwegovergang den ouden Rijksweg oversteken om op het rechter rijwielpad te komen, dat zij dan in de richting Den Haag kunnen blijven volgen. Ten slotte is ook de aansluiting aan den Warmonderweg zoodanig ontworpen, dat zoowel de automobilisten uit Amsterdam als die uit Den Haag naar Warmond kun nen afslaan, zonder het verkeer in de hoofdrichting te kruisen. Hiertoe is een viaduct naast den Warmonderweg over den autosnelweg heen gebouwd,, waar straks de om te leggen Warmonderweg op aan zal sluiten. De trambaan wordt langs den nieuwen weg omgelegd en mede over het spoor wegviaduct heen gevoerd, waarna zij te zamen met het verkeer Den HaagHaar lem onder den nieuwen weg door den ouden Rijksweg voorbij den spoorweg overgang bereikt; voor het tramverkeer beteekent de omlegging dus ook een ver betering, daar het veelvuldig wachten voor de gesloten spoorboom en vermeden zal worden. Dinsdagavond werden wij met eenige collega's door den heer Bakhuizen uitgenoo- digd voor een rondgang door het nieuwe magistraatsgebouw, waaraan voorts deel namen mevr. Bakhuizen en de gemeente secretaris, de heer J. J. Roovers. In zijn ka ïn een van de belangrijkste gedeelten van den autosnelweg Amsterdam's-Gra- venhage, n.l. de aansluiting bij de Post brug te Sassenheim, begint thans teeke- ning te komen. Zoowel ter oriënteering van de automobilisten, die, thans nog langs den ouden weg over Haarlem naar Amsterdam rijdende, aan hun rechterhand verschillende onbegrijpelijke wegcon structies zien verrijzen, als om een in zicht te geven in de principes van den modernen autowegenbouw in ons land is een korte beschrijving van dit wegge deelte thans zeker op haar plaats. Zooals bij een autosnelweg wel als eer ste verëischte moet worden gesteld, zal door middel van viaducten en op- en af wegen het verkeer overal kruisingsvrij plaats kunnen hebben, met uitzondering van één enkelen overweg voor uiterst ge ring landbouwverkeer. N. W. B. nog het volgende mede: In afwachting van het gereedkomen van de nieuwe brug over de Vliet te Voorburg, welke de directe verbinding zal vormen tusschen de Laan van Oost-Einde en den nieuwen weg, bereikt men deze van Den Haag komende langs den Parkweg, de Van Schagenstraat, de Heerenstraat, de Kerk straat, den Vlietweg en den nieuwen tij- delijken toegangsweg tot het nieuwe weg vak. Van de richting Gouda komende, wordt het verkeer door Voorburg geleid langs Kerkstraat en Heerenstraat naar Laan van Nieuw Oost-Einde. Deze tijdelijke toegangswegen zouden moeilijk te vinden zijn, maar de A. N. W. B. heeft ze volledig bewegwjjzerd, zoodat dwalen niet mogelijk is.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5