DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Narcissen en Hyacinthen bloeien. STADS NIEUWS 28ste Jaargang WOENSDAG 14 APRIL 1937 No. 8898 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en ver koon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. «sa= 3 De loonen in dezen tijd De loon-kwestie is niet zoo eenvoudig. Zij zou eenvoudiger zijn, als wij althans de meesten onzer niet met een stuk lee- lijk egoïsme in de ziel door het leven gin gen. Wij bedoelen: onredelij k egoïsme! In den tijd, dat loonsverlagingen aan de orde van den dag waren, was de loon- kwestie al heel moeilijk en onaangenaam. Die tijd van algemeene loonsverlaging, direct of indirect (door stopzetting van ge wone verhoogingen) is nu wel voorbij. Ze ker voor de laagste loonen. Een typeerend voorbeeld, hoe algemeen de overtuiging is, dat zulks nu niet meer kan en mag plaats vinden, is gegeven door een stemming in de laatste zitting van den Leidschen gemeenteraad. Daar was aan de orde gesteld een voorstel van B. en W. om een contract met een Glazenwaskrherij aan te gaan inzake het schoonhouden van gebou wen tegen een lager loon voor de werksters, dan het bestaande. Bedoelde Glazenwassche- rü scheen daartegen niet het minste bezwaar te hebben. Nu was *t opmerkelijk, dat dit voorstel van B. en W. verworpen werd met op twee na algemeene stemmen er stem de zelfs geen wethouder meer voor! Ook het niet weerlegde argument, dat el ders de loonen niet hooger waren, dan deze hier zouden bedragen na de voorgestelde verlaging, maakte blijkbaar heelemaal geen indruk op den gemeenteraad. N u moet men bij loonen van een categorie arbeid sters als de hier bedoelde eerder aan ver hooging, dan aan verlaging denken. Op dit standpunt stelde zich de Leidsche gemeen teraad bijna unaniem. En dat is ook het standpunt, dat o.L door de eischen van rechtvaardigheid of billijkheid wordt voor geschreven of voorgehouden. Wij wijzen op deze plaats nog even op het hier bedoelde Raadsbesluit, omdat het zoo typisch demon streert, hoe er over alle politieke partijen heen een eenheid was te vinden in den Leidschen gemeenteraad op deze gedachte: Nü is het geen tijd meer voor loonsverla ging, zelfs al is een loon hier hooger, dan wat voor gelijken arbeid elders wordt uit gekeerd! Verscheuren! In Leiden wordt verspreid een oproep, om te bezoeken een vergadering van den Nieu w-Mal thusiaanschen Bond. Wij achten het niet noodig, de Katholieken te adviseeren, aan dezen oproep geen gevolg te geven. Dat doen zij vanzelfsprekend niet! Wij willen er alleen even de aandacht op vestigen, dat men dien oproep zelf niet mag laten slingeren in zijn woning; men verscheure dezen onmiddellijk. Het beginsel van genoemden Bond wordt daarin bepleit in zulke schoon-schijnende woorden er is ook zelfs een enkele be wering onder, die ook wij zouden kunnen bezigen! dat dit God-miskennende prin ciep voor onnadenkenden nog eenige aan trekkelijkheid zou kunnen verkrijgen. Men vernietige daarom het pamflet. OVERSTROOMINGEN IN MIDDEN ZWEDEN. STOCKHOLM, 14 April. (A.N.P.) Het smelten der sneeuw heeft tot groote over stroomingen in Midden-Zweden geleid. Het spoorwegverkeer tusschen Vesteroe en Stockholm is gestaakt en de verbinding wordt onderhouden door autobussen, die over de gedeeltelijk onder water staande wegen rijden. Men vreest, dat Stockholm evenals in 1924 gedeeltelijk zal worden overstroomd. DE MOOISTE ROUTES DOOR DE BOLLENVELDEN Als het weer gunstig blijft is de verwachting gewettigd, dat Zon dag a.s. tal van narcissen en hya- cinthenvelden in vollen bloei zul len staan. Het kleurenspel van de bollenvelden, dat ieder jaar weer duizenden onder zijn j bekoring brengt, gaat weer beginnen, al dus schrijft ons de K.NA.C. De natuur heeft haar palet wederom met kwistige hand voorzien van de fraaiste kleuren. Betooverend zal de aanblik zijn. De trek naar de bollenvelden neemt een aanvang! Neerlands bollencentrum, gelegen tus schen Leiden en Haarlem, zal weer op gastvrije wijze tal van bezoekers ontvan gen, Wonderschoone velden zijn daar te zien, langs den hoofdweg HaarlemHille- gomLisse en Sassenheim, maar bovenal ".ok langs de wegen en weggetjes, die zich tusschen den hoofdweg en de duinenrij als het ware door de narcissen, hyacinthen en tulpen heenslingeren. Velden tusschen Hillegom, Lisse en Sassenheim. Tochtenmakers, die uit de richting Den Haag komen, kunnen bij Den Deijl links afslaan naar Wassenaar. Zij volgen dan den z.g. Achterweg over Katwijk, Noord- wijk-Binnen, Noordwijkerhout, Ruigen- hoek en Vogelenzang, om bij Bennebroek den hoofdweg weer te bereiken. Hier kun nen zij rechts afslaan in de richting van Hillegom. Vanzelfsprekend is men er op een „bollentocht" naar uit om zooveel mo gelijk velden te zien. Dit kan men berei ken door van Hillegom uit de binnenwe gen te berijden. Aan het Zuideinde van het dorp, tegenover de kerk, vindt men b.v. rechts de Veenenburgerlaan, de laan, die door haar hooge ligging aan weerszij den boven de bollenvelden uitkomt en al dus een onvergelijkelijk uitzicht biedt over het kleurrijke bloemtapijt. Men kan vervolgens links of rechts afslaan en een rcute kiezen, die zich tusschen de velden door een weg baant. Maar welken weg men ook kiest, overal zal men met volle teugen kunnen genieten van de schoon ste kleurschakeeringen. Mooi ook zijn de wegen van Sassenheim naar Noordwijker hout, de binnenweg van Lisse naar den Ruigenhoek, de Zwarteweg, de Loosterweg JI, de LoosterweglII en de Pastoorslaan, in de omgeving van Hillegom. Op het net van binnenwegen zal men hier en daar een minder goed wegdek op den koop moeten toenemen. Maar de pracht van de velden zal een ieder dit ongerief spoedig doen vergeten. Velden bij Alkmaar. Hoewel minder bekend en niet zoo „grootsch van opzet", toch zijn de bollen velden in de buurt van Alkmaar en Sant poort het bezoeken zeker waard. Komen de uit de richting Haarlem kan men in Heilo (bij het witte kerkje met het roode pannendak) scherp links afslaan en den weg tot aan de spoorbaan volgen. Voor den spoorwegovergang slaat men links af en volgt den weg, die zich tusschen weliswaar kleine, maar daarom niet minder mooie bollenvelden heenslingert. Bij Limmen bereikt men dan weer den grooten weg. Ten Zuiden van Limmen vindt met aan den zijweg die naar Heemskerk voert, den ingang van het park Marquette, waar ge durende den bollentijd een bloementen toonstelling, in den vollen grond, is ge organiseerd. Ook tusschen Castricum, Eg- mond, Bergen "en Schoorl zijn velden te vinden, die, gelegen tusschen het teere groen der omringende hagen, een kleurrijk aspect bieden. Bollenvelden bij Breezand. Minder bekend, maar een bezoek loo- nend zijn de bollenvelden van Breezand. Voor hen, die uit Friesland komen en den Afsluitdijk volgen, is dit wel het meest nabijgelegen bollencentrum. Men vindt de velden ten Z.W. van Den Helder, en wel voornamelijk in de vierhoek De Kooy, Ewijcksluis, Voorburg, en Westeinde. Dit jongste centrum onder de Nederlandsche bollenvelden mag zich verheugen in een ieder jaar stijgend bezoek. Wil men het bezoek aan de bollenvelden vereenigen met een tocht langs bosch en duinen, dan kan men van De Kooy over Julianadorp, Callantsoog, ePtten, Groet, Gatrijp, Schoorl en Bergen naar Alkmaar rijden. Dit is een tochtje, waarbij men zeer onder de bekoring zal komen van het afwisselend natuurschoon, dat de natuur in deze streek kan bieden. z Velden in het Westland. Langzamerhand heeft de bollencultuur ook in het Westland eenigen vasten grond onder de voeten gekregen. Het gewas, dat de velden te zien geven, is veelbelovend, maar men vindt er niet die aaneengesloten reeks van velden, die een wereldvermaard heid hebben verworven. Voor hen, die van Rotterdam komen, is het wel aardig om, in plaats van den grooten weg te volgen, over Maassluis te rijden, van hier uit den Maasdijk te volgen naar 'sGraven- zande. Vervolgens over Naaldwijk, Poel dijk, Loosduinen en Den Haag. Men heeft dan reeds een voorproefje gehad van de bollenvelden, die wachten tusschen Sas senheim en Bennebroek. De bloeitijden. Na de crocussen, die de overige bolge wassen in bloeitijd steeds een eind vóór zijn, komen de narcissen en hyacinthen. Als het zachte weer aanhoudt kan men er op rekenen, dat deze velden zich om streeks 20 April in hun volle pracht ver- toonen. Kort hierop volgen de vroege tul pen en als het geluk den bezoeker gun stig is, kan het gebeuren, dat hij naast narcissen en hyacinthen ook reeds tal van tulpenvelden in vollen bloei kan zien. De late tulpen komen de naam zegt 't reeds eerst na de andere bolgewassen. Nuttige wenken. Zij, die in de gelegenheid zijn op een „door de weekschen" dag de bollenvelden te bezoeken, doen verstandig niet tot de Zondagen te wachten, tenzij het hun er om te doen is aan den enormen trek naar de velden, welke op die dagen is te ver wachten ,nog de noodige kracht bij te zet- fen. Want druk zal het zijn, zoo druk dat er veelal bijzondere verkeersmaatregelen worden gevonden, waarbij het verkeer in één richting wordt geleid. Natuurlijk zal een ieder de noodige verkeersvoorzichtig- heid in acht dienen te nemen en zich strikt moeten houden aan de verkeers regels. De wereld in vogelvlucht De Duitsche regeering heeft thans door bemiddeling van haar ambassadeur bij het Vaticaan een antwoord doen overhandigen op de Pauselijke Encycliek over den toe stand der Katholieke Kerk in Duitschland. Van Duitsche zijde wordt niets bekend ge maakt over den inhoud ervan, maar uit Rome wordt een en ander meegedeeld uit dit antwoord. Daaruit blijkt, dat de Duit sche nota geen opzegging inhoudt van het Concordaat. Voorts wordt de inhoud in 't kort weergegeven en deze blijkt, indien ei althans niets meer in staat, dan wordt aangegeven, uiterst mager te zijn. Berlijn heeft waarachtig nog den moed gevonden om bij gebrek aan andere argumenten, nog weer eens aan te komen met de stelling, dat het nationaal-socialisme de Kerk van den ondergang gered heeft door Duitsch land te bewaren voor het bolsjewisme. Dat voortdurend herhalen van hetzelfde praat je mag misschien indruk maken op hen, die alles critiekloos slikken, maar dit pro cédé deugt werkelijk niet voor buiten- landsch gebruik. Voorts wordt wel het wonderlijkste argument gebruikt, dat wij nog ooit gehoord hebben. Berlijn wil nl. beweren dat de Katholieke Kerk het heusch nog zoo slecht niet heeft in Duitsch land en ten bewijze daarvan wijst de Duit sche regeering ophet concordaat, dat zij ondanks alles handhaaft. Maar daar gaat het nu juist om; dat Concordaat wordt niet gehandhaafd. Het Concordaat is be doeld als een burcht voor het katholieke leven en men heeft er een graf van ge maakt, waarin elk leven verstikt wordt. En aanmerking maken op een dergelijke „uitvoering" van het Concordaat is ver boden, want dat beteekent inmenging in binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland. Wij begrijpen thans, hoe Berlijn weken noodig heeft gehad om zoo'n antwoord op te stellen. Nieuwe gegevens over Leiden's bevolking Gunstige ontwikkelingsgang Dezer dagen heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek nieuwe gegevens ge publiceerd betreffende den omvang en de onderlinge verdeeling der vermogens in de gemeenten met méér dan 20.000 zie len. In deze publicatie, die betrekking heeft op het laatst, verloopen belasting jaar, worden de vermogens gerubriceerd in zes groepen, n.L van 16 tot 30 duizend gulden, van 30 tot 50 duizend, van 50 tot 100 duizend, van 100 tot 200 duizend, van 200 tot 500 duizend en van 500 duizend guloen en hooger, terwijl wordt aangege ven, welk percentage van alle in de be trokken gemeente gevestigde vermogens in elke rubriek valt. Deze cijfers bieden, in den vorm waar in zij zijn gepubliceerd, geen voldoende gelegenheid tot vergelijking met voor gaande jaren, omdat de invloed van het bevolkings-accrès er niet afzonderlijk in tot uitdrukking komt. Ook als vergelij kingsmateriaal voor de positie onzer stad ten opzichte van geheel Nederland zijn deze gegevens zonder meer niet bruik baar. Men verkrijgt echter een duidelijk beeld van de wijziging in de vermogens positie der Leidsche bevolking sedert het intreden van de economische depressie en van den aard en den omvang dezer wijziging in verhouding tot de rijksge middelden, door met gebruikmaking van deze nieuwste gegevens te becijferen, hoeveel vermogen van elke categorie, waarin de statistiek is onderverdeeld, er in Leiden, resp. in Nederland per 10.000 inwoners waren bij den aanvang der cri sis en hoeveel er thans nog zijn. Uit deze becijfering blijkt, dat het verloop der ontwikkeling van Leiden's positie aanmerkelijk gun stiger is, dan die van het rijk als geheel. In geheel Nederland daalde het totale aantal vermogens van 16.000.of méér, per 10.000 inwoners van 249 tot 2,09, der halve met 16 pet. In Leiden, waar veel minder vermogenden gevestigd zijn dan gemiddeld in Nederland het geval is, daalde dit aantal van 186 tot 168. Hier beperkte de daling zich dus tot slechts 9,6 pet, ten gevolge waarvan de verhou ding tot het rijksgemiddelde veel gunsti ger werd. Gaan wij nu de verschillende categoriën vermogenden na, dan blijkt het aantal Nederlanders, die méér dan een half mil- lioen bezitten, te zijn gedaald van 5 tot 2 per 10.000 inwoners, dus met 60 pet. De overeenkomstige groep Leidenaars daalde van 3 op 2, dus met slechts 33,3 pet. Huis vestte onze stad aanvankelijk dus veel minder van deze extréme vermogen dan met het rijksgemiddelde overeen kwam, thans in de verhouding geheel gelijk aan die in het rijk. De vermogens van 2 tot 5 ton daalden in Nederland van 11 op 7 per 10.000 inwoners (36,3 pet.), in Leiden van 10 op 6, dus met 40 pet. In deze groep is de afwijking van het Nederlandsch ge middelde derhalve heel gering, doch ten nadeele van onze stad. Anders staat het weer met de volgende groep, die van de vermogens tusschen één en twee ton. Wat het geheele land betreft, daalde deze ca tegorie van 22 op 15 per 10.000 inwoners of met 31,8 pet., terwijl zij in Leiden te rug liep van 16 op 13, dus met 18,7 pet. Vooral ook in deze belangrijke vermo- gensgroep is de afstand tusschen onze stad en het rijksgemiddelde aanzienlijk kleiner geworden. Weinig afwijking is er in het verloop der vermogens van 50 tot 100 duizend guldens, die in het land daalden van 45 tot 36 per 10.000 inwoners, of met 20 pet. en in Leiden van 36 tot 29 of met 19,4 pet. In de daarbeneden liggende groep, die van de vermogens tusschen 30 en 50 mille is de Leidsche teruggang weer aan merkelijk geringer dan die van het ge heele land. In Nederland trad voor deze categorie n.l. een daling in van 59 tot 49 (16,9 pet.), in Leiden van 46 tot 41, het geen neerkomt op een vermindering van 10,8 pet. Zeer sterk van de rijksnorm afwijkend gedroeg zich de groep vermogens tusschen 16 en 30 mille in Leiden. Terwijl deze categorie per 10.000 inwoners in Neder land daalde van 107 tot 100, dus met 6,5 pet. steeg ze in Leiden van 75 tot 77 (2.6 pet)! Deze stijging zal wel geen gevolg zjjn van nieuw verworven rijkdom maar eerder veroorzaakt zijn doordat aanvan kelijk hoogere vermogens tot deze groep afdaalden, maar dit verschijnsel heeft zich uiteraard in het geheele land doen gelden zoodat de stijging van het Leid sche getal er even opmerkelijk door blijft. Alles bijeen genomen huisvest Leiden verhoudingsgewijze ook nu nog minder vermogende ingezetenen, dan in ons land regel is, maar in en door de crisis is het aantal kapitaalkrachtigen elders zoovéél méér gedaald, dat het verschil met het rijksgemiddelde heel wat kleiner is ge worden. Het gemiddelde vermogen per aange slagene, dat in Nederland terug liep van 79 tot 63 duizend gulden (20.2 pet.), daal de in onze stad van 80 tot 65 mille (18,7 pet.). Ook van dit cijfer is de ontwikke ling in Leiden dus gunstiger, of juis ter .gezegd: minder ongunstig dan in het land als geheel genomen. Gaan wij tenslotte nog na, welke gevolgen dit alles had op de hoofdsommen van de vermo gensbelasting. Aanvankelijk betaalden alle aangeslagenen in Nederland gemid deld 75.thans f 58.belasting, een vermindering alzoo van 22,6 pet. De Leid sche aangeslagenen moesten dooréén ge nomen oorspronkelijk 76.betalen, thans 65.hetgeen een vermindering beteekent van 19,7 pet. Ook hierin weer spiegelt zich het bevredigend verloop van de ontwikkeling van Leiden's vermogens positie. De totale opbrengst der hoofdsom van deze rijksbelasting, omgeslagen over de geheele bevolking, daalde in Neder land van 1,87 tot 1,22 per hoofd, dus met 34,7 pet.: in Leiden van 1,42 tot 1,03, d.w.z. met 27,4 pet. Het Leidsch Studententooneel heeft in studie genomen de Fransche comedie in drie bedrijven „Bluf' van Georges De- lanées. De verzorging van de vertaling en van de regie berust in handen van le den van het Leidsch Studententooneel. Van dit blijspel zal 14 Mei a.s. in den Leidschen Schouwburg de Nederlandsche première worden gegeven. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillisse ment van H. Meuleman te Leiden. Deze lijst telt 19 crediteuren met een totaal passief van f 23.372.09 waarvan preferent 14.793.91. De baten zijn nog niet volle dig bekend.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1