De „Nieuw-Amsterdam" te water gelaten Koningin hield het schip „ten doop' BUITENLAND MAANDAG 12 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 P9ir gBFBffSffrp Heerenstraat 146 ÜKL I®&14i%SLIÏ Telefoon 3265 Administratie Belastingadviezen, ook schriftelijk Behandeling van geschillen champagne van het haar geboden blad genomen. Zij heft het hoog en zegt Bloedige en zwaregevechten EEN MONUMENT van ONDERNEMERSDURF en VERTROUWEN Voor Rotterdam was het Zaterdag een vreugdedag, toen het grootste schip van de Nederlandsche koopvaardijvloot, de nieuwe „Nieuw-Amsterdam", is te water gelaten. Ongeveer 30.000 toeschouwers vulden de tribunes op het terrein van de Rotterc^am- sche Droogdok-Maatschappij. Het is ondoenlijk alle burgerlijke, mili taire en andere autoriteiten, alsmede de tallooze aanwezigen uit de kringen van handel, nijverheid en scheepvaart op te sommen. Wij noemen slechts de aanwe zige leden der Regeering, de Minister-Pre sident, dr. H. Colijn, en de ministers Gelis- sen, Van Schaik, Van Lidth de Jeude en Slingenberg, de Rotterdamsche wethouders, de gezanten van de Vereenigde Staten, van Engeland en andere leden van het Corps Diplomatique. Aankomst van de Koningin. Te kwart over 3 merkt men aan beweging bij de loodsen en gejuich in de verte, dat de boot „Stad Rotterdam", waarmee de Ko ningin naar de werf zal worden gebracht, in aantocht is. Een eerewacht van leerlin gen der zeevaartschool en van zeeverken ners staat bij den aanlegsteiger, waar ook de kleine Lideka Knape, dochtertje van een der directeuren der R. D. M., met een bosch orchideeën gereed staat om deze de vorstin aan te bieden. Tusschen de vele gepavoiseerde masten op de werf is boven de kleine tribune nog een vlaggenstok leeg. De standaard van de Koningin gaat langzaam langs deze mast omhoog en vol verwachting wenden zich vele hoofden dien kant uit. Even later klinkt het gejuich. Ondanks de regen steekt de Koningin, niet beschermd door een para- pluie, het open gedeelte naar de lift onder de kleine tribune over. Zij is gekleed in een grijze bontmantel en draagt een don- ker-groen fluweelen hoed. Even later betreedt zij, komend uit de lift, die haar snel naar om hoog heeft gevoerd, de kleine tri bune en dankt zij wuivend en bui gend voor de luide toejuichingen, die uit duizenden keelen weerklin ken. De muziek, met behulp van luidsprekers over het geheele ter rein hoorbaar, speelt het door allen meegezongen Wilhelmus. De directeuren der R.D.M. leggen Hare Majesteit uit, op welke wijze de tewater lating zal geschieden en wijzen haar op de verschillende maatregelen, die zij genomen om alles een vlot verloop te doen hebben. Inmiddels klinkt door de luidsprekers marschmuziek, doch tegen half 4 houdt de muziek middenin op, waardoor er merk bare spanning onder de aanwezigen ont staat, vooral als men ziet, dat de Koningin naar voren is getreden en de kleine bijl, waarmee zij den kabel zal doorhakken, die de hefboomen, welke de klink 'tegenhouden, zal doen wegvallen, reeds in de hand heeft. Aan denzelfden kabel zit de met bloemen versierde flesch champagne, die aanstonds tegen den boeg, die met oranje omwon den slingers groen is getooid zal stukslin geren. DE STAPELLOOP. Dan is het groote oogenblik ge komen. Men ziet de Koningin de hand opheffen en met een slechts op geringen afstand hoorbaren slag spat te 16.35 uur precies de cham- pagneflesch tegen den boeg uiteen. Een luid gejuich gaat op, enkele seconden slechtsdan sterft het langzaam uit en verstomt weer heelwant het machtige ge vaarte verroert zich niet. Zwaar en dreigend rijst thans het enorme cas co boven de tribunes uit. Er volgt een moment van intense span ning zou de stapelloop mis lukken? Het lijkt, of het minuten duurt, doch het zijn slechts seconden, waarin men inge nieurs en werkbaazen bezig ziet bij de hy draulische persen onder den boeg. Dan hoort men een nauw merkbaar gekraak. Het lijkt, alsof het reusachtige gevaarte eenige centimeters verschuift. Men ziet eenige beweging en dan klinkt opnieuw een daverend ge juich, dat echter overstemd wordt door het gelui van den bel der scheepswerf en door het geloei der sirenen van alle dokken en sche- in de omgeving. Ruim een minuut nadat de Ko ningin de doopplechtigheid heeft verricht, loopt onder de triomfale tonen van de muziek, triomfgeroep van de menigte en vreugdetonen van de Rotterdamsche haven, de „Nieuw-Amsterdam" vlot te water. Binnen de halve minuut is het ge vaarte van de helling gegleden en nauwelijks 20 Meter van wal ver wijderd, ligt het reeds stil in zijn element. Nauwelijks een minuut na den stapel loop naderen de 8 sleepbooten, die mede hun aandeel in het fluitconcert hebben ge had, en maken vast, om het schip naar de afbouwkade te trekken. De plechtigheid in de loods. Ongeveer 800 genoodigden verzamelen zich in een der groote loodsen, die voor de zen dag is uitgeruimd en met fraaie vlaggen versierd. Even later treedt, door de heeren van den raad van commissaris sen, leden der directies, van beide maat schappijen en de leden van het gevolg, ver gezeld, de Koningin de zaal binnen, waar zij plaats neemt op een met groen en bloe men versierd podium, dat tegen een der zijwanden is opgeslagen. De heer D. C. Endert, directeur der R. D. M., hield een begroetingsrede. v Volgens traditie werd aan H. M. den doos aangeboden, waarin het gereedschap rust, bij de tewaterlating gehanteerd, waarna H. M. werd uitgenoodigd een dronk te wijden aan de toekomst van het schip ,Nieuw- Amsterdam". HET ANTWOORD VAN DE KONINGIN. Bij de laatste woorden van den heer Endert heeft de Koningin een glas met heldere duidelijke stem: „Aan het welzijn en de gelukkige vaart van het nieuwe schip, de „Nieuw-Amsterdam", wijd ik deze dronk". De Koningin klinkt met den heer En dert en de overige directieleden op het podium. Luid applaus weerklinkt door de hal en een stem roept: „Leve de Ko ningin", een kreet, die wordt overge nomen en door honderden kelen wordt herhaald. Dan is het woord aan de president-com missaris van de Holland-r-Amerika-lijn, den heer Van der Vorm, diede voorgeschiedenis van den bouw schetste. Vervolgens was het woord aan den Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, prof. dr. ir. Gelissen, die de Koningin dantke voor de daad, zooeven door Hare Majesteit gesteld. Heeft het te water laten van een schip immer iets grootsch en ontzagwekkends, zoo heeft het dit vooral, nu uwe konink lijke hand der zwaartekracht gelegenheid heeft gegeven haar werk te verrichten, om het grootste schip, ooit in Nederland ge bouwd, veilig in zijn toekomstig element te brengen. Geve God, dat deze eerste geluk kige gang van het vlaggeschip der Nederlandsche koapvaard ij vloot een goed voorteeken moge zijn voor een voorspoedige vaart in de toekomst. Toen zooeven 20 millioen kilogram ijzer te water gleden, hebben wij onwillekeurig gedacht aan hen, die vorm gaven aan pla ten en balken, aan de ingenieurs, die dit scnip berekenden en construeerden, aan onze Nederlandsche werven, die het aan gedurfd hebben dit werk uit te voeren, maar ook, en niet minder, aan den reeder, die de opdracht daartoe heeft willen ge ven. Zoowel in den bouw als in de bestelling ligt een stuk aan dien echter ondernemers- durf, dien Nederland noodig heeft om zijn krachtige positie op de wereldmarkt te kunnen handhaven en te verbeteren. Elke durf, zoo hij tot succes wil leiden, moet gebaseerd zijn op vertrouwen. Dit vertrouwen nu, is hier in alle opzichten aanwezig geweest. Spr. bracht vervolgens dank aan allen, die dsn bouw van het schip hadden mogelijk gemaakt en eraan hadden medegewerkt. Hiermee was de plechtigheid geëindigd. Nadat in een der gereserveerde vertrek ken Hare Majesteit en den aanwezigen mi nisters thee was aangeboden, vertrok de Koningin met de leden van het gevolg te ruim half 5 wederom met de „Stad Rotter dam" naar den -echter Maasoever, vanwaar zij per auto naar het huis ten Bosch te 's-Gravenhage terug. In de groote versierde loods bleven de vele genoodigden nog geruimen tijd onder de tonen van opgewekte muziek bijeen voor de thee, die de directie haar gasten aan bood. Terwijl binnen de redevoeringen nog aan den gang waren lag het casco der „Nieuw- Amsterdam" reeds gemeerd aan de af bouwkade. Nog ongeveer een jaar, en op nieuw zal Rotterdam een grooten dag be leven, als het vlaggenschip onzer koop vaardijvloot gereed zal zijn gekomen om zijn eerste reis over den Oceaan te gaan on dernemen. bij Madrid De aanvallers werden weggemaaid NEDERLAAG DER REGEERING. Mededeelingen van de nationalisten. Geschut der recht$chen beschiet Madrid. Om kwart voor elf gistermorgen begon het zware geschut der nationalisten de hoofdstad te beschieten. Op de huizen, wel ke rond een der hoogste gebouwen van de stad zijn gelegen, zijn ongeveer vijftien granaten terecht gekomen. De omliggende straten zijn verlaten. Omstreeks den middag leek het, dat het bombardement van de hoofdstad geëin digd was. Vooral de groote weg is door de granaten getroffen. De officieele balans van het aantal slachtoffers van het bombardement van Madrid vermeldt zeven dooden en 21 ge wonden. Sagunto gebombardeerd. Zondagochtend om zes uur heeft een vliegtuig der rechtschen zeven bómmen van groote ontploffingskracht op de haven inrichtingen van Sagunto geworpen. Vijf personen werden gedood, velen ge wond. De materieele schade is aanzienlijk. Het vliegtuig verdween, zoodra de lucht doelartillerie in werking werd gesteld. Volgens mededeeling van het groote hoofdkwartier van de troepen van generaal Franco was de toestand gisteravond acht uur als volgt: Noordel'ijke legers: Niets te mel den van de vijfde divisie. Aan het front van de zesde divisie viel de vijand Cigan, nabij Santander, aan; de aanval werd even wel afgeslagen en de aanvallers verloren vijftien dooden, terwijl de rechtschen ze ven krijgsgevangenen maakten. Aan het front in Biskaje werden de lij ken van 77 gesneuvelden vijanden begra ven bij Arralde. De mannen waren geval len bij den aanval op deze stelling van Vrijdag. 21 man van de regeeringsmilitie en een veertigtal boeren meldden zich bij de linies der echtschen. Licht geschut- en geweervuur aan het front van de achtste divise. In den sector Rebledo de Chavela ontketende de vijand een nieuwen aanval. Ook deze aanval werd afgeslagen. De aan vallers lieten 27 dooden, 56 geweren en een groote hoeveelheid verder materieel op het slagveld achter. De divisie Soria sloeg een aanval van de regeeringstroepen op den weg naar Gua dalajara af, vele manschappen van den aanvaller sneuvelden door het vuur van de automatische wapenen. Legergroep voor Madrid: De re geeringstroepen hebben hier een aanzien lijke nederlaag geleden. Herhaalde aanval len na een hevig en langdurig voorberei dend artillerievuur, werden krachtig afge slagen. De aanvallende troepen werden let terlijk weggemaaid. De 42 tanks, welke den aanval steunden, werden door het vuur van de Franco-troepen buiten gevecht ge steld, zeven tanks vielen in handen van de rechtschen. Bij Cerro dela Guila en Cuesta de las Perdicas was de strijd zeer hevig. De rechtsche troepen werden aangeval len door de buitenlandsche brigades „Lis- ter", „Taharo" en „Dimitrof" en door de 54ste en 58ste boerenbrigade. Van de zes tien duizend aanvallers sneuvelden meer dan drieduizend. De mannen van het vreemelingenlegioen in de universiteits- wijk verlieten op het hoogtepunt van den aanval hun loopgraven en wierpen zich onder het zingen van het strijdlied van het legioen op de flank van de aanvallende internationale brigades. De regeeringstroe pen werden achteruit geworpen, doch in hun vlucht werden zij onder vuur genomen door de automatische wapens van hun eigen menschen achter het front, met het doel den terugtocht te stuiten. Het was een dag van glorie voor onze troepen bij Madrid, zoo gaat het hoofd kwartier van Franco verder, en een bloe dige nederlaag voor den tegenstander. Zuidelijke legers: Alle aanvallen van de regeeringstroepen werden na kor ten tijd teruggeslagen. Mededeelingen van de regeering. In de verschillende sectoren aan het front voor Madrid hebben de regeerings troepen gisteren een aantal successen be haald, meldt Madrid, vooral ten Zuiden van het ecorial, bij den weg van Valencia naar Vacia Madrid en in het Noorden van de provincie Guadalajara nabij Val Formoso de las Monjas, waar de opstandelingen zware verliezen leden. Een batterij lucht doelartillerie en twee mitrailleurs vielen in handen van de regeeringstroepen. De luchtmacht heeft zes maal achtereen de stellingen van de nationalisten op den berg Carabitas en Cerro d'e la Guila ge bombardeerd en de verdedigingswerken van den vijand ernstig beschadigd. Uit Constantine worde gemeld, dat het Spaansche vrachtschip „Mar Caribe" Za terdagavond door een watervliegtuig van de rechtschen twee mijl ten Noorden van Kaap Bougaroni is gebombardeerd. Het schip vluchtte in de haven van Bougie. Volgens de laatste berichten werd de „Mar Caribe" niet getroffen. De verdedigingsraad van het Baskenland deelt in een officieel communiqué mede, dat aan het front van Guipuzcoa in de sec toren Lequeito, Eibar, Elguete en Elorio' artilleriégevechten zijn geleverd. Van het, front in Biskaje, bij Avalla en Burgos valt niets te melden. BOMBARDEMENTEN. Bilbao wordt gebombardeerd. De radioclub van Teneriffe deelt mede, dat de luchtmacht van de rechtschen be gonnen is Bilbao en omstreken te bombar deeren, na het ultimatum van generaal Mo- la, waarin de overgave van de stad werd geëischt. Talrijke bommen warden gewor pen op de fabrieken, depots en verdedi gingswerken, waarbij ernstige schade werd aangericht. Eenige benzinedepots vlogen in brand. DE BEMANNING VAN DE „ANDRA". Nederlandsche regeering stelt een onderzoek in. Naar aanleiding van de onzekerheid wel ke bestaat omtrent de schepelingen van de „Andra" welk schip, zooals bekend, in de Spaansche wateren tot zinken is gebracht vernemen wij, dat de Nederland sche regeering een onderzoek instelt naar het lot der bemanning van genoemd schip, voor zoover deze uit Nederlanders bestaat. VAN HET VATICAAN 'S PAUSEN GELUKKIG HERSTEL. Het eerste autotochtje Paus Pius IX heeft gisteren voor het eerst na zijn ziekte weer een autotochtje gemaakt door het park van het Vaticaan. Zijn lijfarts volgde in een tweede auto. Benoeming van nieuwe kardinalen? De benoeming van mgr. Giuseppe Piz- zardo tot Pauselijk legaat bij de Engel - sche kroningsfeesten wordt als voorbode beschouwd van de verheffing van dezen prelaat tot de waardigheid van kardinaal. Tevens meent men, dat de Paus in de tweede helft van Mei een consistorie zal houden, waarin de kardinaalshoed behal ve aan mgr. Pizzardo, aan nog twee an dere prelaten zal worden uitgereikt. DUITSCHLAHD Kerk en Staat DE STRIJD OM DE CONFESSIONEELE SCHOOL. Twee herderlijke brieven. In de Roomsch-Katholieke kerken te Berlijn zijn gisteren twee herderlijke brieven van mgr. Preysing, bischop van Berlijn, voorgelezen. In den eersten brief protesteert de bisschop tegen zekere re- geeringsorders ten aanzien van de jeugd, die volgens hem ten doel hebben, het kerkbezoek door de kinderen te hinderen. Volgens deze orders mogen de kinderen in beginsel slechts eens per week naar de kerk gaan, terwijl niemand hen daartoe mag dwingen. Verder protesteert Prey sing tegen de bepaling, volgens welke kinderen geen bewaarscholen en kost scholen, die onder leiding van leden vaa godsdienstige orden staan, mogen bezoe- keri. In den tweeden brief maant de bis schop de ouders opnieuw aan, den strijd voor de confessioneele school voort te zetten. HET HOOGVERRAADPROCES TEGEN DE KATHOLIEKE GEESTELIJKEN. Tijdens de verhooren in het proces te gen de zeven Katholieken voor het volks- gerechthof zijn geen bewijzen aan den dag gekomen voor de beschuldiging van hoogverraad, die tegen den geestelijke Roussaint was uitgesproken. Een der be langrijkste feiten, die door den president naar voren gebracht worden, is, dat de be klaagde een communistisch periodiek ont vangen heeft. De beklaagde herinnert zich dit niet en de president valt hem aan met de woorden: „Gelooft u dan, dat het Hof dom genoeg is om uw uitvluchten te gelooven?" Vervolgens noemt de presi dent als bijzonder belastend feit, dat de geestelijke het voornemen had een stu diereis naar Rusland te maken. Waarom niet liever naar Italië, zoo vraagt hij. Aan het einde van het verhoor verklaarde de geestelijke Roussaint nog, op vragen be treffende zijn betrekkingen met de com munisten, dat hij het voornemen heeft gehad een oproep op te stellen, waarin de Katholieke jeugd zou worden uitgenoodigd een gemeenschappelijk front te vormen met de communisten tegen het nationaal socialisme. Hij heeft echter geen uitvoe ring gegeven aan dit voornemen. De zitting is verdaagd tot Maandag. iNEERLAND'S GROOTSTE PASSAGIERSSCHIP, DE „NIEUW AMSTERDAM", IS ZATERDAG ONDER GEWELDIGE BE LANGSTELLING DOOR H. M. DE KONINGIN VAN DE WERF DER ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ TE WATER GELATEN.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9