De finale Missiewedstrijd Breda-Utrecht Hoe de wedstrijd West Europa- Centraal Europa tot stand kwam MAANDAG 12 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANTTWEEDE BLAD PAG. 5 Breda door Utrecht op eigen terrein geklopt Zeer groote belangstelling Ondanks alle tegenwerking en misken ning gaat de Katholieke voetbalsport ge staag verder in ontwikkeling en in ont plooiing der organisatie. Wie zou eenige jaren gelrden gedacht hebben, dat het mogelijk zou zijn om twee vertegenwoordigende elftallen op de been te brengen, die met succes zouden kunnen wedijveren tegen sterke ploegen uit de neutrale eerste klasse-afdeelingen? Wie zou gedacht hebben, dat een wed strijd en nog wel in het na-seizoen een aantal van minstens 5000 bezoekers zou kunnen trekken! Dat zijn getallen, die de meest optimistische geest niet zou heb ben durven vermoeden. En toch is dit gisteren bewaarheid ge worden. Breda en Utrecht hebben ploegen samen gesteld, die er mogen zijn, die, zeker indi vidueel, over uitstekende spelers beschik ken, en die wat samenspel betreft het reeds tot groote hoogte hebben ge bracht. Weliswaar is de Bredasche ploeg nog niet voldoende ingespeeld, moet de kracht nog te veel gezocht worden in individueel spel, maar toch is duidelijk te zien, dat deze ploeg, met aanhoudende oefening en goede training, het zeer ver zal brengen. In het veld al was het tempo soms wat langzaam, deed de Bredasche ploeg niet voor de Utrechtsche onder, maar voor het doel, wist men niet^goed wat men met den bal moest doen en werden vele prach tige kansen verknoeid door treuzelen en gebrek aan doorzettingsvermogen. Dat bleek vooral na de rust, toen Breda met den wind in den rug spelende aanhoudend in den aanval was; toen Bre da geen moeite had om den zeer verzwak ten aanval van Utrecht in bedwang te hou den en toen er toch, maar geen doelpunten konden komen. Daarbij komt, dat vóór de rust, toen Utrecht met den sterken wind in den rug speelde, de Stichtenaren veel beter van de geboden kansen wisten te profitee- ren enmeer geluk hadden. Want bij de Utrechtenaren gelukte vóór de rust zoowat alles, al moeten we erken nen dat het spel van Utrecht beter, meer afgewerkt en dus ook vruchtbaarder was. Intusschen, mag Breda en Utrecht, op een uitstekende wedstrijd terugzien, die niet zal nalaten een goede propagnda te zijn voor het katholieke voetbalspel. Er was wij zeiden het reeds zeer groote belang stelling. Behalve de ruim 4000 toeschouwers, die het knusse H. K. I.-veldje omzoomden, hadden op de tribunes vele autoriteiten plaats genomen. Zoo zagen we burgemeester van Slobbe van Breda en burgemeester Serraris van Ginneken, benevens burgemeester van der Meulen van Teteringen en-Terheyden. Ook wethouder van Mierlo en verschillende raadsleden, waren op de tribune aanwezig. Het 6preekt natuurlijk van zelf, dat talrij ke geestelijke autoriteiten en officials uit de katholieke voetbalwereld op het terrein te bespeuren waren. Talrijke vreemdelin gen, leden van katholieke voetbalclubs uit de verschillende deelen des lands, hadden de verre reis naar Breda ondernomen. De wedstrijd. Toen scheidsrechter Hendriks uit Venlo die den wedstrijd op keurige wijze heeft geleid, tossen liet, konden de elftallen zich opstellen, zooals reeds tevoren was gepu bliceerd. De eerste aanval was voor Utrecht, die op een hoekschop uitloopt, evenwel zon der eenige resultaat, Vlak daarna zet Breda een pracht-aan- val op, welke liep over de geheele lengte en breedte van het veld. De linksbinnen de Böther besluit het mooie samenspel met een uitstekenden voorzet, welke door van der Veeken op foutlooze wijze in het Utrechtsche doel werd gekopt. Binnen de twee minuten heeft dus Breda de leiding. Dan komt eenig overwicht van Utrecht, maar Breda laat zich niet overdonderen en weet eveneens krachtig aan te vallen. Het schot, waarmede deze aanval wordt beslo ten, gaat echter juist naast. Vervolgens neemt Utrecht den aanval weer over. Een hoekschop is het resultaat. Er komt een zeer scherpe voorzet, die op onhoudbare wijze door Nienhaus in het Bredasche doe lwordt gekopt. Gesteun door den krachtigen wind, blijft Utrecht sterker. Wel onderneemt Breda eenige goede aanvallen, waarbij de Utrecht sche doelverdediger slechts op het nipper tje kafr redden, maar Utrecht blijft het beste deel van het spel behouden. Een keurig schot, door den Utrechtschen middenvoor ingeschoten, springt dan, bui ten bereik van Koch, van den binnenkant van de paal weer het veld in, waardoor Breda heel gelukkig aan een groot gevaar ontsnapt. Dan gaat Breda weer op het Utrechtsche doel af. De bal wordt zeer snel opgebracht en tot besluit op keurige wijze door Bather ingetrapt. Wederom heeft Breda dus de leiding ge nomen, maar nu is het voorloopig ook met Breda gedaan. Er volgt weer een goed opgezette aan val van Utrecht met een kalm en o.i. houdbaar schot van Koopman. De bal rolt kalm in het Bredasche doel waardoor de stand weer gelijk wordt (22). Het spel verslapt nu. Beide partijen blij- yen kalm aanvallen, met Utrecht steeds in de .meerderheid. In deze periode blijkt, dat het Utrechtsche spel, gedegener is, meer in gespeeld en tengevolge daarvan ook pro ductiever. Utrecht speelt met meer overleg, doch Breda maakt meer gebruik van de indivi- dueele capaciteiten harer spelers. Een keurige aanval van den Utrechtschen linkervleugel wordt besloten met een hard schot, dat door de Hosson ineens wordt in gekopt, waarbij ook de wind zeer blijk baar een handje meehielp. Na eenig overwicht van Breda, zien we Utrecht weer een pracht aanval opzetten, welke mlt een goed schot wordt besloten, hetwelk echter door den Bredaschen doel man nog juist over de lat kan worden ge werkt. De hoekschop, welke volgt, brengt weer succes voor Utrecht. De Hosson zet scherp voor -doel en het is Koopman die foutloos inkopt (24). Utrecht gaat nu wat forscher spelen, naarmate Breda er langzamerhand beter gaat inkomen. Toch zijn de Bredasche aan vallen over het algemeen te langzaam, om bij de goed spelende Utrechtsche verdedi gers succes te kunnen hebben. Vlak vóór de rust geeft Berenschot een prachtschot op het Utrechtsche doel, dat de doelverdediger slechts vallende kan red den. Daarna komt de rust. Na de thee speelt Breda met den wind in den rug en reeds aanstonds is het te zien, dat de Bredanaars uit een ander vaatje gaan tappen. Aanval op aanval op het Utrechtsche doel volgt en Breda is ver in de meerderheid. Succes blijft echter uit. Wel wordt de bal menigmaal tot vlak bij 't Utrechtsche doel gebracht, maar in laatste instantie is het Utrechtschen been, dat de situatie blijft be- heerschen. We zien eenige uitstekende aanvallen van Breda, besloten met keiharde schoten van Berenschot, maar steeds is de Utrecht sche doelverdediger op zijn post, die on herroepelijk alles terugwijst. Plotseling komt het succes aan den kant waar men het in deze periode zeker niet had verwacht. Een smalle Utrechtsche aan val wordt besloten met een scherp schot van Tinsel en de stand is 25. Wel blijft Breda in het veld sterker, maar de Utrechtsche doelverdediger blijft de baas. Berenschot toont weer eens zijn schutters- capaciteiten en heeft met een dezer scho ten succes, wijl hij op welverdiende wijze, kans ziet den stand op 35 te brengen. Breda heeft dus den achterstand ver kleind. Het publiek, dat zich tot nu opvallend kalm heeft gehouden, begint zich nu te roe ren. 't Is weer Berenschot, die keurig op doel schiet, maar Pot geeft niet thuis. Kort daarop wordt de situatie voor het Utrechtsche doel zoodanig, dat Pot slechts ten koste van een hoekschop kan redden. Breda blijft echter fanatiek aanvallen; bij een dezer aanvallen wordt Schoonder- woerd licht gekwetst, doch hij kan spoe dig weer aan het spel deelnemen. De Bredasche doelverdediger maakt meer dan drie passen met den bal, welke over treding de scheidsrechter reglementair straft. Men schijnt echter met de situatie niet goed raad te weten, zoodat deze straf ten slotte op niets uitloopt. Bred? ontsnapt dan aan een groot gevaar, als de doelver dediger in een gevaarliike positie uitloopt. Hij weet echter meester te blijven van de situatie, zoodat alles goed afloopt. Nadat weer even is gestopt voor Schoon- derwoerd, komt ten slotte het einde met een welverdiende, zij het ook eenigszins geflatteerde overwinning van Utrecht. I.V.C.B. De uitslagen. Breda: Missiewedstrijd BredaUtrecht 3—5. Zuid I le klasse: Sittardsche BoysVal kenburg 1—2; Geleen— RKVVL 0—4; RK ONS—RKNAC 2—1; Kimbria—Laura 3—2. Zuid II le klasse: BrabantiaKolping 3—0. West I le klasse: VVY—VVZ 5—6; Wils kracht EMM 2—2. West II le klasse: SantpoortSpartaan 3—5. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. De uitslagen. AFDEELING ZUID. Res. 4e kl. B: VVL III—Wilhelmus III 11 (gest. 34 min. voor het einde). Om den Leidsche Courant Zilveren Bal: le ronde: SJC IIDocos I 11—3. Om den Leidsche Courant Zilveren Beker: le ronde: Teylingen IITrekvogels II 112; Forehólte ILisse III 20 (gest. nog 34 min. te spelen). Afdeeling B: VVLa—DSVa 7—3. DE LEIDSCHE COURANT WEDSTRIJDEN. Om bal en beker. Het is gisteren een verloren Zondag ge worden, zooaat het programma voor de Bal- en Beker-wedstrijden wel tegen loopt. Vanzelf hebben wij rekening te houden met he't competitie-program, daar ver schillende elftallen nog een rest hebben af te werken. Doch er doen zich ook nog andere omstandigheden voor, welke toch zeker voor Dinsdagavond van elke week bekend konden worden gemaakt. Dat zou moeite sparen en onkosten. Als een pro gram Woensdag is gepubliceerd moet dit ook worden afgewerkt, buiten bijzondere omstandigheden, welke niet vooruit kun nen worden voorzien. Wij vragen dus aan alle deelnemers nogmaals de volle mede werking. Voor a.s. Zendag zijn op het S. M. C.-ter rein te Warmond de proef wedstrijden vastgesteld voor onze Junioren. Elftal AB Elftal Cv. Nispen a. De heeren secretarissen willen hierme de rekening houden, dat hun Jun. hieraan kunnen deelnemen. Uur van aanvang wordt Woensdagavond bekend gemaakt. R. K. Sportver. „Docos". Alle wedstrijden zijn gisteren letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. Alleen het eerste speelde zeer onvolledig tegen S. J. C. II en verloor met niet minder dan 311. Dit hooee aantal tegenpunten is te meer begrijpelijk daar onze doelverdedi ger vervangen moest worden. R. K. Sportver. „Teylingen". Ondanks de vele regen kon de wed strijd Teylingen IITrekvogels II door gang vinden. Er werd zelfs een vlug spel te zien gegeven, Hoewel Teylingen het spel in handen nam, liet Trekvogels zich niet onbetuigd, doch het klasseverschil trad hier duidelijk aan den dag. Voor rust speelde Teylingen voor den wind en wist de score tot 80 op te voeren. Na de thee waren de Bnskoopers iets sterker dan voor de rust. Het einde werd 112. De wedstrijd TeylingenDOS werd we gens den regen afgelast. Alvorens DOS vertrok moesten zij ech ter eerst een ovatie in ontvangst nemen wegens het behaalde succes in de afgeloo- pen competitie. De heer J. v. Nouland, bestuurslid van Teylingen sprak de beste wenschen voor D. O. S. uit in de komende promotie. Na een bouquet seringen aan den aanvoerder te hébben overhandigd, dankte het DOS-bestuur voor de hartelijke huldiging met de hoop elkander spoedig te zullen ontmoeten voor de Leidsche Cou rant Zilveren Bal! Teylingen Junioren speelde vriend schappelijk tegen N. V. C. b en verloor met 3—0. R. K. Sportver. „V. V. L." Het 3de bond den strijd aan tegen Wil helmus III, maar door weersomstandighe den was de scheidsrechter genoodzaakt den wedstrijd 34 min. voor het einde met den stand 11 te staken Het eerste is geheel niet in het veld ge weest, daar het weer zoo slecht werd, dat de scheidsrechter maar besloot niet te spe len. De a Junioren kregen D. S. V. a op be zoek en besloten deze laatsten thuiswed strijd door D. S. V. met een 73 nederlaag naar huis te sturen. R. K. Sportver. „Foreholte". Het eerste elftal heeft zich voor de 1ste ronde weten te handhaven voor de Leid sche Courantbeker, door een zege op Lisse III met 1—0. Jammer genoeg moest de wedstrijd worden gestaakt 34 minuten voor het einde, wegens regen. Foreholte IIT. Y. B. B. IV kon echter in deze weersomstandigheden toch nog worden uitgespeeld (11). Geen onver dienstelijk resultaat! Zondag 18 April as. beginnen de serie- wedstrijden: 12 uur: Foreholte aT. Z. B.a; 2 uur: Foreholte IAlph. Boys I; 4 uur: Lisse IV—T. Z. B. I. R. K. Sportver. „D. O. S." D. O. S. I maakte een vergeefsche reis naar Sassenheim, daar het terrein door den scheidsrechter werd afgekeurd. Ondanks het slechte weer speelde D. O. S. II te Warmond tegen S. M. C. I en won met 82. D. O. S. III wachtte tevergeefs op K. R. V. en den scheidsrechter, die het blijkbaar geen weer vonden om van huis te gaan. Een onderhoud met den heer Lotsy. Caldenhove en Bakhuys in het West-Europeesch elftal_ Wereldkampioenschappen in1942 naar Nederland? Nu het definitief vaststaat, dat de F.I.F.A.-wedstrijd West Europa Centraal Europa, in het kader van den Olympischen dag, op 20 Juni a.s. in het stadion te Am sterdam wordt gespeeld, zal men het ongetwijfeld belangwekkend vinden nadere en wat meer uit voerige bijzonderheden omtrent dit internationale sportgebeuren te kunnen vernemen. Het was de heer K. J. J. Lotsy, lid van het F.I.F.A.-bestuur en van het Ned. Olympisch Comité, hij, die zich zeer veel moeite getroost heeft om dit evenement naar Nederland te krijgen, die aan een redacteur van het ^.N.P. een onderhoud over deze aangelegenheid toestond. De heer Lotsy vertelde in de eerste plaats, iets over het ontstaan van den wedstrijd Centraal EuropaWest Europa. Reeds ongeveer vi£r jaar vormt het or- ganiseeren van een belangrijken Europee- schen wedstrijd een aangelegenheid, wel ke de voortdurende aandacht heeft van het F.I.F.A.-bestuur. Tot nu toe waren er onoverkomelijke moeilijkheden geweest en in 't bijzonder bleek het vinden van een datum, welke alle betrokken landen zou passen, het struikelblok te zijn. Men zal onmiddellijk vragen waarom het organiseeren van een dergelijken wedstrijd noodig is. Het ant woord daarop is heel eenvoudig. De in komsten van de F.I.F.A. zijn voor een be langrijk deel afhankelijk van het slagen der wereldkampioenschappen. Komt het ontvangende land, zooals in 1934 met Ita lië het geval was, in den eindstrijd, dan is het vanzelfsprekend, dat er ook een gunstig financieel resultaat wordt ver kregen. Met de inkomsten der wereld kampioenschappen en de andere gewone baten kan de F.I.F.A. zich net bedruipen. Maar meer kan het internationale voet ballichaam ook niet doen. Idiëele doelein den zijn niet te verwerkelijken, ik denk hier bijvoorbeeld aan het steunen van in ternationaal jeugdvoetbal of het helpen van landen, waarin door bepaalde om standigheden het voetbalspel zich niet zoo krachtig ontwikkeld heeft. De F.I.F.A. wil nu een afzonderlijk fonds vormen, buiten de gewone rekening om, en de rente daarvan is voldoende om de be oogde speciale uitgaven te dekken. Uit twee wedstrijden van groot formaat kan een behoorlijk kapitaal worden gevormd. Centraal EuropaWest Europa is tot stand gekomen, het ligt in de bedoeling deze ontmoeting te laten volgen door een wedstrijd tusschen Noord Europa en Zuid Europa. De heeren Bauwens, Seeldrayers, Rimet en ik hebben een onderzoek naar de mogelijkheden, waar een wedstrijd tus schen West en Centraal Europeesche elf tallen zou kunnen worden gespeeld, inge steld. Een stad in Centraal Europa viel bij voorbaat af, Parijs had reeds zijn ten- toonstellingstournooi, Brussel was minder geschikt, Berlijn zou misschien moeilijk heden veroorzaken in verband met de in ternationale deviezenbepalingen. Het is mij gelukt de andere bestuursleden der F.I.F.A. te overtuigen, dat Amsterdam eigenlijk de aangewezen stad was. Nu was het groote vraagstuk, zoo ver volgde de heer Lotsy, of alle daarvoor in aanmerking komende spelers uit Centraal Europa ook in staat en bereid waren naar Amsterdam te komen. In dit ver band herinner ik aan het feit, dat de lan- denwedstrijden voor den Europabeker en de clubwedstrijden voor den Mitropabe- ker in Oostenrijk, Tsjecho Slowakije,. Hongarije en Italië de trekpleisters vor men. Het is bekend hoeveel moeite het gekost heeft de wedstrijden voor den Mi- tropabeker zoo te regelen, dat men een datum vrij maakte voor de ontmoeting tegen de West Europeesche ploeg. Maar ik had dan ook de voorwaarde gesteld, dat de wedstrijd te Amsterdam alleen doorgang kon vinden indien de allerbeste spelers van Centraal Europa ter beschik king waren, daar heeft het organiseeren- de land recht op. Er gingen berichten door de Europee sche sportpers, dat Hongarije geen spelers kon afstaan, merkten wij op. Die geruchten gingen er inderdaad, was het antwoord van den heer Lotsy. De re den hiervan was, dat de Hongaarsche competitie op 13 Juni pas geëindigd is en eerst daarna kan men met den Mitropa- bekerwedstrijden beginnen. Intusschen heb ik nog dezer dagen uit Boedapest de verzekering gekregen, dat men in alle opzichten steun zal verleenen. Maar ik verzeker u, mocht er een kink in den ka bel komen, mochten spelers niet beschik baar worden gesteld, wat ik weiger te gelooven, dan gaat de wedstrijd beslist niet door. Dr. Schricker, de secretaris van de F.I.F.A., deelde mij gisteren echter nog telefonisch uit Zürich mede, dat alles in orde was en dat ik met de verdere orga nisatie zoo spoedig mogelijk verder kon gaan. Natuurlijk heb ik rekening moeten hou den met den Olympischen Dag, welke reeds op 20 Juni te Amsterdam was vast gesteld. Maar wat was er logischer, dan de F.I.F.A.-wedstrijd met den Olympi schen dag te combineeren tot één grootsch internationaal gebeuren? Dat alles is gegaan in volledige samen werking tusschen F.I.F.A. en N. O. C. Dat Amsterdam gekozen werd, behoeft geen nader betoog, Men denke alleen maar aan het feit, dat er tegenovér het Olym pisch stadion hier moreele verplichtin gen bestonden. De volgende wereldkampioenschap pen naar Nederland? En nu vind ik, en dit gedeelte van zijn betoog werd door den heer Lotsy met groote overtuiging uitgesproken, dien wedstrijd Centraal EuropaWest Europa ook om een andere reden van zoo'n groot belang. Verscheidene buitenlandsche of ficials, waaronder het volledig F.I.F.A.-bestuur, zullen naar ons land komen. Zij zullen kennis maken met de sportieve opvat tingen van het Nederlandsche volk, zij zullen het enthousiasme kunnen bewonderen van het klei ne Nederland, wanneer al die voetbalsterren van West en Cen traal Europa in het veld staan. Vóór 20 Juni, waarschijnlijk op 13 Juni, komt Arsenal toch nog naar Rotterdam om er een wed strijd te spelen tegen een nader aan te wijzen tegenpartij. De voetbalofficials uit het buiten land kimnen zich, met twee be langrijke wedstrijden kort achter elkaar, er van overtuigen, hoe groot de belangstelling in Neder land voor voetbal is. Tevens wordt dan bewezen, dat ons land mo menteel beschikt over twee prach tige stadia, zooals geen enkel F.I. F.A.-land in Europa. En mis- schen wordt daarmede de moge lijkheid geopend, dat de wereld kampioenschappen in 1942 aan Nederland worden toegewezen. BraineBakhuysSzepan. Men zal benieuwd zijn, hoe de elftallen van West en Centraal Europa zullen zijn samengesteld. Kunt U ons nu reeds en kele bijzonderheden daarover mededee- len? De West Europeesche ploeg zal worden samengesteld door de heeren Bauwens (Duitschland), Seeldrayers (België), Cau- dron (Frankrijk) en mijn persoon. Eerst wordt een opgave van spelers, die voor het elftal eventueel in aanmerking ko men, gevraagd. Ik houd mij natuurlijk aan de adviezen, door de keuzecommis sie van den K.N.V.B. in deze verstrekt. Begin Mei zullen wij bij elkaar komen om de ploeg definitief samen te stellen. Dat Bakhuys en Caldenhove in het elftal thuis hoeren, zal wel niemand kunnen betwisten. Ver moedelijk zullen in het West- Europeesche team echter drie, of misschien wel vier Nederland sche spelers worden opgenomen. Maar wat zou men denken van het binnentrio Raymond Braine, Bakhuys. Szepan? Met Calden hove zijn dit spelers, die heusch wel zullen worden gekozen. En voor het team van Centraal Europa zijn ook wel enkele spelers te noemen. Ik denk aan Planicka (Tsjecho Slowakije) in het doel, aan den Oostenrijkschen back Sesta, aan den beroemden Ttaliaanschen midvoor Piola, aan ?'ien

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5