Rex lijdt een nederlaag DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Van Zeeland overwinnaar met driekwart der stemmen Een gevoelige achteruitgang in stemmental voor Rex sinds 1936 28ste Jaargang MAANDAG 12 APRIL 1937 No. 8696 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. De N.S.B. en de verkiezing in Brussel Gisteren is in Brussel gestemd over de vraag: al dan niet een fascistisch bewind. Deze vraag is voorgelegd aan de kiezers van Brussel alléén. Wij wijzen hierop, om dat 't vanzelf sprekend is, dat voor een be weging, die verwant is met de N. S. B. ten onzent, procentsgewijze meer aanhang in een groote stad moet worden verwacht, dan in kleinere plaatsen en op het platte land. Het percentage, dat de fascistische can- didaat gisteren in Brussel heeft behaald, is daar geenszins een graadmeter voor de fascistische aanhang in héél België. Voor héél België zou vanzelfsprekend het per centage geringer zijn. Wat de stemming van gisteren te Brus sel betreft de uitslag is een teleurstel ling en een echec geworden voor de fas cistische partij. Dat is geconstateerd door het, de Belgi sche Rex-beweging vriendschappelijk ge zinde „Nationale Dagblad" der N. S. B. ten onzent. Dit blad schreef op Dinsdag 6 April 1937: „Wat zijn de kansen van Van Zee land en Degrelle? Van Zeeland rekent op de steun van katholieken, liberalen, sociaal-democraten, communisten. Hij moet het bewijs leveren, dat het ge loof van de kiezers in het partijen-sys teem onverzwakt is gebleven. Hij moet dus behalen 254.000 stemmen. Degrelle rekent alleen op Rex en V. N. V. Hij moet het bewijs leveren, dat het geloof in de autoritaire bewegin gen gegroeid is. Hij moet behalen 75.000 stemmen. Alles wat Van Zeeland minder be haalt dan 254.000 stemmen is verlies voor de partij-politieke, opvatting. Al les wat Degrelle meer heeft dan 75.000 stemmen is winst voor de idee van de partij looze staat. Behaalt Degrelle 100.000 stemmen, dan beteekent dit een groote moreele overwinning, waarvan men op dit oogenblik de gevolgen niet kan overzien." Degrelle heeft niet meer behaald dan 75.000 stemmen, maar.minder. Zijn aanhang is niet voor-, doch achter uitgegaan. De conclusie is dus, -dat Degrelle niet heeft behaald „een groote moreele over winning", maar een groote moreele neder laag. Wij willen op dit feit geen te ver gaande beschouwing bouwen; geenszins. Maar bij deze verkiezing in Brussel is g e- bleken, dat de voorstanders van een fas cistische dictatuur aldaar geringer in aan tal zijn geweest, dan zij waren bij de vori ge verkiezing. Dat geeft toch een ieder ob jectieven toeschouwer en belangstellende wel wèt te denken! De wereld in vogelvlucht De tusschentijdsche verkiezing in Brus sel, door den Rexistenleider Degrelle zelf uitgelokt om te demonstreeren welk een vooruitgang de Rex zou hebben geboekt sinds de vorige verkiezing in 1936, is op een gevoelige nederlaag voor Rex uitge- loopen. De tegencandidaat Van Zeeland behaalde ruim driekwart der uitgebrachte stemmen, terwijl Degrelle nog geen 20 pet. behaalde. Vergeleken met het vorige jaar, toen de Rexisten en Fronters 73.721 stempien wisten te behalen, beteekent het cijfer van gisteren (69.242) een achteruit gang van een kleine 4500 stemmen. Deze klap is voor Dégrelle een ernstige mo reele nederlaag. Hij had er een kracht proef van willen maken en hij heeft ten aanschouwe van de heele wereld gefaald. Want deze tusschentijdsche verkiezing, op zichzelf van weinig belang, heeft door de omstandigheden de aandacht van de we- VAN ZEELAND KRIJGT 275.000 STEMMEN, DEGRELLE 69.000. De officieele uitslag. De uitslag der verkiezing te Brussel is officieel als volgt: Minister-president van Zeeland heeft 275.840 stemmen verworven, Dégrelle 69.242. Het aantal blanco uitge brachte stemmen en stemmen van onwaar de bedraagt 18.358. Van Zeeland is dus ge kozen met een meerderheid van meer dan driekwart. In procenten uitgedrukt heeft van Zee land 75,89 procent der stemmen op zich vereenigd tegenover Dégrelle 19,05 procent. Van onwaarde en blanco waren 5,05 pro cent. Vergelijkende cijfers van 1936. Ter vergelijking tusschen de cijfers van thans en die van de verkiezingen in 1936 diene het volgende: In 1936 verwierven de Katholieken, Li beralen en Socialisten, die thans van Zee land hebben gesteund, in het betreffende kiesdistrict 254.214 stemmen. De Rexisten en Fronters, die gisteren op Degrelle heb ben gestemd, verwierven toen 73.721 stem men. Het aantal blanco stemmen en stem men van onwaarde bedroeg in 1936 28.795. DE STEMMING TE BRUSSEL VRIJ KALM. De verkiezing is gistermiddag te één uur gesloten zonder dat zich incidenten van be- teekenis hadden voorgedaan. De deuren der bureelen werden toen gesloten, de bus sen vergezeld en overgebracht naar de cen trale bureaux, waar zij geopend werden. Tegen den middag kwamen vele stemge rechtigden hun onthouding demonstreeren door hun biljetten oningevuld in de bus te werpen. Op straat bleef het rustig: slechts hier en daar uitten studenten en andere jongelieden hun verkiezingsleuzen. Sedert den morgen hadden zich groepjes verzameld voor het Rexhuis, die van tijd tot tijd een verkiezingsleuze uitriepen. In den namiddag werden de samenscholingen echter talrijker en er ontstond een vecht partij, waarbij twee Rexisten licht gewond werden. De politie heeft toen de toegangen tot het Rexhuis doen ontruimen. Socialisten hebben gisteravond gepro beerd een optocht te vormen. Ongeveer dui zend personen, voor het meerendeel jonge lieden, trokken onder het zingen van de Internationale door de voornaamste straten der stad. Zij riepen zoo nu en dan: Dé grelle naar de gevangenis. De politie heeft verhinderd, dat de be- toogers het clubgebouw der Rexisten zou den bereiken. De regen heeft een einde ge maakt aan deze betooging. PROCLAMATIE VAN MINISTER PRESIDENT VAN ZEELAND. Aan de Brusselsche kiezers. In een proclamatie aan de Brusselsche kiezers zegt minister-president van Zee land met name: Gij hebt me zoo juist een schitterend be wijs van uw vertrouwen geschonken. Door al mijn daden zal ik er naar streven dit niet te beschamen. Voortaan zal niemand bij ons te lande, noch daarbuiten, een oogenblik den wil van België, getrouw aan zich zelf te blij ven, in twijfel kunnen trekken. België is zijn heroiek verleden waardig evenals de groote verwachtingen, welke tal yan man nen in het land hebben gesteld. De regeering zal gesterkt door dit be wustzijn en dezen vasten wil het werk van het nationale belang, dat het ter hand heeft genomen, voortzetten. Allen moeten thans aan het werk gaan (en dit met een toespeling op de laatste woorden van de Brabangonne) voor den koning, de wetgeving en de vrijheid. (Le roi, la loi, la liberté). Het oordeel van minister Spaak over de verkiezingen. Het dagblad „Le Peuple" publiceert de volgende verklaring van minister van bui- tenlandsche zaken Spaak, naar aanleiding van de overwinning van van Zeeland: „De elfde April is een goede dag voor de democratie, een goede dag voor het land. Hij beteekent een ontroerende bevestiging van het geheele volk ten gunste van de vrijheid." Dégrelle wijt zijn nederlaag aan den aartsbisschop. Dégrelle verklaarde na het bekend worden van zijn nederlaag: „De interventie van den kardinaal aartsbisschop van Mchelen heeft vele katholieken op bevel doen stemmen. Het parool van den aartsbisschop werd merk baar streng opgevolgd. Terwijl er 10% a 15% blanco stemmen werden verwacht, waren er niet meer dan 5%. Er werd aldus op het geweten der katholieken gewerkt. Aangenomen kan ook worden, dat zelfs vele niet-katholieken onder de welgestelde bur gers onder den indruk van de interventie van den kardinaal zijn gekomen". Uit de buitenlandsche pers. De buitenlandsche niet-fascistische pers is zeer ingenomen met de glansrijke over winning van van Zeeland op den Rexisten leider, terwijl de Duitsche „Völkische Beo- bachter" na den fascistischen nederlaag niet beter weet te doen, dan de schuld te werpen op den kardinaal-aartsbisschop, die onder gewetensdwang de Katholieken tegen Dégrelle heeft opgezet. reld getrokken en Dégrelle's echec wordt dan ook alom besproken. Dégrelle zelf wijt zijn nederlaag aan het ingrijpen van kardinaal van Roey en ook de Duitsche nationaal-socialistische pers grijpt deze interventie aan als een welkome gelegenheid om de aandacht af te leiden van het feit, dat de fascistische vloed begint te ebben, om daartegenover de schuld te werpen op het z.g. „politieke" Katholicisme, dat zijn „trouwste zonen" verwerpt om politieke redenen. Jawel, wij kennen de heeren nu,wel zoo langzamer hand. De niet-fascistische pers in het bui tenland begroet de overwinning van Van Zeeland algemeen als het bewijs, dat het gezonde verstand begint terug te keeren. Toen de crisis allerwegen op z'n ergst was, grepen de menschen in vertwijfeling naar elk middel, dat verbetering van den toestand beloofde en velen probeerden het daarom maar eens met het fascisme. Je kon nooit weten, redeneerde men, en slech ter kon het toch niet worden. De bestaan de democratische regeeringen kregen de schuld van den slechten toestand (een ver schijnsel, dat algemeen voorkomt) en de extremistische partijen wonnen aan stem men. Nu de economische toestand echter zich begint te verbeteren, luistert men niet meer naar de holle en vage beloften van de demagogen. De nuchtere kijk op de za ken keert terug. Ongetwijfeld zal Dégrelle's nederlaag zijn terugslag vinden in het buitenland, ook in Nederland, waar sLaks de stem bus-uitslag zal aantoonen, of de les van Brussel Bouw van 4 onderzeeërs Opdrachten van de regeering De Minister van Staat, Minister van De fensie a.i., heeft opdracht gegeven voor den bouw van vier onderzeeërs, type „O 16", waarvan twee stuks zullen worden ge bouwd door de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en twee stuks door de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. De machines voor deze booten werden reeds in Maart j.l. besteld bij de Konink lijke Maatschappij „De Schelde". De torpedobuizen en het geschut zullen worden vervaardigd door Wilton-Feyen- oord. Nadere bijzonderheden. In verband met de belangrijke opdracht aan de maatschappij „De Schelde" verne men wij, dat de twee nieuwe onderzeeboo ten, welke te Vlissingen gebouwd zullen worden, een waterverplaatsing zullen heb ben van 950 ton boven water en van 1200 ton onder water. De capaciteit der moto ren van de nieuwe onderzeeërs zal belang rijk grooter zijn dan van die van de „O 16". Laatstgenoemde boot had twee moto ren van 1600 P.K., de nieuwe onderzeeërs zullen voorzien zijn van twee motoren van 2500 P.K. Deze grootere capaciteit is van belang voor de te ontwikkelen snelheid. De „O. 16" kon 18 knoopen loopen, de nieuw te bouwen schepen zullen 191/2 knoopen kunnen halen. De lengte over alles is 77.525 M. Het ligt in het voornemen van „De Schelde" twee nieuwe hellingen te bouwen. De leveringstermijn is 2 a 2 1/2 jaar. EEN HUMAAN WERKGEVER. „De mentaliteit van Gilze-Rijen". Wij lezen in de „Tijd": De diepste zin van de pauselijke socia le encyclieken is deze, dat de verhoudin gen tusschen werkgever en werknemer, evenals alle andere menschelijke betrek kingen, beheerscht moeten worden door de naastenliefde. Liefde heerscht in onze maatschappij nog zoo weinig, en wanneer iemand haar in practijk zou willen bren gen, staan er altijd tientallen onrechtvaar- digen gereed om er misbruik van te ma ken. Daarom zegt men vaak, dat onze tijd (nog) niet rijp is voor sociale hervormin gen in Christelijken zin, en dat zij, die iets willen doen, moeten beginnen met eerst de mentaliteit, het innerlijk der menschen te hervormen. Dat schijnt een hopeloos werk en de menschelijke zwakheid is hier welhaast geheel op Gods genade aangewe zen. Gods genade werkt in het verborgene, en wij kunnen niet nagaan of in het inner lijk der menschen de Christelijke gedachte nu vorderingen maakt dan wel wordt te ruggedrongen. Soms is men tot het ergste pessimisme geneigd. Maar aan den anderen kant worden soms verschijnselen bekend, die ons hoopvol stemmen, omdat eruit blijkt dat er werkelijk werkgevers zijn die verder zien dan de letter van het arbeidscontract en voor wie de naastenliefde geen looze klank is. Voor de rechtbank te Breda stond Donderdag een 35-jarige magazijn knecht terecht, die jarenlang schoenen had ontvreemd ten nadeele van zijn werkgever, een schoenfabrikant te Gilze. Het waren, in vijf jaar tijds, maar liefst 1100 paar geweest, die verdachte had wegggenomen 3n verkocht. Als ge tuige werd de bestolen schoenfabri kant gehoord. Deze deed echter zijn best, het vergrijp van zijn magazijn knecht zooveel mogelijk te vergoelij ken en het goede in den verdachte naar voren te brengen. Getuige verklaarde, aldus het „Volk", dat verdachte een buitengewoon flink vakman was, dien hij altijd vertrouwde. „Maar u zoudt hem toch niet weer in dienst willen nemen?" zoo vroeg de rechter. „Waarachtig wel, als ik hem daarme de vrij kan krijgen! De man heeft een vrouw en vier kinderen", antwoordde de schoenfabrikant. „Maar toch niet meer als magazijn knecht?" wierp de president tusschen- beide. „Wel, waarom niet, een tweede maal zal hij toch niet meer stelen!" „Maar wat ziet u toch in dien man?" aldus de president. „Een flinken kerel", was het prompte antwoord, „en vrouw en kinderen mo gen aan niets te kort komen". Het was voor het openbaar ministerie en de rechtbank die eerst later uitspraak zal doen een moeilijk geval. Ook al wil len zij graag den werkgever ter wille zijn, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Z. H. de Paus heeft gisteren voor het eerst een autotochtje gemaakt. (3de blad). Twee herderlijke brieven van den Bis schop van Berlijn. (3de blad). Rex heeft in Brussel een gevoelige ne derlaag geleden tegen Van Zeeland. De premier behaalde meer dan driekwart van de stemmen. (1ste blad). Volgens het grootehoofdkwartier te Sa lamanca hebben de regeeringstroepen bij Madrid een bloedige nederlaag geleden. (3de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 3de blad). Overleden is de zeereerw. pater Augus tijn A. Claesen (Kerkn., 3de blad). Haagsch Notaris wegens verduistering van tienduizenden guldens gearresteerd. (Gem. Ber., 3de blad). Berucht Duitscher te Groningen aange houden. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: De finale van den Missie wedstrijd BredaUtrecht door de Utrech tenaren gewonnen. Hoe de wedstrijd West-Centraal Europa tot stand kwam. Aftreden van den heer Lotsy uit de F. I. F. A.? Overwinningen voor Feijenoord en Go Ahead in de kampioenscompetitie K. N. V. B. De strijd om den Engelschen voetbalbeker. (2de blad). HOCKEY: Overwinningen van de da- mes- en heerenploegen op België. (2de blad). RUGBY: België wint met 119 van Ne derland (2de blad). ZWEMMEN: Een fraaie prestatie van Jopie Waalberg: Eur. record 200 M. school slag verbeterd. Smitshuyzen verbetert zijn Ned. record 200 M. schoolslag. (2de blad). BILJARTEN: C. van Vliet Ned. Kam pioen cadres 71/2. (2de blad). SCHERMEN: Mej. v. d. Sluis (R'dam) nationaal floretkampioene. (2de blad). zij moeten zich een eigen, onafhankelijk oordeel vormen over het berouw van den verdachte en over de v$aag of hij niet ten tweeden male het in hem gestelde vertrou wen zal beschamen. Ook moeten zij reke ning houden met den indruk, dien een mild vonnis op buitenstaanders zou maken. Zou den dezen er geen aansporing tot misdrijf in zien? De officier van justitie wees er reeds op, dat de laatste maanden in Gilze hertiaal- delijk diefstallen voorkomen bij schoenfa brikanten. En telkens bereikt hem dan het verzoek, toch alsjeblieft niet tot vervolging over te gaan. Dit verzoek gaat zoowel uit van de fabrikanten als van de bonden der werknemers. Verschillende malen heeft het O. M. aan dit verzoek voldaan en een ver dachte buiten vervolging gesteld, maar in dit geval ging de „mentaliteit van Gilze Rijen" te ver en moest een vervolging wor den ingesteld. Wij zullen ons dus wel wachten, een mee ning uit te spreken over het vonnis, dat o.i. in deze zaak zou moeten volgen. Maar wel achten wij dit geval belangrijk genoeg om waardeering te uiten voor den bestolen werkgever, die boven zijn eigen belang en zijn eigen recht ook het welzijn van zijn werknemer en diens gezin liet gelden. Te recht haastte, na de behandeling der zaak, het publiek van de openbare tribune zich naar buiten, om den humanen schoenfabri kant buiten het gerechtsgebouw een ovatie te brengen. Indien deze werkgever nu ook de voor zichtigheid toepast, waarmee b.v. de reclas- seeringsvereeniging haar beschermelingen blijft omringen mede om hun eigen zwak heden te ondervangen en recidive te voor komen, dan zal men moeten toegeven, dat hij een ovatie verdient. Want het is zijn geest, die eens het fun dament moet vormen van een betere en stabiele sociale orde, beheerscht door lief de in plaats van klassehaat, en door ver zoeningsgezindheid volgens het „vergaef ons gelijk wij vergeven onze sch'i1 ^ureV".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1