No. 8694 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang VRIJDAG 9 APRIL 193? Sa £cid4efi£(3oti/ta/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt big vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regej Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Fouten verbeteren I Dr. Colijn heeft vandaag op de deputa- ten-vergadering der anti-rev partij een rede gehouden, waarin hij o.m. als zijn rotsvaste overtuiging uitsprak, dat in ons land het Communisme nooit voet aan den grond zal krijgen. Wij zouden dat liever niet zoo absoluut declareeren. Ook wij zien de mogelijkheid van een overwinning door het Communisme in ons land niet zoo erg groot vóór ons. Maar de mogelijkheid bestaat, naar onze meening, w e r k e- 1 ij k. En wij moeten wel degelijk ook voor het gevaar van het Communisme in ons land ons krachtig weerbaar maken en hou den. Op de tweede plaats verklaarde dr. Co- lijn, dat ook het nationaal-socialisme in ons land geen voet aan den grond zal krij gen, indien (hier sprak hij voorwaardelijk) wij ons constitutioneel-parlementaire stel sel van de daaraan klevende fouten zul len weten te bevrijden. Hiermede zijn wij het volkomen eens. Meermalen hebben wij er op gewezen, dat wij het nationaal-socia lisme moeten weren: door onze parlemen taire democratie of ons democratisch par lementarisme te zuiveren van de daarin in gedrongen onredelijkheden en verkeerdhe den; door ons constitutioneel parlementair stelsel, dat krom gegroeid is, weer recht te trekken. Wij zijn het speciaal met dit gedeelte in de rede van dr. Colijn heele- maal eens. V Weerzinwekkende strijdmethoden Onder bovenstaanden titel schrijft het „Nationaal Dagblad" een artikel, waarin het de „Maasbode" verwijt, dat dit blad in zijn uiteenzetting van het bekende geval- Pont een weerzinwekkende strijd-methode volgt. In dat artikel van het N.S.B.-dagblad lezen we: „De Maasbode stelt haar lezers gerust, dat deze Katholieke Burgemeester slechts (wij drukken vet. Red. L.Crt.) een bekeer ling is, welke eerst op lateren leeftijd (21 jaar) tot de Kerk is overgegaan". Weerzinwekkend isinderdaad déze strijdmethode. Het woordje „slechts" wordt aan de mededeeling van de „Maasbode" toegevoegd, alsof deze kwalificatie van de „Maasbode" zelf is. Deze indruk wordt zéker gewekt bij de niet-nadenkende lezers van het „Nationaal Dagblad". En de „Maas bode" heeft feitelijk alleen terloops mede gedeeld, dat de heer Pont een bekeerling is, zonder daarin, natuurlijk, ook maar eenige diskwalificatie voor de katholici teit van den heer Pont te leggen (al hadden wij ook die mededeeling zelf liever wegge laten). Ziet dat is w a a r 1 ij k een weerzin wekkende strijdmethode van het „Nationale Dagblad". In hetzelfde artikel wordt geconstateerd, dat de titel Katholiek aan „deze verwaan de Maasbode-menschen" niet toekomt. Fraai! En nog fraaier: „Ondanks de leugens der Maasbode is het de waarheid, dat de N.S.B. voor Katholieken niet verboden is". Durft men misschien ook nog schrijven, dat een optreden als van den heer Pont den Katholiek niet door het wettig Kerke lijk Gezag verboden is? Och, dat er verschil van meening is tusschen N.S.B. en ons, weten we en begrijpen we en dat meenings- verschil willen wij respecteeren onzerzijds, mits men w a a r zij. En dat is de N.S.B.- pers in een artikel als het hier geciteerde niet, klaarblijkelijk niet. Zulk een door partij-politiek gedemoraliseerde strijd methode moest althans het dagblad der N S.B. niet volgen; het heft aldus de poli tiek niet op hooger peil!! Duitsche „Waarheid" en werkelijke Waarheid „Als Duitsch Bisschop heb ik den „plicht om in Duitschland de juis- „te toedracht der dingen mede te „deelen en liet de „officieele dag blad-waarheid" maar de werke lijke waarheid". Door een bijzondere relatie is de K. W. P. in staat om den letterlij ken tekst te publiceeren van een predicatie die de Bisschop van Trier Mgr. Franz Rudolf Borne- wasser in de bisschoppelijke kathe draal gehouden heeft die tot in de uiterste hoeken gevuld was. Wij laten hieronder een korte sa menvatting van de meest belang rijke passages volgen. „Gij hebt in de dagbladen gelezen, dat er in het Saargebied een zoogenaamde stemming gehouden is vóór of tegen de neutrale school. Reeds 's Zondags brachten de dagbladen cijfers die mij diep getrof fen hebben. Ik vroeg mezelf af, zijn dat nu de Katholieke Saarlanders en wat is er van hen geworden? En gij zult begrijpen, dat ik onmiddellijk pogingen in het werk stelde om een dui delijk beeld te krijgen van de situatie, die ik niet kon begrijpen. Reeds 's Maandags kreeg ik het eene bericht na het andere, waardoor" mijn geloof aan de juistheid der officieele cijfers aan het wankelen werd gebracht. Dinsdag ben ik naar Landstuhl in de Pfalz gereisd om daar een onder houd te hebben met den Bisschop van Spiers, een .bespreking waaraan ook werd deelgenomen door de beide Vicarissen-Ge neraal en de Deken van den Dom van Spiers. Wat ik daar vernam vernietigde mijn geloof aan die „officieele" cijfers to taal. Ik ben dan van daar naar Saar- brucken gereisd waar ik de Dekens van het Saargebied had bijeen geroepen om van hen zelf de berichten in ontvangst te ne men. Toen ik dat alles vernomen had, werd het mij duidelijk: Hier is van een vrije stemming, hier is van een vrije verkiezing vóór of tegen de Bijzondere School zelfs geen sprake meer. Ik heb daarom de regeering te Berlijn en Neustadt aan de Haardt (residentie van gouwleider Bürckel) niet in onzekerheid gelaten, doch in twee zeer lange telegram men zoowel bij den Minister als Gouwlei der op plechtige wijze geprotesteerd tegen een dergelijke methode van verkiezing in een dergelijke gewichtige aangelegenheid. Verder gaf de Bisschop verklaringen waarom hij zware rouw had afgekondigd voor zijn Bisdom. Daarna vervolgt de bisschop weer let terlijk: Nu vraag ik om uw toestemming om en kele korte notities voor te lezen zooals de cijfers mij uit vele plaatsen zijn toegezon den. In een dorp had de burgemeester Vrij dags, dus slechts daags tevoren medege deeld, dat de Neutrale School zou worden ingevoerd en dit bij bekkenslag aan het volk bekend gemaakt: „Het ligt in het voornemen om ook hier de Neutrale School door te voeren. Wie daartoe iets heeft in te brengen, kan vanavond om 7 uur in de burgemeesterskamer op het raadhuis zijn bezwaren kenbaar maken." Er kwam na tuurlijk niemand. Maar in de krant kwam te staan: 100 procent voor de neutrale school gestemd. In een andere plaats, ik laat namen op zettelijk achterwege, werd des namid dags om twee uur door de gemeentelijke autoriteiten een mededeeling aangeplakt, waarin vermeld stond, dat bij het begin van het nieuwe schooljaar de Neutrale School zou worden ingevoerd. Wie daartegen be zwaar maakte had tot 's avonds 7 uur tijd om deze op het gemeentehuis kenbaar te maken. Niemand kwam: 100 procent stem men voor de Neutrale School. In een klein dorp waar slechts 25 pro cent voor de Neutrale School gestemd had werd aan de gemeenteraad mededeeling gedaan: „Nadat de bevolking met algemeene stem men besloten heeft om de Neutrale School in te voeren, in werkelijkheid bedroeg het percentage slechts 25 procent wer den de leden van den gemeenteraad bij dezen uit hun ambt ontheven, omdat zij zich tegen de Neutrale School hebben ver klaard." „Dat zijn slechts enkele dingen", zoo ver volgde de Bisschop: ik heb een heel dos sier feitenmateriaal verzameld. De bisschop las nog een brief van een moeder voor die schreef: „De vrouwen schreien bijna allen van verdriet en zeg gen: „Is dat nu de dank dat wij op 13 Ja nuari 1935 eensgezind naar de stembus gin gen, dat wij zooiets moeten beleven. Alles heeft men ons beloofd en men komt het niet na!" Ik heb hieraan niets toe te voegen, Ge liefde Diocesan en. Mijn verdriet kunt gij wel begrijpen. De Bisschop geeft verder een ontroerend schoone beschrijving over al zijn pogingen die hij in het werk gesteld heeft om de te rugkeer van het Saargebied naar Duitsch land te bewerken. „Thans sta ik weer voor een moeilijke taak in het Saargebied. Maar ik zal de Katholieke Saarlanders terzijde staan zoo lang God mij de kracht geeft. Maar ik zal ook iets anders doen. Ik zal in de komen de dagen al het materiaal dat ik in mijn bezit heb naar het Rijksministerie sturen en ook naar den Gouwleider. Ik geloof echter niet dat het veel helpen zal, maar het gaat hier om de waarheid en ik heb als Duitsch bisschop den plicht om in Duitschland de waarheid over de din gen te verspreiden, niet de „officieele dag- blad-waarheid", maar de werkelijke waar heid. Dat is mijn plicht en daarvan zal geen mensch mij kunnen weerhouden. „Mijn geliefde toehoorders, Op Passiezondag heeft de H. Vader een grooten brief aan de Duitsche Bisschoppen geschreven. Gij hebt op Palmzondag een gedeelte uit dit ontzettend-ge wichtig schrij ven vernomen. Ik had u allen een exem- plaatr ter hand willen stellen. Maar dat is mij en alle Duitsche Bisschop pen verboden. Verboden is ook het Ker kelijk Ambtsblad waarin ik 's Pausen woord had laten afdrukken voor de gees telijkheid van mijn Diocees." Na afloop der godsdienstoefening trok ken duizenden geloovigen naar het paleis van den Bisschop, waar zij den kerkvorst een hartelijke betooging bereidden en waar op enthousiaste wijze gezongen werd: „Fest soil mein Taufbund immer stehn". Steeds zal ik trouw blijven aan mijn Doopbelof ten!" DE AFNEMENDE WERKLOOSHEID. De jongste cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, aangevende de werkloosheidsdagen in procenten van de werkloozen onder de georganiseerde ar beiders, toonen weer een mooie verbete ring bij een jaar terug. Het werkloosheidspercentage bedroeg Jan. 1937 36.8, Jan. 1936 39.7. Opvallend is de verbetering in de diamantindustrie, waar de percentages zijn 29,4 in 1937 en 65.1 in 1936; steenkolenmijnen (resp. 5.6 en 20,1), scheepsbouw (resp. 31,1 en 42.9). Ook bij enkele andere bedrijven valt afne ming van werkloosheid te constatteren, zoo bij de bouwbedrijven, de kleedingindus- tri, de lederidustrie en de landbouwbedrij ven. De wereld in vogelvlucht Het officieuze Italiaansche blad de „Giornale d'Italië" valt thans Rusland aan en beschuldigt de Sovjets van schending van de non-interventie-overeenkomst. De beschuldigingen zijn niet vaag, maar vrij gedetailleerd, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat ze niet uit de lucht g<y- grepen zijn, maar dat er wel wat van aan zal zijn. Dit demonstreert weer eens de afschuwelijke klacht van de non-interven tie-huichelarij. Men zit ernstig met elkaar te praten over het sluiten van een plech tig verdrag, waarvan het wel en wee van Europa heet af te hangen en niemand is van plan, zich er ook maar een zier van aan te trekken. En dan durft r^an elkan der nog te beschuldigen. Met dat al wordt de toestand in Europa er niet beter op. De spanning tusschen Italië en Frankrijk is reeds zoozeer toegenome|. dat men een wedstrijd tusschen een Italiaansch en een Fransch voetbal-elftal niet eens durft te laten doorgaan uit angst voor ongeregeld heden. De gespannen politieke toestand opent ook geen gunstige perspectieven voor de zoo pas ingezette actie tot verruiming van den wereldhandel. Duitschland heeft te kennen gegeven, dat het wel mee wil doen, mitsEn dan volgen een paar eischen, welke Duitschland tot nu toe nog niet in gewilligd heeft kunnen krijgen. Als Duitschlands medewerking echter afhan kelijk gesteld wordt van de oplossing van het koloniale probleem, dan is er niet veel kans op Duitsche medewerking. Nu is de Diplomatische Korrespondenz, welke deze eisch stelde, weliswaar een blad, dat eeni- gen invloed heeft, maar als dr. Schacht er anders over denkt, zegt dat voor ons Autobusdiensten door de Bollenstreek, Bezwaarschriften ingediend. DE AANGEVRAAGDE AUTOBUS DIENSTEN ROTTERDAM- DEN HAAG—AMSTERDAM. Gisterochtend tien uur is ten kantore van de rijksverkeersinspectie onder voorzitter schap van mr. W. A. Telders de eerste openbare zitting gehouden van de commis sie, welke ingevolge het nieuwe „reglement autovervoér personen" (R.A.P.) beschikt op aanvragen om vergunning voor de uit oefening van autobusdiensten in meer dan een gemeente. Nadat een aantal kleinere aanvragen wa ren behandeld waren te elf uur aan de orde de aanvragen van: 1. Sommelings automobielbedrijf (N. Sommeling) te 's-Gravenhage tot het uit oefenen van een autobusdienst van 's-Gra venhage over Wassenaar Sassenheim Lisse Hillegom Haarlem en Halfweg naar Amsterdam. 2. Van Zetten's auto-onderneming (G. A. van Zetten) te Rotterdam tot het uitoefe nen van een autobusdienst van Rotterdam over 's-Gravenhage naar Amsterdam. 3. Nederlandsch Autobusbedrijf „N.A.B." (F. A. J. de Vos) te Amsterdam tot het uit oefenen van een autobusdienst van: a. Amsterdam naar 's-Gravenhage. b. Amsterdam over 's-Gravenhage naar Rotterdam. 4. Lindbergh Touringscars (firma H. J. A. van Olffen Sr.) te Amsterdam tot het uit oefenen van een autobusdienst van Am sterdam over Haarlem Lisse Hille gom Sassenheim en Wassenaar naar 's-Gravenhage. Deze vier zaken werden voor de behan deling samen gevoegd. Voor den aanvrager Sommeling trad op mr. J. E. W. Duys, die in de eerste plaats de aandacht erop vestigde, dat de diensten van Sommeling steeds met prima materieel zijn onderhouden en dat uit het gebruik, dat ervan tot nu toe is gemaakt, wel over tuigend is gebleken, hoezeer zij in een be hoefte voorzien. Op grond van paralleldiensten kan de door Sommeling gevraagde vergunning niet worden geweigerd, daar er verschillende paralleldiensten tusschen spoorwegen en autobuslijnen, door de A.T.O. (dochteron derneming van de spoorwegen) geëxploi teerd, reeds bestaan. Namens de Nederlandsche Spoorwegen bestreed ir. De Bruyn de aanvrage van den heer Sommeling c.s., waarbij hij betoogde, dat de coördinatie reeds jarenlang volgens een bepaald plan wordt toegepast. Namens de H. T. M. wees de heer J. M. H. Dolk er nog op, dat zijn maatschappij het vervoer van personen bedient op de lijnen Delft den Haag Leiden. Ir. Burgersdijk, directeur van de N. Z. H. T. M., voerde o.m. nog aan, dat zijn tramwegmaatschappij reeds langen tijd het systeem van goedkoope reisbiljetten toe past. De heer Kraak Steemann, secretaris van den Nederlandsch en Bond van Autobus- dienstondernemers, verzocht de commissie er rekening mee te houden, dat de A a 1 s- meersche autobüsdienst-onderneming een autobusdienst in het gebied van de Haarlemmermeer exploiteert, waar toe zij gebruik hoopt te maken van den nieuwen weg AmsterdamSassenheim. Hij vertrouwde, dat, indien de aanvragen voor doorgaand verkeer AmsterdamDen Haag zouden worden toegestaan, daaraan de voorwaarde zal worden verbonden, dat de oude weg (over Haarlem) moet worden be reden, of dat althans het opnemen en uit laten van passagiers op het traject door de Haarlemmermeer, dat door de Aalsmeer- sche onderneming wordt bediend, aan Som meling c.s. zal worden verboden. De beslissing van de commissie volgt later. DE VERLIEZEN DER ITALIANEN IN ABESSYNIë ROME, 9 April (ANP.) Tijdens, de po litiediensten in Abessynië gedurende de maand Maart zijn vier officieren, twee onderofficieren en twintig soldaten ge,- sneuveld; zeven officieren, vier onderof ficieren. en 32 soldaten, alsmede elf zwart- hemden zijn overleden tengevolge van verwondingen, ongelukken of ziekten. Het totale aantal dooden bij de overove- ring van Abessynië bedroeg op 31 Maart 3632, waarvan 1351 in den strijd zijn ge vallen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Italië beschuldigt thans Rusland van schending der non-interventie. (2de blad). Binnenkort FranschBritsche verkla ring over de positie van België. (2de blad). Duitschland wil meedoen met de poging tot verruiming van den wereldhandel, maar onder voorwaarde. (2de blad). Recordvlucht van de Verheven Wind". (Luchtvaart, Me blad). BINNENLAND. De regeering zal ontbinding van de Ka mers der Staten-GeneraAl tegen 17 April bevorderen; de verkiezingen voor de Twee de Kamer zullen op 26 Mei plaats hebben. (2de blad). De commissie ingevolge het Reglement autovervoer personen heeft gisteren in baar eerste openbare zitting aanvragen voor autobusdiensten AmsterdamRotter dam behandeld. (1ste blad). Bij een grooten boerderijbrand te Alphen aan de Maas werd voor tienduizenden gul dens schade aangericht. (Gem. Berichten, 4e blad). De voetbalwedstrijd West-EuropaCen traal Europa op 20 Juni te Amsterdam. (4e blad). De wedstrijd FrankItalië gaat a.s. Zon dag niet door uit vrees voor politieke de monstraties. (4de blad). ZEVENTIEN NEGERS UIT GEVANGENIS ONTSNAPT. JACKSONVILLE (Florida), 9 April. (A. N. P.). Uit de gevangenis alhier zijn ze ventien negers, waarvan verscheidene we gens moord veroordeeld waren, ontsnapt, nadat zij de tralies van een venster had den doorgezaagd. Sommigen waren slechts in ondergoed gekleed. LUCHTVAART GEVONDEN DOUGLAS WAS HET VOOR DE K.L.M. BESTEMDE VLIEGTUIG. Het wrak van een Douglas-vliegtuig DC 3, dat Woensdagavond is gevonden in het bergachtige gebied van Arizona, blijkt thans inderdaad te zijn het voor de K.L.M. bestemde toestel. De K.L.M. is met de Douglas-fabrieken in onderhandeling omtrent een ander vliegtuig in de plaats van het verongelukte toestel. De tweede voor de K.L.M. bestemde DC 3 is te Cherbourg aangekomen en zou van daag tusschen 11 en 3 uur op Schiphol aan komen. NEDERLANDS JONGSTE GEVECHTS VLIEGTUIG. De G. 1 maakt zijn eerste overlandvlucht. Gisteren heeft het nieuwste Nederland sche gevechtsvliegtuig, de G. 1, zijn eerste groote overlandvlucht gemaakt. Het toestel is even voor drie uur op het vliegveld te Eindhoven opgestegen en reeds te kwart over drie was het boven de hoofd stad. Ongeveer tien minuten heeft het toestel gecirkeld boven de Nederlandsche vlieg tuigfabriek van Fokker, waar het, zooals bekend, werd gemaakt. Het toestel voerde tal van manoeuvres in de lucht uit, welke zoowel bij het per soneel der fabriek als van de bewoners van Amsterdam-Noord, groote belangstelling trokken. Op de wegen benoorden het IJ stapten personen, die per auto passeerden, uit de wagens om het toestel gade te slaan. Bij de Nederlandsche vliegtuigenfabriek van Fokker vertoefde juist een officieele marinecommissie, welke de maenouvres van het nieuwste gevechtsvliegtuig kon aanschouwen. Na ongeveer tien minuten boven de fa briek gecirkeld te hebben vertrok de G. 1 weer naar Eindhoven.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1